LEIDSCH DAGBLAD Nu ook staking in de kartonindustrie CHAOS OP RIJKSWEG BU LEIDEN Nek-aan-nek- race in Zweden vandaag 8,48 12,98 3,75 Rechtszaak Menten uitgesteld Vlees mevrouWj u weet wel van wie. Slagï ir Jan Zandbergen MAANDAG 17 SEPTEMBER OPGERICHT 1 MAART 1860 35963 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Slotemaker verongelukt De Nederlandse autosportwe reld werd gisteren opge schrikt door een tragisch on geval waarbij de bekende coureur en slipschoolhouder Rob Slotemaker om het le ven kwam. Op "zijn" Zand- voortse circuit werd een olieplas de 50-jarige Slote maker fataal. Drie weken voor het afsluiten van zijn 25-jarige carrière als auto coureur botste hij met zijn Camaro tegen een wagen van de organisatie die hulp bood aan een gestrande collega- rijder. Hulp mocht niet meer baten voor Slotemaker, die zich op de foto nog in de wagen be vindt. De brandweerman kon alleen maar de dood constateren. In de vaderlandse voetbalere- divisie herstelde Ajax zich van de halve misstap tegen Haarlem. Bij AZ'67 werd met 3-2 gewonnen door de Amsterdammers, die zich na een 3-0 voorsprong overi gens nog bijna lieten achter halen. Feyenoord kende een goede generale voor de UEFA Cupwedstrijd tegen Everton dat morgen zijn tenten op slaat in Leiden. Het onthut send zwakke Sparta was geen partij voor de ploeg van Jezek, waarin Wiin Jansen een sterke rentree maakte. Jan Peters scoorde zijn eer ste competitiegoal en voelde zich onmiddellijk bevrijd van een zware last. Ook de twee andere Neder landse vertegenwoordigers op Europees voetbalniveau wonnen. PSV zegevierde bij PEC Zwolle, FC Twente wis te de schande van de 7-1 ne derlaag tegen PSV uit tegen MVV. Anton Marijt maakte als voorstopper een ijzer- sterk debuut bij Roda JC, dat FC Den Haag met 5-1 kraak te. In het streekvoetbal kwam hoofdklasser UVS niet ver der dan <W) tegen DHC. Bij de zaterdag-eersteklassers was er winst voor Quick Boys, Rijnsburgse Boys en RCL. Alleen Noordwijk moest een punt prijsgeven aan OWIOS. PAGINA'S 13-21 Caro Pornografie binnenkort vrij in Nederland PAGINA 7 Israëli's mogen grond kopen in bezet gebied PAGINA 9 Hogere olieprijzen bedrei gen wereldeconomie PAGINA 11 GRONINGEN/ROTTERDAM (ANP) - Na de staking in de Rotterdamse haven is vanmorgen ook een staking uitge broken in de Groningse kartonindustrie. Personeel van de kartonfabriek Britannia legde het werk voor 24 uur neer. Het personeel eist een loonverhoging van 160 gul den per maand schoon. Op de bijeenkomst van stakers op het Afrikaanderplein heeft sta kingsleider Jim Stavenga van morgen gezegd dat het afgelopen weekeinde overleg is begonnen over de eisen van de stakers. Wie dat overleg voert en met wie wil de hij niet zeggen. Volgens Sta venga was er een kans dat het overleg nog vandaag tot resulta ten zal leiden zodat er morgen weer gewerkt kan worden. Bij de Vervoersbonden verklaarde men dat er geen sprake is van overleg tussen de bonden en werkgevers Van werkgeverskant liet een woordvoerder weten dat er van gesprekken met stakers geen sprake is. Stavenga zei dat de werkgevers be reid zouden zijn te praten over een loonsverhoging van 28,50 er bij met ingang van 1 januari in- plaats van 1 september. Adviseur van het stakingscomité is de CPN-politicus Fré Meis. De vakbonden steunen ook deze ac tie niet, omdat er al een cao is af gesloten. Volgens het actiecomi té is de cao afgesloten en ter goedkeuring voorgelegd aan de leden in vakantietijd. De bonden ontkennen dit. Bij de kartonfa briek werken in totaal 250 men- De confrontatie tussen werkwilli gen en stakers in de Rotterdamse haven is vanmorgen uitgebleven Hoewel het actiecomité van sta kende havenarbeiders een ver scherping van de acties had aan gekondigd is het vanmorgen vrij rustig gebleven. Volgens de Vervoersbonden zou den bij enkele bedrijven kleine groepen havenarbeiders het werk hebben hervat. In het kader van de verscherpte stakingsacties in Rotterdam is vannacht een klein deel van de Doklaan in Rotterdam Zuid opengebroken. Het wegdek was vanmorgen om half negen weer hersteld. Verder hebben stakers een tijdje de Waalhavenweg geblokkeerd, waardoor de toe gang tot de havens werd afge sloten. In beide gevallen greep de politie niet in. De blokkade van de Waalhaven werd vanmorgen om half acht weer opgehevenOnder leiding van stakingslei der Jim Stavenga werden de straatstenen weer tussen de rails gelegd en ging de treinwagon aan de kant. De bezetting van het kantoor van de Vervoersbonden FNV aan de Westzeedijk in Rotterdam is op geheven. Kaderleden van de Vervoersbonden zijn zaterdag aan het eind van de middag met de politie het gebouw binnenge gaan, toen hun was gebleken dat de bezetters het gebouw hadden verlaten. De scheepvaartvereniging zuid (werkgevers) gaat proberen wat te doen aan de financiële proble men van de werkwillige haven arbeiders. De SVZ heeft aange kondigd voorschotten te gaan uitbetalen aan werkwilligen op de bedragen die de werkgevers verschuldigd zullen zijn als de gewijzigde cao (het september- akkoord) terugwerkend tot 1 juli van kracht wordt. De werkgevers hebben aan de uit betaling van de voorschotten wel de voorwaarde verbonden dat er sprake moet zijn van blijvende werkhervatting. ROTTERDAM (GPD) - De zaak Menten, die op 25 september in Rotterdam zou beginnen, gaat ze ker niet op die datum door. De offi cier van justitie in de zaak tegen de van oorlogsmisdrijven verdachte Blaricumer Pieter Menten (80), mr. L. C. H. Meijers, had vorige week donderdag de dagvaarding moeten uitbrengen om het proces op de 25e van start te kunnen laten gaan voor de Bijzondere Strafkamer van de Rotterdamse rechtbank. Hij heeft dat echter niet gedaan, omdat hij eerst wil afwachten wat de Rotter damse rechtbank gaat beslissen op het verzoek dat Menten heeft ge daan om de vervolging op te schor ten. Menten vindt zichzelf te ziek om te recht te kunnen staan en heeft daarvoor een rapport aangevoerd van zijn zenuwarts dr. Zeegering- Hadders. De Bijzondere Strafka mervan de Rotterdamse rechtbank heeft daarmee echter geen genoe gen genomen. De rechtbank heeft een onafhankelijk rapport van des kundigen over Menten's gezond heidstoestand gevraagd. Dit rap port is eind vorige week uitge bracht door de drie deskundigen, professor F. Beijaerd van de Psy chiatrische Observatiekliniek in Utrecht, de neuroloog JGerbrandi en de zenuwarts G. Jedeloo. De Raadkamer zal vermoedelijk woensdag beslissen of uit de rap porten al dan niet de conclusie moet worden getrokken dat Men ten geestelijk en lichamelijk te ver heen is om nog terecht te kunnen staan. Het uitstel van het uitbren gen van de dagvaarding hoeft ove- Eén dode en twee zwaar gewonden bij botsing tussen zes auto's (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Eén dode en twee zwaargewonden. Dat waren de trieste gevolgen van een enorme verkeerschaos die vannacht omstreeks twee uur ontstond op de Rijksweg 4 tussen Leiden en Leidschendam. Er deed zich een kettingbotsing voor, waarbij zes auto's waren be trokken. Twee vlogen er in brand. De Leidse brandweer moest in actie komen om de zaak te blus sen en beknelde inzittenden uit de autowrakken te bevrijden De 21-jarige mevrouw C. J. Bollen uit Oude Wetering werd bij de botsing dodelijk gewond. Hoe wel de toedracht van het ernstige ongeval nog niet helemaal dui delijk is, werd de serie botsingen ingeleid door de auto waarin het slachtoffer zat. Komend uit Den Haag en op weg naar huis is zij op de grens van Leiden én Leid schendam vermoedelijk in slaap gesukkeld en met de auto in de berm van de weg terecht geko- waarbij ze weer op de snelweg te recht kwam, tegen de vangral in de middenberm vloog en op de linkerrijbaan tot stilstand kwam. Daar werd ze aangereden door een auto, waarvan de bestuurder lichte verwondingen opliep. Ook de bestuurder van een derde au to, die op de twee andere botste werd licht gewond. Het slachtoffer uit Oude Wetering werd naast haar auto aangetrof fen. Vermoedelijk is ze door de klap uit de wagen geslingerd. Na de eerste botsingen stopte een inwoonster van Den Helder met haar auto om hulp te verlenen aan de gewonden. Ze was net uitge stapt toen een Volvo met volle vaart bovenop de andere auto's vloog en haar schepte. De vrouw uit Den Helder werd daarbij zwaar gewond, evenals de be stuurder van de Volvo Ten gevolge van de botsing raakten ook de auto's in brand. Het op- de wrakken nam ge- tijd m beslag. Tijdens dat ;i was de autosnelweg voor ?rkeer gestremd. Eén van de wrakken na de ket tingbotsing op de rijksweg bij Lei den. Veel wind Veel bewol king met in het noorden van het land mogelijk regen. Minimumtemperatu ren omstreeks 10 graden. Middagtem- peratuur rond 18 graden. Vrij krachti ge. i Zon op: 7.18 uur; onder: 19.50 uur. Maan op: 4.05 uur; onder: 18.45 uui Hoogwater te Katwijk om 2.33 en 1 uur. Laagwater om 10.38 en 22.55 t r 1 kilo borstlappen 1 kilo magere runderlappen 5 hamburgers speciaal Amerikaans leger deed in 50 bacterie-aanval op kustplaats WASHINGTON (UPI) - Het Ame rikaanse leger heeft San Francis co in 1950 vanuit zee bespoten met bacteriën. De proef wees uit dat bacterie-oorlogaanvallen op kuststeden vanaf schepen "vol ledige uitvoerbaar" waren. Maar nu heeft een advocaat, Ed ward Nevins III het leger voor 11 miljoen dollar aangesproken op grond van de overweging dat zijn grootvader overleed als gevolg van een zeldzame inlectie opge lopen bij de proef van bijna dertig jaar geleden. Nevins kreeg een rapport in han den, waar in staat dut technici aan bood van het Amerikaanse schip USS ACM-13 om half elf op de avond van 20 september 1950 de doppen van vier grote spuitbus sen afschroefden en op 3.2 kilo meter van San Francisco bacte riewolken lieten ontsnappen. (Van t correspondent) rigens niet, zoals Menten zelf stelt in telegrammen aan de Rotterdam se rechtbank, definitief afstel van vervolging met zich mee te bren gen. Mr. Meijers: „Menten kent het Wetboek van Strafvordering ken nelijk niet goed genoeg en heeft uit het uitblijven van de dagvaarding een onjuiste conclusie getrok ken" Menten stelde gisteren in tele grammen aan de Rotterdamse rechtbank dat zijn dagvaarding nie tig verklaard moest worden, omdat deze niet tijdig aan hem was over handigd. „Voor mij is daarmee de zaak definitief van de baan, want de officier van justitie moet opnieuw met een dagvaarding met beschuldigingen komen. Dat STOCKHOLM - Zweden lijkt opnieuw af te koer sen op een centrumrecht se regering met een zeer geringe meerderheid in het parlement. Momen teel liggen de sociaal-de mocraten en communis ten met 175 zetels tegen 174 voor op de Conserva tieve Partij, de Liberalen en de Centrumpartij. De verschillen bedragen slechts tienden van pro centen en verwacht wordt dat de stemmen die nog binnen moeten ko men deze zetelverdeling weer precies zullen om draaien, zoals dat giste ren al twintig keer is ge beurd. De centrum-rechtsen liggen nu on- Opkomst ben de sociaal-demokraten samen met de communisten een meerder heid van één zetel in het 349 zetels tellende parlement. Maar nog niet alle stemmen zijn binnen. Er moe ten nog een kleine vijfenzeventig duizend stemmen binnenkomen, die per post worden verstuurd. Vijftienduizend van deze stemmen komen van Zweden die in het bui tenland wonen. Traditioneel gaan deze stemmen uit het buitenland naar de conservatieven en libera len. Deze stemmen moeten in de loop van de komende dagen wor den geteld en de verwachting is dat zij de uitslag zullen doen doorslaan naar een krappe meerderheid voor het centrum-rechtse blok. Tenzij de telling van de laatste stemmen nog grote verrassingen zou opleveren, zal Goesta Bohman, de voorman van de conservatieven, de nieuwe regering mogen vormen. Zijn partij zou iets meer dan 20 pro cent van de stemmen krijgen. Waarnemers voorspelden gister avond dat de centrum-rechtse rege- Het zonnige weer zorgde gisteren in Zweden voor een grote verkie zingsopkomst Gekozen werden leden voor het parlement, de pro vinciale- en de gemeenteraden. Naar schatting is meer dan 90 pro cent van de zes miljoen kiesgerech tigden komen opdagen. Ruim een miljoen kiezers hebben per post hun stem uitgebracht De zetelverdeling in het parlement zal vrijwel geen wijzigingen te zien geven. Wie er ook aan het bewind komt, geen enkele coalitie zal ooit meer dan twee tot drie zetels over wicht krijgen in het 349 zetels tel lende, uit één kamer bestaande parlement. Zodat hoe de uitslag ook uitvalt, één helft van de bevol king toch ontevreden zal zijn met het resultaat Verrassend was de vooruitgang van de Conservatieve Partij in een tijd waarin de Zweden worden ge plaagd door stijgende inflatie en werkloosheid. De dalende popula riteit van de Centrum Partij kan worden toegeschreven aan het feit dat men er in drie jaar niet in is ge slaagd de bij de verkiezingen van 1976 gedane beloften waar te ma ken. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vnjdag van 18 00-19 30 uur Zaterdags van 16 00-18 00 uur Uitsluitend tel 071-211515 of 210221 Ik BRAND van verlangen, mijn nieuwe collectie manau-meu- belen e d. aan u te tonen. Ook vele nieuwe dessins stof fen. CORRY HAGOORT Doezastraat 14. Leiden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1