Waarom werden flats Papiermolen zo duur? Veertig woningen al bijna jaar leeg Jazzzolder Hot House is nog springlevend Sloop pand Witte Singel 10 mag ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1979 179 LEIDEN I LEIDEN - Zeker 40 flats aan de Pa piermolen in de Merenwijk staan j al bijna één jaar leeg. Voor de 1 Leidse woningzoekenden moet de gang van zaken rond de ver koop van de in totaal 79 flats een onbegrijpelijke kwestie zijn. De Leidse gemeenteraad heeft ten einde raad beslist: de flats mogen buiten de gemeente om als vrije vestiging worden verkocht. Een besluit dat een eind had moeten maken aan de maandenlange leegstand. Na twee jaar touw trekken oyer huur- dan wel ver- kooprijzen is de kwestie echter opnieuw in een sfeer van juridi sche touwtrekkerij terecht ge komen. Een aantal vragen blijft intussen onbeantwoord: waar is de stijging, van 1,4 miljoen gul den, in de bouwprijs gebleven? Hoelang blijven de flats nog leeg staan? De belangrijkste vraag: heeft de gemeente lering getrok ken uit deze kwestie? Gedane zaken nemen geen keer maar het is zinvol een aantal za ken nog eens op een rijtje te zet ten. Begin 1976 vroeg de BV ont wikkelingsmaatschappij Fraanje uit Ridderkerk aan de gemeente grond in de Merenwijk te koop voor de bouw van vooral bejaar denwoningen. Er werden huren genoemd van 320 tot 360 gulden per maand plus 100 gulden servi cekosten. Het aantal bejaarden woningen in de Merenwijk was te laag vastgesteld dus de raads commissie voor de volkshuisves ting reageerde uitermate ver heugd, had althans geen bezwaar. Nog geen week later schreef de heer Fraanje in een brief aan het college van burgemeester en wethouders dat de huur niet 320 of 360 gulden maar minimaal 420 gulden per maand zou gaan be dragen. De raad moest snel een beslissing nemen anders werd de subsidie die het rijk zou geven verspeeld. De raad nam een be sluit en vanaf dat moment be gonnen de strubbelingen óp het gebied van de financiering en de beheersvorm pas goed. Alras bleek dat de bouwprijs niet meer 7.450.000 gulden bedroeg maar was gestegen tot 9.800.000 gul den. Een stijging dus van meer dan twee miljoen. De sterke stijging van de bouwprijs werd geweten aan allerlei strub belingen. Het is duidelijk dat als de bouw een jaar later begint de rentewekker doortikt. Maar dat verklaart niet dat er in één jaar zo'n aanzienlijk verschil in bouwprijs ontstaat. Het toenma lige PvdA-raadslid Duivesteijn wilde van het college van B en W weten of het plan bij de subsidie aanvraag wel voldoende was ge toetst. Zijn vragen werden noo.'t beantwoord, zegt hij zelf. Duives teijn: "Een simpel rekensom metje toont aan dat bij een rentes tijging van 12% per jaar nog een flink gat in de bouwprijs over blijft". Wie dat sommetje maakt komt uit op een gat van ruim 1,4 miljoen gulden. Wethouder Waal liet zich tijdens de behandeling in de raad mistig uit over de prijsstijgingen. Fraanje zei vergeten te zijn de rentestijging tussen de aanvang van de bouw en het einde van de, bouw in de ramingen op te ne men. Een wanopmerking vindt Duivesteijn. "Er is gewoon nooit verklaard waarom de flats zoveel duurder moesten worden. Mijn mening is dat Fraanje de zaak bewust rooskleuriger heeft voor- gesteld dan die was" Fraanje kon financieel, zoals hij la ter zei, de verhuur niet zelf reali seren en verkocht het bouwter rein, met goedvinden van de ge meente, door aan het Centraal Financierings Instituut (CFI) uit Den Haag. Eén en ander bete kende het begin van een nieuwe reeks problemen. In juni 1977 verzocht het CFI de gemeente om de appartementen te mogen verkopen in plaats van te verhuren omdat de eerder ge noemde huurprijzen niet haal baar waren. De huren zouden bo vendien in de eerste jaren oplo pen tot gemiddeld 857 gulden per maand. Daaraan hebben de Leid se woningzoekenden geen be hoefte dus stemde de raad, met tegenzin, ermee in dat de wonin gen zouden worden verkocht in de premiekoopsector onder voorwaarde dat de prijzen tot 1 april van dit jaar niet hoger zou den uitvallen. Maar ook de ver koop vlotte niet omdat het aantal gegadigden, dat aan de voor waarden van Bureau Huisvesting voldeden, zeer gering was. Het CFI verzocht het college ver volgens om de opgelegde beper kingen te verruimen. Toegestaan werd toen dat ook gegadigden uit de omliggende gemeenten als kopers werden geaccepteerd. Volgens het CFI leverde ook dat nog niet genoeg kopers op. Slechts 11 woningen werden verkocht terwijl 18 personen een koopcontract tekenden waar de meesten, aldus het CFI, weer vanaf wilden omdat inmiddels vernielingen waren aangericht en omdat 12 appartementen waren gekraakt. De gemeente meent dat aspirant-kopers weer van het koopcontract afwilden omdat het CFI, tegen de afspraken in, de koopprijzen verhoogde met een bouwrente van 1% per maand (zonder dat overigens in de ad vertenties te vermelden). De kwestie kreeg daarna een nog onverkwikkelijker wending. Di recteur Enghardt van het CFI noemde de leden van de raads commissie voor de volkshuisves ting nauwelijks capabel om de fi nanciële kant van de zaak te kun nen volgen. Leden van de com missie drongen er vervolgens bij de wethouder op aan om de flats te vorderen. Uit een schriftelijk advies van mr. De Ruijter de Wildt, advocaat van de gemeente, bleek echter dat vordering een weinig aanlokkelijk vooruitzicht bood. Daarop adviseerde de raadscommissie B en W, maar nu vertrouwelijk in een besloten vergadering, om toch maar af te zien van maatregelen om de flats voor Leidse woningzoekenden te behouden. Vandaag, twee maanden later, staan nog steeds een groot aantal flats leeg. De gemeente eist van het CFI dat de flats voor een lage re prijs worden verkocht. Het fi nancieringsinstituut wil niet op die eis van de gemeente ingaan en gokt er op dat zij het gelijk aan zijn kant krijgt. Daarmee is de zaak opnieuw in een stadium van juridische touwtrekkerij terecht gekomen. Duivesteijn: "Direc teur Enghardt van het CFI kan terecht beweren dat deze firma geen verwijten kan worden ge maakt over de prijs van de wo ningen. Immers, toen het insti tuut ging financieren was de cal culatie met de 'vergissingen' al gemaakt door de bouwer Fraan je" Adjunct-chef van Bureau Huisves ting, Amptmeijer, noemt de leeg stand een treurige zaak. Ondui delijk blijft hoelang de flats nog leeg zullen blijven staan. Dat de Leidse woningzoekenden nog aan bod zullen komen lijkt on waarschijnlijk. De CFI-directeur heeft zich hierover in de commis sie volkshuisvesting verrassend duidelijk uitgelaten. "De woon problemen van de gemeente Lei den laten mij volkomen koud. Die moet de gemeente zelf maar oplossen", zo liet hij weten. JAN RIJSDAM Evenementen bij viering tweede lustrum LEIDEN - Het gebeurt niet dage lijks dat een jazzclub een lang le ven is beschoren. Des te opmer kelijker is het dat stichting jazz zolder Hot House het tweede lus trum viert. Tien jaar geleden op gericht met uiterst primitieve middelen heeft Hot House zich ontwikkelt tot een landelijk be faamde jazzclub, die vele klin kende namen naar Leiden heeft gehaald. Ondanks de tegenslagen van de afgelopen jaren (zoals een gedwongen verhuizing) is Hot House nog springlevend. Reden voor het bestuur om uitgebreid aandacht te besteden aan het komende lustrum. Zo wordt het spits van de lustrumactiviteiten vanmiddag afgebeten door al lerlei muzikale evenementen op het Stadhuisplein. Dinsdag avond organiseert Hot House een forumavond over het Leidse cul tuurbeleid, terwijl volgende week zaterdag tien jaar Hot Hou se wordt gevierd met een festival. Ook geeft Hot House een speciale plaat uit waarop een optreden dat Ben Webster mei 1972 op een jazzzolder gaf. De stichting heeft de plaat zelf geproduceerd. Er zijn 1000 exemplaren van ge perst. De jazzclub ontstond najaar 1969 uit een initiatief van jazzliefheb bers binnen de studentenvereni ging Aógustinus aan het Rapen burg. De sfeervolle zolder werd ingericht met een podium, een oude vleugel, wat oude stoelen en lampjes. De musici kwamen voornamelijk uit Leiden en om geving en waren uitsluitend ama teurs: hun honorarium bestond uit gratis drank en een reiskos tenvergoeding. In het tweedejaar van haar bestaan leerden de be kende namen onder de jazz-mu- sici de weg naar Hot House ken nen. musici als Rein de Graaff, Rob Agerbeek, Frans Eisen en Carl Schulze bleken best bereid voor een habbekras te spelen. De club groeide uit tot een stichting die van diverse kanten subsidie kreeg: het Lak, Augustinus, het Leids Universitair Fonds en later ook de gemeente. Elke vrijdagavond konden zo'n 150 bezoekers rekenen op een jazz concert, waarbij afwisselend de klassieke, moderne dan wel ex perimentele jazz aan bod kwam. Zo kabbelde het leven voor de club door, met afwisselend suc ces, totdat een onverwachte ge beurtenis de toekomstplannen doorkruiste. Drie dagen voor de openingsavond van het seizoen '77-'78 sommeerde het gemeen tebestuurvan Leiden het bestuur de concertenreeks voortaan of in beslotenheid te organiseren of te annuleren. Uit de gemeentever ordening bleek namelijk dat so ciëteiten als Augustinus goed- deels alleen door eigen leden be zocht mochten worden. Hot Hou se stond op straat, totdat het Lak- theater de jazzzolder onderdak bood. Omdat de echte cafésfeer in het theater niet was waar te maken verkaste Hot House al snel naar het Leids Vrijetijdscen trum. Het zou een moeilijk jaar worden: slechte akoestiek, onge zellige ruimte, weinig publiek en ontevreden muzikanten. Hot House was op sterven na dood. Vandaar dat het bestuur voor een andere opzet koos. In plaats van de vrijdagavond werd besloten elke zaterdag om de twee weken een concert te houden. Van de elk-wat-wils stijl stapte men over naar meer hedendaagse, geïm proviseerde jazz. Met die maatre gelen zijn de tijden van weleer voor Hot House nog niet terug gekeerd. Het laatste seizoen kan echter redelijk geslaagd worden genoemd: vandaar dat het be stuur het lustrum met optimisme tegemoet ziet. Ben Webster tijdens zijn optreden in de Leidse jazzzolder LEIDEN - Het pand Witte Singel 10 mag gesloopt worden. Dat heb ben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland beslist in afwij king van het Leids college van B en W. Het college besloot sep tember vorig jaar dat niet eerder tot sloop overgaan mocht worden dan nadat ook voor de aangren zende panden 6 tot en met 9 een sloopvergunning was afgegeven. De eigenaresse van het bewuste pand, Leidsch Dagblad BV, ging tegen dat besluit in beroep bij de provincie. Tijdens de hoorzitting die in augustus werd gehouden werd van gemeentezijde aange voerd dat de panden elkaar stut ten en dat de sloop van pand 10 automatisch de sloop van de aan grenzende panden zou inluiden. LD-woordvoerder Verver bestreed de bouwkundige eenheid tussen de panden en wees op de poort die vroeger heeft bestaan tussen de panden 8 en 9, maar die nu is dichtgetimmerd. Bovendien be nadrukte de raadsman mr. v.d. Niet dat het pand in vervallen staat verkeert en gevaar voor de omgeving oplevert omdat in de onmiddellijke omgeving geheid moet worden voor de nieuwbouw van de universiteit. In de uitspraak van het beroep zegt het provinciaal bestuur dat het pand niet als goede woning aan gemerkt kan worden. Weliswaar is er achterstellig onderhoud, maar niet is aangetoond dat ten gevolge daarvan woontechnische gebreken aan het pand zijn ont staan. GS vinden dan ook dat ten onrechte vooiwaatden zijn ge koppeld aan de sloopvergunning. Haring en witte brood Wat zou een 3-oktoberfeest in Leiden zijn zonder een uitde ling van haring en witte brood? Niks toch zeker. Daar om is het een vanzelfspreken de zaak dat er vandaag weer drommen Leidenaars naar de Stadsgehoorzaal togen om zich daar te laten inschrijven voor de milde gaven. Ik wil zelfs zover gaan de uitdeling het meest traditionele punt van de viering van Leidens ontzet te noemen. Toch zag het er een jaar of wat geleden naar uit dat de uit deling in het Waaggebouw een langzame maar zekere dood zou sterven. De belang stelling begon te verminderen. Vooral de jongere Leidenaars lieten verstek gaan. In het be gin van de jaren zeventig kwam de opleving. Of dat sa menhing met een sterkere hang naar het verleden, de nostalgie, dat weet ik niet, maar een feit is dat het aantal deelnemers weer groeide. En is blijven groeien. Vorig jaar bijvoorbeeld trokken rond 15.000 Leidenaren naar de Waag om daar per persoon twee haringen en een half witje in ontvangst te nemen. Hoever de uitdeling terug gaat in de geschiedenis is moeilijk te achterhalen. Maar zeker is dat er al uitdelingen waren nog voor de 3 October Vereeniging in 1886 werd op gericht. Alleen verschilde het karakter van de uitdeling in die dagen hemelsbreed met die van te genwoordig. Toen was het voor de minderbedeelden, nog zonder schroom "armen'' ge noemd, een bittere noodzaak om via de bedeling wat le vensmiddelen te bemachti gen. Want in het pakket dat werd uitgedeeld is in de loop der tijd wel enige verande ring gekomen. Zo waren er jaren bij dat er ook koffie en thee werd uitgereikt. En om even in de genotmid delensector te blijven: een aantal jaren kregen de Lei denaren zelfs een borreltje en wat tabak. Die rookwaren konden gestopt worden in een bijgeleverde meerschuimen pijpje, die in de volksmond wel "doorroker" werd ge noemd. Die naam is te verklaren uit het feit dat wanneer de pijp enige tijd in gebruik was op de kop een afbeelding ontstond. Bij voorbeeld de beeltenis van de koningin. Hoe de uitdeling ook dezer dagen nog leeft bij mensen die al lang en breed Leiden hebben verlaten, hoorde ik deze dagen van een van de bestuursleden. Elk jaar wordt hij door een da me ergens ver weg in Brabant opgebeld met de vraag wan neer dit jaar de insqhrijving is. Op die dag komt ze braaf met het trouwboekje naar de Stadsgehoorzaal om zich aan te melden. Haar tweede jaar lijkse bezoek is - hoe kan het ook anders - op 3 oktober. Dat trouwboekje speelt overi gens een belangrijke rol bij de inschrijving. Daarmee wordt het bewijs geleverd hoeveel personen in aanmerking ko men voor de milde gaven. Vooral in de oudere stadswij ken is het geen ongewoon ver schijnsel dat iemand in de dagen voorde inschrijving bij alle buren de trouwboekjes ophaalt en voor de hele straat tegelijk komt inschrijven. Mocht u denken dat u op 3 okto ber zomaar een paar harin gen voorgezet krijgt, dan ver gist u zich. Binnen de 3 Octo ber Vereeniging is er een spe ciale commissie, die dat soort zaken voorbereidt. Onder aanvoering van de bekende Leidse huisarts en tennisspe ler Har Meijer gaat men op pad om de rond 30.000 harin gen in te kopen. Ergens in Katwijk heeft men een vertrouwd adresje waar al tijd wel een paar kantjes "zoute" te krijgen zijn. En omdat de commissie niet over één nacht ijs gaat, worden er ook nog een paar uurtjes uit getrokken om de haringen te keuren. Horeca Nu we het toch over traditie hebben: de afgelopen week is de "ontmanteling" begonnen van het restaurant "Het Kar- rewiel" aan de Steenstraat. Opnieuw is een van de pijlers waarop de Leidse horeca zich staande wist te houden in el kaar gestort. De Chinese ping ping bleek weer eens een machtiger wapen dan de Ne derlandse gulden. Nu heb ik niets tegen een nasi goreng.mifang of foe jong hai op z'n tijd, maar daar moet dan wel weer een lekker stukje vlees met een kruimig aard appeltje tegenorder staan. Personeel en vaste klanten zul len het wel even moeilijk heb ben gehad toen eind vorige week het meubilair het pand uitgedragen werd. Zeker wanneer je ziet dat de stoelen en tafels worden afgevoerd in een reusachtige wagen met het opschrift: "John Lantings theater van de lach". Om te huilen. Pensions Ik heb me afgelopen week een beetje geergerd aan een uit zending van het teleiisiepro- gramma "Paspoort" bestemd voor de buitenlandse werk nemers. Daarin werd onder meer aandacht besteed aan de situatie rondom de pensions voor gastarbeiders in Leiden. Op de buis werd een voorstel ling van zaken gegeven, die op z'n minst twijfelachtig ge noemd mag worden. De indruk werd gewekt alsof de gemeente de Marokkanen zo maar uit hun gezellige huisjes in de binnenstad had gegooid. En daarna was men verban nen naar een of ander duister oord ver van de beschaafde wereld. Helemaal in Leider dorp, verstoken van winkels en verbindingen van het openbaar vervoer. Ik zal de laatste zijn om te bewe ren dat er rond de sluiting van de pensions geen fouten zijn gemaakt door de gemeen te. En dat "De Beukenschans" in Leiderdorp geen school voorbeeld is, van wat beoogd wordt met de integratie van verschillende bevolkings groepen, is me ook wel duide lijk. Maar om nu te beweren dat de huisvesting tn de Leid se binnenstad zo slecht nog niet was gaat me toch wat te ver. Laat één ding in elk geval duidelijk zijn: het ging om brandgevaarlijke krotten. Niets meer en niets minder. En wat de geisoleerde ligging in Leiderdorp, ver van alle noodzakelijke voorzieningen betreft: ik ben deze week op de fiets van de Beukenschans naar het hartje van Leiden gereden in zegge en schrijve zeventien minuten. Leefbaarheid ■Dat meningen over een leefbare en attractieve Leidse binnen stad hemelsbreed kunnen ver schillen, hebben we deze week kunnen merken aan de reac ties op het verkeerscirculatie plan. Neem bijvoorbeeld de standpunten van de Werk groep Milieubeheer en de Kamer van Koophandel, die werkelijk lijnrecht tegenover elkaar staan. Maar beide be weren met evenveel verve.dat ze strijden voor een gezellig en aantrekkelijk centrum van Leiden. De werkgroep doet dat met de waarschuwingdat provincie en rijk allerlei snode plannen hebben om het verkeer sneller naar Leiden te brengen. Men vreest daardoor zo'n toene ming van het verkeer, dat de binnenstad, die daarop niet berekend is, daarvan de wrange vruchten zal plukken. Vandaar de oproep aan de gemeente om rijk en provincie tot enige matiging te brengen. Dan is er de Kamer van Koop handel die juist een goede doorstroming op de in- en uitvalswegen bepleit om het centrum ook goed bereikbaar te maken voor de bewoners van de omliggende gemeen ten. De hoog in het vaandel ge schreven regiofunctie moet behouden blijven. Aanleg van nieuwe verbindingen en niet te vergeten het flinke aantallen i keerplaatsen worden het me dicijn genoemd om de Leidse binnenstad van zijn kwalen te genezen. Het probleem dat tevoorschijn komt uit deze inspraak - of is het gewoon belangenbeharti ging7 - is dat zo'n gemeente lijk plan alleen bekeken wordt met de eigen - vaak flink ge kleurde - bril op. De conse quenties die de ene eis voor de andere centrumfunctie heeft, blijft vrijwel steeds onbespro ken Men richt zich bijna uit sluitend op de eigen groep. Zo rept de werkgroep met geen woord over de positie van de winkels in de binnenstad, terwijl de Kamer daar vrij wel alles aan ophangt. De Kamer daarentegen besteedt aan milieuvriendelijke weg gebruikers als fietsers en voetgangers geen aandacht. Men volstaat met de constate ring dat het accent van het plan teveel op deze groepen ts gelegd. De werkgroep legt daar nu tveer juist de nadruk op en vraagt om nog meer voorzieningen. Goed beschouwd is het verkon digen van eigen standpunten niet zo moeilijk. Veel groter zijn de problemen voor een gemeente die zaken die met elkaar in conflict zijn moet afwegen. En compromissen sluiten. Nee, dan kun je toch maar beter belangengroep zijn. L. GLIBBER.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3