Misleidende reclame bemoeilijkt Cees Kroon (34) leidt twee levens Rode Khmer toegelaten tot Verenigde Naties Een hele atleet om zo n bakbeest weg te krijgen door Sjak Jansen HAZERSWOUDENMR MAAKT BOEKJES OVER GEMEENTEN IN HET RIJNLAND W ie van herinneringen genietleeft 2 maal Kunstlaboratoriumin Amsterdam Arafat bezoekt Hoessein DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1979 VARIA PAGINA 13 Elke ochtend, steevast om tien uur. ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiekkunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Ger Schurink over prestatie Read: Wellicht kunt u ziek nog voor de geest halen dat ik niet zo bij ster lang geleden in deze ru briek de Leidse student psy- cholog ie Ger Schurink aan het woord heb gelaten over diens zonderlinge passie: het boe merang-werpen. Een niet van mysteries gespeende sport die zelden in de publiciteit kwam. Nu vond ik gisterochtend deze foto op mijn bureau. Wereld kampioen boemerang-wer pen Bunny Read uit de Au stralische stad Melbourne zou naar z'n zeggen met deze 220 meter lange boemerang een worp hebben gedaan met een diameter van 20 meter en daarmede een record hebben gevestigd. Uit nieuwsgierigheid Ger Schu rink maar gebeld met de vraag of hij daarvan al op de hoogte was en of hij het 'm zou kunnen nadoen. Nee, was het antwoord. De prestatie van Read kwam hem overigens als iets niet alledaags voor. ,Je moet een hele atleet zijn, wil je dat bakbeest wegkrijgen"al dus Ger, die nu hij me toch aan de lijn had mij maar met een in kennis stelde van drie andere records op boeme rang-gebied. Zo vestigde John Mc Mahon uit Texas een record door 388 keer achter elkaar met z'n boemerang te gooien. De En gelsman Smith deed van zich spreken door een worp te doen met een diameter van, schrik niet, 99 meter. Smith zette voorts een record neer met snelgooien. Hij had reeds zijn elfde boemerang geworpen, toen de eerste terugkwam. Met het gemak waarmee een voetballer een bal een lel verkoopt, met dat gemak zet Cees Kroon iets op kaart. Dat cata logiseren is voor de 34- jarige Hazerswoude- naar bijkans een auto matisme OPii'nrWotl Alweer achttien jaar immers noteert hij alles wat hij aan publicaties tegenkomt over de his torie (en wat geschiede nis zou kunnen worden) van de gemeenten in Rijnland. Bunny Read met zijn mammoet-boemerang Hij doet dat allereerst omdat hij er plezier in heeft. Maar ook van wege het belang dat zit in het onttrekken van artikelen aan de vergetelheid. „Ik vind het zeer belangrijk dat men bepaalde din gen kan uitpluizen." Zij die zich interesseren voor de geschiedenis van de Rijnlandse dorpen kunnen van Kroons hobby al enige jaren de vruchten plukken. De Hazerswoudenaar laat regelmatig bibliografieën van deze gemeenten het licht zien. „Het bespaart de mensen een hoop tijd. Ze krijgen de bronnen zo voorgeschoteld." Heidens karwei Kroon heeft tot dusverre bibliografieën, compleet met index, enfin de hele rataplan, doen verschijnen van Hazerswoude; Koude kerk; Zoeterwoude; Woubrugge, Jacobswoude en Hoogmade en tenslotte Alphen aan den Rijn, Oudshoorn, Zwammerdam en Aarlanderveen. De overige Rijnlandse gemeenten zullen ook aan bod komen, verzekert hij „uitgezonderd Leiden dan want dat is zo'n heidens karwei," Kroon, die zijn hobby goed met zijn werk in een Leids antiquariaat weet te combineren, maakt de 'boekjes over boekjes' helemaal zelf. Op zolder -temidden van zijn kaartsystemen, fotoarchief, oude handschriften en perkamenten, lijvig krantenarchief en stencilmachine- schrijft hij ze, typt ze, stencilt ze en bindt ze in. „Wil deze hobby betaalbaar blijven, dan zal ik dat allemaal zelf moeten doen." Hazerswoude Kroons belangstelling gaat vooral uit naar het dorp waar hij gebo ren en getogen is en dat hij derhalve nog beter kent dan z'n broekzak: Hazerswoude. Over dat dorp heeft hij tot op heden reeds drie boekjes geschreven (een vierde is in aantocht). Heeft Cees Kroon thuis met een aantal van zijn bibliografieën voor zich: "Je kunt van de geschiedenis ontzettend veel leren. Daarom ben ik er zo graag mee bezig". voorts vrijwel alle kaarten van Hazerswoude samengebracht. En is conservator van de plaatselijke oudheidkamer, waarin hij ge regeld tentoonstellingen over het dorp houdt. „Materiaal heb ik immers in overvloed." Om telkens weer nieuwe wetenswaardigheden boven water te ha len is Kroon een trouw bezoeker van het Rijksarchief en het Leidse gemeentearchief. Om hetgeen daar wordt bewaard te kunnen lezen heeft hij zich weten te bekwamen in het Oudhol lands schrift. Alsof dat nog niet genoeg, is gaat hij zich volgende maand ook nog onderwerpen aan een cursus oudschrift." Twee levens „Je kunt van die geschiedenis ontzettend veel leren. Daarom ben ik er zo graag mee bezig. Eigenlijk leid ik twee levens: één in het heden en één in het verleden." Kroon haalt tot besluit nog een Latijns redenaar van stal: „Cicero heeft eens gezegd: 'Wie van zijn herinneringen geniet, leeft twee maal'. Mijn idee. Zo zie ik dat ook." DEN HAAG (GPD) - De meerderheid van de Tweede Ka mer wil dat ideële organisaties de mogelijkheid krijgen naar de rechter te stappen wanneer zij menen dat een reclameboodschap misleidend is. PvdA en CDA hebben gisteren een amendement daartoe ingediend op het wets ontwerp tegen misleidende reclame. Hun voorstel wordt gesteund door D'66. ZWOLLE-De Zwolse lakfabriek Schaepman is gisteren vooreen groot gedeelte afgebrand. In de fabriek deden zich enkele ontploffing en voor. De brandweer van Zwolle had de brand na ongeveer twee uur onder controle. Er zijn geen gewonden gevallen. Hoe groot de schade is is nog niet bekend. Ook over de oorzaak konden brandweer en politie nog niets meedelen Tweede huwelijk. Meer dan tweehonderd rooms-katholieke permanente diakens hebben op hun internationale congres in Kortrijk (België) als een van hun voornaamste wensen te kennen gegeven dat het verbod van een tweede huwelijk wordt opgehe ven. Ook willen zij de huidige leeftijdsgrens van 35 jaar voor de permanente diaken verlaagd zien. Geboortenregeling. De bekende rooms-katholieke theoloog dr. Hans Küng, hoogleraar te Tübingen, heeft de paus uitgenodigd, op 2 oktober, als hij een rede voor de Verenigde Naties houdt, ook een verstandig woord te zeggen over een verantwoorde geboor tenregeling, die aan het geweten van het individu wordt overge laten. Wat de kerk zelf betreft acht hij een heroverweging van het celibaat nodig, vooral met het oog op het stijgende priestertekort, en van de plaats van de vrouw in de kerk. "In de vroege kerk nam de vrouw deel aan de eucharistieviering", zo staafde Kung zijn standpunt. Kerk en staat. Met de goedkeuring door het parlement van vier deelverdragen met de Heilige Stoel in Rome, die in de plaats komen van het uit 1953 daterende concordaat, is aan de confes sionele status van Spanje een eind gekomen. De officiële banden van de kerk met de staat zijn hiermee doorgesneden. De bepalin gen in de deelverdragen moeten nu nog praktisch met de Spaan se kerk worden doorgepraat. Moeilijkheden verwacht men nog met de huwelijkswetgeving, omdat de staat de echtscheiding erkent en de kerk vasthoudt aan de onontbindbaarheid van het huwelijk en de rechtsbevoegdheid over de rooms-katholiek ge sloten huwelijken. Wereldraad. De algemene vergadering van de (Engelstalige) Presbyteriaanse Kerk van Zuid-Afrika besloot met overweldi gende meerderheid lid te blijven van de Wereldraad van Kerken. De raad wil de gelegenheid behouden zijn standpunten inzake het racisme en het Wereldraad-programma tot bestrijding daar van naar voren te brengen. Deze kerk had zich al eens uitgespro ken tegen steun aan guerrillageweld in Zuidelijk Afrika. Iran. De Perzische raad van grondwetdeskundigen heeft een bepaling aanvaard waarmee het christendom, de joodse leer en de leer van Zoroaster als de enige minderheidsreligies in deze islamitische republiek worden toegestaan. Men kan zijn religieu ze rechten uitoefenen binnen de richtlijnen van de Islam. Hervormde Kerk: beroepen te Grootegast (Gr.) A. van Leeuwen Neede; aangenomen naar Rijnsburg L. Romein Boven-Hardinx- veld. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Oosterwolde (Fr.) H.D. de Wit Lisse. De nieuwe wet geeft burgers en belangenorganisaties de moge lijkheid naar de rechter te stap pen om rechtzetting te eisen van misleidende reclame. De adver teerder moet dan aantonen dat zijn boodschap niet onjuist is. De rechter kan de adverteerder ook veroordelen tot een schadever goeding. PvdA en CDA vinden dat ook orga nisaties welke zich niet met ma teriële belangen bezighouden een proces moeten kunnen aan spannen. Een voorbeeld daarvan is de actie die enkele jaren gele den gevoerd is tegen sinaasap pels uit Zuid-Afrika. Deze actie groep zal dus in de toekomst een uitspraak van de rechter kunnen vragen als een handelaar-om een boycot van zijn producten te ont duiken - ten onrechte beweert AMMAN (AP) - Voor de eerste keer sedert in 1971 de Palestijnen uit Jordanië werden gezet, heeft de leider van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO), Jasser Arafat, gisteren een bezoek ge bracht aan de Jordaanse hoofd stad Amman. Hij heeft daar een onderhoud gehad met koning Hoessein over samenwerking en dat zijn sinaasappels ergens an ders vandaan komen. PvdA-woordvoerder Kosto noem de ook het voorbeeld van een ge heelonthoudersorganisatie die moet kunnen procederen tegen een reclamecampagne waarin wordt beweerd dat een bepaald alcoholhoudend drankje goed is voor de gezondheid. PvdA, CDA en D'66 drongen er bij de regering op aan duidelijkheid te geven over het al of niet verle nen van subsidies aan consumen tenorganisaties. De verwachting is dat vooral die clubs zullen gaan procederen tegen misleidende reclame. De door de regering in principe al toegezegde subsidie zou het die organisaties finan cieel mogelijk moeten maken daadwerkelijk op te treden tegen misleidende reclame. het op elkaar afstellen van het beleid. Arafat had Hoessein dit jaar twee maal ontmoet op een lucht machtbasis in Noord-Jordanië. Volgens waarnemers is de ontmoe ting van uitzonderlijk belang, daar zij valt aan de vooravond van het vertrek van Hoessein naar NEW YORK (DPA/Reuter) - De Kampucheaanse delegatie van het verdreven regime van Pol Pot is de legitieme vertegenwoordi ging van Kampuchea bij de Ver enigde Naties. Dit heeft de com missie voor de geloofsbrieven van de Algemene Vergadering gisteren met 6 tegen 3 stemmen besloten. Morgen zal de aanbe- New York, waar hij dinsdag de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zal toespreken. Verwacht wordt dat hij daar na mens alle Arabische landen de bezwaren tegen het Camp-David akkoord en tegen het Egyptisch- Israëlische vredesverdrag zal ui ten. veling van de commissie worden voorgelegd aan de Algemene Vergadering. Dit besluit betekent een nederlaag voor de Sowjet-Unie, dat de hui dige regering van Heng Samrin steunt die met hulp van Vietnam de Rode Khmer van Pol Pot uit Phnom Penh heeft verdreven. China daarentegen had zich uit gesproken voor erkenning van de delegatie van Pol Pot. Wat meespeelt is de opvatting van de meerderheid binnen de VN dat de nieuwe machthebbers in Kampuchea door Vietnam en de Sowjet-Unie met geweld aan het bewind zijn gebracht. China, de meeste Aziatische landen en het Westen gaan er ondanks de schendingen van de mensen rechten door het regime van Pol Pot van uit dat regeringen die van buiten af in het zadel zijn gehol pen niet automatisch in de VN voor een land mogen spreken. Bij de stemming in de commissie voor de geloofsbrieven werd de Sowjet-Unie slechts gesteund door Panama en Kongo. België, China, Ecuador, Pakistan, Sene gal en de Verenigde Staten stem den voor aanvaarding van de de legatie van Pol Pot. DEN HAAG - De Raad voor de Kunst is het eens met de minister van CRM dat er in de plaats van de Rijksakademie voor Beelden de Kunsten in Amsterdam een werkplaats, een „kunstlaborato rium", moet komen. Deze werk plaats moet er zijn voor jonge kunstenaars die nog geen vier jaar hun kunstvakopleiding ach ter de rug hebben, door kunste naars van erkende kwaliteit en sommige wetenschapsmen- De werkplaats moet een onderdeel zijn van een geheel van facilitei ten ter bevordering van ontwik keling, vernieuwing en onder zoek van kunst en kunstenaar. Voor de beeldende kunsten moet speciale aandacht worden be steed aan de vrije kunst, de leef omgeving en architectuur, de theorievorming en de informatie en documentatie. De Amster damse werkplaats zal het hoofd accent moeten leggen op de vormgeving van het leefmi lieu. De Raad voor de Kunst vreest dat de door de minister van CRIV voorgestelde stagemogelijkheic voor studenten kunstvakonder wijs de werkplaats kan verstop pen. doordat deze student» n on evenredig veel beslag zullen leg gen op ruimten, begeleiders, tijd en geld.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13