Leiden doet aan cultuur VEERTIG JAAR LATER PAGINA 33 Schande .Het is een schande. Waar ik ook optreed in het land vraag ik tenminste 200 gulden De studentensociëteit Minerva nu eens niet te na gesproken: zelfs deze betaalt het bedrag zonder morren. Cash en zwart. Boos worden vind ik in de regel heerlijk maar deze maal heel vervelend. Omdat deze stad zo ziek is. De sufste gemeente heeft een kunst- of literatuur prijs. maar Leiden? Een se cundair talent als Buddingh' is ereburger van Dordrecht, en wat is Maarten 't Hart van Leiden? Niets, niets, niets! Terwijl die al vijfendertig keer ereburger had behoren te zijn. Leiden en zijn cultuur? Eén me ter gerestaureerde walkant van het Rapenburg kost. ge loof ik, tienduizend gulden. Dat is evenveel als er voor Zuid-Afrika wordt uitgetrok ken. De restauratie van de Hooglandse Kerk zal miljoe nen hebben gekost, en wat kosten de schrijvers van Lei-, den? Een habbekrats, een verdomde 'beperkte onkos tenvergoeding'! Leiden wil zo graag zijn 'open kunsthuis'? Mij best! Maar wil Leiden ook nog mensen van enig allooi die aan de opening meewerken? Ook best. Helaas - en het spijt mij werkelijk voor De Klerk - dan zal er betaald moeten worden. Cultuur kost óók geld. In het kader van de openbaarheid van inkomens dit: ik lees ge dichten voor - 'uit eigen werk' - en dat kost de gemeente Leiden f200,-. Ik wil een hele avond allerlei mogelijke Leidse amateurdichters in leiden en presenteren - ik schijn een vlotte prater te zijn, daartoe werd ik ingehuurd - maar dat kost de gemeente Leiden f 500,-. Voor die halve mille wil ik dansjes maken, grapjes, snaakse uitvallen en talrijke geestigheidjes. Die bijelkaar f700,- kan de ge meente Leiden direct over maken aan een door mij aan te wijzen Zuidafrikaanse ver zetsbeweging of aan een ac tiegroep die zich met discri- minatie-bestrijding bezig houdt. Burgemeester En als het teveel is voor de ge meente Leiden? Welnu, dan presenteert de burgemeester maar een avond, zingt de ge meenteraad maar liedjes of doen de wethouders maar kunstjes. Het spijt mij voor meneer De Klerk van het bureau van de Culturele Raad maar ik kan niet anders. Deze walgelijke a-culturele stad is mij een gruwel geworden. Daarom verhuis ik volgende week naar een stad die wel tien cultuur- en literaire prij zen heeft. Ik verheug mij er nu reeds op verlost te worden van het odium 'een Leids dichter' te zijn. 'Want in een stad als Leiden verhuis je niet de liefde maar het lijden'. Jammergenoeg kreeg ik gelijk. Leiden en cul tuur? Water en vuur! ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1979 Afgelopen woensdag kwam een aantal schrijvers en actievoerders samen in het pand van (onder andere) de Boycot Outspan Aktie aan de Oude Vest in Leiden. Onder leiding van de Zuidafrikaanse vluchteling Esau du Plessis werd er verga derd over wat 'schrijvers' voor Zuid-Afrika, dat wil zeggen tégen de rassendis criminatie zouden kunnen doen. De Leidse gemeenteraad heeft indertijd 10.000 uitgetrokken, tijdens de begro tingsbehandeling, voor 'internationale solidariteit'; in de eerste plaats dient dit bedrag gebruikt te worden voor een project rond Zuid-Afrika De activiteiten dienen zich primair te richten tot de bevolking van de gemeente Leiden. Aldus schrijft burgemeester A.J. Vis aan de Boycot Outspan Aktie. De Leidse Wereld winkel en de Zuid-Afrika Werkgroep op 10 augustus. Ik was op de bovengenoemde vergadering aanwezig en deelde het gezelschap mede dat ik hun actie-voeren tegen het afschuwelijke systeem in Zuid-Afrika steun.'bewonder en waardeer maar meen dat ik in mijn hoedanigheid van 'dichter' weinig kan uitrich ten. Wat zijn namelijk de plannen met die tienduizend gulden? Er worden circa dertig ver schillende projecten mee be kostigd om de Leidse bevol king bewust te maken. Nu geloof ik niet dat diegene die vóór rassendiscriminatie zijn - zulk soort dwazen schijnen nog steeds te bestaan - omge turnd kunnen worden mid dels tienduizend gulden; maar wat ik helemaal niet geloof is, dat ik als 'dichter' één zwarte uit de gevangenis krijg. Soweto met mooie, practische huisjes voor de negerbevolking volgebouwd of een zwarte regering geïn stalleerd. Begrip De aanwezige collega-schrij vers konden best begrip op brengen voor mijn opvattin gen en de voorzitter deed de bijeenkomst op de alleraan genaamste wijze verlopen. Wat moet ik nou als dichter van romantische liedjes over Zuid-Afrika vertellen? Ik ben de mening toegedaan dat de eveneens aanwezig Zuidafri kaanse vluchteling-dichter Vernie February de 'Leidse bevolking' veel beter kan Uitleggen wat er allemaal mis is aan dat zuidelijke puntje van Afrika. Hij kent zijn land. Ik alleen uit de krant. Ik waardeer de ijver, de gedre venheid, de oprechte veront waardiging over het regime in Zuid-Afrika. Maar die tien duizend gulden hadden di rect naar de Zuidafrikaanse verzetbeweging gegireerd moeten worden. Velen zullen met mij van mening ver schillen doch ik ben langza merhand tot de overtuiging geraakt dat slechts wapenge kletter, zo niét gewoon een oorlog, de enige oplossing is voor Zuid-Afrika. De racisti sche blanken dienen de zee in gedreven te worden of ver bannen naar de Kalahari- woestijn. Vernie February drukte zich prachtig uit toen hij zei: 'Het is bijna een revolutie dat Lei den iets doet aan Zuid-Afrika al is het tweehonderd jaar te laat'. Mijn bezwaar richt zich dan ook geen ogenblik tegen de, zon der twijfel authentieke, be doelingen van de Zuid-Afri- ka-werkgroepen maar tegen de gemeenteraad van Leiden. Geweten De gemeenteraad en het ge meentebestuur sussen hun geweten. Dat geld behoorde direct naar Zuid-Afrika te worden gestuurd: alle straten en pleinen, genoemd naar reactionaire ellendelingen aan het einde van de vorige eeuw en het begin van de hui dige hadden al lang andere namen moeten hebben. Hoe kan je in godsnaam een be volking opvoeden in liefde i voor de gekleurde medemens die woont in de Bloemfon teinstraat of deBothastraat? Leiden doet weer eens wat aan 'cultuur'! Ik word er beroerd van, buitenlandse werkne mers worden gedeporteerd naar de buitengewesten van Leiden, een regelrechte ras- senoorlog vindt een paar we ken geleden plaats op de Nieuwe Beestenmarkt (Tur ken en Marokkanen versus Leidenaren) en ik kan met groot gemak zó vijf disco's of café's noemen waar geen kleurling in komt. De politie, waarvan burgemeester A.J. Vis het hoofd is, blijft rustig zitten klaverjassen wanneer je als kleurling belt datje die- of die gelegenheid niet mag betreden. Een Marokkaan wordt gedepor teerd; een lid van de studen tenvereniging Minerva mag brallen en schreeuwen wat zeg ik; honderden corpsstu denten versperden vrijdag nacht 7 september de Bree- straat; geen agent te zien. Dichters mogen op kosten van de gemeente Leiden liedjes zingen voor arme negertjes. Dat is de cultuur van Leiden, als het maar ver weg is. Culturele raad Op 15 augustus belde mij een zekere B. de Klerk Jr. op. De ze vriendelijke mijnheer drijft in zijn eentje zo'n beetje het bureau van de Culturele Raad Leiden. Want dat spreekt zo langzamerhand voor zichzelf: de Culturele Raad is ontbon- dén en opgeheven. De Klerk vroeg of ik wilde voorlezen, zoals dat heet 'uit eigen werk' ter gelegenheid van de her opening van de Waag, dat als 'open kunsthuis' gaat func tioneren. En, of ik ook nog eventjes een avond wil pre senteren waar leden van de Leidse bevolking amateur gedichten voorlezen. Een paar weken later belde De Klerk op of ik ook nog zitting wenste te nemen in een jury om deze rijmpjes te beoorde len. 'Ja hoor', zei ik. 'Maar', ant woordde De Klerk: 'We heb ben heel weinig geld.' 'Ach', zei ik, geloof ik, 'we zien wel. Per slot van rekening kom ik. vanaf de middelbare school, alzo'n negentien jaar in Lei den en woon er bijna dertien jaar. Ik weet ook wel dat die meneer De Klerk er niks aan kan doen - die heeft zijn eigen porte- monee - maar toen ik zijn brief van 23 augustus kreeg, werd ik woedend. Razend, laaiend, buiten zinnen. 'De Culturele Raad kan, gezien de krappe financiële middelen (f2.000,- voor het hele feest- gebeuren) alleen in een be perkte onkostenvergoeding bijdragen'. Voor die tweedui zend gulden moet ik dus, bij voorbeeld, mijn liedjes zin gen, allerlei gedichtjes van Leidse burgers beoordelen, een hele avond presenteren, moet ook nog een podium van gebouwd; een discjockey worden ingehuurd, noem maar op. Ik krijg dus alleen een beperkte onkostenver goeding! Wat moet ik dan re kenen? De kosten van een fietstocht van myn huis naar de Waag? Elf cent? Leiden inaugureert zijn 'open kunsthuis'! Ze willen mij dus voor elf cent, Maarten 't Hart zal wel gevraagd worden voor 66 cent. Op 1 september was het veertig jaar geleden dat er een einde kwam aan het armetierig bestaan dat de vrede sinds het einde van de Eerste We reldoorlog in Europa had geleid en was het 40 jaar geleden dat de eer ste schoten van de Tweede Wereldoorlog over het Poolse land daverden. Op de kop af 40 jaar later werd een delegatie NAVO-parle- mentariërs, volksverte genwoordigers dus, voorna melijk afkomstig uit landen die in de Tweede Wereldoor log zich tegen het Duitse ge weld hebben te weer moeten stellen, eervol ontvangen door het Berlijnse stadsbe stuur. En als om de vreemde loop die de geschiedenis kan nemen nog eens extra te onderstre pen, gebeurde dat in het ge bouw véin de voormalige Rijksdag, dat thans als een eiland ligt in de leegte van het weggebombardeerde vroege re hart van de stad en dat nu als het ware het laatste bol werk vormt van de democra tie aan de rand van de nog immer vurige wond, die de door oorlog en bezetting ver oorzaakte snede dwars door Duitsland heen, ook dwars door deze stad trok. Wel zwaar heeft Duitsland, en zo mogelijk nog zwaarder heeft Berlijn moeten lijden onder hun in de dertiger jaren toegeven aan de waan van de tijd en als één gebouw is dat een symbool is van hoog te- en dieptepunten in de Duitse geschiedenis van de laatste honderd jaar, dan is het wel het Rijksdagge bouw. Het werd gebouwd om tot huis te dienen van een parlement, dat, net als het huidige Euro pese, ervoor zorg zou moeten dragen, dat ook de nieuwe centrale organen van de moeizaam bevochten Duitse eenheidsstaat aan afdoende parlementaire controle on derworpen zouden zijn. Maar om het in de praktijk ook zover te brengen, moest Duitsland eerst door de de bacle van de Eerste Wereld oorlog heen en zelfs toen was het slechts voor kort, name lijk tot Hitier aan de macht kwam en de Rijksdag letter lijk en figuurlijk afbrand de. Wat daarna in het door de Nazi's weer opgebouwde huis van de voormalige Duitse demo cratie bijeenkwam en onder andere in die nazomer van 40 jaar geleden 's mans crimi nele besluiten stond toe te juichen, had met democratie niets meer van doen en was niet meer dan een zielloze ap plausmachine. En toen kwam de oorlog en de tweede verwoesting van het Rijksdaggebouw, nu ook ge volgd door die van vrijwel de hele stad Berlijn en vrijwel geheel Duitsland. En nu, veertig jaar na het begin ervan, zitten overwinnaars en overwonnenen van de Twee de Wereldoorlog in wel heel andere combinatie toch nog weer broederlij ker bijeen dan toen wel ooit voor mogelijk zou zijn gehouden. Democratie Meer dan ooit in zijn verleden heeft Duitsland, althans het westelijk deel ervan, nu juist gekozen voor democratie en vreedzame samenleving met die landen waar het zich sinds de Duitse eenwording het hardste tegen had afge zet. Maar zekerder ook dan vrijwel ooit in zijn verleden betekent deze zelfde keus echter'ook, dat de thans bestaande twee deling in Duitsland zelf nog voor lange tijd niet meer on gedaan te maken zal zijn. Immers ook aan de andere zijde van de schutting die dwars door Duits!, nd loopt, zitten overwinnaars en overwonne nen van de Tweede Wereld oorlog in een door geen van hen vooraf wellicht ooit voor mogelijk gehouden combina tie bijeen: Russen, Oostduit sers, Polen, Tsjechen en Hon garen. Zelfs al is het alleen maar de macht van de Sowjet-Unie die ze bijeenhoudt, de hand die zich overal in die helft van Europa doet gevoelen, dan nog is het feit onomstotelijk. Oost-Duitsland is naar het Oosten gericht en West- Duitsland naar het Westen, en grundlich als Duitsers aan beide zijden van de muur nu eenmaal zijn, hebben zij er aan beide zijden geen half werk van gemaakt en is West- Duitsland en met name West- Berlijn in alle opzichten bijna nog westerser dan de rest van het Westen, en is dat met Oost-Duitsland in omgekeer de zin het geval. Het is dan ook allesbehalve een politieke uitvlucht, wanneer verantwoordelijke politici in West-Duitsland stellen dat het probleem van de Duitse hereniging alleen in het raamwerk van een zowel West- als Oost-Europa omvat tende verdere Europese sa menwerking in de toekomst ooit tot stand zal kunnen ko- Vandaar dat het er dezelfde Duitse verantwoordelijke leiders ook zoveel aan gele gen is, dat verdere voortgang wordt geboekt bij de algeme ne ontspanningspolitiek tus sen Oost en West, zoals deze middels de overeenkomst van Helsinki, de SALT-over- eenkomst en de MBFR-on- derhandelingen wordt nagestreefd. Aarzeling Vandaar ook de toe te juichen aarzeling die verantwoorde lijke politieke leiders in het naoorlogse West-Duitsland tot nu toe nog steeds aan de dag hebben gelegd om West- Duitsland in Europees ver band in zijn eentje of zelfs maar slechts met een ander Europees land samen een uit gesproken voortrekkersrol te laten vervullen. Hoe groot de verleiding daar vaak ook toe geweest moet zijn, al was het maar omdat Marianne al een aantal malen de dekens reeds verleidelijk had opengesla gen. Vandaar ook de grote zorg van verantwoordelijke Duitse politici om overeind te blijven op de evenwichtsbalk tussen enerzijds een vanuit de eigen geografische positie en de ei gen rechtstreekse bedreigd- heid vrijwel automatisch voortvloeiende sterke be trokkenheid bij het Noordat- lantische veiligheidssysteem, en anderzijds ook door de wens om tussen de andere bondgenoten niet te veel op te vallen en geen bijzondere plaats te gaan innemen. Al met al vertoont dan ook de Duitse, op Europese samen werking, op het voortbestaan van het Atlantisch veilig heidssysteem en op de bevordering van de ontspan ning tussen Oost en West ge richte buitenlandse politiek, over het algemeen een ver trouwenwekkend homogeen en stabiel beleid en lijkt zij werkelijk van A tot Z door desemd van het besef dat voor alle problemen op den duur alleen vreedzame be trekkingen een oplossing kunnen bieden. Destemeer jammer is het dan ook dat uitgerekend in dit Duitsland van wat ik zou wil len noemen het gezonde ver stand toch weer een zekere paniek over de eigen veilig heid lijkt te gaan ontstaan. Oorzaken daarvan zijn ener zijds de taxatie dat de SALT 2-overeenkomst in de prak tijk een verlammende uit werking zou kunnen hebben op de Amerikaanse strategi sche nucleaire veiligheids garantie aan Europa en an derzijds de wetenschap dat de Sowjet-Unie, naar men denkt misschien zelfs wel juist daarom, op dit moment drif tig bezig is haar mogelijkhe den om West-Europa met nucleaire wapens te bestoken in alle geval kwalitatief aan zienlijk uit te breiden. Analyse Wat moeten wij daar dan als bondgenoten en vrienden van Duitsland nu eigenlijk mee aan? Mijns inziens is het eer ste wat onder deze omstan digheden geboden is, dat wij ons er niet toe laten verleiden om de zaak alleen maar door de eerder genoemde Duitse bril te bezien en moeten wij onze eigen analyse durven stellen tegenover de hun ne. Immers, noch naar het aantal doelen dat in West-Europa in de toekomst vanuit de Sow jet-Unie met middellange ballistische projectielen met kernkoppen bestookt kan worden, noch naar de schade die ons daarmee toegebracht kan worden, betekent intro ductie van de SS-20 dat er een wezenlijk nieuwe situatie voor West-Europa ontstaat. Toegegeven, er ontstaat een grotere kwetsbaarheid van statische militaire objecten als vliegvelden en dergelijke, maar dan toch alleen in een situatie waarin: S a. reeds feitelijk gevochten zou worden, en dat b. ook al met nucleaire midde len. En dat is precies de situatie om door afschrikking te voorko men dat wij het van de pre ventieve werking van de Amerikaanse nucleaire vei ligheidsgarantie moeten hebben. De situatie aanvoe ren als argument om dan maar in Europa zelf tot een gelijkwaardig militair ant woord te komen, is het paard achter de wagen spannen. Vervolgens, als er spake zou kunnen zijn van het verloren gaan van de Amerikaanse nucleaire veiligheidsgarantie, hetgeen op goede gronden kan worden aangevochten, maar daarover later, dan wordt dat niet veroorzaakt Door J. J. P. de Boer, lid CDA-fractie Tweede Kamer door het afsluiten van de SALT 2-overeenkomst, maar is dat kennelijk juist het ge volg van de tot nu toe gevoer de strategische nucleaire be wapeningswedloop, die dan kennelijk meer in het voor deel van de Sowjet-Unie heeft gewerkt dan van de VS. Des temeer reden dan voor de SALT 2, want wat die over eenkomst dan doet, is juist voorkomen dat de Sowjet- Unie haar voorsprong (zo die er echt is, wat ik betwijfel) nog verder kan vergroten. Tertio, de Amerikaanse strate gische nucleaire veiligheids garantie voor Europa is al sinds jaar en dag niet meer gebaseerd op een vermeende Amerikaanse onkwetsbaar heid voor vergelding, maar slechts op de kwetsbaarheid van óók de Sowjet-Unie. Quarto, dat West-Europa in laatste instantie op de Ameri kaanse garantie kan rekenen, is geen bijzonder bewijs van liefde of gunst, berust uiteindelijk op e .i juiste in schatting van het belang dat het behoud van West-Europa als handelspartner en als bondgenoot betekent voor het behoud van de eigen posi tie van de Als ex-minister Kissinger dan ook, zoals h(j laatst gedaan heeft, beweert dat het on waarschijnlijk is dat de VS hun strategische nucleaire garantie in werking zullen la ten treden voor de een of an dere stad in Europa, is dat naar de letter gesproken ver moedelijk waar. De suggestie die er van uitgaat, dat Europa eigenlijk niet meer op de Amerikaanse nucleaire garantie mag rekenen, is ech ter in strijd met de feitelijke situatie dat de VS Europa even hard nodig heeft als om gekeerd het geval is. Tenslotte, stel eens dat die sug gestie wel juist zou zijn, dan zou immers het Atlantisch bondgenootschap in wezen uiteindelijk al zyn zin reeds hebben verloren, omdat voor de Europeanen de enige rai- son d'Ütre van dat bondge nootschap de Amerikaanse nucleaire veiligheidsgarantie is. Maar daarmee verliezen dan ook automatisch alle andere nucleaire opties voor Europa, binnen zowel als buiten het bondgenootschap, hun zin en zou West-Europa in wezen slechts nog de neutraliteit als uitweg resten, maar die ge volgtrekking wordt kennelijk door niemand getrokken. Conclusie: al met al is er in mili tair-strategisch opzicht tot op heden nog nauwelijks reden voor de Duitsers om over de SS-20 al aan de alarmbel te gaan hangen. Te meer niet wanneer het bondgenoot- schaper in zou kunnen slagen het hoofd koel te houden en in grote eendracht deze juiste inschatting van de feitelijke situatie te maken en daarnaar handelend, zeker niet met overhaaste weinig doordach te stappen als het nu maar spoorslags invoeren van ei gen vergelijkbare wapensys temen, daarop te reage ren. Als er één land is wat daar geen belang by heeft, is het juist Duitsland, dat meer dan enig ander land de betrekke lijke waarde van wat je met wapens kunt bereiken heeft moeten ervaren en dat meer dan enig ander land in Europa het voor zijn Binnenduitse en Oost-Westverhoudingen moet hebben van het succes van de tot nu toe gevolgde ontspanningspolitiek tussen Oost en West Laat ze dat dan maar van Ne derlandse zijde nog weer eens gezegd worden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 33