In westen meer woningwetbouw Opcenten niet meer voor wegen Criminaliteit neemt iets toe Kracht Oosten baart zorgen Sport gehandicapten krijgt meer subsidie Oorlogsmisdadigers nog steeds gezocht Kunstbeleid: gevestigde belangen aantasten BETER WEERBERICHT DINSDAG 18 SEPTEMBER 1979 DEN HAAG (GPD) - De regering wil het komend jaar meer geld beschikbaar stellen voor met name de sportbeoefening van gehandicapten, maar ook voor andere bijzondere groepen, zoals bejaarden. Tot nu toe kwamen alleen gemeenten met meer dan 100.000 inwoners in aanmerking voor subsidie. In 1980 wordt deze regeling uitgebreid tot alle ge meenten met een inwonertal van meer dan 50.000 mensen. De uitbreiding van deze subsidie regeling is een gevolg van de groeiende belangstelling voor sport voor gehandicapten, be jaarden en andere bijzondere groepen. Uit een onderzoek is gebleken dat voor deze groepen relatief weinig mogelijkheden bestaan. Bovendien verwacht de regering dat de Olympische Spelen voor Gehandicapten *- die volgend jaar in Nederland wor den gehouden - een stimulans zullen zijn voor de verdere uit bouw van sportieve recreatie voor deze categorie beoefe naars. De overheid zal zich voorts blijven inzetten het aantal beroepskrach ten in de sport uit te breiden. Het wordt, aldus de regering, steeds moeilijker te voldoen aan de stij gende behoefte aan voorzienin gen voor de sportbeoefening. Het aantrekken van professionele krachten voor de bevordering van de deskundigheid, de conti nuïteit en de begeleiding van het vrijwillig kader is noodzakelijk. Financieel kunnen de verenigin gen het nauwelijks meer opbren gen de vrijwilligers vergoedingen te betalen. Hierdoor is een groot verloop ontstaan. Om die reden zal het beleid met be trekking tot de subsidiëring van sportopleidingen worden gecon tinueerd. Er wordt een onderzoek gehouden naar de vraag hoe met name de bondsbureaus moeten worden geholpen. In het afgelo pen jaar hebben bijna 20.000 cur sisten aan een opleiding deelge nomen. De verwachting is, gezien het beeld van de laatste jaren, dat dat aantal zal toenemen. De regering blijft financiële steun verlenen aan de totstandkoming van sportaccommodaties. De voornaamste taak is het wegwer ken van de financiële achter stand, hetgeen overigens pas over vier jaar gerealiseerd zal zijn. DEN HAAG (GPD) - Het aantal misdrijven dat ter kennis van de politie is gekomen, is slechts met twee procent gestegen. Daarmee is een vorig jaar begonnen ont wikkeling doorgezet, toen het stijgingspercentage van veertien naar ruim drie procent zakte. Zo'n geringe toeneming van de geregistreerde criminaliteit is sinds 1965 niet meer voorgeko men Uit de zogenaamde slachtoffersen quêtes die sinds enkele jaren worden uitgevoerd, blijkt ook dat er van een stijging van de misda digheid in Nederland nauwelijks sprake is. Het aantal slachtoffers ligt vrijwel op hetzelfde niveau als vorig jaar. Een uitzondering is het aantal autodiefstallen, dat ge stegen is. Het aantal verdachten dat is aange houden wegens overtreding van de Opiumwet, is het afgelopen jaar sterk gestegen, met ruim vijf tien procent. Daarvan kwam iets meer dan de helft uit Nederland en ruim zeventien procent uit Su riname. Ondanks de stijging van het aantal aangehouden verdach ten is de hoeveelheid drugs die in beslag genomen werd kleiner dan in 1977. Zo werd vorig jaar slechts 87,2 kilo heroïne in beslag genomen, tegen 195,9 kilo in 1977. De procureurs-generaal constate ren ook een zorgwekkende toe name van het aantal vuurwapen- Hg)ir»tpn aantal inbeslagge- vuurwapens is in 1978 tot recordhoogte gestegen: 5854, te gen in 1977 nog maar 5440 stuks. Het rijden onder invloed is het af gelopen jaar minder sterk toege nomen dan het jaar daarvoor. Toch blijven verkeersdelicten de justitie wel zorgen baren. In het jaarverslag wordt hierover ge schreven dat de handhaving van verkeersregels nu in hoofdzaak nog met strafrechtelijke midde len geschiedt, maar dat hier vraagtekens bij gezet moeten worden. Misschien is het, aldus de procureurs-generaal, beter om een deel van het verkeerstoezicht over te brengen van het strafrecht naar de administratieve sfeer. Arrestatieteams Bij het inzetten van de zogenaamde arrestatieteams heeft het open baar ministerie, zo staat in het jaarverslag, ook een belangrijke taak gekregen. De teams moeten worden ingezet wanneer het gaat om aanhouding van „zware" misdadigers, waar bij wapengeweld niet uitgesloten is. „De bijzondere training die de leden van zo'n arrestatieteam hebben gehad in het gebruik van vuurwapens, rechtvaardigt de verwachting dat ze minder snel hiervan gebruik zullen maken dan een politieman zonder zo n training". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De regering wil het volgend jaar meer huurwoningen bouwen, vooral in het westen van het land. Volgens het program moeten in 1980 jaar 30.000 woningwetwo ningen worden gebouwd; dat is 9500 meer dan in eerdere plannen was aangegeven. DEN HAAG (GPD) - Nederlandse en Duitse autoriteiten zullen el kaar zoveel mogelijk informatie en gegevens verschaffen over oorlogsmisdadigers en andere de gezochten, van wie bekend is dat zij zich in het buitenland op houden, is internationaal gesig naleerd met het oog op uitleve ring aan Nederland. politieke delinquenten. Hiertoe De eerste uitgave van dit opspo- DEN HAAG (GPD) - Vernieuwin gen en experimenten moeten in het kunstbeleid voorrang krij gen. Om daarvoor geld vrij te ma ken, zullen de gevestigde belan gen (de grote muziek- en toneel instellingen) verder moeten wor den aangetast. Het overleg hier over zal samen met de (nieuwe) Raad voor de Kunst worden voortgezet. Minder steun voor bestaande activiteiten betekent echter niet dat het aantal ar beidsplaatsen in de kunst hoeft te verminderen, omdat daarnaast meer mogelijkheden voor eigen tijdse kunst kunnen worden ge realiseerd. Dit staat in de memorie van toelich ting op de kunstbegroting voor 1980, die in vergelijking tot 1979 met ruim 12 miljoen gulden is ge stegen. Globaal krijgen muziek, muziekdramatische kunst en dans er 5 miljoen bij; toneel, mi me en letteren 2 miljoen; beel dende kunst en bouwkunst een kleine half miljoen; film ruim 7 ton; kunstonderwijs 2 ton en kunstzinnige vorming bijna 3 miljoen. Minister Til Gardeniers van CRM signaleert in haar toelichting dat de spanning tussen kunstbeleid en de sociale positie van de kun stenaars toeneemt. Zij vindt dat ook de kunstenaars zelf keuzen moeten maken en eigen verant woordelijkheden moeten dragen. Anders wordt kunstbeleid alleen een zaak van de overheid. Men zal wel steeds in het oog moeten houden dat er slechts beperkte financiële middelen zijn om de ontwikkeling in de kunst gaande te houden. Anderzijds zullen er minder pre miekoopwoningen en minder vrije sectorwoningen tot stand komen. Het totale nieuwbouw- programma is verhoogd met 3800 woningen. Die zullen in principe bestemd zijn voor de drie weste lijke provincies en de grote ste den buiten het westen. In zijn memorie van toelichting op de begroting van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening schrijft minister Beelaerts van Blokland dat de prioriteit voor stadsvernieuwing gehandhaafd blijft. Maar een stijging van de uitgaven hiervoor zit er niet in. Daarom zal moeten worden na gegaan, aan welke plannen voor rang moet worden gegeven. Er is voor 1980 1,6 miljoen beschik baar. De minister vindt dat de zg. interim-saldorregeling, die voor veertien gemeenten (waaronder Leiden) van toepassing is, niet goed functioneert. Het ministerie zal er op toezien dat gemeentebe- sturem eerst globale plannen maken voor grotere gebieden en vervolgens met uitwerkings plannen komen. Dat laatste ge beurt hu vaak al bij de aanwijzing van stadsvernieuwingsgebieden, waardoor de te verdelen gelden extra belast worden. De regering streeft er naar in 1980 elfduizend woningwet- en parti culiere woningen te verbeteren, waaronder elfhonderd monu mentale woningen. Beelaerts van Blokland overweegt als regel in te voeren dat woningwetwonin gen in een periode van vijftig jaar slechts éénmaal verbeterd mo gen worden, waarbij ze dan wel ouder dan 25 jaar moeten zijn. De verbeteringskosten van de voor oorlogse woningwetwoning mo gen -volgens de plannen van de minister- niet hoger zijn dan tachtig procent van het bedrag dat een vergelijkbare nieuwe woning zou kosten. Voor naoor logse woningwetwoningen zou dit percentage op vijftig vastge steld moeten worden, aldus de minister. Het mogelijk aanwijzen van Leid- schendam tot groeikern is nog in studie. Grootscheepse woning- Beelaerts van Blokland: keuze doen bij stadsvernieuwing. bouw zal hier pas in de tweede helft van de jaren tachtig kunnen plaats hebben. Ook over de aan wijzing van Haarlemmermeer tot groeikern moet nog een beslis sing worden genomen. De minis ter betwijfelt of het tempo van de stadsvernieuwing het tempo van de woningbehoefte zal kunnen bijhouden. Hij vraagt zich daar om af of met name het in het ge bied rond Den Haag en Leiden niet extra woningen als reserve moeten worden gebouwdd. "Het is van het grootste belang dat de problemen op zo kort mogelijke termijn worden geïnventari seerd", aldus de minister. Hij denkt eraan om woningen die pas voor de periode na 1885 gepro grammeerd waren, eerder te bouwen. onlangs besloten tijdens bespreking tussen de Nederland se minister van justitie De Ruiter en zijn Duitse ambtsgenoot. In de justitie-begroting schrijft mi nister De Ruiter dat de uitwisse ling van gegevens tot doel heeft om in beide landen te bekijken of uitlevering of vervolging van oorlogsmisdadigers nog moge lijk is. De speciale Nederlandse j j officier van justitie die vanuit )rirrcli nn ft OI Amsterdam de opsporing van oorlogsmisdadigers coördineert, heeft inmiddels ook contact ge had met zijn Duitse ambtsgeno ten. Minister De Ruiter heeft er verder voor gezorgd dat er een goede vorm van samenwerking tot stand gekomen is tussen de Amsterdamse officier van justitie en de Oostenrijkse speurder naar oorlogsmisdadigers dr. Simon Wiesenthal. Inmiddels wordt hard gewerkt aan het opstellen van een lijst van nog gezochte Nederlandse oorlogs misdadigers. Daarbij gaat het om opsporing van die delinquenten die tot levenslange gevangenis straf of tot de doodstraf zijn ver oordeeld en om nog niet veroor deelde verdachten van oorlogs misdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid. Een aantal van ringsregister wordt verspreid onder alle politiekorpsen in Ne derland en de diensten die belast zijn met de grensbewaking. Bo vendien zullen de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordi gingen die daarvoor in aanmer king komen een exemplaar toe gezonden krijgen. moet anders bestreden worden HET W0NING-(*n DEN HAAG (GPD) - De regering koestert grote zorg over de snelle groei van het militair potentieel van de Sowjet-Unie, waardoor de krachtsverhoudingen zich ont wikkelen ten nadele van het wes ten. In de toelichting op zijn be groting voor 1980 stelt minister Van der Klaauw dat, wanneer de ze ontwikkeling voortgaat, ge vreesd moet worden voor „een ernstige destabiliserende invloed op de Oost-Westverhoudin gen". Op het westelijke antwoord op een van de elementen in de groei van de militaire kracht van de Sowjet- Unie, de indienststelling van nieuwe raketten voor de middel lange afstand (SS-20)*met kern koppen, wordtin NAVO-verband nu al enkele maanden gestu deerd. Ook binnen Nederland, met name binnen het CDA, wordt verschillend gedacht over het meest gewenste antwoord, waar bij de vraag wordt gesteld of Ne derland moet instemmen met een modernisering van de taktische kernwapens waarmee de Neder landse strjdkrachten zijn uitge rust, en met de legering van nieuwe raketten met kernkoppen op Nederlands grondgebied. Minister Van der Klaauw uit zich over deze kwestie zeer voorzich tig. In elk geval maakt hij in de memorie van toelichting op zijn begroting duidelijk dat ondanks het door het kabinet-Van Agt beleden streven naar terugdrin ging van de rol van de kernwa pens in de verdediging, toch ruimte blijft bestaan voor een „aanpassing... aan wijzigingen in de krachtsverhoudingen, die de voor de oorlogvoorkoming nood zakelijke handhaving van het evenwicht en de stabiliteit dui delijk in gevaar brengen". De regering streeft ernaar het poli tiek overleg binnen de NAVO verder uit te breiden tot meer in het algemeen alle onderwerpen die gemeenschappelijke belan gen van de leden van het bond genootschap raken. RECREATIE AAN RAND VAN STAD DEN HAAG (GPD) - Omdat de energieproblemen steeds nij pender worden, moet meer ge zocht worden naar recreatiemo gelijkheden aan de rand van ste den. Met die dicht-bij-huis-re- creatie kan veel brandstof wor den gespaard. De energiesituatie zal meer dan ooit betrokken wor den bij het recreatiebeleid van de regering, meldt de memorie van toelichting op de begroting van CRM. Meer recreatie aan de stadsrand heeft tot gevolg dat het openbaar vervoer mogelijk moet worden uitgebreid. Verder dient extra aandacht te worden besteed aan de aanleg van fiets- en wandelpa den tussen het woon-en recrea- tiegebied. Meer zendtijd Hilversum 4 DEN HAAG (GPD) - Hilversum 4 zal met ingang van 1 april langer te beluisteren zijn, namelijk tot 8 uur. Dat is een gevolg van het voornemen van de regering om de zendtijd met drie uur per dag uit te breiden. Dit staat in de me morie van toelichting bij de be groting van CRM voor 1980. (Van e r verslaggevers) DEN HAAG - Het KNMI en de NOS werken aan een verbetering van weerberichten in het tv-journaal. Dit blijkt uit de memorie van toelich- tln b^ïrollng van het ministerie van verkeer en waterstaat. KNMI en NOS maken gebruik van gegevens die de Projectgroep Functieleer aan de Leidse universiteit heeft verzameld. De projectgroep heeft o.m. onderzocht hoe goed of hoe slecht de mensen het weerbericht onthou den. Mede naar aanleiding van dit onderzoek is het besluit genomen om het weerbericht in kleur uit te zenden. Overwogen wordt om op tv af en toe een uitgebreidere presenatie van het weerbericht te brengen. Meer druk op Zuid-Af rika DEN HAAG (GPD) - De regering acht krachtiger internationale druk op Zuid-Afrika onont koombaar, wanneer de apartheid in dat land gehandhaafd blijft. In de toelichting op zijn begroting voor 1980 stelt minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) dat de regering in beginsel geen en kel middel uitsluit om langs vreedzame weg afschaffing van de apartheid te bewerkstelli gen. Ook rechtstreekse contacten tus sen Nederland en Zuid-Afrika wil de regering blijven gebruiken om de Zuidafrikanen ertoe te bren gen het verwerpelijke van de apartheidspolitiek in tegenstelling tot vorig jaar stelt Van der Klaauw deze keer niet dat het „niet zinvol is de contac ten te verbreken". Arme landen krijgen meer geld DEN HAAG (GPD) - De Neder landse ontwikkelingshulp zal in 1980 3.983 miljoen gulden bedra gen, bijna 9,5 procent meer dan dit jaar. In de toelichting op zijn begroting voor 1980 stelt minister drs. Jan de Koning vast dat Ne derland daarmee opnieuw de norm van 1,5 procent van het Net to Nationaal Inkomen heeft ge haald. Minister De Koning is van mening dat ook nu het in Nederland zelf economisch wat minder floris sant gaat, de - veel grotere - el lende in de arme landen hoge prioriteit moet houden. Hij con stateert intussen dat in de rijke landen in het algemeen de be langstelling voor het ontwikke lingsvraagstuk daalt. Laten werken van illegalen Minister De Ruiter strafbaar DEN HAAG (GPD) - Het laten werken van illegale buitenlan ders wordt strafbaar. Op 1 no vember treedt de Wet Buiten landse Werknemers in werking. Deze wet biedt de mogelijkheid om werkgevers te vervolgen die illegaal in ons land verblijvende vreemdelingen werk verschaf fen. Andere wet voor dienstweigeraars DEN HAAG (GPD) - De regering gaat de zogenaamde totaal dienstweigeraars tegemoet ko men. Er komt een wijziging van de Wet Gewetensbezwaren, waarbij wordt voorzien in de mo gelijkheid tot vrijstelling van de verplichting om vervangende burgerdienst te verrichten in- plaats van militaire dienst. Dit schrijft minister De Ruiter (jus titie) in de memorie van toelich ting op de justitiebegroting voor 1980. Tot nu toe krijgen de totaal dienstweigeraars in de regel nog DEN HAAG (GPD) - Er zijn nieuwe methoden nodig voor het bestrij den van de groothandel in drugs. De bestaande richtlijnen worden niet door alle politiekorpsen op dezelfde manier uitgelegd, waar door afbreuk wordt gedaan aan een effectieve bestrijding van de handel. Dit schrijven de vijf procureurs generaal bij de gerechtshoven in het jaarverslag van het openbaar ministerie 1978, dat bij dejustitie- begroting is gevoegd. „Het open baar ministerie zal er zich in overleg met de politie op moeten bezinnen hoe het evenwicht ge handhaafd kan worden tussen opsponngsethiek en een doelma tige opsporing". De procureurs-generaal constate ren in het jaarverslag dat de ver slaving aan hard drugs onze sa menleving veel zorgen baart. „Met name in de hoofdstad neemt de problematiek onhoud bare vormen aan. In overleg tus sen de hoofdofficier van justitie, burgemeester en korpschef zijn enige acties gevoerd om het cen trum van de handel in hard drugs te bestrijden. Deze acties zijn in zoverre geslaagd, dat de handel niet meer vrijwel openlijk plaats vindt. Het is bekend dat daarmee de problemen in de hoofdstad nog niet zijn opgelost," aldus het jaarverslag. Personeelstekort Bijlmer-bajes DEN HAAG (GPD) - De werving van gevangenispersoneel blijft in het westen vanhct and dusdanig onder de maat dat de vorig jaar geopende Bijlmer-bajes in Am sterdam nog steeds niet volledig in gebruik kan worden geno- Dit schrijft minister De Ruiter (jus titie) in de memorie van toelich ting bij de justitie-begroting voor 1980. gevangenisstraffen opgelegd die De werving van gevangenisperso- iu Het aantal buitenlandse werklozen stijgt. In 1974 bedroeg hun aantal 4300. Eind 1977 was dit opgelo pen tot 15.200, onder wie ruim 5000 vrouwen. gelijk zijn aan de duur 1 vervangende dienstplicht. Deze weigeraars vinden dat de vervan gende dienstplicht hen een on derdeel maakt van het systeem waarvan ze vanwege hun gewe- tensbezwaren geen deel willen De deelname uitmaken. Minister De Ruiter kondigt in de begroting verder nog aan dat bij de wijziging van de Wet Gewe tensbezwaren militaire dienst te vens de strafbepalingen en de tuchtrechtelijke bepalingen van de wet bezien zullen worden. DEN HAAG (GPD) - De opcenten- regeling op de wegenbelasting, in 1965 ingevoerd voor de aanleg van nieuwe autosnelwegen, blijft bestaan, maar er worden geen nieuwe wegen meer van bekos tigd. De opbrengst gaat naar de algemene middelen, schrijft mi nister Tuijnman van verkeer in de toelichting op zijn begroting. Het openbaar vervoer zal opnieuw krachtig worden gestimuleerd. Tuijnman wil besluiten nemen over de aanleg van een reeks nieuwe tram- en treinverbindin gen en parkeerplaatsen bij sta tions, waarvoor - samen met in aanleg zijnde verbindingen - 416,4 miljoen gulden op de begro ting is gezet. Dit najaar zal de Kamer het tweede Meerjarenplan Personenvervoer (MPP) worden gepresenteerd. Het omvat de periode 1980 tot 1984. In het kader daarvan wil Tuijnman beslissingen nemen waar in Amsterdam het definitie ve eindpunt zal komen van de Schipholspoorweg. Eén moge lijkheid is het RAI-complex, een andere de aanleg van de westelij ke ringspoorbaan voor een aan sluiting met het Centraal Station en de Hemtunnel. Het grondwerk van de aardebaan en alle kunstwerken tussen Lei den en Schiphol voor de Schip- hollijn zullen in 1980 vrijwel ge reed komen. Met de spooraanleg wordt begonnen: de noodzake lijke ombouw van het station in Leiden is in volle gang. In het hele land worden voor de ja ren 1980-1990 ruim 30 nieuwe sta tions overwogen. De stations die in de eerste vijfjaar voor opening in aanmerking komen, zullen worden opgenomen in het nieu we Meerjarenplan Personenver voer. In 1980 worden stations ge opend in Alkmaar-Noord, Dui ven (tussen Arnhem en Zeve naar), Den Heider-Zuid, Lunet ten en Leidsewallen. In het kader van het Nationaal plan voor parkeren bij het openbaar vervoer wil ministerTuijnman, in overleg met NS en ANWB, vol gend jaar het aantal parkeer plaatsen bij stations fors uitbrei den. Gerekend mag worden op circa 20 parkeerplaatsen bij sta tions, met ruimte voor zo'n 1900 auto's. Ook zal het aantal spoor bruggen worden vernieuwd. De brug over het Galgewater in Lei den zal in 1980 vervangen wor den. In het uitvoeringsprogramma voor rijkswegen van 1980 tot 1984 zijn zeven nieuwe wegen opgenomen die in die periode moeten worden voltooid: De Lutte-Duitse grens (A-l), Ypenburg-provinciale weg Den Haag-Delft (A-4), voltooiing Rottepolderplein (A-9). Holland- sebrug-Lelystad (A-6), Amster dam-Koog aan de Zaan (A-9), Schellingwoude-weg (AS), en de omlegging bij Groenlo. Van weg A-6 wordt het deel Hollandse- brug-Almere Haven direct uitge voerd met twee rijbanen, maar het aansluitende deel naar Lely stad aanvankelijk met een. Voor de verbetering van het verkeers plein Gouwsluis in Alphen aan den Rijn staat 1,5 miljoen op de begroting opgenomen. Voor de aanleg van fietspaden langs rijkswegen is voor 1980 51 miljoen uitgetrokken; een stij ging van tien miljoen. De provin cies ontvangen voor fietspaden 28 miljoen gulden. neel buiten de Randstad daaren tegen is het afgelopen jaar zo suc cesvol verlopen dat de tekorten, waarvan in de vorige begroting nog sprake was, daar nu zijn in gelopen. gevangenen aan onderzoeken voor wetenschap pelijke doeleinden wordt bin nenkort aan ministeriële richtlij nen gebonden. Er komt geen wet telijke regeling, zoals onder meer door belangenorganisaties van (ex)gedetineerden was gevraagd. „Dat zou overtrokken zijn. Hier van zou de onjuiste indruk kun nen uitgaan dat wettelijke waar borgen nodig zijn om ervoor te zorgen dat gevangenen slechts met hun in volle vrijheid gegeven instemming kunnen worden be trokken bij onderzoek voor we tenschappelijke doeleinden. Op dit punt worden ze echter niet anders behandeld dan personen die in volle vnjheid verkeren", aldus minister De Ruiter. Geen geld voor zoetwaterkanaal (Va slaggevers) DEN HAAG - Op de begroting van verkeer en waterstaat wordt dit jaar geen geld uitgetrokken voor de aanleg van een /oetwaterka- naal tussen Waddinxeen en Voorburg. De reden hiervan is dat de provincie Zuid-Holland heeft besloten om te onderzoe ken of er ook andere mogelijkhe den zijn voor de zoetwatervoor ziening van Delfland en Schie- land. Het ryk is bereid, zo blijkt uit de begroting, aan de kosten an dl! ondei/oek voui een hult miljoen mee te betalen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9