Leo Hendriks: "Ik voel me gewoon sterk" me nodig komen ze me wel halen" "Als ze hebben, Alphia wil nooit meer naar Gouda Demonstratie ZATERDAG-AFDELING -rdijnGffmSEN' Team Formule Leiden op eerste plaats na bowlingzege Alphenaar favoriet voor midgetgolf titel RCL-spits Ben Heemskerk: Dortmundt in Leidse selectie DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1979 SPORT PAGINA 25 ALPHEN AAN DEN RIJN - "Ik voel me sterk. Het afgelopen weekeinde heb ik, ondanks het feit dat ik weinig heb kunnen trainen, heel goed gespeeld. In de voorafgaande week heb ik nachtdienst gehad, maar toch heb ik maar heel weinig foutjes gemaakt. Over het hele toernooi heb ik maar twee drieën geslagen, dus dat zegt wel wat". Leo Hendriks, een van de toonaan gevende midgetgolvers van Ne derland, heeft volop vertrouwen in de finaleronde van de strijd om het Nederlands kampioenschap, dat het komende weekeinde op Papendal beslist wordt. De Al phenaar heeft daar ook reden toe. Het afgelopen weekeinde verza melde hij tijdens de teamwed strijden in Medemblik en Onder- dijk 251 punten, waardoor hij momenteel de leiding in het klas sement heeft genomen. Hendriks speelde daar zeer con stant en zette twee gevaarlijke concurrenten (Olaf Erik, kam pioen '77, en Paul Trum, kam pioen '78) al op een vrijwel on overbrugbare achterstand. Erik bezet nu een zevende plaats met 261 punten en Trum is elfde met 264 punten. "Tien punten is na genoeg niet meer te overbruggen. Eigenlijk moet ik daar een black out voor krijgen", weet Leo Hen driks, die echter wel de nodige tegenstand kan verwachten van de huidige nummers twee en drie. Piet Bruinsma uit Sneek volgt hem op 2 punten (253) en diens plaatsgenoot Louis West hof heeft een achterstand van vier punten. Met nog tien ronden voor de boeg lijkt de nieuwe kampioen zeker uit het leidende trio te komen. "Ook al zijn er twee favorieten min of meer afgevallen, het krachtsverschil aan de top blijft natuurlijk klein", beseft Hen driks. "Piet Bruinsma is al twee maal kampioen geweest en doet het erg goed. Louis Westhof is de laatste twee jaar sterk naar voren gekomen en was in augustus nog finalist tijdens de EK in Dene marken. Dat laatste mag een zeer goede prestatie heten". Hendriks, in '76 voor de eerste maal kampioen en in de afgelopen twee jaren steeds op de tweede plaats geëindigd, geldt echter als de voornaamste titelkandidaat. Insiders geven hem de beste pa pieren, vooral ook omdat de Al phenaar op de baan van Papendal steeds goed gepresteerd heeft. Geen enen Een kampioenschap moet het sei zoen voor Hendriks ook goed maken, want zijn streven om dit jaar hoog te reiken bij de Europe se titelstrijd verliep niet succes vol. "In Denemarken heb ik de finale niet kunnen halen en daar had ik toch wel op gehoopt en naar toe gewerkt. Op de eerste dag stond ik nog tiende en op de laatste dag was mijn totaal iets te hoog. Er kwam toen niets uit en ik sloeg geen enen. Ik had ook erg veel moeite met de voor ons na tuurlijk vreemde banen. Maar als je weet dat de eerste vier, waar onder dus ook de Europees kam pioen, van vorig jaar de finale niet hebben gehaald, voel ik me toch in niet zo'n slecht gezelschap". Hoewel hij zich internationaal nog moet bewijzen, geldt Hendriks in eigen land als een erkende top per. Anderen beschouwen de Al phenaar met een jarenlange erva ring als een welkome vraagbaak. "Ik heb natuurlijk in de loop der jaren ontzettend veel ervaring opgedaan. Dat merk je het best als spelers naar je toe komen en vragen wat ze nu 't beste kunnen doen. Zelfs 'n soort coaching is al voor me weggelegd", zegt Hen driks. Een van zijn zeer sterke punten als midgetgolver is zijn bandenspel. "Het effect via de banden beheers ik erg goed. nagenoeg perfect", weet hij. "Op de helft van de ba nen heb je met banden te maken, dus het is zeer belangrijk dat je dat onderdeel goed onder de knie hebt. Het vergt trouwens wel veel training. Gemiddeld ben ik zo'n veertien uur per week met mid getgolf bezig". Hendriks, op grond van zijn presta ties dit jaar gekozen tot sportman van Alphen, zegt dat een derge lijke trainingsintensiteit aan de internationale maatstaven vol doet. "Er zijn toch wel landen waar minder getraind wordt. Duitsland bijvoorbeeld, maar daar wordt die sport ook door veel meer mensen beoefend en dan zijn er vanzelfsprekend ook meer talenten". Toch heeft Hendriks nog een extra prikkel nodig om zijn spel te kunnen perfectioneren. "Op een gegeven moment houdt het na tuurlijk op. Als de grens bereikt is kun je er niet overheen. Achttien holes kun je niet in zeventien sla gen afwerken. In Nederland be hoor ik met nog vier anderen tot 'n behoorlijk goede top. Alleen heb ik 'n duwtje rodig. Er moet iemand komen die beter wordt. Zo iemand vormt 'n uitdaging om er achter aan te gaan. Nu heb ik concurrenten, maar alleen om mij 't leven zuur te maken. Er zijn geen spelers die op mij voor lig gen". Junioren Leo Hendriks gaat zaterdag zelf verzekerd aan de finale beginnen. Ook op het juniorenfront is Al phen vertegenwoordigd. De vijf tienjarige Toon Roos is zeker ook kanshebber op eremetaal. Hij be gint aan de finale op een vierde plaats met slechts een punt ach terstand op nummer drie, Etien- ne van Mourik. Voor de titel is hij echter al uitgeschakeld, want Marcel van Mourik ligt al veertien punten voor en lijkt voor nie mand meer te achterhalen. Toon Roos en Leo Hendriks vorm den bij de teamwedstrijden de belangrijkste steunpilaren van de Alphense ploeg MGC Goedhart Bouwhuis, die op een vierde i tweede nationale plaats eindigde. Na zes van de tien ronden hadden de Alphena- ren de leiding nog in handen, maar het ontbreken van twee ba sisspelers (Kees van Vliet en Kok Overbeek) ging hen toen opbre ken. "Kees van Vliet heeft voor voetbal gekozen en Kok Overbeek was op vakantie. Hoewel hun vervangers Jan Binnekamp en Dick Koster het goed hebben gedaan, was het ontbreken van met name Van Vliet - toch een van de beste spe lers - triest voor ons. Tot de zesde ronde ging het fantastisch, daar na bleven we constant spelen, maar dat was niet genoeg. De laatste ronden zijn we door de mand gevallen", aldus Leo Hen driks, die zich nu helemaal con centreert op de individuele strijd. De voorbereiding is nu wel opti maal, want Hendriks heeft een week vakantie genomen om de baan van Papendal nog eens uit voerig te verkennen. WIM VAN WANROOY ALPHEN AAN DEN RIJN - Als De gezamenlijke Goudse vereni- het aan Alphia ligt zal de tijdelijk gingen kwamen toen met een opgeheven integratie van de af- voorstel om de juist voor vijf jaar delingen Gouda en Leiden voor aangegane overeenkomst (met standaardteams een definitief een ongewenste hoofdklasse) di- karakter krijgen. In het laatst reet te ontbinden en gelijktijdig verschenen cluborgaan "De Al- een nieuwe overeenkomst te slui- phiaan" laat voorzitter Dick ten met twee eerste klassen. Kleisma zich in dergelijke be woordingen uit over de onver- "Doordat beide besturen dit door- wachte scheiding, die ontstond trapte spelletje heel goed begre- nadat de vereniging Nieuwer- pen werd hier niet op ingegaan", kerk een kort geding tegen de af- schrijft Kleisma, die nu niets delingen had aangespannen. meer met de Goudse afdeling te "Gezien de starre en onsympathie- maken wil hebben. "Bij het slui ke houding van een negental ten van een overeenkomst met de Goudse verenigingen lijkt het mij Goudse afdeling zou men nooit nimmer meer mogelijk om ooit zekerheid hebben over de vraag: nog eens een samenwerking aan Wat hangt ons het komende jaar te gaan met de Goudse afdeling weer boven ons hoofd", zo ein- van de KNVB", schrijft de voor- chgt de Alphia-voorzitter, zitter van Alphia. Hij verwijt de vereniging Nieuwer- kerk op een advies van de presi dent van de Rotterdamse recht- bank gehouden spoedvergade- HV Wt|1 ring van de betrokkenen te Lei- derdorp "een juridisch spelletje" te hebben gespeeld. Onder lei ding van Nieuwerkerk-voorzitter Kors en met behulp van raads- ZATERDAG-AMATEURS man mr. Janssen van Raay pro- Jan vondeling (Haz. Boys)4 beerde Nieuwerkerk volgens Jan Leunk (ARC) 2 Kleisma zijn zinnen door te dry- Jan Platteel (Koudekerk) 2 ven' Sjaak van Dorp (Haz. Boys) 2 John Beumer (Rohda'76) 2 Jos Wijfje (Aarlanderveen) 3 NIEUWKOOP - Zondag wordt er Franssen (Aarlanderveen) 2 in Nieuwkoop een demonstra- JaaP van Iwaarde (Zwammerdam) tiewedstrijd gespeeld tussen twee sterke Nederlandse tennis spelers. Gerbrand Appelboom en ZONDAG-AMATEURS Otto Panman, die zich bij de bes- n-.™ iz.,u te zestien van ons land hebben f iw'aa I ^"eflene'kaaromdrK. 2 Appelboom, spelend voor DDV p/ï!}"*'w?tw,°rRR> h i 'v Amsterdam, en Panman, uitko- j T Ti. (®ernarc*us) 2 mend voor landskampioen Gold- Emilp SnnplLrrw o star Popeye, acteren op hoofd- (Nieuwkoop) 2 klasse-niveau. °üvitóteiTvan deS'W^Teuwkoop, ZONDAG-AFDELING die dit jaar 15 jaar bestaat. Toe- Kees Bader (Altior) 3 gang gratis. Rene Noorlander (Alphia) 1 LEIDEN - Succes is in de sport een allesbeslissende factor. Neem bijvoorbeeld Ben Heemskerk, de RCL-speler, die de laatste twee maanden van het afgelopen seizoen "ver schrikkelijk zat te balen vanwege de slechte resultaten en de problemen bij RCL" en de clubleiding daarom duide lijk maakte dat hij niet langer zijn kunsten op de Bloe- merd wilde blijven vertonen. Nu, nog geen acht weken later, lijkt hij aan zijn sterkste seizoen bezig te zijn. aan. Al moet ik bekennen dat hij qua veldtraining één van de bete re coaches is, want je verveelt je nooit". Zijn goede prestaties tijdens het NCRV-voetbaltoernooi en de continuering daarvan in de eerste drie competitieduels hebben zelfs al geleid tot een uitverkie zing in de nationale amateurse lectie. Heemskerks uitspraak "Ik heb er dan ook geen spijt van dat mijn overgang naar UVS niet is doorgegaan", past dan ook ge heel in het kader van de stelling: Succes is in de sport een allesbe slissende factor. In krachtige terminologie laat de 22-jarige Leidenaar zich nog eens uit over het seizoen '78/'79, waarin hij ondanks de teleur stellende resultaten van zijn club toch enkele malen het Zeister gras mocht betreden, alwaar hij meetrainde met de selectie van de Jong Oranje amateurs. "Ik had het op een gegeven moment he lemaal niet meer naar mijn zin bij RCL", meldt Heemskerk. "Het elftal draaide gewoon slecht en pas in de laatste thuiswedstrijd konden we een beslissingswed strijd om degradatie voorkomen. Ook rommelde het met de orga nisatie van de club en al die be- stuursproblemen werkten ook door binnen de selectie". Het verlengen van het contract van trainer John Huguenin met nog een jaar, waar enkele spelers openlijk hun kritiek over venti leerden, speelde bij de overwe ging om te vertrekken ook een beetje mee. Al laat Heemskerk daarbij niet het achterste van zijn tong over zien. Voorzichtig for mulerend: "Een nieuw gezicht is na zes jaar natuurlijk nooit weg en het zou, dacht ik, wel goed zijn voor de ploeg. Volgens mij is Hu guenin ook aan zijn laatste jaar bezig en voelt hij dat zelf ook wel Serieus Toen op een gegeven moment een goede kennis Heemskerk polste voor een overgang naar UVS ging de RCL-spits daar serieus op in. "En waarom niet? Ik wilde het toen best eens een jaartje ergens anders proberen. Twee dagen voor het sluiten van de over schrijvingsperiode ben ik naar de trainer toegestapt en heb ik ge zegd dat ik naar UVS zou gaan. Tijdens dat gesprek kwam toe vallig ook Jan van Duyn de kleedkamer binnenstappen en die zei dat je bij UVS niet mag zaalvoetballen. Nog dezelfde avond heb ik Gerard Désar opge zocht en die vond het hardstikke leuk dat ik bij zijn selectie kwam. Maar op het laatste punt dat ik op die avond aanroerde, het zaal voetballen dus, ketste mijn over gang af. Désar wilde niet dat zijn spelers bij verschillende clubs in competitieverband tegen elkaar zaalvoetballen. Ik heb er nog te gen ingebracht dat er enkele spelers desondanks toch zaal voetballen. Als alternatief wilde hij iedere woensdagavond met alleen UVS-ers gaan spelen in de zaal om zo een hechte eenheid te kweken. Dat zou betekenen: drie avonden trainen en dan ook nog eens samen zaalvoetballen. Nou, dat vond ik een beetje te gek worden". Omdat het zaalvoetballen bij de za terdag eerste klasser geen punt van discusie is, acteert Heems kerk nu al weer voor het vierde seizoen in de Huguenin-brigade en lijkt de uitverkiezing voor het nationale amateurteam een logi sche voortzetting van de leer school (districtsteam en Jong amateurs), die Heemskerk heeft doorlopen. Samen met Herman Knoppert(RVC)en Co Pot(DWS) is de eerste amateur international van RCL de exponent van het vernieuwde Oranje. Merkwaardig Hoewel de bondscoaches Bert van Lingen en Arie de Vroet ver scheidene keren hun gezichten lieten zien op de Bloemerd ver liep de kennismaking tussen De Vroet en Heemskerk nogal merkwaardig. "Voor de oefen wedstrijd tegen Middlesex (vori ge weeek woensdag in Haarlem) stapte De Vroet naar me toe en zei: "Jij hebt toch ook een twee lingbroer die voorstopper speelt?" "Die broer was ik echter zelf, want in hét districtsteam speelde ik altijd voorstoppper". Toen ik dat zei, stond De Vroet heel verbaasd te kijken en ver volgens merkt hij op: "Jij bent ook op werkelijk alle plaatsen in zetbaar". Voorlopig zal de besnorde voet baller niet meer achter de spits van de tegenpartij aanlopen, nu hij zelf zo succesvol in de punt opereert. Een plaats die hem niet i Benny Heemskerk. Op de foto scoort hij tegen DOVO, RCL's tegenstander i "Het liefst sta ik vlak achter de voorhoede opgesteld", bekent hij "maar momenteel gaat het erg lekker en ik scoor geregeld. Zo lang ze bij RCL geen betere spits hebben, vind ik het daarom niet erg. Bovendien hebben we nu een goeie op het middenveld rondlopen. Jan van Duyn is wel iswaar nog niet de ouwe, maar h ij is wel de grote steunpilaar bij ons. die mij blindelings aanvoelt, ter wijl ik precies weet wat hij van plan is". heiemaai vreemd"7s,"want 'in'dè Betaald voetbal Het begrip schiet jeugd bezette hij die positie ook. het zo goed gaat, weieens door het hoofd van Heemskerk. "Ik heb er ondertussen al veel over gehoord, want Leidse vrienden als Frans Sjardijn en Wilbert Wit- teman hebben er minder goede ervaringen aan overgehouden. Je moet verschrikkelijk veel geluk hebben, want bij Den Haag con tracteren ze elk jaar ongeveer 20 talentvolle amateurs en clan mag je blij zijn als je toevallig bij die twee spelers behoort die slagen. Het wordt trouwens pas leuk als je een A-contract krijgt. Met een C-contractje verdien je mis schien vijf tientjes per wedstrijd en dan kan je weer naar huis, maar je moet er wel elke dag voor trainen. Dat hoeft voor mij ook niet". Twee jaar geleden heeft éen van Heemskerks vrienden, FC Amsterdam-speler Ton Kam- phues, zijn werkgever al geatten deerd op de talenten van Heems kerk, maar op het beslissende moment, toen scout Bruin Slot op de tribune zat, faalde de ama teur international. Heemskerk laconiek:"Ach, als ze me bij de profs nodig hebben dan komen ze me heus nog wel halen". HERMAN POOS LEIDEN - De Leidse voetbalselec tie, die op donderdag 4 oktober op het LFC-terrein zal aantreden tegen het Amerikaanse team Tul- sa Roughnecks is gisteren be kend geworden: Theo Guyt, Wim van der Plas, Cees van Rooyen (allen Quick Boys); Dick Dort mundt (Noordwijk); Aad de Groot en Peter Ciere (Rooden- burg); John Verschoor en Bles Zuma (LFC); Hans Kruit, Hans Neuteboom en Theo van Segge- len (UVS) Bennie Heemskerk (RCL); Wilbert Witteman (UDO); Frans Sjardijn en Rinus van Es (Lugdunum). Bemelman wint zaaltoernooi LEIDEN - Het zaalvoetbalteam van Bemelman is gisteren op eer ste dag van het toernooi "Dirk van der Klugt" als winnaar uit de bus gekomen. Het Sassenheimse team, met o.a. Jan Willem Bogers en Ruud Bronng in de gelederen versloeg in de finale het Leidse Taverne met 2-1. EKL eindigde als derde, de Rotter damse studenten werden vierde. Vanavond wordt het toernooi voor de wat lager geklasseerde teams afgewerkt. Abspoel tweede LEIDEN - DTS-bokser Rob Ab spoel is gisteren tijdens junioren wedstrijden om de "golden glo ve" in Dordrecht als tweede geëindigd. De Leidenaar moest in de finale zijn meerdere erken nen in Portenger. LEIDEN - Het is duidelijk, dat het team van Formule Leiden in de derde klasse van de nationale bowling League hoge ogen gaat gooien. Na op de eerste speeldag in Noordwijkerhout teams uit Amsterdam en Heemskerk te hebben teruggewezen, prijkt de Leidse ploeg op de eerste plaats. Met totaal 14 winstpunten bleef de nummer drie van het vorig jaar het team D.V. uit Amsterdam met twee punten voor. Formule speelt als enige Leidse club in de derde klasse. De start van de nieuwe bowling- competities gaf overigens niet veel spectaculairs te zien. SLechts favoriet Lions speelde remit (2-2)tegen W H De Kwik kers bereikte als enige club in de ze maandag 5-mansleague de volle winst. Team Zonneveld werd met 4-0 verslagen. In de dinsdagwedstrijden met dezelfde bezetting won Modeboys gedeci deerd van de Birds (3-1), terwijl Tettero 2 collegateam Tettero 3 afstrafte 4-0. You Never Can Tell boekte een 3-1 zege op de Pin- p layers tijdens de triostrijd op dinsdag. Maandagavond won Tettero 4 van Tettero 5 met het maximale aan tal punten. De Oliva's deden het zelfde De Eagles waren hiervan het slachtoffer. Huizenhoge ge gadigde voor de titel, Flying Ar row (het oude CDC - triokam pioen van Leiden) verloor een punt aan H. Huis. Op de banen in Zuidwest bleek Formule Pentagoon de beste in de strijd tegen BC. Sport (3-1). In de driemansleague versloeg Pin- set daar de Galliërs.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25