vermoord 'n Dagje duinen? Peking en Moskou weer in gesprek TOENADERING GOLFSTATEN TOT DE EG Ex-dictator Equatoriaal Guinee voor tribunaal Vi Kop thee zal je goed doen. Zoon van Chomeini veroordeelt executies FONDA CONTRA KERNENERGIE Doden bij aanslagen El Salvador MAANDAG 24 SEPTEMBER 1979 BUITENLAND TEHERAN (UPI) - Sied Ahmad Chomeini, zoon van de Iraanse islamitische leider, heeft zater dag parate executies van mensen die schuldig werden bevonden aan morele misdaden, veroor deeld. Tegen het dagblad Bam- bad zei de 46-jarige zoon van de Iraanse leider: 'Ik vind dat dit moet ophouden. In de eerste plaats moeten w(j een islamiti sche samenleving scheppen". Er zijn naar schatting 600 mensen geëxecuteerd sedert de val van de sjah begin dit jaar. Ongeveer 100 van hen werden na snelrecht geëxecuteerd op beschuldigin gen van verkrachting, gebruik van verdovende middelen en prostitutie. Sied Ahmad Chomeini vond exe cuties van vrouwen die morele misdaden hadden begaan, ver bijsterend. Hij haalde uit naar mensen die dachten dat de dood straf morele misdaden in het land zou doen verdwijnen. "Wij moe ten nagaan wat de oorzaken van dergelijke misdaden zijn" In de Westiraanse stad Hamadan zijn zeven "vrouwen van lichte zeden" gekastijd en in de echt verbonden met revolutionaire jongemannen. Dit heeft het dagblad Kajhan zaterdag gemeld. De bruiden kregen een Perzisch ta pijt ter waarde van 50.000 rial (ca. 1.400 gulden) als geschenk van de plaatselijke islamitische geeste lijke, de ajatollah Alemi, toen zij plechtig beloofden "niet meer te volharden in hun ondeugden" Volgens het blad hadden twee an dere prostituees eerder in het openbaar gezworen "zich af te keren van hun immorele pad" De nationalisatie van particuliere scholen in Iran, die op 13 sep tember officieel was aangekon digd, is "om financiële redenen" uitgesteld tot volgend jaar. Dit heeft de regeringswoordvoerder, Sadegh Tabatabai, zaterdag meegedeeld. Hij zei dat de scholen dit jaar onder beheer zouden worden gesteld van "comité's, bestaande uit ver tegenwoordigers van het minis terie van onderwijs, ouders en schooleigenaren" (Van onze correspondent) MOSKOU - Na een week vertraging is een Chinese onder handelingsdelegatie onder leiding van vice-minister van buitenlandse zaken Wang Joeping in de Sowjet-hoofd- stad aangekomen voor onderhandelingen ter verbetering van de wederzijdse betrekkingen. LENZERHEIDE - Over de sneeuw hoeft men zich in het Zwitserse Lenzerheide zo te zien geen zorgen te maken Een overvloedig pak van dit witte goedje viel dit weekeinde al neer Wang Joeping, die tot voor kort Pe- kings ambassadeur in de Sowjet- Unie was, werd op het vliegveld (Van onze correspondent) MADRID - De 59-jarige brigade generaal Lorenzo Gonzalez Val les, militair gouverneur van de Baskische provincie Guipuzcoa, is gisteren op de boulevard van San Sebastian in koelen bloede vermoord. De generaal maakte met zijn echt genote een wandeling, toen hij van achteren werd benaderd door iemand, die hem met een pi stool in de borst schoot. De dader vluchtte in een gereedstaande au to. Op de plaats van het misdrijf is een kogelhuls gevonden van het type dat de radicale Baskische af scheidingsbeweging ETA ge woonlijk gebruikt. De moord op de generaal, de tiende militair die dit jaar door een ter reuraanslag om het leven komt, heeft Spanje ernstig geschokt. Premier Adolfo Suarez had gis termiddag een spoedvergadering met de ministers van defensie en van binnenlandse zaken, de chefs van de generale staf en die van de marine en luchtmacht. Carlos Garaicoechea, voorzitter van de Algemene Baskische Raad - de hoogste instantie van het semi-autonome Baskenland - riep de Basken op om zich tegen de ETA te verzetten. Hij noemde de aanslag een ondermijning van de democratie en van het refe rendum over de Baskische auto nomie, dat op 25 oktober wordt gehouden. De burgemeester van San Sebastian sprak van een aan slag op het Baskische volk, waar op de Basken echter zonder ge weld moeten reageren. Een woordvoerder van de Baski sche Centrum Partij kwalificeer de de ETA-aanslag als moord. Andere politieke partijen en vak bonden drukten zich in soortge lijke termen uit. De enige partij die niet reageerde op de aanslag, was „Herri Batasuna", de politie ke vleugel van ETA. Generaal Lorenzo Gonzalez Valles, die sinds 1 april militair gouver neur van Guipuzcoa was, stond bekend als een beminnelijk mens. Diverse malen is hij er door de Spaanse veiligheidsdienst op gewezen dat hij met het oog op het offensief van de ETA tegen militairen niet steeds dezelfde weg in zijn omgeving moest af leggen. De generaal weigerde herhaaldelijk het verzoek van de veiligheidsdienst zich te laten begeleiden door een lijfwacht. Militaire kringen in Madrid me nen dat de onvoorzichtige manier waarop generaal Lorenzo Gon zalez Valles zich door het Bas kenland bewoog, gelijk stond met het vragen om een aan- NEW YORK - Jane Fonda en haar echtgenoot Tom Hay den spreken een menigte van meer dan 200.000 demonstranten tegen kernenergie toe. Ook Ralph Nader bevond zich onder de protesterenden (Van onze correspondent) MADRID - Francisco Macias Nguema, de 57-jarige ex-dictator van Equatoriaal Guinee, ver schijnt deze week voor een mili- Taraki zou nog leven KABUL (AFP) - Oud-president Taraki van Afghanistan leeft maar lijdt aan een „onge neeslijke ziekte en ligt in een ziekenhuis in Kabul" Dit heeft de huidige president Amin, die Taraki vorige week afzette, gisteren meegedeeld tijdens zijn eerste persconfe rentie in zijn nieuwe functie. Volgens president Amin „kan hij niet zeggen aan welke ziekte zijn voorganger lijkt, aangezien hij zelf geen arts is". Zaterdag meldde het Indiase persbureau PTI dat Taraki in leven zou zijn. Het haalde „betrouwbare berichten" in nieuw Delhi aan. Later werd de mededeling in twijfel ge trokken door verschillende radiozenders in Azië. tair tribunaal in de hoofdstad Malabo. Hij zal worden gevonnist voor de wandaden tijdens zijn bloedige bewind, dat elf jaar duurde. Macias, verantwoordelijk voor het uit de weg ruimen van 50.000 tot 90.000 landgenoten, wordt be schuldigd van volkerenmoord, massamoorden, verduistering van staatsfondsen en van ver raad. Volgens de nieuwe be windhebber, kolonel Theodoor Obiang Nguema, zal de ex-dicta- tor veroordeeld worden volgens het internationale recht. Sinds de ontmaskering vorige week van een complot om Fran cisco Macias Nguema te bevrij den, heerste er spanning in Mala bo. Op verzoek van de autoritei ten zullen zo'n 150 Marrokkaanse soldaten tijdens het proces tegen de ex-dictator de stad bewaken. Spaanse veiligheidsspecialisten adviseren de autoriteiten van Equatoriaal Guinee omtrent de veiligheid van de deelnemers aan het proces. Voorzitter van het militaire tribu naal is kapitein Eulogio Oyo Ri- queza, bevelhebber van de land macht en tevens militaire gou verneur van de provincie Bioko. Ex-dictator Francisco Macias Nguema wordt bijgestaan door twee advocaten, van wie er een openbaar aanklager was onder zijn bewind. Het proces, dat plaats vindt in een bioscoop, wordt bijgewoond door Alejandro Artucio uit Uru guay, vertegenwoordiger van de internationale commissie van justitie. Verwacht wordt dat de militaire rechtbank woensdag of donderdag het vonnis zal uit spreken. (Van onze correspondent) BEIROET - In de Saoedi-Arabi- sche stad Taif is gisteren een con ferentie begonnen van de zeven Arabische landen die lid zijn van de Organisatie van Olieproduce rende Landen (OPEC): Irak, Qa tar, Koeweit, Bahrein, Oman, Sa- oedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten. Deze confe rentie op ministersniveau wordt door de Arabieren gezien als „een eerste stap op weg naar een con structieve dialoog" tussen de Arabische Golfstaten en de Eu ropese Gemeenschap. Volgende week wordt in Wenen al een voorbespreking gehouden tus sen de OPEC en de groep van westerse geïndustrialiseerde landen, voor het merendeel EG- landen. De politieke betekenis van deze contacten is duidelijk: de EG wil zijn olieaanvoer tegen redelijke prijzen veilig stellen, en de Ara bieren zijn daar in principe toe bereid, vooropgesteld dat Europa - wat de Arabieren noemen - „po sitieve initiatieven blijft nemen" inzake het Israëlisch-Arabisch conflict. Met andere woorden: Europa moet een eigen rol, los van de Verenigde Staten, kunnen spelen in het Midden-Oosten, zo vinden de Arabieren. Behalve Europese zaken, zijn in Taif ook regionale problemen aan de orde. De Arabieren zijn onge rust over de veiligheidsaspecten van de olierijke Golfstreek, voor al na de revolutie in het naburige Iran, en in het licht van de rivali teit tussen de supermogendhe- den, die zijn weerslag heeft in de Golf. Een hoge functionaris uit Oman bezocht twee weken geleden Irak en Iran, in een poging beide lan den te interesseren voor het idee om samen met Oman de veilig heid te garanderen van de Straat van Hormoez, een smalle passa ge, die van levensbelang is voor meer dan 60 procent van de wes terse olieaanvoer. Hoewel Irans minister van buiten landse zaken Ibrahim Jazdi de Arabische Golflanden verzekerd heeft dat zijn regering niet van plan is „de revolutie te exporte ren", blijft men in alle Arabische sjeikdommen, en ook in de grote re staten Irak en Saoedi-Arabië, uiterst wantrouwend tegenover „de zwoele wind uit Teheran" Bezorgd Maar sommige Arabische leiders in de regio zijn even zeer bezorgd over de Russisch-Amerikaanse rivaliteit in de olierijke Golf. Geen Arabisch leider zal ontken nen dat de Golf een zeer belang rijke plaats inneemt in de strate gische plannen van zowel de Ver enigde Staten als de Sowjet- Unie. De Russische aanwezig heid in Zuid-Jemen, Ethiopië en Afghanistan is een doorn in het oog van de strategen in Washing ton. Vandaar de steeds weer op duikende berichten in Amerika over het op poten zetten van een „speciale strijdmacht" van 100.000 man, die zonodig snel kan optreden om Amerika's (olie)be- langen militair veilig te stel len. Zonder nu meteen bereid te zijn het Rode Leger met vlag en wimpel te willen binnenhalen - integen deel - blijken de meeste leiders felle tegenstanders van de ge dachte op zekere dag Ameri kaanse mariniers bij hun olieput- ten te moeten aantreffen. Alleen de Omaanse sultan Qaboes - toch al een buitenbeentje in de Arabi sche wereld omdat hij een van de weinigen is die de Egyptisch-Is- raëlische vrede toejuichen - heeft de Amerikanen het gebruik van zijn zeer strategische eiland Ma- sirah aangeboden. Daarom tracht Irak op dit moment - ook op de olieconferentie in Taif - tegengas te geven tegen de Omaanse di plomatie, die de militaire veilig heid van de Straat van Hormoez gegarandeerd wil zien door de VS. Groot-Brittannië en West- Duitsland. van Moskou verwelkomd door zijn gesprekspartner, vice-minis ter van buitenlandse zaken Leo nid Iljichov. Deze laatste is ook delegatiechef bij de Russisch- Chinese grensonderhandelingen, die nu al tien jaar zonder resulta ten voortduren. De stemming tijdens de ontvangst van de Chinese gasten was ont spannen en Wang Joeping en Leonid Iljichov begroetten el kaar hartelijk. Niettemin werd er door vertegenwoordigers van beide partijen verklaard, dat de komende onderhandelingen „langdurig, moeizaam en hard" zouden worden. Beter dan de glimlachjes en de vriendelijkhe den op het vliegveld, demonstre ren de propaganda-uitingen aan beide kanten hoe men in werke lijkheid over elkaar denkt. Zo vertoonden de Russen enkele dagen voor de komst van de Chi nezen een veelgeprezen tv-do- cumentaire. waarin de huidige Chinese leiding vergeleken werd met die van nazi-Duitsland. De ergernis is de laatste dagen aan Russische kant nog vergroot door de politieke nederlaag die Moskou leed in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York. Het vraag stuk van de vertegenwoordiging van Kampuchea (Cambodja) werd daar beslist ten gunste van het door China gesteunde be wind van Pol Pot. Dit besluit werd aanvankelijk niet gemeld door de Russische staatsmedia en het werd later toegeschreven aan „manipulaties" van de Chi nese leiders. Het regime van Pol Pot wordt hier beschuldigd van „volkerenmoord", maar over de huidige massa-sterfte onder het pro-Moskou gezinde bewind van Heng Samrin, als gevolg van de catastrofale voedselsituatie, wordt niets vermeld. De Chinezen zijn van plan om de toestand in het zuidoostelijke deel van Azie ter sprake te bren gen tijdens de komende bespre kingen, die door Peking zijn voorgesteld toen werd aange kondigd dat China het 30-jarige vriendschaps- en samenwer kingsverdrag niet wilde verlen gen. Van Russische kant is intussen al duidelijk gemaakt dat men alleen zuiver „bi-laterale" kwesties wil bespreken. Over wat er verstaan moet worden onder bi-lateraal, verschilt men aan Chinese kant en aan Russische zijde kennelijk van mening Er is nog geen agenda vastgesteld voor de komende besprekingen, waarvan politieke waarnemers aannemen dat die maanden kun nen gaan duren. ADVERTENTIE SAN SALVADOR (AFP) - Drie mannen die, samen met twee medeplichtigen, gisteravond een aanval ondernamen op een ka zerne van politie bij het presiden tiële paleis in San Salvador, zijn in het vuurgevecht dat er het ge volg van was, doodgeschoten. Twee medeplichtigen, een vrouw en een man, hebben kans gezien te vluchten. In El Salvador waren zaterdag zes guerrillastrijders, onder wie twee vrouwen, gedood bij overvallen op legerplaatsen. De doden vielen in de steden Popa en Panchimalco in het noordoos ten. Volgens de autoriteiten ging het om leden van het Volksbevrijdings leger. Vrijdagavond waren in El Salvador twee Amerikaanse zakenlieden ontvoerd. Hun lijfwacht die hen probeerde te beschermen werd door de ontvoerders gedood. Beperking op immigratie zaken William Whitelaw open baar worden gemaakt, aldus de Sunday Telegraph. Hij zou ook meedelen dat er een einde komt aan de praktijk van het toestaan van leden van ëën familie zich te voegen bij degene uit haar mid den die zich al in Groot-Brittan nië gevestigd heeft. LONDEN (AFP) - De Britse rege ring maakte in oktober een plan bekend om het aantal Aziatische immigranten dat zich jaarlijks in Groot-Brittannië mag vestigen, in te krimpen van 20.000 tot 4.000. Het voornemen zal eind oktober door minister van binnenlandse PICKWICK THEE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9