BONNE AL ANDERHALF JAAR AAN MAMA'S BORST ubliek Theo den Hollander hangt zondag zijn kicks aan de wilgen DENSDAG 26 SEPTEMBER 1979 VARIA PAGINA 29 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur. ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiekkunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel 071-144941. toestel 215 Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom Een heel natuurlijke gang van zaken in Alphen Sinds de geboorte van haar zoontje Bonne ruim an derhalf jaar geleden geeft Tine den Hoed (26) uit Alphen aan den Rijn hem borstvoeding. Zowel Bonne als Tine voelen zich er wel bij en bovendien is borstvoeding een hele natuurlijke gang van zaken. Dat de 26-jarige Alphense en haar man nu toevallig fervente voorstanders zijn van de macro-biotiek heeft daar, zo stelt Tine, slechts zijdelings mee te maken. Nee, dat het gezin Den Hoed op een zo natuurlijk mogelijke manier tracht te leven en daarom zuivel-, vis- en vlees- produkten bewust mijdt, speelt slechts een onbedui dende rol in de beslissing van Tine zo lang met borstvoe ding door te gaan. „Waarom zou je een kind melk van koe geven als je ook de beschik king hebt over mensemelk. Dat is trouwens toch veel na tuurlijker." Opbrengen In het Academisch Ziekenhuis Leiden, zo hoor ik via de af deling voorlichting, geeft men Tine den Hoed geen on gelijk. Integendeel. Neem landen in Afrika, Zuid-Ame- rika en Azië. Daar is borst voeding immers de gewoon ste zaak ter wereld. Gaan kin deren vaak tot hun vierde of vijfde jaar aan de borst. Je moet het er alleen maar voor over hebben, zegt men in het AZL. Eén van die offers is tenminste vijf uur per dag in de nabij heid van het kind doorbren gen. Menige vrouw in de wes terse maatschappij, za vertel de men mij, kan of wil dat vandaag de dag niet opbren gen. Men wil bijvoorbeeld na een paar maanden weer gaan werken of een dagje gaan winkelen. Tine den Hoed heeft daar niet zo'n behoefte aan. En mocht ze een weekendje weg gaan, dan neemt ze Bonne gewoon mee. De twee voedingen (ooit waren het er acht) ervaart ze als een rustpunt van de dag Bewust Desondanks is ze stellig van plan over enkele maanden de borstvoeding stop te zetten. „Want", licht ze toe, „Bonne wordt het zich meer en meer bewust. I^aatst in de trein - het was warm en ik droeg een luchtige jurk met een v-hals - kreeg hij ook trek. Wat ik ook probeerde, hij bleef maar graaien...", aldus een lachen de Tine den Hoed. Theo den Hollander (60) zet volgende week zijn lederen voetbalschoe nen voorgoed in het vet. In een afscheidswed- strijd tegen SJZ, zon dag op het Voorscho- tense sportpark Ade- geest, zal hij voor het laatst de wit-zwarte kleuren van 'zijn' Randstad Sport verde digen. Den Hollander is zijn club altijd trouw gebleven. Voor inge wijden is dat vanzelfspre kendaangezien de Den Hol landers onverbrekelijk met de Voorschotense voetbalclub verbonden zijn. ,Ja m'n va der en moeder hielpen altijd in de kantine. We zijn daar opgegroeid .M'n broers hebben daar ge voetbald en m'n zusters. Heus, maar dan moet er wel bij ver tellen dat twee van m'n zus ters inmiddels gestopt zijn Maar de overige twee spelen elke zondag nog de sterren van de hemel hoor!" Trucje Theo zelf voetbalt er al vanaf 1934. Heeft in al die jaren alle hoeken van het veld leren kennen en is „nooit een zachte jongen geweest. Ik ben er al tijd keihard ingegaan. Maar ik heb nog nimmer iemand van achteren gepakt. Nee geen gemenigheid hoor. Af en toe een trucje misschien maar daar bleef het dan ook bij." Zijn conditie is op zijn 60ste naar zijn zeggen nog opper best. Hij trimt minstens twee keer per week. Daarom stop ik er nu mee hè. Nu kan ik me nog meten met die jonge kna pen. Straks niet meer mis schien. Ja, wanneer die jonge knapen nu zeggen: 'We zullen die oudjes wel even oprollen', dan kan ik ze nog es wat laten Ping-ping ■k De Voorschotense rechtshalf: "Nu kan ik me nog meten met die jonge knapen, straks niet meer misschien". De voedingen ervaart Tine als een rustpunt van de c De Voorschotense rechtshalf, die evenals zijn broers en zusters op de velden van Rauwkoop (zo heette RSport eertijds) opgroeide .M'n ouders hiel pen altijd in de kantinebe treurt het een beetje dat in de loop der jaren het plezier in de voetbalsport steeds meer plaats heeft moeten maken voor de 'ping-ping'.Jammer want voetbal is toch het mooi ste wat er is." De af scheidswedstrijd zal wor den gefloten door scheidsrech ter Dolf Knoera (65) die het daarna ook voor gezien zal BUITENLAND van het noodbestuur, was de cri sis te wijten aan de snelle en enorme groei van de partij, orga- nisatorische tekortkomingen. een gebrek aa n interne democra- tie, een ineffie iënt bestuursbeleid en ernstige fouten bij de vorming van de nieuwi e leden. Caravajal, die als radicaal tijdens een noodvoorzitterschap strikt neutraal te werk is gegaan, stuur de vorige maand zelfs een brief aan zijn radicale medestanders, waarin hij hen op straffe van uit stoting van de partij waarschuw de voor de vorming van een door de partij statu ten verboden geor ganiseerde tendens. Aangezien de grenzen van een georgani seerde tendens binnen de PSOE niet gedefinieèrd zijn. stelde Fre- derico de Caravajal zich tevreden met het antwoord van zijn mede standers dat zy slechts een „stroming" binnen de partij vormden die zich beraadde op het komende congres. De radicale socialisten hebben niet nagelaten het image van Felipe Gonzalez te besmeuren als „so cialistische Fuhrer". Zjj verwij ten Felipe Gonzalez dat hij door zijn onverwachte kandidaatsin trekking de PSOE tijdens het vo rige congres voor het blok heeft gezet. Vlak na de beslissing van Gonzalez om zich nu t als secretaris-gene raal beschikbaar te stellen, heb ben de radicalen Luis Gomez Llorente, Francisco Bustelu en PSOE-eie Km iqur Tierno Galvan geprobeerd alsnog een nieuw partijbestuur te vor men. maar de psychologische uitwerking van Gonzalez' beslis sing was zo groot, dat niemand anders zich beschikbaar stel de. De officiële lezing van de gematig de socialisten is. dat Felipe Gon zalez zich uit ethische motieven terugtrok om de party de gele genheid te geven zich intern te beraden over een nieuwe koers Welingelichte „Derde Weg'-bronnen binnen de PSOE hebben bevestigd dat Felipe Gonzalez aan de vooravond van het congres in mei zijn gen.atigde aanhangers de opdracht gaf zich niet herkiesbaar te stellen, omdat hij van mening was dat een nieuw partijbestuur met een aantal ra dicale „marxisten" geen ruimte liet voor hun pragmatische be leid. Volgens de „Derde Weg'-stroming gokte Felipe Gonzalez erop dat hy tijdens het buitengewone congres versterkt te voorschijn zou komen. Aan het buitengewone congres nemen 421 afgevaardigden deel. die zich zullen buigen over een nieuwe partijdefinitie en de toe komstige strategie van de PSOE. Van de 38 geponeerde stellingen wordt de meest aanvaardbare als werkdocument gebruikt. Heeft men eenmaal een basisformule van waaruit men verder kan wer ken. dan kiezen alle afgevaardig den in totaal 70 vertegenwoordi gers. die dissing van de partyde- finitie, de strategie en de keuze van het nieuwe bestuur zullen bepalen. De leiders .in de drie stromingen in de PSOE hebben verzekerd dat. hoe het buitengewone con gres ook verloopt, niemand zyn lidmaatschap zal opzeggen en dat er geen scheuring in de party zal optreden. Waarnemers menen dat Felipe Gonzalez uit hoofde van zijn politieke verantwoorde lijkheid gedwongen zal worden zyn functie als nieuwe secretaris- lipe Gonzalez als secretaris-gene raal straks minder speelruimte zal hebben dan tydens het vorige bestuur, is van minder belang De tijd van persoonlijke triomfen is met de democratie verdwenen aldus een socialist van de „Derde Weg". Felipe Gonzalez: voor het blok gez( Pablo Castellano. tweede-ka merlid voorde provincieCaceres. Hij doet Spanje van tijd tot tijd opschrikken met uitspraken als: „In dit land spreekt niemand over de onmiddellijke revolutie", of: „De PSOE moet een hechte arbeiderspartij worden; een compromis met de bourgoisie helpt het socialisme naar de hel!" In tegenstelling tot de andere radi cale leiders. Luis Gomez Llorente en Francisco Bustelo, is Pablo Castellano niet bereid een functie in het partijbestuur te aanvaar den als dit wordt gevormd door leden van de drie verschillende stromingen in de PSOE. De ge matigde socialisten vergelijken de „alles of niets"-stijl van Pablo Castellano met het optreden van de socialistische maximalist Lar go Caballero, bijgenaamd de Le nin van Spanje, die in 1936, vlak voor het uitbreken van de bur geroorlog, eveneens de revolutie predikte, maar ten slotte wegens zijn onvermogen werd vervangen door de realistische Negrin Huldigen de radicalen het principe van het Spaanse socialisme, de gematigden geven de voorkeur aan het pragmatisme. Als het democratische staatsbestel in Spanje door terrorisme of door een economische crisis in gevaar komt. willen de radicalen niet eerder een coalitie vormen met de bestaande regering dan voor dat een buitengewoon congres dit heeft goedgekeurd. De gema tigden geloven dat de verant woordelijkheid van het aangaan van een regeringscoalitie ten tij de van nood geen goedkeuring behoeft van een congres. De radicale aanvoerder Luis Go- me/ Llorente en de gematigde leider Felipe Gonzalez zijn on verzoenbaar. De socialistische vakbondsbestuurder Nicolas Redondo en noodvoorzitter Jose Frederico de Caravajal deden onlangs een poging om beide so cialisten nader tot elkaar te bren gen, maar geen van beiden wil den ook maar een centimeter voor elkaar wijken. De radicalen houden vast aan hun standpunt dat de PSOE uitsluitend een strijdvaardige en massale arbei derspartij moet zijn. die niet mag uitgroeien tot een representatie ve party waarin de middenstand zich thuisvoelt. zoals Felipe Gon zalez dit wil. Alonso Puerta, de ambitieuze man van de „Derde Weg" in het Spaanse socialisme, maakt handig gebruik van de on verdraagzaamheid tussen radi caal en gematigd. Het ideologische voorwendsel „marxisme of niet" bracht tijdens het vorige partijcongres de grote ontevredenheid van de basis over de gang van zaken binnen de PSOE aan het licht. Volgens Jose Frederico de Caravajal, voorzittei ADVERTENTIE (Van onze correspondent) - Onder de leuze: „Het socialisme smeden" be- vrijdag het driedaagse buitengewone congres van de Spaanse socialistische arbeiderspartij PSOE, de op een na grootste partij in Spanje. Inzet van het congres, datum financiële redenen zeer sober wordt gehouden, is het kiezen van een nieuw partijbestuur. was voor de interne strijd om de macht tussen radicale en gema tigde socialisten. Twistpunt voor de socialisten is de breedte van het politieke spectrum dat de PSOE in Spanje moet inne- De radicalen onder leiding van Luis Gomez Llorente gaan ervan uit dat de PSOE een marxistisch in gestelde, massale (arbeiders-) klassepartij moet zijn, die de ka pitalistische maatschappijstruc turen omver moet werpen. De gematigden, aangevoerd door Felipe Gonzalez, daarentegen schuwen de samenwerking met de centrum- en rechtse partijen niet om maatschappelijke her vormingen tot stand te brengen. In de strijd om de macht heeft zich een derde kandidaat voor het partijbestuur aangemeld: Alonso Puerta, loco-burgemeester van Madrid, die de radicalen en ge matigden onder één noemer pro beert te brengen. Meent Felipe Gonzalez dat de PSOE ook de miljoenen arbei ders kan herbergen die op de cen trumpartij of rechts van het cen trum hebben gestemd, de radi calen vinden dat het lonken naar de sociaal-democratie van de par tij de categorische vernietiging van de PSOE inluidt. Daarnaast speelt er voor de gematigden nog een andere reden mee om de so ciaal-democratische kiezers markt aan te boren. „Als de PSOE zich niet in het sociaal democratische vlak beweegt, be staat de kans dat de Spaanse Eu ro-communistische partij PCE van Santiago Carrillo, net zoals de Euro-communistischè partij PCI in Italië, dit kiezersdeel pro beert te winnen", aldus een aan hanger van Felipe Gonzalez. De kritische stroming van de partij meent dal de PSOE niet mag uit groeien tot een electorale machi ne waarbij de meeste Spanjaar den zich gezellig thuisvoelen. Grootste radicaal binnen de kriti sche stroming van de PSOE is ilemische hoofdrolspeler in dit congres is oud-secretaris-gene- raal Felipe Gonzalez, die tijdens het in mei van dit jaar gehouden gewone congres tegen alle ver wachtingen in zich niet herkies baar stelde in zijn functie, omdat de meerderheid van de socialisti sche afgevaardigden zich uit sprak voor het marxistische ka rakter van de partij. Aan de voor avond van het nieuwe congres heeft Felipe Gonzalez, voorstan der van een sociaal-democrati sche vleugel in het Spaanse so cialisme, laten weten dat hij geen verantwoordelijke functie in de partij aanvaardt als de marxisti- sche lijn, de zogenaamde kriti sche vleugel in de PSOE, de overhand -heeft al. Uit de afgelopen vier maanden, waarin de PSOE werd geleid door een „noodbestuur" onder leiding van José Frederico de Ca- ravajal, is gebleken dat de partij- definitie „klasse-, massa-, yvi marxistische, democratische en federale partij" de dekmantel ADVERTENTIE Stuur bloemen als pleister op de wonde 43 000 Fieurop-interflora bloemisten bezorgen uw bloemen, waar ook ter wereld

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 29