Buurt gaat in beroep tegen het bouwplan Kosten schilder werk hofje geen verhoging huren Stadsgehoorzaal krijgt geheel nieuw gezicht Panden van stichting aan Rijnsburgerweg worden gesloopt Herindeling Huren Marnixstraat nog lager Leiden doet mee aan Stadsverniewingsjaar VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1979 W. Rozenstraat wordt minder ingrijpend LEIDEN - De huren van de nieuwe woningen die zullen worden ge bouwd aan de Marnixstraat en omgeving zijn nog niet bekend. De gemeente heeft plannen om eind dit jaar te beginnen met de sloop van 72 woningen waarna 58 nieuwe woningen zullen worden gebouwd. Uit een artikel in de krant van afgelopen dinsdag bleek dat de gemiddelde huur prijs van de nieuwbouw voorlo pig is vastgesteld op 500 gulden per maand. Veel toekomstige bewoners zijn nogal geschrokken van een zo hoge huur. Een ambtenaar van de gemeente laat ter verduidelijking weten dat de huren die de bewoners moeten gaan betalen nog niet zijn vastge steld. Voor de nieuwbouw zullen garantiehuren gaan gelden die aanzienlijk lager komen te liggen dan de gemiddelde huur. Boven dien zullen de bewoners in aan merking komen voor huurge- wenningsbijdragen en huursub sidies waardoor de huurprijs nog verder zal zakken. wanneer met de sloopwerk zaamheden zou worden begon nen", aldus Ineke van der Zande namens omwonenden. Er is bo vendien geen bouwrapport op gemaakt van de naastgelegen be bouwing zodat de schade die ont staat door de sloop niet kan wor den vastgesteld. Wij hebben geen goed woord over voor de wijze waarop tot dusver door de stich ting is gehandeld". LEIDEN - De vergoeding die de bewoners van het St. Janshof aan de Haar lemmerstraat sinds 1 ja nuari van dit jaar betalen voor schilderwerkzaam heden aan de huizen in het hof, mag niet opgevat worden als een huurver hoging. Zodra de schil derwerkzaamheden vol ledig door de bewoners zijn betaald zal de vergoe ding niet meer hoeven worden betaald. Dat is het antwoord van burge meester en wethouders van Lei den op vragen van de raadsleden Passchier (PSP), Beijen (PPR) en Hoeven (CPN). De raadsleden wilden weten of burgemeester en wethouders niet van mening zijn dat schilderwerkzaamheden tot het normale onderhoud behoren, en dus niet als huurverhoging mogen worden doorberekend. Volgens het college is de vergoe ding het gevolg van een afspraak die met de bewoners van het hof is gemaakt. Het betalen van een tijdelijke vergoeding inplaats van een huurverhoging is volgens het college zelfs voordeliger voor de bewoners van het hof. Wanneer de St. Janshof gerenoveerd wordt (en daar zijn plannen voor) wordt de huur immers weer ver hoogd, uitgaande van het oude huurbedrag. Burgemeester en wethouders ge ven trouwens toe dat ondanks het feit dat de bewoners nu sinds 1 januari een toeslag betalen, het schilderwerk nog steeds niet is begonnen. Dat zal nu zo spoedig mogelijk gebeuren, beloven zij. Het college is voor de St. Janshof als "regent" verantwoordelijk. De Stadsgehoorzaal, sinds kort in beheer van de dienst Gr oenoor dhallenkrijgt een geheel nieuw gezicht. Althans, dat is de bedoeling van be heerder André de Jong. Sinds enkele weken zijn hij en zijn mensen druk bezig met het opkalefateren van dit unieke zalencomplex aan de Bree- straat. Op dit moment wordt de gevel van de Stadsgehoorzaal met behulp van een hogedruk spuit een wat schoner aanzien gegeven en ook het interieur zal een ingrijpende "face lift" ondergaan. Verfkwast, bloembakken, ander meubi lair en andere verlichting zijn enkele van de ingrediënten die hiervoor zorg moeten dra gen. Het meest ingrijpende van de "Stadsgehoorzaal-face-lift" is het aantrekken van een tweetal nieuwe restaurateurs. André de Jong: "Sinds het vertrek van de vorige beheer der (I.Milikan) hebben we ge zocht naar twee mensen die het beheer over het horeca-ge- deelte zouden krijgen. Gezien de aard van dit werk hebben we met opzet gezocht naar een echtpaar. Een echtpaar met de nodige horeca-ervaring" Volgens De Jong is hij daar uit stekend in geslaagd door het aantrekken van de uit Den Haag afkomstige Ab en Jos Rijntjes. De Jong: "Intern is de zaak al rond. De afwikke ling in de gemeenteraad moet nog gebeuren, maar dat mag geen probleem heten". Het echtpaar Rijntjes neemt een schat aan horeca-ervaringen mee naar Leiden. Ab (39) be gon zijn loopbaan in 1958 en werkte ondermeer in het Pro menade-hotel, Kurhaushotel en het laatst als restaurant manager in het Bell-Air-ho- tel. Jos (33) begon 15 jaar ge leden in het hotel-café-res taurant van haar ouders aan de Scheveningse boulevard. Het laatst was zij werkzaam in Delft waar zij de bedrijfs leiding voerde over de "Prin senkelder". Ab en Jos zien het restaurateur schap van de Stadsgehoor zaal als een enorme uitda ging. Jos, (het toeval wil dat zij indertijd een horeca-cur- sus in de Stadsgehoorzaal volgde): "Het aantrekkelijke is voor ons da t we met een wis selend publiek te maken krij gen. Wanneer je een restau rant met een bepaalde naam runt dan krijg je op een gege ven moment een vast publiek. Dat is hier niet het geval en dat trekt ons wel aan". Ab: "In het begin vroegen we ons wel eens af wat het hier moest worden. Het zag er allemaal behoorlijk uitgeleefd uit. Maar het begint er nu al aar dig op te lijken". Ab en Jos Rijntjes zien de toe komst met vertrouwen tege moet. Als het aan hen ligt, en dat ligt het natuurlijk voor een belangrijk deel. dan zal het in de toekomst gezellig toeven worden in de Stadsae- De nieuwe restaurateurs van de Stadsgehoorzaal, het echtpaar Rijntjes. "Een stamkroeg-effect willen we vermijden. We willen exclusiever gaan werken". Ab en Jos Rijntjes beheren horeea-gedeelte hoorzaalHoudt dat in dat zij binnenkort als "Oom Ab en tante Jos van de Stadsgehoor zaal" door het leven zullen gaan"Oh nee. dat niet zeg gen Ab en Jos gelijktijdig, "Een dergelijk stamkroeg-ef fect willen u-e vermijden. We zijn van plan om iets exclu siever te gaan werken. Zowel wat de buffetten als de keuken betreft". Jos vult aan: "Tante, ik moet er niet aan denken Zo voel ik me nog lang niet". Het echtpaar Rijntjes, dat de leiding krijgt over een vaste ploeg van 9 part-timers,staat een ware vuurdoop te wach ten. Het aanstaand weekein de wordt in de Stadsgehoor zaal het Leids Folkfestival ge houden. "We rekenen daarbij op een volle bak.zo'n duizend bezoekers dus. Bovendien krijgen we de AVRO-radio op bezoek". Dit spektakel zal plaatsvinden in vier zalen te gelijk. Een doorlopend pro gramma van 12 tot 24 uur. "Een aardige binnenkomer" noemen de gloednieuwe res taurateurs dit muzikale feest. Vervolgens staan deze maand nog een optreden van Magna Carta en uiteraard de Leidse banenmarkt op donderdag 27 september op het programma. Voor de rest van het jaar ver toont de agenda maar weinig open plekken. Waaruit vol gens André de Jong overdui delijk blijkt dat er van een drempelverhogende werking voor culturele activiteiten als gevolg van de tarievenstij- ging voorlopig nog geen spra ke is. De Jong: "De huurprijs is dan wel omhoog gegaan maar de bijkomende kosten zijn daarentegen verlaagd zodat de totale kostprijs na genoeg gelijk is gebleven. Dat gewauwel over die drempel- verhogende werking is dan ook uit de lucht gegrepen. We hebben nu al meer boekingen van culturele groepen binnen dan in de voorgaande jaren". LEIDEN - Deze week is een begin gemaakt met de sloop van twee panden aan de Rijnsburgerweg die plaats moe ten maken voor nieuwbouw van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren. Zoals bekend wil de stichting op de hoek Rijnsburgerweg/Paulus Buysstraat een complex van 32 premiekoopflats voor werkende jongeren bouwen. De nieuw bouw moet komen op de plaats van de voormalige kweekschool die al is gesloopt en op de plaats van de panden Rijnsburgerweg 91 en 93/93a. Het bouwplan is lange tijd omstreden geweest maar de gemeenteraad is na een slepende behandeling, die enkele raadsvergaderingen voortliep, uiteindelijk met het plan akkoord gegaan. De discussie in de raad ging vooral om de vraag of het aanvaardbaar is dat de stichting dure koopflats bouwt voor wer kenden jongeren. Alle pogingen om beperkingen in het bouwplan aan te brengen werden door wis selende meerderheden in de raad afgestemd. Fel tegen Buurtbewoners zijn vanaf het be gin fel gekant geweest tegen het bouwplan. Zij vinden de nieuw bouw helemaal niet passen in de woonomgeving en vrezen dat de parkeeroverlast op onaanvaard bare wijze zal toenemen. De om wonenden menen bovendien dat hun privacy wordt aangetast om dat de nieuwbouw onmiddellijk grenst aan de achtertuinen van hun huizen. De buurtbewoners blijven zich daarom tegen het bouwplan verzetten. Ineke van der Zande, één van de bewoon sters van de woning naast de te slopen panden, vertelt "Er is nog steeds geen bouwvergunning verleend. Gedeputeerde staten moeten eerst een verklaring van geen bezwaar afgeven omdat het bouwplan afwijkt van de bouw verordening. Als GS zo'n verkla ring afgeven dan zullen we daar tegen zeker in beroep gaan". Moedwillig De buurtbewoners zijn weinig te spreken over de handelwijze van de Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren. "De panden zijn pas slecht geworden nadat de stichting ze had aangekocht", vindt Ineke van der Zande. Vol gens haar heeft de "stichting de panden Rijnsburgerweg 91 en 93/93a moedwillig verwaarloosd. De heer Röst zegt: "Het waren oerdegelijke panden maar door de lange leegstand is het de laat ste tijd een grote vuilnisbelt ge worden. Er lopen nu zelfs ratten rond en verscheidene keren zijn er kleine brandjes uitgebroken". Ineke van der Zande: "We hebben de stichting diverse keren bena derd om te vragen of ze er wat aan wilde doen, maar ze heeft niets van zich laten horen. We hebben zelfs de burgemeester gebeld om te vragen of de huizen konden worden dichtgespijkerd. Volgens de brandweer waren de panden zo brandgevaarlijk dat we met goed fatsoen de deur niet meer uitkonden. De panden waren volgens ons uit stekend te renoveren maar zijn door de lange leegstand zo ver krot dat ze uiteindelijk wel moes ten worden gesloopt. We hebben enige tijd geleden bericht gekre gen dat er een sloopvergunning was verleend maar er is nooit aan de omwonenden meegedeeld wanneer met de sloop zou wor den begonnen. Tot onze grote verbazing begonnen ze dinsdag ochtend ineens de boel af te bre ken. Er sprong direct een ruit in onze kamer dus dat was allemaal erg vervelend". Schade "Wij vinden dat het bestuur van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren ons er tijdig van in kennis hadden moeten stellen LEIDEN - B en W van Leiden hebben het Nationaal Comité Europese Stadsvernieuwingscampagne per brief laten weten graag mee te wil len werken aan het "Stadsvernieuwingsjaar". In de brief wordt een aantal suggesties gedaan dat de campagne meer inhoud kan geven. Gesignaleerd wordt dat in vrijwel alle Leidse stadsvernieuwingsbuurten bewonerscomités functioneren met een belangrijke rol in het stadsvernieuwingsproces. B en W bepleiten nu om naar mogelijkheden te zoeken om deze comités hun ervaringen te laten uitwisselen met comités uit andere Neder landse en Europese steden. Verder toont het Leids college een voor keur voor het uitwisselen van film- en videodocumentatie over stadsvernieuwing. Men wijst daarbij op het bestaan van een Leidse amateurfilmgroep die actief werkzaam is om de inspraak bij de stads vernieuwing te ondersteunen. Andere suggestie in de brief is om in de binnenstad en de renovatiewij- ken van Leiden een of meer "stadsvernieuwingspaden" uit te zetten. Via een korte stadswandeling kunnen op die manier belangstellenden in vrij korte tijd langs een flink aantal uiteenlopende projecten wor den geleid. Die "paden" zouden ook als uitgangspunt kunnen dienen voor een ex cursie naar Leiden van eventueel elders te organiseren congressen. Om de werkzaamheden voor de campagne in Leiden te coördineren heeft de gemeente inmiddels een werkgroep gevormd. De panden aan de Rijnsburgerweg die op het ogenblik gesloopt worden. LEIDEN - De raadscommissie voor ruimtelijke ordening heeft in een vergadering gisteravond een definitieve keuze gemaakt ten aanzien van de herindeling van de Witte Rozenstraat. Zoals bekend z(jn er door de afde ling stedebouw van de gemeente verschillende ontwerpen ge maakt voor de herinrichting van deze straat. Over die verschillen de mogelijkheden wordt in de buurt al lange tijd gediscus sieerd. Na een aantal buurtver- gaderingen zijn de bewoners ech ter niet tot een duidelijke keuze gekomen. De meeste bewoners van de straat, maar niet een meerderheid, kozen op een buurtvergadering in juli voor het meest vérgaande ontwerp. Vol gens dit plan zou de straat wor den ingericht als "woonerf. Wethouder Waal (ruimtelijke orde ning) wees er gisteravond op dat de uitvoering van een zo ingrij pende wijziging door een flinke meerderheid van de bewoners gesteund zou moeten worden ge stemd. De leden van de commis sie kozen daarom voor het ont werp dat minder ingrijpend is. In de straat zullen nu enkele ver keersdrempels en bomen komen. De stoepen worden verbreed en er komen enkele wegversmallin gen om de snelheid van het au toverkeer te remmen. De werk zaamheden zullen begin 1980 worden uitgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3