LEIDSCH DAGBLAD Waarschuwing zwart" Afrika Nederland aan Eis stakers: vrijlating arrestanten vandaag Aardbeving in Italië: vijf doden 99 biJ Vrouw en dochtertje omgekomen brand Jongeman bekent wurging scholiere Uitkeringen los van minimumloon DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35966 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van onze correspondent) NEW YORK - De mogelijke deelneming van Zuid-Afrika aan de Olympische Spelen voor gehandicapten, die vol gend jaar in Arnhem worden gehouden, dreigt voor Ne derland zeer onaangename politieke, economische en sportieve consequenties te krijgen. Neelie Smit-Kroes Staatssecretaris Smit- Kroes van verkeer en water staat heeft in de Tweede Kamer aangekondigd dat de PTT in 1982 een tijdstarief zal gaan invoeren bij lokale telefoongesprekken. Nu kan men op lokaal niveau onbe perkt bellen voor 16 cent per gesprek. De aankondiging van de bewindsvrouw stuit te in de Kamer niet op grote bezwaren. PAGINA 7 I Camp David: droevige ver jaardag PAGINA 11 40 PAGINA'S Kunstenaars met schuil naam hebben vaak grote problemen. PAGINA 15 Spitz Kohn: "Zo'n afgang had ik niet verwacht" PAGINA 23 RSV wordt in zeven onder delen opgesplitst PAGINA 33 In Arnhem Mocht Nederland de Zuidafrika nen toelaten dan komen niet al leen belangrijke zakelijke be langen in Afrika, en met name in het olierijke Nigeria, in het ge ding, maar ook de Nederlandse deelneming aan de Olympische Spelen in Moskou volgend jaar. De "zwarte" Afrikaanse landen zullen dan namelijk bij de organi satoren in Moskou met klem aandringen op verwijdering van Nederland. Zou Nederland daar toch deelnemen dan zullen de Afrikaanse landen de Spelen boycotten. Deze bedreigingen zijn geuit door de Nigeriaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Clark, die "Uitzending naar Libanon is juist' ASSEN (GPD) - Een 20-jarige vrouw en haar 2-jarig dochtertje zijn vanmorgen vroeg omgeko men bij een brand in een woning in Assen. De slachtoffers lagen te slapen op de bovenverdie ping, toen ze door het vuur wer den verrast. Een man die ook in het huis verbleef, zag nog kans door een raam naar buiten te springen. Hij is met brand- en snijwonden opgenomen in het Asser Wilhelminaziekenhuis. De oorzaak van de brand is niet be kend. Toen brandweer en politie, gea larmeerd door buren, kort na het uitbreken van de brand om streeks zes uur ter plaatse kwa men, bleek het niet meer moge lijk het huis binnen te gaan. De vlammen sloegen, volgens om standers, wel vijftien meter bo ven het dak uit. De woning naast het geheel uitge brande pand liep aanzienlijke schade op. De bewoonster ervan was niet thuis. Buien DEN HAAG (GPD) - De president van de Haagse rechtbank, mr. J-H. Blaauw, blijft bij zijn mening dat de regering juist handelt wanneer zij dienstplichtige sol daten tegen hun zin naar Libanon uitzendt. Volgens mr. Blaauw heeft de regering daar zelfs geen Koninklijk Besluit voor nodig, maar kan zij zich baseren op het artikel van de dienstplichtwet dat uitzending in „gewone tijden" mogelijk maakt. Deze uitspraak deed de president vandaag in een nieuw kort geding dat door vijf soldaten tegen de Staat was aangespannen. Een soortgelijke uitspraak deed mr. Blaauw in juli. De eisers in die zaak gingen toen in hoger beroep bij het Haagse gerechtshof. Het Hof stelde begin augustus in zijn uitspraak de rechtbankpresident in het ongelijk. Maar deze hand haaft nu zijn standpunt. voorzitter is van de speciale VN- commissie tegen apartheid. Deze "boodschap' heeft ook het CDA- kamerlid Gualtherie van Weezei gisteren te horen gekregen tij dens een gesprek met ambassa deur Clark. Van Weezei was de indiener van de motie die ertoe heeft geleid dat de Nederlandse regering werd ge dwongen een nieuw onderzoek te beginnen naar de vraag of in Zuid-Afrika bij de gehandicap tensport wordt gediscrimineerd nadat de Nederlandse ambassade in Zuid-Afrika minister Van der Klaauw reeds van het tegendeel had overtuigd. Volgens ambassadeur Clark is de invalidensport in Zuid-Afrika niet geïntegreerd en kan het on derzoek van de Nederlandse am bassadeur in Zuid-Afrika niet au serieux worden genomen "omdat hij deel uitmaakt van de blanke bovenlaag in Zuid-Afrika". Overigens heeft de kwestie al poli tieke schade aangericht: Neder land stond vooraan op de nomi natie om met enkele prominente westelijke landen tot lid van de speciale commissie tegen apart heid te worden gekozen. Die kandidatuur kan door het weg vallen van de steun van Afrikaan se landen nu wel worden verge ten en daarmee ontgaat Neder land een vaste stoel in vrijwel de enige VN-commissie die vanwe ge een duidelijk gedefinieerde politieke en humane doelstelling internationaal zeer effectief te werk kan gaan en zodoende Ne derland belangrijke internatio nale politieke invloed kan ver schaffen. H.H. STUDENTEN! Deze week in Vrij Neder land een eenvoudig artikel voor nullen, gleuven en corpsballen. 'De burgers stoten zich aan liet superio riteitsgevoel van de studenten.' VN deze week: voor lezers in blazers. ARNHEM (ANP) - De politie in Arnhem heeft maandag een 20- jarige jongeman uit die plaats aangehouden, die inmiddels heeft bekend begin deze maand de even oude Ineke Jacobs uit Oosterbeek in een bosperceel aan de Schelmseweg te hebben aan gerand en gewurgd. De man be kende pas gisteravond. Ineke Jacobs vertrok zaterdag avond 1 september op de fiets naar een clubhuis in de Arnhem se wijk Alteveer. Haar vriendin, die zij zou ophalen, belde na een tijdje Inekes vader met de mede deling dat Ineke niet was komen opdagen. De heer Jacobs zocht eerst zelf in de omgeving naar zijn dochter, voordat hij de politie inschakel de. Die vond het stoffelijk over schot van Ineke Jacobs tussen de bomen. Tien meter verder lag haar fiets. Het heeft de Arnhemse politie en een 25 man tellend recherche bij standsteam veel moeite gekost de dader te vinden. Een oproep via de televisie, uitgebreide buurt onderzoeken en zelfs verkeers controles in de buurt van de Schelmseweg leverden de politie wel honderden tips op, maar geen dader. Het is niet bekend, hoe de Arnhem se politie op het spoor is gekomen van de nu gearresteerde man. Daarover volgen nog mededelin gen, aldus een woordvoerder van de Arnhemse politie. Leidsch Dagblad Qeen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18 00-1930 uur Zaterdags van 16 00-18 00 uur. Na de gebruikelijke vergadering op het Afrikaanderplein gingen vele honderden stakers i stadhuis van Rotterdam. Ze protesteerden hiermee tegen het politieoptreden van gisteren. demonstratieve optocht r ROTTERDAM (GPD/ANP) - Vele honderden stakende havenar beiders zijn vanochtend in een demonstratieve optocht naar het Rotterdamse stadhuis opge trokken. Zij wilden daarmee demonstreren tegen de hechte nis van vijf van hun collega's die bij de rellen van gisteren wer den gearresteerd. Een delegatie van vijf man onder wie de stakingsleiders Stavenga en Van der Zanden heeft vervol gens een gesprek gehad met bur gemeester Van der Louw. De de legatie eiste een onmiddellijke vrijlating van de stakers. Verder wilden dat zij dat de de stakers beschikking krijgen over een verdediger. De politie heeft dat tot nu toe geweigerd. Van der Louw beloofde het verzoek te zullen overbrengen aan politie en justitie. De burgemeester zei verder dat hij vond dat het actiecomité giste ren onverantwoord heeft gehan deld door de stakers naar de con- tainerbedrijven van ECT en Unit Centre te sturen, omdat liet cunu- té wist dat bij deze bedrijven poli dat deze stakers van deze tie was gestationeerd zou ingrijpen wanne probeerden de terreint bedrijven te betreden De delegatie heeft Van der Louw laten weten dat de actiecomités niet meer kunnen instaan voor het optreden van hun mensen, na de gebeurtenissen van gisteren. De delegatie sprak in het gesprek met Van der Louw over "politie- provocateurs". Nieuw geweld in de haven leek vanochtend niet uitgesloten. Een dweilploeg, die moet proberen werkwilligen over te halen alsnog het werk neer te leggen, ging van het Afrikaanderplein richting Seaport Terminal. Bij alle havenbedrijven wordt nu gepost door de politie. Een woordvoerder van de politie: "Het beleid is nu in Zoverre om gebogen, dat onze mensen ervoor zorgen dat werkwilligen het ter rein op kunnen. Bij het hoofdbu reau van politie ontstond rond het middaguur een gespannen si tuatie nadat demonstranten had den geprobeerd er het hek te ver nielen en kraaiepoten strooiden. Leiden laat de feestverlichting uit in december (Van t i onzer verslaggevers) LEIDEN - In de Leidse binnen stad zal dit jaar in de decem bermaand geen feestverlich ting branden. Het Leids City Centrum, over koepelend orgaan van de middenstand in het centrum, heeft de verschillende win keliersverenigingen geadvi seerd de extra verlichting achterwege te laten in ver band met de nergiecrisis. De Leidse binnenstadswinke liers volgen daarmee het voorbeeld van andere mid denstandsverenigingen in ons land. Zo hebben onder meer Amsterdam, Den Haag, Leidschendam en Rijswijk al besloten dit jaar geen feestverlichting aan te bren gen in de winkelstraten. FME-voorzitter: STEENWOL voor ISOLATIE in rollen en platen vanaf 2,70 per m2 tóch even kijken bij DE HOUTBAAN zelfbouwcentrum zljldljk 2 - leiderdorp tel. 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwftbrlek zaterdags gecpend DEN HAAG (ANP) - De koppeling van de sociale uitkeringen aan het minimumloon moet worden losgelaten of tenminste zo wor den veranderd dat de verschillen in beloning tussen werkenden en niet-werkenden worden ver groot. Dit is noodzakelijk om de knel punten op de arbeidsmarkt op te lossen. De heer W. J. ter Hart, voorzitter van de Vereniging voor de Metaal- en Elektrotechnische Industrie FME, gaf deze mening vanmid dag in Den Haag bij het 25-jarig bestaan van de Stichting Doel matig Verzinken. Ons maatschappelijk systeem is volgens Ter Hart volledig vast gelopen. "Om dat te veranderen is moed nodig. Maar die schijnt men tegenwoordig niet meer te bezitten". De FME-voorzitter zei dat we op die manier met een si- blijven opgescheept de industrie langzaam, wel zeker wordt gesmoord. Hij constateerde dat de zuigkracht van de overheid op de werkne mers in de metaal steeds groter wordt. "Tengevolge van de scheefgetrokken koppelingsme- chanismen tussen lonen in de in dustrie en overheidslonen wor den er thans bij de overheid lonen betaald voor ongeschoolde func ties in de metaal"aldus Ter Hart. Naast de hoge loonkosten noemde Ter Hart als één van de factoren die de concurrentiekracht van het bedrijfsleven aantasten een afnemende interesse in het werk. "Men constateert dat bij gelijk blijvende omstandigheden het steeds meer arbeidsuren vergt om een gelijke hoeveelheid pro- dukt klaar te krijgen." (Van c correspondent) Half tot zwaar bewolkt met buien. Mi nimumtemperatuur omstreeks 10 gra den. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Vrij krachtige tot harde wind uit west tot noordwest. (Opgemaakt om 11.15 uur) 21 september Zon op: 7.23 uur; onder: 19.43 u op: 7.12 uur; onder: 19.56 uur. Hoogwater te Katwijk om 4.1' uur, laagwater om 0.13 en 12.: ROME - Een aardbeving in mid- den-Italië eiste gisteravond vijf mensenlevens en zaaide in het hele dichtbevolkte gebied schrik en paniek. Honderdduizenden mensen brachten de nacht in de open lucht door na de eerste zwa re schokken, die even na twaalf uur werden gevoeld. Het cen trum van de aardbeving bleek op de grens van de gewesten Umbrië en Marche te liggen. De vijf slachtoffers liggen in het Umbri- sche bergstadje Norcia onder het puin van hun ingestorte huizen begraven. Rome stond secon- denlang te schudden en even la ter waren de straten vol mensen, die hun huizen waren ontvlucht uit angst voor verdere schokken. Ook toen die niet kwamen, bleef de stad nog urenlang rumoe rig. Verder naar het Noorden bracht het grootste deel van de bevolking de nacht in auto's en tenten door. In het eigenlijke aardbevingsgebied viel de elektriciteit twee uur uit en de toegangswegen naar Norcia en het nabijgelegen Cascia ble ken onbegaanbaar door het neer gevallen gesteente. De twee plaatsjes zijn volgens de eerste berichten gedeeltelijk verwoest en overal in de omgeving ont stond schade en vielen gewonden door neervallende daklijsten en pannen. Het juiste aantai gewonden is nog niet bekend, en in de twee getrof fen stadjes probeerden de plaat selijke autoriteiten vanmorgen een appèl te houden, om te zien of er behalve de vjjf al gevonden doden nog meer mensen worden vermist. De aardschokken bleven nog de gehele nacht doorgaan, maar de hevigheid nam af Voor Rome. aan de uitlopers van het aardbevingsgebied, waren het de zwaarste schokken die sinds mensenheugenis zijn waargenomen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1