Diploma Cafébedrijf. Moezorewa akkoord met Brits plan Fransen en Westduitsers: uitstel rivierenverdrag Verdubbeling van kernwapenmacht van Frankrijk ©Uh Nieuwe onthullingen in voorlichtingsschandaal Einde rijk Bokassa P /buitenland Over nieuwe grondwet Deskundigen voor gebruik plutonium Bezuiniging op personeel SATERDAG 22 SEPTEMBER 1979 BERN (GPD) - De Westduitsers en Fransen vertragen volgens de Nederlandse parlementariër P. Stoffelen, bewust de onderteke ning van het internationale rivie renverdrag. Het verdrag lag in 1974 reeds voor ondertekening gereed, maar volgens Stoffelen proberen vooral de Westduitsers vanwege de grote economische belangen, de zaak op de lange baan te schuiven. Stoffelen heeft gisteren tijdens de Europese ministersconferentie voor het natuurlijk leefmilieu in Bern gezegd, dat nu bij miljoenen Europeanen het geduld op- Het internationale rivierenverdrag gaat veel verder dan het Rijnver drag, waarbij alleen de Rijnstaten zijn betrokken. Het rivierenver drag omvat alle internationale wateren in Europa, alsmede alle hierin voorkomende verontrei nigingen. Moezorewa zei dat de boycot, nu het grondwetsvoorstel was aan vaard, juridisch noch op morele i gronden kon of mocht worden gehandhaafd. Hij zei verder dat zijn delegatie van 12 man een ge heime stemming had gehouden over de Britse voorstellen en dat deze waren aangenomen met 11 tegen 1 stem. Aangenomen moet worden dat de voormalige blanke premier Ian Smith de tegen stemmer was. De bisschop, die zijn verklaring persoonlijk voorlas in het pers centrum, werd vergezeld door twee delegatieleden - een zwart, een blank. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken werd pas een uur van tevoren een samen vatting van de verklaring ter hand gesteld, maar daarin werd geen gewag gemaakt van Moezo- rewa's eis om de boycot op te hef fen. Hieruit kan opgemaakt worden dat Moezorewa zijn „eis" voorname lijk bedoeld heeft als consumptie voor zijn thuisfront in Rhodesië, maar dat hij ten aanzien van de Britse regering bereid is een minder straffe'lijn te volgen bij de onderhandelingen die de vol gende week worden voortge zet. De zegsman voor de Britse onder handelingsdelegatie gaf na Moe- zorewa's verklaring een voor zichtig gestelde officiële reactie Hij zei dat Moezorewa's aanvaar ding van de algemene principes van de nieuwe grondwet werd verwelkomd, dat het een belang- (Van onze correspondent) Het macabere spel heeft zich her haald: op nieuwjaarsdag 1966 werd staatspresident David Dac- ko door zijn neef, luitenant-kolo nel Jean Bedel Bokassa, van zijn macht ontheven. Dacko was toen vijfeneenhalf jaar aan het bewind en de jongste president in Afrika. Thans is Dacko opnieuw in de hoofdstad Bangui aan de macht. In het Centraal-Afrikaanse Kei zerrijk vond een staatsgreep plaats, die naar alle waarschijn lijkheid een einde maakte aan het terreurregimë van keizer Jean Bedel Bokassa. Volgens de laat ste berichten zou hij naar Libië zijn gevlucht, dat blijkbaar een verzamelplaats voor ex-dictators wordt Bokassa's vriend en voor- Stoffelen stelde tijdens een bijeen komst van parlementariërs met de landendelegaties de kwestie aan de orde. „Het is een droeve zaak", aldus Stoffelen. „De Fran sen en Westduitsers ondernemen bewust vertragingsacties". Hij kreeg onverwacht steun van de hier zeer gerespecteerde confe rentievoorzitter, de Zwitserse president Huerlimann. Deze zei blij te zijn met de vragen van rijke stap vooruit betekende en hij prees de constructieve hou ding van de onderhandelaars uit Salisbury. Maar hij onderstreepte eveneens dat het de doelstelling van de Britse regering bleef om niet alleen een nieuwe grondwet te krijgen voor Rhodesië maar ook een beëindiging van de oor log, en een juiste regeringstruc tuur voor het nieuwe land. De zegsman van het Patriottisch Front (PF) kwam echter meteen met een koude douche. Hij zei dat dat Moezorewa in een sprook jesland scheen te leven. „De oor log zal doorgaan totdat ook het PF akkoord gaat met de Britse voorstellen. Als hij (Moezorewa) dat niet begrijpt, dan begrijpt hij niets. Welke overeenkomst dan ook bereikt mag worden, het is een doodgeboren kind totdat er overeenstemming bereikt is over de uitwerking van de details Moezorewa weet dat hij niet meer is dan een marionet. Er kan geen sprake zijn van een wettelijke er kenning van Rhodesië totdat het Patriottisch Front heeft inge stemd. Aan onze kant zal het niet aan geduld ontbreken, tijd is geen factor" Naar het zich nu laat aanzien wer ken het Patriottisch Front en de Moezorewa-delegatie wel naar een vergelijk toe, maar van te genovergestelde richtingen. Het Patriottisch Front wil eerst de de tails van de grondwet vastleggen voordat het die kan aanvaarden. Moezorewa heeft de grondwet geaccepteerd en wil nu over de details gaan praten. beeld veldmaarschalk Idi Amin wacht daar reeds op hem. Jean Bedel Bokassa begon zijn nieuwe taak in 1966 op typische wijze. Hij liet als eerste de ambas sade van China sluiten, alle offi cieren van het leger - waarvan hij zelf „Central African Chief of Ge neral Staff' was - arresteren en terechtstellen Het was het jaar van de coups d'états in Afrika. In de vroegere Belgische Congo had generaal Joseph Desiree Mobutu de macht overgenomen. Daarna volgde Dahomey (thans Benin), dan de Centraal-Afrikaanse Re publiek en uiteindelijk Opper- volta. De wereld werd voor het eerst at tent op de vroegere Franse offi cier, die ook in Indo-China had gevochten, in 1972. De nieuwe president bezocht samen met zijn kabinet de gevangenis in Bangui. Verscheidene dieven werden daar onder leiding van Bokassa met de zweep gestraft. Vier van hen waren daarna dood. Op 4 de cember 1977 bereikte Bokassa het hoogtepunt van zijn carrière. Meer dan 2000 gasten waren ge tuige toen hij zichzelf tot keizer Bokassa I van een der armste landen der wereld kroonde. De kroon had 2000 diamanten, de troon was 2,2 meter hoog en de Stoffelen en dacht uit naam van alle aanwezigen te kunnen spre ken wanneer hij de Westduitsers en Fransen verzocht zich voor ondertekening van het verdrag gereed te maken. ,De Westduitsers willen het de EEG nog eens laten passeren om een nieuw compromis te berei ken. Het is met de regeling voor het gebruik van pesticiden al niet PRETORIA (GPD) - Het Zuidafn- kaanse ministerie van voorlich ting was in de periode 1976-77 betrokken bij ruim honderd ge heime projecten. Dit werd giste ren bekend toen de boekhouder van het betrokken departement, Abraham Fourie, als eerste ge tuige in het proces tegen dr Eschel Rhoodie voor de recht bank in Pretoria verscheen. Rhoodie de voormalig secretaris generaal van het ministerie van voorlichting, wordt van bedrog en-of diefstal beschuldigd. Hij is WENEN (Reuter) - Internationale deskundigen hebben voorzichtig gepleit voor het gebruik in enkele landen van plutonium in snelle- kweekreactors. Dit is gisteren in diplomatieke kringen in Wenen De aanbeveling, gedaan in een vrijwel voltooid rapport, bete kent een tegenslag voor de Ver enigde Staten die tegenstander zijn van het winnen van pluto nium uit gebruikte kernbrand stof, omdat plutonium ook voor kernbommen kan worden ge bruikt. Een door Washington af gekondigd verbod om in eigen land op die manier plutonium te verkrijgen, geldt ook voor de lan den die voor hun kernindustrie afhankelijk zijn van de technolo- gouden koets, getrokken door grijze appelschimmels, werd per vliegtuig uit Frankrijk naar Ban gui gebracht. Het gehele „spec- takel" kostte meer dan vijftig miljoen gulden. De vroegere ko loniale mogendheid - Frankrijk - betaalde. Jean Bedel Bokassa is de neef van de oprichter van de Centraal- Afrikaanse Republiek. Barthz- lemy Boganda, die tijdens een vliegramp om het leven kwam. Bokassa's vader was een stam hoofd, die werd vermoord toen de jongen pas zes jaar oud was. Bokassa's moeder pleegde daar na zelfmoord. Jean Bedel werd op 22 februari 1921 in Bobangui, vijftig kilome ter van de hoofdstad, geboren en bezocht een missieschool. Hij studeerde later in Brazzaville, werd soldaat in de „Vrije Franse Strijdkrachten" van generaal de Gaulle en vocht op verschillende oorlogstonelen. Hij had minstens twaalf Franse onderscheidingen gekregen. Het Centraal-Afrikaanse Keizerrijk behoorde oorspronkelijk tot de Franse gebieden van Equatoriaal Afrika. Het gebied had de naam Oubangui-Chari. Barthclemy Boganda, een vroegere priester, anders. Reeds in 1971 stelde een commissie hiervoor de gedrags regels op. Ook deze zijn nog niet ondertekend, omdat de West duitsers een vertragingspolitiek toepassen", aldus Stoffelen, die eveneens informeerde wat er met deze zaak concreet is gedaan. ,De Westduitsers willen ook hierbij de EEG betrekken als het li chaam, waar een nieuw compro mis moet worden bereikt over de de sleutelfiguur in het schandaal van het verstrekken van geheime regeringsfondsen om het beeld van Zuid-Afrika in het buiten land te verbeteren. Rhoodie zou gemanipuleerd hebben met zo'n 200 miljoen gulden. Aan dit be drag zou hij ongeveer 200.000 gulden onttrokken hebben voor persoonlijke doeleinden. Eschel Rhoodie zei gisteren dat hij on schuldig is. De aanklacht bevat naar zijn mening verkeerde conclusies. Abraham Fourie onthulde het be- gie en de levering van splijtstof van de VS. Het rapport vormt de neerslag van een studie waaraan 500 experts uit 50 landen hebben deelgeno men. De bevindingen zijn inmid dels ter kennis van de betrokken regeringen gebracht, waarna in november het rapport officieel zal worden afgerond. Volgens genoemde kringen in We nen zijn de deskundigen tot de conclusie gekomen, dat het op werken van kernbrandstof om er plutonium uit te winnen, ge rechtvaardigd is in sterk geïndus trialiseerde landen met uitge breide programs voor kernener gie. Er moet wel toezicht op ko men door een internationaal bu- was feitelijk de eerste president toen het land op 13 augustus 1960 onafhankelijk werd. Het behoor de toen al twee jaar lang, met de staten Gaboen, Congo-Brazza ville en Tsjaad tot de Franse Communauté. Na de dood van Boganda werd de 30-jarige David Dacko president. Hij zocht con tact met Rood-China, maar had enorme economische moeilijk heden in eigen land en met de groeiende corruptie van zijn mi nisters. Na de coup d'état van Jean Bedel Bokassa in 1966 werd hij een tijdlang onder huisarrest gesteld, maar zijn relaties met de nieuwe president en latere keizer bleven goed. In oktober 1976 bezocht kolonel Gadhaffi van Libië voor het eerst Bangui. Bokassa werd moslem en nam de naam Sallah Eddine Ahmed aan. Enkele maanden later veranderde hij echter weer van opvatting en bleef katholiek. Bokassa's loopbaan als keizer liep ten einde toen begin van dit jaar bekend werd dat soldaten in zijn opdracht in de Ngaragba-gevan- genis in Bangui honderd school kinderen met bajonetten hadden vermoord. De kinderen werden na onlusten in januari gearres teerd en later op beestachtige wijze gedood. Ooggetuigen zei den dat men de gehele nacht door in de bijlagen op te voeren che mische stoffen. De 21 landen van de Raad van Europa zijn het in de commissie met elkaar eens ge worden. Wat hier gebeurt, is fa taal tfoor Europa: de EEG wordt gebruikt als een wapen tegen ge heel Europa. Als 21 landen, waar onder de EEG-landen, het met elkaar eens zijn, waarom dan een pesticidenregeling verwijzen naar de EEG, waartoe de negen landen behoren, die via de Raad van Europa reeds overeenstem ming hebben bereikt", aldus Stoffelen. Vermoedelijk komt het gehele pakket - rivierenverdrag en pes ticidenregeling - in de oktober- zitting van de Raad van Europa opnieuw aan de orde. Stoffelen wil die gelegenheid niet onbenut laten om de Westduitsers en Fransen opnieuw te attaque- staan van een operatie die ten doel had de joodse opinie zowel in Israël als in Zuid-Afrika ten gunste van de regering in Preto ria te doen houden. Rhoodie hoefde het geld voor veel projec ten niet te verantwoorden. Alleen wanneer het om bedragen van rond de 100.000 rand (240.000 gulden) ging moest het hoofd van de staatsveiligheidsdienst wor den ingeschakeld. Dr. Connie Mulder, de vroegere minister van inlichting, heeft vrijdag de zitting bijgewoond. Hij bezocht dr. Rhoodie, begroette hem bijzonder vriendelijk en wisselde enkele woorden met hem. Dr. Mulder, die door het in formatieschandaal gedwongen was af te treden, verklaarde dat hij thans wil vaststellen of in de zaak tegen Rhoodie inderdaad de waarheid wordt gesproken. De eerste getuige, de zogenaamde senior-rekenmeester van het de partement, Abraham Fourie, ver telde een reeks boekhoudtechnis che details over betalingen en overmakingen van gelden. Hij zei dat reeds in april 1974 het aantal geheime projecten bij het depar tement zo was toegenomen dat daarvoor een speciale post moest worden geschapen. Fourie werd benoemd als de enige controleur van deze geheime fondsen. Het laatste onderdeel van het ge sprek vrijdag betrof het bedrag van de 33.000 rand die dr. Rhoodie gebruikt zou hebben voor het kopen van een apparte ment in Plettenbergbaai aan de Indische Oceaan. Het proces wordt maandag voort gezet en zal vermoedelijk tot ein de van de volgende week du- Dacko het gillen en schreeuwen der kinderen in de gevangenis had gehoord. Zij waren tussen 8 en 16 jaar oud en hadden geweigerd schooluniformen te dragen. Van dit ogenblik af voorspelde men in Parijs dat keizer Bokassa I het slachtoffer van een staatsgreep zou worden. Frankrijk, dat tot nog toe de vroegere Franse offi cier had gesteund, nam een kriti sche houding aan en was niet meer bereid Bokassa onvoor waardelijk te steunen. De staats greep van David Dacko maakt een einde aan het bewind van een der meest twijfelachtige figuren in de moderne Afrikaanse ge schiedenis. KARL BREYER PARIJS (GPD) - De Franse kern wapenmacht zal over twee jaar verdubbeld en in de jaren '90 ver viervoudigd zijn, zo blijkt uit een defensierapport dat de Franse regering aan het parlement heeft aangeboden. Het zal 2 oktober ter discussie komen. Uit het rapport valt verder te lezen dat de Fran sen de solidariteit met hun bond genoten zullen handhaven. Er is echter geen sprake van een Frans-Duitse nucleaire samen werking, zoals die kort geleden door de admiraals Buis en San- guinetti werd voorgesteld. Uit het defensiestuk valt af te lei den dat een aantal plannen ter uitbreiding en versterking van de Franse strijdkrachten in de af gelopen twee jaar tussen wal en schip zijn komen te vallen. Aan de andere kant zal een krachtige uitbreiding van de atoombewa pening ertoe moeten voeren dat Frankrijk „kwalitatief op het zelfde kernmachtniveau komt te verkeren als de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie" Nieuw systeem De atoombewapening waarover de Franse strijdkrachten beschik ken, is verdeeld over zee-, lucht en landmacht. De Franse marine beschikt op het ogenblik over vier atoomonderzeeboten, die werden uitgerust met zestien nucleaire raketten voorzien van een zogenaamde M2-kop. Een vijfde onderzecer wordt dit jaar in dienst gesteld. Deze wordt net als zijn voorgangers uitgerust met de verder ontwikkelde M20- kop. Een zesde onderzeeboot - de Inflexible - zal in '85 van stapel lopen met een geheel nieuw nucleair wapensysteem: de M4, in technisch jargon „multiple in dependant re-entry vehicle" ge noemd. Terwijl in M2 en M20 ieder niet meer dan een enkel atoomwapen bevatten, zal deze MIRV over maximaal zeven atoomkoppen beschikken die - eenmaal in de lucht - als een dodelijk vuurwerk uiteen zullen spatten en ieder huns weegs zullen gaan. De thermonucleaire uitwerking van de MIRV bedraagt 150 tot 200 ki- loton, dat is ruim tienmaal zoveel als de atoombom op Hiroshi- Vervolgens beschikken de Franse strijdkrachten op het ogenblik over 18 raketten van het type MRBM (Medium Range Ballistic Missile), die staan opgesteld op Dieren stierven in vliegtuig ROME (Reuter) - Zebra's en an tilopen zijn gisteren in de vrachtafdeling van een vlieg tuig op het vliegveld bij Rome gestorven terwijl Italiaanse functionarissen discussieer den over de toekomst van de ze dieren die niet het land binnen mochten. Zeker drie zebra's en negen an tilopen die bestemd waren voor Italiaanse dierentuinen, stierven sedert het toestel donderdag uit Zuid-Afrika was aangekomen. De dieren werden niet toegelaten omdat de nodige gezondheidspapie ren ontbraken. Het toestel behoorde tot de par ticuliere chartermaatschappij British Cargo Airlines. Het was eerder deze week met 32 antilopen en 17 zebra's uit Jo hannesburg vertrokken. het zgn. plateau van Albion, in de buurt van de Mont Ventoux bij Orange. Omdat de betekenis van statisch opgestelde raketten steeds meer in twijfel wordt getrokken, voor ziet het rapport tevens in een stu die voor de jaren '90, waarin zal worden nagegaan of het strate gisch beter is te beschikken over verplaatsbare raketten. Ook de Pluton-raketten, waarover de landmacht beschikt, worden aan een discussie onderworpen. Het gaat hier om tactische wa pens, dat wil zeggen om wapens die tegen vijandelijke troepen zijn gericht. Hier staan de strate gische wapens tegenover - zoals die op de onderzeeboten - die ten doel hebben vijandelijke steden te vernietigen. De pluton-raket heeft een actieradius van niet meer dan 120 km en beschikt over een kernlading van 15 kilo- ton. Nieuwe uitvoeringen van de pluton staan intussen op sta pel. Tot de tactische wapens behoren ook de vier eskaders vliegtuigen die met atoomwapens zijn uit- grust. Uit het rapport blijkt dat aan deze strijdmacht een vijfde atoom-eskader zal worden toege voegd. Het aandeel in het Franse budget voor de strijdkrachten zal het komende jaar stijgen van 3,23 procent naar 3,67 procent. De nu voorgestelde verhoogde de fensieuitgaven betekenen tege lijkertijd een bezuiniging op het personeelsbestand. Deze bezui nigen zullen doorwerken in de salarissen en in de sociale voor zieningen. „Geen problemen met DC-9" WASHINGTON (Reuter) - Een woordvoerder van het Ameri kaanse federale bureau voor de burgerluchtvaart FAA heeft ver klaard dat de eerste onderzoeken uitwijzen dat er geen wezenlijke problemen zijn met de DC-9- vliegtuigen. Deze worden aan een onderzoek onderworpen nadat een DC-9 van Air Canada maan dagavond bij Boston de staartke- gel verloor. Dit ongeluk werd vermoedelijk veroorzaakt door spannings scheurtjes aan de achterkant van het toestel. Nadien werden deze aangetroffen in zes andere DC-9's o.a. van de KLM. Een woordvoerder van McDonnell Douglas, de fabrikant van de DC- 9, verklaarde op een persconfe rentie dat alle vliegtuigen, ook van andere bouwers, scheurtjes vertonen en dat deze geen gevaar opleveren. Volgens hem zit er geen constructiefout in de DC-9. „CONCORDE" AFGESCHREVEN LONDEN (ANP) - De laatste vijf Concordes die niet meer te ver kopen zijn worden verdeeld on der Frankrijk en Engeland. Dit is in Londen meegedeeld. Snel was hij wel, het supersonische vliegtuig dat door Frankrijk en Engeland is ontwikkeld en ge produceerd. Maar het brandstof verbruik van de Concorde was zo groot dat de luchtvaartmaat schappijen in de wereld van de aankoop van het toestel hebben afgezien. Daarmee staat vast dat de zes miljard gulden die aan de ontwikkeling van het vliegtuig is besteed in feite over de balk is gegooid. ADVERTENTIE S Ook in Uw omgeving beginl medio oktober weer de cursus cab bed rijf van de SVH. Het opleidingsinstituut voor wie straks wil voldoen aan de vakbekwaamheidseisen voor het cafébedrijf Want de SVH organiseert haar horecacursussen al bijna l jaar. Ze komt rechtstreeks uit de horeca voort. legen betrekkelijk lage cursusgelden krijgt U de beste opleiding die m Nederland mogelijk is: een cursus van dé vakmensen. cursusdagen of 14 ochtend-/middag-/avond - lessen, kunt U het officiële examen afleggen voor hel diploma cafcbednjf. Cursusgeld: I f 317,- (incl. lesmateriaal) Bel 070-469674. De SVH geeft een prima opleiding vooreen prima vak. LONDEN (GPD( - Bisschop Moezorewa, Rhodesiës eerste minister, heeft verklaard dat zijn delegatie akkoord gaat met de door de Britse regering voorgestelde nieuwe grondwet voor Rhodesië-Zimbabwe, mits men het eens kan worden over de uitwerking van de details ervan. Het Britse voorstel houdt o.a. in dat de blanke minderheid niet langer bevoegdheid heeft haar veto uit te spreken tegen wijzigingen in de grondwet. In ruil daarvoor „eiste" de bisschop dat nu ook de economische boycot tegen Rhodesië zou worden opgeheven. Eschel Rhoodie op weg naar de zitting van de rechtbank Proces tegen Rhoodie begonnen in Pretoria Bokassa

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9