Geleerde vrouwen niet "geheel en al geslaagd AANDAG 24 SEPTEMBER 1979 SQX9B Eremedailles Hans Wiegel, minister van bin nenlandse zaken, meent dat er i in de toekomst geen ereme dailles, behorende bij de orde van Oranje-Nassau, meer moeten worden toegekend. Hij wil beginnen bij het rid derschap in de orde van Oranje-N assau, en de ereme dailles in brons, zilver en goud voortaan afschaf fen. Ik daarentegen (algemeen mi nister van deze rubriek) wens juist de eremedailles te hand haven, en ben bereid in ruil daarvoor een veer te laten met betrekking tot de hogere on derscheidingen. Uit Wiegels woorden heb ik tenminste niet begrepen, dat hij voortaan de eremedailles voor de maga zijnbediende die 40 jaar zon der een diefstalletje bij de zelfde baas heeft gewerkt, voor de secretaris van de korfbalclub die belangeloos 30 jaar in het bestuur heeft geze ten, en voor de Groene Kruis- zuster die haar zegenrijke werk haar hele leven lang voor een te klein salaris heeft moeten verrichten, nu wil vervangen door ridderschap pen in de orde van Oranje Na ssau. Nee, hij wil dat soort verdien stelijke Nederlanders dom weg buitensluiten, omdat het zo'n rompslomp geeft, al die medailles, en omdat het maar een betrekkelijke verdienste is, je hele leven van jong maatje tot gepensioneerde bij dezelfde baas te dienen. Het leven,zo redeneert de minister blijkbaaris geen Vierdaagse, waarin iedereen die de tocht uitloopt verzekerd is van het Vierdaagsekruisje, maar een olympisch toernooi, waarin de nummers elf, twaalf en der tien niet ook nog een medaille krijgen omdat ze mee hebben willen doen, ter meerdere glo rie van de overwinnaars. Het is natuurlijk verstandig om zulke koninklijke onderschei dingen te nemen voor wat ze waard zijn. Het is vaak aan het initiatief van vrienden te danken dat een 50 jaar ge worden schrijver een konink lijke onderscheiding krijgt, terwijl een andere schrijver van 50 jaar de boot heeft ge mist doordat zijn vrienden de weg niet wisten naar de uit deelcommissie. Het is heus niet zo dat de Koningin begin april even alle telefoonboeken doorbladert om zichzelf te her inneren aan verdienstelijke vaderlanders, om deze dan, na enig wikken en wegen en ruggespraak met de opper stalmeester, voor te dragen voor een orde of eremedaille. De waarde van zo'n onder scheiding is dus betrekkelijk, zoals eens treffend werd ver woord door de schilder Isaac Israels (Jacqueline Royaard- Sandberg herinnert eraan in haar Herinneringentoen hij werd gedecoreerd tegelijk met de directeur van het Rijksmuseum, maar in een lagere orde: Jk maak de schilderijen, maar hij hangt Maar het minst betrekkelijk zijn die koninklijke onderschei dingen nu juist voor de ont vangers van de eremedailles voor wie het vaak de enige onderscheiding is die zij in hun leven ontvangen. Zij heb ben niet al een leven vol loftui tingen en eerbewijzen achter de rug (een doctorsbul, een ti tel, een positie die op zichzelf al een onderscheiding in houdt, een literaire prijs, een regenboogtrui), de ereme daille is voor hen méér dan het logische extraatje, na al hun reeds zo vaak breed uitgeme ten verdiensten in de krant en op de televisie. Luns heeft het laatst nog gezegd op de televi sie: hij hangt helemaal niet aan die tientallen onder scheidingen, ze hangen aan Gênant voorstel Maar Ome Piet, die tientallen jaren, buiten het licht van de schijnwerpers, de speeltuin draaiende heeft weten te hou den, en in plaats van de ge bruikelijke stank voor dank opeens een eremedaille krijgt, is hiermee terecht de koning te rijk. Hij is tenslotte de enige in de straat met zo'n lintje in zijn knoopsgat en hij mag dan wel mopperen dat hij liever ge zien had dat de subsidie voor de speeltuin was verhoogd en, in het buurtcafé, waar hij al in driejaar niet was geweest, schertsend uitroepen: Jk kan niet eens een nieuw knoopsgat betalen, dus hoe willen ze nou eigenlijk dat ik dat ding draag?", maar zijn vrouw vindt het toch hartstikke leuk voor hem, en hijzelf zou heel wat hebben afgekankerd als hij hem niet had gekregen en een ander speeltuinbestuurs lid wel. Ik heb bij de laatste lintjesregen, bij het ministerie van volks gezond en milieuhygiëne, nog even gekeken wie Hans Wiegel wil handhaven, en wie hij wil afschaffen. Gehandhaafd worden een Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw als ir. P. Santema, directeur van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening, een Officier in de Orde van Oran je Nassau als dr. H. W. Krij- nen, directeur van het Cen traal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis en een Ridder in de orde van Oranje Nassau als G. de Jong, economisch directeur van de Vereniging het Nederlands Kanker Instituut. En afschaffen wil hij een ereme daille in goud als voor mejuf frouw M. P. W. Gitmans, hoofdverpleegkundige van de afdeling Neurologie bij het St. Laurentiusziekenhuis te Roermond, en een eremedaille in zilver als voor mevrouw C. W.J. Gersen-van Wissen, help ster bij het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Vecht-Zuid. Een tamelijk gênant voorstel dus. Vemière Haagse Comeclie ?rai >EN HAAG - Met de keuze van "Geleerde vrouwen" als eerste S première van dit seizoen heeft de Haagse Comedie het zich niet ge- makkelijk gemaakt. Constructie en opbouw van Molières komedie zijn vrij simpel, maar het hoofd thema is volledig uit de tijd en daarmee is één van de belang rijkste pijlers onder deze komedie weggeslagen. en tijde van Molière waren vrou wen die wetenschap en actieve kunstbeoefening belangrijker vonden dan het huishouden en kinderen krijgen, bij voorbaat al belachelijk. Zodra de toeschou wer wist hoe de kaarten lagen, wist hij ook meteen waarom er gelachen kon worden. De "ge leerde vrouwen" waren dom in hun geleerdheid en hun tegen standers waren wijs in hun po gingen de heersende moraal te verdedigen. Voor het moderne publiek gaat dit ongenuanceerde schema niet 7 meer op. De handhavers van de j mannenmoraal zijn op zijn minst even kortzichtig en bekrompen als de vrouwen tegen wie zij zich verzetten, terwijl de vrouwen in kwestie niet meer belachelijk zijn door hun voorliefde voor geeste lijke ontwikkeling, maar alleen nog slechts door de mallotige wijze waarop Molière hen gestal te geeft. Als consequentie daar van verliest het slot een groot deel van zijn vanzelfsprekend heid en maakt de deus ex machi na in de vorm van twee brieven alsook de plotselinge ommekeer daarna een uitermate magere en onbevredigende indruk. Wie een dergelijk stuk wil spelen, kan dat alleen maar op een aan vaardbare wijze door alle in mo- derne ogen belachelijke elemen ten extra te accentueren, maar moet daarbij uiterst voorzichtig zijn om de voorstelling toch bui ten de kluchtsfeer te houden. In dit laatste is regisseur Guido de r Moor voortreffelijk geslaagd, maar de accentuering overtuigde Francine Dreessen en Pieter Lutz in Molières "Geleerde neuAA€>eé cwygRLAAT Her Resrssevze AU vesBSAfe', vsees x pe vaw - woorpiö ee&sj Ggves- SR VOOR Leidse bioscopen LUXOR:The Warriors; dag. 2.30,7.00 9.15 uur. zo. 2.15,4.30,7.00 en 9.15 uur. jaar. CAMERA: Satyricon; dag. 7.00 Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ungevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- 9 30 senhuiS en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuisj 2.30 u i. 2.00 niet altijd helemaal. Enerzijds kwam dit doordat hij bij voorbaat al gehandicapt was door de op pervlakkige wijze waarop de heer des huizes en zijn medestanders door Molière getekend waren, anderzijds doordat meer dan eens het tempo van de voorstel ling bleef hangen op de weinig vloeiende wijze waarop sommige spelers met hun tekst omgingen. (Op zichzelf niet zo onbegrijpe lijk, want de vertaling van L. Th. Lehmann blinkt niet bepaald uit door modern en soepel taalge bruik). Raspoetin onbevredigend i LEIDEN - De weinigen die zater dag naar de Leidse Schouwburg kwamen om kennis te nemen van het stuk "Raspoetin" zullen een weinig bevredigende avond heb- ben beleefd. Hoe welwillend men ook de acteer prestatie van Nel Oosthout mag waarderen, men kan toch onmo gelijk ontkomen aan het oordeel, dat het lezen van het boek met dezelfde tekst veel meer bevredi ging schenkt. Immers, dan kan men zelf de snelheid bepalen, waarmee men de details op zich wil laten inwerken; terwijl bij een toneeldeclamatie door Nel Oos thout haar intonaties, pauzes en tempoversnellingen noodge dwongen gevolgd dienen te wor den. Nel Oosthout bepaalt de pauze in het geheel; een moment, dat volstrekt willekeurig en sterk persoongebonden lijkt te zijn. Zonder te willen spreken van een veronachtzaming van haar publick, ontkomt men toch niet aan de indruk, dat "Raspoetin", dat z'n eerste voorstelling, in de interpretatie van Nel Oosthout al beleefde in de Koninklijke Schouwburg van Den Haag op 16 november 1977, de onmondig heid van de toeschouwer accen tueert. De toeschouwer zit er erg gelaten bij, om zich heen ziend in een Alfred Hitchcock-achtige le ge zaal, waar de bedoelingen van Nel Oosthout als even zovele zeepbellen uiteen spatten. Van enige affiniteit met het publiek lijkt absoluut geen sprake te zijn, voor zoverre vijfentwintig be zoekers, het streefgetal van een kleine politieke partij, daartoe in staat geacht mogen worden. De goedbedoelde, maar obligate zins-constructies vielen zater dagavond tussen de lege stoelen in om daar volstrekt onopge merkt te blijven liggen. BERT KOEKEBAKKER Het meest overtuigende spel kwam onder deze omstandigheden on vermijdelijk van degenen die ook de meeste routine in dit genre hadden. Zo was er een in haar on verzettelijkheid net niet gevoel loze Philaminte van Anne-Marie Heyligers, een bijzonder ont spannen Ariste van Carl van der Plas en een Vadius die door Leo de Hartogh met weinig middelen op een irritant narcistische werd neergezet. Een open doekje was er terecht voor Lies Franken, die de ontwa penende naïviteit en wereld vreemdheid van Bélise schilder de met een aantal kleine gebaar tjes en blikken die een combina tie leken van het spel van Ida Wasserman in haar beste tijd met die licht-ironische toets die het spel van Lies Franken zo dikwijls kenmerkt. Knap was ook de hui chelachtige Trissotin die door Wim van Rooij binnen strakke lijnen werd gehouden, terwijl Pieter Lutz (de sullige echtge noot) en Francine Dreessen (keukenmeisje) ondanks een gro te inzet niet konden verhelen dat Molière hen wel een erg onge loofwaardig aandeel in de gang van zaken heeft toebedeeld. Maria Stiegelis en Rick Nicolet contrasteerden voldoende als de beide dochters, maar Hugo Mar ten miste het vuur van de echte minnaar en de krachtom zijn wel zeer tijdgebonden woordenstrijd met Trissotin ook nu nog enige inhoud te geven. De decors en kostuums van Hans Christaan werden gekenmerkt door een realisme dat en niet onmiddellijk zou associëren met de tijd van Molière, maar dat in deze ensce nering bijzonder functioneel was. PAUL KORENHOF Nachtvoorstelling: Casablanca; vrij. en zat. 12.00 uur LIDO 1: Grypstra en De Gier; dag. 2.00, 7.00 en 9.15 uur,zo. 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 uur. 12 jaar. LIDO 2: In de ban van de ring; dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.30,4.45,7.00 en 9.15 ir, a.l. Bezoekuren ziekenhuizen Kindermatinee: Woody Woodpecker; wo. en zat. 2.30 uur, zo. 2.30 en 4.45 uur.STUDIO: I'll never promised you a rose garden; dag. 7.00 en 9.15 uur, ma. di., do. en vrij. 2.30 uur.16 jaar. Kindermatinee: 50 jaar Mickey Mouse; 9.15 uur, zo. 2.30,4.45,7.00 en 9.15 uur.16 Nachtvoorstelling: Meisjes die alles slikken; vry. en zat. 11.30 uur. 16 jaar TRIANON: Uit elkaar; dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur uur, zo. 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. 12 jaar. Alphense bioscopen: EURO 1 en 2: Grypstra en De Gier; dag. 2.00,7.00 en 9.30 uur, zo. 2.00,4.30,7.00 en 9.30 uur. 12 jaar. Nachtvoorstelling: 6.30 en 9 15 uur. zo 1.15.4 00. 6 30 en 9.15 uur. a.l.Nachtvoorstelling: Zeven man nen zonder vrees, 12.15 uur. EURO 4: De vier vuisten van de duivel; dag. 1.45,6.30 en 9.00 uur, zo 4.00,6.30 en 9.00 uur, za. en woe. alleen 6.30 en 9.00 uur 12 jaar. Nachtvoorstelling: The re turn of the pink panther. 12.15 uur. Kin dermatinee: Hond, waar je met je baas naar toe?, za., zo. en woe. 1.45 uur Bioscoop Voorschoten Greenway: Herfstsonate; do. 20.15 uur; vry. en zat. 21.15 uur; zo. en ma. 20.45 uur; di. en wo. 16 jaar. Sergeant Pepper; vry. 19.00 uur; zat. 16.00 en 19 00 uur; zo 16.00 en 18.00 uur. a.l. Kindermatinee: Tweety; zat. 14.15 uur, zo. 14.00 uur en woe. 14.30 uur. 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiènO. Sint Elisabeth-ziekenhuis: Volwassenen, dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kr aamafdeling: dag. van 11.15-12 00 uur (alleen voor echtgenooO van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond- Kinderafdeling: dag. Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volat: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- der$ Maandag tlm vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag- 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige pafienten:wanneer voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkltniek: Dagelijks: 15 00-15.45 uur 18.30-19.00 uur Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Hijnoord: le en 2e klas 11-1130; 13.30-14 15 en 18.30-19 30 uur 3e klas 13.30-14 15 en 18 30-19 30 uur Kraamaf- deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van ei naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld by het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000. €)udcl lieuius 24 september 1979. Honderd jaar geleden stond i de krant: - Uit Zuid-Afrika wordt ge meld. dat generaal Wolsely op 1 September met zeer bevredi genden uitslag eene bijeen komst heeft gehad met zes hoof den der Zoeloes, die een aantal voorwaarden hebben ondertee kend. Zij beloofden daarbijde grenzen te zullen eerbiedigen die de Britsche resident hun aanwijst; niet te zullen toelaten dat de oude militaire organisa ties der Zoeloes of eenige andere wordt ingevoerd; alle Zoeloes zullen kunnen huwen wanneer zij willen, en naar goedvinden het land kunnen verlaten; niet te zullen gedoogen dat wapenen of ammunitie worden inge voerd of dat koopmansgoederen van den zeekant worden inge voerd zonder vergunning van den resident; aan niemand het leren te zullen benemen dan na een vonnis van een raad van de voornaamste uit hun gebied, en geene tooverkunsten of wichela rij te zullen toelaten, alle mis dadigers, die in hun land zich pogen te verschuilen, te zullen uitleveren; enz. Bii deze bijeen komsten waren, door een mis- verstand omtrent den bepaal den dag. de zes andere hoofden der Zoeloes niet tegenwoordig, maar zij zouden spoedig aan komen. Vijftig jaar geleden: - Te Sivas en Goemoessjkano in Turkije heeft een hevige aard beving plaats gehad. Talrijke huizen zijn verwoest en men vreest, dat vele menschenlevens verloren zijn gegaan. Ook in de Kleine Antillen doen zich aard bevingen voor. Zoo is de vul kaan Mont Pelé op Martinique plotseling gaan werken met de- zeljde verschijnselen als bij de uitbarsting van 1902. toen de stad St. Pierre met 40.000 inwo ners werd verwoest. Verder wordt gemeld, dat ook de vul kaan Soufnêreop he: eiland St. Vincent (eveneens b leme An tilleni teekencn vr.n activiteit geeft, hoewel deze vulkaan als een doode te boek staat Er heeft zich mysterieus onderaardsch gerommel doen hooren en de inlanders zijn reeds begonnen een schuilplaats op veiliger plaatsen te zoekenGisteren was de vulkaan schijnbaar kalm bij mooie zonneschijn, doch het wa ter in de krater steeg De hevig ste uitbarsting van de Soufriére had plaats in 1812 toen 1565 personen omkwamen. Jommeke, ik dacht dat ge meer ■verstand had Ge kent zoveel van redeneren ah een olifant van sokken breien |2AAK,PE tEesrt A/emse*/ fcfKex/ VERDER dam de opper vLAurg .die rakem «/er OA/Dee DE IAJPRVR VAAJ uirsRttiK EM ktWAKf HOU, HAAQ I V lMORD UEl/E® BEOORDEEL» «AAR OPPER VLAKK/^t IK FRED BASSET Dat kan Jommeke, gij zijt veel slimmer dan ik dacht De avonturen van Jommeke HET PIEPEND BED In ruil voor het bijhouden van haar teergeliefde poezen schenkt Saprinetta al haar briljanten aan de ktiekes -f Hahahahaa

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23