Lisse in ban van de harddraverijfeesten ,eidse agenda Onderkomen voor Oud-Zoeterwoude Lezers schrijven TENTOONSTELLING "ARCHEOLOGIE VAN RIJNSTREEK" Na 28 jaar weg bij bank VRIJSPRAAK WEGENS GEBREK AAN BEWIJS STAD EN RAND DINSDAG 25 SEPTEMBER 1979 De markt gisteren tijdens de harddraverijfeesten in Lisse trok, als alle activiteiten, volop publiek. ZOETERWOUDE - Over niet al te lange tijd zal de stichting Oud- Zoeterwoude kunnen beschik ken over het gebouw van de voormalige telefooncentrale aan de Noordbuurtseweg 1. Na lang zoeken zal de stichting dan een eigen onderkomen hebben om de in de loop der tijd verzamelde spullen te bewaren en om ten toonstellingen in te richten De gemeente zal het gebouw huren van de dienst der Domeinen van het ministerie van financiën en op haar beurt weer verhuren aan Oud-Zoeterwoude In het jaar waarin de 300e sterfdag van Jan Steen wordt herdacht, meent de gemeente Warmond een bijdrage te moeten leveren, door het huis waarin Jan Steen van 1656 tot 1660 leefde, te verko pen. De P.T.T. herdenkt dit feit met de uitgave van een speciale postzegel. Hieruit blijkt nog eens de belangrijke betekenis van de schilder Jan Steen. Het monumentale pand (geregi streerd als monument) zou ver kocht moeten worden, omdat de restauratiekosten voor de ge meente te hoog zouden zijn. Voor een dergelijk monument (waarop elke gemeente jaloers zou zijn) is, dacht ik, een betere oplossing mogelijk. Het pand is zowel in als uitwendig een juweel van architectuur, dat in handen van de gemeente (en dus de ge meenschap) Warmond moet blij ven. Met restauratie-subsidies van provincie en rijk moet dit mogelijk zijn. Bij verkoop zal het pand nu of later zeker in het bezit komen van een niet-ingezetene van Warmond. Dit is voor de ge neratie van nu en later onaan vaardbaar. Wat zou je nu met een dergelijk pand kunnen gaan doen? In het gerestaureerde pand zou bijv. een dienstwoning voor een milieu-ambtenaar kunnen wor den gemaakt. Verder zou er bijv. een kamer ingericht kunnen worden met documentatie en beelden over de Warmondse pe riode van Jan Steen (toeristische trekpleister). Een ander vertrek zou ingericht kunnen worden voor informatie over de Hora en fauna van het eiland Kouden- hoorn, waarvan de toegangsbrug tegenover dit huis komt te liggen. Gaarna hoop ik dat alle politieke partijen van Warmond de belang rijkheid van dit monument voor Warmond zullen inzien, en dien overeenkomstig zullen handelen. J.M. VAN LEEUWEN, ENDEPOELLAAN 10, 2361 VD WARMOND VOORSCHOTEN - Onder het motto "De archeologie van de Rijnstreek' organiseert de afdeling Rijnstreek van de Archeologische Werkgemeen schap Nederland een tentoonstelling in de Openbare Bibliotheek in Voorschoten. De amateur-archeologen pretenderen niet een compleet beeld te geven van de historisch interessante omgeving van Voorschoten maar presen teren zichzelf door de tentoonstelling te groeperen rondom een vijftal belangwekkende archeologische projecten. Zo is er een vitrine gewijd aan "De Voorschoten Cultuur" Dat is één van de oudste bewoningssporen van westelijk Nederland: een nederzetting van omstreeks 2150 voor Christus. Jonger zijn de fraai versierde potten en scherven uit de ijzertijd, daterend uit de periode omstreeks het begin van onze jaartelling. Deze potten zijn afkomstig uit de Achthovenerpol- der bij Leiderdorp Ook worden er Romeinse vondsten tentoongesteld die afkomstig zijn van de Romeinse weg die vroeger door Voorschoten liep. Het aardewerk, daterend uit de tweede eeuw ha Christus, doet veel moderner aan Dat de amateur-archeologen ook aan stadskern-onderzoek doen, blijkt uit de resultaten van de opgraving van het zogenaamde Faliede Begijnhof te Leiden, in de tuin van de Universiteitsbibliotheek. Op de tentoonstel ling is ook plaats ingeruimd voor de witte kleipijpen. Gebleken is name lijk dat vele amateurarcheologen op jeugdige leeftijd tot hun liefhebbe rij kwamen via het verzamelen van kopjes van kleipijpen. Welke be langwekkende informatie door kleipijpen verkregen kan worden, toont een van de vitrines. De tentoonstelling is aangevuld met vele foto's, kaarten en tekeningen en geeft een beeld van de archeologie van de Rijnstreek. LISSE - De dorpskom van Lisse wordt deze dagen weer overspoeld met een zee van mensen. De jaar lijkse harddraver ij feesten doen honderden naar het hollendorp trekken. Het fraaie weer en een gevarieerd programma zijn er debet aan dat tot op heden nog meer mensen dan in voorgaande jaren naar Lisse zijn gekomen. Enkele getallen: twee fietstochten trokken in to taal 785 deelnemers, 3000 pro gramma boekjes werden ver kocht, terwijl de windhonden- rennen meer dan 4000 bezoekers trokken. Het windhondenrennen, die dit jaar voor de eerste maal op het programma prijkten sloegen kennelijk goed aan. De Zuidhol landse windhondenrenvereni- ging kreeg diverse uitnodigingen om volgend jaar ook in andere dorpen in de omgeving acte de présance te geven. Pistoolschieten Opvallend groot was ook de belang stelling bij de motorcross in de Poelpolder en de springwedstrij- den voor paarden naast het tra ditionele ponyrennen. Gister avond trok de spellenavond meer dan duizend deelnemers. In bijna alle lokaliteiten van Lisse werd wel iets georganiseerd; van het pistoolschieten achter de Engel parochie tot flipperen in sociëteit Artemis. Niek de Bruin, vice-voorzitter van het comité najaarsfeesten, ziet duidelijk een ontwikkeling in de festiviteiten, die nu al meer dan honderd jaar plaats vinden in Lisse. Hij zegt: "Alles is langzaam gegroeid naar wat het nu is. De activiteiten zijn afgestemd op het publiek en iedereen kan actief meedoen tijdens de feesten De harddraverijverenigingdie immer zorgdraagt voor de orga nisatie, heeft zoals gebruikelijk weer een beroep gedaan op enkele tientallen medewerkers om alles in goede banen te leiden. De Bruin: "Zo'n feestweek staat of valt met de medewerking van vrijwilligers. Je moet op elkaar kunnen vertrouwen. En de hard- draverijvereniging kan natuur lijk nooit alle 60 onderdelen van het programma alleen voor el kaar boksen De festiviteiten in het bloemendorp behoren as. vrijdag weer tot het verleden. Vandaag vindt op het parkeerterrein aan de Haven en autostep-race plaats, terwijl de harmonie "Canite Tuba" voor een muzikale rondgang door het dorp zorgdraagt. Morgen staat een groots sportprogramma op de agenda. Komende donderdag moeten de festiviteiten een climax vinden in de traditionele interna tionale kortebaandraverijHet parcours is wederom uitgezet op de Heereweg tussen De Laan van Rijckevorsel en Het Vierkant Van der Krogt (r.) krijgt de reverspeld overhandigd. ZOETERWOUDE/STOMPWIJK - Na een 28-jarige staat van dienst bij de Rabobank heeft de heer G.P. van der Krogt gisteravond (tijdens de algemene vergadering) afscheid genomen. Ruim 26 jaar is hij bestuurs lid geweest, waarvan 15 jaar voorzitter. Na de fusie tussen Zoeterwoude en Stompwijk twee jaar geleden nam hij plaats in de raad van toezicht "om plaats te maken voor jongeren", zoals hij het zelf uitdrukte. Van het district mocht Van der Krogt het zilveren reverspeld in ontvangst nemen en om zijn verdiensten voor de bank te benadrukken werd Van der Krogt ook tot erelid benoemd. Overigens ontving hij in 1976, mede voor vele andere verdiensten in Zoe terwoude, de gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Oegstgeester aannemer doet laagste bouwbod KATWIJK - Het ziet er naar uit dat het nieuwe politiebureau in Kat wijk gaat gebouwd worden door een aannemer uit Oegstgeest. Deze aannemer, De Lange-Van der Plas BV, kwam gistermiddag als laagste uit de bus, toen de in schrijvingen van de aanbeste ding op uitnodiging in het raad huis bekend werden gemaakt. De Lange-Van der Plas schreef in voor 4.443.000 gulden (excl. btw). Met toepassing van de risi coregeling komt dit bedrag op 4.710.000 gulden. De Amster damse Aannemings Maatschap pij BV te Den Haag kwam na de Oegstgeester BV als één na laag ste voor de dag met respectieve lijk 4.527.000 en 4.797.000 gulden. Andere inschrijvers waren de Kat- wijkse Bouwmij. Van Rhijn Kat wijk en Nedam BV in Amster dam. Van dit drietal was van Rhijn de hoogste inschrijver. Aan wie de bouw wordt gegund is nog niet bekend. Daarover moeten burgemeester en wethouders zich nog beraden. Dinsdag 'De Weipoort ZOETERWOUDE - In het artikel van afgelopen zaterdag over de langspeelplaat "Overpeinzin gen", stond vermeld dat de bezet ting van "Huize De Weipoort" zal worden teruggebracht van 101 kinderen naar zeventig. Niet de 31, maar alle kinderen ven "De Weipoort" zullen echter naar het toekomstige instituut aan de Stompwijkseweg verhuizen Daarna zullen in "De Weipoort" andere geestelijk gehandicapte patientjes kunnen worden opge- i de tentoongestelde versierde potten uit de ijzertijd. LEIDERDORP-De vergadering van de Schoolraad, die vanavond in Leiderdorp gehouden zou worden (in het nieuwe gemeen tehuis), gaat niet door. Lezing over leuzen OEGSTGEEST - In de "Taberna" aan de Julianalaan in Oegstgeest zal morgenavond mevrouw dra. M.F. van Tiel-di Maio, docente aan het Instituut Italiaanse taai en letterkunde te Utrecht, een le zing houden. De lezing zal han delen over de politieke leuzen, tekeningen en manifesten op openbare muren. Fietspuzzeltocht Door ruitervereniging Liethorp wordt aanstaande zaterdag een fietspuzzeltocht door Leider dorp georganiseerd. Voor de tocht, die 10 kilometer lang is, kan tussen 13.00 en 15.00 uur ge start worden vanaf de manege in sportpark De Bloemerd. Er kan zowel in groepsverband als individueel gereden worden. Kinderen onder de twaalf jaar alleen onder geleide. Deelname is gratis, en er zijn prijzen te verdienen. Kindertheater Na de zomerpauze begint Wouw weer te draaien met het kinder theater in Zoeterwoude. Het is de bedoeling dat zij zich hier voortaan op concentreren. Het contracteren van popgroepen Garantieprijs oud papier ZOETERWOUDE - Aan de vereni gingen in Zoeterwoude die van oudsher papier inzamelen moet een garantieprijs van zes cent per kilo worden gegeven. Burge meester en wethouders hebben dat voorgesteld, de raad beslist donderdag. Momenteel is het oud-papier in de handel al onge veer zes cent waard, maar het is de bedoeling dat die prijs door de gemeentesubsidie ook in tijden van slapte wordt gewaarborgd. De eventuele garantiesubsidie zal alleen worden toegekend aan de Hervormde Jeugdraad en aan PIT '54 in het dorp, en aan de Rijntamboers en v.v. Meerburg aan de Rijndijk. De regeling geldt voorlopig voor één jaar, vanaf ok tober 1979. Daarna wordt de zaak opnieuw bekeken. Nieuw bestuur D'66 Voorschoten VOORSCHOTEN - D'66 afdeling Voorschoten heeft een nieuwe bestuurs-samenstelling gekre gen. Deze was nodig wegens het vertrek van voorzitter ir. H.P. Smits. Het bestuur bestaat thans uit drs. I.C Dijkhuis (voorzitter), Drs. H.G.L. Wiekhart (secretaris), mevr. drs S.D. de Voogd-Sjamsoedin (pen ningmeester) en drs. W Nieu- wenhuys (lid). Morgen houdt D'66 een openbare fractie-vergadering in het ge meentehuis om 20 uur. Tijdens die vergadering bestaat gelegen heid afscheid te nemen van oud voorzitter Smits, terwijl het raadslid Aikens van gedachten wil wisselen over de agendapun ten van de raadsvergadering van vrijdag. zal dus verder achterwege blij- Als eerste groep is het Nederlands Jeugdtoneel gevraagd. Deze brengt het bekende verhaal van Pinokkio waaraan door het to neelgezelschap een eigen wen ding gebracht is. Op zondag 30 september wordt Pi nokkio opgevoerd om half drie in "Ons Huis" aan het Koster spad - Zoeterwoude. Plantenruilbeurs Woensdag De Wassenaarse afdeling van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde orga niseert een najaarsruilbeurs en wel op zaterdag 6 oktober 's morgens van 10.00 tot 12.00 uur in de gemeentelijke kwekerij naast het raadhuis. Men kan er kamer- en tuinplanten, stekken en zaden onderling ruilen. Er zijn vaklieden aanwezig om ad vies te geven op tuinbouwge bied en vragen te beantwoor- Dondordclg Leiden Valkenier-Valkenpad 7, Bijeen komst Kind en Ziekenhuis, 20 uur. Stadhuis - Cie Volkshuisvesting, 20 uur Cie Stadskabei, 19 uur. Gesprekscentrum - Vrouwenkerk- choorstraat 17, lezing makrobiotiek, 20 Leidse Rechtswinkel - Veranderingen spreekuur: ma en wo van 10 - 12.30 uur. di en do van 18.30 - 20.30 uur. Leiden-noord - Dienstencentr. van Hoogendorpstraat van 19 - 20 uur. Antoniusclubhuis - bijeenkomst Leid- sche vereniging voor postzegelverza melaars, 20 uur Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen adviescentr. wo van 10 - 12 uur. Nieuwe Rijn 20a - Vrouwencafé, 21 uur; NVSH-trefcentr. middelenverkoop en bibliotheek en filmverhuur, 20 - 21 uur. KWJ - Beweging Werkende Jongeren, Noordeinde 2a, klachtenspreekuur 17 - 20 uur, geopend ma t/m vr van 10 - 17 Zoeterwoude - Vergadering over het waterschap. Voorschoten - Openbare vergadering Leiden Breehuys, Breestraat 19, discus sie over kernbewapening. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur. Voorschoten - openbare vergadering CDA-raadsfractie, 20 uur. 20.30 uur D'66-raadsfractie. LEIDEN/DEN HAAG - Dc Haagse rechtbank heeft Stanley H. (20) uit Leiden vrijgesproken van mishandeling en een poging tot zware mis handeling. De Leidenaar is in onmiddellijke vrijheid gesteld. Er waren hem drie feiten ten laste gelegd. In de eerste plaats had hij op 4 juni in Leiden met een vuurwapen geschoten op een voorbijganger In de tweede plaats werd H. beschuldigd van mishandeling van een meisje waarmee hij samenwoonde. Het derde feit was dat hij de portier van het International Students House met een mes in zijn arm had gestoken. H. kreeg vrijspraak omdat hij bleef ontkennen en de rechtbank niet vol doende bewijs voorhanden had. Minder gelukkig kwam de 19-jarige timmerman C.W. uit Leiden er bij de rechtbank in Den Haag af. Hij kreeg 26 weken hechtenis, waarvan 11 voorwaardelijk. Hem was ten laste gelegd dat hij twee keer een inbraak pleegde bij Automaterialen Ton Rijsbergen. De tweede keer, in de nacht van 20 op 21 juni, werd hij daarbij door de politie betrapt. W. zat nog in de proeftijd van een veroordeling in 1978 door de kinderrechter, ook we gens diefstal. VOORSCHOTEN - De Dorpskerk beleefde dit jaar een uitstekende publieksbezetting voor de orgel concerten op de zes aansluitende verleden maandagen. Bij de zes organisten was thans mede de jonge plaatsgenoot Rijk Jansen betrokken, nog conservatorium leerling, maar nu al een publiek scheppende figuur. Hij deelde het optreden met Hans van Nieuw koop. Ieder twee programma- nummers voor zich en twee in eendracht. Die eendracht wil zeg gen op twee orgels, kerkorgel en het kleine verplaatsbare dries temmige, dat ook verleden week een functie kreeg. Dat "duetteren" op afstand over het publiek heen, met een speciaal ruimtelijk effect, is op zichzelf gewaagd, maar het "gevoel" voor de vervlechting van de partijen "werkte", verwekte een óók voel bare opgetogenheidDe artistiek gevonden daarnaast passende muziekkeus zorgde verder voor Orgelconcert zorgt voor opgetogenheid vervoeringPrimo Concerto de dos órganos obligados van de Spanjaard Padre Soler en, voor mij geheel nieuw, Sonate in de maggiore per due organi van de galante Mozart-minnaar Chris tian Bach (Sebastian's jongste In Soler werd het beste, meest ge lijkwaardige klankevenwichten ook ineengrijpen, bereikt. De stemmengang bloeide in beide gevallen hoogmelodischMen kon kiezen voor de prestatie en voor de prachtstukken. Natuurlijk waren Hans en Rijk opnieuw wisselaars in de bediening. Beide kozen solo een Preludium et Fuga in C. Rijk van Böhm, Hans van Krebs. Böhm ook, maar Krebs vooral een feest voor het luisterend oor. Uiteraard is Van Nieuwkoop de rijpere geheim kenner in het sprekend en plas tisch maken van de lijnen weef sels, maar Rijk vaart al aardig in zijn zog. De jongste speelde nog een Bach- koraal en Van Nieuwkoop, de be kende drie Flötenuhrstucke van Haydn, "net echt" op het kleinste der orgels. En Addie de Jong ver zorgde nadien het beiaard-pro gramma: zijn vertrouwden Dieudonné Raijk en Fiocco, ver der Johan Berghuys, Timmer mans, Willem Vogel en Roel Smit. KEES VERHOEF Plattelandsvrouwen De Wassenaarse afdeling van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen is vorige week het nieuwe seizoen begonnen met een avond, verzorgd door de voordrachtskunstenares Nel Kars. Zij bracht het Programma "Ik, jij, zij". Voor woensdag staat een fletspuzzelrit op het programma. Eind september wordt begonnen met enkele nieuwe cursussen, namelijk het maken van zijden bloemen en Hindeloper schilderswerk. Bejaardenvereniging De Wassenaarse Katholieke Be jaardenvereniging begint het nieuwe seizoen op zondag 30 september met een eucharistie viering in de parochiekerk van St. Willibrord om 10.00 uur. Die wordt gevolgd door een korte algemene vergadering in het Je- roenhuisom 11.00 uur, een lunch en een gezellige middag. Die middag zal worden verzorgd door de accordeonvereniging DVS uit Wassenaar onder lei ding van mevrouw L.H. Camm- ferman. Tenslotte wordt nog de klucht "Wegens vakantie afwe zig" opgevoerd. "Oud Wassenaer" De Historische Vereniging "Oud Wassenaar" brengt zaterdag in de morgenuren een bezoek aan Kasteel Duivenvoorde in Voor schoten. Mevrouw J.M. Baro nesse Schimmelpenninck van der Oye - Beelaerts van Blok land, die een deel van het kasteel bewoont, zal het gezelschap ontvangen en rondleiden. Voor dat de rondleiding begint, wordt er nog een kopje koffie gedron ken in de Narot-zaal. Man ernstig Leiden Stadgehoorzaal - Leidse Ba- nenmarkt, vanaf 8.45. Stadhuis - Cie Maatschappelijke aan gelegenheden, 20 uur. Cie Ruimtelijke ordening, 20 uur. Barbaraschool, Levendaal, EHBO-le- zing, 20 uur. Kerkcentr. Merenwijk - Cabaret en film over de vredesweek, 20 uur. Volkshuis, Apothekersdijk 33, Spaanse avond, 21 uur. Werl caféavond, 21 i Welfare-lokaal, Rode Kruis, Leidse weg 33, Voorschoten, tel. 3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandsekerk- gracht 32, vrij advies, 19.30 - 21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 19. vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen advies centr. vr. van 14 - 16 uur. Volkshuis. Haarlemmerstraat 73b, open sociéteit, 19-21 uur. Leiderdorp - Verhuizing politiebureau Zoeterwoude - Veiling voor de missio narissen in "Ons Huis". Voorschoten - Alg. ledenvergadering van het "Nut". 20.15 uur. Warmond - Raadsvergadering, 20 uur. Oegstgeest - Raadsvergadering, 20 uur. Zoeterwoude - Raadsvergadering, 20.30 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 21-28 sept. door Apotheek Zuider, Lammenschansweg 7, tel. 123553. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedgevallen van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis. Middelweg 38. tel. ten noorden van de Rijn, 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121735. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge- zondheidscentr., Berkenkade Leider dorp, tel. 410131., spreekuur ma t/m do van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentr. v. d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. A. Looyen-v. d. Wilt, Me rellaan 22, tel. 02522-11454. gewond bij ontploffing LEIDEN - Bij het bedrijf CTW aan de Rooseveltstraat heeft zich vanmiddag rond één uur een ex plosie in het ketelhuis voorge daan. Een werknemer van een bedrijf uit Almelo, die de centrale verwarming aan het afstellen was, liep daarbij vrij ernstige brandwonden op. Hij is naar het Diaconessenhuis vervoerd, maar moest mogelijk in het brand wondencentrum in Beverwijk worden behandeld. Hoe de ex plosie kon ontstaan was vanmid dag nog niet duidelijk. Er ont stond, behalve een -gesprongen ruit, geen schade. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij v< uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2