ZUIDERKWARTIER TERUG OP GROND Schaaktiental Philidor mist veel kansen Leiden: sterk, maar ook zwak Trotters nog honderd procent EBBC MAG TERUGKOMEN TOT ÉÉN PUNT: 88-87 Door nederlaag bij Die Haghe: 10-5 MAANDAG 24 SEPTEMBER 1979 PAGINA 19 SPORT SPORT SPORT SPORT LSG-team na nederlaag van DD titelfavoriet LEIDEN - Meteen al in de eerste ronde van de landelijke schaak competitie had het pas gepromo veerde team van Philidor/Leiden tegen de profs van D/Water- graafsmeer voor een daverende verrassing in de hoofdklasse kunnen zorgen. Het werd echter een wedstrijd van de gemiste kansen. De Amsterdammers pro fiteerden dankbaar 2-7. Zonder buitenlandse grootmees ters walste landskampioen V/ Rotterdam het thuisspelende Philidor/Leeuwarden plat. Vorig seizoen wonnen de Friezen met 7-3, maar toen hadden ze Soson- ko nog. Nu zat er voorlopig niet meer in dan drie remises. Natio naal kampioen Gert Ligterink verloor van Jan Timman, terwijl Leidenaar John van der Wiel aan het tweede bord Chris Baljon met scherp, fantasierijk spel vloerde. Drie overwinningen aan de staartborden betekenden 1Y*-6Y Voor Philidor/Leiden was het jammer, dat Rinie Kuyf in een vooruitgespeelde partij tegen Piet van der Weide van D/Water- graafsmeer zijn betere positie tot remise liet verzanden. Zaterdag tekende Theo Piket in een vol komen gelijke stelling voor de tweede remise. Debutant Peter Wakker gaf een pion weg en was verder kansloos, terwijl Peter Gelpke met drie maal dezelfde stelling in een "dooie" partij voor de derde remise zorgde. Na afloop van zijn partij tegen Rob Hartoch liep Joop Piket kwaad rond. Wat was het geval? Joop bood remise aan, waarop Hartoch zei: "Eerst even je zetje zien". En dat was niet zo'n beste: verlies en IY2-3Y2. In een alles-of-niets-duei offerde Henk van Maaren tegen Paul van der Sterren een paard, maar dat was te scherp: lY»-4Ya. Een gelijkspel was nog steeds mogelijk, maarHans Kuijf zag net toen hij een stuk cadeau kreeg, zijn vlag vallen, terwijl Herman van Halderen in gewon nen stand een stuk weggaf: IV*- 6V2. Ad van den Berg had Kick Lange- weg totaal ingesnoerd. Langeweg wilde al opgeven, maar door het verhoogde speeltempo voor de tweede tijdscontrole liet Van den Berg enige steekjes vallen, zodat het tenslotte remise wed: 2-7. Menno Okkes, vorig jaar topsco rer met 8 uit 9, staat in het afge broken toreneindspel op winst. LSG I/Leiden heeft nu al een forse stap gezet op weg naar de hoofd klasse. De eerste klip V/Rotter dam II werd met 6-4 handig om zeild. Verder hielp Den Haag I de Leidenaars een handje door in een sensationeel gevecht uit de hoofdklasse afgezakte Haagse DD I met 5V*-4Y» te verslaan. Vlotjes liep LSG zaterdag tegen V/ Rotterdam II naar een riante 5-1 voorsprong. Sikkel herhaalde de zetten en dat betekende V2-V2. Verburg en Heemskerk waren zoals zo vaak goed voor twee ge degen positionele winstpartijen. Met een briljante combinatie, die stukwinst opleverde, versloeg Baart de gehaaide Szekely. Oei speelde zo fantasierijk, dat Dal- derop te weinig tijd overhield om de verdediging te organiseren. Kuijpers wilde te snel winnen; zijn kwaliteitsoffer leverde niet meer dan remise op: 5-1. Tijdscontrole is er na de 40e zet. Dat wist Ruud Mieremet natuurlijk wel, maar.veertig zetten lang stond hij uitstekend, totdat hij in de fout sprong. "Gauw nog even mijn 41e zet en dat had ik niet moeten doen, want het was een bok". Tolenaar overschatte zijn eindspelkansen, maar zijn remise was wel voldoende om LSG aan matchwinst te helpen: 5V2-2V2. Wiebes moest een stuk geven om dameverlies te voorkomen. Toch werd het 5V*-3V2. Erwich had een stuk meer tegen twee pionnen, maar hij bracht het niet verder dan remise: 6-4. Philidor II/Leiden, dat zich titelfa voriet in klasse IIC waande, staat na de 2-8 afgang tegen Paul Keres II weer met beide benen op de grond. Het commentaar van eer ste bordspeler RAG de Graaff is typerend: "Ik had het beter alleen tegen dat zootje in een klokséan- ce kunnen opnemen, maar ja dat is tegen de reglementen". Philidor II vocht niet. Freewhee lend stond het na twee uur spelen zo goed, dat een grote zege in de lucht hing, maar toen sukkelde de een na de ander in slaap en ging de mist in. Alleen De Graaff die al na zes zetten gewonnen stond, en Van Loon, met een ü- zersterk loperpaar, versloegen hun opponenten. LSG II/Leiden heeft pas op het laatste ogenblik tegen het Delftse DSC 1 winnend kunnen toeslaan. Eerst leek de Leidse ploeg te gaan verliezen, maar toen Ossewaarde zich met eeuwig schaak wist te redden en Egberts vanuit wat mindere stand een vrijpion liet opstomen, lag een 5-5 gelijkspel in de lijn der verwachtingen Alles draaide tenslotte om de partij Brunia-Van Liere. Brunia van LSG had al remise aangeboden, maar Van Liere moest op winst spelen. Twintig zetten in tien mi nuten was de Delftenaar te veel hij blunderde in het eindspel en bezorgde LSG II daardoor een 5V «-4Ys zege. Na drie uur spelen stond Voorscho ten I er duidelijk beter voor in de match tegen PION/Groesbeek. Brouwer liet echter zijn stel lingsvoordeel tot remise verzan den. Wouters en Rein Thierry belandden beiden na foutieve af- ruilpartijen in verloren eindspe len, terwijl Wise het te mooi wilde doen en dat met verlies moest bekopen. De punten kwamen uiteindelijk van Joop Thierry (damewinst) en Both, die blunderde, maar daarna wel de vlag van zijn opponent zag vallen. Met de remisepartij van Thieme was de koek op: een ge heel onnodige 3-7 nederlaag. LEIDEN - De stand is dus 1-0. Voor Parker Leiden dat zaterdag de eerste van de vier reguliere ontmoe tingen met landskam pioen en aartsrivaal EBBC Den Bosch met één punt in zijn voordeel besliste: 88-87. Jammer dat het niets of weinig zeg gend is zo'n zege. Leuk voor de supporters en leuk voor het team. Maar meerook niet. Want met nog 38 wedstrijden te spelen eer die allesbeslisseride nacompetitie van start kan gaan zegt dit na tuurlijk nog erg weinig. Alhoe wel Leiden weet ongeveer wel waar het staat. Dat is belangrijk, want terwijl er bij Den Bosch nauwelijks iets ver anderde onderging de Leidse formatie de nodige wijzigingen. En het was de vraag in hoeverre dat positief dan wel negatief zou uitvallen. Coach Hennie Blom zal niet ontevreden zijn. De vice- kampioen lijkt sterker geworden. Een helemaal duidelijk beeld daar van kreeg men overigens zater dag, in de traditioneel bomvolle Vijf Meihal, niet. Daarvoor speel de EBBC Den Bosch een goed deel van de wedstsrijd te onge concentreerd, terwijl aan de an dere kant enige Leiden-spelers ver achter bleven bij het soms toch erg aardige spel dat anderen ontwikkelden De gevolgen hiervan kwamen dui delijk aan het licht. Met een blik- semstart overdonderde het fana tieke Leiden het nauwelijks aan wezige Den Bosch, dat vervol gens schijnbaar moeiteloos in een wurggreep werd gehouden. Maar toen de Bosschenaren ein delijk tot bezinning kwamen brak het falen van twee van zijn pionnen Hennie Blom nog bijna op. Met de grootst mogelijke moeite hield Leiden op de val reep nog één punt over van een onaantastbaar lijkende voor sprong van zeventien. Meer nog dan bij EBBC-coach Ton Boot het geval was moeten de ogen van Hennie Blom zijn open gegaan. Wat Den Bosch aangaat kan men kort zijn. Als Lister zijn dag niet heeft, Jan Dekker zijn niveau niet haalt en de concentratie binnen het team niet optimaal is, is ook de landskampioen een gemak kelijke prooi voor een sterke te genstander als Leiden. De ploeg vocht in tweede helft terug, maar kreeg toen - in die laatste minuten - ook de ruimte. Van Blom, van Kip en van Leijsner. Op eigen kracht zou het gat dat al heel snel gevallen was normaal gesproken niet meer te dichten zijn geweest. Maar Leiden hielp een handje. Eerst dit: met het aantrekken van Kruidhof en Giddings heeft Lei den een bijzonder goede greep gedaan uit de voorjaarsaanbie dingen. de één, Kruidhof, is in aanvallend opzicht een ijzerster- ke aanwinst, de ander, Giddings, is precies die teamspeler die re- bounder die Leiden nodig heeft. Verbazingwekkend om te zien hoe deze heren zich zo snel aan gepast hebben in hun nieuwe omgeving 'en het moet nog veel beter kunnen' is de algemene veronderstelling. Jim Woudstra, LEIDEN - De winst vergoedde veel - "Maar Nijssen Trotters speelde tegen de BC Paulus twee klassen minder dan vorige week zaterdag tegen BV Zaandam", vond Eric Jan Berendsen. Niettemin was het verschil tussen de gerouti neerde Tilburgse formatie en de nieuwbakken eerstedivisionist toch weer tien punten (72-82). "Maar als we net als tegen BV Zaandam een beetje normaal hadden gespeeld dan had het wel dertig punten verschil kunnen zijn", meende Berendsen. "Nu was het een rommelige wedstrijd waarin alleen Ruysenaers zich in positieve zin wist te onderschei den". Een probleem in de Brabantse sporthal was voor de Trotters de bal waarmee moest worden ge speeld. Dit seizoen is elke eerste en eredivisie club verplicht met een leren bal te spelen, maar voor het duel overhandigde BC Pau- lus-aanvoerder de scheidsrech ters een bal van het soort waar op lager niveau mee wordt gebald. De leiding ging daar uiteraard niet mee akkoord, waarna de Til- burgers een leren bal zo hard op pompte dat het zelfde effect kreeg als de bal waarmee ze in eerste instantie wilden spelen. Verder hadden de Trotters op sportief vlak geen gericht ant woord op de lengte (drie spelers waren langer dan 2.00 m) die de BC Paulus in strijd gooide. MSV verloor van het Leidse Luba met 71-82. Bij de Noordwijkse tweededivisionist ging het in de tweede periode na een ruststand van 42-40 helemaal fout. De for matie opereerde toen onrustig, terwijl er slecht werd geschoten. De dames van MSV deden het een stuk beter. De ploeg stelde zich met een 16-60 zege op Ros Forcial in de eerste klasse na drukkelijk kandidatuur voor de titel. Sid Bruinsma en Jonn Washing ton (steeds beter) zijn in vorm dus een goed team staat er dan al. En dan Mitchell Plaat. Ach, dat is en blijft een hoofdstuk apart. Die speler ziet niet alleen kans om drie tegenstrevers (Cramer, Dek ker en Kropman) het hoofd te bieden, nee, hij speelt ze nog to taal zoek ook. Het liep uitstekend zolang hij erbij was, want toen moest het minder draaiende Den Bosch ver en ver terug. Maar toenkwam het eerste te ken. Plaat ging rusten bij 37-26 (na 10-0 en 27-15) en het ging met een fout. Leijsner kreeg geen ver trouwen van zijn medespelers en dat gold ook voor Harry Kip. Plaat dus weer teiug en na de vierde P van Lister dunkte Bruinsma toch 49-38 op het bord, nadat EBBC eerst op zes punten was gekomen. En het ging exact hetzelfde in de tweede helft. Met soms hele fraaie staaltjes basketbal behield Leiden moeiteloos de toch wel knappe voorsprong totdat Plaat zes minuten voor tijd naai de kant werd gehaald samen met Washington die tegen zijn vijfde P opliep. Gevolg: totale chaos waarin Leijsener, hoe sympa thiek hij ook over komt, de mist inging en Kip in negatieve zin ge dijde door 3P's in twee minuten te maken. Waardoor EBBC ge heel onverwacht nog een kans kreeg en die ook heel fanatiek greep. Paniek bij Leiden want met nog 25 seconden te spelen had EBBC vijf vingers in de pap via balbezit en één punt achterstand. Geluk- Ron Kruidhof'zweeft'naar de basket om wéér te scorenAndere uitbln ker Mitchell Plaat kijkt achter hem nog gespannen toe. kig voor Blom redde nieuwko- del ijk. Zo goed als Ton Boot nu mer/uitblinker Kruidhof de si- oc,k vveet waar en wanneer de tuatie met een interceptie op ploeg zwak is. Kirkland en bleef het 88-87. Dat AD VAN KAAM Leiden heel sterk kan zijn is dui- LEIDEN - Onder bijna ideale korfbalweersomstandighe- den - geen wind en een behaaglijk herfstzonnetje - kwa men in de promotieafdelingen de Leidse debutanten niet tot winst. Pernix verloor het belangrijke treffen tegen DKOD met 7-9, terwijl Zuiderkwartier de eer bij Die Hag he moest laten. De Danaïden en Fides Pacta wonnen ieder hun wedstrijd en hebben door deze overwinningen nu ruim afstand genomen van de onderste plaatsen. Zuider kwartier staat na de nederlaag tegen Die Haghe weer met beide benen op de grond. Ruud van Vliet en Sanny Rusman van De Algemene bij net r De Danaiden - Geldrop 5-2 (3-2). Uit korfbaloogpunt kan de wed strijd die gistermiddag aan de Montgomerystraat werd afge wikkeld onder de noemer "wan prestatie" worden geplaatst. Zo wel De Danaïden als Geldrop legden een spelletje op de mat dat het aanzien eigenlijk niet waard was. Het schot van De Danaïden was ver te zoeken en de combina ties in de aanval waren door te weinig ijver gedoemd op niets uit te lopen. Bij Geldrop ontbrak het korfbal vernuft om de partij nog een beetje aanzien te geven. Aan vankelijk leek het erop dat die ploeg naar de bekende slacht bank werd geleid. Hans v.d. Leek en Frank de Bruin zetten De Da naïden al snel op 2-0, maar voor dat De Danaïden weer kon sco ren, en dat gebeurde pas in de 43e minuut, zou eerst Hennie Devilee tweemaal achtereen een kans om op 4-0 te komen via een strafworp onbenut laten en zou Geldrop wel tot scoren komen. Kees Chris- tiaanse schoot De Danaïden ech ter nog voor rust op een 3-2 voor sprong. De tweede helft was zelfs nog slaapverwekkender. Alleen de doelpunten van Kees Chris- tiaanse en Hans v.d. Leek zorg den voor de broodnodige afwis- .seline. Sperwers - Fides Pacta 12-13 (7-6). Deze in een bijzonder hoog tem po afgewikkelde wedstrijd werd verdiend door Fides Pacta ge wonnen. In de eerste helft zagen de Leidenaars kans om een ho peloos lijkende achterstand weg te werken. Bij 7-4 zetten Robin Sommeling en Ronald v.d. Velde Fides Pacta weer geheel in de wedstrijd. Direkt na rust kwam Fides Pacta op winst door doel punten van Dik Onderwater en Daan Carree (7-8). Wel wist Sper wers nog terug te komen maar toen door doelpunten van Robin Sommeling, Ronald v.d. Velde en wederom Dik Onderwater en Daan Carree Fides op een 10-12 voorsprong werd gezet leek Sperwers verslagen. Niets was minder waar, want de Rotter dammers kwamen zelfs nog op 12-12. In de laatste minuut van de wedstrijd bepaalde Dik Onder water uiteindelijk dat de zege in Leiden terecht moest komen. Pernix - DKOD. 7-9 (4-5). Een ver lies dat in Pernix-gelederen als verdiend werd opgevat. Pernix struikelde in de derde opstelling met Ben Crum van DKOD in de verdediging. Zijn opstellen en op de bal spelen ontnamen de aan vallers van Pernix alle mogelijk heid om tot scoren te komen. Bij een 3-1 voorsprong werd het zo doende 3-3 en bij een 5-5 gelijke stand kwam DKOD zodoende door het vele balverlies in de aan val op voldoende gelegenheid om 5-7 te scoren Kees Brokaar ten slotte bepaalde de uitslag op 7-9. Overige doelpunten; Janko Breedveld (2x) Alice Tieleman, Jet Boter, Kees v.d. Kraan en Pe ter Kuiper. Die Haghe - Zuiderkwartier 10-5 (5-4). "We staan weer met beide benen op de grond" aldus coach Ko de Haas. Een verdiende ne derlaag alleen gezien het ver toonde tegenspel toch nog te groot uitgevallen. Omdat volgens de Haas Die Haghe in de tweede helft te hard speelde. De gehele ploeg moest zelfs voor de scheidsrechter tot minder hard spel overgaan anders zou hij ge staakt hebben. Maar toen was het voor Zuiderkwartier dat tot vlak na de rust nog stand had kunnen houden (5-5) toch al te laat. De ploeg stond toen al met 8-5 ach ter. Voor Zuiderkwartier scoor den Dik Jan de Kreek (2x) Bettie Stouten, Wil de Wit en Rob de Hertog. Ons Eiland - Vriendenschaar 12-6 (3-2). De meeste doelpunten uit deze wedstrijd werden gescoord in de tweede helft die qua spel niet onder deed aan die van de eerste helft. Patrick Verra, Sarie v.d. Meeberg en Huib Hasselbach scoorden als enigen in die eerste helft voor Ons Eiland, hoewel er toch legio mogelijkheden waren De tweede helft liep alles op rol letjes. Zonder al te veel moeite revancheerde de aanvallers zich van het echec van vorige week en brachten zodoende Ons Eiland op een 12-6 eindstand. De overige doelpunten werden gescoord door: Patrick Verra (3x), Yvonne v.d. Steen. Jan van Kalkeren, Rob Hasselbach, Piet Beekman (2x) en Barrie van Duin. De Algemene - Quick 7-7 (3-3). Een gelijkspel dat nog in de laatste se conde van de wedstrijd werd be- naald. In de slotfase van de wed strijd liepen de gemoederen dan ook hoog op. In de 42e minuut van de tweede helft maakte eerst Henk de Groot gelijk 6-6, toen scoorde Quick weer en leek een beslissende 6-7 stand op het sco rebord te hebben geprikt, maar Ruud van Vliet en de Algemene supporters konden hun vreugde niet op toen in de allerlaatste se conden toch nog de verdiende gelijkmaker in de korf rolde Een verdiend gelijkspel omdat beide ploegen niet voor elkaar onder deden. Een 3-0 opgebouwde voorsprong in de beginfase werd door de Dordtenaren in de eerste helft nog weggewerkt. Bij de Al gemene scoorden: Ruud van Vliet (2x), Sanny Rusman, Wim van Iterson, Mieke v.d. Berg,- Wim van Vliet en Henk de Groot. Velocitas - Bolnes 8-6 (4-4). In de slotfase wist Velocitas de zege veilig te stellen door op bekwame wijze op balbezit te spelen. Een speelwijze die zelfs nog een strafworp opleverde en de Lei derdorpers op ruimere afstand van Bolnes zette. lbo Schutte be nutte de 2Yi meter worp. Voor Velocitas scoorden Coki de Graaf, Marjolein van Beek, Mo nique Schutte, Henk Schutte, Aart Buiser (2x). en Schutte (2x). HSV - KNS 8-5 (5-1). Hoewel KNS toch niet veel zwakker was dan HSV, ja zelfs een periode over be tere papieren beschikte, zagen de Hagenaars kans KNS op een gro te achterstand te schieten. (7-1). Het herstel van KNS trad in met een doelpunt van Hellen v.d. Nat dat snel gevolgd werd door doel- ounten van Rudolf Ligtvoet, Hennie Slechtenhorst en Renee Kooien. Bij 8-5 miste KNS strafworp. Merwic - TOP 3-12 (1-5). Een re gelmatige overwinning van het Sassenheimse TOP dat daarmee toch de aspiraties voor dit seizoen duidelijk etaleerde. In de eerste helft liep alles nog niet van een leren dakje maar in de tweede helft liep de aanvalsmachine ge smeerd. Voor de doelpunten zorgden: Jan Willem Simmelink (3x) Wil v.d. Bent, Bert Staal (3x) Wilma Kühn, Kees van Vliet, Jacqueline Westerbeek, Peter Sigaar en Hans Oudshoorn. GERT GRESSIE Zaalvoetbal LEIDEN - Het programma voor de "Leidse" clubs in de interregio nale competitie zaalvoetbal luidt als volgt Glasbergen de Best speelt vanavond om 21.00 uur in de Cleijn Duin hal tegen Chess Z'75. In de Pr. Alexander, Rot- terdam-Alexanderpolder om 20.30 uur speelt Koosjardin van avond tegen het team van Voet bal International. Juffermans de Engel, tenslotte speelt woensdag om 20.00 uur tegen FV Snoekie m Ockenburgh, Den Haag. KARTING - De 22-jarige Peter Koene uit Santpoort is gisteren in het Portugese Estonl wereld kampioen karting in de 100 cc geworden. VOETBAL - Eerstedivisieclub Veendam heeft twc« Britse spe lers aangetrokken. Het zijn Ho ward Mercer, die een éei\)ang contract krijgt, en Steven Jones, die als amateur gaat voetballen Beiden komen van de derde divi sieclub Tranmere Rovers.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19