DOORWEEKT MAAR DRUK Van drijvende gitaar tot varende UFO... Eerste Alphense jaarmarkt met slecht weer Raadsledeti Lisse binden strijd met elkaar aan koffi ie in Alphen Orkest op DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 29 Bij de provincie kon men niet vertellen wat voor advies de inspecteur heeft uitgebracht. Bovendien, zo liet een woord voerder weten, is het niet ge bruikelijk dat een dergelijk advies eerder wereldkundig wordt gemaakt dan Gedepu teerde Staten (dagelijks be stuur van de provincie) een be slissing hebben genomen. De ambtenaar vertelde dat er tus- i de griffie en de officier van justitie contact is geweest over deze zaak om de kans in te schatten of er wel of geen ver gunning zal worden afgegeven. De inspecteur die het onder zoek in Katwijk heeft gedaan wilde evenmin zijn advies we reldkundig maken. "Het is niet gebruikelijk dat wij dit doen. Het advies is alleen bestemd voor Gedeputeerde Staten". LISSE - De raadsle den van Lisse verwisselen het strijdtoneel, dat normaal het raad huis van Lisse biedt, komende zaterdag voor een plaatsje aan De Haven. En niet de politiek maar de paraplu komt in het geding. Van 14.30 tot 15.00 uur gaan de raads leden uitmaken wie het langst aan een paraplu kan hangen. Alleen de VVD laat a.s. za terdag verstek gaan. De raadsle den van deze par tij zijn verhinderd vanwege een lan delijke vergade ring. Niet alleen raadsle den mogen eikaars krachten via de paraplu meten, een ieder die de behoefte daartoe voelt kan aan de paraplu gaan han gen aan de Haven. De beste tien uit de voorronden komen in een fina le tegen elkaar uit. Voor de winnaars zijn diverse be kers beschikbaar gesteld door de harddraverijver eniging. De orga nisatie is in han den van sociëteit De Cherubijn. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Resistentie Orkest komt naar Al phen. En dat betekent kwalitatief goede salonmuziek, die wat in formeel wordt gepresenteerd. Door de vlotte presentatie en de muziekkeuze is dit concert erg geschikt voor de wat jeugdiger muziekliefhebbers. Het vijfmanschap is zondag vanaf 12.30 uur in De Bron te beluiste ren. Er is sprake van een koffie concert. Burgemeester en wethouder van Katwijk niet vervolgd KATWIJK - Officier van justi tie, mr. J. A. Blok, zal de ge meente Katwijk niet vervol gen in de zaak van een gas tank bij camping Zuiddui- Blok heeft dit de commissie tot Behoud en Wederopbouw la ten weten. De commissie vroeg eerder dit jaar een strafvervolging in te stellen tegen burgemeester Bos en wethouder Bergman, omdat zij een lpg-gasinstallatie bij de camping Zuidduinen lie ten bouwen zonder dat daar voor een vergunning was aangevraagd. De gastank staat er al enkele jaren. Maar de gemeente heeft pas on langs bij de provincie een verzoek ingediend voor het verkrijgen van een hinder wetvergunning. Hierover is nog geen beslissing geno- Rapport Mr. Blok heeft een inspecteur voor milieuhygiëne de zaak tot op de grond toe laten uit zoeken. Deze heeft een rap port samengesteld en daar bij een advies gevoegd. Hoe dit luidt wilde de officier van justitie niet vertellen, omdat het een ambtelijk stuk is en hij het niet zijn taak vindt dit naar buiten te brengen. "De gemeente Katwijk wist dat zij in overtreding was, daarom heeft zij nu toch een vergunning bij de provincie aangevraagd", aldus mr. Blok. "Zolang er geen uit spraak is wil ik de zaak niet doorkruisen. Dat vind ik niet verstandig. De gemeente heeft, zij het wat laat, inge zien dat ze fout zat. Kijk, als de provincie die vergunning niet afgeeft, zal die lpg-in- stallatie moeten verdwij nen. Dat is voor mij geen en kel punt." De officier geeft toe dat er wel gronden aanwezig zijn om de gemeente te vervolgen. "Zij is in overtreding, dat weet ik. Er is een strafbaar feit ge pleegd. Maar nogmaals, het is niet verstandig om een al op gang gebrachte procedure te doorkruisen." Blok is ook niet van plan om de beide gemeentebestuurders van de badplaats op de vin gers te tikken. Hij vindt dit niet op zijn terrein liggen. Wel, zo zegt de officier van justitie, heeft de milieu-in- pecteur een woordje met de gemeente hierover gewis seld. Argument Als de commissie tot Behoud en Wederopbouw het niet eens is met de zienswijze van mr. Blok, kan zij in hoger be roep gaan. "Dan kan de groep naar het Gerechtshof', aldus de officier. "Het blijft na tuurlijk een arbitraire be slissing. Maar ik heb duide lijk mijn argumenten naar voren gebracht waarom ik nu niet tot vervolging over ga." van het feest af. Alle water dat de afgelopen jaren niet viel, leek nu met bakken uit de lucht te ko men. Althans in de ochtenduren en aan het eind van de middag, als was het om de markt schoon te spoelen. Improvisatie „Eindelijk" een jaarmarkt met slecht weer. Hoe is dat nu over gekomen op de organisatie. G. Scholten, de coördinator van het marktgebeuren bij de dienst openbare werken: "Voor alle voorbereiding die je erin hebt ge stoken is het gewoon jammer, dat je dan de dag zelf zulk slecht weer hebt. Maar ja, we zijn natuurlijk onverdroten gewoon maar door gegaan". Dat doorgaan moest dan gepaard gaan met erg veel improvisatie. Tot ver in de och tend was men nog bezig markt kooplieden een staanplaatsje aan te wijzen, artiesten onder te brengen op een droog plaatsje, enzovoorts. De complicaties waarvoor men kwam te staan wa ren van grootse veelheid, de pa pieren voorbereiding viel letter lijk in het water. Het marktsysteem in Alphen is zo, dat elke marktkoopman om half negen bezig moet zijn met het in pakken van de hem aangewezen kraam. Als tenminsté z'n markt- geld voldaan is. Het slechte weer zorgde gisteren echter voor een nog drukkere ochtendspits op de Nederlandse wegen. Met als ge volg, dat veel marktkooplieden te kaat kwamen en hun kraam bezet vonden door een ander. "Wantje probeert natuurlijk die markt zo veel mogelijk bezet te houden, of anders schuifje zaken ineen". Voor twee marktmensen bleek uit eindelijk geen plaatsje meer te vinden. Zij kregen hun markt- geld terug. Meelopers, markt kooplieden die op goed geluk naar Alphen waren gekomen, zorgden ervoor dat de markt geen lege gaten liet zien. Voor de organisatie was het dus vermoeiend werken. "Maar bij dat alles is het dan wel erg posi tief overgekomen dat het publiek blééf komen. Dat iedereen van de brandweer, de politie, openbare werken die in touw moest zijn, het blééf doen. Soms nat tot op het vel. Dan is het positief om te zien, dat die folkloristische groep en zo vele anderen - wantje kunt blijven doorgaan met voorbeel den - zich blijven inzetten. Je krijgt zo nog meer respect voor al die mensen, al hadden ook wij na tuurlijk veel liever mooi weer ge had". aldus ing. J.J. de Back, ad junct-directeur van openbare werken. Het positieve element werd er ook onmiddellijk uitgepikt door loco- burgemeester J.J. Goedhart toe hij gistermiddag goedgeluimd door het Alphense centrum wan delde. Verheugd wijzend op de dikke drommen mensen bracht hij uit: "Dat de Alphense jaar markt het in de korte tijd van zijn bestaan helemaal heeft gemaakt is vandaag dubbel en dwars be wezen. Als je toch ziet hoeveel mensen zijn gekomen, ondanks het slechte weer, dan weetje dat die jaarmarkt een begrip is ge worden. Dat die beslist niet meer uit Alphen aan den Rijn is weg te denken. Logisch natuurlijk, dat we voor volgend jaar wel weer hopen op mooi weer". „Goed" Dat er door de regen dingen niet of geïmproviseerd doorgingen, zo als bijvoorbeeld het Alphens sjoelkampioenschap, nam ieder een voor lief. Alleen de organisa toren van de paalzitwedstnjd bofte in feite met de weersom standigheden. Omdat er in de voorbije jaren teveel bleven zit ten ontstonden er altijd enige problemen met de prijsuitrei king. Die problemen waren er dit jaar niet, want het aantal niet weer- en windbestendigen was groot. De marktkooplieden tenslotte lie ten weten, dat de Alphense markt voor hen dit jaar "goed", in plaats van "grandioos" was geweest. "Maar ja, dat weer kan je niet dwingen en als het te warm is, dan is het ook niet goed", aldus een vlot (zaaggeleiders) verko pende standwerker C. A. Höfkens uit Almelo. Avonduren De laatste beloning, in de vorm van veel publiek, kregen de samen stellers van het jaarmarkt-pro gramma in de avonduren. De Aarhofluifel (en daarmee het parkeerdak erboven) moet be slist snel worden uitgebreid, wnat onder die luifel ontbrak het gisteravond in elk geval aan staanplaatsen. Organisatorisch stak het programma strak in el kaar. Presentator Hans van Wil genburg wist hoe lang hij op het podium kon blijven. De muzikale gasten Saskia en Serge, Robert Paul en Jack Jersey brachten hun songs professioneel, goed getimed en recht uit. in het eerste lustrumfeest van de jaarmarkt bleken alle kinderziekten van voorgaande jaren overwonnen. Belgen keken neer op markt ALPHEN AAN DEN RIJN - „De hoogste stelten van vier meter hadden we niet eens bij ons", vertelde éen van de Steltlopers van Merchtem (België). "Die pasten niet in onze bus." Heel Alphen keek de ogen uit, toen gisteren rond vier uur een groep van 25 Belgische steltlopers het drukke jaarmarktterrein betrad. De Steltlopers uit Merchtem zijn inmiddels een internationale folkloristische attractie geworden. "We treden meer op in Frankrijk, Duitsland en Holland, dan in België", zei één van de steltlopers in onvervalst Vlaams. De hoogste stelten die gisteren gebruikt werden waren 3.25 meter. Het lopen erop is overigens beslist geen ongevaarlijke bezigheid. Vorige week nog viel één van de leden bij een plotselinge windstoot, waardoor hij een zware hersenschudding opliep. De regengoden verzoeken om het wat kalmer aan te doen. Dat probeer den deze twee Blackfoot-indianen gisteren in Alphen, middels deze dans. Helemaal overtuigend was het effect niet... ALPHEN AAN DEN RIJN - Zou de anti-regen- dans van twee Blackfoot indianen dan toch iéts hebben teweeg gebracht bij de weergoden? Het góót nog, toen het tweetal gistermorgen een be zwerende dans uitvoerde bij de caravan van zie kenomroep Alpheo. Kurkdroog zou het ook la ter niet worden, maar feit was wel dat het he melwater 's middags niet meer zo overvloedig en hardnekkig viel als in die verzopen ochten duren. De regen. Het gesprek van de dag. telkens de angst. Als het nou eens De Alphense jaarmarkt immers slecht weer zou zijn? In alle vier bouwde in de voorafgaande vier vorige jaren hadden de mannen jaar een traditie op van "op de vrouwe*J achter de organisatie derde woensdag van september e weergoden op hun hand. Gis- is het mooit weer". Aleen in het terLen ke,erde Pluvius c.s. zich hart van de organisatoren bleef echter abrupt en nadrukkelijk ALPHEN AAN DEN RIJN - Het onbetwiste hoogtepunt van de vijfde jaarmarkt was tv- en kindervriend Ome Willem. Honderden kinderen, al dan niet vergezeld van hun ouders, bevolkten het overkapte en dus droge Aarhofplein. Over populariteit hoeft Edwin Rutten beslist niet te klagen, want minstens driehonderd kinderkelen schreeuwden de liedjes van Ome Willem mee. De tv-vriend was in 1976 ook al in Alphen, tijdens de jaarmarkt. De brood jes poep blijken er bij de kinderen nog steeds in te gaan als koek. Ook het papje bij de bloemkool doet het nog steeds geweldig goed. De kindershow van Ome Willem werd begeleid door "Buurman en Neef', twee muzikan ten die er mogen zijn. Na afloop van dé topper begaf Ome Willem zich onder zijn jeugdige publiek. Ieder kind wilde tot besluit nog even zijn vuisten op die van Ome Willem zetten. Taalles voor Joegoslaven KATWIJK - Om te bevorderen dat de Joegoslaven in Katwijk snel ler in de gemeenschap worden opgenomen, organiseert de volksuniversiteit K. en O. voor hen een cursus "Nederlands voor beginners". Hiervoor is een docente aangetrok ken die het lesprogramma vol gende week woensdagavond 26 september in de Bestevaermavo met de aspirant-cursisten zal be spreken. Deze kennismakings avond begint om 19.30 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij het traditionele boten- bouwen was het dit jaar weer lachen, gieren, brul len. De Alphense "Barend Barendse", Hill Dirks zwager zorgde uiteraard weer voor een sappig en levendig commentaar. De leerlingen van de lagere scholen uit Alphen en Aarlanderveen hadden er dit jaar weer iets prachtigs van gemaakt. Een drij vend schildpad, een vlot zoals dat van Thor Heyerdahl, een Flint- stonevaartuig, een drijvende UFO, een drijvende gitaar en een discoboot waren enkele typeren de voorbeelden. Het materiaal waar de boten van gemaakt werden, was voorna melijk afkomstig van het groot vuil. De jeugd had werkelijk niets nagelaten om het schip drijvende te houden. Er werden autoban den en lege blikken, dichtgeplak te PVC-buizen en uiteraard hout voor gebruikt. Er zonken dan ook veel minder boten dan vorig jaar. Aan publieke belangstelling had den de 31 deelnemende teams De vreemdsoortige zelfbouw-vloot de kant: veel water. geen gebrek. Langs de Kromme Aar stonden ondanks de regen val, honderden toeschouwers. Een trieste afloop was er voor Ri- cardo en Manolito Belled. Na af loop van de botenbouwwedstrijd bleek hun vaartuig spoorloos te zijn verdwenen. Het was niet zo maar het eerste het beste vaar tuig. "Er zat voor minstens 120 gulden nieuw hout aan en hij was waterdicht, dus gezonken kan hij niet zijn", was het commentaar van de gedupeerde vader van de m, in de Kromme Aar. Ook nu weer. jeugdige zeelieden. Bij de botenbouwwedstrijd werden tenslotte vier prijzen toegekend na lang delibreren van de "wa- terkundige" jury bestaande uit Frank van den Akker, Piet van der Neut, Ton Buunk (allen AZC) en Aarhof-voorzitter Allart. Alexander van der Linde uit de zesde klas van de Bonifacius- school werd vijftig gulden rijker, omdat hij onmiddellijk met z'n schip als een baksteen zonk. Het feit dat de boot van de vierde en veel pret,veel volk,en thans ook aan vijfde klas van de Morgenster- school als de best drijvende werd beschouwd was goed voor een derdeplaats en honderd gulden. Nog vijftig gulden méér kreeg de mooiste boot, de rieten hutboot van de vijlde klas van de Bonilu- ciusschool. Ramon Hansen en Mako van den Berg kwamen met hun "zee schildpad" het origineelst voor de dag en vingen daarmee de hoofdprijs van tweehonderd gul den. Valse bommelding HOOFDDORP - Een valse bommelding heeft gister middag voor enige opschud ding gezorgd in een bijkan toor van een bank in de wijk Pax in Hoofddorp. Het telefoontje kwam om streeks 15.00 uur binnen. Het gebouw werd daarop on middellijk ontruimd en de politie onderzocht het ge bouw. Nadat de politie niets ver dachts had aangetroffen werd het pand weer vrijge geven voor het publiek. tClltis ^eS'Sfen*'C ®rkest' bestaande uit Hub Mathijsen.Sabeth Pieterson, Ernest SpitsMart Benders en Chain

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 29