LAUWE ONTVANGST MILJOENENNOTA Verruiming van mogelij kheden tot vrij kamperen Van Kemenade: beschuldiging van is benepen Bewoners zijn overlast van autoprostitutie meer dan zat Arrestaties in moordzaken AMSTERDAMSE BUURT WIL SLAGBOMEN 'Uitzetting van groep christen-Turken zeker' DINSDAG 18 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND PAGINA 11 DEN HAAG (GPD. ANP) - De vandaag gepresenteerde Miljoenennota heeft een lauwe ontvangst gekregen van de politieke partijen. Alleen het CDA is duidelijk tevre den. De VVD, de andere regeringspartner, zegt grote twij fels te hebben of het voorgestelde beleid wel voldoende is om tot herstel van de economie en de werkgelegenheid te komen. De oppositie heeft scherpe kritiek op de begro ting '80. verdeling van inkomens, alsme de inspraak in investeringsplan nen en winstbestemming van het bedrijfsleven. Ook dringt het CDA er met klem bij het kabinet op aan de VAD, de openbaarheid van inkomens, de beheersing van niet-cao-inkomens en de onder nemingsraden in kleine bedrij ven door te zetten. De WD-fractie in de Tweede Ka mer vindt dat het met de aanpak van de economische problemen de verkeerde kant op gaat. „Grote zorgen" maakt de WD zich dat het niet mogelijk is gebleken de stijging van de collectieve uitga ven terug te dringen. De WD acht daarom verdere bezuinigin gen op de overheidsuitgaven dringend geboden, aldus de ver rassend kritische reactie van de WD-fractie. Het CDA vindt daarentegen dat de Miljoenennota aanzienlijke ver beteringen van het beleid bevat. „De christendemocratische aan pak van het beleid is er goed in herkenbaar", aldus de CDA-frac- tie, die wijst op het gerichte, se lectieve beleid dat gevoerd wordt om de economie te stimuleren. Ook vindt het CDA dat on rechtvaardigheden in het thans voorgelegde beleid zijn wegge- zij te grof en te veel noemt. Op een aantal punten neemt het kabinet, zo meent de fractie, eerdere voor stellen van de PvdA over. Het Be- stek-beleid wordt gedeeltelijk verlaten, maar het gebeurt half en te laat. Het enige lichtpuntje in de begroting is volgens de PvdA- fractie de justitie-begroting van minister De Ruiter. Voorzichtig Het CDA merkt wel op dat een ma- tigingsbeleid, overigens met be houd van koopkracht, alleen niet voldoende is. Er moeten struc- tuurhervormende maatregelen tegenover staan, zoals een her- Ontmoedigend De PvdA vindt de Miljoenennota een „ontmoedigend en gevaarlijk stuk". Vrijwel geen enkele doel stelling van Bestek '81 wordt ge realiseerd en het ergerlijke is dat het kabinet erin berust, aldus de PvdA. De stijging van de ener gieprijzen is een slecht en ontoe reikend excuus, want die stijging was er in 1974 in veel sterkere ma te, aldus de PvdA. De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer bepleit een aanzienlijk ver dergaande'matiging dan het ka binet nu voorstelt, vooral voor de hogere inkomens. Kritiek heeft de fractie op de verhoging van de aardgasprijs met circa 9 cent, die D'66 noemt de Miljoenennota „voorzichtig, zonder veel risico's en daardoor ook zonder veel per spectief'. D'66 vindt het teleur stellend dat de regering zich schijnt neer te leggen bij de hoge werkloosheid en niet een krach tige poging doet het aantal werklozen te verminderen, onder meer via een sterkere matiging van de hogere inkomens. Verder betreurt D'66 het dat de regering niet heeft voorgesteld om bij voorbeeld via een extra loonma tiging met een voor ieder gelijk percentage een beter perspectief te bereiken op het gebied van de inflatie- en werkloosheidsbe strijding. Volgens D'66 heeft de regering een aantal trucs toegepast om de be groting voor 1980 sluitend te krij gen. „Wellicht zal de regering door uitputting van de voorraad trucs een begroting voor het dienstjaar 1981 niet kunnen vol tooien", aldus D'66. Minister De Ruiter - lof van oppositie voor justitie-begroting - moedeloze indruk" maakt. In te genstelling tot vorig jaar wordt Bestek '81 niet genoemd. De re gering kan er kennelijk niet meer omheen dat de Bestek-operatie op hoofdpunten heeft gefaald en doet nu voorzichtige pogingen het beleid enigszins bij te stellen, aldus de PPR. Niet milder "Het ijskoude sociaal-economische klimaat is er door de Miljoenen nota niet milder op geworden". Aldus een eerste reactie van het Volgens de FNV wordt het in "Be stek "81" ontvouwde beleid in grote lijnen voortgezet ondanks uitblijven van ook maar enig re sultaat in de strijd tegen de werkloosheid. Ze vindt dat het kabinet het falen van het werk gelegenheidsbeleid al te gemak kelijk wijt aan de verslechterde internationale economische si tuatie en aan de stijging van de energieprijzen. Het onttrekt zich daarmee aan zijn eigen verant woordelijkheid om een beleids plan te ontwerpen dat is gericht op een vermindering van de werkloosheid en op een betere verdeling van de beschikbare ar beid. Volgens het Christelijk Nationaal Vakverbond is handhaving van de in Bestek '81 aangegeven voorstellen tot korting van so ciale uitkeringen, ambtenaren salarissen en salarissen van trendvolgers volledig in strijd met de in de Miljoenennota door de regering gebezigde woorden "solidariteit van ons allen". Naar de mening van het CNV moet die solidariteit betrekking hebben op de gelijke behandeling van ac tieven en niet-actieven. De vakcentrale constateert verder, dat er van een vermogensaan- wasdeling (VAD) in de afgelopen regeringsperiode niets terecht is gekomen. Onmogelijk Het Verbond van Nederlandse On dernemingen vindt dat werkge vers en werknemers bij de ko mende loononderhandelingen voor een schier onmogelijke op gave komen te staan, omdat de overheid opnieuw beslag legt op vrijwel de gehele groei van het nationale inkomen. Daardoor ook wordt de noodzake lijke verbetering van onze con- currentie-positie - die het VNO eerder becijferd heeft op acht a tien procent - bij lange na niet gehaald, aldus de grootste werk geverscentrale. "Weliswaar is het kabinet tegemoet gekomen aan de wens van de vakbeweging de inkomens tot en met modaal te handhaven, maar de vooruitzich ten voor de bedrijfsrendementen zijn alleen maar verslechterd", aldus het VNO. Het is jammer dat het kabinet er onvoldoende in slaagt aan de uit gezette beleidslijnen vast te hou den. Hierdoor worden de bedrij ven op de minlijn gezet. Teleur stellend is daarbij dat bovenop tegenvallers uit het buitenland het begrotingsbeleid een extra impuls aan de inflatie geeft. Hiermee gaan wij met de econo mische ontwikkeling weer de verkeerde richting uit, aldus een eerste reactie van het Nederlands Het NCW betreurt de verlaging van de investeringspremie en de on volledige uitvoering van de Hof- stra-plannen, waardoor liquidi- teitspositie van de bedrijven zal worden aangetast. Al met al ko men de doelstellingen van Be stek '81 met dichter by een reali satie en worden de economische problemen in de toekomst nog knellender, aldus het NCW. Teleurstelling De tariefsverhogingen in de Mil joenennota gaan een gemiddeld gezin volgend jaar 550 gulden kosten. Daarin zit alleen al 330 gulden in verband met de aard gasprijsverhoging. Dat is de berekening van Konsu- menten Kontakt in een afkeu rend commentaar op de Miljoe nennota. Teleurstelling heerst er bij KK dat de regering geen enkele maatre gel ter verbetering van de positie van de consument neemt. Er wordt alleen een prijsverhogin- gen-beleid gevoerd, waarin ur gente maatregelen als stimulan sen voor openbaar vervoer, ver- eenvoudige procedures voor consumentenklachten en wette lijke regels voor milieuvervui lende produkten achterwege blijven, aldus KK. DEN HAAG (ANP) - "Een minister die hoog van de toren blaast moet op zijn minst de moed hebben zelf voor zijn verlies de verant woording te nemen". Met deze woorden reageerde het Tweede-Kamerlid Van Kemena de (PvdA) gisteren op de mede deling van minister Pais van on derwijs dat zijn geschil met mi nister Andriessen handelt over een tekort dat door het vorige ka binet is achtergelaten. Van Kemenade, die in het kabinet- Den Uyl minister van onderwijs was, wijst er op dat Pais de volle dige verantwoordelijkheid voor de meerjarenramingen op zich nam op het moment dat hij zijn ambt aanvaardde. Hij droeg ken nis van alle feiten die hem voor dien precies waren voorgelegd. Het gaat, volgens Van Kemena de, niet aan te proberen die ver antwoordelijkheid nu af te schui ven. Te meer niet omdat de meerjarenraming die hij toen heeft geaccepteerd naast het na deel van rond 60 miljoen veel voordelen bevat die een veelvoud van dit bedrag belopen, zoals bij voorbeeld de in dezelfde meeija- renraming en toen nog niet ge bruikte 150 miljoen voor uitbrei ding van de gedeeltelijke leer plicht. Bovendien zijn er gelden in opgenomen voor verbeterin gen in het buitengewoon onder wijs, voor uitbreiding van het ac tiveringsplan en van onderwij sexperimenten. Voordelen die, volgens de oud-mi nister, of wel door deze minister als bezuinigingen zijn gebruikt, of wel met veel vertoon als eigen beleid zijn gepresenteerd. Zelfs afgezien daarvan echter doet de beschuldiging aan het adres van het vorig kabinet benepen aan omdat dekkingsmogelijkheid binnen de begroting ook toen al voorhanden was, bijvoorbeeld via de bij het wetenschappelijk onderwijs voorkomende reser ves. Dat Pais een dergelijke op lossing niet heeft kunnen of wil len kiezen, moet hij niet aan de vorige, maar de huidige ministers van onderwijs en van financiën verwijten, meent Van Kemenade. AMSTERDAM/HARDENBERG (ANP) - De Amsterdamse re cherche heeft het afgelopen weekeinde de 24-jarige T.M. gear resteerd. De man wordt ervan verdacht betrokken te zijn ge weest bij de moord dan wel dood slag op de Amsterdamse hoeden- ont werper Peter Voorn. Het slachtoffer werd op 18 augustus gewurgd aangetroffen in zijn wo ning aan de Keizersgracht. Vol gens een politiewoordvoerder zijn er meer verdachten, maar die heeft de recherche nog niet kun nen opsporen. In verband met de moord op de 30- jarige mevrouw H. Reints uit Hardenberg is zaterdag een 19-ja- rige inwoner van Hardenberg aangehouden. Mevrouw Reints werd vorige week zondag dood aangetroffen in een Vriezenveens bos vlak bij Hardenberg. DEN HAAG GPD) - De mogelijkheden om buiten officiële kampeerplaatsen vrij te kamperen, worden verder ver ruimd. De regering heeft dat plan neergelegd in een wijzi ging van het ontwerp voor de Kampeerwet. DEN HAAG - Evenals vorig jaar liet minister Wiegel van binnenlandse zaken zich gisteren weer per koets en geëscorteerd door de bereden politie naar het Binnenhof rijden om in het gebouw van de Eerste Kamer het parlementaire jaar officieel af te sluiten. De gemeentebesturen krijgen meer bevoegdheden om naar eigen in zicht het kamperen op een boe renerf toe te staan. Volgens het oorspronkelijke wetsontwerp zou in beginsel alleen vrij kampe ren zijn toegestaan in die gebie den waar het bestemmingsplan daarvoor de ruimte zou bie den. Burgemeester en wethouders mo gen volgens het nieuwe plan toe stemming geven om vrij te kam- AMSTERDAM (ANP) - De be woners van de Utrechtse- buurt hebben B en W van Amsterdam voorgesteld slagbomen te plaatsen om de door de autoprostitutie ver oorzaakte verkeersoverlast te bestrijden. Daarbij zou met een systeem van magnetische kaartjes gewerkt moeten worden zodat 's avonds en 's nachts alleen buurtbewoners, brandweerauto's, ambulan ces en dergelijke de slagbo men kunnen passeren. Het gaat hierbij om het gebied tussen Utrechtsestraat, Wete ringschans, Reguliersgracht en Keizersgracht. De bewo ners in die blokken worden al jaren uit hun slaap gehouden door de automobilisten, die in de buurt rondjes rijden op zoek naar prostituees. Vorige week vrijdag kwam het tot een actie, waarbij de Regu liersgracht op twee plaatsen werd opgebroken. De bewo ners zijn echter niet van plan het bjj één keer te laten. Als de gemeente niet binnen afzien bare tijd op het voorstel rea geert zullen er meer acties volgen. "We zijn het beu", zo vertelt één van de getergde bewoners. "Van acht uur 's avonds tot zes uur 's morgens rijden er auto's door de buurt met een frekwentie van 140 per mi nuut. De circa 500 gezinnen die hier wonen leven op kal- merings- en slaapmiddelen. Er valt niet meer bij te slapen. Het lawaai is onze voornaam ste grief, maar wij worden ook geconfronteerd met een al gemene verloedering van de buurt. De meisjes die hier tippelen zijn voor het meren deel verslaafden. Hun be hoefte doen ze op straat en in portieken. Wie klachten uit, riskeert repressailles van de souteneurs. Verschillenden van ons zijn bedreigd, er zijn auto's in de gracht geduwd en één mevrouw is al twee keer in elkaar geslagen". Protesten bij gemeenten en jus titie hebben tot nu toe bitter weinig uitgehaald. B en W lie ten de bewoners vorig jaar weten dat zy geen blijvend einde aan de overlast konden maken en hoofdofficier van justitie mr. Messchaert rea geerde op de klachten met de mededeling dat aan het probleem "aandacht zou worden besteed". "Alleen van de politie hebben we altijd alle medewerking gekregen", aldus een woordvoerder van de buurtbewoners, "maar daar schieten we niet veel mee op. Er worden regelma tig razzia's gehouden, maar een uur later staan alle opge pakte tippelaarsters weer langs de stoep. Dat proces verbaal, daar lachen ze om. Bovendien worden de meeste meisjes tijdig gewaarschuwd als er politie in aantocht is. De hele zaak wordt namelijk ge dirigeerd vanuit drie café's in de buurt, waar de souteneurs met een "scanner" de politie band afluisteren". Het door de bewoners voorge stelde slagbomensysteem wordt volgens hun zeggen in München en Heidelberg al geruime tijd met succes toe gepast. "Alle overlast is daar van de baan", zegt een bewo ner. "De maatregel sluit trouwens mooi aan op het be stemmingsplan voor de Re guliersgracht, waarin het we ren van doorgaand verkeer vooropstaat". Behalve het af en toe houden van razzia's en een verscherp te surveillance in de buurt, is er volgens de Amsterdamse politie geen kant-en-klare oplossing voor het probleem van de overlast in de Utrecht se buurt te vinden. Boven dien zou er niet alleen in Am sterdam over het prostitutie- probleem nagedacht moeten worden, maar ook op provin ciaal en zelfs regeringsniveau, zegt hoofdinspecteur De Ko- ningh van het bureau Lijn baansgracht. Volgens hem zou men eerst moeten beginnen de prostitu tie te erkennen. Pas wanneer het zover is kan men naar een oplossing zoeken. Eén moge lijkheid zou een eros-centrum zijn. Maar ook dan komt on middellijk de vraag "waar?" en zijn er onmiddellijk andere buurtcomités die actie gaan voeren. Overlast zal er na tuurlijk altijd blijven. Je kunt het alleen wat verlichten, meent de hoofdinspecteur. De acties van de politie in de Utrechtsestraat beperken zich tegenwoordig uitslui tend tot het oppakken van de prostituees. Vroeger werden ook automobilisten aange houden in een poging het veelvoudig rijden in de buurt tegen te gaan. Maar dit lever de weinig op. Vorig jaar wer den 600 prostituees opgepakt voor overtreding van het tip pelverbod. Tachtig procent van deze vrouwen was tussen 22 en 32 jaar. De straffen tegen hen bestaan uit geldboetes van vijftig tot 250 gulden en hechtenisstraffen. Omdat er in vrouwengevangenissen geen plaats genoeg is, staan de dames echter zo weer op straat. Het is begrijpelijk dat de buurt dan moedeloos wordt en denkt dat er niets gedaan wordt, aldus De Ko- ningh. Het tippelen is de enige vorm van prostitutie waartegen in Amsterdam hard wordt opge treden. Van de "zittende" prostitutie op de Wallen en de barprostitutie ondervindt men minder last en dit wordt dus oogluikend toegestaan, aldus de hoofdinspecteur. peren zonder rekening te houden met bestemmingsplannen. De regering meer.t dat de mogelijk heden voor „individueel inge stelde kampeerders" hiermee verder verruimd zullen wor den. De regering zal geen subsidie geven aan de exploitanten van kam peerplaatsen om „toeristische" standplaatsen te bevoordelen ten opzichte van „vaste" standplaat sen. De vaste plaatsen leveren de exploitant meer geld op, waar door het gevaar bestaat dat hij voor de toeristische plaatsen minder ruimte zal reserve- De regering zal ook geen regels in voeren die discriminatie bij het kamperen moeten tegengaan. Zij vertrouwt erop dat de relatie tus sen de exploitant als „gastheer" en de kampeerders als „gasten" dit niet nodig zal maken. Om alle twyfels weg te komt in de nieuwe wet uitdruk kelijk te staan dat gemeentebe sturen geen bouwvergunning mogen eisen voor recreatiecara vans op een kampeerplaats. De regering is het met de Tweede Kamer eens dat vooral de mensen met een vaste standplaats voor een caravan nu ten opzichte van de exploitant van een kampeer plaats vaak in een te afhankelijke positie verkeren. De bescher ming van deze kampeerders moet vooral worden gegaran deerd door toezicht van de over heid op de reglementen van de kampeerplaatsen en door rege ling van de tarieven. Ook de voor schriften van de kampeerveror- dening zullen de vaste kampeer der moeten beschermen. Verder heeft de regering voorge steld koppelverkoop in relatie met het plaatsen of geplaatst houden van kampeermiddelen op kampeerplaatsen onmogelijk te maken. Verder wordt voorge steld dat het reglement van kam peerplaatsen voortaan zo wordt ingericht dat de kampeerder weet wat hem op de kampeer plaats te wachten staat. ALMELO (ANP) - Het ligt volgens de Almelose politiecommissaris H. van Boom voor de hand dat de groep christen-Turken, die sinds september in de Grote Kerk van Almelo verblijft, op korte termijn het land wordt uitgezet. „Dit is de enige maatregel die ons rest nu deze week de verblijfsvergun ningen in Nederland voor alle le den van deze groep is verlopen", stelt de commissaris. Er hoeft geen beletsel te zijn deze mensen uit de kerk en over de grens te zetten. „Er gelden voor onze rechtsstaat nu eenmaal regels waar iedereen - dus ook deze Turken - zich aan moeten hou den. Op de keper beschouwd plegen deze mensen lijdzaam geweld", zo luidt de toelichting van de commissaris. Aan de actie van justitie zal overleg vooraf gaan tussen onder meer het mi nisterie van justitie, de procu reur-generaal in Arnhem, de hoofdofficier van justitie in het arrondissement Almelo en de Commissaris der Koningin in Overijssel. Burgemeester Schneiders van Almelo, die be middelt voor de christen-Turken, heeft tot nu toe gezegd dat hij zich niet kan voorstellen dat deze mensen door de politie uit de kerk worden gezet. Formeel staat de burgemeester overigens buiten een besluit tot uitzetting van de Turken, want de vreemdelingenpolitie (die hier mee belast is) valt direct onder het ministerie van justitie. Zij hebben inmiddels de steun van diverse kerkelijke en politieke organisaties. Woordvoerder Ten Hopen van het landelyke steuncomité christen- Turken zegt in een eerste reactie op de uitlating van de Almelose politiecommissaris Van Boom „geschrokken" te zyn. Hij kan zich niet voorstellen dat de ruim vijftig christen-Turken door de politie uit de kerk worden ver wijderd. Daarvoor heeft onze ac tie een te grote steun, zet Ten Ho pen, die op korte termyn van de politiecommissaris een toelich ting wil. De Westduitse deelstaat Rynland- Palts is bereid enkele van de uit gewezen Syrisch-orthodoxe christenen uit Nederland op te nemen. Deze openeming in het buitenland is het voorlopige re sultaat van de maandenlange bemiddeling, die mgr. J Bluys- sen van Den Bosch, zyn advi seurs en het kerkbestuur van de Sint Jan in Den Bosch hebben ondernomen. Het verzoek daar toe was uitgegaan van christen- Turken, die enkele maanden in de kathedraal in Den Bosch heb ben gezeten. Adviseurs van de bisschop zijn ver schillende keren in West-Duits- land geweest by allerlei instan ties. en zullen dat ook voor de verdere afwikkeling doen, als mede voor het zoeken naar mo gelijkheden elders.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11