Restauratie monumenten in Warmond Vooruitgang met bouw in Benthuizen Weidse agenda LEIDERDORP Programma zaterdag Groot Leerrusten Jan Steen-complex DIEFSTAL MARINUS KUTTERINK EEN VEELZIJDIG KUNSTENAAR PAGINA 2 STAD EN RAND VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1979 LEIDERDORP - Zaterdag: om 10.00 uur begint bij de Tollenaer- singel een wielerwedstrijd voor amateurs en liefhebbers. Deze wielerronde wordt georganiseerd door de Leidse wielerclub "Swift". Vanaf 12.30 uur verzorgt de 350 le den tellende gymnastiekvereni ging Sparta een demonstratie in sportpark De Bloemerd. Jazzmu ziek, vrije oefening op muziek, kastspringen en vrije oefeningen door de jeugd vallen dan op het hoofdveld van voetbalclub RCL te bewonderen. Rond 13.00 uur een fietspuzzel- tocht door Leiderdorp in en bij de manege in sportpark De Bloemerd. Vanaf 13.45 uur kan mij bij sport- I200 jaar O school Van Houdt kennis maken met de judosport. Een badmintondemonstratie is vanaf 14.00 uur in Op Dreef, uit gevoerd door De Spotvogels. Vanaf 15.00 uur komt balletschool Margriet met dansen op de plan ken in het Zijlkwartier. Rond 14.15 uur volgt een demon stratie parachutespringen, eveneens op het hoofdveld van RCL. Om 15.00 uur is er een voet balwedstrijd. Om 16.00 uur begint in de sportzaal "Op Dreef een tafeltennisde- monstratie door de "Rijnsleu tels". Het feestprogramma ver meldt verder een kano-polowed strijd door de kanovereniging Rijnland. Uniek voor Nederland is volgens de organisatie het ka no-polo, een nieuwe spectaculai re sport zo wordt meegedeeld. Aanvang 16.00 uur in de Dwars- wetering. In alle zalen van Sjelter is 's avonds ter afsluiting van deze feestdag een groots bal. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR I EIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 J aarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. (Zoetermeer) wordt namelijk bagger aangevoerd, zodat ook deze gelijktijdig uitgebaggerd moet worden. Er zijn ook plannen voor de aanleg van een definitief volkstuinen complex. Gedacht wordt hierbij aan 1981/1982. Verder worden onderhandelingen gevoerd met de vereniging De Hollandsche Molen om subsidie van CRM los te krijgen voor het opknappen van de korenmolen De Haas. B en W zien geen mogelijkheid om te komen tot een kinderboerde rij in Benthuizen, omdat "de fi nanciële middelen ontbreken" Energiebeperkende maatrege len voor openbare gebouwen worden begin 1980 in een verslag verwerkt en gepresenteerd. Vrijdag Leids Vrijetijdscentr. Breestraat 66, op treden van The Scene, 21 uur. Kloksteeg 16 - Ledenvergadering D '66. 19 uur. 't Parlement - Nwe. Ryn 52, club v. Al leenstaanden, 20 uur. Nwe. Rijn 20a - NVSH-trefcentr., open- weekendcafé, 21.30 uur. Zaterdag Stadhuisplein, Vrouweninformatie markt. 's Avonds feest in het vrouwen huis, Nwe. Rijn. Opening Huize "Buitenzorg" - 10 uur Rooseveltstraat, door Wethouder Tes- selaar. Met Fancy Fair. Ton Menkehal -.11 uur opening Skate Board centr. Vondellaan. Sanders - Levendaal/Hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Haarlemmerstraat - bij Hartebrugkerk, marktkraam Rode Kruis (Welfare werk) leidato - openingstijden vrij -19.00-22.30 uur. za - 11-17 uur. zo - 11-17 uur. Warmond - 20 uur Concert Londens John Bateskoor in Herv. kerk. Oegstgeest - 14.30 uur. Optocht antieke wagens. Start Lijtweg. Grote fietssterrit - van de ren- en tour- vereniging "Swift", centr., adres.: Club huis Swift, Adm. Banckertweg, ind. ter rein De Waard. ARTSEN Voor spoedgevallen wordt de weekend dienst van zaterdag 10 vm tot zondag 24 uur waargenomen door de volgende art sen: Wijk 1 (Morswegkwartier, noord binnenstad), J. Reinders, G. Brandstraat 29 tel. 760947. Wjjk 2 (Kooi en Meren- wijk) P. Tan. Schoenerwal 13 tel. 210890. Wyk 3 (de Waard, Professorenwijk, Tuinstad wijk en zuid-binnenstad), A. v. Luyk, Wasstraat 2a, tel. 122522. Wijk 4 (Zuid-West en Haagwegkwartier), tot zo 8uur vm. B. Roos, Zocherstraat 1, tel. 766123; zo vanaf 8 vm. F. Lahr, Zoeter- woudse Singel 11, tel. 120347. Leiderdorp - Za 15 sept. H.P. van Wijk, vd Valk Bouwmanweg 198, tel. 890539. Zo, 16 sept. J. van der Leden, Hoofd straat 8, tel. 894539. Spreekuur van 12.30-13.00 uur. Voorschoten - Za 15 sept. G. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 766462, zo 16 sept. W van Dam, Palestrinala&n 29, tel. 3960. Warmond - J. Hoornweg, Prof Aalber- senlaan 2, Voorhout. Tel. 02522-11393. Oegstgeest - J. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 156505. APOTHEKEN De avond- nacht en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 14 tot 21 sept. door Blanken, Hoge Woerd 171, tel. 120347. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uit sluitend voor spoedgevallen van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604; tel. ten zuiden van de Rijn, 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. C. Koster, Helmstraat 43, tel. 02523-3137. DIERENARTSEN Weekendregeling dierenartsen Muur- ling/Roest/Helder - F. Muurling, Plant soen 23, tel. 125057, Weekend regeling dierenartsen Krol/v. Gool/Vestjens - F van Gooi, Pr. Frederikdreef 14, Katwijk, tel. 01718^74781. B. Boer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. in zes -twee-kamerappartemen- ten te splitsen. Volgens hem zou dat zowel bouwtechnisch als fi nancieel tot de mogelijkheden behoren. Van Dam noemde een dergelijke uitvoering "sociaal be ter aanvaardbaar". Hoewel direc teur gemeentewerken Spaink het plan van Van Dam als "volstrekt onmogelijk" bestempelde, zal daar toch nader onderzoek naar worden ingesteld. Ook het Jan Steen-complex zal na restauratie niet verhuurd kunnen met een vossenjacht op het Wa tertje, waaraan alle kinderen tot en met 14 jaar uit Zoeterwoude kunnen deelnemen. Na de jacht gaat iedereen naar het clubhuis. Wie wil meedoen, wordt om 13.30 uur bij het clubhuis aan de Zuidbuurtseweg (naast de St. Janskerk) verwacht. Strandloop De sectie recreatiesport van de Leidse atletiek-vriendenkring Holland organiseert zondag vanaf 11 uur een prestatieloop aan de Wassenaarse Slag. In schrijven vanaf 10.00 uur..Voor trimmers zij de afstanden 2 of 4 kilometer, voor de geoefende lo pers 8 of 12 kilometer. Orgelconcert In de serie orgel-beiaardenconcer ten, die in de Dorpskerk in Voor schoten wekelijks wordt afge werkt, is maandag de beurt aan de Sassenheimse organist Hans van Nieuwkoop. Hij speelt met het Christelijk Jongerenkoor Oegstgeest samen onder leiding van Theo Tobé en Wim Franken, beiaardier van de Zuidertoren in Amsterdam. Op het pro gramma staan onder meer wer ken van Sweelinck, Jahan Se bastian Bach, Vivaldi en Schütz. LEIDEN - Een vrouw van 65 jaar is gisteren bestolen van haar hand tas met daarin een portemonnee met 150 gulden inhoud. Zij had de handtas opgeborgen in de tas van een fiets die zij even had neergezet op een terrein bij de Cornelis Schuytlaan. Toen zij te rugkwam was de tas weg. Bij het wegbrengen van een filmpje naar een fotozaak in de Haar lemmerstraat is de handtas van een vrouw gestolen. Zij had de tas even neergezet. Een portemon nee met inhoud van 175 gulden wordt vermist. WARMOND - Maar liefst twee monumenten van de ge meente Warmond staan op de nominatie om gerestau reerd te worden. Het gaat hier om het vroegere burge meestershuis "Groot Leerust" en het Jan Steen-complex. Beide panden verkeren in een slechte staat van onder houd en vandaar dat het Warmondse gemeentebestuur al sinds enkele jaren de restauratiemogelijkheden bekijkt. De globale plannen daarvoor zijn nu opgesteld. Daarbij is vast ko men te staan dat de er mee ge paard gaande kosten zo hoog zijn dat beide huizen verkocht moe ten worden. Dat deelde burge meester De -Vreeze gisteravond mee in de vergadering van de commissie openbare werken. Na een uitvoerige discussie ging de commissie akkoord met de plan nen van het college van Burge meester en Wethouders Wel bleef een deel van de commissie moei te houden met verkoop van de panden. Die verkoop zou wat be treft Groot Leerust in drie gedeel ten moeten geschieden. De archi- tekt is er in geslaagd om het grote huis in drie appartementen op te splitsen zonder dat daarvoor in grijpende verbouwingen nodig zijn. Desalniettemin zullen de restauratiekosten van het in ver val geraakte huis 670.000 gulden bedragen. Daarnaast wil de ge meente een koopsom van 600.000 gulden ontvangen. Met inbegrip van de subsidiemogelijkheden voor dit historische huis zou de prijs per appartement op 325.000 gulden komen. Warmondse woningzoekenden, die dat bedrag kunnen opbrengen, komen in de eerste plaats in aan merking. In de laatste plaats wordt gedacht aan niet- War mondse woningzoekenden. Met name het commissielid Van Dam pleitte ervoor om Groot Leerust Toch vrij liggende fietspaden op Van Eysingabrug OEGSTGEEST - Op verzoek van de Oegstgeester raadcommissie voor verkeer krijgt de momenteel in aanleg zijnde nieuwe Van Ey singabrug over het Oegstgeester kanaal vnjliggende fietspaden. Aanvankelijk waren die niet bij de planning voor de brug betrok ken omdat de totale breedte van 12 meter ervan die niet zouden toelaten. Met een beetje inschik ken voor wat betreft de ruimte voor auto's en het voetpad komt deze fietsvoorziening er nu wel. Het grote probleem was echter welke afscheiding er tussen rij baan en fietspad zou moeten ko men en of ze beide op gelijke hoogte moesten worden aange legd. Ir. Westerduijn gaf tijdens de vergadering van de verkeers- commissie gisteravond aan de technische uitvoerders van de brug de suggestie, om een richel met een recht opstaande kant aan de ene en een schuin aflopende zijde aan de andere kant als mar kering tussen rijbaan en fietspad aan te brengen. Op die manier, zo meent hij, kun nen auto's niet pardoes op het fietspad komen en vallen fietsers niet om als ze tegen de schuine rand aanrijden. De totale breed ten van rijbaan en fietspad, res pectievelijk 6 en 1,75 meter, vond hij echter minimale maten. "Een bredere brug zou wel wat betere voorzieningen hebben mogelijk gemaakt", aldus verkeersdes- kundige Westerduijn. Overigens worden de fietspaden van en naar de nieuwe brug wel volkomen gescheiden van de autorijbaan aangelegd en zullen breder zijn. De autowegen zullen in Haaswijk echter nergens de breedte van 6 meter overschrijden. Veel deelnemers bij klaverjassen LEIDERDORP - In het Dorpshuis werd gisteren het vierde onder deel van de vijfkamp afgewerkt. Klaverjassen stond op het pro gramma en er waren 92 deelne mers. Mevrouw Brandewijk werd eerste met 5875 punten. Zij kreeg een door deze krant be schikbaar gestelde beker, een waardebon en een prijs van de supportersvereniging van RCL. Tweede werd mevrouw Bloe- mendaal. Als derde eindigde de heer Zierikzee en de poedelprijs ging naar de heer Kok. Vanavond wordt de vijfkamp afge sloten met wedstrijddammen. Aanvang 9.30 uur om het Dorps huis. Het Jan Steen-complex in Warmond. Het opknappen van deze huisjes wordt zo duur dat ook deze verkocht moeten worden volgens de gemeente. Het complex wordt in delen opgesplitst. Het is de bedoeling dat de midden woning wordt verdeeld in twee appartementen en van de beide zijwoningen (voormalig politiebureau en de huidige winkel van bloemenhandel Komen) worden eveneens zelfstandige appartementen gemaakt. worden aan erkend woningzoe kenden. De restauratiekosten zijn ook hier zo hoog dat de huur prijzen de pan zouden uitrijzen. Burgemeester De Vreeze noem de bedragen van 850 gulden per maand. Vandaar dat het college van B en W de voorkeur geeft aan verkoop aan Warmondse wo ningzoekenden. Het moet hier om vier kopers gaan. De mid denwoning wordt gesplitst in twee appartementen en van de beide zijwoningen (oude ge bouwtje van de waterpolitie en de huidige winkel van bloemen handel Komen) wordt eveneens een zelfstandig appartement ge maakt. De prijzen van deze ap partementen zijn nog niet precies bekend. Het commissielid Sli- gerland drong erop aan om te denken aan een combinatie van verhuur en verkoop. Hij meende dat de beide zijwoningen wel de gelijk aan woningzoekenden kunnen worden verhuurd. De Vreeze zegde toe die mogelijk heid nog eens te bekijken. BENTHUIZEN - "Er is een grote vooruitgang in de strijd tegen de woningnood". Dit stellen bur gemeester en wethouders van Benthuizen in een raadsvoorstel over de begroting 1980, dat 8 ok tober door de raad zal worden behandeld. In de periode december tot mei volgend jaar zullen de 65 in aan bouw zijnde woningen in de Zuidpolder worden opgeleverd. Tegelijkertijd zullen acht wonin gen aan de Schoolstraat en zes woningen aan de Dorpsstraat (te genover de Molen) voor bewo ning gereedkomen, evenals de woning aan het einde van de Dorpsstraat. Met de renovatie van de 30 woningen in het Mo- lenkwartier is dan in totaal een grote vooruitgang geboekt, zo stellen burgemeester en wethou ders. Ongetwijfeld lager Opvallend is dat van de woningen die vanaf 1 janurai van dit jaar gebouwd zijn, 90 procent in de sociale (goedkopere) sector is ge realiseerd. B en W geven aan dat dit percentage voor 1980 "onge twijfeld lager zal zijn", onder meer omdat de bouw van vrije sectorwoningen (dure woningen) nodig zou zijn om tot een even wichtige verdeling te komen. In het najaar zal een woonwensen- onderzoek in de gemeente ge houden worden om meer inzicht te krijgen in de behoefte en om te komen tot een verdeling over de diverse sectoren huizen. De ste- debouwkundige heeft inmiddels een opdracht ontvangen om een bestemmingsplan te ontwerpen ter afronding van de dorpskern. Hierin zijn ónder meer de gronden van de zogenaamde boomgaard opgenomen en een gedeelte oostelijk hiervan. Met de eigena ren van de gronden moet nog overeenstemming worden be reikt. Ook voor het plan Buiten gebied is aan de stedebouwkun- dige een opdracht tot herziening verstrekt. Knelpunt In het begrotingsvoorstel wordt onder het kopje "Politie" erop gewezen dat de officiële inge bruikneming van het nieuwe po litiebureau spoedig zal plaats vinden. Wat het verkeer in Benthuizen be treft, komt binnenkort het resul taat van een verkeersplan op ta fel. Aan de hand daarvan zullen de verschillende knelpunten in de verkeerssituatie in de gemeen te bekeken worden. B en W zeg gen te hopen in 1980 met concrete voorstellen te komen, ook over de parkeergelegenheid in onder an dere de Prins Bernhardstraat en Graaf van Bloisstraat. Verder kan de gemeente binnen niet al te lange tijd een herinrich tingsplan voor de Dorpsstraat verwachten. Met de uitvoering zal in mei 1980 begonnen worden. De kosten voor dit project bedra gen ongeveer een miljoen gulden. Zonder subsidies van provincie en rijk is dit voor de gemeente Benthuizen geen haalbare kaart. De schriftelijke toezeggingen van beide instanties verwachten B en W op korte termijn. Verder moet er aandacht worden besteed aan de aanleg van meer wandelpaden en het onderhoud van plantsoenen. Het aantrekken van een speciaal medewerker voor dit laatste vinden B en W echter te duur worden. Het uitbaggeren van de Ringvaart is noodzakelijk om een nieuwe massale vissterfte zoals in 1978 tegen te gaan. Vast staat dat het uitbaggeren van alleen het Bent- huizer gedeelte geen oplossing geeft. Vanaf de Slootwegvaart VOORSCHOTEN - Marinus Kutte- rink (71) is een veelzijdig beel dend kunstenaar, die thans in het Cultureel Centrum een ere-ten- toonstelling heeft gekregen, die gisteravond onder zeer grote be langstelling geopend werd door wethouder L. Marselis. Kutterink studeerde af in 1929 aan het rijksinstituut onder leiding van prof. Luns. Hij verwierf alle staatsexamens en is bevoegd om eventueel aan elke onderwijsin stelling les te geven. Van 1929 tot 1941 werkte hij als ontwerper op de ateliers van de Kon. Ned. Edelmetaalbedrijven Begeer, Van Kempen Vos in Voorscho ten. Verder werkte hij enige jaren als adviseur van diverse uitgeve rijen en studeerde typografie. Hij maakte zich in 1945 zelfstandig en werkte op velerlei kunstge bied. Diverse aanbiedingen wer den hem gedaan voor een direc teurschap aan een kunstacade mie, maar hij verwierp ze alle maal. Toch moest hij een aantal jaren les gaan geven op het Rijn lands Lyceum te Wassenaar. Vele jaren was hij aesthetisch adviseur van de Kon. Machinefabriek Stork Co te Hengelo. Uit zijn 50-jarig kunstzinnige werk is thans een heel boeiende ten toonstelling ontstaan. Veel pen ningen, illustraties voor boek werken, schilderijen, plastieken. Het lijkt haast te veel voor een man. Eerst vorig jaar besloot hij om zijn eigen dromen te gaan uitwerken en geen opdrachten meer aan te nemen. Marinus Kutterink zegt "Je wordt er niet rijk van, maar de geestelij ke rijkdom vergoed veel." Hij is even vaardig met het penseel als de beitel en de pen. Voor de pen ningen maakte hij zelf alle tek sten. Veel van zijn werken zijn de grens overgegaan als geschenk. Hij maakte onder andere alle ca deaus ter gelegenheid van het huwelijk van koningin Juliana die aan de ambassadeurs werden gegeven. Kutterink is zijn hele leven bezeten geweest van het vak. Thans is hij bezig met zijn levensverhaal op schrift te zetten. Hij is niet in een hokje te vangen. Hij heeft zichzelf ook nooit her haald in zijn kunstuitingen. Er is altijd een geweldige breuk te zien tussen het ene werkstuk en het andere. Elke vorm is een nieuw begin en een nieuw einde. Marinus Kutterink heeft zich vijftig jaar uitgeleefd in creatieve uitin gen. Tot eind volgende week is zijn kunstzinnige uitstalling te zien in het Cultureel Centrum. JOOP PEETERS Gaafheid en rijpheid van Residentie Strijkkwartet VOORSCHOTEN - Het Residentie Strijkkwartet aanwezig in volge stroomd Duivenvoorde, heeft een topgaafheid en rijpheid ont wikkeld. Bij de kwartetten op de ze hoogte is Haydn een heilige, vereerd als schutspatroon. Voor op stond dan ook kwartet 69 (opus 71, 1 in B dur). Inzonder heid Menuet en Vivace hadden de volle inzet. Voor analyse on peilbaar belangrijk. Mozarts strijkkwartet met toege voegde klarinet (K.V. 581 in A) pakte terstond als een ware wel daad. De klarinet omrankt er vaak de thema's, die er nog mooi er door uitkomen, en die zijn kostelijk. Het kwartet krijgt twee trio's mee, één mineur, éen ma jeur, een Mozartse speelsheid. De nog grotere verrassing bleek het 2de strijkkwartet van de fameuze Tsjech Janacek, dat de benaming Intieme Brieven mee kreeg. Dit emotionele werk is uit het laatste levensjaar van de componist ont staan na zijn laatste opera "Her inneringen uit een Dodenhuis" Janacek gaf daaraan z'n aante- keing mee: "In ieder schepsel schuilt een goddelijke vonk". Die opera-naam is de boeknaam van Dostojevski's geschrift over zijn lijden als Siberische politieke ge vangene. Onnoemelijk aangrijpend is die zelfde zielspijn in het gehoorde kwartet. Tekenend is een rol voor de cello, herhaaldelijk imiteert deze een' handtrom, zoals in die opera. Dit kwartet is bekentenis Janacek's eigen zweven tussen hoop en weemoed, maar tegelijk is alles gemeenschap in hem, spontaan, vitaal in die gespannen volksliedflarden. De schrijfwijze is rapsodisch, de intervallen zijn voor 1927 behoorlijk modern. Alles brandstof voor tempera ment, dat de innerlijke straling en de opzwepende suggestieve volkszang versmelt. De altviool zou althobo kunnen zijn, ik voelde ergens het denken aan die hobo bij Dvorak's Ne gende. Leden van het kwartet zijn Lascae, Veelo, Sparrow, Agnes x«eJas: viool I en II, alt en cello. Aart Ro- zeboom bespeelde de klarinet. KEES VERHOEF De Eendenkooi De activiteitencommissie van de "Eendenkooi" in Zoeterwoude heeft voor de komende week een programma opgesteld met voor ieder wat wils. Morgen voert de uit Zoeterwoude-Rijndijk af komstige toneelvereniging Anabasis het toneelstuk "Den Haag vergist zich niet" op. Dit stuk is tevens het debuut van deze toneelgroep. De voorstel ling begint om 20.30 uur. Na af loop is er gelegenheid tot dansen op muziek van "The Silver Li nings". De Eendenkooi (2) Woensdagmiddag staat een film middag voor de jeugd op het programma. ,'Sandy de super- zeehond" heet de film. Aanvang 14.00 uur. 's Avonds zijn de oude ren aan de beurt. Om 20.00 uur begint een klaverjaswedstrijd. Daarbij zijn verscheidene prij zen te winnen. 't Spinneweb De Vrije Klups van de stichting 't Spinneweb beginnen zaterdag LEIDERDORP - De braderie die gisteravond gehouden werd in Leiderdorp stond uiteraard in het teken van de 12 eeuwen dat deze gemeente bestaat. Oude klederdrachten en Oudhollandse ambachten vielen gisteravond dan ook overal te bewonderen in de Hoofdstraat .Ook spelletjes die al decennia lang op jaarmarkten en tijdens feesten voorkomen, zoals de grabbelton (foto) onbraken niet. De braderie is ook vandaag nog tot en met 21.00 uur in de Hoofdstraat.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2