"Gemeente moet eigen energie gebruik in de gaten houden" Gelijke kansen bij Augustinus LEIDEN GAAT SAMENWERKING MET REGIO BETER REGELEN NDB-complex maakt plaats voor park Nieow Leids Jaarboekje overhandigd DINSDAG 25 SEPTEMBER 1979 LEIDEN Van Aken: Goede voorbeeld geven LEIDEN - De gemeente Leiden heeft in 1977 1.8 miljoen uitgegeven voor de verlichting en verwarming van ge meentelijke gebouwen, 1.2 miljoen voor de schoolge bouwen en nog eens eenzelfde bedrag voor de straatver lichting. Die cijfers legde PvdA-raadslid Van Aken gis- teravond op tafel bij de bespreking in de Leidse gemeen- teraad van de nota energiebeleid. LEIDEN - Het 71ste deel van het Leids Jaarboekje is uit. Het eerste exemplaar werd gisteren door de heer Van Dongen, voorzitter van de Vereniging Oud Leiden, aan burgemeester Vis overhandigd. Daarbij waren ook de dames Zonnevvlle (links), secretaris van de Vereniging, en Fock, namens de redactie van het Jaarboekje, aanwezig. Het boekje is aanzienlijk dikker dan andere jaren. Enerzijds komt dat door een ruim aanbod van kopy, anderzijds door het besluit van het bestuur van Oud Leiden om de redactie meer geld te geven. De heer Van Dongen wees de burgemeester bij de overhandiging op een paar zeer lezenswaardige artikelen in het nieuwe boekje. Allereerst twee verhalen naar aanleiding van de stadhuisbrand in 1929 (over alle schilde rijen die toen verbrand zijn) en over de bebouwing van de Vismarkt. Een ander artikel dat de heer Van Dongen noemde gaat over een zilveren Leidse kelk uit 1507 die onlangs in de buurt van Uden is gevonden. Mevrouw Fock, die dat artikel heeft geschreven, vertelde dat de Vereni ging de kelk jammergenoeg niet voor museum De Lakenhal heeft kun nen bemachtigen. Verder bevat het boekje ondermeer een artikel over het Leidse schoutambt van 1564 tot 1795. Het Leids Jaarboekje wordt automatisch toegestuurd aan de leden van de Vereniging Oud Leiden. Het lidmaatschap kost twintig gulden per jaar, men kan zich opgeven bij de heer Aalders, Nieuwe Mare 25. v x fraai park het Nederlands Drukkerij Bedrijf aan de Oosterkerkstraat gaan plat: ze maken plaats t Volgens de oud-PvdA-wethouder moet de komende jaren goed in de gaten gehouden worden hoe die kosten zich ontwikkelen. Zo pleitte hij er ook voor om de af nemers van energie bij het streekbedrijf Rijnland steeds bij de nota te informeren over het gebruik in de afgelopen jaren Hij betreurde dat het energiebedrij f die cijfers niet heeft bewaard, al beweerde PPR-raadslid Beijen even later dat Rijnland die cijfers nog wel degelijk boven water kan brengen. Van Aken begon met de constate ring dat slechts enkelen bereid zijn om vrijwillig te bezuinigen op energie. Vervolgens somde hij een reeks voorbeelden op waar mee de gemeente het goede voorbeeld zou kunnen geven. Bijvoorbeeld nauwgezet toezien op toepassing van isolatiemate rialen bij renovatie en nieuw bouw. Verder door de vervanging van bovengrondse door onder grondse leidingen ter voorko ming van verliezen, het toepas sen van zuinige straatverlichting en beperking van de reclamever lichting. Bovendien zag hij een taak voor het energiebedrijf Rijnland om te adviseren over nieuwe zuiniger installaties en aanpassing van be staande apparatuur. In dit ver band deed hij de suggestie over leg te openen met de erkende in stallateurs in de stad. CDA-er Vink plaatste kritische kanttekeningen bij de stadsver warming in Leiden. "Als de elek- triciteitsproduktie in Leiden wordt gestopt wordt stadssver- warming een verspilling in plaats van een besparing." De huidige stoomlevering aan diverse be drijven noemde hij weinig flexi bel en gaat gepaard met grote verliezen aan energie. WD-raadslid Zonnevylle consta teerde dat niemand praat over de gevolgen van de bezuiniging. Hij vreesde voor geringere financiële mogelijkheden van de gemeente en misleiding van de burger wanneer bezuiniging leidt tot ta riefsverhoging. Daarentegen was D'66-er Hoekema van mening dat de tarieven bij het voeren van een energiebeleid ADVERTENTIE best een rol zouden kunnen spe len. "Al zullen we erop moeten letten dat de laagstbetaalden worden ontzien" aldus Hoeke- Mevrouw Ponsen(PSP) noemde het energiebeleid een "showon- derwerp" waarbij iedereen even stoom wil afblazen. Een tekort koming van de gemeentelijke no ta noemde ze dat de werkelijk grote energiegebruikers niet worden genoemd. "Er kan alleen werkelijk bezuinigd worden wanneer alleen dat wordt gepro duceerd waaraan werkelijk be hoeft bestaat" aldus het PSP- raadslid Wethouder Van Dam verklaarde zich bereid de gemeentelijke energieuitgaven op een rijtje te zetten en de woningisolatie in een aparte nota aan de orde te stellen Verder twijfelde hij eraan of on dergrondse leidingen zoveel minder energieverlies geVen en kondigde hij aan dat Rijnland een voorlichtingsfunctionaris gaat aanstellen Sprekend over de toekomst van de stadsverwar ming zei Van Dam dat het in de bedoeling ligt om ook in de toe komst in Leiden weer elektrici teit te produceren. Daarom vond hij het weinig zinvol de nu be staande installatie voor de leve ring van stoom te ontmantelen Vrees voor tariefsverhogingen koesterde wethouder Van Dam niet. "Als we met besparingen kunnen bereiken dat het ver bruik stabiel blijft zouden we al heel blij zijn. En dat betekent dat er geen kostbare voorzieningen behoeven te worden getroffen die nodig zijn wanneer het energie verbruik toeneemt PPR BEPLEIT AANLEG SPEELTUIN LEIDEN - De Leidse raad heeft gis teravond besloten om het fa briekscomplex van het Neder lands Drukkerij Bedrijf aan de Oosterkerkstraat te slopen. Slechts een drietal raadsleden van PSP en CPN wilde dat alsnog onderzocht zou worden of de re- centelijke gebouwde kantoren van het complex niet gebruikt zouden kunnen worden voor het huisvesten van alleenstaanden. Zoals bekend verhuist het Neder lands Drukkerij Bedrijf in no vember van dit jaar naar het voormalige Grofsmederijcom plex in Zoeterwoude. Het plan van de gemeente is om de panden op de hoek Oosterkerkstraat- Zijlsingel kort daarna te slopen en voorbereidingen te treffen voor de inrichting tot wijkpark. PPR-raadslid Beijen constateerde dat er diverse suggesties zijn ge daan om het complex een nieuwe bestemming te geven. Een on derkomen voor andere bedrijven, verenigingen of instellingen. "Maar alles tegen elkaar afve gend is het toch beter de panden te slopen", aldus Beijen die daar bij wees op de leefbaarheid van de omringende buurten en het ri sico om eventueel subsidies van Speeltuin Wel diende hij een motie in om bij de inrichting van het park op die plek ook speelvoorzieningen voor de jeugd te maken. Mogelijk dat daarvoor speelwerktuigen gebruikt zouden kunnen worden die destijds in de speeltuin "De Doorbraak" bij de Langegracht hebben gestaan. Daarop volgde een nogal geprik kelde reactie van wethouder Waal die het Beijen kwalijk nam pas in de raad met die suggestie te komen en daarover tijdens de voorbereiding in de commissies met geen woord te reppen. "Het is vreemd dat u als "inspraakko ning" nu een besluit wilt nemen zonder te vragen of de bewoners het wel willen", oordeelde wet houder Waal. Beijen merkte op dat in de afgelo pen week juist acties in de buurt zijn geweest om meer speelvoor zieningen te krijgen. "Mijn voor stel sluit daar goed bij aan", vond hij. Wethouder Waal bleek overi gens toch bereid om de motie van Beijen eens nader te bekijken en met voorstellen te komen. Een motie van D'66-er Hoekema om te onderzoeken of een klein deel van het gebied alsnog be stemd kan worden voor woning bouw werd door het college overgenomen. Besluiten Leidse raad LEIDEN - De Leidse gemeente raad besloot gisteravond: de raadsleden Van Duijn(WD) en Groos(PvdA) te benoemen tot commissarissen van de NV Leid- sche Duinwatermaatschappij; eervol ontslag te verlenen aan me vrouw T.M. Regeer als hoofdleid ster van de kleuterschool "Mar griet" aan de Drie Octoberstraat; oud-Groenoordhal-directeur Daey Ouwens een smartegeld uit te ke ren van een ton bruto. Dat laatste in verband met de nietigverkla ring van zijn ontslag door de cen trale raad van beroep; een onteigeningsplan vast te stellen voor de Ververstraat. De door belanghebben ingediende be zwaarschriften tegen het plan werden ongegrond verklaard. Leids studentenleven. Kees van Kruining 'Het is heel moeilijk om eerstejaars studenten iets van de problemen in Leiden uit te leggen" In het kader van het introduc tieprogramma voor nieuwe leden heeft jongerenvereni ging Augustinus een cyclus georganiseerd rond het thema "gelijke kansen in werk en onderwijs"De cyclus bestond uit drie avonden waarvan de laatste morgen gehouden wordt. Het opnemen van een vor mingswerkcyclus in het in troductieprogramma is bij Augustinus bijna traditie geworden. Nu de vereniging vorig jaar van een studenten een open jongerenvereniging is geworden, was het van be lang daarvoor een thema te kiezen dat zowel studenten als werkende jongeren aan spreekt. "Bovendien willen we er een maatschappijkri tisch accent aan geven, van daar dat we kwamen op dit onderwerjj"vertelt Kees van Kruininglid van de intro ductiecommissie. De opzet van zo'n vormings werkcyclus omschrijft Van Kruining als volgt: "We hopen hiermee te bereiken dat ze gaan nadenken over het on derwerp en misstanden in hun eigen omgeving beter gaan zien. Dat ze zich bewust worden van hun omgeving en van hun redelijk bevoorrechte positie als student, want dat zijn de meesten". De eerste avond, twaalf septem ber, werd een film vertoond van de Duitser Fassbinder (Nederlandse titel: "Alle Tur ken heten Ali"), waarin werd getoond hoe de maatschappij bepaalde groepen mensen hun kansen ontzegt. Daarna had een optreden plaats van de Turkse band "Manolia" uit Rotterdam. Hoewel in eerste instantie bedoeld voor (nieu we) leden van Augustinus, had de introductiecommissie geprobeerd met deze avond ook buitenlandse jongeren te bereiken. Dat is niet gelukt. De tweede avond, negentien september, was er een politiek forum waarin politici, vak bondsmensen en wetenschap pers zitting hadden. Kees van Kruining over het verloop van die avond: "De opkomst van het publiek viel tegen, er waren maar ongeveer vijftig Problemen zoals bij centrale ambulancepost voorkomen van de 125 nieuwe leden ge komen. Maar dat komt denk ik omdat ze ook de El Cid- week al gehad hebben, mis schien raken ze wat over voerd". "Maar het was een goed forum, er werden goeie vragen ge steld en ook redelijke ant woorden gegeven. Een nadeel was dat de forumleden het in principe met elkaar eens wa ren, ze vonden allemaal wel dat gelijke kansen in werk en onderwijs ontbreken en als oorzaken noemden ze alle maal wel de ongelijkheid in inkomens en het milieu". Het forum was dan ook bewust samengesteld uit linkse men sen. "We wilden partij-poli tiek gehakketak vermijden", aldus Van Kruining. "We wilden snel tot de oplossingen voor de problemen komen, maar nu ging het wat tè mak kelijk" De derde avond, morgen, speelt de toneelgroep Proloog het j stuk "Geen vingers...dan gaan we verder". Het gaat over achterstandsituaties van kinderen uit bepaalde milieus in het onderwijs. Geen vin gers. dan gaan we verder met de les, alsof er mets aan de hand is, terwijl het volgens Proloog kan betekenen dat het kind het spoor in de leerstof bijster geraakt is of dat het de concurrentie met andere kin- De doelstelling van de introduc tiecommissie van Augustinus is volgens Kees van Kruining de nieuwe leden te laten ken nismaken met elkaar, met Augustinus en met Leiden door middel van een maat schappijkritisch programma dat alle jongeren <van 17 tot 30 jaar) aanspreekt. Volgens Van Kruining is dat gelukt, alleen de kennismaking met Leiden verliep iets minder goed. "Het is moeilijk ze iets van de problemen van Leiden uit te leggen. Als je bijvoorbeeld ie mand uitnodigt om te praten over de slechte woonsituatie in Leiden, en die gaat het heb ben over de S tevenshof polder dan weten ze niet waar hij het over heeftZe kunnen moeilijk de link leggen tussen hun ei gen problemen bij huisves ting. die ze vaak wel hebben, en het hele Leidse huisves tingsprobleem". Augustinus organiseert in no vember en in maart nog twee keer een kennismakingspe riode, en hoopt dan ook meer niet-studenten als lid te krij gen. Kees van Kruining: "We zouden het liefst een doorsne de hebben van alle jongeren. We hebben drie kennisma kingsperioden omdat het in één keer erg veel tijd en moeite zou kosten en het ten koste zo gaan van de kwaliteit van d introductie"Maar ook omdat we ruimte en geld wilden overhouden voor niet-studen- ten" voor haarverzorging Salon KOETSIER Föhn permanent natuurlijke krul 65.00 Hogewoerd 21 Leiden tel. 071-120560. LEIDEN - De gemeente Leiden gaat proberen om voor de toe komst een procedure te ontwer pen die moet voorkomen dat er problemen ontstaan bij het ma ken van gemeenschappelijke regelingen tussen gemeenten in de Leidse regio. - Aanleiding daartoe vormen de moeilijkhe den die zijn ontstaan bij de vor ming van een centrale post am bulancevervoer. Aanvankelijk was door de gemeen te Leiden daarvoor een ontwerp gemaakt. Maar zowel de particu liere ziekenvervoerders als een aantal gemeenten uit de Leidse regio maakten daartegen be zwaar. Dat leidde ertoe dat het provinciaal bestuur zelf het heft in handen nam en besloot een re geling voor de Leidse regio even tueel dwingend op te leggen. In de raadsvergadering van gister avond werd van diverse kanten kritiek geleverd op het late sta dium waarin de raadsleden wer den betrokken bij de voorberei dingen. PvdA-raadslid mevrouw Hes constateerde dat terwijl de kranten er bol van stonden en de stukken van elders "je om de oren vlogen" de commissie waarin de zaak besproken zou moeten werd uitgesteld wegens gebrek aan agendapunten. Ze veronderstelde dat via een beter overleg met de andere gemeen ten gunstiger resultaten uit de bus gekomen zouden zijn. Nu de provincie een regeling gaat op leggen waarschuwde zij voor de eventuele financiële gevolgen die dat voor de gemeente kan heb ben. Onaanvaardbaar Ook PPR-raadslid Beijen vond het onaanvaardbaar dat de betrok ken commissieleden niet in een eerder stadium waren ingelicht. Ter verdediging wees wethouder Schoute erop dat de kwestie al tien jaar speelt en dat vooral het laatste jaar zeer uiteenlopende problemen aan de orde kwamen. Volgens hem was het niet moge lijk om de voorgestelde regeling van de provincie eerder te be spreken omdat de zaak nog niet grondig bestudeerd was. Verder deelde hij mee geen moeite te hebben met een eventueel gro tere rol van de particuliere ver voerders binnen de alarmcen trale, maar dat zijn kritiek zich met name richt tegen de ver dachtmakingen die er van die kant waren aan het adres van de GG en GD. Wat de bekostiging van de centrale betreft liet hij er geen twijfel over bestaan wie daarvoor opdraaien: dat zijn de gebruikers of hun vertegen woordigers zoals de ziekenfond- CDA-er Driessen kwam daarop met een motie dat geen ontwer pen voor gemeenschappelijke regelingen meer gestuurd mogen worden naar andere gemeenten zonder dat daarover eerst de ge meentelijke commissies zijn ge hoord. Bovendien zouden geen regelingen ter goedkeuring voor gelegd mogen worden aan andere gemeenten voordat de Leidse raad daaraan zijn fiat heeft gege- De indiener trok zijn mi het college had toege. afzienbare tijd met ee zullen komen voor procedure. >tie

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3