AJAX: MET DANK AAN ANDEREN" Excelsior gul voor „grote broer" Bijles voor Jensen I 'rij spel Wijnstekers maakt Oranje-debuut Experiment Feyenoord mislukt 99 Scorebord Topscorers Brugge doet Houtman over aan Groningen Hij verdient een Lans MAANDAG 24 SEPTEMBER 1979 SPORT SPORT SPORT ROTTERDAM - Het experi ment kon als mislukt worden beschouwd. Omdat Jan Pe ters dit seizoen zijn draai to taal nog niet kon vinden, pro beerde Feyenoord-trainer Vaclav Jezek het gisteren met een nieuwe voorhoede. Tegen Excelsior parkeerde hij de Gorkummer op de bank en plantte hij de talentvol geach te Carlo de Leeuw op de lin kervleugel, vanwaar Petur Petursson werd verkast naar de punt van de aanval. Op zichzelf uiteraard een logi sche gedachte, aangezien de IJslander niet alleen veel scoort, maar volgens zijn trai ner ook „erg veel kan". Op Woudenstein moest Peturs son echter ondervinden dat voor het „vak" van centrum spits een heel aparte benade ring is vereist. Wel pikte hij zijn inmiddels traditionele goaltje mee door koelbloedig een defensiefout af te straf fen, maar op eigen kracht kon hij zich nauwelijks kansen creëren. Net zo min als zijn twee collega's in de frontlijn. De Leeuw bleef ver onder de maat en Van der Lem moest zich in de tweede helft weer eens laten vervangen, zodat Jezek het naderhand wel móest erkennen: „Hier had ik veel meer van verwacht. Wijnstekers was nog de beste aanvaller". Poverheid troef dus, aan het front bij Feyenoord, dat niet temin de al even povere con frontatie bij het kleine Rot terdamse broertje winnend (0-2) afsloot. Maar dat was meer te danken aan de gul heid van Excelsior-defensie dan aan eigen verdiensten. Hoewel de sprookjesresulta ten al lang verleden tijd zijn, sinds het „echte" eredivisie- werk is begonnen, liepen sommige Woudenstein-ver- dedigers gisteren nog altijd met hun hoofd in de wolken. Althans in die zin dat ze hun eigen Capaciteiten bij vlagen overschatten. „In plaats van de bal een rotknal te geven, gaan ze achterin breed lopen spelen", bromde oefenmees- ter Thijs Libregts sarcastisch. „Dat moet je nodig doen te gen een club die sterker is, terwijl je weet datje met zulk geklungel ook tegen Haarlem goals achter de oren krijgt. En ik begrijp het niet, want als speler gooi je gewoon geld weg als je Feyenoord zulke kansen gaat aanbieden". Libregts doelde met name op laatste man Eddy Ridderhof, die na achttien minuten aan de basis stond van Feye- noords openingstreffer. Na een spelletje „breedtevoet bal" in de defensie tikte de van de rijkere buur gehuurde libero zó zacht terug op zijn doelman Vermunt dat Pe tursson in tweede instantie zijn koelbloedigheid mocht bewijzen. Het was een van de weinige uit schieters tijdens Excelsior- Feyenoord, een partij die arm was aan hoogtepunten en rijk aan overtredingen. Voor een met 10.000 kijkers uitver kocht huis kreeg het treffen van „de grote broers tegen de kleine broers", zoals het was aangekondigd, nooit het ka rakter van een familiefeestje. Integendeel. De speaker op Woudenstein moest de sup porters bij herhaling vragen om nu eens wat van zich te laten horen, zo weinig emotie drong er door op de tribunes. Alleen in het prille begin (Pat- tinama moest toen op de doellijn redden na een inzet van Petursson) en aan het slot (toen de vreemde toevalstref fer van Buddihg het licht zag) sloeg de vonk even over. Voor het overige viel er slechts in cidenteel iets te beleven. Met Wijnstekers bijvoorbeeld, die zich aandiende als de beste aanvaller van Feyenoord. De vleugelverdediger, die zijn acties zelf voorbereidde en dan precies op het juiste mo ment opdook, had een paar maal pech, maar deed de aan vallers wel voor hoe je jezelf in kansrijke positie kunt ma- Zijn voorbeeld werd niet ge volgd, waardoor Feyenoord het standsverschil met de (nog) te licht bevonden reser ves niet in royale cijfers kon uitdrukken. Met Ridderhof, Ernst (die evenals Kraay nog geel zag), Piasmans, Struis en de later voor Tijl ingezette Bouwens als spelers met een „Kuip-verleden", kon het zelf totaal ongevaarlijke Excel sior nog heel lang de „eervol le" 0-1 vasthouden. Met Pot als pauze-invaller voor Kraay lukte dat zelfs tot twee minu ten voor het einde. Toen le verde Notten een wippertje af dat van het hoofd van Bud ding (gekomen voor Van der Lem, Albertsen werd nog in geruild voor Van Til) over Vermunt het doel instuiterde. Logisch dan ook, dat bij Feye noord alleen Stafleu tevreden kon zijn. Bij afwezigheid van de geblesseerde Deen Nielsen ingezet als laatste man, lever de de veelvuldig aan de kant gehouden Stafleu een goede prestatie. En in zijn nabe schouwing stipte hij nog een ander probleem aan waar Je zek mee te kampen heeft. "Een brede selectie van ge lijkwaardige spelers, die al lemaal willen voetballen. Aan de ene kant is het voor hem verstandig een eenheid op te bouwen, maar aan de andere kant heb je dan mokkende spelers op de bank". i speelt Excelsior-doeln nunt ud en gaat Zoals nu weer Jan Peters, die dubbel ontevreden kon zijn dat hij op de bank was gehou den nu het experiment met de nieuwe voorhoede mislukte „omdat we zijn agressiviteit voor de goal misten," zoals Jezek moeit beamen. PAUL DE TOMBE V 1 fC.; c 5 v. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - FC Utrecht heeft een kans voor open doel gemist om het revalidatieproces van Ajax te stagneren. De Utrechters wisten weliswaar een eind te maken aan de traditie, die wilde dat zij in Amsterdam als speelbal wer den behandeld (Ajax won de laatste vier seizoenen op eigen veld achtereenvolgens met 5-1, 7-0, 6-0 en 6-1), maar slaagden er juist niet in om dat herstel ook uit te drukken in puntenwinst. Ajax won met 3-2, maar had te zeer de medewerking van anderen nodig om als een ware kam- pioensploeg te worden afgeschilderd. Gozems. Doelman Van Breuke- len toonde in de 15e minuut aan dat hij bepaald geen full-prof is (zijn beroep is onderwijzer) door in een standbeeld te veranderen op het moment dat spelleider Se- verein nadrukkelijk een advies van zijn grensrechter Nijd am ne geerde. Nijdam gaf te kennen dat er sprake was van hinderlijk bui tenspel van Lerby, vlagde na drukkelijk, maar werd gecorri geerd door Severein, die het spel niet wenste te onderbreken en Lerby 1-0 liet aantekenen. Die steun werd onder andere ver leend door scheidsrechter Seve rein en het duo Van Breukelen- EREDIVISIE Sparta-Roda JC 1-0, Ajax-FC Utrecht 3-2, Excelsior-Feycnoord 0-2, Vitesse- Willem II 3-1, NAC-AZ'67 0-3, MW- PEC 1-0, Go Ahead Eagles-Haarlem 2-1, FC Den Haag-FC Twente 2-1 en PSV-NEC 1-0. Ajax (1) 7 PSV (2) 7 Feyenoord (3) 7 GA Eagles (4) 7 AZ'67 (5) 7 Vitesse (9) 7 Den,Haag (10) 7 Utrecht (6) 7 Excelsior (7) 7 Twente (8) 7 Willem II (11) 7 MVV (12) 7 Roda JC (13) 7 Sparta (16) 7 NEC (14) 7 PEC Zwolle (18)7 Haarlem (15) 7 NAC (17) 7 5 2 0 12 15- 9 11 19- 7 11 14- 6 10 17- 8 10 16- 8 8 12-12 8 8-10 7 9-8 7 11-13 2 0 5 4 10-12 0 2 5 EERSTE DIVISIE Fortuna S-Eindhoven 0-0, FC VW-FC Den Bosch 2-0, Heracles-SC Cambuur 1-2, FC Vlaardingen-Veendam 1-1, DS'79-De Graafschap 0-1, FC Gronin- gen-SW 4-0, Heerenveen-SC Amers foort 3-2, Volendam-FC Amsterdam 3-1 en Telstar-Wageningen 1-1. Volendam (2) 7 Den Bosch (1) 7 Graafschap (3) 7 WV (5) 6 Groningen (8) 7 Cambuur (6) 7 Fortuna S (4) 6 Eindhoven (7) 7 Telstar (9) 7 Wageningen (11) 6 Amsterdam (10) 6 DS'79 (12) 7 Vlaardingen (15) 7 Heerenveen (17) 7 Veendam (16) 7 Heracles (13) 6 SW (14) 7 Helm. Sp. (19) 6 Amersfoort (18) 6 5 1 1 11 21- 9 4 2 1 10 7-3 4 2 1 10 7-3 4 11 9 10- 4 3 3 1 9 8-2 4 12 9 13- 8 3 2 1 8 11- 4 9- 9 11- 7 10- 8 8- 8 5- 9 5-10 7-14 Stand aan kop: 1. Petursson (Feyenoord) 9, 2. Van Koo- ten (Go Ahead Eagles) en Nanninga (Ro da JC) 6, 4. Bleyenberg (Vitesse), Lubse (PSV), Jensen (Ajax), Schouwenaar (AZ'67) en Janssen (NEC) 5. Als gevolg van de gebrekkige communicatie tussen scheids rechter en vlaggedrager was de verwarring in de defensie van Utrecht zo groot, dat Van Breu kelen geen enkele activiteit ont plooide toen Lerby koppend scoorde. Severein: „Een grens rechter mag best te kennen geven dat er sprake is van hinderlijk buitenspel, maar het is aan mij als scheidsrechter om te beslissen of daarvoor gefloten moet worden. Ik heb er met mijn collega's in de rust uitgebreid over gespro ken". Toch herhaalde deze situatie zich nog eens na rust, toen de score inmiddels was veranderd in 3-1. Ditmaal zette Severein het sein op groen voor Utrecht, nadat Nij dam andermaal hinderlijk bui tenspel had geconstateerd. In te genstelling tot Ajax wist Utrecht deze voordeelaanbieding niet te profiteren. Bert Gozems om speelde weliswaar doelman Piet Schrijvers en kreeg vervolgens een verlaten doel voor zich, maar presteerde net toen om de bal op de paal te schieten. Beide voorvallen bepaalden uit eindelijk het verschil tussen winst en verlies. Niettemin was vooral deze Gozems er verant woordelijk voor dat Ajax-Utrecht 90 minuten lang van spanning werd voorzien. Aanvankelijk leek Ajax we degelijk aan een herhaling te werken van het doelpuntenfestijn waarmee het vier dagen eerder het Finse HJK had gekleineerd. Een fel op de bal jagend Ajax was in de eerste helft de regisseur, die vrijwel alle ac ties van zijn tegenspeler doorzag en zelf te beweeglijk was om goed te kunnen worden gevolgd. Utrecht was in die fase veel te sta tisch en reageerde niet op weg- sprintende Ajacieden, zodat Ajax dan ook zorgeloos leek te zullen afwikkelen naar een royale over winning. Een dergelijk eenzijdi ge voorstelling is de 20.000 aan wezigen bespaard gebleven. Niet zozeer omdat Van Hanegem zich met de wedstrijd ging bemoeien (vooral dank zij hem deed de Ajax-penningmeester goede za ken: het gemiddelde aantal be zoekers bedroeg namelijk tot voor zondag 7 a 8000). als wel door toedoen van Gozems, op wie Pe ter Boeve in het laatste halfuur geen vat had. Gozems kogelde de bal eerst vanaf 25 meter na een listig hakballetje in de boven hoek, en bleef ook de voornaam ste stoorzender voor Ajax, nadat Lerby de marge andermaal op twee doelpunten had gebracht. Gozems wist daarna met een leeg doel geen raad, maar revan cheerde zich door 11 minuten voor tijd een solo af te ronden met 3-2. trainer Han Berger van Utrecht: „Ik ben al lang blij dat we hier niet opnieuw een zware klap hebben gekregen, maar daar staat tegenover dat er voor ons wel degelijk meer in had gezeten. Van Breukelen heeft bijvoor beeld iets gedaan wat een ervaren keeper niet zou zijn overkomen. Die had de de bal bij de eerste goal van Ajax gewoon ge pakt". JAN PREENEN GRONINGEN (GPD) - Na een afwezigheid van ruim een jaar keert Peter Houtman te rug naar FC Groningen, de club waar hij als topscorer furore heeft gemaakt. Na langdurige onderhandelin gen met FC Brugge slaagde de Groninger manager Ren- zo de Vries prin de in Gro ningen felbegeerde spits van de Belgische topclub los te weken. Voor de loop van dit seizoen is Houtman op huurbasis bij de Groninger eerste-divivio- nist actief. Daarna heeft FC Groningen het eerste recht tot koop van de Rotterdam mer, voor wie het transfer- bedrag zaterdag eveneens is vastgesteld. De hoogte daar van wilde men bij FC Gro ningen, dat via het bedrijfs leven de transactie finan ciert, niet prijsgeven. Na succesvol jaar bij FC Groningen, haalde Feye noord, dat hem ook al aan de noordelijke voetbalstich ting had verhuurd, Houtman terug naar de Kuip. Dat werd geen succes, evenals zijn avontuur bij Club Brugge, waar hij ook geen plaats in het topteam kreeg. AMSTERDAM (GPD) - Ajar- Utrecht is opnieuw teleurstellend verlopen voor de 19-jarige Ton Blanker, die desondanks nog al tijd het voordeel van de twijfel krijgt. In de tweede helft werd hij echter overvleugeld door Hen- ning Jensen. De Deen werd na rust ingezet als vervanger van de aan de wang geblesseerd geraak te Schoenaker. In eerste instantie mocht Jensen zijn frustraties af reageren op de linkervleugel; la ter,na het wegvalien van Ling,op de rechtervleugel, waar hij ein delijk enige lof kon oogsten van trainer Leo Beenhakker. Beenhakker: ,J5r is duidelijk enige progressie zichtbaar in het spel van Jensen. Vanmiddag heeft hij bewezen dat hij een uitstekende voetballer kan zijn als hij de bal voor zijn voeten heeft. Zonder bal moet hij echter nog veel verbete ren. Hij is dan ook nog niet zover dat hij het vuile werk kan op knappen en constant kan blijven lopen". Om hem zover te krijgen, ontvangt Jensen, die er zelf va n uitgaat dat zijn toekomst bij Ajax wel dege lijk in de punt van de aanval ligt, iedere dag bijles. Bobby Haarms: ,Als de andere jongens klaar zijn met de trainingmoet Ileuning er nog twintig minuten tegenaan. We nemen dan allerlei wedstrijd situaties met hem door. die voor hem in Duitsland en Spanje vreemd waren, maar hier in Ne- derland heel normaal zijn. Op die manier proberen we hem om te turnen". „Op dit moment mist hij echter nog de scherpte die het spel van Blan ker kenmerkt. Die blijft lopen,zo als tegen AZ.toen hij een penalty wist te forceren. Zoiets mis je nog bij Jensen. Het is daarom zo jammer dat we hem geregeld een paar dagen moeten missen. Mor gen en woensdag zit hij weer met Arnesen en Lerby in Kopenhagen voor de vriendschappelijke in terland tegen Finland.Het is mis schien goed voor zijn wedstrij dritme. maar hij krijgt zo wel steeds te maken met twee ver schillende visies op voetbal", al dus Haarms. ZEIST (GPD) - Johnny Rep zal woensdag niet mee spelen met het Nederlands elftal in de interland tegen België. Rep liet dit bonds coach Jan Zwartkruis gis teren weten. In de wed strijd van zaterdagavond tussen Lyon en Saint Etienne liep Rep een en kelblessure op. „Ik had graag willen voetballen", aldus Rep, „maar niet op halve kracht". Voor Rep zal vandaag een vervan ger, welke uit Jong Oranje zal komen, worden geko zen. Bondscoach Jan Zwartkruis maak te gisteravond de opstelling van het Nederlands elftal bekend. Wat bij deze opstelling het meest opvalt, is het debuut van Bennie Wijnstekers van Feyenoord. De opstelling ziet er als volgt uit doel Piet Schrijvers (Ajax); ach ter, van rechts naar links Wijn stekers (Feyenoord), Krol (Ajax), Stevens (PSV), Hovenkamp (AZ'67); midden Willy van de Kerkhof (PSV), Van Hanegem (FC Utrecht), Poortvliet (PSV); voorhoede René van de Kerkhof (PSV), Nanninga (Roda JC), Ta- hamata (Ajax). Als wisselspelers fungeren Doesburg (Sparta), Brandts (PSV), Valke (PSV), Kist (AZ'67) en Van de Korput (Feye noord). Over de positie van Willem van Ha negem kon Zwartkruis van nog weinig vertellen. De bondscoach: „Ik zal nog een gesprek hebben met Willem over hoe lang hij in het veld dient te blijven. Voor mij persoonlijk laat ik het aan de wedstrijd zelf afhangen, hoewel ik daarnaast van mening ben dat hij zolang mogelijk in het veld behoort te staan. Willem verdient een eervol afscheid van het Ne derlands elftal hij heeft veel voor het Nederlandse voetbal bete kend in de afgelopen jaren. Maar als we dan toch een naam van zijn vervanger moeten noemen, dan denk ik aan Michel Valke". Over het opstellen van Bennie Wijnstekers zei Zwartkruis: „Ik heb de laatste tijd uitstekende rapporten gehad over Wijnste kers. Ik ben dan ook van mening dat die jongen een kans verdient in het Oranje. Laat hij maar eens tonen wat hij tussen deze namen kan presteren". Zwartkruis handhaafde het aanvalstrio dat de tweede helft in de interland tegen IJsland fungeerde. Dus zonder Kees Kist. „Ik heb gecon stateerd dat Kees na zijn blessure nog niet over die vorm beschikt welke hem vorig seizoen zo sier de", aldus Zwartkruis. Daarom vond ik het verstandiger hem nog niet op te stellen". Jan Zwartkruis heeft overigens de wedstrijd Nederland-België ge prefereerd boven de eveneens op woensdag te spelen interland Polen-Oost-Duitsland. In zijn plaats zal nu Arie de Vroet deze voor de EK meetellende en voor Nederland zeer belangrijke in terland bezoeken. Rentree van Jan Mulder voorlopig uitgesteld DEVENTER (GPD)- Go Ahead Eagles heeft de afgelopen week vergeefse pogingen in het werk gesteld om Jan Mul der (foto) in te lijven. Er zijn de afgelopen tijd publikaties verschenen als zou de oud- Ajacied, die vie- iaar geleden werd afgekeurd voor top voetbal vanwege een knieblessuie, weer terug willen keren in de eredivisie, nu hij weer genezen is ver klaard en binnenkort de fi- nani Lële re ;eling met Ajax afloopt. De overgang van Mulder naar de Eagles is - voorlopig - af geketst. omdat Mulder eerst met Ajax-voorzitter Ton Harmsen om de tafel gaat zit ten, teneinde de financiële zaken af te wikkelen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13