Polen pleit voor meer export naar Nederland Amerikaans toezicht op terugtrekking van Israël C?liflCma9l Opdracl it voor controle DC-9 na afb, reken van staartkegel Rapport van Amnesty: Afghanistan schendt mensen rechten Drinktu met'n gerusthart koffie? y Koffie Haa, probleemloos lekker! Want Hag is échte koffie, gezuiverd van schadelijke stoffen zoals coffeïne. Ja, zo'n kopje Hag doetje goed. écht goed! f ^koffie Tijdens bezoek van premier VanAgt Socialisten verliezen in Zweden DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 WASHINGTON-SCHIPHOL Reuter/AFP/ANP) - Het Ameri kaanse federale bureau voor de burgerluchtvaart FAA heeft gis teren aan alle Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen met DC-9-vliegtuigen opdracht ge geven de achterkant van de romp van al deze toestellen zo snel mo gelijk te controleren op scheuren. Een woordvoerder van de FAA zei dat de luchtvaartmaatschppijen alle DC-9-toestellen met 15.000 vlieguren of meer binnen de ko mende tien landingen moeten onderzoeken. Het bureau zal waarschijnlijk opdracht geven tot systematische controle daar- Er vliegen in de wereld ongeveer 900 DC-9-toestellen, waarvan 370 in de V.S. servicebulletin ontvangen met aanwijzingen voor een extra con trole op de DC-9 toestellen. Het betreft volgens de maatschap pij een controle op de zogenaam de drukschotten, die de afsluiting vormen van het staartstuk van de DC-9 cabine. Volgens de KLM betreft het onderzoek alleen die DC-9 toestellen die niet zijn uit gerust met een achtertrap. De KLM heeft twee van deze vlieg tuigen in gebruik. Het gaat bij de KLM om de toestellen van het ty pe DC-9-15. Volgens de woordvoerder van de KLM zou een vliegtuig gisteren al zijn geïnspecteerd. Het tweede toestel kreeg de inspectie direct na aankomst op Schiphol. Vol gens de woordvoerder gaat het om een visuele inspectie die on geveer een halve dag duurt. De KLM verwachtte dat vandaag de beide toestellen geïnspecteerd zouden zijn. In het servicebulle tin stond dat de inspectie binnen 72 uur moest worden uitgevoerd. Aanleiding voor deze extra inspec tie is het afbreken van de staart- kegel tijdens de vlucht van een DC-9 van de Canadese lucht vaartmaatschappij Air Canada maandagavond. Volgens berich ten uit de Verenigde Staten zou de oorzaak hiervan gezocht moe ten worden in scheurtjes, die na het gebeuren zouden zijn gecon stateerd. Het toestel is na het af breken van de staartkegel veilig geland. Geen van de inzittenden heeft van het voorval, waardoor de luchtdruk in de cabine weg viel en zuurstofmaskers moesten worden gebruikt, letsel opgelo pen. De KLM heeft ook van de Ameri kaanse rijksluchtvaardienst FAA aanwijzingen ontvangen voor een extra controle op de DC-9 toestellen. Evenals bij de door de fabrikant van de toestellen, McDonnell Douglas, opgegeven inspectievoorschriften, betreffen deze FAA-aanwijzingen een vi suele controle. „Deze inspectie heeft betrekking op de binnen- en buitenkant van een gedeelte van de staartsectie van de DC-9 en zal enige uren in beslag ne men", aldus de KLM-woord- voerder. LONDEN-WASHINGTON (AP) - Het linkse Khalq-be- wind in Afghanistan onder drukt echte en vermeende te genstanders door duizenden mensen, onder wie hele fami lies, zonder vorm van proces op te sluiten. Dit zegt Amnes ty International in een giste ren gepubliceerd rapport over de mensenrechten in Af ghanistan. Volgens het verslag zitten er alleen al in de hoofdstedelijke Pule Charchi gevangenis 12.000 politieke gedetineer den. Ze worden er gemarteld, ondermeer doordat men hun nagels uittrekt, en verder met de stok, de zweep en met elec tro-shocks. Het verslag geeft de namen van 43 prominente Afghanen die sinds de staatsgreep van april 1978 zijn gearresteerd, gefol terd of vermoord. Amnesty doet zijn onthullingen drie dagen nadat president Nur Mohammed Taraki werd afgezet door het nieuwe staatshoofd Hafizullah Amin. Deze heeft inmiddels toege geven dat hij zijn tegenstan ders, onder wie ook Taraki, tijdens de staatsgreep heeft "geëlimineerd". "Deze paleisrevolutie verandert niets wezenlijks", verklaarde Amnesty-perschef Richard Reorch. "Niets wijst er op dat Amin de zaken anders zal aanpakken dan zijn voorgan ger. In tegendeel, als je op Amins uitspraken mag af gaan, zal de situatie er eerder nog slechter op worden". Vorig jaar oktober hebben twee Amnesty-vertegenwoordi gers, de Turkse rechtsgeleer de professor Mumtaz Soysal en de Nederlandse jurist Yvonne Terlingen, Afghanis tan bezocht. Soysal en Terlingen hebben hun bevinden neergelegd in een rapport met als titel "Schendingen van de men senrechten en de fundamen tele menselijke vrijheden in de democratische republiek Afghanistan". Volgens het rapport wordt ie dereen die het "feitelijk of po tentieel" oneens is met het huidige beleid in de gevange nis gegooid. Die aanpak dateert niet van vandaag of gisteren. Reeds president Daoud, die vorig jaar door Taraki werd ver moord, placht zijn tegenstan ders te liquideren sinds hij in 1973 ook al via een staats greep het heft in handen had genomen. Onder de prominente Afghanen die tijdens het bewind van Taraki zijn vermoord, bevindt zich volgens het verslag ook Mohammed Moosa Shafiq, die in 1973 premier was. Het amnesty-rapport is het re sultaat van onderzoek ter plaatse, verslagen van jour nalisten die Afghanistan hebben gezocht, de verhalen van politieke vluchtelingen, alsmede van brieven en publikaties. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bij monde van woordvoerder Hodding Carter laten weten dat de Verenigde Staten ge kant zijn tegen elke interven tie in de binnenlandse aan gelegenheden van Afghanis tan. Volgens de woordvoer der is er verhoogde activiteit waargenomen van Sowjet- eenheden in de buurt van de grens met Afghanistan. (Van c verslaggever Hans Geleijnse) WARSCHAU - De eerste dag van het gisteren begonnen driedaagse bezoek van premier Van Agt en minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw aan Polen is volledig beheerst door problemen in de economische relatie tus sen Nederland en Polen. Daarbij is het niet uitgesloten dat Nederland Poolse kolen zal gaan betrekken ten behoeve van de Nederlandse elektriciteitscentrales. De Poolse president Jaroszewicz heeft tijdens een gesprek met premier Van Agt aangedrongen op ruimere kredietmogelijkhe den en voorgesteld een perma nente commissie te installeren die moet werken aan verbetering van de economische betrekkin gen tussen beide landen. Polen heeft het moeilijk met de strakke voorwaarden die zowel de Nederlandse overheid als de banken stellen aan de verstrek king van kredieten of het verle nen van kredietgaranties. Pre mier Van Agt meende echter dat Polen de mogelijkheden die er zijn niet voldoende uitbuit. Hij wees daarbij op een in 1975 geslo ten kredietovereenkomst die Polen 100 miljoen gulden in het vooruitzicht stelde en waarvan tot nog toe maar de helft is ge bruikt. De overeenkomst loopt volgend jaar april af. Premier Van Agt heeft nu voorgesteld de loop tijd ervan te verlengen, zodat de resterende 50 miljoen kan wor den aangesproken. De financiële experts van beide delegaties zul len dit voorstel nader uitwer ken. Export Jaroszewicz pleitte eveneens voor Nederlandse financiële deelna me aan het Weichselproject. Met een in 16 jaar te realiseren, ambi tieus plan wil Polen de rivier de Astrid Proll vrijgelaten Weichsei verder kanaliseren. Hierdoor zou niet alleen een bij drage worden geleverd aan irri gatie van de landbouwgronden, daarnaast kan de rivier ook die nen als transportroute voor de Poolse kolenexport naar Europa en tevens een krachtbron vormen voor waterkrachtcentrales. Van Agt wees erop dat Nederlandse deelname niet beperkt zal moe ten blijven tot het verlenen van financiële bijstand, maar dat het Nederlandse bedrijfsleven er di rect bij betrokken zal moeten worden. Een geschilpunt bleef de handels balans tussen beide landen. Po len beklaagt zich over het Ne derlandse export-overschot van ruim 100 miljoen gulden in 1978 en wil dat Nederland meewerkt aan vergroting van de Poolse in voer door belemmeringen daar voor weg te nemen. Polen is in het Oostblok na de Sowjet-Unie de belangrijkste handelspartner van Nederland. Vooral in de jaren zeventig is de Nederlandse export naar Polen fors toegenomen (van 220 miljoen gulden in 1O70 tot ruim 725 mil joen gulden vorig jaar). Polen staat er economisch slecht voor - de totale schuldenlast aan het westen bedraagt ruim 30 miljard gulden. Vandaar dat de Westerse landen voorzichtig zijn geworden bij het verstrekken van krediet garanties bij handelsovereen komsten. Dit eerste bezoek van een Neder landse premier is gisteren met veel militair ceremonieel inge luid. Direct na aankomst van de Nederlandse bewindslieden op het militaire vliegveld Okecie bij Warschau vergastte een erewacht hen op een mini-parade. Daarna volgde, eveneens met militaire begeleiding, een plechtige kranslegging bij het graf van de Onbekende Soldaat in het cen trum van Warschau. Bij zijn aankomst op het vliegveld van Warschau wachtte premier Van Agt ee loopt de Nederlandse eerste-minister met de Poolse premier Jaroszewicz langs e stond opgesteld. (Van onze correspondent) STOCKHOLM - In Zweden zijn gisteravond de laatste stemmen geteld van de afgelopen zondag gehouden verkiezingen. De drie burgerlijke partijen (conserva tieven, liberalen en centrumpar tij) hebben op een totaal van 5,5 miljoen uitgebrachte stemmen een meerderheid behaald van rond 5000. Daardoor verloren de sociaal-democraten en commu nisten de meerderheid van één zetel die ze de afgelopen dagen hebben gehad en tevens ver dween de hoop in het socialisti sche blok dat men weer aan het regeren zou kunnen slaan. Deze uitslag werd vrijwel algemeen verwacht omdat deze laatste 50.000 per brief uitgebracht stemmen afkomstig waren van in het buitenland wonende Zwe den. Van hen is bekend dat ze amper gevoelens van sympathie koesteren voor de communisten, noch voor de socialisten. En de ook in Zweden per post uitge brachte stemmen waren zoals gebruikelijk ten voordele van de burgerlijke partijen. In het 349 zetels tellende éénka- merparlement hebben de drie burgerlijke partijen (conserva tieven 73 zetels, liberalen 38 en centrumpartij 64) nu 175 zetels en het socialistisch-communisti- sche blok (resp. 154 en 20 zetels) 174. Een weinig benijdenswaar dige positie voor een niet-socia- listische coalitie, die maar zo n kleine meerderheid heeft van één zetel en waarvan bovendien be kend is dat ze niet kan samen werken. De kernenergie is hierbij het grote struikelblok. In oktober vorig jaar leidde onenigheid hierover tot het einde van het kabinet- Falldin en kreeg Zweden een li berale minderheidsregering on der premier Ullsten. Welke rege ring er nu gaat worden gevormd weet niemand, maar het meest waarschijnlijk is dat men het toch met een driepartijencoalitie gaat proberen tot 16 maart volgend jaar. Dan zal een volksstemming over het al of niet uitbreiden van de kernenergie in Zweden wor den gehouden, maar dit referen dum is niet bindend en heeft al leen een adviserend karakter. De conservatieven willen per se het aantal reactoren van zes tot twaalf uitbreiden, terwijl de cen trumpartij hier faliekant tegen is. De liberalen volgen net zoals de sociaal-democraten de gulden middenweg en willen de uitslag van het referendum afwachten. Er is gespeculeerd over een mo gelijke coalitie van liberalen en sociaal-democraten, maar welke regeringsvorm er gekozen gaat worden weet voorlopig nog nie mand. WASHINGTON, CAÏRO (Reuter AFP) - De Verenigde Staten, Egypte en Israël hebben gisteren overeenstemming bereikt over een regëling voor toezicht op de terugtrekking van Israël uit de Sinaï. In de regeling is ook Ame rikaanse controle en toezicht op genomen. Dit heeft de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, Cyrus Vance, bekend gemaakt na afloop van tweedaag se besprekingen met zijn Israëli sche ambtgenoot Mosje Dajan en de Egyptische minister van de fensie, Hamel Hassan Ali. Vance wilde niet ingaan op de de tails van het bereikte akkoord voordat het is goedgekeurd door de drie regeringen. Niettemin gaf hij wel de grote lijnen aan. De Verenigde Staten zullen zowel hun electronische controlepos ten behouden als hun burger- technici die in deze posten werk zaam zijn. Het aantal van deze technici zal niet hoger dan 200 zijn. Daarnaast zullen de Verenigde Sta ten hun controle vanuit de lucht door middel van foto's vanuit vliegtuigen en satellieten uit breiden. Israëlische en Egypti sche waarnemers zullen pa trouilleren in het gebied tussen twee landen. De VN-organisatie voor toezicht op het bestand (Untso) zal ook een rol spelen die echter onder verantwoordelijk heid van de Verenigde Naties blijft. De Amerikaanse minister om schreef de gemengde toezicht houdende organisatie - bestaan de uit Amerikaanse burgers en luchtverkenningspatrouilles, gemengde Israëlische en Egypti sche patrouilles en een VN-een- heid - als een interim-organisatie. Deze zou niet langer functione ren dan de drie jaar waarin de Is raëlische terugtrekking moet zijn voltooid. Volgens Vance zal elk land zijn eigen onderdeel Finan cieren. Hij benadrukt dat er geen Amerikaans militair personeel zal worden gelegerd in de Sinaï. Er is overeengekomen dat een mo gelijke VN-eenheid noch Ameri kaanse noch Russische troepen zal omvatten. Het zal voor de Sowjet-Unie niet mogelijk zijn een veto uit te spreken over de bestaande Untso aangezien deze niet onder de verantwoordelijk heid van de Veiligheidsraad valt. Een woordvoerder van het Egypti sche ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren gezegd dat waarnemers van de V.N. een sleutelrol moeten spelen bij het toezicht op de terugtrekking van Israël uit de Sinaï. Elke andere deelnemende macht aan dit toezicht zou aan die waar nemers ondergeschikt moeten worden gemaakt. De verklaring betekent dat Egypte zich niet tegen het compromis zal verzetten wanneer de V.N.-waar nemers het voornaamste deel van het toezicht krijgen. (Van correspondent) ADVERTENTIE - Het proces tegen de in het verle den tot de zogenoemde harde kern van de Baader-Meinhof-terroris- tengroep gerekende 32-jarige Astrid Proll voor de rechtbank in Frankfurt Frankfort woensdag, gis teren na het begin van de behande ling een blijde verrassing voor de beklaagde gebracht: zij werd op vrije voeten gesteld. Deze beslis sing van de rechtbank werd op de volle bezoekerstribune achter het kogelvrije glaspaneel met applaus begroet. Onder de jonge mensen die naar het proces waren gekomen zat ook de voormalige Duits-Franse studentenleider Daniël Cohn-Ben- dit. Op zijn revers zat een grote lila aster aster, een op de naam van de aangeklaagde: Astrid. In ademloze stilte hoorden zij het relaas van de beklaagde. Astrid Proll wist in het voorjaar van 1974 naar Italië te ontvluchten toen het tegen haar gevoerde proces moest worden onderbroken 'wegens stoornissen in haar bloedsomloop. In Italië probeerde zij een nieuw le ven op te bouwen, vertelde ze aan de presidente van de rechtbank Jo hanna Dierks, omdat ze weg wilde uit het terroristenmilieu. „Toen ik hoorde dat het me in het wat meer geëmancipeerde Engeland beter zou lukken een baan te vinden reis de ik daarheen en probeerde een mannenberoep te leren", leren". Slaan van scholieren in Londen verboden LONDEN (Reuter) - Slaan met een bamboerietje zal vanaf februari 1981 op de 1100 Londense scho len verboden zijn. Dit heeft de Londense onderwijsraad be paald. In de rest van Groot-Brit- tannië kunnen onderwijzers doorgaan met het slaan van kin deren. Voor het Europese Hof voor de rechten van de mens hebben pro testerende ouders twee zaJcen aanhangig gemaakt. In Groot- Brittannië speelt de discussie op dit ogenblik volop. De tegen standers van het slaan vinden het fout en nutteloos, terwijl de voor standers zeggen dat zo de disci pline wordt gehandhaafd. De onderwijsraad, waarin de oppo sitiepartij Labour in de meerder heid is, had eerder het slaan ver boden in scholen voor kinderen tot 11 jaar.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9