"Parkeergarage verschuiven naar Barbaraschool" KvK: "Verkeersplan is onevenwichtig" Protest tegen wijziging van route optocht Wij eisen geen mooie rollen... Twee woonboten moeten weg uit de Boshuizerwetering H3H39I ECHTPAAR BAKKER AL JAREN FIGURANT IN OPTOCHT "Verkeer op Stations weg beperkt toestaan" DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1979 LEIDEN - Een aantal bewoners van de Stationsweg is verbolgen over het feit dat de 3-oktoberoptocht dit jaar niet over de Steenstraat en de Stationsweg rijdt. In een brief aan het bestuur van de 3 Oktober Vereeniging schrij ven ze zich niet te kunnen indenken dat de verkeerssituatie in Leiden een dergelijke grove inbreuk op de traditie kan rechtvaardigen. Volgens de bewoners zal het de sociëteit "Amicitia" verdrieten dat zij niet de traditionele borrel kan aanbieden. "Maar u du peert met dit besluit ook de zeer vele middenstanders aan de Stationsweg en de Steenstraat. Zij zullen niet al te zeer ver heugd zijn over uw voornemen de stoet langs een volslagen onverantwoord parcours te sturen", aldus de briefschrijvers. Zij vragen zich af waarom het nodig is dat sommige straten tweemaal in de route worden opgenomen en of het gemakkelij ker is om te manoeuvreren in smalle steegjes als Oranjeboom straat en Raamsteeg. Verder merken zij op dat het voor de Tour de France wel mogelijk was de hele binnenstad af te sluiten en dat het bloemencorso onlangs wel op de Stationsweg en Steenstraat kon rijden. In de brief wordt de vrees uitgesproken dat vele belangstellen den uit andere steden op de oude, vertrouwde - dus verkeerde - plaatsen zullen gaan staan om de optocht te zien. Bovendien bestaat volgens de briefschrijvers het gevaar dat de kop van de stoet alweer de Breestraat in komt, terwijl de staart daar nog niet weg is. Bij het bestuur van de 3 Oktober Vereeniging wordt er op aange drongen de optocht alsnog langs de oude bekende route te laten trekken, en de inwoners van Leiden via aankondigingen in de krant op te wijzen. ADVERTENTIE LEIDEN - Het PvdA-raadslid mevrouw Koning vindt dat de gemeente moet afstappen van het voornemen om op de plaats van de voormalige zeepfabriek van Sanders aan het Levendaal een parkeergarage te bouwen. Volgens me vrouw Koning is het gemakkelijker om op de hoek Le- vendaal/St. Jorissteeg een parkeergarage neer te zetten. Op deze plaats is thans de Barbaraschool gevestigd. d Oude Morsch: LEIDEN - Buurtvereniging d'Ou- de Morsch, opkomend voor de belangen van het gebied tussen Morssingel - Beestenmarkt - Steenstraat - Galgewater, vindt dat het ook in de toekomst moge lijk moet blijven om vanaf het Stationsplein de Stationsweg op te rijden. De auto's op deze route zouden dan verder hun weg moeten vinden via Rijnsburgersingel, Morssin gel en 2de Binnenvestgracht. Wel wil men voorkomen dat na het instellen van tweerichtingver- keer op de Valkbrug de Sta tionsweg toch een drukke in valsweg blijft. Dat zou bereikt kunnen worden door het verkeer op het Stationsplein komend vanaf de Plesmanrotonde in gro te stromen rechtdoor te leiden in de richting van het Schuttersveld en de Valkbrug. Rechtsafslaand verkeer in de rich ting Stationsweg zou slechts een zeer korte groenfase moeten krij gen, zodat de route onaantrekke lijk wordt. De buurtvereniging wijst op een identieke situatie die bestaat op het kruispunt Rijnsburgerweg- Boerhaavelaan. Eventueel zou de snelheid op de Stationsweg moe ten worden beperkt tot bijvoor beeld 30 kilometer per uur. Om te voorkomen dat door deze maatregelen een sluiproute ont staat via Morssingel en 2de Bin nenvestgracht vindt d'Oude Morsch dat de rijrichting op bei de wegen tegengesteld moet zijn. De buurtvereniging doet de voor stellen in een reactie op het ge meentelijke verkeerscirculatie plan. Argumenten zijn dat het be stemmingsverkeer de buurt ge makkelijker kan bereiken en dat de winkels aan de Steenstraat een niet te geïsoleerde ligging krij gen. Dat laatste wordt noodzakelijk geacht in verband met de concur rentie die wordt verwacht van de Digros-vestiging aan de Lange- gracht. Zoals bekend worden de plannen van de gemeente om een par keergarage te bouwen op de plaats van het Sanderscomplex bemoeilijkt doordat de grond in handen is van een projectont wikkelaar die nogal wat eisen aan de gemeente stelt. Mevrouw Ko ning meent echter dat, onder druk van de toekomstige vesti ging van een Digros-koopcen- trum aan de Langegracht, de ves tiging van een parkeergarage aan het Levendaal nog noodzakelij ker is geworden. Volgens me vrouw Koning bestaan er plan nen om de Barbaraschool te slui ten en moet worden voorkomen dat dit complex ook in handen komt van een project-ontwikke laar. Het raadslid vindt dat de gemeente de school moet kopen van het schoolbestuur. Mevrouw Koning wees er op, gis teravond in een vergadering van de PvdA-fractie, dat "de school in handen is van het CDA". Ver scheidene oud-raadsleden en een aantal CDA-bestuursleden zou den deel uitmaken van het schoolbestuur. Volgens me vrouw Koning moet het niet moeilijk zijn om de raadsfractie van het CDA te overtuigen van de noodzaak om de school aan de gemeente te verkopen. Het PvdA-raadslid vindt dat de gemeente niet moet meewerken om de positie van een Digros- koopcentrum aan de Lange gracht te versterken door extra parkeervoorzieningen te treffen. Digros-woordvoerder J. van de Broek heeft er op gewezen dat er behoefte is aan zo'n 150 extra parkeerplaatsen voor het koop centrum en dat men bereid is om de kijken of er een parkeergarage kan komen aan de Langegracht. Wethouder Waal noemde de sug gesties van mevrouw Koning een belangrijke gedachte en toonde zich niet geheel afkerig van haar voorstellen. De wethouder zei niet opnieuw een discussie te willen voeren over de locatie voor een parkeergarage maar meent dat het nabij het Sanderscom plex gelegen terrein van de Bar baraschool in overeenstemming is met de wensen van de raad. Waal wees er op dat de gemeente bovendien een grotere vrijheid in handen zou hebben bij de onder handelingen met de eigenaar van ae zeepfabrieK. Volgens de wet houder valt te overwegen om aan beide zijden van de St Jorissteeg een parkeergarage te bouwen zo dat het garagecomplex niet al te grootschalig behoeft te worden. LEIDEN - Het Leidse verkeerscir culatieplan is volgens de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland onvoldoende evenwichtig. Aan de ene kant is er de zeer grote aandacht die wordt gegeven aan voetganger en fietser en de daarvoor benodigde voorzieningen. Aan de andere kant het eenzijdige motief voor de bouw van parkeergarages: de toenemende behoefte aan stal lingsruimte voor de binnenstad bewoner. Volgens de Kamer moeten de maatregelen veel sterker gericht worden op een betere bereik baarheid van de binnenstad (door een goede doorstroming op in-en uitvalswegen en op de cityring) en ruimere parkeervoorzienin gen in het centrum. Daarbij wijst men erop dat de consument de huidige parkeermogelijkheden in Leiden zeer negatief waar deert. Om een regionale functie te kunnen blijven vervullen is het volgens de Kamer nodig dat het centrum attractiever wordt gemaakt. Dit is niet alleen in het belang van de winkels in het hartje van de stad maar ook voor de sociaal-cultu rele en recreatieve voorzienin gen. Wat invalswegen betreft merkt de kamer op dat het plan weinig duidelijkheid verschaft over de toekomstige verkeerssituatie op de Willem de Zwijgerlaan en dat door de voorzieningen op het Le vendaal de auto ondergeschikt wordt gemaakt aan de bus. Het knelpunt Stationsplein zou vol gens de Kamer opgelost kunnen worden wanneer de cityring wordt aangesloten op de Ples- manlaan. De Steenstraat zou toe gankelijk gemaakt moeten wor den voor het bestemmingsver keer. Onverkort houdt de Kamer vast aan het al eerder gedane voorstel om voor het Noordeinde tussen Rembrandtstraat en Kort Ra penburg eenrichtingverkeer in te stellen. Het verkeer in tegen overgestelde richting moet dan rijden via Galgewater en het voormalige marinecomplex. De Kamer van Koophandel heeft er vrede mee dat het kiezen voor een definitieve oplossing voor Bree straat en marktenroute (Boter- markt-Vismarkt-Aalmarkt- Boommarkt) wordt uitgesteld totdat de herstelwerkzaamheden zijn voltooid en een evaluatie heeft plaatsgehad. Wel wil men duidelijkheid wie die evaluatie uitvoert en bovendien moet de zekerheid bestaan dat ook over vijfjaar nog auto- en busverkeer in twee richtingen over beide straten mogelijk is. In de reactie wordt de parkeersitua tie het meest knellende probleem van de binnenstad genoemd. Er zijn te weinig plaatsen, de plaat sen liggen teveel verspreid en er is onvoldoende controle. De be cijferde behoefte van 1400 par keerplaatsen ten behoeve van het winkelen en het zakenverkeer noemt de Kamer "krap beme ten". De Kamer heeft de indruk dat er bij de becijfering geen re kening is gehouden met de wer kers in de binnenstad. De verspreide ligging kan worden voorkomen door de stichting van parkeergarages, zo vindt de KvK. Bezwaar tegen het verkeerscir culatieplan is dat over de realise ring van die garages zo weinig concreet wordt gedaan. Er wordt op gewezen dat naast de ge noemde locatie Sanders (hoek Levendaal - St. Jorissteeg) een plaats als de Kaasmarkt uiterma te geschikt is. Een plaats aan de westzijde van het centrum mist men en bovendien wordt er ge wezen op het realiseren van een parkeerdek aan de Boommarkt. De noodzaak om het aantal par- keercontroleurs fors uit te brei den onderschrijft de Kamer, evenals de opheffing van de "blauwe parkeerzone" ten gunste van de parkeermeters. Tenslotte bepleit de Kamer in de reactie op het verkeersplan een goede bewegwijzering naar be drijfsterreinen en het bevorderen van een rechtstreekse busver binding tussen de Bollenstreek en het Leidse stadscentrum. ADVERTENTIE PEPERZAK boheerst 'I vakl Ontmoet onze kollekties Wanneer u binnenkort weer de drik en Amalia van Solms i 3-oktober optocht voorbij ziet trekken dan moet u het Notre Dame-tafereeltje dat door de tiende groep wordt uitgebeeld eens extra goed bekijken. De soldatenkapitein Pharsus en de moeder van het zigeuner meisje Esmeralda worden namelijk uitgebeeld door het Leidse echtpaar Bakker. "Nou en?", zult u ongetwijfeld denken. Wel, dit echtpaar loopt al enkele tientallen ja ren hondstrouw mee in de 3- oktober optocht. Voor de 56- jarige Frans Bakker wordt het welgeteld de 31ste keer en voor zijn vrouw Tiny de 20ste keer. De heer Bakker begon zijn figu rantenloopbaan op 14-jarige leeftijd. "Dat was in 1936. Daarna heb ik geen optocht meer gemist. Met uitzonde ring uiteraard van de com merciële optochten die om de zoveel jaar werden gehouden. Bij die optochten werd name lijk uitsluitend met eigen i gewerkt". In al die jaren is er bij de familie Bakker een enorme liefde voor 3 oktober ontstaan. De heer Bakker: "Zo'n beetje iedereen bij ons in de familie is lid van de 3-october Vereeniging. Dat lidmaatschap wordt gewoon als vanzelfsprekend be schouwd. Mijn kinderen doen ook geregeld mee als figuran ten aan de optocht. Mijn oud ste zoon, die onderwijzer is, zelfs, net als mijn vrouw en ik, elk jaar. Ook neven en nichten lopen dikwijls mee. Een van die neven heeft in de optocht zelfs zijn vrouw leren kennen. Die twee liepen naast elkaar en dat is ze kennelijk zo goed bevallen dat ze maar bij el kaar zijn gebleven....". Het zal geen bevreemding wek ken dat bij de optocht-organi satie elk jaar vast wordt gere kend op de deelname van het echtpaar Bakker. Frans Bak ker: "Het is tegenwoordig al zo erg dat als wij op de maat- avond komen we al uitgebreid in de rolverdeling staan". De heer Bakker vervolgt: "We hebben in al die jaren vaak erg leuke rollen toebedeeld ge kregen. In 1953 mochten we Prins Willem de vijfde en zijn vrouw uitbeelden. Zaten we werkelijk schitterend ver kleed in een groot open rij tuig. Het jaar daarop beeld den we een Engelse graaf en zijn vrouw uit. In 1959 Karei de Stoute en zijn vrouw, in 1962 Koning Willem I en zijn vrouw. In '68 zaten we ver kleed als Prins Frederik Hen een gouden koets. In '73 waren we een koninklijk echtpaar uit Egypte. Het jaar daarna, m de jubileumoptochtwas ik burgemeester Van der Werff, daarna de Kalif van Bagdad en vorg jaar Koning Ferdi nand van Spanje". Mevrouw Bakker imlt aan: "Dit jaar hebben we een iets min der fraaie rol, zeg maar ge rust een lelijke. Als moeder van dat zigeunermeisje moet ik in lompen en met verwil derde haren rondlopen maar dat maakt me niets uit. Ik vind het belachelijk om alleen maar mooie rollen op te eisen. Jammer genoeg zijn er men sen die dat wel doen". Het hoogtepunt in hun figuran tenloopbaan was i'oor het echtpaar Bakker zonder twij fel de 3 oktoberviering in 1974. Ter herdenking van het feit dat het vierhonderd jaar ge leden was dat de Spaanse ti rannie werd verdreven be zochten koningin Juliana en prinses Beatrix de Sleutel stad. De heer Bakker: "Een paar figuranten, onder wie mijn vrouw en ik, mochten deelnemen aan de maaltijd. Zelf zat ik toen recht tegen over prinses Beatrix en heb heel gezellig met haar zitten praten. Voor mij was dat ab soluut het hoogtepunt van al die 3 oktobervieringen". Een ander voorval dat de heer Bakker zich moeiteloos voor de geest kan halen is een ver makelijk incident dat zich enkele jaren terug op de Plan tage afspeelde. Zoals de tradi tie wil worden de figuranten elk jaar na de verkleedpartij in de Stadsgehoorzaal per bus naar de beginplaats van de optocht aan de Burggraven- laan vervoerd. De heer Bakker: "Op een gege ven moment komen we met die bus op de Plantage en wordt het hele zaakje aangehouden door een politieagent. Deze had de opdracht gekregen om vanwege de grote drukte geen enkele auto meer door te laten De goede man had kennelijk zijn taak een beetje te strin gent opgei'at en weigerde ons pertinent door te laten. Het lid van de optochtcommissie dat bij ons in de bus zat barstte bijna uit elkaar van woede maar die agent wilde van geen wijken weten. Het gevolg was dat we met z'n allen kon den uitstappen en het laatste stuk moesten lopenWe hebben stevig doorgeslapt want de optocht begon nog op tijd LEIDEN - De twee woonschepen die sinds november vorig jaar in de Boshuizerwetering liggen moeten voor negen oktober uit Leiden zijn verdwenen. Burge meester en wethouders hebben dat de eigenaars per aangeteken de brief laten weten. B en W stellen dat hun beleid erop is gericht het legale woonooten- bestand in Leiden te "bewaken" en boten uit andere gemeenten te weren. Bovendien, aldus B en W, zou alleen al vanwege de grote afmetingen voor deze twee sche pen geen ligplaats worden ver strekt. Ze raden de bewoners aan hun schip opnieuw in de vaart te brengen of terug te keren naar hun plaats van herkomst. Als ze aan deze aanschrijving geen ge hoor geven, zullen de schepen door de gemeente worden ver wijderd. "zonodig met behulp van de sterke arm". De bewoners van de twee schepen, "De Twee Gezusters" en de "Nocht", hebben inmiddels een advocaat in de arm genomen om bezwaar te maken togen de aan schrijving van B en W. Het eerste bezwaarschrift, dat van de heer M. Luhrman van de "Nocht", zal volgende week vrijdag (28 sep tember) door de gemeentelijke commissie voor beroepsschriften worden behandeld. Het echtpaar Bakker en twee van hun dochters in de optocht van 1968. Verkleed als Prins Frederik Hendrik, zijn vrouw Amalia van Solms- Braunfels en twee van hun kinderen voor de gouden koets.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3