Gifschandaal in W est-Duitsland Egypte: "Israël schept obstakel Iraans vice-premier: "Situatie is al veel beter" Zweden wacht op definitieve uitslag Hoge VN-ambtenaar neemt ontslag Rhodesië- conferentie verder achter gesloten deuren Brandweer had autoriteiten al lang geleden gewaarschuwd 99 NA VONDST GROTE HOEVEELHEID KUNSTSCHATTEN DC-9 verliest staart NAVO- generaal waarschuwt politici DINSDAG 18 SEPTEMBER 1979 BUITENLAND (Van onze correspondent) STOCKHOLM - Ruim 5,5 miljoen teleurgestelde Zweedse kiezers moesten gisteren constateren dat de definitieve uitslag van de ver kiezingen van zondag nog even op zich laat wachten. De mini male winst van èèn zetel die in de eindsprint aan de sociaal-demo craten en communisten werd toegekend, leverde in dit blok slechts teleurstelling op. Men weet namelijk dat nog 40.000 per post uitgebrachte stemmen moe ten worden geteld en van deze kiezers is bekend, statistisch ge zien, dat ze doorgaans conserva tiever dan de doorsnee stern- Bovendien, en dat wordt het strui kelblok voor de socialisten, moe ten ook nog 15.000 stemmen van in het buitenland woonachtige Zweden worden geteld. Van deze mensen, die nu overigens voor de eerste keer van hun stemrecht gebruik kunnen maken, is be kend dat ze grotendeels geen so cialistische sympathieën koeste ren. In de sociaal-democratische terminologie worden ze dikwijls als. belastingontduikers aange duid. Dit omdat veel van hen Zweden hebben verlaten omdat het de hoogste belastingen ter wereld heeft. Ironisch genoeg zijn het dus deze mensen die de weegschaal onge twijfeld naar een niet-socialisti- sche meerderheid zullen doen doorslaan en de overwinning van de conservatieve partij - met 20,5 procent de grootste geworden van het land - zullen bevesti gen. Daarmee is echter het probleem van de regeerbaarheid van Zwe den nog niet van de baan. Onder linge onenigheid deed in oktober 1978 de coalitie bestaande uit conservatieven, centrum en libe rale volkspartij uiteenvallen en die onenigheden zijn blijven be staan. In de centrum-rechtse coalitie stonden en staan dus nu alweer de conservatieven en centrum partij lijnrecht tegenover elkaar. De grootste steen des aanstoots is weer de kernenergie, met de con servatieven als fervente voor- en de centrumpartij als hevige te genstander. Een compromis is al eerder onmogelijk gebleken en nu ligt het eraan of de centrum partij haar ziel wil verkopen om mee te mogen regeren. Mogelijk wordt dit voorlopig door te verwijzen naar de in maart vol gend jaar te houden volksstem ming over het al of niet uitbrei den van het aantal kerncentrales. Onder voorwendsel op de uitslag daarvan te wachten zou de oude coalitie wel van de grond kunnen komen. Maar een "nee" in dit re ferendum zou dan weer de cen trumpartij van het regeringsto neel doen verdwijnen met een nieuwe regeringscrisis als ge volg. Nu de conservatieven de grootste partij zijn geworden in het bur gerlijke blok kan erop worden gerekend dat er een serie veran deringen op zowel binnen- als buitenlands politiek gebied gaat plaatsvinden. Of de beloofde be lastingverlaging kan worden doorgevoerd valt te bezien, maar vrijwel zeker is dat de politiek be treffende politieke vluchtelingen stringenter zal worden. Hetzelfde geldt voor de gastarbeiders die illegaal in Zweden verblij- Er zijn nu al, twee dagen na de ver kiezingen, stemmen opgegaan over mogelijke nieuwe verkie zingen, na de volksstemming volgend jaar over de kernenergie. Een suggestie van conservatieve zijde die door de vroegere coali tiepartners niet in dank werd af genomen. In verschillende com mentaren in de media werd maandag bezorgdheid uitge sproken over deze nieuwe polari sering in de Zweedse politiek die ook door de vroegere premier en oppositieleider Olof Palme zorg wekkend werd genoemd. Het zal nog enkele dagen duren voordat de Zweden weten door wie ze de komende driejaren ge regeerd zullen gaan worden. Maar hoe de uitslag ook zal zijn, in elk geval is links noch rechts ermee tevreden, zo valt uit alle commentaren op te maken. (Van c correspondent) HAMBURG - Hamburg is op het ogenblik het toneel "an het grootste gifschandaal van de Bondsrepubliek. Opge schrikt door de dood van een 13-jarige jongen die door een exploderend projectiel uit de Tweede Wereldoorlog let terlijk werd verscheurd, ontdekte men midden in de stad, op het verlaten terrein van een failliete chemiefabriek, honderden kisten en kratten met munitie, gasgranaten, springstof en chemicaliën die bij explosie een heel stads deel zouden hebben platgelegd. zijn alleen in deze deelstaat exact 167.228 bommen, 10 miljoen gra naten, 7064 mijnen, meer dan 8 miljoen handgranaten, 7 miljoen andere explosieve wapenen en meer dan 5600 ton munitie voor handvuurwapenen ontdekt, uit gegraven en onschadelijk ge maakt. Een karwei dat 97 vuur werkers het leven heeft gekost en waarbij 151 werden gewond. WÊÊKÊÊfÊÊÊ dan 500 ton munitie en gifgas moet worden afgevoerd, hebben de autoriteiten 90 mensen geëvacueerd en 60 fabrieken in de omgeving van de verlaten springstoffenfabriek gesloten. Eind vorige week ontdekte men de resten oorlogstuig toen een jongetje door een gevonden granaat om het leven kwam. Bij deze oorlogsherinnering, ten dele slordig onder de grond ver stopt, bevonden zich granaten met het zwaar giftige zenuwgas „tabun" dat, wanneer het een maal uit het omhulsel vrijkomt, binnen seconden de dood ver oorzaakt. Evacuatie Gistermorgen werden na de ont dekking van dit helse depot ne gentig mensen die in de buurt wonen geëvacueerd en zestig be drijven met gezamenlijk 1500 werknemers gedurende de tijd van de bergings- en opruimings actie gesloten. Politie en soldaten trokken rondom het terrein een cordon van 500 meter. Artsen en personeel van het Rode Kruis staan klaar om bij een ongeval te helpen. Een helikopter houdt het opruimingswerk vanuit de lucht in de gaten. Zware voertuigen mogen het ter rein niet meer oprijden, uit vrees dat zij over verroeste granaten rijden waardoor het gif vrijkomt dat na vermenging met lucht onmiddellijk dodelijk is. „Een keer diep inademen is voldoen de", zei een van de chemici die bij de actie is betrokken. „Het grof ste schandaal aan deze zaak is", volgens de Hamburgse brand weer, „dat wij de autoriteiten al jarenlang hebben gewaarschuwd dat het bij de chemiefabriek Stol- zenberg niet pluis is, dat er mid den in de grootste stad van de Bondsrepubliek een dodelijk ar senaal ligt". Volgens deze woordvoerder moet er ook mee worden gerekend dat op het ter rein de zenuwgassen „Sarin" en „Soman" werden ingegraven, die tegen het eind van de Tweede Wereldoorlog als Duitse geheime wapenen werden ontwik keld. Over alles wat er uit de Tweede We reldoorlog is blijven liggen en menig burger het leven heeft ge kost, heeft het ministerie van binnenlandse zaken van de deel staat Nordrhein-Westfalen giste ren een boekje open gedaan. Sinds 1947 tot 31 decenber 1978 CAÏRO-WASHIN GTON (AP/Reuter) - Egypte heeft gisteren zijn afkeu ring uitgesproken over het feit dat Israëlische burgers thans een officieel fiat hebben voor het aankopen van grond in het bezet Arabisch gebied. "Israël voegt een gevaarlijk nieuw obstakel toe aan de al bestaande obstakels die een alomvattende vredesregeling voor het Midden- Oosten in de weg staan," aldus een officiële reactie van het Egyptische ministerie van bui tenlandse zaken. Het was gisteren precies een jaar geleden dat Egypte en Israël op het buiten van de Amerikaanse president een basisakkoord be reikten dat later concreet gestalte kreeg in een vredesverdrag. Vol gens Cairo druist het Israëlische landaankopen-besluit in tegen de Camp-Davidakkoorden. Tot en met zondag kon alleen de Israëlische regering land aanko pen op de westelijke Jordaanoe- (Van c i correspondent) GENÈVE - Prins Alfred zur Lippe- Weissenfeld, de hoge VN-ambte naar die naar Genève is ontboden in verband met het feit dat de Cy prische politie in zijn huis een gi gantische hoeveelheid kunst schatten heeft gevonden, heeft zijn ontslag ingediend bij de Ho ge Commissaris voor de Vluch telingen. Hij was vertegenwoor diger van de Hoge Commissaris op Cyprus, waar sinds de Turkse inval van 1974 nog steeds vele duizenden vluchtelingen in kampen leven. Prins Alfred, een verre neef van prins Bernard van Lippe-Biester- feld (de tak Weissenfeld heeft zich in 1658 afgesplitst) en als Oostenrijker geregistreerd bij het Hoge Commissariaat, zou vol gens de wet van zijn land zijn adellijke titel niet mogen gebrui ken. De Hoge Commissaris, de Deen Poul Hartling, heeft on middellijk een van zijn naaste medewerkers, de Senegalees Abdou Ciss, naar Cyprus ge stuurd om in samenwerking met de plaatselijke autoriteiten een uitgebreid onderzoek in te stel len. Wegens zijn diplomatieke on schendbaarheid heeft de 57-jari- ge prins Alfred geen gerechtelijk vervolging te vrezen mocht hij op onwettige wijze aan de kunst schatten blijken te zijn gekomen. Het feit echter dat er drie vracht wagens vol antiquiteiten, volgens de Cyprische autoriteiten afkom stig uit geplunderde kerken en musea, bij een VN-vertegen- woordiger zijn gevonden, werpt wel een ernstige smet op de repu tatie van het Hoge Commissa riaat voor de vluchtelingen. Want ook al heeft prins Alfred de kunstvoorwerpen als verzame laar - zoals hijzelf meerdere ma len heeft verklaard - in winkels gekocht, dan nog blijft het een ernstig incident. Want een verte genwoordiger van het Hoge Commissariaat voor de Vluchte lingen moet zich in de allereerste plaats bekommeren om het lot van de vluchtelingen in plaats te ijveren voor uitbreiding van zijn kunstcollectie. Daarnaast dient hij zich te allen tijde en onder alle omstandigheden neutraal op te stellen. Het kopen van een Grieks-ortho dox kerkomament in een stads deel dat door Turken is bezet, kan in de gevoelige Grieks-Turkse verhoudingen op Cyprus moei lijk doorgaan voor een neutraal optreden. De Grieks-Cyprioten gaan ervan uit dat dergelijke voorwerpen zonder twijfel zijn gestolen uit Grieks-orthodoxe kerken in bezet - en door de vroe gere Grieks-orthodexe bevolking verlaten - gebied. Een extra pijnlijk detail is dat de prins aan het hoofd stond van een afdeling die de belangen moest behartigen van de mensen die hun bezittingen bij Turkse inva sie waren verloren. Volgens de geruchten is hij aangegeven door een dienstmeisje dat in zijn huis werkte. BOSTON (UPI) - Een DC-9 van Canada Air met 38 passagiers en vijf bemanningsleden aan boord heeft gisteren een noodlanding gemaakt op het vliegveld van Boston kort dadat het toestel op 8.000 meter hoogte een deel van de staart had verloren. Een stewardes werd licht gewond. De druk in de cabine viel weg, maar „het vliegtuig landde 24 minuten later veilig", aldus een woordvoerder van de havenmeester in Massachusetts. Het vliegtuig vloog naar Yarmouth en Halifax in Nova Scotia en was ongeveer 95 km van het vliegveld van Boston toen het staartstuk eraf viel. De gezagvoerder besloot onmiddellijk naar Boston terug te keren. Het vliegtuig landde veilig. Geen der passagiers werd gewond. ver en in de Gazastrook. Nu kan elke willekeurige Israëli dat doen, al is het voorbehoud ge maakt dat de militaire autoritei ten hem toestemming moeten geven om langer dan 48 uur aan een op zijn nieuwe bezit te ver blijven. Het is niet bekend of de Israëlische regering haar besluit expres heeft laten samenvallen met "Een jaar Camp David" maar ten overvloe de is nog eens gebleken dat die akkoorden tot dusver slechts ten dele zijn uitgevoerd. De betrek kingen tussen Israël en Egypte ontwikkelen zich naar wens, maar al de andere elementen van de Camp-Davidakkoorden - met name natuurlijk dat van de Pale stijnse autonomie - zijn nog niet eens volledig ter sprake geko men, laat staan opgelost. De Egyptische verklaring van gis teren is tamelijk scherp verwoord en maakt duidelijk dat Cairo zich door het Israëlische besluit te genover de Arabische wereld in zijn hemd voelt gezet. De Israëlische beslissing, zo heet het, "is naar letter en geest strij dig met de akkoorden van Camp David, omdat het een poging is de uitslag van de onderhandelingen (over Palestijnse autonomie, red.) te beïnvloeden". Door het besluit, aldus het Egypti sche ministerie van buitenlandse zaken, "vraagt men zich tevens af, in hoeverre Israël van plan is zich te houden aan datgene waar toe het zich heeft verplicht, met name de erkenning van de rech ten van het Palestijnse volk". De Israëlische minister van bui tenlandse zaken Mosje Dajan meent dat de geschillen die Israël scheiden van de Palestijnen klei ner zijn dan de kloof die gaapte tussen Israël en Egypte voordat een jaar geleden de akkoorden van Camp David werden geslo ten. Hij zei dat gisteren tijdens een bijeenkomst op het Witte Huis, ter gelegenheid van de eer ste verjaardag van de akkoorden van Camp David. SCHALMSTADT - De bevel hebber van de NAVO-troepen in Centraal Europa, de West- duitse generaal Gerd Schulze, heeft gisteren de politici van de NAVO-landen ernstig ge waarschuwd snel een beslis sing te nemen over een ant woord op de nieuwe Russi sche SS 20-raketten. „De NAVO staat voor de meest kritieke situatie in vele ja ren". Schulze zei dit op een persconferentie in Schalm- stadt in Duitsland, waar hij een grote najaarsoefening van de NAVO inspecteerde. „Wij kunnen niet toestaan dat er een kloof ontstaat in de af schrikking", zei hij. „We moe ten tegenover elke dreiging een antwoord zetten". Schul ze sprak - vrij ongebruikelijk voor een militair - de hoop uit dat „de politieke leiders de moed hebben een verstandi ge beslissing te Daarmee zei hij in bedekte ter men dat de NAVO spoedig met eigen nieuwe raketsys temen moet komen om de Russische dreiging te weer staan. Hij zei dat als die be slissingen niet worden geno men, de verantwoording voor wat er gebeurt bij de politici ligt. Volgens Schulze moeten de politici weten dat zij met hun beslissingen niet kunnen wachten tot het moment dat de vijand aanvalt. De Westduitse generaal Schul ze gaat volgende week als be velhebber van de NAVO- troepen in Centraal Europa met pensioen. Hij heeft zijn afscheid aangegrepen om nog eens duidelijk te maken dat, in zijn ogen, de NAVO bezig is militair achterop te raken bij de eventuele vijand, het War- schau-Pakt. (Van onze correspondent) LONDEN - De Rhodesië-conferen- tie zet zich onder de hervatting (gisteren) voor onbepaalde tijd in bilaterale gesprekken voort. Dat wil zeggen dat de Britse af gevaardigden in afzonderlijk overleg zullen treden met elk van de twee overige delegaties - die uit Salisbury onder leiding van Abel Muzorewa en die van het Patriottisch Front onder leiding van Nkomo en Mugabe. Van deze gesprekken zullen geen officiële verslagen worden verstrekt. Tegen deze laatste manoeuvre van Britse zijde om de conferentie gaande te houden, tekende Jos hua Nkomo symbolisch protest aan. Hij zei dat zijn mannen naar Londen waren gekomen om een conferentie van alle partijen bij te wonen, maar hij verzette zich verder niet tegen de voorgestelde procedure. De laatste plenaire zitting werd be steed aan een discussie over vooral de door het Patriottisch Front ingediende ontwerp- grondwet. Het Patriottisch Front wenst onder andere geen consti tutioneel staatshoofd met gerin ge macht (Nkomo vroeg: „Wil de Britse regering van Rhodesie soms een monarchie maken?"), maar een president met uitvoe rende macht naar Amerikaans voorbeeld. Het Patriottisch Front is ook tegen een Rhodesisch Huis van Af gevaardigden op basis van regio nale vertegenwoordiging en met gegarandeerde zetels voor de blanke minderheid. Nkomo, die door zijn zegslieden steevast wordt aangeduid als „kameraad president Nkomo", zei daarover dat het Britse parlement dan maar eerst het goede voorbeeld diende te geven met een herver deling van het Lagerhuis in zetels voor de verschillende Britse re gio's. Na de aanloop van de afgelopen week, waarop blijkbaar meer in de wandelgangen werd bereikt dan aan de conferentietafel, gaat de conferentie zich nu eindelijk bezighouden met het kraken van de harde noten. De bilaterale formule voor de gesprekken voorkomt in elk geval voorlopig dat Salisbury en het Patriottisch Front elkaar ter conferentie kra ken en verhindert misschien een voortijdig einde van deze elfde Britse poging om het Rhodesi- sche probleem tot een oplossing te brengen. Een parlementariër van de partij van premier Muzorewa is zondag samen met twee medewerkers vermoord tijdens een officiële missie. Dit heeft een militaire woordvoerder gisteren beves tigd De 47-jarige Terence Mashamban- haka maakte samen met vier me dewerkers een tocht door het re servaat van de Chiweshe stam om bij guerrillastrijders steun te ver krijgen voor de onvoorwaardelijk amnestie die in juli werd afge kondigd Mashambanhaka werd (evenals twee van zijn reisgenoten) neer gehaald met een bijl, aldus de militaire woordvoerder die eer der berichten van regeringstroe pen bevestigde. (Van onze speciale verslaggever Marien van den Bos) TEHERAN - „Na zeven maanden revolutionaire arbeid kan ik nu zeggen dat er een zekere politieke stabiliteit is in Iran", aldus vice- premier Kazem Tabatabai in een gesprek zondag in het kantoor van eerste minister Bazargan. „Binnen een of twee maanden zijn we ook bevrijd van de nood zaak van de revolutionaire comi tés. Deze groepen van gewapen de burgers waren na de revolutie noodzakelijk, omdat de strijd krachten in een staat van ontbin- t ding verkeerden. Maar de politie is weer voor driekwart op de been en de grenzen zijn weer voor 70 procent beveiligd". „Harmonie is er nog niet, niet bin nen de regering en niet tussen de geestelijke en politieke leiders, maar de situatie is al veel beter dan in het begin. Ik ben een op timist en mijn mening is - zo hoop ik tenminste - dat binnen een half jaar de interne problemen zullen zijn opgelost". De jonge bureau craat roert driftig in zijn kopje koffie. De onlangs gekozen Raad van Des kundigen vergadert inmiddels dagelijks over de inhoud van de grondwet voor de Iraanse-Islami- tische Republiek. Omdat de le den nagenoeg allemaal geestelij ken zijn en gewend te preken voor gelovigen, lopen de verga deringen wat de tijdsduur betreft danig uit de hand. Op het leer en pluche waar eens de door de sjah benoemde, keurig in het pak ge stoken „parlementariërs" verga derden, worden heftige discus sies gevoerd door mannen met grote baarden en tulbanden en één vrouw. Ook tijdens het spre ken draagt ze de zwarte „tsjador" zo plichtsbewust, dat maar één oog zichtbaar is. Zo te zien gaat dit alles er keurig en parlementair aan toe, maar de uitslagen van de achtereenvol gende stemmingen zijn vrijwel identiek. Zoals bij het vijfde principe van de grondwet over de „Velajat-e Faqih", waarbij de hoogste autoriteit op het gebied van de islamitische wetten (Aja- tollah Chomeini) zal regeren als de vertegenwoordiger op aarde van de - verdwenen - twaalfde imam. Van de 65 aanwezige ver tegenwoordigers stemden er 53 voor, 8 tegen en 4 onthielden zich van stemming. Voor de vermaarde Iraanse schrij ver en politicus Ali Asghar Haj Sejed Javadi is dat de reden waarom hij zijn krachten niet wil verspillen aan het formuleren van een nieuwe grondwet. Na de dood van Ajatollah Taleghani zou hij in aanmerking komen om de opengevallen plaats in de Raad op te vullen, zo heeft het ministe rie van binnenlandse zaken be slist. „Het heeft geen enkele zin te probe ren in die Raad enige invloed uit te oefenen," zegt Javadi. „Want als ik erbij zou zitten, zou ik de vierde of vijfde niet-religieuze zijn. Wat er nu gebeurt, is dat één religieuze groep gebruik maakt van haar macht om haar mening op te dringen". Op de vraag hoe dat zover heeft kunnen komen, antwoordt Java di: „De meest orthodoxe geeste lijken hebben een politieke partij in het leven geroepen (de Partij van de Islamitische Republiek) en hebben tegelijkertijd mis bruik gemaakt van het religieuze leiderschap van Ajatollah Cho- „Ze hebben geprofiteerd van het feit dat de meerderheid van de ongeletterde mensen (zo'n 60 tot 70 procent) niemand anders ken de dan enkele religieuze leiders. Groepen aanhangers van de par tij hebben mensen gedwongen voor hun lijst te stemmen; ze hebben geprofiteerd van de offi ciële propaganda; ze hebben ge profiteerd van het woord „islam" en van de naam van de republiek. Daarom zijn er zo weinig leken gekozen". In afzonderlijke gesprekken lijken vice-premier Tabatabai en Javadi het over één zaak roerend eens. De huidige politieke problemen moeten worden verklaard uit het totale gebrek aan politieke orga nisatie tijdens de dictatuur van de sjah. Over de nabije toekomst lopen de meningen echter ver uiteen. Tabatabai: „De eerste verkiezingen hebben plaatsgevonden; de raad die de grondwet moet uitwerken is aan de slag en op de ministeries hebben we onze draai zo'n beetje gevonden. Om de politieke stabi liteit zeker te stellen, is het nu nog zaak een president en een parle ment te kiezen. Tegen die tijd ho pen wij stapje voor stapje de boel weer aan het draaien te heb ben". Volgens Javadi gaat Iran echter „een periode tegemoet waarin de ontevredenheid nog verder zal groeien". „De regering is niet in staat de sociale en economische problemen op te lossen, zodat een gevaarlijke situatie kan ontstaan. Als deze onzekerheid blijft voortduren, mag een nieuwe re volutie zeker niet worden uitge sloten. In feite zijn er dan maar twee mogelijkheden: een militai re coup met een dictatoriaal re gime, alhoewel het volk daar wel op bedacht la Ben tweede, meer realistische mogelijkheid is een harmonisatie van de macht van de geestelijken met de niet-reli- gieuze groeperingen".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17