Hoge olieprijzen bedreigen de wereldeconomie Verzoek om steun Chrysler afgewezen Winkelcentrum op plaats van Parijse Hallen IMF in jaarverslag: WEINIG BAAT VOOR ENGELSEN BIJ EG Markt berichten Nieuwe bedragen van sociale uitkeringen MAANDAG 17 SEPTEMBER 1979 WASHINGTON (ANP) - De olieprijsverhoging zorgt er voor dat de economische groei afneemt en de inflatie en de werkloosheid zal toenemen. Dit staat te lezen in het jaarverslag van het Internationale Monetaire Fonds IMF. De rijke landen zullen als de olie- uitvoer van de OPEC-landen op hetzelfde peil blijft als 1978 dit jaar voor olie 70 miljard dollar meer moeten betalen, terwijl de ontwikkelingslanden 5 miljard meer op tafel moeten leggen. Ontwikkelingslanden die hele maal niet over eigen olie be schikken zullen zelfs 12 miljard meer moeten betalen. Ontwikke lingslanden die olie uitvoeren zullen volgens de voorspellingen van het 'IMF 7 miljard dollar ex tra ontvangen (Van onze correspondent) BRUSSEL - Engeland draagt aanmerkelijk meer bij aan de EG- begroting dan het uit de Europe se kas in Brussel ontvangt. Het verschil bedraagt 1,4 tot 3,4 mil jard gulden voor 1979, afhanke lijk van de berekeningsmethode die wordt gebruikt. Nederland behoort tot de EG-lan- den die rechtstreeks financieel profiteren van het EG-lidmaat- schap. Dit staat in een rapport van de Europese Commissie over de verdeling van de financiële lusten en lasten tussen de Euro pese Negen. Het wordt vandaag besproken door de ministers van financiën van de EG-landen. Al meer dan twee jaar lang dringt Londen aan op een herziening van de Europese begroting, om dat het Engelse aandeel daarin te groot is in verhouding tot de fi nanciële voordelen die het EG- lidmaatschap voor Engeland in dit opzicht oplevert. In opdracht van de regeringsleiders van de Negen heeft het dagelijks EG-be- LEERRAPPORTEN 'an hedenmorgen 7 uur stuur een studie gemaakt van het Engelse probleem, dat de ko mende maanden in het brand punt van de Europese politiek zal blijven staan. Behalve Engeland beklaagden ook Italië en Ierland zich herhaalde lijk over te hoge financiële ver plichtingen in vergelij king tot het direct meetbare financiële voor deel dat het lidmaatschap ople vert. Rome en Dublin hebben echter niet te klagen, zo blijkt uit de studie van de Europese Com missie. Beide landen zijn in 1979 en 1980 netto-profiteurs van de EG-begroting (Italië voor 1,3 tot 2,3 miljard gulden en Ierland voor 1 tot 1,5 miljard gulden). Behalve Engeland blijken ook West-Duitsland (voor ongeveer 2,8 miljard) en Frankrijk (voor ten hoogste 800 miljoen gulden) net to-betalers aan het Europese budget. Nederland haalt meer uit de Brusselse EG-pot dan het er aan bijdraagt minimaal 194 mil joen gulden in 1979 en maximaal 1,1 miljard gulden in 1980, op nieuw afhankelijk van de bere kening die wordt gekozen om de zogenaamd monetair compense rende bedragen, die van toepas sing zijn bij de handel in land- bouwprodukten, toe te rekenen aan het ontvangende dan wel het betalende land. In het jaarverslag schrijft het IMF dat het belangrijkste probleem voor de industrielanden is hoe zij de olieprijsverhoging denken te verwerken. Het voornaamste is een "realistisch prijsbeleid" voor energie, schrijft het IMF. Duur dere olie zal niet gecompenseerd mogen worden in de lonen. De vermindering van de vraag die te verwachten is (er kan namelijk minder gekocht worden als er niet gecompenseerd wordt) moet bestreden worden op een manier die van land tot land kan ver schillen, aldus het IMF. Landen met een betrekkelijk hoge infla tie en wellicht zwakke betalings positie wordt geadviseerd zich bij de gevolgen van de olieprijsver hoging neer te leggen Problemen De ontwikkelingslanden die hun olie moeten importeren staan voor grote problemen, zo erkent het IMF. Zij hebben al te kampen met een aanzienlijke schuld aan het buitenland en zelfs voor de olieprijs-verhoging van juni wa ren zij al genoodzaakt aanzienlij ke leningen te sluiten. Het IMF betwijfeld of de indus trielanden zich tegen de gevolgen van de economische neergang in de Verenigde Staten kunnen wa penen. Over het algemeen is de economische groei in deze lan den niet om over naar huis te schrijven en een economisch be leid gericht op groei is vaak uit gesloten wegens het gevaar van een opleving van de inflatie. Als Amerika niest wordt de wereld verkouden, zo meent het IMF, en niet alleen de overige industrie landen maar ook de ontwikke lingslanden die slechts één be langrijk exportprodukt kennen zullen dat merken. Industrielanden worden aange spoord onmiddellijk hun offi ciële ontwikkelingshulp te ver groten terwijl landen met flinke overschotten op de lopende re kening van hun betalingsbalans (dat betekent dat een land meer heeft uitgevoerd dan ingevoerd) alles in het werk moeten stellen om kapitaal te exporteren, zo vindt het IMF ECONOMIE PARIJS - Het nieuwste spectakelstuk van Parijs is het Forum van de Hallen, dat deze maand met veel champagne en een toe spraak van de burgemees ter voor het publiek is opengesteld. Recht tegen over het moderne mu seum „Centre Beaubourg" vult dit Forum één van de beide veelomstreden ga ten die waren ontstaan na de ontmanteling van wat Zola „de buik van Parijs" had genoemd: de groot handelsmarkt voor de Pa- rijse neringdoenden. Het Forum is een ultra-modern winkelcentrum van drie etages met een door beeldhouwwerken versierd plein op de bodem van het gat. En terwijl de Franse vak bonden weer eens proberen zich aaneen te sluiten om te staken als protest tegen inflatie en werk loosheid, zullen honderdduizend bezoekers per dag in het Forum om het gouden kalf dansen en er meer uit geven dan ze van plan waren te doen. Burgemeeser Chirac noemde het Forum een „architectonische olympiade"; de mooi aangeklede bouwput met zijn nog kale broer tje even verderop vormt de laat ste vijf en twintig jaar onderwerp van discussie en gekrakeel. De krachten die loskwamen om de gaten op zijn voordeligst en zo winstgevend mogelijk te vullen, zouden Balzac stof voor een tweede leven gegeven heb ben. In het midden van de jaren '50 ble ken de Hallen door hun ligging in het hart van Parijs niet meer te functioneren. President De Gaulle beval de afbraak en de verhuizing naar Rungis. In '73 was de laatste pilaar van de be roemde staalconstructie uit het midden van de vorige eeuw ver dwenen. Al in 1922 had de be faamde architecten stadsplanner Le Corbusier een plan op de plaats van de hallen gemaakt dat voorzag in niet minder dan 18 to renflats. Zo lelijk ziet het Forum er nu beslist niet uit PAGINA 11 Treurige tempel Dat neemt niet weg dat op de dag van de opening een socialistisch gemeenteraadslid in „Le Monde" een artikel publiceerde waarin hij voor het nieuwe en met zo veel trots door burgemeester Chirac geopende gat een aantal aardige omschrijvingen gevonden had: „een treurige tempel gewijd aan het gewin" en tenslotte: „de ne derlaag van de stadsplanning van de Vijfde Republiek en de in scriptie in de bodem van Parijs van de geestelijke neergang van een land dat op weg is zijn cultuur te verliezen". De socialistische gemeenteraadsleden bleven bij de opening weg als Spakenbur gers die het laatste oordeel voelen naderen. De 415 miljoen gulden die het Fo rum heeft gekost, werden gro tendeels door het „Crédit Lyon- nais" opgebracht en voor al dat geld is er nu een binnenstebuiten Een overzicht gekeerde en op zijn kop staande gothische kathedraal ontstaan die met zijn witte „luchtbo- gen"-constructie niet eens zo erg misstaat met ergens ver op de be gane grond het silhouet van de gotische St. Eustache. De voor naamste gaanderijen van het Fo rum lopen langs het „plein" en achter de beglazing waarmee de „luchtbogen" zijn opgevuld Dankzij deze constructie profite ren ook de winkels in de diepste spelonken van het daglicht. Over de drie verdiepingen verdeeld zijn tot nog toe 185 winkels, tien bioscoopzalen, een dozijn restau rants en een filiaal van het was senbeeldenmuseum van Grévin, dat hier het Parijs uit het eind van de vorige eeuw laat zien. Een kwart van de totale inhoud wordt in beslag genomen door de FNAC, een voor de Fransman be roemde coöperatieve van aan vankelijk witte-boordenwerkers Parijs" die met ruime korting poliepositie heeft de markt van boeken en grammo foonplaten, huishoudelijke appa ratuur en foto- en filmspullen. Het leeuwendeel van de nering doenden in het Forum behoort tot de snob-klasse. De beroemd ste modehuizen en juweliers winkels van Parijs hebben er zich verzekerd van een in het oog lo pend plekie culati es maakt niemand van de bij het Forum betrokkenen zich zorgen over de toekomst. Aller eerst is de hele onderneming - diep onder de grond als ze gaat - nog weer eens gebouwd bovenop het grootste ondergrondse spoorwegstation vwereld: Cha- telet-les-Halles. Hier komen me trolijnen samen met de sneltrei nen van de „RER" die Parijs met zijn voorsteden verbinden. Wie uit één van deze vele treinen stapt, hoeft niet eens de straat op om het Forum te bereiken: een of meer etages met de roltrap en hy Een ander argument voor blijvend succes is de aanwezigheid op een steenworp afstand van het mon ster-museum „Pompidou" steeds meer „Centre Beaubourg" genoemd, met zijn zes miljoen bezoekers per jaar. Wie uit het museum komt, ziet het Forum al uitnodigend liggen en binnen kort zal een voetgangerswegen de beide Parijse nieuwigheden met elkaar verbinden. De dag van de opening van het Forum was de eens zo slaperige straat tusen beide bouwwerken al in een wriemelende mensenmenigte veranderd en deden de eigenaars van de cafeetjes er zaken als nooit te voren. Evenals hun vakgeno ten rond het „Centre" zijn deze vaak vervallen kroegjes nu al miljoenen waard. Wie na de verbluffende luxe van het Forum nog heimwee heeft naar de oude Hallen, kan met de „RER" vijf haltes verder uitstap pen in Nogent-sur-Marne. Toen in '72 president Pompidou een deel van de historische construc tie wilde behouden, schonk hij één van de paviljoens aan deze gemeente, die er een cultureel centrum inrichtte en de buurt meteen maar oud maakte met oude zuilen en een oude met.o- ingang, een echte „pissoir" en veel meer uit de „goede oude tijd". De strijd om de Hallen gaat nu voort rond het vullen van het laatste gat en rond de vraag wat er daarna op straatniveau dient te gebeuren. Vooral over de versie ring van die ontstane vlakte wordt een belangrijke rol ge speeld door de oude vete tussen president Giscard d'Estaing en zijn oud-premier, burgemeester Chirac. De president heeft ge zegd dat hij een deel van de vlakte wil versieren met klassiek aan geplant geboomte „in de stijl van het beste dat Frans is". Chirac heeft smalend laten weten dat het geen zin heeft een tuin aan te leg gen die je alleen goed kunt bekij ken vanuit een helicopter. De burgemeester wordt, naar kwade tongen beweren, cultureel alleen maar geroerd door het geluid van een fanfare. Zijn liefste wens voor de beplanting van de Hallen is dan ook weinig verrassend: „Een tuin die ruikt naar frites". RUDOLF BAKKER Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Mallorca München Oslo Stockholm Zurich Casa blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis half bew. licht bew. o'nbew. licht bew. onbew. regenbui onbew. onbew. licht bew. onbew. onbew. licht bew. half bew. licht bew. onbew. licht bew. onbew. half bew. licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. 25 16 - 11 25 20 29 22 WASHINGTON (AP) - De in financiële moeilijkheden verkerende Amerikaanse autofabriek Chrysler heeft zaterdag de Ameri kaanse regering om 1,2 miljard dollar aan kre dietgaranties gevraagd. Dit is echter door de rege ring Carter geweigerd omdat die vindt dat de onderneming teveel overheidssteun vroeg. Minister van financiën G. William Miller verklaarde zaterdagavond tegenover verslaggevers dat Chrysler zijn verzoek aanzienlijk zal moeten omwerken. Eventuele Kredietgaranties zullen door het Congres moeten worden goed gekeurd, maar het ja-woord van de regering wordt als beslissend beschouwd. Functionarissen van Chrysler heb ben een herstelplan ingediend waarin van de regering een on middellijke garantie voor 500 miljoen dollar aan leningen wordt gevraagd en nog eens voor 700 miljoen wanneer mocht blij ken dat Chrysler op eigen houtje dat geld niet los kan krijgen. President-directeur John Riccardo van Chrysler heeft betoogd dat de onderneming, die dit jaar een re- cordverlies van een miljard dollar verwacht te zullen boeken, met steun van de overheid binnen twee jaar weer winst zal kunnen gaan maken. Het verlies van een miljard dollar zou het grootste zijn dat ooit door een Amerikaan se onderneming is geleden. Uit verschillende studies is geble ken dat ineenstorting van de op twee na grootste autofabrikant in de Verenigde Staten werkloos heid voor 400.000 mensen zou be tekenen. Uit een onderzoek van het Amerikaanse ministerie van verkeer is gebleken dat de onder gang van Chrysler langdurig economische chaos met zich zou brengen voor Chicago en andere plaatsen waar Chrysler fabrieken heeft en bovendien waarschijn lijk een bankroet zou veroorza ken voor een aantal toeleveran ciers van de onderneming. Volgens critici spruiten de finan ciële troebelen gedeeltelijk voort uit een te grote nadruk bij Chrysler op grote, veel brandstof verbruikende wagens. LEIDEN - Veemarkt, 17 sept. Aanvoer 1957 stuks w.o. 1196 slachtrunderen en 761 schapen en lammeren. Prijsnoterin gen slachtvee: stieren 1ste kwai. 7.25 - 7.95 per kg. gesl. gew., stieren 2de kwal 6,85 - 7.15 vaarzen 1ste kwal. 7.35 - 7.90, vaarzen 2de kwal. 6.00 - 6.50, koeien 1ste kwal. 7.00 - 7.90, koeien 2de kwal. 6.20 - 6.40, koeien 3de kwal. 5.85 - 6.05, worstkoeien 4.50 - 5.50, extra kwal. plus dikbillen 9.00-/ 14.50. Gebruiksvee: schapen 150 - 200, lammeren 160 - 210. Toelichtingen (aanvoer-handle-prijzen): ruim-redelijk- stabiel, stieren: iets hoger, schapen en lammeren: redelijk-rustig-stabiel. Groenteveiling Leiden: Appels 26-31 Aardappelen 18, Andijvie 25-52, Pronk- bonen 85-130, Snijbonen 125-205, Rode kool 34-37, Spitskool 40-50, Postelein 30-67, Prei 94-107, Spinazie 49-61, Sprui ten A 1.19-1.39, Spruiten B 1.35-1.46, Spruiten C 1.23-1.29, Waspeen 29, Witlof 6.00-6.10, Meloenen 95-130, Bloemkool 1x6 1.24-1.37, Bloemkool 8st. 1.10-1.19, Bloemkool lOst. 74, sla zwaar 38-63, Bleekselderij 38-54, Bospeen 35-61, Pe terselie 16-35, Selderie 20-23, Paprika st. 26-42. DEN HAAG (GPD)- De sociale uitkeringen gaan zoals al door minister Albeda was toegezegd per 1 oktober met een procent omhoog. Met deze verhoging wordt beoogd extra zekerheid te verkrijgen met betrek king tot de koopkrachtpositie van de uitkeringsgerechtigden in 1979. De verhoging zal plaatsvinden door middel van "voorindexering", dat wil zeggen dat een deel van de verhoging per 1 januari - namelijk de 1 procent - al vanaf de maand oktober 1979 zal worden uitbetaald. De nieuwe bedragen luiden per 1 oktober als volgt bruto per maand van 1369*0 naar 1383 50 vanf 935,-naar f 944*0 bruto per maand i 1369£0 naar f 1383*0 gehuwde bejaarden ongehuwde bejaarden weduwen met kinderen weduwen zonder kinderen wezen tot 10 jaar wezen van 10 tot 16 jaar wezen van 16 tot 27 jaar Als gevolg van de verhoging zullen ook de inhoudingen (loonbelasting eventueel ziekenfondspremie en awbz-bijdragen) wijzigen. De algemene arbeidsongeschiktheidswet (aaw) gehuwden en ongehuwden met kinderen beneden de 18 j f 94*2 per dag overige gehuwden vanaf 21 jaar f 66*1 per dag ms»sm££ 59*6 per dag f 53*1 per dag n 935,- nf 302*0 i n 445,- n nf 580.-n r f 944*0 ar f 306.- irf 449*0 irf 586.- t18 jaar o, de v 46,56 per dag komen per 1 oktober De minimumdaglonen in c 1979 als volgt te luiden woo J 102,61 (exclusief vermindering met 0* procent) ww f 10920 (inclusief vermindering met 0* procent) wwv f 116*8 (exclusief vermindering met 0* procent) De nieuwe uitkeringsbedragen ingevolge de aow, de aww en de wao zullen in het algemeen met ingang van de uitbetaling over de maand oktober plaatsvinden MAANDAG 17 SEPTEMBER 1979 20,00 18^00 r App 215.00e GOUD EN ZILVER P„ k.io Goud 21790 22190 3695.00e 3850.001 22,75 25.75 120.50 123.50 116.70 116.70 AMSTERDAM (ANP) - Zoals ge woonlijk vlak voor Prinsjesdag had het Damrak te lijden onder windstilte. Menigeen hield zijn kruit droog totdat de plannen van de regering voor het nieuwe par lementaire jaar bekend zijn. De handel had dan ook maar weinig te betekenen en de meeste koer sen van de actieve fondsen ble ven dicht bij de oude prijzen han gen. Kon. Olie vormde een uitzonde ring. Voor het eerst werden de aandelen ex-interimdi vidend van f 5,50 verhandeld en hiermee re kening houdend zou de koers op f 143,80 moeten uitkomen. De eerste zaken werden echter ge daan op f 145,20, waarna de koers opliep tot f 145,40 en dit hield een winst in van f 1,60. Daarentegen lag KLM f 1,20 zwammer in de markt op f 100.80. De andere in ternationals bleven vrijwel on veranderd. De obligatiemarkt was prijshou dend.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11