Handel verdiende 6.5 ton aan Leidse AMF-woningen "Koopcentrum draait in maart Onzekerheid te groot" Panden gingen van bv naar bv Digros: Voor supermarkt 250 man personeel nodig ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1979 LEIDEN LEIDEN - De Leidse onroerend goed-handela- ren De Bolster en Pasman hebben, via twee van hun BV's, in korte tijd ruim 1,2 miljoen gulden verdiend aan de verkoop van grote complexen huurwoningen van het Algemeen Mijnwer kerspensioen Fonds. De AMF-woningen aan de Leidse Burggravenlaan, Moddermanstraat en Oppenheimstraat die enkele maanden geleden door de Leidse beleggers werden opgekocht zijn met een winst van totaal 650.000 gulden weer van de hand gedaan. Verschillende bouw- en exploita- tiemaatschappijen hebben in de afgelopen jaren enorme winsten geboekt bij speculatie met grote complexen huurwoningen van het AMF. Particuliere beleggers zouden xn de afgelopen vijf jaar zo n 200 miljoen gulden hebben verdiend aan 6500 woningen die door de beheerder van het pen sioenfonds, het AZL te Heerlen, van de hand werden gedaan. Het Algemeen Mijnwerkerspen sioen Fonds is het grootste pen sioenfonds waarvoor de stichting AZL als administrateur en ver mogensbeheerder optreedt. Om de mijnwerkerspensioenen te kunnen blijven betalen heeft de stichting geld nodig. Er komen bijna geen premies meer binnen dus wordt onroerend goed (wo ningen en winkels) afgestoten te gen een prijs die, volgens het AZL, uit beleggingsoogpunt ac ceptabel is. Het socialistische kamerlid mevrouw Salomons heeft het een dubieuze zaak ge noemd dat onroerend goed werd aangeboden aan louche BV's en kleine scharrelaars. Zij heeft de betrokken ministers gevraagd een onderzoek te laten instellen naar de handel en wandel van het AZL. Onderzoek Deze week is uit het onderzoek dat de verzekeringskamer instelde gebleken dat vier van de vijftien woningcomplexen die in de jaren '74 tot en met '78 zijn verkocht op de dag van verkoop nog één- of tweemaal van eigenaar zijn ver wisseld. Daaraan verdienden handelaren in onroerend goed en bemiddelaars enkele tienduizen den guldens per woning. In sommige gevallen waren een aantal overdrachten binnen één week goed voor voor een prijs verhoging van bijna vier ton. Uit het rapport dat de verzeke ringskamer over het AMF heeft opgesteld blijkt echter dat men geen ongei-echtigheden heeft kunnen constateren. Volgens de kamer hebben handelaren in on roerend goed wellicht andere mogelijkheden voor de verkoop dan het pensioenfonds. Boven dien wordt gewezen op de explo sieve prijsontwikkeling van on roerend goed in de afgelopen ja ren. De verzekeringskamer heeft echter geen onderzoek kunnen doen naar de aard, inhoud, en achtergronden van de doorver koop van het voormalige AMF- eigendom.Uit een onderzoek dat het PvdA-kamerlid mevrouw Salomons instelde naar onregel matigheden bij de verkoop van woningcomplexen bleek dat re laties van het AZL de kans heb ben gekregen zich aanzienlijk te verrijkken. De Leidse beleggers, De Bolster en Pasman, zijn met twee van hun BV's zeker betrok ken geweest bij een drietal trans acties van woningen. In Badhoevedorp verkocht het AZL in december van het vorig jaar drie flatblokken voor 2.9 miljoen gulden aan de BV Bouw en Exploitatiemaatschappij LOV uit Leiden. Drie dagen later ver kocht deze BV de flats voor de zelfde prijs aan BOPA BV, even eens uit Leiden (de LOV en BO PA BV hebben dezelfde eige naars namelijk De Bolster en Pasman). Twee dagen later ging het complex woningen via BOPA BV opnieuw van de hand naar de Rotterdamse Beleggmgs- en Ex ploitatiemaatschappij Ooster park BV. Laatst genoemde telde een bedrag van 3,2 miljoen gul den neer, zodat de huizenhandel binnen twee dagen een winst van 300.000 gulden opleverde voor De Bolster en Pasman. In Zwanenburg van hetzelfde laken een pak. Op 15 december kocht de LOV een complex woningen die twee dagen later via de BOPA BV met een winst van 285.000 gulden weer van de hand werd gedaan. Ook in Zwanenburg werden de woningen doorver kocht aan de Rotterdamse maat schappij Oosterpark BV. In beide gevallen verwisselden de wo ningcomplexen daarna nog eens van eigenaar hetgeen Oosterpark BV ook nog eens een winst van enkele tonnen opleverde. In maart van dit jaar ontstond grote onrust onder de bewoners van de 126 flats aan de Leidse Burggra venlaan, Moddermanstraat en Oppenheimstraat door de op handen zijnde verkoop van deze woningen. Het AZL bewaarden lange tijd het stilzwijgen over wie de koper was. Pas in een latei stadium bleken de flats te zijn verkocht aan De Bolster en Pas man die de flats in korte tijd doorverkochten aan de beleg gingsmaatschappij Greenpark BV uit Rotterdam. Uit kadaster- gevens blijkt dat de Leidse hui zenhandel De Bolster en Pasman een winst heeft opgeleverd van 650.000 gulden. LEIDEN - Het nieuwe koopcen trum van Mijnders-Digros aan de Langegracht zal - als alles vol gens plan verloopt - half maart volgend jaar gaan draaien. Op dat ogenblik moet de 6.500 m2 vloer oppervlakte volledig als winkel ruimte zijn ingericht. Naast de Digros-supermarkt, die rond de 3000 m2 zal beslaan, en de meu beltoonzalen van Mijnders, zul len er een kleine twintig speciaal zaken onderdak kunnen krijgen. Digros wil daarvoor de plaatse lijke middenstand interesseren. De plannen voor het koopcentrum werd gisteren bekend gemaakt nadat officieel bekend was ge worden, dat de Kroon de schor sing van de bouw had opgegeven. Zoals bekend werd de bouw van het centrum vorig jaar geschorst op aandrang van de burgemees ter van Leiden, omdat de bouw vergunning op onjuiste gronden verstrekt zou zijn. De Kroon heeft dat beroep - zoals wij al eerder meldden - verworpen. Zowel de heer Mijnders als Digros- woordvoerder J. v.d. Broek toonde zich gisteren verheugd over de beslissing. Mijnders: "Voor ons is de zaak nu definitief. Maandag gaat de aannemer di rect aan de slag om de zaak af te bouwen. Over veertien dagen hopen we het supermarkt-ge deelte over te dragen aan Di gros." Van der Broek: "Dan heb ben wij nog een aantal maanden nodig om de zaak goed in te rich ten en personeel op te leiden. Met de werving van het kaderperso neel zijn we inmiddels gestart. Binnenkort gaan de advertenties de deur uit voor het lager perso neel, zoals caissières. Voor de su permarkt in Leiden denken we De nieuwe hal, waarvan de bouw vorig jaar werd stilgelegd. Maandag zal de voltooiing van het koopcentrum. 250 man personeel nodig te heb ben, waarvan een gedeelte op part-time basis." Digros zal binnenkort ook komen met een uitnodiging aan de plaat selijke middenstand om een winkel te openen in het koopcen trum. Van der Broek: "Wij zelf exploiteren alleen een super markt. Er is ruimte voor allerlei speciaalzaken, een slager, een e bakker, een bloemenzaak, een opticien, een noten- en kaas handel en noem maar op. Die handel doen wii niet." Beide ondernemers realiseren zich terdege dat in de directe omge ving extra parkeervoorzieningen moeten komen. "Voor de aan- en afvoer ben ik niet bang met de Langegracht voor de deur, maar er zullen wel parkeervoorzienin gen bij moeten komen," aldus de Digroswoordvoerder. "Een ruwe schatting leert dat er voor een koopcentrum als dit behoefte zal zijn aan 150 plaatsen. Het is een van de punten waarover de komende tijd met de gemeen te gepraat zal moeten worden. "Van onze kant is er alle bereid heid om te kijken of er een par keergarage in de buurt kan ko men," zegt Van der Broek die hoopt dat de gemeente zich posi tief zal opstellen nu de Kroon uit spraak heeft gedaan. "In de han del zeggen we dat je moet geven en nemen. Van onze kant is er geen enkele behoefte om de ge meente tegen de haren in te strij ken. En ik denk ook wel dat we tot een oplossing kunnen komen. Het zal iedereen duidelijk zijn dat er iets moet gebeuren." Over de concurrentie die het koop centrum voor de Leidse midden stand zal betekenen zegt hij: "Winst kunnen we ze niet bren gen. maar we zorgen er wel dat het publiek niet wegtrekt. Zo'n Haarlemmerstraat had het zon der ons steeds moeilijker gekre gen. Denk maar eens na wat zo'n Winkelhof (nieuw winkelcen trum in Leiderdorp - red.) straks gaat trekken. Daar lusten de honden geen brood van. Maar als de gemeente hier straks voor parkeergelegenheid zorgt en er komt een aantrekkelijke route van de Langegracht naar de Haarlemmerstraat dan zal men er ook daar de vruchten van pluk ken." Mijnders: "In feite sluit het koop centrum aan bij de filosofie van de gemeente dat er voor de bin nenstad behoefte bestaat aan een flinke publiekstrekker. Nou, dat zijn we." Het koopcentrum aan de Lange gracht krijgt een geheel gemo derniseerde voorgevel, waarvoor inmiddels de vergunningen bin nen zijn. Mijnders en Digros krij gen elk een eigen ingang en de bevoorrading kan gebeuren via entrees aan de Oude Singel en de Kprte Mare. Open School stopt inschrijving skipisteDb Meerberg j Qeen behoefte LEIDEN - De Leidse vestiging van de Open School is gestopt met het inschrijven van nieuwe cur sisten. Er bestaat zoveel onze kerheid over het voortbestaan van de Open School na 1 augus tus volgend jaar, dat men het niet meer verantwoord vindt om nog nieuwe cursisten aan te nemen. De Open School begon twee jaar geleden in Leiden, en op 14 ande re plaatsen in Nederland. De deelnemers hebben vaak een lage vooropleiding en kunnen zich op een zeer vrije manier bekwamen in vakken uit het mavo-pakket Bovendien zijn er themagroepen, waar allerlei actuele onderwer pen worden behandeld. Ook daarbij kunnen de deelnemers naar eigen inzicht kennis opdoen. Volgens de oorspronkelijke plan nen zou deze werkwijze na 1 au gustus worden, voortgezet door andere instellingen, maar daar dreigt bitter weinig van terecht te komen. De ministers van sociale zaken, crm en onderwijs hebben een plan gemaakt dat betekent dat er op elke plaats waar een Open School gehuisvest is, in- plaats van 6 arbeidsplaatsen nog maar 2 voor het begeleidings- werk beschikbaar zullen zijn. De landelijke Open-School organi satie heeft inmiddels een "nood plan" opgesteld dat in feite neer komt op voorlopig handhaven van de bestaande Open Scholen. 't is nii betaalbaar! LEIDEN - Op 26 september zal op het terrein van het psychia trisch ziekenhuis "Endegeest" een d ierenparkje worden ge opend. De bedoeling van het parkje is om de contacten tussen patiënten en dieren te bevorde- aan telegram LEIDEN - De (ex) bewoners van afgekeurde pensions in de bin nenstad en hun sociale begelei ders hebben de gemeente laten weten zich te distancieren van sympathiebetuigingen van de Amicale. Deze Marokkaanse ver eniging die ook in Nederland opereert heeft onlangs een tele gram aan de gemeente verstuurd, waarin stond dat het gemeente lijk beleid werd afgekeurd. Met het telegram gaf de Amicale aan de actie van de Marokkanen, die momenteel de Morspoort-kazer- ne bezetten, te ondersteunen. Plannen maken Meer dan manshoog zijn de sta pels plannen, die de gemeente Leiden de afgelopen jaren heeft samengesteld om de ruimtelijke ontwikkelingen in de stad in de hand te hou den, in goede banen te leiden en waar nodig te stimuleren Bestemmingsplannen, reha- biliteitsplannenrenovatie- plannen, een structuurplan een verkeerscirculatieplan en nog een berg gebundelde be leidsvoornemens. Maar deze week is nog weer duidelijk gebleken, dat je als gemeente zeker met alles m de hand hebt. Wethouder Waal zei over de vestiging ran het koopcentrum aan de Lange gracht, dat als de voltallige raad het voor het zeggen had gehad, de beslissing over dit nieuwe koopgebeuren heel anders was uitgevallen. Ik ben geneigd wethouder Waal in die opvatting te volgen. Al koop je daar natuurlijk wei nig voor, wanneer de Kroon anders beslist en het koopcen trum er toch komt. Gevolg is wel dat het uitgestippelde plan om te komen tot een con centratie van de winkels in het Leidse centrum in duigen dreigt te vallen. Met een grote publiekstrekker aan de Langegracht is het niet onwaarschijnlijk dat de aanlooproutes als bijvoor beeld de Mare voor de mid denstand aantrekkelijker worden. En daarvan zouden de meest excentrisch gelegen delen van de Breestraat wel eens de dupe kunnen worden. Want een van de bezwaren van het Leidse winkelcentrum van dit ogenblik is de grote loopafstand. Eén ding is zeker: de gemeente krijgt een vestiging op een plaats waar men die niet ge wild heeft. En dat werd be kend in dezelfde week dat de Leidse raad elders iets wel wil realiseren, waar het nu weer net niet kan. Ik doel daarmee op het principe-besluit om op de plaats van de voormalige Sanders-zeepfabrieken aan Levendaal en St. Jorissteeg een parkeergarage te bouwen Het probleem is dat de grond ei gendom is van een project ontwikkelaar die buitenspo rige eisen stelt aan de gemeen te om te willen meewerken aan de bouw van zo'n au tostallingNatuurlijk heeft de gemeente de mogelijkheid om een onteigeningsprocedure aan te spannen. Maar wie het slepende karakter van zo'n procedure kent, weet dat het jaren kan duren. Nu men aan de Langegracht toch vooreen voldongen feit is geplaatst verdient het over weging of de inspanningen voor een parkeergarage niet beter op die omgeving gericht kunnen worden. Veiligheid In Leiden is men er met het oog op de verkeersveiligheid al tijd van uitgegaan, dat de afwikkeling van het verkeer op kruispunten, beveiligd door stoplichten, "conflict- vrij moest gebeuren. Simpel gezegd: verkeer dat elkaar op het kruispunt zou kunnen te genkomen, kreeg nooit gelijk tijdig groen licht. Een dergelijk verkeersbeleid heeft ertoe geleid dat de Lei- denaar met het idee ging le ven, dat wanneer je groen licht krijgt je niet op verkeer uit andere richtingen hoeft te letten omdat die op dat ogenblik toch rood licht moes ten hebben. Leiden nam tn dit opzicht een positie tn.die afweek van wat in een aantal buurgemeenten in de praktijd werd gebracht Als voorbeeld noem ik het kruispunt Persant Snoepweg - Van der Valk Bouwmanweg in Leiderdorp. Daar krijgen twee recht tegenover elkaar liggende verkeersstromen te gelijkertijd groen, zodat het linksaf slaand verkeer op het kruispunt wordt geconfron teerd met tegenliggers. Zo wa ren er meer voorbeelden in de Leidse regio - in Roelofa- rendsveen bijvoorbeeld waar men conflicten op de be veiligde kruispunten niet schuwde. Het heeft er op het ogenblik de schijn van dat ook Leiden bezig is af te stappen van het 100 procent conflict- vrij afwerken. Er bestaat bijvoorbeeld een re- geitecnniscne verkeersclub waarin diverse gemeenten, onder meer Leiden, zitting hebben en icaartn men steeas r tot de overtuiging is ge komen dat op die kruispunten waar zich geringe conflicten kunnen voordoen je de klein ste verkeersstromen best tege lijkertijd groen kunt geven. Bij die overweging speelt één argument een heel belangrij ke rol: door het sterk toegeno men verkeer neemt de conflictvrije afwikkeling van het kruispunt erg veel tijd in beslag. En wanneer wegge bruikers zeer lang voor een rood licht moeten wachten, bestaat de neiging om die lichten te negeren en toch door te rijden. Op die manier ont staan nog gevaarlijker situa ties. die verkeerstechnici "schijnveiligheid" noemen. Maar als de gemeente Leiden deze twee "kwaden" tegen el kaar afweegt en besluit het conflictvrije standpunt te verlaten, lijkt het me zinvol daaraan ruime publiciteit te geven. Dat het publiek er nu in het geheel niet aan gewend is, heb ik kunnen contateren op een tweetal punten m de stad. In de eerste plaats het kruispunt Kort Rapenburg-Noordein- de-Breestraat-Rapenburg Bromt fietsers) en automobi listen die vanaf het Kort Ra penburg rechtsaf het Noord- einde in rijden heb ik her haaldelijk verbaasd, ver toornd zien kijken, wanneer er voetgangers overstaken. Maar die hadden op dat ogenblik wel groen licht. Zo blijken veel automobilisten ook moeite te hebben met het kruispunt Churchilllaan-Vijf Meilaan waar het verkeer van beide kanten van de Vijf Meilaan de kleine rotonde komt oprijden. Rembrandt Deze week kreeg ikeen brief van een zware bronzen gedenk plaat. Gezien het feit dat cor respondentie met gedenkpla ten geen alledaags verschijn sel is volgt hieronder de in houd. "In uw krant van 4 september jJ.las ik over de commissie die een nieuw monument ter ere van Rembrandt van Rijn moet oprichten. Ik was diep teleurgesteld toen ik las dat er behalve een borstbeeld, een schilderij en een gedenksteen niets meer herinnerde aan de geboorte van Rembrandt in Leiden Waarom is iedereen mij toch vergeten? Ik ben een zwaren bronzen plaat van I meter bij 50 centimeter met het op schrift: In de Weddesteeg is Rembrandt Harmensz. van Rijn ISjuU 1606 geboren. Bij gaand stuur ik u een pasfoto van mijzelf. Vroeger had ook al niemand aandacht voor mij. Ik hing aan de muur van het gebouw van de Rotogravure op de hoek van de Weddesteeg en het Galgewater. Soms kwamen er nog wel eens toeristen naar dat nepgeveltje in de Weddes teeg kijkenMaar niemand fo tografeerde mij. Ze zagen me niet eens. Het is waar. ik heb een somber gelaat en de muur waaraan ik hing was ook donker van kleur. Ik viel niet op. De sloper kwam. Het scheelde maar een paar stenen of ik was ongemerkt onder de puinhopen verdwenen. Ge lukkig kwamen er een paar mensen aan die mij hulpeloos zagen hangen. Ze kregen me delijden en met alle kracht die ze hadden redden ze mij net op tijd van de ondergang Nu sta ik bij een van hen in de woonkamer en lees in het Leidsch Dagblad dat nie mand mij pemist heeft Als degene die mij gemaakt heeft dat eens wist. Hij zou net zo bedroefd zijn als ik. Maar ik kom alsnog voor mijn rechten op. Jaren heb ik trouw aange kondigd dat Rembrandt in de Weddesteeg geboren is, of dat nou waar u'as of niet. Nu eis ik dat men mij in ere hersteld en een plaats geeft bij de ge denktekens in de Weddesteeg Volgens meneer Hugens heeft de Leidse gemeenschap hopeloos gefaald door zich niet te ont fermen over de nepgevel. Nu sie blunderde door mij ovei het hoofd te zien. En die fout moet u maarsnel goedmaken Ondertekend de Bronzen ge denkplaat. Postbus 2097Lei den. Toch de komende dagen mgar eens de contactadvertenties in de gaten houden of meneer Hugens «Cfl u (.sprankje irn maken met de gedenkplaat L. GLIBBER jESSEf- - De flatwoningen aan de Oppenheimstraat die door het mijnwerkerspensioenfonds werden afgestoten handen kwamen van de Leidse onroerend goed-handelaren De Bolster en Pasman

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3