Christen-Turken nu naar onderduik adressen Regeringspartij en het niet eens zijn TURK (18) GEDOOD TIJDENS SYMPOSIUM Geen spijt van wat ik heb gedaan k Na wijziging standpunt van bestuur Almelose kerk Prins Johan Friso morgen 11 jaar BANKEN VOOR MILJOENEN GEDUPEERD MAANDAG 24 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND PAGINA 7 NIJMEGEN (GPD) - Een 24-jarige Turk heeft bekend driemaal ge schoten te hebben tijdens een vechtpartij zaterdag in het Nij meegs Concertgebouw De Ver- eeniging. Daar werd op dat mo ment een symposium gehouden, dat was gericht tegen de Turkse fascistische organisatie „Grijze Wolven". Bij de schietpartij werd de in Leeuwarden wonende Ka- mel Gungorus 18) door een kogel in het hoofd getroffen. Op weg naar het ziekenhuis overleed h«. De politie van Nijmegen denkt dat de dader niet gericht heeft ge schoten. Twee van de schoten werden in ieder geval in de lucht gevuurd. Ook de relatie tussen slachtoffer en dader is volgens de politie van dien aard, dat van moord met voorbedachten rade geen sprake kan zijn. Men houdt het op een trieste samenloop van omstandigheden. De rel ontstond tien minuten na aanvang van het symposium, toen een deel van de aanwezigen, hoofdzakelijk Turken, luidkeels leuzen scandeerde. Direct hierna drongen enkele tegenstanders van de bijeenkomst de zaal bin nen en begonnen vlugschriften uit te delen. Leden van de organisatie zagen kans de indringers buiten de zaal te drijven, waarna het tot een handgemeen kwam nabij de ach teringang van het gebouw. Aan genomen wordt dat de indringers leden zijn van de Grijze Wolven, alhoewel sommige Turken zeg gen dat het om een maoistische groepering gaat. Aan de vechtpartij werd deelge nomen door zeker dertig Turken. Tijdens het gevecht heeft de 24- jarige Turk - de politie wil de naam van zijn woonplaats nog niet vrijgeven - zijn pistool ge trokken en de fatale schoten ge lost. Na de schietpartij vluchtte de man in een auto. De politie, die snel ter plaatse was, zette het ter rein rondom De Vereeniging di rect af. Het wapen waarmee de schoten zijn afgevuurd, is nog niet gevon den. Tegenover de politie heeft de dader verklaard dat hij het pi stool in de buurt van De Vereeni ging heeft weggegooid. Na de vechtpartij werden 30 Turken aangehouden en voor verhoor overgebracht naar het hoofdbu reau. Na het afleggen van een verklaring zijn allen weer op vrije voeten gesteld. Tijdens het symposium waren vier rechercheurs in burger in de zaal aanwezig. Burgemeester F. Hermsen van Nijmegen ver klaarde na afloop dat er tevoren geen aanleiding was extra politie in te zetten. Dit zou overeen zijn gekomen met de organisatoren van het symposium: vertegen woordigers van enkele politieke partijen, alsmede de FNV en NW. Ondanks de dood van Kamel Gun gorus ging het symposium ge woon door. Want, zo redeneerden de organisatoren, dan zouden de tegenstanders van het sympo sium hun doel hebben bereikt. De helft van het 600-koppige publiek hield het na het geweld evenwel voor gezien en verliet de bijeenkomst. De culturele mani festatie die in de avonduren zou plaats hebben, werd wel afge last. Om verdere problemen te voorko men, posteerde de politie bij ie dere deur van het gebouw een agent. Tweede-Kamerlid me vrouw Rie de Booy (CDA) ver klaarde na afloop van het sympo sium, dat zij naar aanleiding van het gebeurde vragen zal stellen aan de minister van justitie. Een vertegenwoordiger van de FNV pleitte zaterdag tijdens de bijeenkomst in Nijmegen voor een gerechtelijk verbod van de Grijze Wolven in ons land. Aan het einde van het symposium werd onder veel gejuich en ap plaus door de bezoekers een re solutie aangenomen die dit ver bod bepleit. ALMELO (ANP) - Aan het verblijf van de christen-Tur ken in de Grote Kerk van Almelo is na drie weken een einde gekomen. De groep is reeds zaterdagavond ver trokken. Volgens woordvoerder Ten Hoope van het steuncomité zijn de Turken ondergedoken. In de kerk werd gistermorgen door de dominee een verklaring voor gelezen dat de leiding van de kerkgemeenschap "er niet aan kan ontkomen zich achter het standpunt van de regering te scharen". Volgens de woord voerder van de groep waren de Turken zo gedesillusioneerd over het vonnis van de president van de rechtbank In Almelo, die vrij dagavond in een kort geding ge lastte dat vier opgepakte chris ten-Turken zaterdag Nederland moesten verlaten, dat zij uit eigen beweging uit de kerk vertrokken. De christen-Turken besloten uit vrije wil de Grote Kerk te verla ten toen zaterdagmiddag bleek dat de leiding van de hervormde gemeente in Almelo begon te aar zelen over de toestemming voor verder verblijf in de kerk. Dat de Turken en de Nederlandse sym pathisanten de opvatting van het kerkbestuur goed hadden aange voeld bleek uit de verklaring vanaf de kansel gistermorgen. Hierin liet men weten zich niet meer tegen de overheid te willen afzetten. "Hoewel we dit doen met pijn in ons hart", zo werd er aan toegevoegd. prins Johan prinses ucuh tx kii prut 11 jaar wordt. Zoon slaat vader dood en rooft 200 gulden NISTELRODE (ANP) - De 27-jari- ge C.K. uit Nistelrode heeft be kend dat hij zijn 58-jarige vader in diens woning met een hamer op het hoofd heeft geslagen en daarna heeft beroofd van een por temonnee met tweehonderd gul den. Het slachtoffer overleed kor te tijd later in een ziekenhuis in Oss. Het drama speelde zich vrij dagavond af. Dit is zaterdagmid dag door de politie bekendge maakt. Tijdens de beroving waren de vader en de zoon alleen thuis. Toen de moeder en een 15-jarige dochter omstreeks het middernachtelijk uur thuiskwamen, vonden zij het slachtoffer met ingeslagen sche del zittend in een stoel. De ver dachte werd enkele uren later in Berghem aangehouden. Als de Turken in de kerk waren gebleven dan hadden ze volgens het landelijk steuncomité chris ten-Turken het risico gelopen van een bezetting en waren ze een gemakkelijke prooi voor justitie geweest. Temeer, zo meent het LSK, omdat ze (gezien de uit spraak van de Almelose recht bank) geen toestemming zouden krijgen in Nederland te blijven tot in hoogste instantie over hun hernieuwde asielaanvraag zou zijn beslist. Zo was er maar één uitweg, vonden de Turken: zo snel mogelijk naar een onderdui kadres waar ze in elk geval hopen te blijven tot er over hun lot in Nederland een besluit is geval len. Dat kan naar de indruk van het LSK nog een half jaar duren. Omdat het actiecomité op een eventueel onderduiken van de Turken was voorbereid, kon hun vertrek uit de grote kerk - drup pelsgewijs vanaf zaterdagavond tot zondagochtend vroeg - zon der veel problemen verlopen en zonder dat de politie dit merkte. Lijnvlucht De eerste twee van de vier opge pakte christen-Turken die op grond van de beslissing van de Almelose réchtbank niet in Ne derland mogen blijven, zijn za terdagmorgen het land uitgezet. Het waren twee vrouwen. Ze ver trokken van Schiphol met een lijnvlucht van de KLM naar Is- tanboel. Een zwangere Turkse vrouw en haar man, die eveneens naar Tur kije hadden moeten vertrekken, mogen in Nederland blijven tot uiterlijk drie weken na de beval ling. Staatssecretaris Haars van justitie heeft dat besloten na een onderzoek naar de duur van de zwangerschap van de vrouw, al dus een woordvoerder van het ministerie van justitie. Een politiearts constateerde dat de vrouw al meer dan 36 weken in verwachting is. Omdat een vlieg reis in dit stadium van zwanger schap beter niet kan gebeuren, heeft de staatssecretaris besloten het vertrek van het echtpaar uit te stellen. "De discriminatie van christenen in Turkije bestaat helemaal niet. Alleen in Zweden, Noorwegen en Holland wordt erover gesproken. Wij hebben er hier nog nooit van gehoord". Dat verklaarde de Turkse premier Bulent Ecevit te genover het ANP op een verkie zingsbijeenkomst in het Turkse Izmir. Het christen-Turken probleem is volgens de Turkse eerste minis ter voor het eerst pas opgedoken toen de Noordeuropese landen hun grenzen gingen sluiten voor gastarbeiders. "Het is een ex cuus. Discriminatie op etnische of religieuze gronden is er in mijn land niet. Problemen zijn er wel voor sommige minderheden in vooral het zuid-oosten, maar die hebben economische oorzaken", aldus Ecevit. Oppositieleider Den Uyl was zaterdag in Apeldoorn en sten van de PvdA, gericht tegen het regeringsbeleid. In Apeldoorn werd Den Uyl onder andere begroet door meisjes zwaaide de PvdA-leider naar het publiek. Leeuwarden present tijdens demonstratieve bijeenkoin een groepje majorettes. Hand in hand met één van de Aftrek hypotheekrente eigen huis UTRECHT (GPD) - Tussen de regeringspartners CDA en VVD dreigen ernstige problemen over de aftrek voor de belastingen van hypotheekrente voor een eigen huis. De WD gaf zaterdag duidelijk te verstaan dat tornen aan die af trekmogelijkheid voor de libera len volstrekt onaanvaardbaar is, maar CDA-leider Lubbers wilde die mogelijkheid uitdrukkelijk open houden. Lubbers zei in een radiogesprek het niet uit te sluiten dat het CDA bij de algemene beschouwingen over de Miljoenennota met een voorstel zal komen om de ren teaftrek aan een bepaald maxi mum te binden. Lubbers zei dat zijn fractie geen plan heeft om de hele renteaftrek te verbieden, maar hij noemde het leggen van een grens een duidelijk andere zaak. In de Tweede Kamer is ook de PvdA, en daarmee dus een meerderheid, voor maatregelen in die richting. Maar zaterdag werd op de WD- partijraad in Utrecht ondubbel zinnig duidelijk dat de WT> dit niet zal dulden. De partijraad aanvaardde met overgrote meer derheid een motie waarin „elke inbreuk op het bestaande sys teem van aftrekbaarheid" als on aanvaardbaar werd afgewezen. WD-leider Rietkerk verzekerde de partijraad dat de fractie er net zo over denkt, waarmee een bot sing tussen de regeringspartners niet onmogeli.jk is. Het CDA had volgens fractieleider Lubbers het liefst gezien dat de voorstellen van prof. Hofstra, waarin het eigen-woningbezit ontzien zou worden, door het ka binet waren overgenomen. Nu dat niet is gebeurd, is het CDA er voorstander van dat er wat an ders voor in de plaats komt. Lubbers zei daarbij ook te denken aan een mogelijk optrekken van het huurwaardeforfait, maar hij vond het nog te vroeg om zich daarover uit te spreken. Ook een grens (genoemd worden 400.000 of 500.000 gulden) waarboven de hypotheekrente voor het eigen huis niet langer aftrekbaar zal zijn, wilde Lubbers niet noe men. Op een PvdA-bijeenkomst in Leeuwarden zei fractieleider Den Uyl dat een onbeperkte fiscale af trek van hypotheekrente, „soms wel tot een miljoen toe", ontoe laatbaar is. Van Agt loopt volgens hem wat dit betreft te veel aan het lijntje van de WD. „Als het CDA werkelijk een sociale keus wil, dan ligt hier nu de kans", zei Den Uyl. Heidens De PvdA voerde zaterdag op diver se plaatsen in het land actie tegen het kabinetsbeleid. PvdA-leider Joop den Uyl zei in Leeuwarden het kabinet „spuugzat" te zijn. Hij noemde de ploeg van Van Agt een „heidens kabinet", omdat het zelf niet eens in zijn doelstellin gen gelooft. Den Uyl noemde het schandalig dat het kabinet nu „leentjebuur" speelt bij de socialisten, door het voorzichtig overnemen van en kele PvdA-ideeën, en dat dan meteen gebruikt om kritiek uit de linkse hoek als onterecht af te doen. De vice-voorzitter van het CDA, dr. S. Faber, zei zaterdag het zeer verstandig te vinden van premier Van Agt dat hij op dit moment geen „nee" wil zeggen tegen een mogelijk lijsttrekkerschap van het CDA bij de verkiezingen van 1981. Faber zei dat het aanwijzen van een lijsttrekker een zaak van de partij is. Faber merkte op dat het voor het CDA zeer belangrijk is dat zowel de opening naar de PvdA als naar de WD gehandhaafd blijft met de keuze van een lijsttrekker. Het CDA heeft altijd een stembusak koord afgewezen. Ook een ver kapt stembusakkoord dat tot uitdrukking zou kunnen komen in de persoon van de lijsttrekker, wijzen wij af, aldus Faber. Lidwien Janssen: BERGEN OP ZOOM (ANP) - 'De onderdrukking van de Palestij- nen moet verdwijnen. Dit volk moet zich zelf in vrijheid kunnen ontwikkelen'. Dat zegt Lidwien Janssen twee dagen na haar vrijlating uit een Israëlische vrouwengevangenis in een gesprek met het ANP. Ik het de afgelopen driejaar een hele ontwikkeling doorgemaakt. Dat is erg belangrijk voor mij. Het heeft geen zin spijt te hebben van wat ik heb gedaan. Lidwien Janssen is net als in 1976 op een uiterst bewogen manier solidair met de vrijheidsstrijd van onderdrukte volkeren en met die van de Palestijnen in het bijzonder. 'Ik zal me er voor blijven inzetten. Alleen met meer op op de wijze zoals ik dat in 1976 deed. Ik ben tot de slotsom gekomen dat ik me als Nederlandse nu effectiever op een anders manier voor de Palestijnse zaak kan inzetten. De mensen bewust maken van wat er gebeurt met de Palestijnen en aangeven dat hun vrijheidsstrijd een op zichzelf staande zaak is, maar dat er op soortgelijke wijze strijd wordt geleverd op zoveel andere plaatsen in de wereld'. Lidwien Janssen werd 24 september 1976 op het vliegveld Ben Goerion aangehouden. Ze was naar Israël gevlcgen om op het vliegveld inlichtingen in te winnen over de veiligheidsmaatre gelen ter plaatse. Die gegevens moest ze doorgeven aan het Volksfront voor de bevrijding van Palestina. "Ik werd onmiddellijk na aankomst gearresteerd. Uit de r waarop dat gebeurde was het duidelijk dat de Israëlische veilig heidsdienst wist wie ik was. Ik ben er nooit achter gekomen hoe ze aan die wetenschap gekomen zij". Lidwien Janssen vatte sympathie op voor de Palestijnse zaak in Breda, waar ze destijds woonde. "Ik discussieerde er, en ik kwam in politieke café's. Ik kwam tot besef dat de Palestijnen het recht hebben zich gewapend te verzetten. Ik geloof dat ze dat recht ook nu nog hebben. Als Nederlandse kon ik destijds niet zelf aan dat verzet deelnemen. Ik kon echter wel informatie inwinnen en dat doorgeven aan het Volksfront". Lidwien Janssen zegt dat tijdens de verhoren en de daarop volgen de rechtszitting slechts één doel werd nagestreefd: "Namelijk aantonen dat ik terecht was aangehouden en dat ik schuldig De veroordeling tot zes jaar gevangenisstraf, uitgesproken op 3 maart 1977, vindt Lidwien Janssen vanuit Israëlisch standpunt begrijpelijk: "Het was zonneklaar dat ze een voorbeeld wiiden stellen". De rechtszitting zelf was een kwelling. "Er werd alleen Hebreews gesproken. Ik begreep er niets van. het was volgens mij niet meer dan een show. Dp zaak was allang bekeken. Ik voelde me op dat moment vreselijk alleen. Afgelopen dinsdag hoorde Lidwien Janssen van de Nederlandse ambassade dat haar vrijlating aanstaande was. "De Israeli's wa- rpn erop gebrand de zaak uit de publiciteit te houden, evenals het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken, dat zelfs gepro beerd heeft de vrijlating enkele dagen te vervroegen. In het vlieg tuig naar Nederland heb ik mij drie uur lang voorbereid op de ontmoeting met de Nederlandse pers. Toen stond daar ineens die auto van de Rijkspolitie met daarin mijn ouders. Ik wist daar t. We zijn meteen weggereden. Ik heb dat toen helemaal niets maar zo gelaten". Lidwien Janssen zegt zich de komende tijd politipk te willen oriëi teren. Ze wil ook proberen een studie aan de pedagogische ac; demie aan te vangen. Contacten met politieke kennissen va destijds heeft zij nog niet gehad. "Misschien bel ik nog wel een iemand of wordt ik gebeld. Ik sta open voor elke discussie." Een opgeluchte Lidwien Janssen, in de deuropening van haar ouderlijk huis in Bergen op Zoomnadat zij na een verblijf van drie jaar uit een Israëlische gevangenis werd ontslagen. Handelaar laat financiële chaos achter UTRECHT-ZEIST (GPD) - Het on- roerend-goedimpcrium van de begin juli naar Spanje gevluchte handelaar W.F. Mijnhardt jr. uit zeist is in een gigantische finan ciële chaos geëindigd. Banken, hypotheekhouders en particulie ren dreigen voor honderddui zenden gulden te worden gedu peerd. In totaal wordt hun verlies geschat op 5 miljoen gulden. In kringen van betrokkenen wordt aangenomen dat Mijnhardt jr. het merendeel van dit geld heeft overgeheveld naar een Zwitserse bankrekening. Een van de getroffenen is Marathon Financiers uit Veenendaal. Deze bank zal, zoals het er nu naar uit ziet, door het faillissement van Mijnhardt's BV's Trajectum en Trajectum Construction Ltd. en het aangevraagde faillissement van COR 2 BV een verliespost moeten incasseren van naar schatting enkele honderddui zenden guldens. De bank heeft bij de politic in Zeist aangifte ge daan van vermoedelijke verduis tering. De recherche zoekt nu uit of Mijnhardt jr. zich aan strafbare handelingen heeft schuldig ge maakt. Verscheidene panden uit het bezit van Mijnhardt zullen volgende maand worden geveild. Voor de huurders, meest studenten en werkende jongeren, breekt hier mee een onzekere tijd aan. In de hypotheekakten is een zoge naamd huurbeding opgenomen, waardoor de bewoners na de vei ling zonder meer cp straat kun nen worden gezet liet Huurders Informatie en Aktie Komité (HIAKl in Utrecht is daarom be gonnen de huurders te mobilise ren om voor hun belangen op te komen. Na de vlucht van Mijnhardt naar Llafranch in Spanje hebben en kele schuldeisers de inventaris sen uit de kantoorpanden en de privé-woning van de Zeistenaar weggehaald.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7