Rapport over gevaren straling is geheim aan meldingen voor uitdelen van haringen wittebrood Leidse universiteit beslist: Afscheids college van prof. mr. Bloembergen Bloemenhulde bejaarden van Leidse volkstuinen MAANDAG 24 SEPTEMBER 1979 LEIDEN - Ondanks het feit dat op vele 'fronten" tegelijk werd ingeschre i de Stadsgehoorzaal moesten de inschrijvers toch geduld hebben De "inschrijvers" i'oor de haring en wittebrood-uitdeling op 3 oktober troffen het zaterdag. De rij was weliswaar lang. maar het weer was goed. LEIDEN - Bij een vechtpartij op de Nieuwe Beestenmarkt zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee inwoners van Leiden ge wond geraakt door messteken. De politie heeft naar aanleiding daarvan drie mannen aangehou den. Het zijn een 17- en een 20-ja- rige Leidenaar1 en een 19-jarige Rotterdammer. De Rotterdam mer zou de man zijn geweest die de steken heeft toegebracht. De twee gewonden zijn behandeld in een ziekenhuis. Volgens de politie is de vechtpartij ontstaan omdat een aantal Rot terdammers meisjes zou hebben uitgedaagd. De dames kregen hulp van vrienden die de voorruit van de auto van de Rotterdam mers met een ketting insloegen. Leidenaars bij vechtpartij op Beestenmarkt met messen neergestoken Van het een kwam het ander, met als resultaat twee gewonden en drie man op het politie-bureau. LEIDEN - De Leidse universiteit wil een advies van de stralingsbeschermingscommissie over gevaren van ra dio-actieve straling in de Leidse binnenstad koste wat het kost geheim houden. "De positie van derden zou bij openbaarmaking van het advies kunnen worden ge schaad", zegt de secretaris van de stralingsbescher mingscommissie H.Z. Kol. "Overigens begrijp ik de be langstelling naar de inhoud van het advies niet. Er staat niets bijzonders in" LEIDEN - Duizenden Leide naars hebben zaterdag ge ruime tijd in de rij moeten staan op de Breestraat om zich te kunnen laten in schrijven voor de traditione le uitreiking van haring en wittebrood op 3 oktober. "De rij strekte zich 's ochtends uit tot Peek en Cloppen- burg", zegt de Leidse huis arts H. Meijer, die de leiding heeft over de commissie die de uitdeling verzorgt. Ruim veertienduizend perso nen hebben zich zaterdag tuisen 11 uur 's ochtends en 3 uur 's middags laten in schrijven in de Stadsgehoor zaal. H. Meijer: "Dat zijn er ruim duizend meer dan vorig jaar. Maar toch vind ik dat het aantal eigenlijk wat te genvalt. We hadden op zo'n vijftienduizend man gere kend. In totaal zal de 3 Octo ber Vereeniging op de dag van Leidens ontzet 27.500 ha ringen en 400 wittebroden uitreiken. Iedereen die zich zaterdag - met het trouwboekje - in de hand heeft laten inschrijven, krijgt op 3 oktober in het Waaggebouw aan de Aal markt twee haringen en een half wittebroodje. De feeste lijke uitreiking zal zoals ge bruikelijk weer muzikaal omlijst worden, terwijl de burgemeester de eerste ha ringen in ontvangst zal ne- LEIDEN - In het groot Auditorium van de Leidse universiteit heeft prof. mr. A.R. Bloembergen, ge woon hoogleraar in het burgelijk recht, vanmiddag zijn afscheids college gehouden, getiteld "De open wetenschap van het pri vaatrecht". Zoals wij al eerder meldden is prof. Bloembergen onlangs benoemd tot lid van de hoge raad. Volgens prof. Bloembergen moet de betekenis van ht privaatrecht niet worden overtrokken. "Bij de oplossing van de grote wereld problemen speelt het slechts een bescheiden rol en binnen het ge heel van het recht is het ook niet, zoals wel gezegd is, het middel punt", aldus de Leidse hoogle raar. "Maar aan de andere kant houdt zich het wel met voor de mens essentiële zaken bezig. Het is niet gemakkelijk te zeggen of onze wetenschap alle functies goed vervult, maar ik ben ge neigd minder pessimistisch te zijn dan anderen". Prof. Bloembergen signaleerde het bestaan van een voortdurende dialoog tussen wetenschap en praktijk. "Dat wordt nog geac centueerd doordat er in Neder land voortdurend mensen over stappen van de theorie naar de praktijk en omgekeerd. "Naar het oordeel van de Leidse hoogleraar onderhoudt de wetenschap van het privaatrecht open verbindin gen met andere vakken, met na me het bestuursrecht, en heeft het een open oog voor het recht van andere landen. De stralingsbeschermingscommis sie is een advieslichaam van de universiteit. De taak van de commissie is adviseren bij ge bruik van radio-actieve stoffen en om schade die bij een dergelijk gebruik kan ontstaan zoveel mo gelijk te voorkomen. Hoe belangen van derden kunnen worden geschaad als er toch "niets bijzonders" in het advies staat kon de secretaris van de commissie niet zeggen. Deze mening wordt echter niet door iedereen gedeeld. Het voormalige universiteitsraadslid F. Bischoff denkt dat een groot aantal bestuurders van de Leidse universiteit er het grootste be lang bij heeft dat de deksel stevig op de radio-actieve doofpot blijft Geschrokken In een groot aantal vragen aan het college van bestuur van de Leid se universiteit verzocht het oud raadslid tijdens de vorige raad speriode onder andere herhaal delijk om openbaarheid over de affaire bij de laboratoria van Biologie aan de Kaiserstraat. Eind mei van dit jaar schrok de staatssecretaris van onderwijs De Jong van de manier waarop in bepaalde laboratoria van de Leidse universiteit met radio-ac tieve stoffen wordt omgespron gen. Daarna kwam aan het licht dat er radio-actieve stoffen wa ren geloosd in een riool van het biologisch laboratorium van de Leidse universiteit aan de Kai serstraat. De arbeidsinspectie uit Den Haag heeft naar deze gang van zaken bij het laboratorium een onderzoek ingesteld en kwam tot de conclusie dat er in derdaad, zij het in zeer geringe mate, in een riool was geloosd. Over deze zaak heeft de stralings beschermingscommissie zich gebogen en is enige tijd terug met een vertrouwelijk advies op tafel gekomen. In het advies van de stralingsbeschermingscommis sie zouden de rollen van het col lege van bestuur, de beheerder directeur van het Botanisch labo ratorium en een betrokken C-la- borant, die zij in de radio-actieve stoffen-affaire hebben gespeeld, ter sprake komen. "De vraag is nu", aldus Bischoff, "wie de zwarte Piet krijgt toegespeeld" Samen met de huidige vice-voor- zitter van de universiteitsraad dr. M.J.M. de Haan heeft Bischoff gevraagd welke criteria het colle ge van bestuur hanteert om ge vraagde stukken, ook niet ver trouwelijk aan de raad te ver strekken. Het college van bestuur zegt dat het om privacybescher ming, bescherming van belangen van personen en voorkoming van eventuele schade voor de univer siteit de inhoud van het advies niet kan bekendmaken. Fouten Het oud-raadslid Bischoff ("Ik hoop dat mijn werk over de ra dio-actieve stoffen-affaire in de raad wordt overgenomen") is echter van mening dat er rond de werkzaamheden met radio-ac tieve stoffen bij de laboratoria van biologie ernstige fouten zijn gemaakt. "Hoewel het college weigert om de door de universi teitsraad gevraagde inlichtingen over de incidenten te geven, is mij ter ore gekomen dat de in de vergunning genoemde C-des- kundige al geruime tijd zijn werkzaamheden voor het C-la- boratorium had gestaakt, zonder dat het college heeft voorzien in vervanging en een aanpassing van de vergunning" Ieder laboratorium waar wordt ge werkt met radio-actieve stoffen is een C-laboratorium en moet een zogenaamde C-deskundige in dienst hebben. Volgens het college is het niet waar dat het laboratorium zonder een dergelijke deskundige draaide. THIJS JANSEN LEIDEN - "Wij hebben nu ruim driehonderd leden, maar we kunnen nog een hoop jeugdleden gebruiken", zegt M A. Logten- berg, bestuurslid van de hoc keyclub Roomburg. Hij zei dit za terdagmiddag vlak voordat een grote takelwagen het hoogste punt van de nieuwe kleedkamers op zijn plaats tilde. Eind vorig jaar is de ledenvergade ring van de hockeyclub er mee akkoord gegaan dat de kleedac commodatie en de kantine mocht worden uitgebreid van tachtig tot tweehonderd vierkante meter Eind augustus is men met de bouw begonnen en zaterdagmid dag werd het hoogste puht be reikt. Roomburg op hoogste punt met nieuwe onderkomen 'Het enige probleem waar we nu nog voor staan is de verlichting van het oefenveld", zegt be stuurslid Logtenberg. Die ver lichting moeten we hebben om ook 's avonds te kunnen trainen, maar we zien er echter geen kans toe het geld bij elkaar te krijgen. De bouw van de nieuwe kleedka mers en de uitbreiding van de kantine gaat ruim vier ton kosten. "We hebben twee maal 60.000 gulden subsidie gekregen voor de kleedkamers. 30.000 gulden voor achterstallig onderhoud en we hopen nog op een bijdrage van de Nederlandse Sportfedera tie (NSF). Voor de rest van het geld hebben we gemeentegaran tie gekregen. Nu moeten we nog ruim 15.000 gulden bij elkaar zien te krijgen om de kantine in te richten". De uitbreiding van de kleedkamers en de kantine is volgens Logten berg hard nodig Sinds we in de tweede klasse spelen konden we er niet meer onderuit onze ac commodatie aan te passen". LEIDEN - Aan de technische ho geschool in Delft zijn geslaagd voor het doctoraal examen elek trotechnisch ingenieur N. v.d. Meent uit Alphen aan den Rijn en J.J.M. Ruigrok uit Leiden. Voor het doctoraal examen scheikun dig ingenieur slaagde mevr. Kwee Tjoei Gien uit Leiden. Aan de Rijksuniversiteit in Utrecht slaagde voor het doctoraal exa men Nederlands rechts: A.B. van Rijn uit Alphen aan den Rijn. Duivennieuws( 1 Het afgelopen weekeinde werd een attractievlucht gehouden vanuit Leiden naar Bour- ges(Fr.). In concours waren 149 duiven. De uitslag was: 1£. J. Staffeleu, 3. A. Pracht en Zn., 4. P. Krom, 5,7,8. A. Rosmolen, 6. C. Elderbroek, 9,10. M. de Lange en Zn. Duivennieuws(2) Bij de PV "Columba" zijn de kampioenen van 1979 in de verschillende klassen bekend. De meeste kampioenschappen gingen naar W. v.d. Nieu- wendijk(fondmidfond, oude duiven, navlucht en generaal kampioen). C. v.d. Nieuwen- dijk werd de kampioen in de klasse vitesse en jonge duiven. Duivennieuwsf 3) Ook PV "De Plauwkras" heeft de kampioenen bekend ge maakt. F. v. d. Wetering won in de volgende klassen: vites se, midfond, jonge duiven, ge neraal. Tevens had hij de bes te jonge en de beste oude duif W. v.d. Wetering won bij de fond-vluchten. Duivennieuwsf 4 Bij de LPC werden de kampioe nen van het seizoen 1979 be kend gemaakt. N. de Groot en Zn. werden eerste in de klas sen vitesse, fond, jonge dui ven, oude duiven, navluchten en generaal kampioen. In de klasse midfond werd P. Lan- desbergen winnaar. Hij werd ook eerste bij de aangewezen duiven voor de T. Gijsmanbe- ker. Vredesweek In het kader van de Vredesweek wordt vanavond een bijeen komst gehouden in het Tref centrum aan het Rapenburg 100 onder het motto "Rumours of war". De bijeenkomst be gint om acht uur 's avonds. Kijkhuis In het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 wordt vanavond de cyclus van Ita liaanse speelfilms voortgezet. Vertoond wordt de film Ores- tiade Africana van Pier Pa olo Pasolini. Er zijn twee voorstellingen, de eerste be gint om acht uur, de tweede om kwart over tien. Spiritisme bijeenkomst m de zaal aan de Middelweg 28 over psychome trie. Medium is mevrouw Nleuwenhuis uit Haarlem. De bijeenkomst begint om acht Winterkledingbeurs De jaarlijkse Leidse winterkle dingbeurs, die wordt georga niseerd door de Unie van Vrijwilligers en de Ned. Ver. v. Huisvrouwen wordt mor genen woensdag gehouden in het Noordeinde 2a. Morgen kunnen van 10 tot 16 uur goe deren worden ingeleverd. De avondverkoop begint mor genavond om 19 uur. Woens dag is de kleding beurs ge opend van 10 uur 's ochtends tot half 2 's middags. LEIDEN - Leden van de drie volkstuinem crenigingen Oostvliet. Room burg (beide in de Oostvlietpolder) en Veldheim (in het Morskwartier) hebben zaterdag vele boeketten bloemen aangeko den aan bewoners van bejaarden en verpleegtehuizen Vanaf het tuincomplex Oostvliet vertrok om twee uur een stoet van acht personenauto's, volgeladen met in totaal 760 boeketten bloemen, waar zich op het Bevrijdingsplein een geluidswagen en de per tractor met oplegger vervoerde boerenkapel "De Dorstvlegels" aan toevoegden. De bloemen werden aangeboden, onder het motto "Moge deze kleine attentie u enige vreugde brengen in het dagelijks bestaan in de tehui zen Groenhoven, de Parelvissers, Zuidwgck, Rijn en Vliet, Van der Willigenhof en 't Hofflants Huys in Voorschoten

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3