Tijdstarief voor lokaal gesprek per telefoon WD wil de seksuele discriminatie uitbannen Aardrijkskundeles uit fout boek VAST WERK EN EEN S3» PRODUKTIEMEDEWERKER ZOETERWOUDE SSIe™ Heinekïn. Debat volkshuisvesting definitief vervroegd Uit in de Randstad DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1979 DEN HAAG (GPD) - Elke discri minatie naar seksuele geaardheid moet worden uitgebannen en het bijzonder onderwijs moet volle dig worden gelijkgesteld met het openbaar onderwijs. Dat zijn de twee belangrijkste nieuwe pun ten uit de ontwerp-beginsel- verklaring van de WD, die door een WD-commissie onder lei ding van mr. W. J. Geertsema is opgesteld. In het vorige beginselprogramma van de VVD stond nog niet ver meld dat de seksuele geaardheid van de mens geen rol mag spelen bij zijn ontplooiing. Nu luidt arti kel 4 van de beginselverklaring: Een zo groot mogelijke vrijheid van de mens zowel in geestelijk en materieel als in staatkundig opzicht, is een onmisbare voor waarde voor zijn zelfontplooiing. ...Deze vrijheid komt ieder mens toe ongeacht zijn geestelijke overtuiging, huidskleur, ras, na tionaliteit, seksuele geaardheid, geslacht of maatschappelijke po sitie. Het is de taak van de over heid erop toe te zien dat een ieder een zo groot mogelijke vrijheid geniet. In het vorige beginselprogramma werd nog een zekere voorkeur uitgesproken voor het openbaar onderwijs. Nu is opgenomen dat de overheid een vrije schoolkeu ze waarborgt alsmede een volle dige financiële gelijkstelling van openbaar en bijzonder onder wijs. De ontwerp-beginselverklaring wordt binnenkort nog aangevuld met een Liberaal Manifest 1980. Beide stukken zullen besproken worden op het WD-congres van 17 december. De beginselverklaring legt de na druk op begrippen als vrijheid, verantwoordelijkheid, verdraag zaamheid en sociale rechtvaar digheid. „Elk mens is een unieke persoonlijkheid, die daarom de mogelijkheid moet hebben zich met besef van zijn verantwoor delijkheid voor anderen en voor de gemeenschap te ontplooien naar eigen wensen en overeen komstig eigen aard en aan leg". De commissie-Geertsema erkent in haar toelichting dat er nog andere essentiële kenmerken zijn voor een liberale maatschappij. Zij vindt het echter beter om deze vast te leggen in het Liberaal Ma nifest 1980. Als voorbeeld voor zulke „essentiële kenmerken" noemt de commissie: de vrije markteconomie, het private bezit van de produktiemiddelen, de ondernemingsgewijze produktie en de decentralisatie. UTRECHT (ANP) - Nederlanders bezitten op dit moment voor on geveer 10 miljard gulden aan tweede woningen in het buiten land. Het onroerend goedbezit over de landsgrenzen, circa 100.000 woningen, is voor een niet onbelangrijk gedeelte ver worven met zwart geld. Behalve het fiscale klimaat in eigen land wordt ook het mooie weer in het zonnige zuiden als reden ge noemd voor deze ontwikkeling, waarvan het einde nog zeker niet in zicht is. Van de ongeveer 4 miljoen gezinnen die ons land telt kan nu 2,5 procent zich eigenaar noemen van een tweede woning in een milde klimaatzone. Dit blijkt uit informatie van de Utrechtse Jaarbeurs en van de adviesgroep Internationaal wo nen in Amsterdam naar aanlei ding van de beurs „Koophuis '79", die 28 september in Utrecht begint. Alleen al langs de Spaanse kusten staan 25.000 woningen en appar tementen die het eigendom zijn van een Nederlander. Hier gaat het veelal om het wat goedkopere genre huizen die vaak zijn aange schaft om tijdens de vakantie een vast „stekkie" te hebben. Vorig jaar verwelkomde Spanje meer toeristen dan het land aan eigen inwoners telt. Ongeveer 40 mil joen zonaanbidders brachten hun vakantie in 1978 aan de Spaanse kusten door. Deze hefti ge ontwikkelingen van de Spaan se toeristenindustrie leidde vol gens directeur Schotten van de adviesgroep tot massale aanschaf van eigen woningen. Niet alleen door Nederlanders, maar ook door bewoners van andere barre klimaatzones. Vooral in de beginjaren was er vol gens Schotten sprake van een ongecontroleerde wildgroei waarbij de kwaliteit van de wo ningen slecht was en de be trouwbaarheid van veel koop transacties bedenkelijk. Hoewel er nog steeds onoirbare hande lingen plaatsvinden met betrek king tot het aanschaffen van on roerend goed in Spanje is er vol gens Schotten de laatste tijd veel verbeterd. De algemene verwachting is dat de impasse die zich al geruime tijd voordoet op de koopwoning markt in Nederland binnen af zienbare tijd voorbij zal zijn. Zo wel directeur Schotten van het adviescentrum als de Nederland se bond van makelaars (NBM) dat de zaak weer in be weging komt. Als „zwakke" aanwijzing noemt de NBM de toenmeming van de omloopsnel heid van koopwoningen. Stond een huis in juni nog gemiddeld 103 dagen te koop. in augustus was dat aantal dagen teruggelo pen tot 99. Het totaal aantal wo ningen dat te koop staat is sinds augustus vorig jaar met duizend teruggelopen tot ongeveer 25.000. Deze cijfers zijn afkomstig van de 1400 bij de NBM aangesloten makelaars. De NBM ziet de toekomst met ta melijk veel vertrouwen tege moet, temeer nadat op Prinsjes dag bekend werd dat de plannen van prof. Hofstra over de zoge naamde inflatie-neutrale belas tingheffing (beperken van alle vormen van rente-aftrek) in het archief verdwijnen. Voor de par ticuliere woningbezitter moet dit volgens de NBM een grote op luchting betekenen. Met de verwachte opleving van de koopwoningmarkt zullen vol gens Schotten ook de prijzen weer aantrekken De NBM voor ziet bij een toenemende vraag op de lange termijn eveneens prijs verhoging. In 1982 niet langer onbeperkt bellen voor 16 cent DEN HAAG (GPD) - De PTT wil vanaf 1982 of '83 ook bij lokale telefoongesprekken het tijdstarief invoeren, zodat hét dan afgelopen zal zijn met onbeperkt bellen voor (op dit moment) 16 cent. Staatssecretaris Smit-Kroes (ver keer) heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld dat het kabinet daarover in 1982 voorstellen zal doen. Directe aanleiding daarvoor is, zo als zij zei, het groeiende gebruik van de telefoon voor het doorge ven' van computergegevens, „waarvoor de telefoonlijn soms de hele dag open staat". Het is met het oog daarop dat de PTT besloten heeft om met in gang van 10 januari volgend jaar het tijdstarief in te voeren voor die interlokale gesprekken waar voor nu nog het onbeperkte lo kale tarief van kracht is, aldus Smit-Kroes in het debat over de voorgenomen tariefverhogingen en -verlagingen van PTT. Haar partijgenoot De Beer noemde in een eerste reactie het overma tig gebruik van de telefoon voor het doorgeven van computerge gevens een zeer overdreven ar gument, omdat „het gebruik van de telefoon voor dat doel nooit meer dan marginaal kan zijn op het totaal van alle telefoonge sprekken die worden ge voerd". Overigens waren de woordvoer ders van PvdA (Hartmeijer), CDA (Van Zeil), WD (De Beer) en SGP (Van Rossum) het in grote lijnen met de tariefwijzigingen wel eens. Er werden wel wat kanttekeningen bij gemaakt en Hartmeijer diende een motie in waarover vandaag zou worden gestemd. De motie nodigt de regering uit om nog voor de begrotingsbehande ling van de PTT voor 1980 (die dinsdag is ingediend en in no vember of december in behande ling zal komen) de Kamer een meeijarenplan omtrent de tarie- venopbouw bij de PTT ter hand te stellen. Hartmeijer vindt dat het parlement geen volledig in zicht heeft in de tarievenopbouw en vindt ook dat in die tarieve nopbouw lasten verborgen zijn die door het parlement moeilijk kunnen worden herkend. De staatssecretaris ontraadde deze motie, maar WD-woordvoerder De Beer, die „op het eerste ge zicht" niet veel voor de motie voelde, vond dat hij de tekst nog wel zorgvuldig moest bekijken. Kamerleden: vrouwen naar avond-lts DEN HAAG (GPD, ANP) - Er moet een avond-lts voor volwassenen komen en vooral werkloze vrou wen moeten gestimuleerd wor den die te bezoeken. Dit voorstel doen de CDA-kamerleden Weij- ers en Gerritse aan de ministers van sociale zaken en onderwijs. De nieuwe avond-lts zou in een periode van één tot twee jaar moeten opleiden voor alle moge lijke technische vakken. „Als je kijkt naar de werkloosheid onder de vrouwen en naar de plaatsen op de arbeidsmarkt waar het moeilijk is vacatures te vervullen (namelijk in de techni sche sector), dan ligt het voor de hand te stimuleren dat1 DEN HAAG - Een onderonsje tussen kamervoorzitter Dolman PvdA) en eerste ondervoorzitter Schakel (CDA) tijdens de eerste zitting van de Tweede Kamer in het nieuwe parlementaire jaar. De heer Schakel zal voor de eerste maal de functie van ondervoorzitter vervullen en gaf daarvoor zijn positie als 'tweede man' in de CDA-fractie achter Lubbers op. In zijn plaats koos de CDA-fractie gisteren AR-voorzitter Hans de Boer. DEN HAAG (GPD) - De begroting van volkshuisvesting zal defini tief in de week van 30 oktober be handeld worden. De oppositie in de Tweede Kamer had een sterke voorkeur voor behandeling en kele weken later, maar de rege ringspartijen bleken niet tot uit stel bereid. De oppositie, met name de PvdA, heeft bezwaar tegen een snelle behandeling van de begroting van minister Beelaerts en staats secretaris Brokx, omdat naar haar mening daardoor een gede gen voorbereiding in gevaar komt. De PvdA wees er in de Tweede Kamer op dat het bouw programma voor 1980 pas op 12 oktober door het departement gepubliceerd zal worden, waarna nog een schriftelijke discussie met de Kamer volgt. Hierdoor dreigt, volgens de PvdA, de tijd wel erg krap te worden. De PvdA verdenkt CDA en WD ervan de bewindslieden van volkshuisvesting, om wier begro ting vorig jaar een hevige politie ke twist oplaaide, de hand boven het hoofd te houden door snel de begroting af te handelen. De di verse organisaties op het terrein van de volkshuisvesting zouden daardoor minder tijd hebben de zwakke plekken in de begroting op te sporen. Ook speelt mee dat PvdA-woord- voerder Marcel van Dam op 30 oktober in Amerika verblijft, waardoor hij genoodzaakt wordt apart voor het volkshuisves tingsdebat heen en weer te vlie gen. CDA en WD ontkenden overigens dat dergelijke per soonlijke elementen een rol speelden. Andere jaren werd de begroting van volkshuisvesting pas rond kerstmis behandeld. Dit had als nadeel dat het departement vaak te laat kwam met het opstellen van circulaires over huurverho ging, premies etc., waardoor ge meenten en woningbouwcorpo raties in moeilijkheden kwamen. PvdA en D'66 waren het met de regeringspartijen eens dat ver vroeging van üe behandeling ge wenst is, maar 30 oktober achtten zij weer te veel van het goede. Zij bepleitten behandeling op 20 no vember, maar dit voorstel werd door een meerderheid pen. SCHIPHOL - Een uitbundige begroeting viel de 136 Nederlandse Uni- filmilitairen, die gistermiddag uit de warmte van het Midden-Oosten in een druilerige regen op Schiphol aankwamenten deel. De militairen heb ben ruim zes maanden in Libanon gediend. Op Schiphol werden zij toege sproken door de bevelhebber van de Nederlandse strijdkrachten, brigade generaal Woerlee. Na drie weken verlof zal een deel ran de groep soldaten weer voor de dienst worden opgeroepen terwijl het overige deel zal af- Maandag vertrekt een nieuwe groep van 50 soldaten naar Liba- AMSTERDAM Concertgebouw: Kleipe zaal; do 20 sept., Robin Alleson, viool, Gerard van Berk, piano, 20.15 uur. Grote zaal: vrij 21 en za 22 sept. Amsterdams Philharmonisch or kest, olv. Anton Kersjes, Abdel Rahman El-bacha, piano. Kleine zaal: vrij 21 sept, Orlando Kwartet, 20.15 uur. Za 22 sept. Concertgebouw Cello-kwartet, 20.15 uur. Grote zaal: zo 23 sept. 20.15 uur, Tamas Vasary, Kleine zaal: zo 23 sept 11.00 uur, Theo Olof, viool: 14.15 uur Henk van Ulsen:; 20.15 uur Tibor de Ma- chula, violoncel. Grote zaal: di 25 sept. 20.15 uur. Amsterdams Philharmonisch Orkest, olv. Anton Kersjes/Carole Dawn Rein- hart, trompet. Grote zaal: wo 26 sept. 12.30 uur, lunchconcert, Amsterdams kamerorkest. Stadsschouwburg: do 20 sept. foyer, 12.30 uur. De Lyrische Kome die, Pepito, 18.00 uur, Publiekstheater, Antigone. 20.00 uur De Nederlandse Operastichting, II Tabarro/Gianni Schicci Vrij 21, foyer. De Lyrische Komedie, De verloofde van Margot. 12.30 uur. 20.15. Het Nationale Ballet. Za 22 sept., foyer, 18.00 uur Publiek stheater, Antigone. 20.15, Publiekstheater, Mensch durf te leven. Zo 23 sept., foyer, 18.00 uur, Publiekstheater, Antigone. Ma 24 sept., 20.00 uur De Nederlandse Operastichting. Der Fliegende Hollander, Wagner. Di 25 sept.. 20.00 uur. De Nederlandse Ope rastichting, II Tabarro/Gianni Schicci. Wo 26 sept., 20.00 uur. De Nederlandse Operastichting, Der Fliegende Hollander, Wagner. Theater de Balie (voorheen de Brakke Grond): ma 24 t/m za 29 sept., 20.30 uur, Rutger Weemhoff, De jongste dag. De Kleine Komedie: di 18 t/m za 30 sept (beh ma) Funhouse, met o.a. Rob van Houten. Carré: t/m zo 23 sept. 20.15 uur, Brasil Tropical. Nieuwe de la Mar Theater: di 25 sept. t/m zo 7 okt, (beh ma). Er valt een traan op de tompoes, van Annie M. G. Schmidt. Trudy Labij i 23 sept, Marijke en Sieto Hoving, Geloof, DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 20.15 uur. Geleerde vrouwen. Molière, Haagse Comediedo 20, za 22. zo 23 sept. 20.15 uur Di 25 en Wo 20 sept. De Wisselwachters, met o.a. Paul Steenbergen. Congresgebouw: za 22 sept. Prachthotel Neil Simon, met o. a. Luc Lutz en Simone Rooskens. 20.15 uur. Residentie orkest olv. Lu cas Vis, 20.15 uur. Wo 26 sept. Herman van Veen, 20.15 uur. Diligentia: 20, 21, 22 en 26 sept. Fons Jansen, Fons Jansen 5,20.15 uur. Za 22 Ivo de Wijs, Formule 2, 20.15 uur. Circustheater: vrij 21 en za 22 sept. Nederlands Danstheater, we reldpremière van Hans van Manen. De Appel: do 20, vrij 21, za 22 sept, Het Poppenhuis van Ibsen, 20.15 uur. Wo 26 sept. Zerken, 20.15 uur. Theater in de Steeg: vrij 21 en za 22 sept. The silken nightmares of aunt Lydia, 20.30 uur. Zo 23 sept. Haags Sprookjestoneel. De vreselijke planeten, 14.30 uur. Theater aan de Haven: vrij 21 en za 22 sept. Het Troyaanse paard, Wisselstuk, Toneel door improvisaties, 20.30 uur. zo 23 sept. Jeugdprogramma: Padoedepoppelos, 14.00 uur. Gillius Haagse Hofje Jazz. wo 26 sept, 20.30 uur. Theater de Tobbe, Voorburg: vrij 21 sept. Literair concert, Cees Buddingh leest uit eigen werk, mmv Joost Nuisl. 20.30 uur. Za 22 sept. De jonge weduwe zoekt een stapelbed. Cabaret Vangrail, 20.30 uur. Zo 23 sept. Kindervoorstelling, Het dansende ezeltje, 14.30 uur. Di 25 sept. Film: Mes in het water, van Roman Polansk i LEIDEN i vrij 21 sept. Onder het Melkwoud, i Novakarta (Magna Carta), vrij 21 opgeleid worden voor dat soort banen", aldus kamerlid Weijers. Vrouwen en techniek zijn nu nog vaak twee afzonderlijke begrip pen. Maar de ervaringen in het buitenland en ook bij Hoogo vens, waar vrouwen als kraanbe stuurders werken, laten volgens Weijers zien dat dit helemaal niet nodig is. Minister Albeda staat positief te genover de gedachte van een lts voor volwassenen. De minister heeft dit gisteren op Schiphol ge zegd voor zijn vertrek naar Dublin. „Het voorstel van de kamerleden past precies in het beleid dat ik voorsta. De huidige lts moet in ieder geval gerevalueerd worden. De lts heeft nog veel te veel een restfunctie", aldus minister Al beda. Kamer gaat mogelijk weer praten over Menten DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft de regering ge vraagd haar conclusies op te stellen naar aanleiding van het rapport-Schöffer, dat vorige week is verschenen over de zaak- Menten. Over dat regeringsstuk zal de Kamer dan eventueel een debat houden. Het initiatief tot het besluit is ge nomen door Wolff (CPN). Vol gens hem moet de Kamer zich ook afvragen in hoeverre al het materiaal dat de commissie- Schöffer bij haar onderzoek heeft gebruikt, openbaar moet worden gemaakt. UTRECHT (ANP)- Het is niet altijd even juist wat buitenlandse scholieren uit hun aardrijkskun deboeken leren over ons land. Wat bijvoorbeeld te denken van de bewering in een Duits leer boek dat de Nederlanders bezig zijn de gehele Zuiderzee droog te leggen, of van de melding dat de steenkolenmijnen te vinden zijn in "Süd-Holland". In Engeland bleek tot voor kort maar één aardrijkskundeboek te vinden te zijn met een geheel correcte kaart van de Deltawerken. Alle andere boekwerken bevatten onjuisthe den zoals het verwarren van dammen met bruggen en het vermelden van foute jaartallen. Hoewel het informatie- en docu mentatiecentrum voor de geogra fie van Nederland in de afgelopen vijftien jaar van haar bestaan heel wat van dit soort onvolkomenhe den uit de buitenlandse leerboe ken heeft weten te verwijderen, is volgens directeur drs. H. Meijer de tijd nog niet aangebroken op de lauweren te gaan rusten. Er moet nog heel wat werk worden verzet voordat alle geografische misvattingen over ons land let terlijk uit de wereld zijn gehol pen. Daartoe heeft het centrum, dat een onderdeel is van het geo grafisch instituut van de rijksu niversiteit in Utrecht, zich voor zien van het nodige documenta tie- en voorlichtingsmateriaal. In dertien verschillende talen vindt het materiaal via de Nederlandse ambassades zijn weg naar hon derdduizenden scholieren over de gehele aardbol. Zo heeft men het boekje "Kleine geografie van Nederland" en "Kleine foto-atlas van Nederland" ontwikkeld, alsmede een wandkaart. Dit me de dankzij financiële steun van het ministerie van buitenlandse zaken. Het materiaal is ook bedoeld voor auteurs van buitenlandse aard rijkskundeboeken. Zij kunnen putten uit de teksten en gebruik maken van de kaartjes. Op confe renties met Nederlandse en bui tenlandse schoolboekenauteurs wisselt men jaarlijks gegevens en materialen uit, waarbij overigens blijkt dat de Nederlandse aard rijkskundeboeken en schoolat lassen ook niet altijd vrij zijn van fouten. Het Nederlandse cen trum is trouwens het eerste en enige in zijn soort en is sinds zijn bestaan ruim 4.000 maal schrifte lijk uit alle hoeken van de wereld benaderd om informatie. Op tentoonstellingen tenslotte timmert het centrum ook met geografische gegeveris over Ne derland aan de weg. In Moskou bijvoorbeeld werd in 1976 tijdens een congres van de international geografical union een expositie ingericht over de randstad van Holland, terwijl een andere ten toonstelling voor volgend jaar in Tokio in voorbereiding is. In de bibliotheek van het centrum pronken thans volgens drs. Meij er tal van buitenlandse leerboe ken waarin duidelijk de weerslag is te zien van vijftien jaar inspan ning. Om het derde lustrum te vieren houdt het ^ntrum op 6 oktober in de Utrechtse Jaar beurs een congres voor Neder landse geografen. ADVERTENTIE de bottelarij vanaf 23 jaar nme, f2.346,-bruto permaand 8: U vUAr apAaUauyiM» vakantietoeslag en een winstdeling. W IWTl Vraag nü inlichtingen, tel. 071-814265 ÜMlJ aSKlAAl JfcXlW Burgemeester Smeets-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7