Stel besluit over moderniseren kernwapens uit Rechtbank beslist woensdag over doorgaan van derde proces-Menten Kindertelefoon voorziet in een behoefte Kostbare dekkater gecastreerd VAAG DODE NA DRAMA IN ZIEKENHUIS PvdA in defensie-rapport Volgens enquete blijft D'66 sterk groeien WAO Pensioenplan D'66 kost veelgeld VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De Rotter damse rechtbank gaat waar schijnlijk woensdag beslissen of het derde proces-Menten op dinsdag 25 september kan gaan beginnen. Dit is gisteren bekend geworden kort na de aanbieding van het lijvige rapport dat de commissie-Schöffer geschreven heeft over het vervolgings- en op sporingsbeleid van de overheid in de affaire-Menten vanaf de be vrijding tot juli 1976. Menten heeft zelf enige tijd geleden om schorsing van de behandeling gevraagd omdat hij niet in staat zou zijn de psychische en licha melijk belasting van een nieuw proces te verdragen. Als bewijs daarvoor voerde hij een verkla ring van een zenuwarts aan. De rechtbank nam daar echter geen genoegen mee en stelde een commissie van drie deskundigen in. Deze commissie heeft begin deze week rapport uitgebracht over Mentens gezondheidstoe stand. De rechtbank zal aan de hand hiervan moeten beslissen of het proces op de geplande datum kan beginnen. In een toelichting op het rapport zei prof. Schöffer gisteren tijdens een persconferentie nog dat dit niet vergeleken kan worden met de rapporten die bijvoorbeeld in de zaak-Aantjes zijn uitgebracht. „Wij hebben nadrukkelijk geko zen voor een historische be schrijving. Bovendien is het rap port meer een historische dan een juridische beschrijving. Het is echt een leesboek geworden. Bo vendien hebben wij niet alle ge tuigenverklaringen weergege ven. Dan waren er nog zeker twaalf tot dertien delen bijgeko- Zijn mede-opsteller van het rapport dr. Blom, voegde daar nog aan toe dat het rapport niet in de eerste plaats berust op getuigen-verho- ren, maar op het onderzoek van archieven. „Op grond van de kennis die we daar uit haalden, zijn we getuigen gaan verhoren. Het opsporen van die archief stukken was overigens niet een voudig. Zo ging eerst het gerucht dat de belangrijke stukken over het politieke strafproces tegen Menten uit de jaren 1945-1949 verduisterd waren. Dat bleek echter niet zo te zijn. De stukken waren wel onvindbaar, maar dat kwam omdat ze in een zolderruimte van het Amster damse Paleis van Justitie waren opgeslagen. Daar wisten maar twee mensen van af. Bovendien zijn later die stukken nog eens volledig ingebouwd door allerlei jaarboeken zodat ze niet meer voor het oog waarneembaar wa ren. Dat we ze toch terugvonden was puur geluk. De ambtenaar die destijds de stukken had op geborgen kon zich dat na al die jaren nog herinneren en zorgde ervoor dat we deze onmisbare stukken konden gebruiken bij ons onderzoek". Een nadeel bij het horen van getui gen was dat veel mensen zich al les nog maar vaag wisten te her inneren. „Vergeleken met bij voorbeeld een zaak als de Wein- reb-affaire waren we in het na deel. Daarbij ging het om zaken van leven en dood die in het ge- PEKING - Oppositieleider Den Uyl van de PvdA is gisteren in Peking ontvangen door de Chinese vice-premier Li Xiennen (rechts). Den Uyl brengt op het ogenblik op uitnodiging van de Chinese regering een bezoek van een week aan China. Hij heeft onder meereen kijkje genomen in de grote havens van het land. In het midden op de foto twee tolken. ASSEN (GPD) - „We hebben ons in de schulden gestoken om het kattqnras Russisch- blauw voor uitsterven te be hoeden. We wilden het pure ras behouden, zonder inmen ging van andere rassen. Daar om hebben we de dekkater Joël uit Amerika geïmpor teerd. Dat heeft ons ruim f 3000 gekost, en dan gebeurt er dit". Dit zegt de heer B. Berkenpas uit Assen, eigenaar van de ka ter Joël van het ras Russisch- blauw. Door een misverstand is het dier enkele dagen gele den door een dierenarts geca streerd. Zes weken geleden ontsnapte de kater uit z'n hok, ging aan het zwerven en werd na verloop van tijd door een Asser familie opgevangen. Omdat Joël enkele verwon dingen had aan een poot, ging de familie met hem naar een dierenarts. „Die mensen heb ben de dierenarts nog ge vraagd of het een raskat was. Volgens de dierenarts was het een bastaard van ongeveer negen maanden oud. Voordat die mensen iets konden zeg gen, had het beest al een spuit te pakken en moest Joël vol gens de dierenarts maar wor den gecastreerd", aldus de heer Berkenpas. Via advertenties en melding bij enkele dierenartsen heeft Berkenpas vlak na de ont snapping van Joël gepro beerd de kater terug te krij gen. De familie die Joël had opgevangen, kwam via een advertentie in een super markt achter de naam van de eigenaar. Door de castratie van Joël mist de heer Berkenpas een aan zienlijke bron van inkomsten. Voor een dekking van Joël moest ongeveer f 300 worden betaald en een jonge kat le verde zo'n f 500 op. Het karakter van Joël is volgens de heer Berkenpas door de ingreep radicaal veranderd. „Voor de castratie benaderde Joël andere katten heel zacht, hij probeerde de poezen te overreden als hij ze moest dekken. Hij is nu een bruut geworden, een verkrachter. Terwijl hij het niet eens meer kan". AMSTERDAM (ANP) - Na ruim vier maanden draaien zijn er bij de stichting Kindertelefoon in Amsterdam achttienhonderd te lefoontjes van kinderen tussen de acht en achttien jaar uit het hele land binnengekomen. Het meest belden jongens en meisjes van dertien en veertien jaar over problemen rond verkering, de relatie ouder-kind en sexualiteit. Dit hebben woordvoerders van de stichting Kindertelefoon gis teren meegedeeld op een pers conferentie. In het kader van het jaar van het kind startte de Kindertelefoon - uniek in Nederland - begin mei dit jaar, gesubsidieerd door de nationale commissie jaar van het kind. Het initiatief hiertoe werd genomen door een Amsterdamse maatschappelijk werkster naar aanleiding van de „sorgentele- fon" in Duitsland. Doel van de organisatie, waarvan vijfentwintig vrijwilligers deel uitmaken, is kinderen telefo nisch hulp te bieden en vragen te beantwoorden. Anonimiteit staat n/r g Man vermoordt ^id zijn ex-vriend DIEREN (GPD) - In de vroege och tenduren is gisteren de 39-jarige ongehuwde D. Westhof uit Die ren in zijn woning vermoord. De daad is gepleegd door de 36-jarige ongehuwde A.K.L. uit Dieren met wie het slachtoffer geruime tijd een nauwe relatie had. De da der meldde zich gisteren bij de Rhedense gemeentepolitie met de mededeling dat hij zijn kennis om het leven had gebracht. Het motief van de dader is nog niet bekend, maar het is wel duidelijk dat het te maken heeft met het feit dat onlangs de relatie tussen dader en slachtoffer is verbroken. hierbij voorop en dat neemt, vol gens de stichting, een hoop drempelvrees bij de kinderen weg. "De vragen of problemen kunnen van allerlei aard zijn en hoeven heus niet alleen ernstig te zijn. We proberen de vragen te beantwoorden en een oplossing voor het probleem te vinden. Eventueel verwijzen we de kin deren door naar een andere hulp verleningsinstelling, waarmee goede contacten onderhouden worden", aldus de stichting woordvoerders. Naast de directe hulpverlening als hoofddoel stelt de stichting zich tot taak eventuele gaten in de be staande hulpverlening op te spo ren. Gebleken is nu al dat in klei nere gemeenten een duidelijk te kort is aan hulpverleningsinstel lingen voor kinderen en zeker aan instellingen waar de anoni miteit gewaarborgd wordt, aldus de stichting. Daarnaast conclu deerde zij dat er voor jongens en meisjes jonger dan dertien jaar die weggelopen zijn van huis geen opvangmogelijkheden zijn en dat kinderen van particulier verzekerden niet anoniem naar de huisarts kunnen. Deze verkre gen inzichten worden doorge- instanties en belan gengroepen", aldus de stichting. Na vier maanden draaien vanuit een, eveneens anoniem, pand in Amsterdam, blijkt na het opma ken van de balans dat er duidelijk behoefte is aan zo'n speciale sos- lijn voor kinderen. In het begin belden zo'n vijfendertig jongens en meisjes per dag naar het kan toon nu zijn dat er ongeveer nog tien per dag. Het belangrijkste is dat het probleem van het kind centraal staat en dat er naar haar of hem wordt geluisterd. Twee telefoons onder het nummer 224455 zijn iedere dag, ook in het weekeinde, van vier tot acht uur te bereiken. Buiten die tijden wordt men doorverbonden met het JAC, dat later de problemen overhevelt naar de Kindertele foon of in acute gevallen zelf maatregelen neemt. heugen van de getuigen gegrift waren. Bij ons onderzoek ging het om ambtelijke affaires die veel minder ingeprent waren gebleven bij de getuigen", aldus dr. Blom. De commissie heeft bovendien niet het hele archief-Kortenhorst mo gen inkijken. Ze hebben wel de stukken mogen raadplegen over onder andere het na de oorlog opgerichte Comité voor Rechts zekerheid, dat de strijd aanbond met de bijzondere rechtspleging en waarin veel bekende Neder landers zaten. Het advocaten-dossier over de zaak-Menten wilden de erven- Kortenhorst echter niet open stellen. Hierover is de commissie nog steeds verbolgen. „Maar veel nieuws zou het ons waarschijn lijk toch niet opgeleverd hebben. Mentens toenmalige advocaat mr. Van Heijningen heeft wel in zage van die stukken gehad. Als er iets inzat wat Menten had kun nen helpen, dan was hij daar ze ker wel mee gekomen", aldus prof. Schöffer. WINSCHOTEN (GPD) - Een drama, dat zich, naar pas nu bekend is geworden, in de vroege woensdagochtend afspeelde in het St. Lucas-ziekenhuis in Winschoten, heeft het leven gekost van de 75-jarige L.M. uit Oude Pekela. De man bezweek gistermorgen in het academisch ziekenhuis in Groningen aan de verwondingen aan het hoofd, die hem werden toegebracht door de 33-jarige Duitser G D. uit Elz, die naast hem op een kamer in het St. Lucas-ziekenhuis lag. De slagen op het hoofd van het slachtoffer werden toegebracht met een stomp voorwerp, vermoedelijk een urinaal. M. werd woensdagochtend tegen half acht badend in het bloed door een verpleegster in zijn bed aangetroffen. Even daarvoor moet het drama zich hebben voltrokken. M. werd voor een spoedoperatie naar het academisch ziekenhuis in Groningen ge bracht. De Duitser was na zijn daad totaal ontredderd. Hij is opgenomen in een psychiatrische inrichting en kon nog niet door de politie worden gehoord. De Duitser was dinsdagmiddag voor observatie in het ziekenhuis opgenomen, nadat de politie hem, slechts gekleed in een onder broek, bij het station in Winschoten had aangetroffen. Hij logeer de in een hotel, waar hij door zijn werkgever was ondergebracht om op verhaal te komen, nadat hij 's morgens vroeg met een collega in een auto in het Pekelder Diep in Oude Pekela was gereden. De Duitsers waren als servicemonteurs ingehuurd door een bedrijf in Oude Pekela. De artsen hebben niet kunnen vaststellen of D.'s daad te verklaren is uit een eventuele shock die hij door het ongeval heeft opgelo pen. Zijn collega heeft verklaard voor het ongeval niets bijzon ders aan D. te hebben gemerkt. Wel is komen vast te staan dat de Duitser in een echtscheidingsprocedure is verwikkeld. HAAG (GPD) - De NAVO v°lgens de^PydA dient de NAVO dient de beslissing over het moderniseren van kernwapens voor de mid dellange afstand nog niet dit jaar te nemen. Eerst moet met de Sowjet-Unie onderhandeld worden over afspraken met be trekking tot deze atoom wapens. Nederland moet zich dan ook niet door de NAVO onder druk laten zetten om gehaast te be sluiten tot het statione ren van nieuwe, dan wel gemoderniseerde, atoomwapens op Neder lands grondgebied. de Russen een aanbod te doen om 1000 tot 2000 in Europa gestationeerde kernwapens in te leveren. Het overwicht aan tacti sche kernwapens van de NAVO is zo groot, dat zo'n aanbod gerust kan worden gedaan. Indien de onderhandelingen tus sen Oost en West over wederzijd se troepenvermindering in 1981 nog geen resultaat hebben gehad, dan dient volgens de PvdA Ne derland zelf een begin met die re ducties te maken. De PvdA stelt dan ook voor het aantal parate ba taljons terug te brengen van 16 naar 14. Een onvermijdelijke zaak zeggen de socialisten, omdat defensie nu al moeite heeft de eenheden volledig te vullen. De PvdA-fractie doet in haar alter natieve defensienota een groot aantal voorstellen die moeten leiden tot bezuiniging op de de- fensielasten. Opvallend daarbij is dat de socialisten zich niet rond uit uitspreken tegen de rege ringsplannen om de defensielas- ten jaarlijks met drie procent te laten stijgen. Wel kan volgens de PvdA in de komende vier jaar 460 miljoen gulden bezuinigd wor den ten opzichte van de meerja renplannen van minister Schol ten. Afstoting van atoomtaken moet to taal 50 miljoen opleveren. Maar de meeste gelden moeten in de PvdA-visie vrijkomen door het verhogen van de ontslagleeftijd voor militairen, het niet meer ge heel gratis laten zijn van de ge neeskundige verzorging, het verminderen van het aantal para te bataljons van 16 naar 14 en het beperken van nieuwe investerin gen. Dat stelt de Tweede-Kamerfractie van de PvdA in haar gisteren ge publiceerde alternatieve Defen sienota 1979. SS20 De kwestie van de modernisering van bestaande kernwapensyste men staat momenteel ter discus sie nu de NAVO tot nog toe het antwoord is schuldig gebleven op enkele nieuwe kernwapens voor de middellange afstand van de Sowjet-Unie, zoals de SS-20-ra- ket en de Backfire-bommenwer- per. Modernisering als vervanging van verouderde systemen wordt door de PvdA-fractie in de alternatieve defensienota geaccepteerd. Maar volgens de socialisten wordt daarbij te vaak de fout gemaakt om kernwapensystemen los van elkaar te zien in plaats van als on derdelen van een geheel. Daar door loopt modernisering vaak uit op uitbreiding. Wel stelt de PvdA dat bij een ongeremde doorgaande groei van de wapen systemen van het Warschaupakt, in bepaalde sectoren ook het NAVO-arsenaal dient te worden verbeterd. Stabiliseren Volgens één van de opstellers van de alternatieve PvdA-nota, ex- minister van defensie Bram Ste- merdink, is er echter voldoende tijd beschikbaar om eerst een grondige analyse te maken van de toekomstige behoefte aan kernwapens voor de NAVO alvo rens een beslissing te nemen. Daarbij dient eerst bij de Russen gepeild te worden of zij bereid zijn hun aantal SS-20-raketten te stabiliseren. „Militair-technisch is een antwoord nu niet nodig", zegt hij. Stemerdink uit dan ook kritiek op de regering die bijvoorbeeld de nieuwe Lance-raketten met atoomkoppen liet uitrusten zon der die studies af te wachten. Volgens de PvdA-fractie kan de NAVO ook met veel minder nucleaire wapensystemen toe, dan tot nog toe. De technologi sche ontwikkelingen hebben de laatste jaren geleid tot zulke tref zekere conventionele wapens, dat een aantal nucleaire syste men daardoor vervangen kan worden. DEN HAAG (GPD) - D'66 blijft sterk doorgroeien en het CDA wordt weer de grootste partij. Dat zijn de meest in het oog sprin gende resultaten van de meest recente enquête van het bureau- Lagendijk. Uit het onderzoek komt verder naar voren dat indien nu verkiezingen gehouden zouden worden de PvdA een gering verlies zou lijden. Het verlies van de WD zou zich voortzet ten. Voor de enquête zyn duizend mensen ondervraagd. Van hen ver klaarde 34,4 procent bij verkiezingen op het CDA te zullen stem men, 31,9 procent zou PvdA stemmen, 13,9 procent WD en 12,9 procent D'66. Bij een onderzoek in mei van dit jaar waren deze cijfers achtereenvolgens CDA 31,1 PvdA 33,4 VVD 14,9 en D'66 11,7 Tevens kwam naar voren dat van de ondervraagden in augustus 25 procent (in mei ook 25 procent) veel vertrouwen in het kabinet- Van Agt had, 42 procent (was 46 procent) enigermate en 32 pro cent (28 procent) geen vertrouwen had in het kabinetsbeleid. Op de vraag naar welke regeringscoalitie de voorkeur uitging, ant woordde 31 procent te kiezen voor een coalitie PvdA-CDA, 30 procent voor CDA en WD, 7 procent PvdA en VVD en 17 pro cent voor een samenwerking van alle linkse partijen met uitzon dering van de CPN. Een CDA-commissie onder leiding van de Limburgse commissaris van de koningin Kremers heeft deze week een zogenaamd programma van uitgangspunten gepresenteerd. Het programma moet z'n rondgang door het CDA nog maken dus het is de vraag wat er van overblijft. Maar al te grote wijzigingen liggen niet voor de hand want de formule ringen van de commissie munten over het algemeen uit in behoed zaamheid en omzichtigheid. Zo wordt over kernwapens opge merkt dat ze ethisch en principieel onaanvaardbaar zijn. maar prakti sche consequenties worden daar aan niet verbonden. Integendeel, in het rapport staat ook vermeld dat abrupte en eenzijdige afschaffing van de kernbewapening onaan vaardbare risico's voor de wereld vrede met zich mee zou brengen. Nog één stap verder en de denk beelden van een andere CDA- commissie (onder leiding van Henk Neuman). die de wereldvrede het beste gediend vindt met moderni sering en stationering van kernwa pens in Nederland, doemen op aan de horizon. Kortom, het rapport biedt ruime mogelijkheden om mensen met uiteenlopende opvat tingen op dit punt tevreden te stel len. Duidelijker is het ontwerp-pro- gramma t a v. inkomstenontwikke ling. Maar liefst vijftien jaar moeten we in Nederland op de nullijn gaan zitten. Een moedige opmerking in een periode waarin uit enquêtes blijkt dat Nederlanders het matigen en versoberen beu zijn Het noemen van die vijftien jaar lijkt een tamelijk misplaatste vorm van koffiedikkijkerij. Waarom geen tien jaar, waarom geen twintig jaar? Op dit punt zou enige vaagheid nu juist wel voor de hand liggen. Positief valt de passage over sa menlevingsverbanden te waarde ren. De commissie-Kremers ver klaart het gezin niet heilig maar vindt dat de overheid ook gelijkheid zal moeten behandelen ten opzichte van andere samenlevingsverban den die steunen op onderlinge trouw, duurzaamheid en verant woordelijkheid jegens elkaar. Zelfs de commune mag. Wie had dat een aantal jaren geleden kunnen den ken? Maar denkbeelden kunnen snel veranderen, ook bij het CDA. Dat valt zelfs met het voorzichtige rap port van de commissie-Kremers niet te verhullen. De gezamenlijke werkgeversorga nisaties willen binnenkort met een aantal concrete voorstellen komen om wijzigingen aan te brengen in het stelsel van sociale verzekerin gen. Daarbij zal de eigen achterban niet worden ontzien. VNO-voorzitter Van Veen heeft la ten weten dat het ontslaan van werknemers via de arbeidsonge schiktheidsverzekeringen wao en aaw bemoeilijkt zal moeten worden. Het is verheugend dat de werkge vers hier eindelijk zelf wat aan willen gaan doen. De laatste jaren zijn er al te gemakkelijk tienduizenden men sen via de wao de laan uitgestuurd. Nederland mag dan officieel ruim 200 duizend werklozen hebben, er zijn er ook al bijna 600 mensen die een wao- of aaw uitkering hebben. Het is een publiek geheim dat een aanzienlijk deel van deze laatste groep eigenlijk "gewoon" werkloos is. Toevallig promoveerde ook deze week drs. Durk Wiersma in Gronin gen op een proefschrift over de wao. Zijn voornaamste conclusie is: „Eens een wao-er altijd een wao- er". De groep wao-ers en aaw-ers zal dus niet verminderen. Voeg daarbij het gegeven dat het aantal arbeidsongeschikten vorig jaar met tien procent toenam, en de ernst van de situatie wordt zichtbaar Het wordt dan ook hoog tijd dat er wat gebeurt aan het lozen van werknemers via de wao. Te hopen valt dat het signaal van de werkge versorganisatie wordt gehoord El ke dag dat de huidige onbevredigde regeling voortduurt, is er één teveel. DEN HAAG (GPD) - Het pen sioenplan van D'66, waarvoor een initiatief wetsvoostel is inge diend, kost volgens de verzeke ringsmaatschappijen veel geld. Zij dreigen nu met een verhoging van de pensioenpremies en met het afschaffen van de jaarlijkse rentekortingen, waaruit pen sioenen vaak kunnen worden verbeterd. D'66 wil met het initatief wets voostel een einde maken aan het gebruik, dat een werknemer bij verandering van werkkring een niet aan de prijsinflatie aangepas te premievrije pensioenpolis meekrijgt. Jaren is op deze polis zowel door de werknemer als de werkgever pensioenpremie be taald, waarmee het pensioen werd opgebouwyl. Als de werk nemer van baan verandert, blij ven de gestorte premies bij de verzekeringsmaatschappij, die daarmee o.a. via beleggingen geld verdient. Van dit verdiende geld wordt echter aan de werk nemer op wiens naam de polis staat, geen rente betaald. D'66 wil nu de verzekeraars via een wets wijziging verplichten jaarlijks op deze polissen een inflatiecorrec tie te doen toepassen. Deze infla tiecorrectie moet door de Verze keringskamer worden vastge steld. bijl, omdat o.a. voorbij wordt ge- gaan aan die tond en die geen beleggingswinsten maken. De verzekeringsmaatschappijen menen, dat als het wetsvoorstel wordt aanvaard er een pensioen- premioverhoging moet komen. De zeker Bovendien menen zij, dat het niet meer mogelijk zal zijn de toege paste kortingen op de premiebe talingen en de rentekortingen in het vervolg te kunnen betalen. Bovendien zeggen de verzeke raars, dat door aanvaarding van het wetsvoorstel zij gedwongen worden hun hele administratie en automatiseringssysteem op zeer korte termijn rigoureus te wijzigen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7