Ben van Cleef: "Alle systemen overboord Rolf Thung gaat af tegen Denen V.d. Smissen struikelt over Bessems REMISE DE KOK (14) Vroeg of laat wil je't naadje van de kous weten. IN SIMULTAAN TEGEN KORTSJNOI LEIDERDORP ATLETIEK, "Basketbal moet weer leuk worden Grote Winkler Prins 80 'n Uitkomst voor wie hogerop wil ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1979 SPORT PAGINA 13 HILVERSUM (GPD) - Het Nederlandse tennisteam is er in geslaagd om de eerste dag van het Davis-Cupduel tegen het zwakke Denemarken af te sluiten met een score van 1-1. Aan die opvallende „prestatie" lag een ingenieuze vondst van de tennisbond ten grondslag. De bondsbe- stuurders lieten namelijk speciaal voor dit driedaagse treffen Rolf Thung overkomen uit de Verenigde Staten. Vorige week onderbrak de Hilversummer zijn tournee door Amerika, dat hij maandag weer zal opzoeken. Alle kosten zijn voor rekening van de bond. Het rendement was gistermiddag echter 0,0. Nadat Louk Sanders met gemak had gewonnen van Michael Mortensen, was Thung kansloos tegen Lars Elvström. Thung hield Denemarken daar door kansrijk in een race, waarin een plaats in de derde ronde van de Europese zone de inzet vormt. Frankrijk, Roemenië én Spanje behoren daarin tot de kandidaat tegenstanders. Of Nederland nog geïnteresseerd zal zijn in de loting, die de ko mende week zal plaatsvinden, is echter de vraag. Bondscoach Fred Hemmes: „Het enige posi tieve is dat Thung niet slechter kan spelen dan hij vanmiddag heeft gedaan." Niets bijgeleerd Op het gravel van het Hilversumse Melkhuisje heeft Thung nooit een opvallende rol kunnen spe len. Ook gistermiddag niet. Thung kon geen moment duide lijk maken dat hij de afgelopen drie maanden het nodige heeft bijgeleerd tijdens toernooien in Brazilië en de VS. De 30-jarige Elvström, die zichzelf bij voorbaat kansloos had geacht, werd met 6-1, 6-4, 6-1 in slechts één uur en 25 minuten een over tuigende winnaar. „Deze over winning had ik beslist niet ver wacht. Vorig jaar draaide ik nog lekker mee. Ik stond 180ste op de wereldranglijst, maar vanaf het moment dat ik in november aan mijn rug ben geopereerd, heeft mijn tennis niet veel meer voor gesteld. Tegen de kampioen van Nederland, Louk Sanders, is Elvström mor gen op papier niet opgewassen. Het derde punt zal voor Neder land dan moeten worden ge distilleerd uit het dubbelspel of uit de enkelspelpartij tussen Thung en Mortensen. Sanders LEIDERDORP - Grootmeester Viktor Kortsjnoi was gisteravond in de bomvolle kantine van het LOI-gebouw de grote trekpleis ter van de geslaagde simultaan- séance, die de schaakvereniging "Leiderdorp" in het kader van het 1200-jarig bestaan van Lei derdorp organiseerde. Hij was speciaal vanuit Zwitser land de Rijn afgezakt om 40 op ponenten te bekampen. In zijn ielzog kwamen de Nederlandse titelhouder Gert Ligterink en de Europese jeugdkampioen John van der Wiel ook even aanwip pen. Ieder van beide meesters zag zich geplaatst tegenover 30 ko ningsjagers. Klokke acht begonnen de drie ma- tadoren aan hun schaakrondjes. Een half uurtje later ving Kortsj noi de eerste koning, maar hij zou ook als eerste één van zijn mo narchen moeten omleggen. Erik Oosterom van LSG/Leiden profi teerde dankbaar van een black out van de statenloze Rus en won een stuk. Ondertussen ging Ligterink in sneltreinvaart langs de borden. Eenmaal zelfs te snel. Biek Verra was de profiteur. Ligterink had in M I200 jaar gewonnen positie een stuk kun nen veroveren, maar in plaats daarvan wikkelde hij bliksem snel af naar... een bijna verloren staand eindspel. Met remise kwam hij goed weg. Tegen de 14- jarige Adriaan Palm uit Wasse naar ging het echt mis. Met een grapje won het jeugdtalent een pion, waarna hij het eindspel met lopers van gelijke kleur volgens het boekje in winst omzette. Na drie uur spelen had Ligterink de overige partijen gewonnen. Leidenaar John van der Wiel slaag de er niet in het resultaat van Lig terink te verbeteren, want hij verloor twee partijen. Huisscha ker de Nijs bracht een kansrijk paardoffer, dat John niet durfde aan te nemen. Daardoor verloor hij twee pionnen. Een alles-of- niets-aanval leverde hem niets op, want in het centrum was het te druk. Nog met een bord vol stukken besloot Van der Wiel te capituleren. Nummer twee, die Van der Wiel in het zand deed bijten, was Peter Wakker, een nieuw licht bij Phi- lidor/Leiden. Kortsjnoi had duidelijk de grootste tegenstand te overwinnen en dat lukte bepaald niet altijd. Vanuit het Spaanse Marshall-gambiet bereikte Spoel van Leiderdorp een fraaie dwangpositie, waarin Kortsjnoi steeds met een toren het mat moest blijven dekken: ADVERTENTIE een fijne sport. U kunt deze sport nu weer volop beoefenen op de nieuwe atletiek- akkommodatie in de Leidse Hout. U bent van harte welkom bij: DE BATAVEN AV HOLLAND AV LEIDEN (tel 071-892334) (tel. 071-131783) (tel. 071-142250) In dat uur stond Kortsjnoi blijkbaar onder grote druk, want hij ging na die remise wat zenuwachtig spelend met twee pionnetjes in zijn hand langs de borden. Toch liet hij fraaie staaltjes zien zoals bijvoorbeeld tegen Jeroen Selier, die halverwege de partij triom fantelijk rondbazuinde, dat hij een gezonde pion voorstond. Wat \later was dat een pion achter stand geworden. Goeman koos tegen Kortsjnoi het verkeerde plan. Hij had moeten winnen, maar hij kwam niet ver der dan remise. Frans Erwich van LSG/Leiden bracht rond het middernachtelijk uur de tweede grootmeesterlijke nul op het bord. Toen was de 14-jarige Wim de Kok uit Zoetermeer de enig overgebleven tegenstander van Kortsjnoi. Met gedegen spel had hij de grootmeester in de verde diging gedrongen, maar de aan val sloeg net niet door: Kortsjnoi keek eens naar zijn jeudige te genstander pakte zijn paard op en gaf daarmee eeuwig schaak: re- Rolf Thung liet deze pas 18-jarige Deen gis termiddag slechts even toe tot de wedstrijd. Tot 3-3 in de eerste set hielden beide spelers elkaar in evenwicht. Toen demarreerde Sanders en werd Mortensen ge confronteerd met de cijfers 3-6, 3-6, 3-6. Dat het krachtsverschil niet duide lijker in de score tot uitdrukking was gekomen, schreef Sanders na afloop toe aan het feit dat „er te veel gravel op de baan lag en dat het daardoor erg moeilijk spelen was" Thung excuseerde zich voor zijn povere optreden door eveneens op te merken dat hij „niet uit de voeten had gekund. Ik had steeds de indruk dat ik zou uitglijden, waardoor ik geen ge legenheid kreeg om in mijn spel te komen" Thung had in ieder geval het voor deel dat maar weinigen getuige waren van zijn wanprestatie. JAN PREENEN LEIDEN - "Het is een bijzonder kind en dat is-ie" (Dik Trom). En dat zal hij wel blijven ook, deze Ben van Cleef op wie die gevleugelde woor den uit hét jongensboek van weleer uitstekend van toepassing zijn. Het buitenbeentje van de Leidse basketballerij zeg maar en als zoda nig wordt hij over het algemeen wel (h)erkend. Een type dat zich niet conformeert aan de algemeen aanvaarde normen en dat s' wordt beschouwd. Welke meningsvorming hijzelf nog danig versterkt door dikwijls in knorrige bewoordingen zijn visie te geven, zich daarbij veelal be dienend van raadselachtige, dubbelzinnige taal waardoor de man in kwestie vaak uiterst com plex en merkwaardig overkomt. Hij vindt het leuk om mensen in verwarring te brengen en om zich te verschuilen achter ingewik kelde formuleringen, deze amb tenaar van het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS). Toch schijnt logisch redeneren zijn vak (wiskun/ie) te zijn en als puntje bij paaltje komt levert hij inder daad proeve van bekwaamheid. Een controversieel heerschap dus wel, deze nieuwe coach van eer ste divisie-debutant Nijssen Trotters. Ligt niet zo goed in de markt bij officials en bestuur ders, komt daarentegen beter over bij spelers. Het achterste van zijn tong laat hij nooit zien, achter een geheimzinnig glimlachje verbergt hij de informatie die hij niet wil prijsgeven. Helder en duidelijk spreekt hij pas als het gaat over basketbaltechnische zaken. "Dat is dan ook mijn ge bied",, verduidelijkt hij. "Zoals een bestuurslid zich alleen moet bemoeien met verenigingszaken en een sponsor zich uitsluitend moet bezighouden met de com merciële aanpak, zo dient een coach zich met het spel ledig te houden. En als elke schoenmaker zich bij zijn leest houdt botst het niet ook" Consequent Dat kan Frans Nijssen, de sponsor van de Trotters, dus in zijn zak steken, want Ben van Cleef is wat dit soort dingen aangaat behoor lijk consequent. Hij zoekt conflicten niet op, maar gaat ze zeker niet uit de weg. Zegt dan prompt waar het op staat en zoiets wordt je vaak niet in dank afgenomen. Hetgeen hij aan den lijve mocht ondervinden. Na een jaartje als assistent-coach bij Hennie Blom op de bank gezeten te hebben werd hij, ondanks het feit dat hij naar zeggen bevredi gend werk afleverde, pardoes op straat gezet door Parker. "Een paar mensen zagen mij persoon lijk niet zo zitten, dat zal de reden wel geweest zijn. M'n werk was goed, dus het moet wel aan mijn manier van doen gelegen hebben. Maar ik hobbel niet zo maar mee Ik zeg wat als ik zie dat er maar wat aangerommeld wordt" Voor zijn assistentschap bij Blom vervulde Van Cleef eenzelfde functie onder Rob de Wit bij het toenmalige BS Leiden. En weer daarvoor balde hij zelf bij Bona Stars, zoals inmiddels bijna ver geten is, het begin van alles. Van Cleef maakte de hele reis dus mee; van het pretentieloze schoolclubje van toen tot de pre tentieuze grootmacht van nu. Kwam, zag en haakte af, maar staat, na een jaar rust waarin hij zijn ervaringen op een rijtje kon zetten, nu toch op eigen benen, zij het dan in een iets minder impo sante omgeving: de eerste divisie. Terug naar af en dat in dubbel opzicht. Want Van Cleef ziet bij de Trotters een geweldige kans om zijn eigen ideëen en inzichten tot uitvoer te brengen. Dat die plannen volkomen afwijken van de geëigende methoden zal nie mand die Van Cleef een beetje kent verbazen. Verstoppertje Na zijn gebruikelijke act van ver stoppertje spelen met woorden opgevoerd te hebben komt Ben van Cleef snel ter zake als het gaat om wat hij dit seizoen voor heeft met zijn Trotters. "Basketbal len", zegt hij simpel, "en niets anders. Alles gaat overboord, sys temen, de hele troep. Gewoon met z'n vijven het veld in en dan maar zien wat er van komt. Lek ker creatief bezig zijn, optimaal ontspannen. Die bal moet door het netje en hoe maakt niet uit. Dat is alles" Verwarring stichten, hij blijft toch nog even proberen. Maar bij geen reactie komt de aap uit de mouw, achter het 'simplistische' schetsje blijkt wel degelijk een hele filosofie te zitten. Van Cleef mag wel eens raar doen, helemaal achterlijk is hij niet. "Ik ben zelf altijd een redelijk fanatiek bas ketballer geweest en een derge lijke instelling eis ik ook van mijn spelers. Een maximale inzet en een hoog tempo. Voor het overige leg ik ze niets op, mogen ze doen wat ze willen. Dat klinkt mis schien vreemd, omdat basketbal nu eenmaal inherent is aan sys temen en patronen. Maar daar wil ik vanaf om de doodeenvoudige reden dat een systeem of opzetje een hulpmiddel moet zijn en geen doel. Dat laatste is wat de meeste coaches aan het doen zijn: het systeem verheffen tot spel. Met als gevolg dat bij veel spelers de creativiteit volledig in de kiem gesmoord wordt, zo bezig als ze moeten zijn met het lopen van allerlei patronen. Ik geloof daar niet in. Mijn spelers mogen gaan en staan waar ze dat het beste uit komt." Goed, de systemen overboord, maar wat is het alternatief Cha os Van Cleef lachend: "Nee, to taal niet. Weliswaar kostte het aanvankelijk enige moeite om sommige jongens te overtuigen dat ze alles wat ze geleerd hadden maar moesten vergeten, maar na een aantal aanwijzingen ging het een stuk beter. Eerste vereiste is gewoon, dat elke speler een open oog voor de situatie krijgt. Den ken hoeft hij niet meer om die pasjes uit te voeren. Inplaats daarvan moet hij direct handelen. Zelf handelen. Zelf een block zet ten, zelf een gat trekken, zelf schieten. Het is wennen, want normaal gesproken krijg je alles voorgekauwd. Maar dit, zo is ook gebleken inmiddels, werkt zeer effectief. Het verrassingselement Ben van Cleef: schoenmaker hou je bij je leest is veel groter. En de spelvreugde eveneens, want elke actie van een speler is zijn actie, een persoon lijk initiatief en geen uitvoering van wat een coach voor hem be dacht heeft. Dit is echt een leuke i te basketballen. Bedruipen Als de speler zich zelf maar moet bedruipen, wat is dan nog de taak van de coach, die trouwens geen papieren heeft omdat hij de cur sus 'waardeloos' vindt. "Aan moedigen", antwoordt Van Cleef onmiddellijk. "Dat is zo'n beetje het enige wat ik doe. Net zo sim pel als dc opdracht die ze mee krijgen. Meer dan: oogies open, handjes thuis, zeg ik niet. Na tuurlijk zie ik dat er fouten ge maakt worden. Ik analyseer en wijs dan terecht. Dat kan je beter zus doen, dat zo doen. Maar dat zijn over het algemeen techni sche aanwijzingen. Ik kreeg trouwens een aardige bevesti ging van mijn theorie aangereikt door Howie Landa, één van de topcoaches in Amerika. Tijdens een clinic in Pocono Pines vorig jaar hield die een lezing over schieten. Elke speler moet vol gens hem op elk moment klaar zijn om te schieten. Wat je hier ziet is dat men dikwijls meer be zig is met het op dat moment te spelen systeem dan met het meest essentiele onderdeel, dat schieten dus. Dat hoge tempo wat ik voorsta is er voor om elke spe ler telkens in schietpositie te brengen. Dat besef is belangrijk. Er wordt nu aangewerkt om ze dat bij te brengen" De verrassing op zich is al aardig, maar het dreigt nog leuker te worden als Van Cleef zegt "Kijk, helemaal tegen systemen ben ik natuurlijk niet, dat zou van blindheid getuigen." Maar net op het moment dat je denkt dat hij zijn eigen methode nu weer vol ledig gaat ondergraven gaat hij verder met "ze moeten alleen juist gebruikt worden. Dat wil zeggen, je moet er op tijd van kunnen afwijken. Een paar ver dedigingssystemen en een aantal aanvalspatronen zal ik de jon gens heus nog wel leren. Met die restrictie, dat ze op het goede moment overschakelen op hun eigen creativiteit. Dan is de ver- ADVERTENTIE Steeds meer mensen willen hogerop komen door aanvullend onderwijs, vak opleidingen of cursussen. Dat is geen ge ringe taak, want de snel toenemende hoe veelheid kennis op ieder gebied maakt het steeds moeilijker diepgaande kennis en inzicht te verwerven. Juist daarom is de verschijning van een volstrekt nieuw soort en cyclopedie, de Grote Winkler Prins 80, wordt een encydo- weerga niet heeft. middel enzoa I s I ees- en weg wijzers, verwijstableaus, sleutels, stads-en streek- tableaus.'n historioscoop, enz., gebruiksmogelijkhe den heeft geschapen voor iedereen die zich in welk onderwerp dan ook wil verdiepen. Wie de samenhang der dingen wil ontdekken en wil beschikken over een ongekende schat aan informatie, vindt in deGrote I Winkler Prins 80 een hulpmiddel dat zijnl LD-J pedie gepresen teerd die de voor delen van een alfa betische en een sys tematische aanpak combineert Maar die bovenal via een ver nuftig stelsel van huip il kunt nu nog intekenen opdeze mag nifieke nieuwe uitgave. Voor een abonne ment op de Grote Winkler Prins 80 betaalt u nog geen zes tientjes per maand of f 139.-per deel. Waag uw boekhandelaar er het fijne van. J Straal Of gebruik de bon voor meer informatie. I I in wii uitrei weien: j j Ikwil gratiscn vri|bli|vendnadereinformatieover j de nieuwe 25-delige Grote Winkler Prins 80. I Naam:I Nr.:. Plaats: Telefoon I In open envelop zonder postzegel zenden aan I Elsevier, Antwoordnummer 1248, 1000 SN Amsterdam. J rassing weer groter, het effect nog beter. En de grap nog aardi- ger en daar gaat het 'm tenslotte om. Basketbal moet weer leuk worden" Het lijkt allemaal best wel redelijk overdacht al zal de praktijk na- tuurlijk moeten uitwijzen in hoe verre de eigenzinnige Leidenaar zijn gelijk krijgt.Een ding kan je van me aannemen", is zijn ant woord. "Verliezen heb ik nooit leuk gevonden. En erg veel ver anderd ben ik niet. Ik ga niet ver tellen dat ik met de Trotters kampioen wordt, maar dat we het veld in gaan om te winnen is ze ker". AD VAN KAAM AMERSFOORT (ANP) - Hij had zich geen slechtere openingsdag van NK-vijfkamptoernooi kun nen voorstellen. Christ v.d. Smis sen, aangeduid als dé favoriet voor de titel, nu Hans Vulting het slachtoffer was geworden van een onthutsend staaltje ambtena rij (ter herinnering: de Groenlo- naar had volgens dag. Stevens zijn aanmeldingsformulier niet volledig ingevuld), ging gister avond onderuit tegen Jean Bes sems. Nadat die Limburger door Bongers was verslagen (6-4), kwam hij in de partij tegen Van der Smissen tot een opmerkelijk herstel. Het libre wist de Brabander dan nog wel te winnen (250 om 3 in één beurt), maar daarna sloeg Bessems keihard terug. Met op vallend gemak pakte hg de pun ten in het bandstoten, 47/1 en 71/2. Van der Smissen was toen verslagen-, zijn overwinning in het driebanden ten spijt Piet Vet zag die ontwikkeling met genoegen aan. Nadat hg vanuit een schier hopeloze positie (0-4 achterstand) was teruggekomen tegen Louis Havermans.hzlz eer der Bongers met 6-4 had versla gen, kwam hg zowaar op de eer ste plaats terecht. Iets, wat de zieke biljarter uit berkhout tevo ren beslist niet zal hebben inge calculeerd in zijn eigen kansbe rekening Havermans, die tegen Vet met 6-4 verloor, neemt teza men met Bongers en Bessems de tweede plaats in. Die spelers hebben twee punten vergaard uit twee wedstrijden, zodat zij Van der Smissen, die nog puntloos is, voorgaan. Etappewinst voor Vidalie SAINT GERVAIS (ANP/AFP) - Geheel tegen de verwachting in hebben de wielercoureurs van de Sowjct-Ume de derde bergetap pe in de Ronde van de Toekomst niet beheerst. De Fransman Alain Vidalie kwam na 121 kilometer koers (van Val d'Isère naar Saint Gervais les Bains) als eerste over de meet. Hg had de beklimming de meegevluchte Rus Averine gelost. Dit werkte zo ontmoedi gend bij de Rus. dat hg zich in de slotfase nog liet passeren door de Pool Krawczyk en zgn landge noot Soekhoroetchenkov. Die laatste blijft leider in het alge meen klassement. Nieuwdorp zou zijn beste Nederlander Hij eindigde op eén minuut van de

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13