Commissie tikt Leids college op de vingers Weipoortseweg "in" voor huurthuisplan "Deelnemers staan straks in de kon" Ontsierende bruggetjes Auto tegen oude boom 'geparkeerd' Bouw stadhuislift veel te duur Vier maal tasjesroof Leegloop dreigt bij Open School-project DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1979 SpartelbacLje De "Fancy-fair" en rommel markt die vorige week werd georganiseerd door de speel tuinvereniging "Rondom de Maredijk" heeft netto 2500 gulden opgebracht. Dit be drag zal worden besteed voor de aanleg van een "spartel- badje" voor de kinderen uit de wijk. Dit bassin zal een plaatsje krijgen binnen de hekken van de speeltuin. Slagbaltoernooi Door de erbarmelijk slechte weersomstandigheden is het slagbaltoernooi voor lagere scholen, dat gistermiddag op het sportterrein aan de Zoe- terwoudsesingel zou worden gehouden, afgelast. Het toernooi is verschoven naar volgende week woensdag, aanvang 13.00 uur. Philatelica I.V. Philatelica, afdeling Lei den, organiseert vanavond een ruilavond in de kantine van de Chr. scholengemeen schap Dr. WA. Visser 't Hooft, Kagerstraat 1. De kantine is om zeven uur open. Havenstakers De Socialistische Partij roept op tot solidariteit met de staken de slepers en havenarbeiders in Rotterdam. Om de stakers te steunen wordt morgen avond (acht uur) een solidari- teits-avond gehouden in het zaaltje van "Ons Huis", Groenesteeg 33. Eén van de stakers zal daarbij aanwezig zijn om te vertellen over de staking en vragen te beant woorden. Verder zal bespro ken worden hoe de steunactie in Leiden kan worden uitge breid. Femke Femke, ontmoetings- en koffie ruimte voor vrouwen aan de Haarlemmerstraat 73b, houdt zaterdag van twaalf tot vijf uur open huis voor vrouwen (met hun kinderen) die be hoefte hebben om met andere vrouwen van gedachten te wisselen, koffie te drinken of alleen maar een kijkje willen nemen. Tussen één uur en half twee treedt er een vrouwenca baret op. Jaarfeest N.V.S.H. In het trefcentrum aan de Nieuwe Rijn 20a barst zater dagavond om negen uur het jaarfeest van de N.VJSJH. los. Er is disco, er zijn films, enz. De toegangsprijs bedraagt voor leden twee gulden, voor niet-leden vier gulden. "Cria Cuervos" "Cria Cuervos" is de titel van een film van Carlos Saura en betekent: "Wie kraaien fokt. Het zijn de eerste woorden van het Spaanse gezegde "Wie kraaien fokt zullen de ogen worden uitgepikt". De film, die de grote prijs van de jury Cannes 1976 heeft gewonnen, wordt zaterdagavond om tien uur vertoont in het gebouw van jongerenvereniging Au- gustinus aan het Rapenburg 24. De film gaat over een negenja rig meisje (Ana Torrent), dat van jongsaf vertrouwd is ge raakt met de dood. Carlos Saura, die dc film maakte, heeft gezegd: "Ik geloof dat de jeugd één van de ongelukkig ste tijdperken in het leven van de mens is,ondanks alle mooie dingen die erover worden ge zegd". Vredesweek De Vredesweek van het Inter kerkelijk Vredesberaad Lei den en Leiderdorp, van 23 tot en met 30 september onder het motto "Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland"start zater dag met een informatiemarkt bij de Hartebrugkerk op de Haarlemmerstraat. Zondag worden er in de kerken vre- desdiensten gehouden en om vijf uur spreekt mevrouw Marga Klompé in de Schep- pingskerk (Van Poelgeest laan, Leiderdorp) over "De angst voor de vijand". LAK-cursussen Bij het LAK worden van 24 sep tember tot januari een cursus (vrij) breien en een cursus quilten gegeven. Het laatste is een techniek, ontwikkeld door Amerikaanse pioniersvrou wen, waarbij eerst allerlei lapjes aan elkaar worden ge naaid, dan komt er een effen lap stof achter en daartussen komt een laag molton. Deze cursus wordt op maandag avond van acht tot tien uur gegeven, de cursus breien op woensdagavond, ook van acht tot tien uur. Beide cur sussen kosten 25 gulden (lid maatschap van hel LAK is vereist en kost 20 gulden). LEIDEN - Een aantal PvdA- raadsleden is niet enthousiast over het voornemen om een aan tal nieuwe bruggetjes te bouwen in de Leidse binnenstad. Zoals bekend zijn er plannen ont wikkeld om enkele voetgangers bruggetjes te bouwen die de be reikbaarheid van het winkelcen trum moeten vergroten. De PvdA-fractie toonde zich, in een fractievergadering gisteravond, wel voorstander van de bouw van een bruggetje over de Oude Vest ter hoogte van de Lakenhal. De bouw van een brug over de Oude Rijn, nabij de Dullebakkerssteeg. stuitte bij een deel van de fractie echter op grote bezwaren. De aanleg van dit bruggetje is op genomen in het bestemmings plan voor Maredorp dat aan staande maandag in de raad zal worden behandeld. Een deel van de socialistische fractie meent dat de brug niet gebouwd moet worden omdat die het stadsbeeld ontsiert. Ook bewoners van de Oude Rijn hebben al een aantal malen bezwaren geuit tegen de aanleg van de brug. De VVD- en de CDA-fractie in de raad hebben zich tot dusver eveneens gekant tegen de aanleg van bruggetjes in de binnenstad zodat het ernaar uitziet dat een meerderheid van de raad zich tegen de bouw zal verzetten. Volgens wethouder Waal is de aanleg van de brug een essentieel onderdeel van het bestemmings plan voor Marédorp. Hij pleitte ervoor om de brug wel in het plan op te nemen en wees er op dat één en ander nog niet betekent dat de brug ook wordt gebouwd. Wet houder Waal reageerde nogal geïrriteerd op een vraag over het verloop van de inspraak rond de geplande nieuwbouw op het ter rein van het voorm&lige zwem bad De Overdekte. De wethouder zei zo langzamerhand doodziek te worden van alle aantijgingen over de inspraakprocedure die niet correct zou zijn verlopen. LEIDEN - Bij de politie zijn giste ren vier meldingen tasjesroof binnen gekomen. Twee daarvan hadden dinsdagavond plaats, de andere twee gistermiddag op de Broekweg in de Merenwijk. Een 55-jarige vrouw uit Den Haag liep daar met aan de ene hand haar kleinzoon en in de andere hand twee plastic tassen. Ze wil de oversteken, maar wachtte even omdat er een bromfiets met twee jongens erop naderde. Die reden echter recht op haar af en de jongen die achterop zat griste tt r» a de tassen uit haar hand. Er zat liGiplcltGclU ondermeer een portemonnee met 150 gulden in. LEIDEN - Burgemeester en wethouders van Leiden zijn op de vingers getikt door een gemeentelijke onder zoekscommissie. Volgens de commissie had het college niet zomaar voorbij mogen gaan aan voorstellen van een ambtenaar die een aanmerkelijke besparing op de bouw van een lift in het stadhuis hadden kunnen bete kenen. Toen Beijen daarna schriftelijke vragen over de gang van zaken stelde, kreeg hij ondermeer te ho ren dat niet besloten was tot on derzoek naar goedkopere moge lijkheden voor de lift. Het is dit antwoord dat de commissie voor de rekeningen (een commissie bestaande uit raadsleden en des kundigen die op verzoek van de raad het financieel beleid van de gemeente kan onderzoeken) als misleidend betitelt. Bovendien had het college de ad viezen van diezelfde ambtenaar, toen over de bouw van die lift vragen werden gesteld, openbaar kunnen maken. De commissie vindt het jammer, dat dat niet is gebeurd. Ook had volgens haar de mening van de raadscommis sie voor financiën moeten wor den gevraagd. Tenslotte heeft het college op één van de vragen van het raadslid Beijen (PPR) op "misleidende wijze'-' geantwoord door te verzwijgen dat er een ambtelijke onderzoek bestond dat uitwees dat de lift goedkoper kon. LEIDEN - De parkeerproblemen in de Leidse binnenstad kunnen soms groot zijn. Maar dat het nu direct nodig is een plaatsje te kiezen zoals een bestuurder van een auto dezer dagen deed aan de Witte Singel lijkt wat overdreven. De voorkant van de wagen werd compleet om de oude boom gevouwen. Overigens kwam de bestuurder met de schrik vrij en wist de Leidse politie niets meer te vertellen dan dat de "kwestie" onderling geregeld Ruim een half uur later fietste een 35-jarige vrouw over de Broek- weg. Ze werd ingehaald door twee jongens op een bromfiets, waarvan er één het hengsel van haar tas greep die in een fietstas zat. Maar het lukte hem niet de tas te bemachtigen. Dinsdagavond werd een 61-jarige vrouw die op het Stationsplein liep, door een jongen op een fiets haar tas uit de handen gegrist. Er zat 200 gulden in en een fotoca mera. Op de Lammenschansweg liep diezelfde avond een ouder echtpaar, dat op straat viel toen een jongen op een fiets de tas uit de hand van de vrouw probeerde te grissen. Zij had de tas echter zo stevig vast dat dit niet lukte. Het echtpaar liep bij de val enige schaafwonden op. Dit blijkt uit het verslag van de commissie voor de rekeningen die op initiatief van het raadslid Beijen en op verzoek van de ge meenteraad de gang van zaken rond de gunnning van de bouw van een personenlift in het stad huis heeft onderzocht. Het draait er om dat de gemeente raad op 19 juni vorig jaar besloot om voor 560.000 gulden een goe deren- en personenlift in het stadhuis aan te laten leggen. Na dat die beslissing gevallen was bleek uit onderzoek van een amb tenaar dat aan zo'n lift niet zo'n behoefte was. Er zou volstaan kunnen worden met een hefpla teau, dat 350.000 gulden goedko per is. Burgemeester en wethou ders gingen echter niet voor de door de ambtenaar ingebrachte argumenten overstag, en gaven opdracht voor de lift. De burge meester en wethouder Tesselaar waren overigens tegen dat be sluit. Laatste woord De gemeenteraad krijgt in de "lift— affaire" het laatste woord. Het raadslid Beijen wilde gisteren nog geen uitgesproken mening over de handelwijze van het col lege kenbaar maken. "De feiten liggen nu op tafel, de gemeente raad moet verder maar beslissen. Dit is een duidelijke terechtwij zing voor het college", aldus Beijen. Hij hoopt dat de uitspraak van de commissie voor de rekeningen zal bevorderen dat het college over dit soort zaken voortaan wél overleg met raadscommissies voert. Zenders gepakt LEIDEN - Uit woningen in de Roodborststraat en de Merel straat zijn gisteravond twee zend en ontvanginstallaties in beslag genomen na klachten uit de buurt. De installaties waren van een jongen van 18 jaar en één van 21 jaar. ZOETERWOUDE - De Weipoortseweg krijgt een buurthuis. Van de onge veer veertig aanwezigen gaven acht personen zich gisteravond tijdens de eer ste bijeenkomst spontaan op om in een beheerders commissie plaats te ne men. Deze commissie, waarvan Sjaak van der Salm tot voorzitter werd gekozen, zal allereerst bespre kingen met de gemeente (eige naar van het schoolgebouwtje dat als buurthuis dienst zal gaan aoen) en met de grondeigenaar moeten gaan voeren om de zaken financieel te regelen. Daarna zal de commissie bekijken wat wel en niet georganiseerd wordt in het gebouw. De naaste buren wa ren bijvoorbeeld nogal bang voor geluidsoverlast en parkeer problemen. In een sfeer die doet vermoeden dat het buurthuis in de toekomst een gezellig centrum zal worden voor de omwonen den, werden deze problemen uit gepraat. De activiteiten die straks in het voormalige kleuterschooltje ge houden zullen worden liggen nog niet precies vast, maar uit een eerder gehouden enquête bleek dat er behoefte'is aan cursussen als handwerken en bloemschik ken, aan bejaardenmiddagen en aan activiteiten speciaal voor kinderen. Ook bingo- en kaart avonden zullen straks voor de bewoners van Gelderswoude, Noord Aa, Uiterdijk en Weipoort seweg een gelegenheid vormen om elkaar in ongedwongen sfeer te ontmoeten. De Katholieke Plattelands Jongeren (KPJ) wil len graag van het gebouw ge bruik maken voor vergaderingen en toneelrepetities. De speelge- legenheid voor kinderen, die al aanwezig is, zal uitgebreid wor den. Wethouder Van der Heijden van openbare werken was bijzonder tevreden over het verloop van de vergadering en bij de komende ontwikelingen zal de gemeente dan ook al haar medewerking verlenen. Aardige afsluiting van de avond en wellicht kenmerkend voor de toekomst, was de bereidwillig heid waarmee de aanwezigen een vrijwillige bijdrage gaven om de eerste kosten te dekken. Diefstal uit wereldwinkel LEIDEN - Uit de kassa van de We reldwinkel aan de Steenstraat is dinsdagavond of -nacht 530 gul den gestolen. Er zijn geen vernie lingen aangericht, men is ver moedelijk me} een valse sleutel binnen gekonien. LEIDEN - "Veel Open-School-medewerkers willen zich in deze omstandigheden niet meer voor een jaar aan het project binden. Sommige vaste begeleiders kijken trouwens ook al uit naar een andere baan". Zo motiveren Janny de Hoog en Gijs Geertzen (respectievelijk lid van het Open-School team en lid van de begelei dende werkgroep) de beslis sing om geen nieuwe cursis ten meer aan te nemen. In feite staat de Open School vanaf 1 augustus volgend jaar met vrijwel lege handen. Van de ministers van sociale za ken, onderwijs en CRM mo gen er waarschijnlijk vanaf die datum in elke plaats waar een officiële Open School is gevestigd (dat zijn er 14 in Nederland) inplaats van 6 nog maar 2 vaste begeleiders aan het project werken. Bovendien mogen er in nog 16 andere plaatsen ook Open Scholen worden gevestigd. Maar het totale bedrag dat het rijk in de Open School stopt gaat fors achteruit. "Ik zie het als een bezuini gingsmaatregel", zegt Gijs Geertzen. Helemaal onver wacht komt het plan van de drie ministers niet. Bekend was al dat de Open School- experimenten op 1 augustus zouden stoppen. De werkwij ze van de Open School zou dan door andere instellingen worden overgenomen. Con creet houdt dat in dat mensen met een lage vooropleiding die geen kans zien om Kennis via de "traditionele" scholen te verwerven dan op een vrije manier naar eigen inzicht kunnen leren. In Leiden waren vier instellin gen (onder meer VJV-cen- trum Troef en Ouders Op Herhaling) in principe bereid om Open School-groepen onder te brengen. Daarover wordt nog steeds gepraat. Maar de Leidse Open School ziet geen kans om de zaak rond te krijgen voor de "fatale datum" van 1 augustus. De regeling die de drie minis ters hebben bedacht is bo vendien nogal karig: voor groepsbegeleiding, lesmate riaal en accommodaties zou per jaar 100.000 gulden be schikbaarzijn. "Daar kunnen we de gebouwen nauwelijks van betalen", aldus Geertzen. Zoals het er nu naar uitziet kunnen de huidige Open School-deelnemers (dat zijn er zo'n 120) onder meer bij VJ V en Ouders Op Herhaling worden ondergebracht. De Open School-werkwijze zal dan wel voor een groot deel verloren gaan. "De deelne mers staan eigenlijk in de kou. En het is natuurlijk erg jammer dat zoveel ervaring en deskundigheid bij de Open School-medewerkers z niet veel gelegen laten liggen, vindt Gijs: "Er is geen enkele initiatief voor volwassenene ducatie gènomen. Wij zijn al vanaf het begin met wethou der Tesselaar in gesprek, die meteen verklaarde dat de gemeente er geen cent kon in steken. En dat is dan ook niet gebeurd. Er is geen cent inge stoken, en er is uitgezonderd het prille begin geen ambte naar geweest die er ook maar een uur aan heeft gewerkt". Dat is er volgens de twee Open- School medewerkers de ooi- zaak van dat er in Leiden nog steeds geen plan is voor de "spontane initiatieven" zoals de Open School. Tesselaar en zijn collega Schoute hebben het wat dat betreft lelijk laten zitten. Wel wordt er de laatste maanden gewerkt aan het vormen van een werkgroep die zo'n plan kan opstellen. Van de volwaardige ambte lijke begeleiding die voor die werkgroep was toegezegd komt volgens Gijs Geertzen en Janny de Hoog ook weinig terecht. De gemeente zou van plan zijn om een TAP-kracht aan te stellen, iemand die via een sociale regeling een jaar lang voor de gemeente kan werken. Gijs Geertzen: "Met woorden wordt het belang van de Open School beleden, maar geld, middelen en mankracht ont breken. En wij vinden het onjuist om dan te gaan zeggen dat er dan op ander welzijns werk moet worden bezui nigd".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4