Israëli's mogen nu grond kopen Kennedy en Reagan sterk Spanje staat achter Palestijnse zaak Opschudding over vrijlating Israëlische militair Felle kritiek op Bazargan Op Jordaanoever en in Gazastrook CARTER VERMOEID Per ballon gevlucht uit DDR Congres: Embargo Vietnam opheffen Machtswisseling in Afghanistan MAANDAG 17 SEPTEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent) JERUZALEM - Langs omwegen is de afgelopen week in Israël be kend geworden dat de opperbe velhebber van het Israëlische le ger, generaal Rafael Eytan, een wegens een viervoudige moord tot 12 jaar veroordeelde officier heeft doen vrijlaten. De jonge of ficier, luitenant Pinto, werd ver oordeeld wegens het eigenhan dig wurgen van vier Libanese burgers. De moord zou bijna anderhalfjaar geleden, na de invasie in Zuid- Libanon, hebben plaatsgevon den. Na ze eerst te hebben vast gebonden en gemarteld, wurgde luitenant Pinto de vier Libanezen en gooide de lijken in een put. Pinto moest zich voor zijn daad verantwoorden voor een militair tribunaal en werd uiteindelijk tot acht jaar gevangenisstraf veroor deeld. Dat vonnis werd direkt door opperbevelhebber Eytan te ruggebracht tot twee jaar. Een derde van de straf wordt wegens goed gedrag kwijtgescholden, zodat Pinto reeds volgende maand vrij komt. De details van deze zaak zijn tot vrijdag voor het Israëlische publiek verborgen gebleven. Be kend was wel dat iets dergelijks zich had afgespeeld, maar de mi litaire censuur verbood publika- tie omdat het ging om een zaak die achter gesloten deuren was behandeld. De onvermijdelijke vraag was: waarom heeft Eytan zo gul zes jaar straf kwijtgescholden voor een viervoudige moord? Een antwoord hierop bleef uit omdat over de zaak niets werd gepubli ceerd. Tot vrijdag de Los Angeles Times de twee maanden oude brief publiceerde die het Knes- setlid Uri Avnery aan 119 Knes- setleden had gestuurd. In de brief stond een opsomming van de fei ten zoals de rechtbank ze had vastgesteld. Opperbevelhebber Eytan had twee maanden geleden in een krante interview een gedeeltelijk ant woord op de vraag gegeven. Daarin stelde hij dat Pinto had gehandeld in levensgevaar, al leen en ver van zijn basis en dus had moeten optreden naar eigen inzicht. Volgens generaal Eytan waren dit verzachtende omstan digheden. Uit de publikatie in de Los Angelos Times blijkt echter dat generaal Eytan heeft gelogen: Pinto ver keerde niet in levensgevaar, hij was niet alleen - er waren twee soldaten bij - en was dicht bij zijn basis. De leugen staat vast omdat niemand de juistheid van Avne- ry's beschuldigingen bestrijdt - ook niet generaal Eytan, zijn baas, minister van defensie Weizman, of de legerwoordvoer- der. Niettemin heeft Weizman ver klaard generaal Eytan volledig te steunen. Na drie dagen van stil zwijgen gaf Eytan zaterdagavond een verklaring uit waarin hij stel de dat in zijn krante-interview overdreven aandacht zou zijn be steed aan de daarin genoemde argumenten. Deze zou hij in een latere verklaring weer hebben ingeslikt. Bij die gelegenheid zou hij hebben gezegd de lezing van de rechtbank niet in twijfel te trekken - dat is dus de door Av nery gepubliceerde brief. De regering heeft de zaak bij afwe zigheid van Weizman nog niet behandeld. Enige ministers heb ben reeds te kennen gegeven de opperbevelhebber te zullen steu nen tegen de „internationale las tercampagne". Vanuit de Knes set is echter Eytans aftreden geëist. Volgens het Israëlische militaire recht mag de opperbe velhebber vonnissen van het mi litaire gerechtshof zelfstandig wijzigen. Formeel is Eytan dus niet buiten zijn boekje ge gaan. Blijft over diens leugen. „Maar mi nisters spreken toch ook wel eens niet helemaal de waarheid"?, zei een Likoed-Knessetlid onschul dig. „Die hoeven dan ook niet af te treden. Waarom zou Eytan, één van Israëls beste militairen, voor eenzelfde .vergrijp' dan wel de rekening moeten betalen?" (Van c correspondent) JERUZALEM - Israëli's mogen voortaan land aankopen op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Dit heeft de Israëlische regering gisteravond besloten. Daar mee werd een uit 1967 daterende militaire verordening ingetrokken die aan Israëlische privé-personen en instan ties verbood land te kopen in de bezette gebieden. Regeringswoordvoerder Arieh Na- een absurde en discriminerende or gaf als toelichting op dit rege- situatie was rechtgezet. „Overal ringsbesluit dat door dit besluit ter wereld kunnen en mogen jo- TEHERAN (UPI/DPA/Reuter) - Irans machtige sji'itische geeste lijkheid heeft gisteren weer een felle aanval gedaan op premier Bazargan en een van Chomeini's voornaamste assistenten drong zelfs aan op zijn aftreden. Abol Hassan Bani Sadr die eerder het aanbod van Bazargan om tot zijn regering toe te treden afsloeg, verklaarde dat de Iraanse rege ring bezig is uiteen te vallen en dat het nu tijd is haar door een andere te vervangen. Bani Sadr, de belangrijkste theoretische econoom van de Iraanse islamie ten, verweet het overgangskabi net van Bazargan dat het alleen maar experimenteert en zonder duidelijke lijn regeert. Ook Mo hammed Behesjti die lid is van de raad van deskundigen die zich over een nieuwe Iraanse grond wet moet uitspreken, en ajatollah Azari-Gomi, die aftrad als open bare aanklager in Teheran uit protest tegen wat hij noemde ob structie van de regering, leverden félle kritiek op het beleid van Ba zargan en de zijnen. Maar Bazargan sloeg onmiddellijk terug. Hij verklaarde in een rede dat zijn regering is beroofd van de macht om de problemen aan te pakken waarmee het land wor stelt. Bazargan, die al diverse malen zijn ontslag als premier heeft inge diend, maar op last van Chomeini moet aanblijven, zei gisteren dat zijn regering niet zal aftreden. De geschiedenis, het volk, de imam (het onofficiële staatshoofd Chomeini) en God hebben ons de plicht tot regeren opgelgd, aldus Bazargan. Hij wees erop dat men in het begin geloofde dat de re volutie was afgelopen met de af zetting van de sjah en het herstel van het constitutionele bewind. Maar, aldus de Iraanse premier, de regering zag zich geplaatst voor het optreden van contra-re volutionairen en eisen van de ar beidende bevolking. De arbei ders gingen niet akkoord met de wijze waarop de fabrieken wer den geëxploiteerd en men zette ons onder druk om de banken te naasten. Regeringsbureaus moesten worden gezuiverd en wij kwamen tenslotte tot het besef dat de grondslagen van de staat dienden te worden gewijzigd. El ke probleem dat ontstond als ge volg van de revolutionaire veran deringen, aldus Bazargan, werd de regering in de schoenen ge schoven maar die had niet de macht de problemen aan te pak ken, laat staan ze uit de wereld te helpen. Behalve het besluit om het rege ringsapparaat te zuiveren, heeft de Iraanse revolutionaire raad gisteren nóg twee besluiten ge nomen. Krachtens het ene zullen alle particuliere scholen in Iran onder staatstoezicht worden ge plaatst, de buitenlandse scholen uitgezonderd, en op grond van het andere zullen duizenden niet- politieke gevangenen binnenkort van een amnestie profiteren. Uit gesloten van deze amnestie zijn onder meer oplichters waarbij het gaat om een bedrag van meer dan ongeveer 14.500 gulden, mensen die een groot bedrag aan steekpenningen hebben aange nomen en handelaars in verdo vende middelen. HAZEBROUCK, FRANKRIJK (AP) - In noord-oost Frankrijk zijn gistermiddag acht personen om het leven gekomen toen twee sportvliegtuigjes in de lucht met elkaar in botsing kwamen. De toestellen hadden elk drie pas sagiers aan boord in het kader van een jaarlijkse stunt, de "ope ratie luchtdoop", die de bevol king de kans geeft een gratis eer ste vlucht te maken. Volgens de autoriteiten zijn de toe stellen na de botsing in een wei land neergestort en volledig uit gebrand. Consequenties De praktische consequenties van dit principe-besluit zijn niet zo duidelijk. Ondanks het be staande verbod werden er langs omwegen al sinds jaren zaken gedaan tussen verkooplustige Arabische Jordaniërs op de be zette Westoever - die daarvoor in hun vaderland met de doodstraf worden bedreigd - en kooplusti ge Israëli's. Die verkoop ging dan wel ofwel via een onherroepelijke volmacht van bezitsoverdracht, ofwel via het buitenland. Van nu af aan zijn deze transacties dus legaal, ter wijl in geval van land dat privé- eigendom is ook niet langer van onteigening gebruik hoeft te worden gemaakt nu de weg van kopen is geopend. Een aantal „absurditeiten" blijft bestaan: zo is het Israëli's niet toegestaan zonder vergunning van de militaire autoriteiten lan ger dan 24 uur te verblijven in be zet gebied. Wie dus in bezet ge bied land koopt en er een huis op bouwt, mag er nog niet automa tisch in wonen. Naor lichtte toe dat de regering wel maatregelen heeft genomen om tegen te gaan dat via deze aankoopprocedures organisaties als Goesh Emoe- niem (het fanatieke Blok der Ge lovigen) privé-nederzettingen kunnen beginnen. WASHINGTON (Reuter/UPI) - De Amerikaanse president Jimmy Carter (foto) kennelijk overver moeid, heeft het zaterdag hal verwege een lange afstandsloop laten afweten. Toen Carter, sa men met enkele honderden ren ners, ongeveer de helft van het tien kilometer lange traject door heuvelachtig terrein in Maryland had afgelegd, begon hij te wan kelen en staakte op advies van zijn lijfarts de prestatieloop.- Een woordvoerder van het Witte Huis liet later weten dat er geen reden tot bezorgdheid is over de ge zondheid van de 54-jarige presi dent. NAILA (WEST-DUITSLAND) (AP) - Vier volwassenen en vier kinderen zijn gisteren uit de DDR gevlucht in een zelf gemaakte hete-luchtballon, vervaardigd uit stukken ny lon en beddegoed. De vluchtelingen landden gis termorgen bij Naila, een dorp bij Hof in de buurt van de Oostduitse grens op West duits grondgebied. Hun leider, een vliegtuigmon teur die verzocht hun anoni miteit te bewaren, verklaarde dat zij om ongeveer half twee in de nacht bij Lobenstein in Thuringen aan hun onder neming waren begonnen. Het vullen van de ballon met 4.000 kubieke meter hete lucht vergde ongeveer een half uur. Dankzij een gunsti ge, lichte noord-westenwind dreven zij met een snelheid van ongeveer 40 kilometer per uur over de grens, die op dat punt van oost naar west loopt. De vlucht, waarbij een hoogte van 2.500 meter werd bereikt, duurde ongeveer 20 minuten. Ongeveer 150 meter van de landingsplaats staan hoogspanningslijnen in het veld. De vliegtuigmonteur verklaar de dat een eerdere vluchtpo ging op 4 juli was mislukt, omdat zij toen op ongeveer 200 meter van de grens weer naar beneden waren geko men. De vluchtelingen slaag den erin onopgemerkt naar huis terug te keren, maar moesten delen van hun eerste ballon achterlaten, die door een Oostduitse grenspa- trouille werden ontdekt. On danks grondige zoekacties slaagden de Oostduitse auto riteiten er niet in de groep te achterhalen. BOSTON/SAN DIEGO (UPI) - Se nator Edward M. Kennedy zou zelfs bij een niet-aktieve kandi daatstelling president Carter met een 2-1 meerderheid verslaan in de staat New Hampshire in de verkiezing voor het kandidaat schap van zijn partij. Dat is de uitkomst van een enquête van de Amerikaanse krant Bos ton Sunday Globe naar de voor keur van de democratische kies gerechtigden. Zelfs als Kennedy zich niet zelf kandidaat stelde, maar door an deren op de lijst zou worden gezet Cwrite-in candidate'), zou hij vol gens de enquête 58 procent van de stemmen krijgen tegen 28 pro cent voor Carter en 11 procent voor Jerry Brown, de gouverneur van Californië, nummer drie in het rijtje serieuze gegadigden voor de democratische kandida tuur. Het kiezersonderzoek werd telefo nisch gehouden onder ruim twee duizend geregistreerde democra tische kiesgerechtigden, in de week van zeven tot elf september In die periode liet Kennedy, de mocratisch senator voor de staat Massachusetts, weten dat hij overwoog mee te doen aan de verkiezingen van 1980. New Hampshire is de eerste staat waar een verkiezing voor een presidentskandidaat wordt ge houden en vervult mede daar door een sleutelfunctie in het verdere proces dat uiteindelijk leidt tot de selectie van de demo cratische kandidaat. Ex-gouverneur Ronald Reagan van Californië heeft gisteren zijn kan sen om republikeins presidents kandidaat te worden, aanzienlijk versterkt. De afgevaardigden naar de conventie van de re publikeinse partij in Californië besloten met grote meerderheid tot handhaving van het systeem van 'winnaar krijgt alle stem men". Dat wil zeggen dat de kan didaat die de voorverkiezingen in Californië wint, op de nationale conventie van de Republikeinse partij kan rekenen op de stem men van alle 168 Californische afgevaardigden. Pogingen om in Californië een systeem van even redige verdeling, dat ook in ande re staten geldt, in te voeren, leden schipbreuk. Omdat Reagan als favoriet geldt in de voorverkiezingen in Califor nië. zal hij op de republikeinse nationale conventie volgend jaar in Detroit al verzekerd zijn van de steun van de grootste delegatie. Om aangewezen te worden tot presidentskandidaat zijn de stemmen van 997 afgevaardigden naar de conventie nodig. WASHINGTON (Reuter) - Presi dent Carter moet opheffing van het Amerikaanse handelsembar go tegen Vietnam overwegen. Dat zou kunnen bijdragen tot een vermindering van de vluchtelin genstroom uit Vietnam, want die wordt deels veroorzaakt door economische ontberingen. Tot die conclusie komt een groep uit het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden, die vorige maand in Azië het vluchtelingen probleem heeft bestudeerd. (Van onze correspondent) MADRID - „Mijn bezoek aan Spanje is een succes zonder pre cedenten". Dit zei Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse be vrijdingsbeweging PLO zaterdag op een persconferentie te Madrid. Volgens het zaterdag uitgegeven communiqué van het Spaanse ministerie van buitenlandse za ken streeft Spanje naar een glo bale oplossing voor een duurza me vrede in het Nabije Oosten, die gebaseerd is op resoluties van de Verenigde Naties en waarbij het Palestijnse volk z'n nationale rechten kan uitoefenen. Jasser Arafat drukte zijn ernstige bezorgdheid uit over het militaire pact tussen de Verenigde Staten, Israël en Egypte, dat na het ak- koord-Camp David werd geslo ten. De PLO-leider veroordeelde dit pact scherp, „omdat", naar hij zei, „dagelijks Amerikaanse vliegtuigen die worden gemani puleerd door de Israëli's, Zuid- Libanon bombarderen met het doel Palestijnse vluchtelingen en het Libanese volk uit te roeien. Hierbij gebruikt men het meest moderne Amerikaanse oorlogs- materieel zoals gasbommen en napalmbommen, wapens die volgens internationale afspraken zijn verboden". Arafat verklaarde dat de rechten van de mens in Libanon, Jorda nië en in de Gaza-strook met voe ten worden getreden door het zionistische terrorisme. De PLO- leider meende dat deze genocide van het Palestijnse volk alleen maar kan worden beantwoord met onverwachte acties. Voorts zei hij dat er op het ogenblik 24.000 Palestijnen zonder enige vorm van proces in Israëlische gevangenissen zijn opgeslo ten. Jasser Arafat wilde niet ingaan op de vraag of de PLO bereid is de omstreden bepaling in het Hand vest van de Palestijnen over de totale vernietiging van de staat Israël te veranderen. De vraag of de PLO de radicale Baskische af scheidingsbeweging ETA-militar als een terreurbeweging ziet werd door Arafat afgewimpeld met de verklaring dat hij zich niet wilde bemoeien met interne aan gelegenheden van andere landen. Bij het stellen van deze vraag toonde een aantal leden van de PLO zich zeer geïrriteerd. De leider van de PLO had lovende woorden voor de Amerikaanse ex-ambassadeur voor de Ver enigde Naties, Andrew Young, die zich wegens een contact met de Palestijnse bevrijdingsbewe ging genoodzaakt zag af te tre den. Arafat dacht dat de zaak- Andrew Young de Amerikaanse weigering om de rechten van het Palestijnse volk te erkennen niet zal beïnvloeden. Voorts wees de PLO-leider op de bedreiging van de vrede in het Nabije Oosten door de permanente aanwezig heid in dit gebied van drie Ame rikaanse vlooteenheden. die be voorraad worden vanuit Haifa en Alexandrië. „Laten de Amerika nen maar proberen de Arabische oliebronnen te bezetten als zii een tekort hebben aan energie", lach te Arafat, die verklaarde dat de voortdurende vertrapping van de rechten van het Palestijnse volk het schermen met olie als wapen volkomen rechtvaardiede. Na zijn bezoek aan Madrid begaf Jasser Arafat zich naar Algerije en Marokko, waar hij met de au toriteiten besprekingen voerde over het conflict om de westelijke Sahara. Volgens het Algerijnse weekblad „Octobre" heeft de Sowjet-Unie een aantal militaire vliegtuigen van het type Mig-23 aan het Frente Pohsario geleverd. Het weekblad vermeldt niet hoe veel vliegtuigen Rusland heeft overgedragen en welke nationali teit de piloten bezitten. De afgevaardigden menen ook dat de besprekingen over het aan knopen van diplomatieke be trekkingen tussen de Verenigde Staten en Vietnam moeten wor den hervat. Het ontbreken van diplomatieke contacten belem mert een duurzame oplossing van het vluchtelingenprobleem. De missie had van een functionaris van het departement van premier Nguyen Co Thach vernomen dat de vluchtelingen van Chinese af komst hun eigendommen mee smokkelen uit Vietnam om in het buitenland een bedrijf te kunnen opzetten. Als ze legaal emigreren was dat niet mogelijk. De func tionaris had hen verzekerd dat drastische maatregelen waren genomen om het illegaal vertrek tegen te gaan. Sinds het begin van het jaar waren ongeveer 4000 gevallen berecht, en in enkele ge vallen waren doodvonnissen uit gesproken. Man op straat doodgebeten CHARLEROI (BELGA - AFP) - Een 36-jarige Belg is vrijdag avond. toen hij in de plaats Thi- meon zijn hond uitliet, door twee leeuwen doodgebeten De leeu wen. die waren ontsnapt uit een d leren tuin, zijn later door de poli tie afgemaakt. De nieuwe'president van Afgha nistan, Hafizollah Amin MOSKOU (UPI) - In Moskou is gis teren telefonisch uit Kaboel ver nomen dat president Nur Mo hammed Taraki van Afghanistan is afgetreden en opgevolgd door premier Hafizollah Amin. Of Taraki vrijwillig is opgestapt of plaats heeft moeten maken is niet duidelijk. Zijn aftreden is te verrassender waar hij nog vorige week in Mos kou vertoefde en er sprak met president Bren^ji\jev. Hij was op de doorreis naar huis van de con ferentie van niet-gebonden lan den in Havanna. Brezjnjev had Taraki verzekerd van de onafge broken en onzelfzuchtige steun van de Sowjet-Unie in zijn strijd tegen mohammedaanse opstan delingen in Afghanistan. De Afghaanse televisie heeft het af treden bevestigd en alleen ge zegd dat Taraki was opgestapt omdat hij zich ,moe en niet goed' voelde. In Kaboel is bedrijvigheid van sol daten en tanks gesignaleerd. De Afghaanse televisie deelde mee dat de nieuwe president, Amin, de natie vanavond zou toespre ken. Vrijdag was in Kaboel het hoofd van de politie, Taroon, doodge schoten. Hij werd gisteren begra- Taraki is president van Afghanis tan geweest sinds de omverwer ping en de dood van president Mohammed Daoed in april 1978. De 62-jarige Taraki was voorzitter van 's lands Chalq of volkspartij, maar hij had voortdurend on enigheid met Amin, de nieuwe president, die Russisch spreekt. Behalve na zijn bezoek aan Cuba had Taraki ook ervoor een bezoek aan Moskou gebracht. In decem ber 1978 had hij daar een Rus- sisch-Afghaanse verdrag van vriendschap en samenwerking ondertekend. Uit alle 28 provincies van Afghanis tan zijn gevechten gemeld tussen de regeringstroepen en de op standige mohmmedanen. De po gingen van de regering om vast in het zadel te blijven hebben alleen succes gehad in de grote bevol kingscentra. De regering in Ka boel zou worden geholpen door 5.000 Russische adviseurs. Zaterdag had Taraki het ontslag bekendgemaakt van minister van binnenlandse zaken overste As- lam Watanjar en minister van grenszaken kolonel Mazdoorjar. Zij werden gearresteerd. Op het ogenblik waarop dit werd bekendgemaakt, deelde radio Kaboel mee dat een groep mos limrebellen de abtswoning van Taraki had aangevallen. Of de president toen binnen was werd er niet bÜ gezegd. Het Russische persbureau heeft Taraki's heengaan gistermiddag zonder commentaar bekendge maakt. Het sprak van .aftreden om redenen van gezondheid'. De opvolging door Amin werde eveneens vermeld. k Nur Mohammed Taraki

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9