'Alfa niette koop' Mieke is verdwaald in het bos KlEPPEfcDOCté MOP 1 MOP 2 JAGUAR XJ 4,2 DURE LUXE-OP-MAAT Nooit tevoren zo'n "zuinige" autoshow MT©M€vS>S11 m samengesteld door Koos Post ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1979 Mieke is verdwaald in het bos Kijk, daar zit ze, op het mos. Ze weet niet waar ze is, en als ze zoekt, gaat het steeds Dan gaat ze maar eens heel hard schreeuwen, nog wel harder dan tien grote leeuwen. "Mama, papa, waar zijn jullie dan?" Kijk, Mieke gaat opstaan ze zal wel aan het zoeken gaan. En opeens staat ze voor een brug, nu weet ze de weg naar huis wel terug. Als ze belt, en vader komt open doen Krijgt hij meteen een dikke moeder valt ze om de nek en 's avonds .eten ze panne koeken met spek!' Ellen Holub (11 jaar) Berkenpad 16 Rijnsburg iKa.iv Dr. Colijnlaan 21 Yj. v£s tcivj K* Te sTf/SjflT \0 N i~)V Maan Ku.'mT* snuKf Er was een vrouw die had een autotje die heten buikje. Op een dag hadden twee jongens haar buikje gestolen. Ze ging naar de politie en zei: "Er zitten twee jongens in m'n buikjerPolitie: „Gefelici- Sampie en Mosie waren in een spookhuis. Toen zei Sampie tegen Mosie: "Ik moet zo nodig plassen". Mosie zei: "Dan doe je het toch even hier, niemant die het ziet". Toen kwam er een spook en die zei "Ik ben de spook van vlees en bloed". Sampie: "En ik ben een jongetje dat plassen moet" Irene van Burik (9jaar) Rijnstraat 18, Zoeterwoude édnifW vdvi'Kt I i (u iae teroif> "Alfa Romeo is niet te koop". Dat heeft de directie van de Italiaanse fabriek met reel nadruk verklaard op een persconferentie in Frankfort. Van heinde en ver had men journalisten opgetrommeld. Het Nederlandse bedrijf van Alfa was zelfs een bereid een vliegtuig te charteren alleen voor die persconferentie. Zo kreeg men een internationale club van zo'n 250 persmensen bijeen. Omdat er een einde moest komen aan de geruchtenstroom als zou Alfa Romeo te koop zijn. Berichten die natuurlijk een kopersstaking tot gevolg hadden. Waarschijnlijk is die stroom op gang gezet door de voorzitter van het Italiaanse Instituut voor Industriële Wederopbouw die zei dat "men niet ten eeuwige dage geld in zo'n bedrijf kan blijven stoppen Later werd dat wat bijgebogen maar het kwaad was al geschied. De directie verheelde niet dat ze kwade jaren achter de rug had, maar 1978 en 1979 geven duidelijk herstel te zien. Het aanbod van modellen zal worden uitgebreid en aan verkopen wordt in de verste verte niet gedacht. Wel is men graag bereid samen te wer ken. Met partners die ook willen samenwerken, maar die bereid zijn Alfa het eigen modellenpakket te laten behouden. De Britse auto-industrie - sa mengebundeld in British Leyland - is nog niet aan het einde van de lijdensweg. "Stroomlijning", noemde topman Michael Edwardes onlangs de harde maatrege len die nog op het programma staan om het concern gezond te maken. Met als einddoel: "Meer auto's maken met minder mensen" En dus gaan er binnen het be drijf tienduizenden banen verdwijnen ("natuurlijke af vloeiing") en staan dertien fa brieken op de nominatie om te worden gesloten: "Elke plek waar weinig wordt ver diend wordt kritisch beke ken" Het valt niet mee onder derge lijke omstandigheden bij de klanten het vertrouwen in het produkt te kunnen vasthou den. Elk gemaakt foutje - die bij andere merken ook voor komen - komt nu bij British Leyland dubbel zo hard aan. Knaagt verder aan de naam en faam van het produkt. De negatieve reclame van de in terne problemen vreet ook naar buiten door. Men kan dat terugvinden in de verkoopcijfers. Althans aan de onderkant van de ladder, want in de duurdere klassen kunnen merken als Rover en Jaguar/Daimler hun posities niet alleen handhaven maar soms nog dar.ig verstevigen. Jaguar/Daiinler ging zelfs naar een rneer dan verdub belde verkoop... Kortgeleden is de derde serie van de huidige Jaguar op de Nederlandse markt versche nen. Maanden eerder dan werd verwacht. Dat was voor het B.L.-hoofdkwartier in Gouda alleen al voldoende om de vlag uit te hangen. Men is daar kennelijk niet ver wend in de relatie met Enge land! We hebben zo'n "derde genera tie" een tijdje kunnen rijden. Lang genoeg om te leren be grijpen waarom iemand die het kan betalen bereid is zo'n kapitaal bedrag voor een auto neer te tellen. We hadden niet eens de duurste. Integendeel, het was "maar" een Jaguar XJ6 4,2. Met automatische versnellingsbak en air-condi tioning aan boord echter toch een automobiel van om en nabij de zestigduizend gul den. Een macht geld. Maar men krijgt er een macht auto voor terug. Het is in zo'n kort be stek niet helemaal in woorden te vangen. Maar een op maat gesneden costuum zit nu eenmaal prettiger dan een confectiepak, ook goede con fectie. Rijden met een Jaguar is een luisterrijke wijze van zichzelf vervoeren, probleem- en nagenoeg ge luidloos door de overweldi gende techniek. En daar moet men voor betalen. Dik zelfs. Uiterlijk is er niet zoveel ver schil met de twee voorgaande afleveringen van deze Ja guar-feuilleton. Een uitbrei ding van de uitrusting en een iets gewijzigde daklijn met een hogere voorruit en ach terruit, waardoor er wat meer hoofdruimte is. Daar houdt het mee op. Misschien jam mer omdat het windgeruis door de huidige vorm niet on aanzienlijk is. En in zo'n verder geruisloze wagen valt dat natuurlijk op. Want in de techniek zitten de belangrijkste verbeteringen aan die derde serie. De nieu we zes cilinders krijgen - evenals trouwens de mogelij ke twaalf cilinders - hun brandstof toegediend via een door Lucas voor Jaguar aan gepast elektronisch inspuit- systeem. Op elk moment pre cies het juiste benzinemeng sel. Het maakt de machtige 4,2 liter motor schitterend soepel. Met de nieuw ontwikkelde vijf versnellingsbak (echter niet op onze testwagen) moet dit inspuitsysteem (gebaseerd op het bekende L-Jetronic-sys- teem van Bosch) zorgen voor een tien procent lager brand stofverbruik. Lager ten op zichte van de voorgangers. Een moeilijk te meten cijfer. Wellicht wel in absolute ge gevens. Wanneer constant 90 kilometer of 120 kilometer per uur wordt gedraaid. Dan moet men volgens de fabriek op verbruiken van om en na bij de één op tien of één op achtenhalf komen. Maar in de praktijk rijdt men nooit zulke snelheden constant. Rijstijl, snelheid, drukte op de weg, de gevolgde route en andere zaken kunnen het verbruik danig beïnvloeden. Wij kwa men nauwelijks aan de één op zeven. Meermalen. Maar goed dat er twee tanks van 45 liter in zo'n wagen zitten... 'Al was het dan duur in het ver bruik, het was een feest om die Jaguar te rijden. Dat mag ook wel voor zestig mille. Maar het is niet alleen een sierlijke auto (lang en slank), het is ook een dankzij de be krachtigingen heel gemak kelijk te hanteren wagen met een overdaad aan weldadig aandoend comfort en een kolossaal brok verfijnde techniek. Maar ja, ook verfijnde techniek kan falen. Dat hebben we er varen toen de air-conditio- ning de geest gaf. Die spoot alleen nog maar hete lucht naar binnen. En dan bemerk je ineens dat met zulk falen geen rekening is gehouden. Nergens een roostertje om frisse lucht te kunnen bin nenlaten. Dus ook op de snelweg het raam openge draaid. Elektrisch, dat wel. en ook daarna zal er voldoen de brandstof zijn voor de au tomobilist", zei hij letterlijk. Maar hij voegde er in één adem aan toe dat dit niet mag betekenen "dat men zijn ver antwoordelijkheid ten aan zien van zuinig rijden kan verwaarlozen" De technici in de autowereld zullen er volgens hem voor moeten kunnen zorgen dat er bijtijds voldoende vervan gende energie beschikbaar zal zijn. Hij vroeg zich echter wel af in welke mate de ener giekosten op den duur de au toverkoop zullen gaan beïn vloeden. In Europa is die in vloed - in tegenstelling tot in Amerika - nog niet te bemer waren dan vier jaar geleden. En Ford gaat volgens hem door lichtere materialen, minder luchtweerstand en zuiniger motoren. "Maar de belangrijkste factor bij het brandstofverbruik is de au tomobilist zelf. Beteugeling van het gaspedaal betekent 35 procent brandstofbespa ring", was zijn mening. Bernard Vernier Palliez die bij Renault aan de touwtjes trekt maakte zich wat meer zorgen over de toenemende onder linge concurrentie van de gro te autoconcerns: "Maar ik geloof in de Europese auto- industrie die het zeker zal kunnen opnemen tegen elke Amerikaanse aanval" r^TTV. Waarschijnlijk nooit tevoren heeft een autotentoonstelling zo in het teken van "bezuini ging" gestaan als de show die dezer dagen in Frankfort de poorten heeft gesloten. Niet alleen werd bij de aange boden nieuwtjes heel sterk de nadruk gelegd op de vermin dering van het brandstofver bruik, ook de verschillende toplieden uit de autobranche die in Duitsland aan het woord zijn geweest hebben hun zegje gedaan over de brandstof in relatie tot de au to. Volkswagen-leider Toni Schmücker zag het niet zo erg, somber in. "Nu, over tien jaar ken. Maar dat kan volgens Schmücker van de ene dag op de andere veranderen. In de Verenigde Staten heeft men de olieprijzen altijd kunstmatig laag gehouden. In Europa niet. Vandaar dat hier de zuinigere en compactere motoren meer zijn ingebur gerd dan in Amerika, waar men op een litertje brandstof niet behoefde te letten. De Duitse autofabrikanten hebben volgens Schmücker desondanks de regering in TJonn beloofd binnen een jaar of vijf het gemiddelde ver bruik van de Duitse perso nenauto met zo'n tien tot twaalf procent te verminde ren. (Dergelijke beloften zijn ook door autofabrieken in andere landen gedaan. Zoals bijvoorbeeld in Frankrijk). Mercedes-topman Zahn zat met dezelfde vraag: hoe zal het kopend publiek reageren op de stijging van de brand stofprijzen? Hij baseerde (voorzichtig) optimisme ech ter op het feit dat het niet ge makkelijk zal worden op kor te termijn voor een goed al ternatief te zorgen voor de au to als individueel vervoer middel. Robert Lutz, de huidige num mer één van Ford-Europa, beweerde dat "zijn" auto's al....zestien procent zuiniger Redactie: Anneloes Bronsgeest en Henk de Kat

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 31