Beleid van kabinet werkt on verschilligheid in de hand Camp David: droevige verjaardag HP deTijd EISEVIERS DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1979 PAGINA 11 Tijdens de viering van het feit dat een jaar geleden de Camp-Davidakkoorden toerden ondertekend, vond op het Witte Huis in Washington een bijeenkomst van bij de akkoorden betrokken politici plaats. Op de foto van links naar rechts: Robert Strauss, Carters afgezant in het Mid den-Oosten; de Egyptische vi ce-president Hosni Mouba- rek; president Carter; de Is raëlische minister van bui tenlandse zaken, Mosje Da- jan; de minister van buiten landse zaken van de VS, Cy rus Vance; de Egyptische mi nister van defensie, Kamel Hassan Ali en de Israëlische minister van defensie, Ezer Weizman. Adviseur Brzezins- ki staat achter Carter. Wat doet Nederland met een kabi net dat van alles doet dat niet viel te voorzien, en dat van alles na laat dat aan de kiezers is beloofd? Want zo ongeveer moeten poli tieke critici de plannen van het kabinet wel beoordelen: het be leid heeft weinig te maken met de politieke programma's van de twee regeringspartijen, CDA en WD. Hoe kan bijvoorbeeld een WD- achterban en kamerfractie het meemaken dat zij verantwoorde lijk wordt voor een verhoging van belastingen, die zelfs in een tijd van grote welvaartsgroei niet door de WD zou zijn aan vaard. Een verhoging van belastingen en sociale premies, te zamen tot 0,4 procent, betekent nog altijd dat van een groei van rond de 2 pro cent maar 1,6 procent overblijft voor verdere verdeling. Daarvan gaat dan weer 60 procent naar de collectieve sector, zodat slechts 0,6 procent overblijft voor de par ticuliere sector. Daaruit moet de verbetering van lonen en salaris sen worden betaald, alsmede de verbetering van ondernemings rendementen. De WD-kiezers moeten menen dat zij door een kabinet-Den Uyl worden bestuurd, en hun neiging tot protest moet nu wel met grote moeite worden onderdrukt. Het CDA moet niet minder verlegen zitten met het voorgestelde be leid, zij het dat die partij zich al tijd wel in dat beleid kan herken- Het CDA, de partij die het zegt op te nemen voor de zwakkeren in de samenleving, moet het meema ken dat doorrekening van het voorgestelde beleid betekent dat de werkloosheid niet daalt, de positie van mensen met sociale uitkeringen wordt verslechterd, de hoge inkomens niet worden aangepakt en dat bovendien structurele hervormingen van de maatschappij volstrekt achter wege blijven. Toch zal de wil het kabinet te laten overleven bij beide partijen wel weer sterk zijn, en de bereidheid een eerlijk oordeel over het voor gestelde beleid weer gering, zo dat de kiezers er straks nog min der van begrijpen dan nu al mo gelijk is. Dit is het kabinet-van- de-verloedering. Het graait maar wat in eigen partij programma's en in die van de op positie, en maakt daar een meng seltje van, waarin iedereen wel iets moet herkennen. Als wordl vastgesteld dat ideeën uit de PvdA leven onder grote groepen mensen, dan worden de etiketten overgenomen, zij het geplakt op een iets andere lading. De VAD wordt overgenomen, maar wel zo uitgekleed, dat het alleen nog zo heet, maar geen inhoud meei heeft. Dat zal zo zijn bij de Post bank, dat is al zo met de grond- politiek. Het meest krasse en verloederende voorbeeld is dat van de loonmati ging. Bij de PvdA is de bereid heid tot loonmatiging altijd ver ondersteld indien sprake zou zijn van een samenhangende sociaal- economische politiek die de in komens anders zou verdelen, werkelijk zou bijdragen tot op lossing van de werkloosheid, de sociale uitkeringen zou ontzien, de zeggenschap van de werkne mers zou vergroten, de winsten zou verdelen ook over werkne mers en gemeenschap. Loonma tiging, hoeveel er ook over werd gesproken, en hoeveel aandacht dat ook kreeg, was een logische voorwaarde om een goed werk gelegenheidsbeleid te voeren, maar het stond nooit op zich zelf. De realisering ervan kostte vee moeite, ondanks het feit dat he gedragen werd door de gehele vakbeweging en door de meeste individuele werknemers. In de praktijk zijn tijdens het kabinet- Den Uyl de lonen jaarlijks sterker gestegen dan in het matigings- beleid was voorzien, met uitzon dering van het jaar 1976. Deze staking is niet uitsluitend te verklaren vanuit de onvrede van werknemers met het kabinets beleid. en heeft zeker oorzaken die dieper liggen in de havensi tuatie, welke in het verleden meer aanleiding is geweest tot al dan niet wilde stakingen en ac ties, maar zeker is dat velen van de duizenden stakers met deze staking ook protesteren tegen een falend beleid. Deze staking is niet onlogisch, al is zij tegelijkertijd ook uiterst scha delijk. Min of meer opgeroepen in een klimaat, waarin het ver waarlozen van economische ge volgen, en met name die voor de werkgelegenheid normaal lijkt, is deze staking ook een uitdrukking van werknemersprotest. Ook als dat protest tot uitdrukking komt in eisen die worden gezien als in het eigen groepsbelang, maar die door anderen als onaanvaardbaar voor de economie en werkgele genheid worden bestempeld, blijft het wel een belangrijk sig naal. Het besef dat moest worden gema tigd, bleef levend en dat ook kón worden gematigd, stond vast., want er waren garanties in het re geringsbeleid dat de ruimte di«e door matiging in de bedrijven ontstond, aan de werkgelegen heid ten goede zou komen. Het kabinet-Van Agt-Wiegel heelt aan die zekerheid een eind ge maakt en daarmee aan de ge loofwaardigheid van loonmati ging. matigd moest worden, maar loonmatiging werd volstrekt ontdaan van iedere samenhang met ander beleid, zodat het als doel op zich werd gepresen teerd. De werknemers hebben het na een paar jaar wel gezien: loonmati ging a la Albeda levert geen werkgelegenheid op. Het begrip „loonmatiging" is daarmee ver loederd. Maar nog erger is het verdwenen vertrouwen in de po litiek, in de betekenis die woor den hebben, zouden moeten hebben, en die beloften moeten hebben. Dit kabinetsbeleid, dit maar wat aan rommelen met problemen en ideeën, werkt de onverschillig heid van mensen in de hand, want waarom zouden zij zich ver antwoordelijk voelen en gedra gen als zo door politici worden behandeld. De havenstaking is het meest actuele voorbeeld. Het kabinet spreekt er alleen zijn zorg over uit, gaat voorbij aan de eigen aansprakelijkheid voor on rust en schade die erdoor ontstaat en verwaarloost vervolgens de gevolgen die er zonder twijfel uit voortvloeien voor de Nederland se economie in 1980 en later. Zelfs het graaien in de program ma's van de PvdA en het voor de helft invoeren van een enkel punt daaruit, kan de armoede van dit kabinet niet meer verhullen. Er moet een ander beleid komen, een beleid dat weer geleidelijk de voorwaarden schept voor een loonmatiging als logisch en on misbaar sluitstuk van een poli tiek van eerlijke verdeling. Een ander beleid kan alleen geloof waardig gevoerd worden door een kabinet van geheel andere samenstelling. Daarvoor is het de hoogste tijd. BEIROET-Deze week, om precies te zijn maandag 17 september, is het een jaar geleden dat Egypte en Israél de zogenoemde Camp David-akkoorden in Washington tekenden. Deze akkoorden hielden in: een Egyptisch-Israëlische vrede en „autonomie" voor de Palestijnen op de door Israël bezette weste lijke Jordaanoever en Gazastrook. Camp David werd destijds gepresenteerd als een grote doorbraak in het Israelisch-Arabisch conflict, het begin van vrede, het einde van een 30-jarige oorlog. Maar precies twaalf maandn later liggen de zaken wel anders: er is weliswaar vrede tussen Egypte en Israël - en dat moet niet onderschat worden - maar met 21 andere Arabische landen leeft de joodse staat nog steeds in staat van oorlog. Dat komt niet omdat de Arabieren geen vrede zouden wensen, maar omdat de voorwaarden waarop Sadat namens an deren, met name de Palestijnen, meende een regeling met Israël te moeten treffen, geheel onacceptabel bleken voor de direct betrokken partijen, nl. Jordanië, Syrië, Libanon en de Palesttj- Amerika heeft een doorslaggevende rol gespeeld bij de totstand koming van Camp David. Carter rekende erop dat gematigde pro-westerse Arabische landen, zoals bijv. Jordanië en Saoedi- Arabië, de Camp David-formule zouden slikken. Dat is niet ge beurd, met als gevolg dat de Arabieren teleurgesteld, om niet te zeggen verbitterd, zijn over Washingtons Midden-Oostenp oli- tiek, en Egypte geheel geïsoleerd is komen te staan in de Arabi sche wereld. Onbevredigend Camp David is wel het meest te kort geschoten wat de oplossing van de Palestijnse kwestie betreft, de kern van het Israelisch- Arab isch conflict. Immers, Camp David biedt slechts een zeer onbevredigende en daardoor onacceptabele oplossing (namelijk beperkte autonomie) voor de Palestijnen die leven op de weste lijke Jordaanoever en Gaza. Twee derde echter van het Palestijn se volk, de vluchtelingen verspreid over de Arabische wereld, werd aan hun politieke lot overgelaten. Een zaak die voor de Arabische gastlanden, bijv. Libanon, zeer ernstige gevolgen heeft gehad. De Amerikaans-Israëlisch-Egyptische diplomatie van Camp David heeft het meest geblunderd wat betreft het politiek inschatten van de positie van Jasser Arafat's Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO. De PLO werd bij Camp David moedwillig gene geerd. Nu, 1 jaar later, worden Carter, Sadat en Begin geconfronteerd met toenemende internationale successen van de PLO: bijvoorbeeld de ontmoeting in Wenen tussen Arafat, Kreisky en Brandt, het debat in de Veiligheidsraad over de „onvervreembare rechten van het Palestijnse volk", de affaire-Young en de officiële ont vangst van Arafat in Spanje vorige week nog. De PLO zelf is ervan overtuigd dat de doorbraak naar West-Europa niet meer te stuiten is. Opvallend hierbij is, dat Israël de laatste maanden met ongekend harde militaire middelen in Zuid-Libanon Palestijnse „terroris ten-concentraties" heeft aangevallen. Voor bijna alle politieke waarnemers in de Arabische wereld had dit weinig of niets te maken met „vergeldingsacties" of Israels „legitieme zelfverde diging", maar alles met Jeruzalems nieuwe strategische doel, nl. de opkomst van de PLO als onafhankelijke internationale poli tieke factor te niet te doen, oftewel de PLO als acceptabele ge sprekspartner als het ware „uit het vredesproces weg te bombar deren". Lijdzaam verzet De Israëli's hopen hiermee kennelijk het lijdzaam verzet van de Palestijnen op de westelijke Jordaanoever en Gaza tegen de au- tonomie-plannen te kunnen breken. De Amerikanen en de Egyp- tenaren proberen - met meer vreedzame middelen - hetzelfde te bereiken, nl. „gematigde" Palestijnen te vinden die bereid zullen zijn aan de autonomiebesprekingen te gaan deelnemen. Deze politiek is tot falen gedoemd. De Palestijnen in de door Israël bezette gebieden, die vroeger nog zekere bedenkingen hadden tegen Arafats guerrilla-organisatie, staan nu in overweldigende mate achter de PLO. Dit komt niet, zoals men in Israel zegt, door intimidatie van PLO-zijde, maar door de aard van de autonomie- formule - „een slag in het gezicht van het Palestijns nationalis me" en door de kruipende voortgang van de joodse vestigingen op Arabisch bezet gebied. De regering-Begin greep de verjaardag van Camp David aan om de verkoop aan Israeli's van grond op de westelijke jordaanoever en Gaza vrij te geven Interessant is nu te zien dat Israël en Egypte beide fel gekant zijn tegen voorzichtige Ameykaanse pogingen om de Camp David- formule uit te breiden of te amenderen op een wijze die wel acceptabel zou zijn voor de Palestijnen en dus de PLO. Want vrede in het Midden-Oosten zonder de Palestijnen is uitgesloten. Politiek is van het allegrootste belang te constateren dat de Pale stijnen niets zullen doen (noch vrede sluiten, noch bommen gooien) zonder aanmoediging of toestemming van de PLO Een jaar na Camp David, na Brzezinsky's ..Bye bye PLO", blijkt diezelfde PLO de centrale factor in het Israeïisch-Arabische conflict, ën bij alle pogingen een duurzame algehele vredesrege ling in het Midden-oosten te bewerkstelligen. Camp David zelf heeft weinig, te weinig opgelost. Alleen erkenning van de PLO door Europa, daarna Amerika en uiteindelijk Israel, kan de door braak opleveren waar iedereen in de Arabische wereld op zit te wachten. RIENKO WILTON VRU NEDERLAND weekbladen hebben het bij traditie moeilijk zo onmiddellijk na Prinsjesdag. In die hoek moeten we bij de oogst van heden dan ook niet de meest opmerkelijke bijdragen zoeken. Vrij Nederland wijdt een pagina aan het Leidse studentenleven dat, aldus de bei de schrijvers van het artikel, een ware restauratie van oude "mo res" beleeft. De korpsbal leek met de turbulente gebeurtenis sen van de jaren zestig door de gootsteen te zijn gespoeld, maar het is schijn. Hij is springlevend en vlerkerig als immer. Aanlei ding tot het stuk zijn de uiterst onverkwikkelijke gebeurtenis sen aan de Klikspaanweg, waar fascistische leuzen en het Horst Wessellied door de nacht klon ken. Veel nieuws zal het artikel voor lezers van deze krant niet bieden. De vervlechting in het stuk van de fascistoïde smeerpij- perij, zoals aan de Klikspaanweg met de voornamelijk elitaire blaaskakerij aan de Breestraat is op z'n zachts gezegd wat al te ten dentieus. De praeses van Minerva moet intussen nodig met blazer, broek met omslagen en gaatjes schoenen even omgekeerd in een emmer Leids leidingwater. Dat wel. Rudie van Meurs vervolgt zijn serie over de profijtelijkheid van de naastenliefde. Als menig direc teur van stichting of instituut zijn pupillen evenzeer lief heeft als zichzelf dan mogen die pupillen niet klagen. Voorts een vernieti gend stuk over de zotternijen van de jubilerende violist Theo Olof: "Vele jaren doet hij nu leuk en populair. Steeds leuker,steeds populairder." MACA7INE Dat er over smaak niet te twisten valt, leert vergelijking van de weekbladen wel. Columnist Wil lem Duys in EM vond Theo Olof juist weer enig. Ludiek en zo. En zo veelzijdig. Misschien produ ceert Willem nog wel eens een plaatje van Theo Olof, waarbij de Anita Kerr Singers op de achter grond Kreisleriana meemum- melen. Het blad heeft een boeiende docu mentaire over de krach in Wall Street, precies vijftig jaar gele den, van de hand van Ed Damen, één van de zeer weinige finan ciële journalisten in ons taalge bied die onbevangen en zonder gewichtigheid over geld en goed kunnen schrijven. Nieuwslezer Fred Emmer over zichzelf en zijn schrijversambities: "Ik ben geen warme, innemende man. Ik kom over als een strenge, onbewogen humorloze man." Inderdaad valt er met Harmen Syzen heel wat meer af te lachen. Het gevariëer- de assortiment van EM deze week bevat dan ook nog zeer leesbare stukken over kabouter- stad Almere en de theologische duiding van de Apocalypse, het Laatste Oordeel, voor deze tijd. HP is kritisch over het werk van de commissic-Schöffer. "De geur van chantage blijft", schrijft Ni co Polak. Vergelijkbare geluiden laat Igor Cornelissen trouwens in Vrij Nederland horen. "Een vrij ambtelijk stuk," zo kwalificeert Polak het rapport van Schóffer, "dat uitgaat van de premisse dat wat waar is ook bewezen moet worden. Zowel de HP als VN stoten zich min of meer aan de hautaine toon die de commissie- Schöffer aanslaat bij de beoorde ling van de journalistieke arbeid die in de loop der jaren in de affai- re-Menten is geïnvesteerd. En dat terwijl keer op keer blijkt dat Schóffer c.s. wel journalistieke bronnen als leidraad voor hun onderzoekssegmenten hanteren. Fred van Doorn staat stil bij de dood van filmactrice Jean Se- berg. Le Monde omschreef haar als "Le reve féminin d'une génë- ration", de vrouwelijke droom van een generatie. Van Doorn vraagt zich af, of dat wel zo was. Misschien wel de droom van een film, "A Bout de Souffle", waarin zij de rol speelde, waarmee zg zich haar verdere korte leven steeds meer is gaan identificeren. In Van Doorns stuk verder geen terzijdes over de rol die de FBI in leven en dood van Jean Seberg gespeeld schijnt te hebben. hervormd nederland Die verontwaardiging is er wel in de column van Loes van Lennep in HN. Onder de kop "Smerig" schrijft ze: "Wat had Jean Seberg misdaan? Ze was een strijdster foor de rechten van minderhe den, in het bijzonder de Ameri kaanse negers. En dat ziet de FBI niet door de vingers. Dan wordt het roddelcircuit in werking ge steld om mensen geestelijk te ver nietigen." HN heeft een groot in terview met de vroegere PPR- minister Boy Trip: "Je kunt Ne derland een hebzuchtige maat schappij noemen. Ik bedoel dat niet in verwijtende zin, maar het is een feit dat iedereen erg bezig is voor zijn eigen standje te zorgen En ook: "Ik kan me voorstellen dat het weerstanden heeft opge roepen wat Aantjes over de Navo heeft gezegd. Als de PPR-mensen met zoiets komen, wordt gezegd die zijn nu eenmaal niet wijzer Maar het CDA is voor een hoop mensen de verzekeringspremie dat er geen gekke dingen gebeu ren." Zinnige dingen zegt de Leidse socioloog Hans Leijnse als kanttekening bij de vextiar- ding in het sociale vlak "Het is een onjuist beeld, dat de vakbe weging met i m materiele wensen komt en de mensen met materiele. Alleen maar poen, nee dat is het beeld niet. Wat m het contact met de mensen het meest naar voren komt, zijn de klachten over je werk, de onzekerheden dat je baan morgen verdwenen kan zijn, de angst te worden overge plaatst naar een functie die je niet past." Het blad maakt melding over een nieuw kerkelgk proces tegen de Nijmeegse theoloog prof. Schil- lebeeckx dat in Rome wordt voorbereid. Zelf is de geleerde er nog niet spraakzaam over. Ken ners vrezen dat hem straks wel licht hetzelfde lot kan wachten als de Franse Dominicaan Jac ques Pohier die vanwege zijn boek "Quand je dis Dieu" voor taan van de Romeinse ketterij be strijders niet meer mag publice ren en evenmin meer zijn pnes- terlyke bediening mag beoefe nen. Alleen al daarom, aldus De Tijd, is het van het grootste be lang dat tenminste in de open baarheid wordt gebracht dat er een kerkelijk proces tegen Schillebeeckx komt. Er is een groot interview met CNV-voor- zitter Harm van der Meulen, een pittige vakbondsman met veel kritiek op de club van Van Agt, maar ook op de oppositie: "Want die heeft er ook een ratjetoe van gemaakt. De PvdA was princi pieel voor de aflopping, maar omdat ze het niet uitkwam stemde te tegen Een nieuwe wind, of schoon de gezagsgetrouwheid bij het CNV nog altijd hoog in het vaandel staat. Maar Van der Meulen zal wel niet zo snel voor de Rotary worden uitgenodigd als zijn voorganger Jan Lanser Tenslotte Maarten 't Hart met zijn nieuwe roman in De Tijd ën in Vrij Nederland Literatuur is nieuws, maar Maarten is altijd HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11