^olen favoriet n confrontatie net het Oostduits elftal Koopmans vraagt nu zelf uitstel van gevecht... Handballers Saturnus in slotfase onderuit ieuw elftal rond talenten Boniek en Lodz [Pittige training eist :ol van 'de Kromme' Opstelling van Belgisch elftal Ruud Kaiser wellicht )p huurbasis bij NAC NSDAG 26 SEPTEMBER 1979 EIST (GPD) - Zonder de lichtgeblesseerde Wim van Hanegem heeft het Nederlands elftal zich gistermiddag in een oefenwed strijd tegen Overmaas voorbereid op de vriendschappelijke in terland van vanavond tegen de Belgen. Er is echter geen aanlei ding voor de vrees dat „de kromme" niet in actie kan komen in zijn eigen afscheidswedstrijd. Na de zware training van gister morgen had hij wat last van een blessure in zijn bovenbeen en van zijn achillespees. )at Van Hanegem niet 100 procent fit was, is te begrijpen. Ondanks zijn gebrekkige conditie had hij 's morgens voluit meegedraaid tijdens de pittige training van Oranje en die inspanningen eisten gewoon hun tol, die echter niet zo zwaar zal zijn dat hij ook vanavond aan de kant moet blijven. Zwartkruis was overigens duidelijk onder de indruk van de wijze waarop de middenvelder van FC Utrecht zich op zijn laatste Oranje-optreden voorbereidt. „Willem gedraagt zich geweldig in de groep en hij is erg serieus met de wedstrijd tegen België bezig". herder had de bondscoach weinig nieuws te melden, al zal hij ongetwijfeld maar matig tevreden zijn geweest over de verrich tingen van zijn spelers in de met 9-1 gewonnen oefenwedstrijd tegen Overmaas. De Rotterdamse eerste klasser bood het KN VB- keurkorps alle gelegenheid zich in creatieve spelpatronen uit te leven. Daar kwam echter weinig van terecht. Zonder Krol en Kist, die in Parijs aanwezig waren bij de prijsuitreiking voor de Europese topscorers en de Europese topploegen, draaiden de selectiespelers in het combinatiespel vrij stroef. Desondanks konden René van de Kerkhof (drie keer), Nanninga, Poortvliet, Tahamata, Falke, Hamberg en Wijnstekers de produktie tot ne gen treffers opvoeren. Dordmunt redde de eer voor Over maas. ROTTERDAM (GPD) - „Gangsterpraktijken. Die Italianen zijn zo geslepen als een mes. Je weet het eigenlijk van tevoren al" 3UERDA*, WÊÊËÊHÈÈÊBmËm Het titelgevecht om het kampioenschap halfzw aar gewicht tucsen Rudi Koopmans en de Fransman Hocine Tafer gaat wegens een rugblessure van onze landgenoot niet door. Koopmans was gisteren nog wel aanwezig op de persconferentie. Dat was de reactie van de Neder landse professional bokser Rudie Koopmans, toen Aldo Traversaro begin dit jaar wegens een griep uitstel vroeg van zijn kam pioenspartij om het halfzwaar- gewicht tegen de Nederlander. Traversaro stuurde - gewild of ongewild - de voorbereiding van Koopmans in het honderd, maar raakte desondanks op 8 maart toch zyn titel aan de man uit Leeuwarden kwijt. Nu, aan de vooravond van Koop- mans' titelverdedigingsmatch tegen de Fransman Hocine Tafer, heeft de Nederlander zelf om ver schuiving van de partij gevraagd, omdat hij zich op medisch advies niet gezond acht zijn titel op maandag 1 oktober op het spel te zetten. Koopmans werd tijdens zijn trainingsperiode in Los An geles gehinderd door een afwij king in de ruggewervelkolom. Bovendien heeft de Leeuwarde naar bij terugkomst uit Californië een koutje gevat, zodat zijn arts. dokter Pakan, een medisch attest uitschreef. Het doktersbriefje is onderweg naar de Europese boksbond en zowel Koopmans als zijn mana ger Henk Ruhling hebben er ver trouwen in dat het gevecht tegen Tafer uitgesteld kan worden tot 5 november. Op die datum name lijk heeft sportpaleis Ahoy zich in principe beschikbaar gesteld om de partij alsnog onder haar daken te laten plaatsvinden. „We zullen de toegangsprijzen moeten ver hogen", aldus Ahoy's perschef Harm Scheepbouwer, „omdat op die avond ook Adne Huussen bokst om de Europese titel tegen de Joegoslaaf Marijan Benes. fi nancieel lijkt het dan haalbaar. Ahoy zit overvol, een andere da tum is met mogelijk. We lijden door dit akkevietje toch al een verlies van tussen de 30.000 en 40.000 gulden" Onderzoek De manager van de Franse kam pioen Hocine Tafer legt zich ove rigens niet zomaar neer bü het dokters-attest van Koopmans' lij farts. Hij heeft bij de EBU om een contra-onderzoek gevraagd. „Dat mag hij", zegt Henk Ruhling. „maar ik geloof niet, dat dat veel effect zal hebben. Dokter Pakan heeft verklaard, dat Rudie zater- ORZOW (GPD) - Ryszard Kulesza, sinds een jaar bondscoach van het ationale Poolse voetbalelftal, kan vandaag in de voorronde van de trijd om het Europees kampioenschap tegen Oost-Duitsland niet be- chikken over twee van zijn beste verdedigers: laatste man Wladys- aw Zsmuda, die door een knieoperatie enkele maanden op non-actief taat, en de eveneens geblesseerde linkervleugelverdediger Marek tziuba. danks dat is Polen toch favoriet i het treffen met de DDR, zodat lederland na vanavond de eerste laats in groep vier van de voor- Dnde van het Europees kam- lioenschap voor landenteams waarschijnlijk zal moeten delen net de Polen, zij het dan dat de Nederlanders waarschijnlijk loor het betere doelgemiddelde Ie Oosteuropeanen net voor zul- en blijven. Oostduitsers hebben als voor- tereiding op de wedstrijden te len IJsland (inmiddels met 3-0 jewonnen). Polen en Nederland tefenduels afgewerkt tegen toemenië (1-0) en Rusland (0-1), naar konden in die beide wed- trijden nooit echt impone- tegenstelling tot Oost-Duitsland, vaar het nationale team van oe- 'enmeester Georg Buschner zich nternationaal nauwelijks kan jresenteren, heeft Polen - met )nder meer sprekende overwin ningen op Nederland, Roemenie, Zwitserland en Libië - interna- :ionaal veel meer furore gemaakt, ïn dat terwijl Kulesza een jaar geleden in feite met een geheel nieuw Pools elftal van start moest gaan. loer over ^a de wereldkampioenschappen n Argentinië, waar Polen in de strijd om de derde plaats door Brazilië werd verslagen, nam Ryszard Kulesza het roer over wan Jacek Gmoch, die zijn suc cessen voor een groot gedeelte kon behalen doordat hij kon be schikken over een elftal dat in fei te al vanaf de Olympische Spelen van 1972 samen had gespeeld en derhalve over een enorme brok routine beschikte. Nadat even wel Robert Gadocha en Wlodi- mierz Lubanski naar het buiten land waren vertrokken, volgden ook Jan Tomazewski en Kazi- mierz Deyna dat voorbeeld ter wijl Andrej Szarmach, Jerzy Gorgon en Henryk Maculewicz door allerlei oorzaken ook weg vielen als international. Achter deze internationaal er kende vedetten stond evenwel een hele reeks bijzondere geta lenteerde jongeren klaar om de wacht over te nemen. Het meren deel van hen reisde inderdaad mee naar de wereldkampioen schappen in Zuid-Amerika, maar omdat Jacek Gmoch duidelijk op zekerheid wenste te spelen met zijn geroutineerde spelers kwa men de jongeren tijdens dat WK vrijwel niet aan bod. Kulesza: „Het accepteren van die baan hield voor mij dan ook nauwe lijks enig risico in, omdat ik wist dat er in de Poolse competitie een nieuwe lichting talentvolle jonge voetballers op het punt stond door te breken. Het enige wat ik derhalve behoefde te doen was een bedankbriefje schrijven aan de oude garde om vervolgens met de jongeren aan de slag te gaan, hoeveel kritiek ik daarbij in het begin ook zou krijgen te i Kritiek wedstrijd tegen de DDR te incas seren gekregen, toen hij zijn Poolse elftal in grote lij- presenteerde, een elftal n bijzondere grote plaats was ingeruimd voor de spelbepalende middenvelder Widzew Lodz, Zbigniew Boniek, een talent waar ook Gmoch in Argentinië overigens al niet om heen kon. Tegenover het wegvallen van Zsmuda en Dziuba staat evenwel, dat Ryszard Kulesza nu weer kan beschikken over Lipka en Ogaza, twee spelers die in Lausanne bij de wedstrijd tegen Zwitserland niet van de partij waren, omdat ze met het Olympisch elftal in Praag tegen de Tsjechen moesten aan treden. In de wedstrijd tegen Ne derland behoorden beide spelers tot de uitblinkers en Kulesza zal ongetwijfeld dit tweetal tegen de DDR inzetten om zijn elftal aan vallend nog meer kracht te ge- veh. Wanneer Kulesza met Ogaza in de basis begint, zal de aanvalslinie van de Polen worden gecomple teerd door Terlecki, die recente lijk tegen Zwitserlnd beide doel punten produceerde, en Lato, terwijl Mazur dan mogelijk naar het middenveld zal verhuizen, een middenlinie die voorts zal bestaan uit Boniek en Lipka of Nawalka. Net als in de wedstrijd tegen de Zwitsers zal Henryk Wieczorec van Gornik Zabreze de plaats van de geblesseerde libero Zsmuda innemen, terwijl Janasz en de beide Szymanowski's, Henryk van Wisla Krakau en An- toni van Gwardia Warschau de overigen defensieve posten zul len De vermoedelijke opstelling van beide teams: Polen; Kukla - An- toni Szymanowski, Wieczorec, Janasz, Henryk Szymanowski - Mazur, Boniek, Nawalka - Ogaza, Lato, Terlecki. Oost-Duitsland: Croy - Doerner, Kische, Weise, Weber - Haefner, Lindemann, Schnuphase - Rie- diger, Streich, Hoffmann. AZ-aanvaller Kees Kist kreeg gisteren in Parijs de gouden schoen uitgereiktDe blonde schutter werd vorig seizoen Europees topscorer en ontving daarvoor het kostbare kleinood De Hongaar Fekete (links) en de Griek Mavros ontvingen de zilveren schoeit. Ajax eindigde achter het Engelse Nottingham Forest als tweede Europese ploeg van het jaar dag de training al weer mag her vatten en de voorwaarde gesteld, dat hij in elk geval niet binnen drie weken bokst. Tot 5 novem ber hebben we dus nog ruim vijf weken de tijd om Rudie goed voorbereid aan de start te laten verschijnen". Koopmans bokst, naar zijn zeggen, voor een schandalig laag gage, omdat „het gevecht voortkomt uit een beursbieding. Je bent verplicht", aldus Koopmans, „om dat bod te accepteren, an ders ben je je titel kwijt. Maar dat heeft niets met deze kwestie te maken. Ruim twaalf jaar geleden heb ik ook eens last gehad van m'n rug, daarna nooit meer". En Ruhling: „Tafer vertrouwt het zaakje dan wel niet, maar hij ver geet, dat de strop voor Rudie veel groter is dan voor hem. Koop mans heeft zich in Amerika voor bereid en je kan zeggen dat dat nu weggegooid geld is geweest". De Utrechtse zwaarwelter Adrie Huussen, die met zijn ongeslagen record-lijst eindelijk de kans krijgt om de Europese titel te veroveren, komt het goed uit, dat hij tegen Benes op dezelfde avond bokst als Koopmans. „Dat wordt in elk geval een volle bak", is zijn eerste reactie. „Misschien, dat Adrie zich wat rustiger zal voelen nu niet alle aandacht al leen op hem gevestigd wordt", meent Huussens trainer Ben Zwezerijnen. De 26-jange Adrie Huussen was verscheidene malen amateur- kampioen van Nederland en bleef in zijn twintig profpartijen 19 maal aan de winnende hand. Huussen maakte éën onbeslist (tegen Kevin White) en won slechts eenmaal door knock-out. Adrie: „Ik zal tegen Marijan Be nes weinig risico moeten nemen. Het is bekend dat hij weinig ini tiatief neemt en dan opeens ge weldig uithaalt om een knock-out te forceren. Ik zal me aan zijn stijl moeten aanpassen, maar ik ben zeker niet bang voor hem", aldus de Utrechter, die waarschijnlijk de Chileen Antonio Garrido als sparring-partner in zijn voorbe reiding krijgt. BRUSSEL - Dc Belgische bondscoach Guy Thijs heeft zijn elftal, dat vandaag in Rot terdam de jubileumwedstrijd tegen Nederland speelt, als volgt samengesteld. Doel: Jean-Mane Pfaff (Beve- ren). Achter: Eric Gerets (Standard Luik), Philippe Garot (Stan dard Luik), Luc Millecamps (Waregem), Michel Renquin (Standard Luik). Midden: Julien Cools (Beer schot), Renë Vandereycken (Club Brugge), Frank Vercou- teren (Anderlecht). Voor. Albert Cluytens (Beve- ren), Francois van der Eist (Anderlecht) en Jan Ceule- mans (Club Brugge). Wisselspelers zijn: Theo Cus- ters (Antwerp F.C.), Marc Baecke (Beveren), Walter de Greef (Beringen), Guy Dar- denne (Lokeren). DEN HAAG - Het dames- handbalteam van Oase is gisteren via een *7-5 zege op MMO bekerkampioen van de Haagse afdeling geworden. Bij de heren zegevierde het Haagse Wings in de slotfase over het Leidse Olga/Saturnus. De damesontmoeting leverde Oase een verdiende zege op, nadat een agressiever MMO met de rust een verdiende 3-2 voorsprong had la ten aantekenen. Na de hervatting ging de door zenuwen geken merkte strijd tot de slotfase gelijk op (5-5). Het breekpunt voor MMO kwam toen Corrie Weenink de bal bij een MM O-aanval uit handen speelde van Gerrie Hogenboom, die terecht wachtte op een fluit signaal van de arbiter. Dat signaal kwam niet en Corrie Weenink liet zich dat buitenkansje in de brea kout niet ontglippen; 6-5. Nog had de formatie van trainercoach Carel Caron de kansen op ten minste een gelijkspel en een ver lenging in handen maar toen bleek dat Carons pupillen de rou tine missen om een kans echt uit te spelen. Oase sloeg door Helma van der Geest definitief toe, 7-5. De Oase treffers kwamen van Helma van der Geest (4), Loes van der Geest, Margret Brugman en Corrie Weenink. Voor MMO scoorden Lydy Vink (2), Gerrie van der Meer, Tonnie Elsgeest en Coby Wolfers. Het duel bij de heren leek aanvan kelijk een overwinning te zullen opleveren voor Saturnus, dat tweemaal in de wedstrijd tegen een achterstand moest aankij ken: 0-1 en later 7-8. Terwijl bij opponent Wings het gevaar dui delijk van de cirkel en de hoeken moest komen, was bij de roodwit- ten het gevaar én vanaf de tweede lijn én vanaf de cirkel herkenbaar voor de Haagse defensie. Met man en macht ging de vijande lijke afweer er dan ook tegenaan en dat leverde Jan Wolter IJssel de Schepper een bloedende wond op aan de elleboog en An ton Klok, op halve kracht hand ballend door een tegen DWS af gelopen zondag opgelopen bles sure aan de rug, een gescheurde lip. Maar de rood witten lieten zich door de forse afweer van Wings niet uit het veld slaan. Met nog 5 minuten spelen leidde Saturnus met 11-9. Een strafworp, onnodig veroor zaakt tegen een Wingsaanvaller die vrijwel tegen de achterlijn gedrongen een schot wilde wa gen, bracht Wings op een punt af stand (11-10) en direct daarop aarzelde Steven Schrader, in deze wedstrijd onbetwist een van de betere spelers bij de Leidenaars naar de mening van de arbiter te lang met het nemen van een vrije worp. Zijn meenemen van de bal werd uitgelegd als spelbederf en hij mocht voor twee minuten de kant opzoeken. Wings profiteerde en trok de stand gelijk: 11-11. Peter Waalwijk ver volgens daverde hoog opsprin gend zijn vijfde treffer langs de versteend toekijkende Wings- doelman (12-11) en wanneer de Leidse ploeg, nog steeds met vijf man spelend, het hoofd toen koel had gehouden, zou er waar schijnlijk een verlenging uit de bus zijn gekomen. Maar dat gebeurde niet. Er diende zich een kleine schotkans aan en er werd getracht die kleine kans te verzilveren. Zonder resultaat, het schot ging voorlangs het Haagse doel. Wings maakte pal daarop gelijk (12-12), en scoorde in de laatste minuut zelfs 13-12. De Saturnus-treffers kwamen van Peter Waalwijk (5), Steven Schrader (3), Hans Blansjaar en Anton Klok ieder 2. FRANK BONTE 1REDA (GPD) - Het bestuur van Ajax heeft er gisteravond tijdens een vergadering in toegestemd aanvaller Ruud Kaiser en verdediger Kees Zwamborn voor de rest van dit seizoen op huurbasis te willen afstaan aan de Bredase eredivisieclub NAC, dat een bijzonder matige start in de .competitie heeft gekend. tees Zwamborn en Ruud Kaiser, in wie ook het Belgische FC Antwerp is geïnteresseerd, behoren op dit ogenblik niet langer tot de Amsterdamse selectiegroep. NAC informeerde onmiddellijk naar de financiële eisen van beide Ajax-spelers. Kees Zwamborn werd weer direct van de lijst afgevoerd (te duur), terwijl de eisen van Ruud Kaiser in een nieuw gesprek vastgesteld zullep worden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23