Bij Luik viert Ralf Edström nieuwe triomfen „Is het teveel gevraagd van politie om Feyenoord Stadion te bewegwijzeren" Bestuurscrisis in schaakbond Stayerkampioen Venix rijdt omnium in Leiden firosparen: 1% meer rente en f 7,50 spaarpremie. NMB SATERDAG 22 SEPTEMBER 1979 Als je met de auto door Haarlem rijdt (of met de fiets, maar dat weet ik niet zeker, want dat heb ik nog nooit gedaan) dan zie je overal bordjes aan lantaarnpa len die aangeven welke straat je moet inslaan om op den duur bij het stadion van de voetbalclub Haarlem te komen. Niet dat die bordjes er ooit toe bijdragen dat het stadionnetje uitverkocht is, maar het is wel een prettige servi ce, die althans het GAAN naar een thuiswedstrijd van Haarlem tot een ongecompliceerde tijd spassering maakt. Ik moet overi gens toegeven dat ik zelf, ondanks deze perfecte bewegwijzering, ook wel eens faal in het naar Haarlem gaan, zoals afgelopen zondag nog. Ik was zaterdagavond al naar AZ '67-Ajax geweest en nu zeiden al mijn tantes vroeger weliswaar dat je op één been niet kon lopen, zodat ik' meteen twee koekjes mocht nemen, maar het gaat me als huisvader soms te ver om eerst zaterdag naar voetbal te gaan en dan zondag, omstreeks kwart voor een, met de uitroep: „Op één been kun je niet lopen!" nog naar een tweede voetbalwedstrijd in dat weekeinde te vertrekken. Een mens moet weten waar zijn gren zen liggen, zeg ik altijd maar Dus die zondag waren we, bijtijds, met de kinderen in de auto en met vrienden in een andere auto naar Bloemendaal gereden, waar we aan het strand van een duinkom enige uren aangenaam toefden Is dat dan leuk, zult u vragen, m gewend als u bent de zondagen 3J.7ltlllti6J langs de velden door te bren gen? voorspeld dat ik nog eens op een zondag, vijf minuten voor de af trap, een stadion van een eredivi sieclub voorbij zou rijden, zou ik hem in dolle drift zijn bril van zijn neus hebben geslagen!" zei ik. Was er voetbal, vroeg mijn vrouw in al haar onschuld, waarom ben je daar dan niet even naar toe gegaan? „Hoe bedoel je, éven?", zei ik ge schrokken (ik had de gouden kans om twee wedstrijden in één weekeinde - rara, hoe kan dat, twee stoelen in één kamer? - voorbij laten gaan, o, had ze maar bij mij in de auto gezeten, dan had ze het stuur kunnen overnemen), „en de kinderen dan zeker twee maal drie kwar tier en een kwartier rust met de radio aan in de auto laten wach ten zeker?" Maar zou je anders dan ook naar zo'n wedstrijd zijn toegegaan, vroeg Bert. Geheim Welke wedstrijdvroeg ik, ,ja, tegen wie speelde Haarlem ei genlijk, dat werd geheim gehou den onderweg?" Tegen NAC, zei hij. NAC! Wat een opluchting! Niks gemist dus. Nee, inderdaad, daar zou ik uit vrije wil nooit naar toe zijn ge gaan en ik zei: fJou, toch een vierpuntenwed strijd, spannend van haver tot gort en vermoedelijk net zo droog..." Dat.laatste had ik natuurlijk niet moeten zeggen, ik had als Held van het Vaderschap nog weken kunnen teren op mijn roem als voetbalverneiner ten bate van vrouw en kinderen, maar ja, je wilt het spel toch een beetje fair spelen, dus ik heb de opoffering maar niet groter voorgesteld dan Hoe kom ik nu op dit verhaal, o ja, al die bordjes die in Haarlem naar ,JIaarlem" verwijzen, ter wijl je in heel Rotterdam geen en kel richtingbord naar het Feye- noord Stadion zult tegenkomen, waardoor ik om de een of andere onnaspeurlijke reden altijd ver keerd rijd. Nooit toevallig goed, hoewel je, als je twee kanten uit kunt, toch 50 procent kans op de goede richting hebt, maar altijd fout. Ja hoor, dat is best leuk, voor een keertje. Wel veel vermoeiender, maar daar staat tegenover dat de spelvreugde van de kinderen be duidend groter is dan van de spelers op het veld, en dat slaat op de toeschouwers over. Het is na tuurlijk niet te hopen dat alle va derende voetballiefhebbers zulke ketterse gedachten gaan koeste ren, want dan komt er geen hond meer naar het voetbal, maar als je al een wedstrijd in het weekeinde hebt gezien, heb je,vind ik, aan je plicht als voetbalsupporter vol daan. Gemoedsgesteldheid. Om een uur of twee stapten we weer op. Nu moet ik, voor de juiste te kening van mijn gemoedsge steldheid erbij vertellen, dat een van de kinderen van het andere gezin met mij meereed en dat mijn vrouw meereed in de auto van onze vrienden. Onze route naar Spaamdam voerde toeval lig langs het Haarlem-stadion, en hoe dichter ik dat naderde, hoe meer voetvolk zich naar het sta dion repte, dus ik hoefde heus Ge rard Croiset niet op te bellen om erachter te komen dat Haarlem thuis i Op de Pleinweg zat ik nog goed, maar uiteindelijk kwam ik in Lombardijen uit, zonder het sta dion ook maar in de verste verte gezien te hebben. En als ik mis rijd, altijd en eeuwig weer, dan moeten tientallen anderen toch ook verkeerd rijden, denk ik met toch nog enig zelfbewustzijn. In dit geval zal ik „intuïtief' wel een keertje de langste rij auto's ach terna gereden zijn bij een split sing veronderstellend dat die wél naar het stadion zouden rijden, terwijl ze in werkelijkheid lekker naar huis gingen om televisie te kijken, en inderdaad moet ik toe geven deze keer niet een auto uit defile te hebben opgepikt met zo'n miniatuur-Feyenoor d-voetbal- kostuumpje aan de achterruit, die ik doorgaans als gangmaker gebruik voor de goede rich ting. Is het nu werkelijk teveel gevraagd van de Rotterdamse verkeerspoli tie om op de dag dat er duizenden auto's, ook van buiten Rotterdam, naar het Feyenoord Stadion zul len rijden, op de cruciale kruis punten een wegwijzer op te han gen? De energie die dat kost, wordt ruimschoots gecompen seerd door de energie die wordt bespaard doordat tientallen au to's niet hoeven om te rijden. En wat Feyenoord betreft: dat is er nog lang niet. Maar tegen wie? Al rijdend speurde ik de huizen af, in de hoop een raambiljet te ontdekken waarop de wecüstrijd stond aangekon digd, maar zelfs bij een sigaren winkel en een café zag ik niets hangen. Wel bordjes langs de weg die naar het Haarlem Stadion verwijzen,maar watje daar kunt zien, moet je maar raden! Aftrap Ik vond het, zo kort voor de aftrap om half drie, een behoorlijke drukte op straat (later besefte ik datje bij Haarlem rustig vijf mi nuten voor het begin kunt binnen stappen, zelfs als je eerst nog een kaartje moet kopen; wat dat be treft heeft Haarlem dezelfde aan trekkelijkheid als een bioscoop op dinsdagmiddag J.Haarlem moest bij een dergelijke toeloop toch wel minstens tegen Feyenoord spelen, dacht ik, ha, daar had je het sta dion al, en worstelend met de voetballiefhebber in me, die de grootst mogelijke moeite deed een uitweg te vinden uit de huisvader in me, reed ik het Haarlem Sta dion voorbij, richting Spaam dam... Bij het huis van onze vrienden aan gekomen (de aftrap moest inmid dels zijn geschied), sprak ik de zin uit die ik onderweg al had gefor muleerd, om iedereen in te pepe ren dat ik mijn vaderplichten had laten prevaleren boven mijn zucht naar voetjebal. ,Als ie mand mij vijf jaar geleden had Ton van Engelen: bemoeit zich niet met hoge ballen Everton gooit thuis, in hetjndus- triestadje Everton, de ene hoge bal na de andere voor het doel, Van Engelen bemoeit zich daar uit principe niet mee, en dus kun nen de Evertonians drie a vier keer scoren. Dat is voldoende, want Jan Peters is te doldriftig om te scoren en Petersson is te veel bezig met de scheidsrechter en de door zijn medespelers niet aan hem toegespeelde ballen om meer dan één keer te kunnen doelpun ten. Maar dat zijn allemaal problemen die in het niet zinken vergeleken met de bewegwijze ring in Rotterdam... Ralf Edström in actie voor PSV. De Zweed vertrok twee jaar geleden bij de Eindhovense eredivisieclub omdat hij het in Nederland niet meer kon uithouden. Momenteel speelt de boomlange spits weer in Belgie onder de supervisie van Ernst Happel bij Standard Luik. LEIDEN - De wereldkampioen bij de professionele stayers, Martin Venix, zal op 3 oktober rijden in een omnium, die door de Leidse wielrenver- Hekel eniging Swift wordt georganiseerd. De nieuwbakken titelhouder wordt tevens gehuldigd. Het parcours begint bij de Jan van Houtkade en loopt Edström vervolgens via de Boisotkade, Brug Kaiserstraat, Witte Singel en Zoe- terwoudsesingel. Naast Venix verschijnen ook René Pijnen (één van 's werelds beste baanrenners), Fred Rompelberg, Martin Rietveld, Gerben Karstens, Nidi den Hertog en Johan van der Meer aan de start. Achter de dernies nemen "cracks" zoals Noppie Koch (hij loodste Venix naar het wereldkampioenschap), Bruno Walraven en de Belg De Bouvere plaats. De aanvang van dit evenement is gesteld op 08.30 uu. LUIK (GPD) - Eind mei 1977 keerde Ralf Edström PSV definitief de rug toe. Heimwee lokte de Zweedse doelpun- tenmachine weer naar zijn vaderland. De goed betaalde status van profvoetballer ruilde de boomlange spits voor een part-time baantje in de publiciteitsbranche en een semi-profcontract bij Goteborg. Ruim twee jaar later is Ralf Edström weer teruggekeerd in het Westeuropese voetbalwalhalla. Als professional verdient hij nu de kost bij Standard Luik. Bij de nieuwe club van de mysterieuze Ernst Happel viert de Zweedse vedette opnieuw triom fen. Standard, met acht punten uit vyf wedstrijden, staat momenteel op een gedeelde tweede plaats in de Belgische competitie. Vorige week zondag klopten de „Rou- ches" het Limburgse Waterschei met 3-1. Edström scoorde twee doelpunten. Is Edström dan toch weer de oude? Het lijkt er in ieder geval wel op dat Standard Luik met het aantrekken van de Zweedse spits, evenals PSV toentertijd, een gouden greep heeft gedaan. Verwonderlijk ei genlijk, want na vier jaar Eindho ven leek Ralf Edström afge schreven voor het topvoetbal. Door een hardnekkige rugbles sure bracht hij er in zijn laatste PSV-jaar "niets meer van te recht. ,Ik sukkelde toen met bijzonder pijnlijke ischias. Fataal voor een voetballer. Bo vendien had ik een hekel gekre gen aan het betaalde voetbal. Ik kon het in Nederland niet meer uithouden en'wilde absoluut met mijn gezinnetje terug naar Zwe den. De eerste twee maanden heb ik geen bal meer aangeraakt. Die rust deed me geweldig goed. Daarna ben ik keihard bij Gote borg gaan trainen. Een kraker heeft me toen van de ischias ver lost. Zes wedstrijden na mijn co me-back liep het echter opnieuw fataal af. In de interland tegen Noorwegen scheurde ik mijn kniebanden. Acht weken in het gips" LEIDEN - Het eerste team van LSG/Leiden heeft in het komen de seizoen dezelfde perspectie ven als vorig jaar: een dikke vin ger in de pap wat betreft de strijd in de eerste klasse B om promotie naar de hoofdklasse van de lan delijke schaakcompetitie. Teamleider Nico Bosman vraagt zich af: "Kunnen we, nu het Leid se Philidor-tiental ons niet meer kan dwarszitten, wel kampioen worden, of zet het gedegradeerde Haagse DD I ons mat?" Vandaag in de eerste ronde krijgt LSG het thuis bijzonder zwaar tegen V/Rotterdam II. Vorig sei zoen werd het remise 5-5. Nico Bosman daarover: "We zijn iets sterker geworden nu Peter Bosch naar Amsterdam is vertrokken en Léon Konings, die nog wel eens verrassende dingen doet, voor hem in de plaats is gekomen, maar we zijn nooit een overtui gend starter geweest. Deson danks verwacht ik een kleine overwinning, want wil je echt ti telkandidaat zijn, dan moetje in de eerste ronde winnen. Bij ver lies ben ik bang voor het "LSG- effect": vier ronden achter elkaar de mist in". Het gedegradeerde tweede tiental van Philidor/Leiden heeft in de tweede klasse C uitstekende promotiekansen. Teamleider Ton Kohlbeck: "We zijn veel sterker geworden: RAG de Graaff aan het eerste bord en ver der komt Vriend van Overschie onze gelederen versterken. Met dit team zouden we vorig jaar zelfs niet gedegradeerd zijn. Als concurrenten zie ik Moerwijk I, LSG II/Leiden. Vandaag gaan we Paul Keres li/Utrecht oprollen, want als we zo'n ploegje niet ver slaan, dan geloof ik er niet meer Een hele andere visie houdt de teamleider van LSG II/Leiden Chaudron erop na: "LSG II is wel min of meer titelkandidaat, maar beslist geen favoriet evenals trouwens Philidor II/Leiden. Nee, voor mij is het Haagse DD II de grootste kanshebber en wel licht kunnen ploegen als ASV 1/ Arnhem, CVI/Utrecht II en PION I/Groesbeek voor verrassingen zorgen. Vandaag verwacht ik te gen DSC I een nipte overwin ning". Voor Voorschoten I lijkt in deze klasse niet meer dan een plaats in de middenmoot te zijn wegge legd. Voorschoten raakte Schuc- kink Kool wegens verhuizing naar Zeist kwijt, maar kreeg wel Lindeboom van Drienerlo uit Enschede daarvoor terug. Tegen PION I/Groesbeek speelt Voor schoten thuis vandaag een onze kere wedstrijd. LSB-crisis Om uit de impasse te geraken kwamen Binnendijk (Philidor), Mieremet (LSG) en Sikkel (LSG) gisteravond op de algemene le denvergadering van de Leidse schaakbond met het voorstel een geheel nieuw bestuur samen te stellen, nadat overwegingen als: Opheffing van de bond, danwel fusie met de Haagse schaakbond geen gehoor hadden gevonden en ook pogingen van het bestuur om het huidige incomplete LSB-be- stuur aan te vullen waren ge strand. Het zittende bestuur zag dit voorstel als een motie van wantrouwen en stapte op. Over twee weken zal genoemd trio een nieuw bestuur presenteren. Stemt de ledenvergadering dat bestuur weg, dan ontstaat er een chaos, want alle activiteiten be halve die van de jeugd komen dan stil te liggen. Moeilijk de volgende competitie was het in het tweede duel alweer raak. Mijn rechterelleboog schoot uit de kom. Daarna heb ik eem moeilij ke periode doorworsteld. Ik moest steeds met een bandage rond mijn arm spelen. Ook in het WK Argentinië. Het ging niet meer. Pessimisten schreven mij alweer af. Daarbij kwam nog dat de combinatie van werken en voetballen me verschrikkelijk tegenviel. Ik had geen tijd meer voor mijn gezin. Lekker bij mijn vrouw Ingela en zoontje Pierre zijn, vind ik het voornaamste Daarom besloot ik opnieuw een poging als beroepsvoetballer te wagen. In Zweden is dat geen haalbare kaart. Daarom moest ik weer naar het buitenland verhui- Ralf Edström kreeg diverse aan biedingen. Vooral Duitse, Ne derlandse en Belgische clubs toonden belangstelling. Ook PSV zelfs. Maar het werd Standard Luik. Waarom? „Voor een Duitse ploeg zou ik nooit willen spelen. De tactiek van dat land bevalt me niet. Je kunt daar 90 minuten achter een en dezelfde man hollen. Van PSV kreeg ik het zelfde aanbod als van Standard Rijvers heeft echter te lang ge twijfeld. Toen hjj met een tract op de proppen kwam, was het te laat. Ik had al getekend voor Standard. Ook Ajax wilde me toen plots hebben", aldus de sympathieke Scandinavièr, die in oktober 27 jaar wordt. Geen spijt Toch heeft de uitstekend Neder lands sprekende Edström geen spijt van zijn korte terugkeer naar Zweden. „Ik weet nu des te beter welk voorrecht het is om prof voetballer te zijn. Geld is heus niet het belangrijkste. Wel mijn gezin. En daar heb ik nu meer tijd voor. Ook miste ik in Zweden de gezellige sfeer die hier hangt. Ik geniet nu van elke dag". Ralf Edström is een gezellige jon gen zonder kapsones. Regelma tig stopt hij tijdens het gesprek een propje pruimtabak in zijn mond. „Dat gebruik ik al zeven jaar. Hoewel er een beetje nicoti ne inzit, is het niet erg schadelijk. De pruimtabak stinkt wel, maar is erg lekker. Ik kan niet zonder. Vijftig procent van de Zweedse sportlui gebruikt het. Ik heb een hele voorraad in huis" Kampioen Edström is op Sclessin ingehaald om veel doelpunten te maken, die ertoe moeten leiden dat Standard weer kampioen gaat worden. In 1971 was dat voor de laatste keer het geval. Edström „Daarom pre cies heb ik voor deze ploeg geko zen. Het is voor mij een enorme uitdaging. In deze jonge formatie ADVERTENTIE Wie spaart die heeft wat. Wie girospaart heeft meer. /yh 'o Een makkelijke manier van sparen waarbij uw geld niet vast staat en waarvoor u nooit per soonlijk naar de bank hoeft. Op een NMB girospaarrekening knjgt u 1% meer rente dan op de gewone spaarreke ningen. En bovendien geeft de NMB u t/m 12 oktober een spaarpremie van f 7,50 wanneer u een NMB girospaarTckcning opent met een eerste inleg van ten minste f50,-.* *Allccn tiidcns deze aktie is de minimum inleg van f250,- op de girospaarrekening verlaagd naar f50,-. De NMB denkt met u mee. Coupon Stuur mi| meer informatie over girosparen bij de NMB I Open voor mi| een N'MB girospaarrekening. I Ik heb een betaalrekening ja/nee j rekeningnummer 1 I 1 1 I 1 1 1 I 1 Adrt zit toekomst. Waarom dacht je anders dat Ernst Happel hier trainer is geworden? Happel is een uitstekend vakman. Erg slim. Hij neemt wel iets afstand van ons en zegt niet veel, maar dat doet er niet toe. Zijn aanpak be valt me wel". „De competitie is pas gestart en we staan bij de top. De kunst is het nu om op die plaats de competitie te beëindigen. Met ploegen als Anderlecht en Club Brugge zal dat niet gemakkelijk zijn. Ze bre ken hier vast en zeker het stadion af als het ons zal lukken. We heb ben onnoemelijk veel supporters. Zijn zyn verschrikkelijk fanatiek. Ik vind het geweldig". „Ik heb bij PSV („Een gezellige tijd") al veel successen meege maakt. Twee keer de halve finale van de Europa Cup gehaald. Standard speelt dit seizoen in het UEFA-toernooi (PSV ook). Mis schien ontmoeten we dit jaar mijn oude ploeg nog. Zou ik ge weldig vinden. Maar ik droom er van om ooit nog eens in een Eu ropese finale te kunnen spelen. Voor welke cup maakt niets uit". Geen verschil Het Belgische voetbal bevalt de 1.91 meter lange spitsspeler wel. Tevreden over zijn eigen spel is hij echter nog niet. En een verge lijking met het Nederlandse voetbal kan hij nog niet maken. „Daarvoor heb ik nog te weinig wedstrijden gespeeld. Maar als je het mij vraagt, zit er geen verschil in. Overal trappen ze je tegen de schenen. Dat heb ik in Zweden ondervonden. Maar ik word er voor betaald en dat vergoedt al veel. Ik heb echter nog even de tijd om me aan het profvoetbal aan te passen. Dan pas zal ik vol ledig uit de verf komen. De oude Edström ben ik beslist nog niet", zegt de nieuwe Standard-troef, die voorlopig niet meer voor het nationale elftal van zijn land wenst uit te komen. „Ik lig wat overhoop met bondscoach Obe Ericsson. Ik word doodziek van die kerel. Volgend jaar vliegt hij de laan uit. Dan wil ik graag weer de Zweedse kleuren verdedi gen". De kans dat Edström (in totaal scoorde hij 120 doelpunten voor PSV) ooit terugkeert in de Ne derlandse competitie, acht hij wel aanwezig. „Ik probeer in eer ste instantie mijn tweejarig con tract bij Standard Luik tot een goed einde te brengen. Verder vooruit kijk ik liever niet. Wat heb je daaraan? Er kan immers zoveel gebeuren. Maar wie weet, speel ik nog ooit voor een Neder landse club. Een avontuurtje in Amerika trekt me ook wel. Voorlopig heb ik het in Luik erg naar mijn zin" Botsing twee vliegtuigen: drie doden LONDEN (ANP) - Een ge- vechtsvliegtuig van de Britse luchtmacht is -gisteren na een botsing in de lucht met een ander toestel in een buitenwijk van de Engelse plaats Wisbech (160 km ten noorden van Londen) neerge stort. Bij het ongeluk kwamen drie in woners om het leven en werden er zeven gewond. De dodelijk ge troffen slachtoffers waren een kind van twee jaar, zijn vader en nog een man. Het tweede toestel stortte enkele kilometers verder neer op een weiland. Beide piloten wisten zich in veiligheid te stellen met behulp van de schietstoel. Vergeldings actie Israël in Libanon BEIROET (GPD) - De Israëlische vergeldingsactie voor de bom aanslag van de PLO die in Jeru zalem afgelopen woensdag 2 do den en 53 gewonden eiste, heeft niet lang op zich laten wachten. Gisteravond meldde radio Bei roet dat een Israëlische legereen heid de Libanese grens was over gestoken, en dwars door Unifil- gebied noordwaarts oprukte. De Israeli's trekken op in de richting van de Khardalibrug aan de Lita- Politiekc waarnemers in Beiroet houden er rekening mee dat de Israeli's de Litaninvier zullen oversteken en de stad Nabatiyah, een hoofdkwartier van de Pale- stijnen, zullen aanvallen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13