Top Londen ontaardt in politieke scheldpartij Compromis op komst in „Cub a-crisis Jordanië en PLO nader tot elkaar Milde straf voor leider Westduitse neo-nazi's 99 Arafat w in Spanje begrip kweken voor PLO Doden in VS door Frederik VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 (Van c correspondent) BEIROET - Deze week zijn ver scheidene leiders van de Weste lijke Jordaanoever voor bespre kingen in de Jordaanse hoofd stad Amman uitgenodigd. Poli tieke waarnemers in Beiroet zien hierin een toenemende rol van Jordanië als centrale factor bij een eventuele doorbraak bij de huidige vredespogingen in het Midden-Oosten. Als mogelijke reden voor de uitno diging van Westoever-leiders naar Jordanië wordt genoemd: het bespreken van een „politiek programma" alvorens het wordt vrijgegeven. Details van het „po litiek programma" zijn niet be kend, maar gespeculeerd wordt dat het gaat om Ammans toe komstige politieke strategie op de Westoever, een gebied dat door de Verenigde Naties for meel als deel van Hoesseins Hasjemitisch Koninkrijk van de Jordaan (de officiële naam voor Jordanië) erkend wordt, en dat sinds 1967 door Israël bezet wordt gehouden. De vraag is nu of de nieuwe „poli tieke strategie" uitsluitend het geesteskind is van de Jordaanse regering, of dat het is opgesteld met medewerking van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Anders gezegd, heeft Am- mans Westoever-strategie de ze gen van PLO-chef Jasser Ara fat? De afgelopen weken zijn er hard nekkige geruchten over een Pa lestijns-Jordaanse overeen komst, welke Arafat en Hoessein zouden hebben afgesloten tij dens hun besprekingen op de Noordjordaanse luchtmachtba sis Mafraq, eind augustus. Het Amerikaanse weekblad News week interpreteert een en ander als zou Hoessein zijn oude „Ver enigd Arabisch Konink- rijk"-plannen weer uit de ijskast gehaald hebben. Dit plan, in 1972 door de PLO van de hand gewe zen, stelt een federatie voor tus sen Jordanië, de Westoever en Gaza onder de hasjemitische kroon. Koning Hoessein zelf wil de Newsweek-berichten noch ontkennen noch bevestigen, en de PLO in Beiroet heeft tot nu toe helemaal geen commentaar wil len geven. Dit alles kan niet los worden gezien van de huidige Amerikaanse Midden-Oostendiplomatie, die er duidelijk op gericht is - in een poging het Egyptisch-Israëlische vredesverdrag en de in de Arabi sche wereld zo verfoeide Camp- Davidformule te redden - Jorda nië te betrekken bij het vredes overleg. Koning Hoessein heeft dit tot nu toe consequent gewei gerd, Israëlische en Egyptische „aanmoedigingen" ten spijt. Su per-ambassadeur Robert Strauss was kortgeleden in Egypte en Is raël, en in de bezette gebieden sprak hij met de burgemeester van Bethlehem, Elias Freij. De Palestijnse eerste burger maakte Strauss duidelijk dat de Ameri kanen niet met hem, maar met de PLO, de „enige wettige verte genwoordigervan het Palestijnse volk", aldus Freij, moesten on derhandelen. Hieraan waren andere ontmoetin gen voorafgegaan tussen ten minste acht Westoever- en Gaza- leiders met de Israëlische minis ter van buitenlandse zaken Mosje Déüan. Enkelen hiervan waren uitgesproken PLO-aanhangers. Het is duidelijk dat al deze con tacten geboren worden uit de ernstige noodzaak voor de Egyp- tisch-Israëlisch-Amerikaanse onderhandelaars Palestijnen te vinden die bereid zijn aan de au- tonomie-formule hun medewer king te gaan verlene. De reden voor Jordanië tot her nieuwde politieke coördinatie met Palestijnse leiders in de door Israël bezette gebieden kan als tegenzet gezien worden voor de Egyptisch-Israëlisch-Ameri- kaanse „lokkertjes" van Pale stijnse autonomie. Hoessein en Arafat werken al samen wat be treft het uitdelen van de 150 mil joen dollar teneinde de „stand vastigheid van de Arabieren in de bezette gebieden" te garanderen. Dit fonds, dat jaarlijks voor een zelfde bedrag zal worden aange vuld, werd opgezet door de Ara bische topconferentie in Bagdad in november '78. Hieruit kan ge concludeerd worden dat de hui dige contacten tussen Amman en Westoever;-leiders goedgekeurd worden door de PLO. Een hartelijk welkom voor Jasser Arafat van premier Suarez. (Van c correspondent) MADRID - „De Spaanse regering heeft op het ogenblik geen betrekkin gen met Israël; hieraan hecht het Arabische volk grote waarde!". Met deze woorden maakte Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse bevrij dingsbeweging PLO, gisteren in Madrid de bedoeling van zijn verblijf in Spanje bekend. Arafat, die door het kabinet-Suarez voor een driedaags bezoek is uitgeno digd, wil ten koste van Israël in Spanje meer begrip kweken voor de strijd van het Palestijnse volk voor een onafhankelijke staat. De leider van de Palestijnse bevrijdingsbeweging kwam „om veiligheids redenen" gistermiddag met vier uur vertraging aan op het militaire vliegveld van Madrid, dat afgezet was met tot de tanden gewapende soldaten. Op het verwachte tijdstip van aankomst - tien uur 's ochtends - stonden de Spaanse minister van buitenlandse zaken Marcelino Orega en diens staatssecretaris Robles Piquer op het vliegveld, maar na enige tijd keer den zij onverrichterzake terug naar het ministerie. Jasser Arafat heeft gistermiddag besprekingen gevoerd met premier Sua rez, Marcelino Orega en met de leiders van de socialistische arbeiders partij PSOE en van de Eurocommunistische partij PCE. Vandaag heeft de Palestijnse vrijheidsstrijder een onderhoud metoud-Franco-minister Manuel Fraga Iribarne, thans secretaris-generaal van de conservatieve democratische coalitie CD. Een woordvoerder van het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat de besprekingen tussen Arafat en de Spaanse autoritei ten plaatsvinden in het kader van een politiek offensief van de PLO in Europa, dat deze beweging heeft ingezet na het vredesverdrag tussen Israël en Egypte. Arafat opende dit offensief in juli van dit jaar tijdens de socialistische Internationale in Wenen, waar hij contacten had met Bru no Kreisky, de Oostenrijkse premier van joodse afkomst, en met Willy Brandt en Olof Palme. Met betrekking tot het Midden-Oosten voert Spanje een pro-Arabische politiek en wil Madrid geen diplomatieke betrekkingen met Israël aan knopen voordat de Palestijnse kwestie op een bevredigende wijze is opgelost. In dit verband menen de Spaanse autoriteiten dat het Camp David-ak- koord, dat onder druk van de Verenigde Staten tussen Israël en Egypte werd afgesloten, de Palestijnse zaak ernstig heeft geschaad. Spanje is het eerste Europese land dat Jasser Arafat officieel heeft uitge nodigd. Hiermee verwerft de PLO, die tweeëneenhalf jaar geleden door Madrid officieus werd erkend, een officiële status in Spanje. Uit het officiële bezoek van Jasser Arafat aan Madrid blijkt dat de regering de Palestijnse bevrijdingsbeweging niet ziet als een terreurorganisatie. De verklaring van de Spaanse minister van buitenlandse zaken begin deze week in Brussel, dat de ergste vijand van de rechten van de mens het terrorisme is, geldt blijkbaar niet voor de PLO, die contacten onder houdt met de radicale Baskische afscheidingsbewe ging ETA-militar. Gezien de goede contacten tussen PLO en ETA-militar, die strijdt voor een onafhankelijk marxistisch-leni nistisch Baskenland, is het zeer ver wonderlijk dat geen enkele politieke partij of persmedium in Spanje een protest heeft laten horen tegen het bezoek van Arafat. (Van onze correspondent) LONDEN - De Rhodesische conferentie begint wat te kra ken in zijn voegen en te ontaarden in een politieke scheldpartij. Dominee Sithole, lid van de officiële Salis- bury-delegatie, heeft zich in een verklaring los en wat afzijdig opgesteld van zijn eigen delegatieleider, eerste minister Muzorewa. zijn minst nog niet over heeft uit gelaten en op zijn meest geen voorstander van is. Muzorewa vindt de huidige grondwet vol doende, hij vindt dat de verkie zingen die hem van de macht brachten voldoende waren, en wat hem betreft, is het nu de plicht van de Britse regering om zijn eigen regering te erkennen en de economische boycot op te heffen. Er is dus sprake van een kleine scheur in de gelederen van de Rhodesische delegatie. Het Pa triottisch Front van de guerrilla leiders Nkomo en Mugabe, die tot nog toe hun kaarten zuinig en goed hebben uitgespeeld, klam pen zich nu vast aan een uit spraak van minister van buiten landse zaken Lord Carrington. Deze heeft inderdaad gezegd dat een overeenstemming over een nieuwe grondwet niet bindend kan zijn zonder dat ook alle ande re aspecten van het vraagstuk behandeld worden, waaronder die van de overgangsperiode en het militaire vraagstuk. Premier Muzorewa verwees op zijn beurt naar de wat voorbarige uitlatingen van zijn Britse collega Margaret Thatcher, die in een wat frivole opmerking in Australië destijds zei dat er geen redenen meer waren om het huidige Rho desische bewind als illegaal te bestempelen, dat zij verwachtte dat de sancties (die in november al of niet hernieuwd moeten wor den) opgeheven zouden moeten worden, en dat officiële diploma tieke erkenning daarop zou kun nen volgen. MERIDAN (MISSISSIPPI) - De orkaan met de codenaam Frederik heeft tot dusver in het zuiden van de Verenigde Staten twee mensenlevens geëist. Deze doden - een vier jarige jongen en een 84-jange vrouw - vielen in Mobile in de staat Alabama. Met windstoten tot 200 km per uur trof de oorkaan de Ame rikaanse zuidkust bij Pasca- goula in Mississippi. Gisteren lag het centrum boven Meri- dan, in het noordoosten van genoemde staat. Inmiddels zwakte Frederik af tot een tropische storm met windsto ten tot 80 km per uur. De orkaan gaat gepaard met zware regenval. In gebieden tussen Noordwest-Florida en Louisiana viel 12 cm. of meer water. Weerkundigen hebben gewaarschuwd dat er uit de Frederik nieuwe wervelstor men kunnen ontstaan met stortregens, waardoor over stromingen dreigen. Voordat de orkaan bij de kust aankwam, was ongeveer 300.000 mensen in de kust strook aangeraden hun toevlucht te nemen in schuil kelders. Foto: Ook de etalagepoppen in deze winkel moesten het af leggen tegen het geweld van Frederik. Sithole wil een nieuwe grondwet, nieuwe verkiezingen onder toe zicht van Londen, het Gemene best, de Verenigde Naties, van de Organisatie van Afrikaanse sta ten - van wie dan ook. Hij wil ook dat Engeland tijdens de over gangsperiode de verantwoorde lijkheid op zich neemt voor de orde en veiligheid in Rhodesië. Dat zijn stuk voor stuk punten, waar premier Muzorewa zich op Ontvoering en moorden in San Salvador SAN SALVADOR (UPI) - In El Salvador hebben gewapende mannen gisteren een koffiefabri- kant ontvoerd en zijn de met ma chinegeweerkogels doorzeefde lijken van drie studenten gevon den. De koffiefabrikant, de 40-jarige Jaime Battle, werd ontvoerd uit een kapperswinkel in Ciudad de Santa Ana op 65 kilometer ten westen van de hoofdstad. Battle werd gegrepen door vier mannen en een vrouw die het kapperspersoneel machteloos maakten, Battles handen boei den en hem meenamen. De lijken van de studenten, twee mannen en een vrouw, werden gevonden in een auto die gepar keerd was in de buurt van het ge rechtsgebouw in San Salvador. President Carlos Humberto Rome ro heeft op het volk van El Salva dor een dringend beroep gedaan zich als één man tegen het geweld en bloedvergieten te keren Vastnagelen (Van onze correspondent) BONN - Tijdens het eerste grote proces in de Bondsrepubliek te gen neo-nazi's werden gisteren gevangenisstraffen geëist van vier tot elf jaar. Het proces vond plaats in Bückeburg, voor het hooggerechtshof van de deelstaat Nedersaksen en betrof zes neo nazi's. De aanklacht luidde: „Na- zi-propaganda, aansporing tot rassenhaat, verheerlijking van geweld, wapendiefstal, roofover vallen, afpersing en mishande ling van politieke tegenstan ders". Tot de misdrijven van de groep behoorde ook de overval op een Nederlands NAVO-bivak in Bergen-Hohne, op de Lüne- burgerheide, waar vier machine pistolen werden buitgemaakt. Bij bankovervallen maakten de ver oordeelden 166.000 mark buit. De neo-nazisten hadden ook het plan de obelisk van het vroegere concentratiekamp Bergen-Bel- sen op te blazen, iets wat door de verdediging als een „bierpraatje" werd afgedaan. De leider van de rechts-radicale groep, de 24-jarige in zwart leer geklede ex-luitenant van de Duitse Bundeswehr, Michael Kuhnen, zei in zijn twee uur du rend weerwoord dat het bestaan van een nieuwe nationaal-socia- listische stroming in de Bonds republiek een feit is. „Het is ook nodig dat het nationaal-socialis- me bestaat", aldus Kuhnen. Hij verdedigde de nazi-beweging met „Onze jongens willen geen joden vergassen, ze willen geen communisten doden Tenmin ste nu nog niet. En als ik hier te hard word gestraft, sluit ik niet uit dat aanhangers van mij wraak zullen nemen". De aanwezigheid van de leider van de Amerikaanse neo-nazistische beweging, Gerhard Lauck, als ge tuige in dit proces, werd door verdachte Kuhnen bestempeld als „een historische gebeurtenis, te vergelijken met het Reichs- wehr-proces tegen Hitler in 1923". „Tijdens dat proces ver klaarde Hitier, evenals Lauck nu, dat de nationaal-socialisten pro beren door legale middelen de macht in handen te krijgen", al dus Kuhnen. Het gerechtshof zag niet in alle misdrijven het bewijs geleverd dat Kuhnen daaraan had deelge nomen. Hij werd veroordeeld tot de mildste straf in dit proces: vier jaar. Tegen de brutaalste van de be schuldigden, Lothar Schulte, werd een gevangenisstraf van elf jaar geëist, tegen Lutz Wegener acht, Uwe Rohwer negen jaar en Klaus Diter Puls eveneens negen jaar. Volgens de rechter behoor den zij tot een terroristische be weging, die door bomaanslagen en geweldpleging het neo-nazis- me wilde verspreiden. Beklaagde Manfred Borm kreeg zeven jaar, omdat hij deel uitmaakte van een criminele bende. Met de vonnissen bleven de rech ters beneden de eisen van de pro cureur-generaal, die straffen had geëist van zes tot twaalf jaar. Te gen een groot aantal getuigen eis te de procureur-generaal een on derzoek wegens valsheid in ge tuigenis. Met andere woorden, alle partijen proberen de conservatieve Britse regering vast te nagelen op geda ne uitspraken en Lord Carring ton, als voorzitter van de confe rentie, zal tussen deze klippen door moeten zeilen om een wer kelijke overeenkomst te bewerk stelligen. Muzorewa had harde woorden voor het Patriottisch Front. Hij noem de Nkomo en Mugabe „arrogante dictators" en „bloeddorstige moordenaars, die schuldig zijn aan het uitmoorden van een volk". „Zij praten over door hen bezette gebieden", zei Muzorewa, „maar in feite hebben zij geen vierkante centimeter om op te staan". Volgens hem kon de oor log niet door het Patriottisch Front gewonnen worden. Al deze scheldkanonnades spelen zich tot nog toe echter buiten de conferentiezaal af. Ze worden gelanceerd op persconferenties of in gestencilde documenten, die door afgezanten onder de pers worden uitgedeeld. Ook Muzo- rewa's mededeling dat hij maar twee weken had uitgetrokken voor de conferentie, werd niet te genover Lord Carrington gedaan, maar ten overstaan van de inter nationaal verzamelde pers. Luchtvervu ilins LOS ANGELES (AFP) - Honder den inwoners van Los Angeles zijn gisteren met ademhalings moeilijkheden opgenomen in ziekenhuizen als gevolg van een golf van vuile lucht, zoals die zich in een kwart eeuw niet heeft voorgedaan in het zuiden van Californië. De stad is in de afgelopen dagen door inwerking van de zon op in dustriële afvalgassen in een dich te wolk van vuile lucht gedom peld. (Van onze correspondent) WASHINGTON - In de be sprekingen tussen de VS en de Sowjet-Unie over de aanwezigheid van Russi- che gevechtstroepen op Cuba, tekent zich een compromis af dat voor beide kampen gezichts verlies moet voorkomen in het nietes-wellespel dat zich na ernstige Ameri kaanse beschuldigingen heeft ontwikkeld. Een hoge ambtenaar van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gezegd dat de VS thans via hun inlichtingen diensten nagaan of het waar kan zijn, dat de Russiche troepen, hun uitmonstering met tanks en artillerie ten spijt, inderdaad op Cuba zijn met een trainingsop dracht, teneinde het Cubaanse leger wegwijs te maken in de tac tiek en de manoeuvres van grote re eenheden. Zo'n trainingsopdracht zou maar een van de mogelijke opdrachten zijn voor de Sowjet-soldaten, zo werd gezegd. Het compromis zou kunnen worden bereikt door beiderzijds vast te stellen dat voor de troepen geen gevecht- staak is weggelegd en dit zou dan toelaten dat de troepen en het grootste deel van hun uitrusting op Cuba zouden blijven. Niets verbiedt de Russen hun wapen tuig aan de Cubanen over te dra gen en er dan vervolgens "in leen" gebruik van te maken. Het is ook niet uitgesloten, maar dat veronderstelt al weer erg veel Russische goede wil, een hoe veelheid zware wapens van het eiland te verwijderen, om vervol gens toch bij de Cubanen te leen te gaan. Een compromis langs deze lijnen is voornamelijk van kosmetische aard en het is niet waarschijnlijk dat daarmee de senatoren tevreden kunnen wor den gesteld die onverkorte terug trekking van de Russen hebben geëist, hoewel andere senatoren geneigd zijn met minder genoe gen te nemen. In elk geval wil Carter met het voortzetten van de vrijwel dage lijkse gesprekken tussen minis ter van buitenlandse zaken Cyrus Vance en de Russische ambassa deur Anatoli Dobrinin bereiken dat de crisissfeer verdwijnt die het gegeven van de Russiche ge vechtstroepen op Cuba in Was- hingtons politieke kringen heeft teweeg gebracht Maar senator Henry Jackson, de conservatieve Democraat die de staat Washington (in het uiterste noordwesten van de VS) verte genwoordigt, beschuldigde Car ter van pogingen om voor de aanwezigheid van de Sowjet- troepen een rationele verklaring te bedenken, een poging die in de Senaat evenveel opgang zou vin den als "een ballon van lood". Volgens Jackson gaat het om de vraag of Cuba, met Russische hulp en militaire aanwezigheid, op 90 myl (150 kilometer) van de Amerikaanse kust, tot een "fort Cuba" kan worden versterkt zonder dat de VS ingrijpen. Een regeringswoordvoerder sig naleerde dat de regering streeft naar het ontwerpen van "een ge loofwaardige formule die moet verzekeren dat de Russen aan Amerikaanse verlangens hebben voldaan indien zij bepaalde stap pen nemen". Het is in elk geval zeker dat met verstrijken der da gen de kansen op ratificatie van de SALT-overeenkomst in de Senaat, geringer worden. De ui terst invloedrijke senator Russell Long, op wiens stem voor SALT het Witte Huis min of meer re kende, ook al had hij zich niet duidelijk uitgesproken, heeft be kend gemaakt "tegen" te zullen stemmen, onder meer omdat de VS de Russiche aanwezigheid op Cuba met een brigade gevecht stroepen pas zeer laat hebben ontdekt. In dat geval, zegt Long, kan hij geen vertrouwen koeste ren in de verzekeringen van Car ter en anderen, dat de Ameri kaanse inlichtingendienst" n in staat zullen zijn toereikend te controleren of de Russen zich aan de SALT-overeenkomst houden. Het zijn deze consequenties van de "Cuba-Crisis 1979" die Carter en consorten het meeste vrezen: het verlies van stemmen die mogelijk voor SALT hadden kunnen wor den gewonnen en de vertraging in de parlementaire procedure die tot ratificatie moet leiden. Veel tijdverlies bij de behande ling van het akkoord in de Senaat kan SALT een belangrijke rol in de verkiezingen laten spelen. Aan zulke gegevens heeft Carter geen behoefte aan de vooravond van een politiek bloedbad als de aan staande strijd met Edward Ken nedy onder Democraten te zien zal geven.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9