Herstel van Danaiden ten koste van Fides Benauwde zege Davis Gup-team Van der Smissen ook kampioen vijf kamp Saturnus boekt derde zege in successie Zuiderkwartier aart kop in promotieklasse B RUSSEN WINNEN ALLES MAANDAG 17 SEPTEMBER 1979 AMERSFOORT (GPD) - "Het is bijzonder spannend geweest. Ik kon me geen misstap meer permitteren nadat ik in de eerste ronde van Bessems had verloren". Die misstap kwam niet, ook al scheelde het in de laatste partij tegen Bongers weinig. Dat bete kende voor Christ van der Smissen prolongatie van zijn Nederlandse titel vijfkamp persoonlijk". Christ van der Smissen is dus weer Nederlands meest all round biljarter. In matchpun- ten eindigde hij weliswaar gelijk met Piet Vet, maar in partijpunten en proportio neel gemiddelde stond hij er veel beter voor dan de lange Noordhollander. "Er is", vond de kampioen, "in dit toernooi beslist sterker gespeeld dan vorig jaar. Het is ook een goed teken dat er bij na allemaal jonge biljarters achter de tafel stonden. Dat is bijvoorbeeld in België beslist niet het geval; het is in ons voordeel" De toekomst van de Nederland se biljartsport lijkt verzekerd. De opvolgers van Hans Vul- tink - in Amersfoort de grote afwezige, omdat hij niet op tijd had ingeschreven - staar, klaar. En ze zijn redelijk goed aan elkaar gewaagd, zoals ook de sterkste van dit vijftal moest ondervinden. Vrijdag avond begon Van der Smis sen namelijk met een neder laag tegen Bessems. Door die onverwachte neder laag werd nu de eigenlijke fi nale al op zaterdagmiddag in de derde ronde gespeeld tus sen Van der Smissen en Vet. Van der Smissen won die par tij emt 8-2 van Piet Vet, vooral dankzij een geweldige partij 71-2 waarin hij de 150 carom- boles in één beurt maakte. Op dat moment was geen van de vijf biljarters meer ongesla gen. Via een gemakkelijke 8-4 zege op Havermans kon Van der Smissen zich daarna op maken voor de laatste partij tegen Bongers. Terwijl Vet naar een regelmati ge zege op Bessems afging, kreeg Van der Smissen nog moeilijkheden tegen Bon gers. De driebanden-partij moest de doorslag geven. "Ik was toch wel wat nerveus, vooral ook omdat Jos Bon gers onbevangener kon spe len. Ik had bovendien de pech dat Bongers mijn serie van vijf in de tweede beurt met een met een serie van zes beantwoordde" Van der Smissen toonde zich de ware kampioen. Gaf eerst als visitekaartje een serie van vijf caramboles af, waarmee hij los kwam van Bongers. En in de laatste, 25ste beurt maakte Van der Smissen met een ma gistrale serie van acht caram boles de partij uit. De eindstand: 1. Van der Smissen 6 27 126.88 2. Vet 6 21 96.43 3. Bessems 4 22 77,85 4. Bongers 2 18 84,13 5. Havermans 2 16 95.25. Kees Christiaanse laat Daan Carree van Fides Pacta achter zich en gaat scoren voor De Da naïden. In de derby herstelde die laatste ploeg zich van een eerder geleden nederlaag tegen PSV ï- A <r^ LEIDEN - In de promotieklasse kwamen drie van de vier Leidse korfbalverenigingen tot winst. Opmerkelijk was de winst van Zuiderkwartier. Door deze overwinning staan de geel blauwen vrij onverwacht aan de leiding in B De Danaiden won de derby tegen Fides Pacta. Pernix behaalde een bijzondere goede overwinning op MIK uit Amersfoort Zuiderkwartier-ZKV 10-9 (4-4). Na twee competitieduels staan de geelblauwen vrij onverwacht maar toch zeker zeer verdiend aan de kop. In een goede wed strijd waarin een hoog tempo het spelbeeld bepaalde, zag Zuider kwartier in het laatste kwartier van de wedstrijd tegenstander ZK V uit Zaandam door de knieën gaan. Een wervelende aktie van Rob de Hertogh (9-8) en uitste kend werk van Toos van Dam (10-8) waren daarvan de oorzaak. In de eerste helft en tot ver in de tweede helft wogen beide ploe gen tegen elkaar op en gaven ze elkaar niets toe. Om en om werd er gescoord. De rust ging in met een gelijke stand (4-4). Na de rust wist Zuiderkwartier wel een licht veldoverwicht te behalen op ZKV. Conditioneel hadden de Leidenaars ook meer inhoud dan de Zaankanters, hetgeen zich in het laatste kwartier van de wed strijd duidelijk openbaarde. Bij Zuiderkwartier scoorden: Dirk Jan de Kreek (3x), Joep van Dam, Erik van Lunteren (2x), Els Lar- dee, Rens Henze, Rob de Hertogh en Toos van Dam. De Danaïden-Fides Pacta: 12-7 (8-4). De Danaïden heeft zich ten koste van Fides Pacta kunnen herstellen van de nederlaag tegen PSV. De zenuwen waren bij bei de ploegen al snel overwonnen Goed spel karakteriseerde de eerste helft van deze met span ning tegenmoetgeziene wed strijd. Fides Pacta opende snel, maar het antwoord van De Da naiden was duidelijk. Via 1-1 werd de hoofdmacht van Hans Zonneveld op een 5-1 achter stand gezet. Ronald v.d. Velde Daan Carree en Dik Onderwater van Fides Pacta brachten de spanning echter weer volledig te rug (5-4). Maar niet voor lang, want het iets geraffineerdere spel van De Danaïden bleek voor Fi des Pacta te veel (8-4). Na de rust besliste Hans v.d. Leek het duel voor De Danaïden, waarvoor hij 25 minuten nodig had (10-4). De aanvallers van Fides Pacta kwa men helemaal niet aan scoren toe in deze periode, waarin het spel peil aan beide zijden niet het ni veau haalde van voor de rust. Via 11-5 werd de eindstand 12-7 be reikt. Voor De Danaïden scoor den: Trudy Nap (2x), Hennie De- vilee (2x), Hans v.d. Leek (4x), Kees Christiaansen (2x) en Yvonne Kamerling. Voor Fides Pacta: Yvonne Neuteboom, Ro nald v.d. Velde, Daan Carree, Dik Onderwater (2x) en Robin Som- meling (2x). Pernix-MIK 11-4 (7-1). Een bijzon der fraaie eerste helft werd afge wisseld met een duidelijk zwak kere tweede. Niet verwonderlijk overigens. Want Pernix had aan slechts 45 minuten voldoende om het Amersfoortse MIK geheel teleurgesteld achter te laten. Twee fraaie akties van Janko Breedveld openden voor Pernix de weg naar de overwinning (2-0). Alice Tielman en Kees vd Kraan volgden zijn voorbeeld en binnen 20 minuten prijkte bij Pernix al een èomfortabele voorsprong van 5-0 op het scorebord. Het enige antwoord van MIK was naast een tegendoelpunt een wat hardere persoonlijke aanpak. Pernix liet zich daardoor niet van de wijs brengen en ging rusten met een 7-1 voorsprong. Ook in de tweede helft bleek MIK maar weinig in huis te hebben. Via 8-2 werd uiteindelijk een verdiende 11-4 overwinning geboekt. Bij Pernix scoorden verder nog- Janko Breedveld (totaal 4), Kees v.d. Kraan (3), Peter Kuipers en Kees Hortensius 2x. Albatros-Ons Eiland 8-6 (6-2). Een lelijke tegenvaller voor de Brahmslaanbewoners. Een te zwakke eerste helft, gevolgd door een betere tweede, was de oor zaak voor deze onverwachte ne derlaag. Bij de rust was de stand al 6-2 in het nadeel van de Leide naars. In de tweede helft kwam Ons Eiland met nog 8 minuten te spelen op 6-5. Een toegekende strafworp in de 84e minuut werd echter de genadeslag, Albatros faalde niet. Doelpunten: Rob Hasselbach (2x), Julia Arnoldus, Jan van Klakeren, Piet Beekman en Wim Nijenhuis. Crescendo-OSCR 7-9 (2-3). Het wil bij Crescendo nog niet zo lopen als het zou moeten. Voor al het eerste aanvalsvak komt nog wat stookkracht te kort. Zowel bij de aanvang van de wedstrijd, als bij het slot wist dit vak niet tot sco ren te komen. OSCR kreeg daar door eerst een 0-2 voorsprong om tenslotte in de laatste fase van de wedstrijd van 6-6 op 6-8 te ko men. Het laatste wapenfeit was weggelegd voor Louis Kok die de eindstand bepaalde op 7-9 Doel punten: Benno Baak (3x), Lies- beth Kok, John Huigsloot en Jo ke Geijer ne de beste papieren in huis te hebben. Twee openingstreffers van Ruud van Vliet bleken voor Rozenburg moeilijk te verwer ken. Wim van Iterson bepaalde de ruststand op 1-3. In de tweede helft slaagde Rozenburg er wel in om gelijk te komen. De Algeme ne zag echter kans bij 4-4 weer door twee treffers van Wim van Vliet op 4-6 te komen. In de 38e minuut had Rozenburg de stand weer gelijk getrokken. In de res terende tijd waren er voor beide ploegen geen doelpunten meer weggelegd Fiks-Koag 6-6 (4-3). De achter stand die Fiks al in de eerste vijf minuten opliep bleek de Oegst- geestenaren toch niet uit hun spel te hebben gehaald. Bij de rust leidde Fiks met 4-3. In de tweede helft kwam Fiks door Martin Huizing nog eenmaal aan de lei ding, maar Koag zag toch nog kans de stand gelijk te trekken. KNS-Ter Gouw 7-6 (4-3). Een ver diende overwinning na prima spel Erica Velders, Hellen v.d Nat, Peter Zitman en Trudy Blansjaar scoorden in de eerste helft. André Verhoogt, Peter Zitman en Hennie Slechtenhorst in de tweede GERTGRESSIE LEIDEN - In de regionale tweede klasse van de handbalcompetitie boekten de heren van Olga/Sa- turnus gisteren de derde zege in successie. In Rijswijk moest Her cules ervaren dat de Leidse debu tanten, vergeleken bij de vorige competitie, vooral veel zelfbe wuster zijn gaan spelen. Na in de eerste helft een 0-1 en later een een 2-3 achterstand te hebben weggewerkt namen de roodwit- ten een voorsprong van 6-3 om die niet meer uit handen te geven. Vlak voor het rustsignaal leken de fel aandringende Rijswijkers nog langszij te zullen komen (de stand was toen 8-7 voor Saturnus) maar de weer uitstekend kee pende Rob Spiekerman maakte met veel verve drie schoten vanaf de cirkel achter elkaar onschade lijk. Ondanks de soms uiterst merkwaardige beslissingen van arbiter Paardekoper, meestal in het nadeel van Saturnus hield de gedisciplineerd handballende Leidse ploeg de zaken voortdu rend onder controle. De doelpun ten van Saturnus kwamen van Anton Klok (7 waaronder vier ga ve strafworpen), Hans Blansjaar (4, flitsende break-outs), Wim van Leeuwen (3) en Peter Waalwijk (5). Morgen om 19 u. wordt op het veld van Saturnus de halve Finale van de bekercompetitie van de afdeling Den Haag gespeeld tus sen Hermes en Saturnus. De winnaar van dit afdelingskam pioenschap dringt door in de eer ste ronde van de landelijke com petitie waarin de eerste en eredi visie ploegen aantreden. Behalve de heren van Saturnus kwamen ook de dames van HVS, die debu teren in de landelijke eerste divi sie, tot hun derde zege in succes sie. Dat ging overigens niet zo gemakkelijk. De kwalitatief ster kere formatie van trainer Jan Mackaay had geen beste dag en daarom kon Westlandia tot even voor het einde nog illusies op een deling koesteren. Met de stand 8-7 voor HVS maakte Lenie van der Bosch aan alle onzekerheid een einde: 9-7. De dames van Oa se waren tegen het verzwakte Northa, dat nog maar de helft van de ploeg van vorig jaar binnen de lijnen brengt, ver uit favoriet. De geweldige inzet van Northa leek echter in een sensationel surprise uit de monden. Met de rust leidde Northa met 3-2. Na de hervatting bleek dat de Noord wij kerhoutse formatie uitgeblust was en het conditioneel sterkere Oase kon nu de bakens resoluut verzetten: 9-4. Helma van der Geest (4) en Lydia van der Poel (3) waren bij Oase de topscoorsters. Bij Northa kwamen de treffers van Mary Hydra, Nelleke de Jong. Marjan van der Berg en Marjolein Duyn- dam. In de afdelings eerste klasse moesten de dames van MMO met de rust tegen een 3-4 achterstand aankijken tegen het tempoloos spelende Animo'2. Toen na de hervatting de ploeg van trainer HILVERSUM (GPD) - Het Neder landse Davis Cup-team heeft zich de grootst mogelijke moeite moe ten getroosten om in het tennis duel met de vrij onbekende spe lers van Denemarken niet opzij te worden gezet. Nederland won de landenontmoeting ternauwer nood met 3-2. De Denen hadden zaterdag voor de tweede verrassing gezorgd - Thung ging vrijdag onderuit - door de dubbel op hun naam te brengen. Door dat wapenfeit na men de Scandinaviërs de leiding in de landenontmoeting (1-2). Maar het duo Lars Elvström en Michael Mortensen faalde op de laatste dag in de individuele par tijen. Rolf Thung bedwong zijn tegenstander Michael Mortensen na bijna drieëneenhalf uur strijd met de cijfers 7-5, 3-6, 7-5 en 9-7 Louk Sanders toonde zich na ruim twee uur de sterkere in zijn partij tegen Lars Elvström (7-5, 6-1, 3-6 en 6-0). Het Nederlandse koppel Paul van Min en Theo Gorter verloor zaterdag met 4-6, 6-2, 4-6 en 4-6 van Elvström en Mortensen. Voor de derde ronde om de Davis Cup, die in de week van 4 tot en met 6 februari moet worden ge speeld, is de mogelijke tegen stander Frankrijk, Spanje, Roe menië of Hongarije. Op papier mag de équipe van bondscoach Fred Hemmes zich geen reële kansen geven de achtste finales door te komen, al komt Neder land binnen beter voor de dag dan op gravel. Voorts speelt de deelname van Tom Okker een rol van betekenis. Okker heeft voor de week waarin de derde ronde wordt gehouden niets op het pro gramma staan en zal dus wellicht van de partij zijn. Grote vraag Indien Tom Okker niet ten tonele kan verschijnen zal de grote vraag zijn wie er dan naast Louk Sanders voor het enkelspel moet uitkomen. Rolf Thung lijkt het na de prestaties van vrijdag en giste ren wel te kunnen vergeten en mag alleen hopen de eerst vol gende keer voor de dubbel te worden opgesteld. Thung was na het duel met Morten sen blij met het punt voor Ne derland, maar minder tevreden over zijn spel. En terecht, want wat de Amsterdammer de ruim 700 toeschouwers voorschotelde, was door de bank genomen erg slecht. De Nederlander kwam moeilijk op dreef en legde in de slotfase van de vierde set pas eni ge overtuiging in zijn spel. Thung raakte aanvankelijk ernstig in de problemen en kwam met 0-4 en later zelfs met 2-5 achter. Daarna herstelde hij zich knap en won de set met 9-7, waardoor hij de partij op zijn naam schreef. Toen het punt voor Nederland in het sleutelduel eenmaal binnen was, kon Oranje weinig meer ge beuren. Sanders zou immers de zaak in het voordeel van de thuisploeg moeten afronden in de ontmoeting met Lars Elvs tröm. De eerste set haalde San ders echter verre van gemakke lijk binnen met 7-5. Liefst zeven keer was er sprake van een servi ce-doorbraak. Daarop maakte de Deen het de Nederlandse kam pioen alleen in de derde set nog lastig. In de dubbel van zaterdag trad Ne derland niet aan met Sanders- Thung, maar met het nationale kampioenskoppel Pal van Min en Theo Gorter. Die beslissing van Hemmes had overigens niets te maken met Thung's slechte ver toning op vrijdag. De bonds coach was dinsdag al tot het be sluit gekomen Van Min en Gorter in te zetten. Het tweetal deelde in de malaise van Thung en verloor dan ook verdiend van Mortensen en Elvström. Davis Cup De halve Finales van het toernooi om de Davis Cup zullen in okto ber gaan tussen enerzijds De Verenigde staten en Australië en anderzijds Tsjechoslowakije en Italië. Tsjechoslowakije schakelde Zwe den met 3-2 uit, terwijl Italië in Rome Groot-Brittannië met 4-1 versloeg. Voor de tweede ronde van het toer nooi in 1980, waarin Nederland tegen Denemarken uitkwam, hield Noorwegen Turkije met 4-1 onder de duim. De Sowjet-Unie bleef met 5-0 de baas over Grie kenland, terwijl Finland Egypte met 5-0 kraakte. IAPP/E H^ft DE PENALTY e>LOoTvo£TS IN HET VOEL Ê£- Punterd ..DIE NUALTOFTIè 0P2XK IS NA Af? irEW ÓPlH J HET" Tt^RMAAT Carel Caron het tempo zelf ging bepalen was de zaak snel beke ken. Animo viel direct sterk terug en MMO liep snel weg naar winst. Die kwam met 11-5. De schutters bij MMO waren Lydy Vink (4) en Elly van Leeuwen (4). De dames van Saturnus verloren in de der de klasse van een keihard hand ballend SOS. De eindstand wat 1-6. Monique Plouvier zorgde voor het enige doelpunt van Sa turnus. In dezelfde klasse toon den de dames van Olympia '72 zich met 8-4 (rust 6-2) sterker dan Velo 3. HW '70, dat in de afgelo pen weken moeizaam tot scoren kwam, schoot tegen een incom pleet Hellas 3 vele malen raak, rust 10-2, eindstand 17-4. Bij de heren speelde MSV in de eerste klasse een goede eerste helft te gen HEC, 6-4. Na de hervatting bleek HEC conditioneel sterker en na 10-10 drukten de Leid- schendammers door naar 14-11 Olympia'72 verloor met 12-16 van Westlandia 2. Northa ging over donderend van start tegen Her cules 2, 6-1, moest toen door ge brek aan adem stoom afblazen en had met de rust nog maar een doelpuntje over van de sterke start. Vlak voor het einde leek het zelfs een Northa-nederlaag te zullen worden, ondanks het goe de keepen van Mario Heemskerk, 13-15, maar twee break-outs van Cor Baader redden voor Northa tenminste het gelijke spel: 15-15. Een onvolledig MMO verloor met 12-13. van HW 70 2. De heren van Oase waren tegen Olga/Sa- turnus 3 kansloos. 13-21. In de zelfde klasse won HVS met 26-11 rust 10-5, van EHC 3. FRANK BONTE DIVONNE LES BAINS (ANP)- De suprematie van de Sowjetploeg in de Ronde van de Toekomst kwam het beste tot uitdrukking bij bestudering van de eindklas sementen. Soekhoroettsjenkov de afgetekende winnaar, de Sowjetploeg ruim eerste in het ploegenklassement, Averin win naar van het puntenklassement en Morozow werd gehuldigd als de beste klimmer De 'Goldrush' van de Sowjetploeg komt zeker niet als een verras sing. Ook vorig jaar domineerden de Russen in de Ronde van de Toekomst en ook toen werd Soekhoroettsjenkov winnaar Deze 23-jarige coureur heeft zich de afgelopen jaren als één van de allersterkste amateurwielrenners getoond. Twee keer winnaar van de Ronde van de Toekomst, eer ste in de ronde van Cuba en overwinnaar in de Vredeskoers verreweg de zwaarste etappe- wedstrijd achter het 'IJzeren gordijn'. De uiteindelijke eindoverwinnaar sloeg reeds vroeg in deze ronde toe. Soekhoroettsjenkov bouwde in de eerste dagen een grote voor sprong op zijn achtervolgers van wie zijn grootste concurrenten landgenoten waren. Gedurende de dagen dat de ronde in de Alpen verbleef consolideerde Soekho roettsjenkov zeer knap zijn lei dende positie. De Nederlandse ploeg heeft geen indrukwekkende ronde achter de rug. Slechts Winnen en Nieuw- dorp konden enigszins in het spoor van de sterksten meeko- De Spanjaard Pedro Delgado won zaterdag de elfde etappe, terwijl de Rus Petrov het snelst het eer ste gedeelte van de twaalfde en laatste etappe aflegde. De Oos tenrijker Peter Muckenhuber won tenslotte het tweede gedeel te. Roy Schuiten heeft gisteren in Forli (Italië) een individuele tijdrit over ruim 65 kilometer gewon nen. Schuiten was bij deze 'gene rale' voor de Grand Prix des Na tions, die zondag in Cannes werd gehouden, slechts als invaller aan de start. Michel Pollentier had zich op het laatste moment te ruggetrokken omdat hij meende dat zijn conditie niet goed genoeg was voor deze zware krachtme ting De Nederlandse achtervolgings kampioen was slechts twaalf se conden sneller dan de Deen Mar- cussen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17