Bonden eisen loon voor werkwilligen Overheid toont zich een goed werkgever STAKINGSKASSEN: MILJOENENZAAK Beurs Amsterdam Felle kritiek CNV op havenwerkgevers Meeste dagbladen zitten in de lift kort zakelijk WÈt 'S8 I VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1979 ECONOMIE PAGINA 29 (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Stakende havenarbei ders, tevens lid van de Vervoers- federatie FNV, hebben sinds maandag het kantoor van hun bond bezet, omdat zij willen dat de stakingskassen worden ge opend. De bond heeft dit tot nu toe geweigerd, omdat zij niet achter de staking staat. Stakingsleider Flip Schults bracht de boosheid van de leden onder woorden: "Het zat er dik in dat we een daad te gen de bonden moesten stellen. Onze mensen hebben jarenlang elke maand trouw hun centjes naar de bond gebracht. Nu willen ze eindelijk wel eens poen zien voor een gerechtvaardigde actie, en dan gaat de kas niet open. Nee, dat gaat natuurlijk niet". Feit is, dat wanneer een bond de stakingskas opent, een staking heel lang kan duren. Vooral als er een paar jaren van betrekkelijke arbeidsrust aan zijn voorafge gaan. De bedragen die de diverse bonden binnen de Federatie Ne derlandse Vakbeweging voor de stakingskassen jaarlijks reserve ren lopen in de tientallen miljoe- Zo zat er eind vorig jaar in het cen traal weerstandsfonds van de FNV ruim 34 miljoen gulden. Vanuit dat centrale fonds kunnen stakingen van afzonderlijke bonden worden gesteund. Roept de Industriebond FNV bijvoor beeld een staking bij één bedrijf uit vanwege een loonconflict.dan komt eenderde deel van de sta king suitkering voor rekening van de overkoepelende FNV. Be treft het een staking met een wij dere strekking dan betaalt de cen trale zelfs tweederde deel. Dit was het geval bij de acties voor het be houd van de prijscompensatie in 1977. Aparte kas Ook de afzonderlijke bonden heb ben meestal een aparte stakings kas. De Industriebond FNV had daar eind vorig jaar niet minder dan 40 miljoen gulden inzitten. Jaarlijks komt daar behalve de rentevijf tot zes miljoen gulden bij. Van de contributie van de le den verdwijnt 8 procent in de sta kingskas. Bij de Vervoersbonden van wie de stakende havenarbeiders nu een uitkering eisen is men veel min der scheutig met informatie. Hoe veel er in het weerstandsfonds zit, mag niet worden meegedeeld.Het enige dat een woordvoerder van de 75 duizend leden tellende bond kwijt wil, is dat er jaarlijks drie ton bijkomt. Sinds drie jaar kent ook de twee ambtenarenbonden binnen de FNV, ABVA en KABO, een sta- kingsfonds. Officieel mogen amb tenaren nog niet staken, maar de bonden lopen hiermee alvast vooruit op het stakingsrecht dat toch ook ooit voor ambtenaren zal komen. Bovendien is de laatste jaren gebleken dat ambtenaren wel degelijk kunnen staken. Hoewel het fonds van de ABVAI KABO nog maar net bestaat zit er toch al ruim viereneenhalf mil joen gulden in. Van de contribu tie van de leden wordt zes procent afgedragen aan de stakingskas. DEN HAAG/KLAASWAAL (GPD/ANP) - FNV-voorzitter Wim Kok vindt dat de vakbeweging werkwillige vak bondsleden die door de wilde staking in de Rotterdamse haven financieel tussen de wal en het schip dreigen te raken, niet in de steek mag laten. Vernietigen Op een FNV-bijeenkomst in Klaaswaal opperde hij het idee de werkwillige vakbondsleden op korte termijn uit de vakbondskas een financieel steuntje in de rug te geven. Dat zou kunnen bij wij ze van voorschot op een even tuele loonvordering op de werk gevers. LEERRAPPORTEN 5 -an hedenmorgen 7 uur 3 Amsterdam half bewolkt 17 6 0 De Bilt mist 17 3 0 Deel en mist 17 2 0 Eelde regenbui 16 4 02 Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Franfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv mist 17 licht bew. 16 onbewolkt 17 licht bew. 16 onbewolkt 18 mist 18 half bewolkt 14 onbewolkt 30 licht bew. 26 onbewolkt 20 mist 27 licht bew. 19 zwaar bew. 25 mist 26 regen 14 geheel bew. 27 mist 26 onbewolkt 18 zwaar bew. 25 zwaar bew 25 onbewolkt 19 geheel bew. zwaar bew 26 licht bew. 27 licht bew. 28 half bewolkt 25 onbewolkt 25 licht bew 19 half bewolkt 23 onbewolkt 29 onbewolkt 27 regen 17 half bewolkt 29 zwaar bew. 25 zwaar bew. 25 onbewolkt onbewolkt 26 licht bew. 28 Kritiek Ook de Vervoersbond CNV meent dat de havenwerkgevers de ver plichting hebben aan werkwilli gen het loon door te betalen. Dit zei de voorzitter van de bedrijfs groep watervervoer van de Ver voersbond CNV, (Zwijnenburg), vanmorgen tijdens zijn ope ningsrede voor een tweedaagse bestuursconferentie van zijn groep. Bij de gemeentelijke sociale dienst van Rotterdam melden zich elke dag enkele tientallen mensen die in de haven werkzaam zijn, maar door de stakingsacties al enkele weken zonder inkomen zitten. Onder de mensen die een uitkering vragen bevinden zich enkele werkwilligen. Het merendeel van de uitkeringsaanvragen wordt echter gedaan door principiële stakers, havenarbeiders dus die het eens zijn met de acties, maar menen dat zij financieel geholpen moeten worden omdat de sta kingskassen van de FNV tot nu toe gesloten bleven. CNV-bestuurder Zwijnenburg had vanmorgen felle kritiek op de houding van de havenwerkge vers. Hij zei, dat de Scheepvaart- verenigingen Zuid en Noord al jarenlang een opportunistisch beleid voeren. Daardoor is het nog steeds niet mogelijk in de cao in een zin het maandsalaris af te lezen, omdat er nog steeds wordt gewerkt met allerlei toeslagen. "De havenwerkgevers, in twee clubs verbonden, stellen zich rond de cao op als een eensgezin de groep. Maar een dag later schuwen zij niet eikaars nek af te bijten wanneer men in het kader van de concurrentie meent die contracten te moeten binnenha len die men denkt nodig te heb ben. Dat daardoor vaak aanzien lijke bedragen onnodig worden geïnvesteerd ligt voor de hand", aldus de heer Zwijnenburg. Rampzalig Hij meent, dat de gevolgen van het bereikte akkoord wel eens ramp zalig zouden kunnen zijn, niet alleen voor de haven, maar voor het gehele Nederlandse be drijfsleven. "Hoe moeten wij de werknemers duidelijk maken, dat een pas op de plaats noodza kelijk is?", zo vroeg hij zich af. "De werkgevers in de haven heb ben alle vormen van een verant woord overleg belachelijk en onmogelijk gemaakt. Het is voor ons nu onmogelijk om voor 1980 tegen de werknemers in de haven te zeggen dat er bezuinigd moet worden en dat er geen hoger loon meer in zit", zo zei hij. Belegd Het geld dat in de stakingsfondsen zit, is belegd in hoofdzakelijk aandelen en obligaties. Echter op zodanige wijze dat de bonden er binnen een maand over kunnen beschikken. Theoretisch kan het dus voorkomen dat de Industrie bond zijn aandelen Shell moet verkopen, omdat de bond een sta king bij het bedrijf heeft uitge roepen. Een staker heeft pas recht op een uitkering als de staking gesteund wordt door de bond. Dat is niet het geval bij de staking van het sleepbootpersoneel van Smit In ternationale en de havenarbei ders. Zij krijgen dan ook geen geld. Wanneer een bond de actie steunt, hebben de stakers recht op een uitkering die 80 procent van het minimumloon bedraagt. Dit oeldt alleen voor degenen die zijn aangesloten bij een bond. De posi tie van de ongeorganiseerden is bij elke stakingsactie verschil lend. In het ene geval krijgen ze niets, in het andere geval alleen als ze zich tevens opgeven als lid van de bond. Wel is hun uitkering vaak lager dan van de mensen die al voor de staking lid waren. De laatste maal dat er een "aan slag" is gepleegd op de stakings kassen van de bonden was in 1977, toen de gehele vakbeweging streed voor het behoud van de au tomatische prijscompensatie. Dat kostte alleen het centraal weer standsfonds van de FNV al 10 miljoen gulden. Ter vergelijking: in 1978 verdween er slechts onge veer twee ton uit het fonds. Staken is een miljoenenzaak ge worden. De tijd van massale sta kingen is zo goed als voorbij. Dat bleek al bij de acties in 1977. De FNV voerde toen een zogenaamd "speerpuntenbeleid"Vitale on derdelen van het bedrijfsleven werden stilgelegd, waardoor ook andere bedrijven noodgedwon gen zonder werk kwamen te zit ten. Op zo'n manier zal het niet snel voorkomen dat de stakings kassen leegraken. Of zoals de penningmeester van de FNV, de heer A.C. de Vries zegt: "We moe ten natuurlijk wel een beetje op ons geld letten". UTRECHT (ANP) - Op een enkele uitzondering na gaat het goed met de Nederlandse dagbladen en tijdschriften. De dagbladen zagen in één jaar hun gezamenlijke betaalde oplage stijgen met 1,73 procent tot 4.560.000 stuks, bij de tijdschriften steeg de opla ge met bijna vier procent tot 14.126.704. Dat blijkt uit een overzicht van oplagecijfers dat staat in „De Jour nalist", het blad van de Nederlandse Vereniging van Journalis- ten. Wat de landelijke dagbladen betreft zaten wat betreft oplage De Telegraaf, Algemeen Dagblad, Volkskrant, Trouw, NRC Han delsblad, Reformatorisch Dagblad en Nederlands Dagblad in de lift. Alleen het Nieuws van de Dag en Het Parool zagen hun oplage iets dalen. De voortgaande terugloop van het inwoneraantal van de drie grote steden ging voor het eerst gepaard met een vermindering van de totale dagbladoplagen in Amsterdam en Den Haag. In Rotterdam ging de oplage nog wel iets omhoog. De grote regionale bladen (met een oplage van meer dan 100 000) boerden ook goed. Alleen Het Vrije Volk en de Haagsche Courant registreerden een lichte vermindering van de oplage De losse verkoop van de landelijke dagbladen daalde. Bij de tijd schriften worden wel steeds meer exemplaren in de losse ver koop aan de man gebracht, rond 30 procent van het totaal. De heer Zwijnenburg beschuldig de de Rotterdamse havenwerk- gevers ervan niets na te laten om de havenbedrijven in Amster dam te vernietigen, "wanneer Rotterdam meent met een hand vol guldens de haven rustig te kunnen houden. De onderhan delingen van de afgelopen we ken, waar met miljoenen is ge smeten, hebben niet tot gevolg gehad dat daarmee de zo begeer de arbeidsrust kon worden ge kocht", aldus Zwijnenburg, die meent dat het maken van cao-af spraken met een dergelijke club onbetrouwbare werkgevers vrij wel onmogelijk is geworden. Daarom bepleitte de heer Zwij nenburg om niet meer met de scheepvaartverenigingen Zuid en Noord te onderhandelen, maar met elke bedrijfsgroep apart. Volgens Zwijnenburg gingen in een aantal geheime besprekingen tussen werkgevers en bonden de werkgevers rammelen met de geldbuidel. "Bij de eerste gehei me besprekingen werd tot ieders verrassing meteen al 20 per week geboden. De Vervoersfede- ratie eiste daarop 28,50 en een vervroegd pensioen regeling voor 62-jarigen. Na een aantal dragen in geheime besprekingen de show nog wat te hebben ge speeld, werden alle eisen van de Vervoersbonden FNV ingewil ligd", zei de heer Zwijnenburg. Minister Wiegel en vertegenwoordigers van de vijf centrales van overheidspersoneel gaven na afloop van het akkoord over vervroegde pensionering een gezamenlijke persconferentie. VX.n.r. Roefs Ambtenarencentrum Wieringa (CCOOP), minister Wiegel, Dutman ACOPen Vaes (RKCOP). Wiegel over pensioenplan voor ambtenaren DEN HAAG (ANP/GPD) - Wanneer de actie slaagt, toont de overheid een goed goed werkgever die zijn steentje bijdraagt aan de bestrijding van de werk loosheid. Dit zei minister Wiegel gisteren nadat hij met de bon den overeenstemming had bereikt over een regeling voor vervroegd pensioen voor ambtenaren. Vanaf 1 november zullen alle ambtenaren van 63 en 64 jaar als zij dat willen, met pensioen kunnen. Zij be houden dan tot hun 65ste jaar tachtig procent van het laatstverdiende salaris. De verwachtig is dat ongeveer 3500 ambtenaren van de regeling gebruik zullen maken. Dat is ongeveer de helft van het aantal ambtenaren dat bij de overheid werkzaam is. Hierbij komt dan nog een aantal dat werkzaam is bij lagere overheden zoals gemeenten, provincies en waterschappen. De regeling zal in totaal ongeveer 300 miljoen gaan kosten. De regering neemt hiervan L80 miljoen voor haar rekening. De ambtenaren betalen 120 miljoen. Een deel van dit bedrag, 80 miljoen, komt van de "aftopping" van de prijscompensatie: ambtenaren met een inkomen boven de 45 duizend gulden kre gen dit jaar minder prijscompensatie. Verder krijgt het overheidspersoneel 0,1 procent minder bij de be rekening van de trend. Dit levert nog eens 40 miljoen op. Met de ambtenarencentrales heeft de minister ook zijn plan besproken in 1980 nog 4000 arbeidsplaatsen ex tra te scheppen bij de rijksoverheid. In totaal zullen het komende jaar bij de rijksoverheid 7500 mensen werk kunnen vinden. Hierbij wordt vooral gedacht aan schoolverlaters en vrouwen. Samen met de amb tenarencentrales zal dit plan in de komende maan den verder worden uitgewerkt. ACOP-voorzitter Jan Dutman sprekende namens de vijf centrales zei na het overleg, dat de bonden in 1976 al een groot aantal werkgelegenheidsscheppende wensen op tafel hadden gelegd. Van die wensen had hij nog niet veel in het plan teruggezien, doch hij hoopte dat daarover ook met de minister zou zijn te praten. In elk geval waren de bonden blij dat de minister een steentje wilde bijdragen aan het werk gelegenheidsbeleid. Toch vroeg Dutman zich af waarom minister-presi dent Van Agt bij de aanvragen van zogenaamde for matieplaatsen het rode potlood hanteert. „Door het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds in Heerlen werd een aanvraag voor 260 formatieplaatsen inge diend doch in een brief van Van Agt werden daarvan door hem maar 60 toegewezen". Wiegel verduidelijk te daarvan dat iedere minister bij de minister-presi dent jaarlijks alle aanvragen indient. Samen met zijn adviseurs bekijkt de minister-president die aanvra gen en wijst dan toe. Dat is al een jaren lang bestaan de situatie aldus Wiegel. Voor de PTT bestaan plannen voor flexibele pensione ring vanaf 60 jaar tot ver boven de 65. Bovendien bestaat er een plan om deze mensen te laten gebruik maken van regelingen voor deelarbeid. Hierover zal het kabinet binnen zeer korte tijd definitieve beslui ten nemen aldus Wiegel. „De PTTers moeten zo spoedig mogelijk weten waaraan ze toe zyn. Ze moe ten voor 1 november kunnen kiezen of ze gebruik willen maken van de nu getroffen pensioen-regeling of van de specifieke PTT-regeling", aldus Wiegel. Een combinatie van beide regelingen is niet moge lijk. Talbot Als de staking bij de Talbot-au tomobielfabriek in het Britse Ryton niet wordt beëindigd sal Peugeot-Cltroén dete fabriek wellicht sluiten. Een woord voerder van het Franse automo biel concern heeft meegedeeld dat hierover binnen enkele we ken een besluit zal vallen. Eerder deze week maakte Rolls Royce bekend dat het bedrijf ongeveer 30.000 arbeiders in ne gen van zijn Britse fabrieken naar huis zal sturen in verband met de staking van technici bij bet Britse automobielconcern. Handelsvloot De Nederlandse handelsvloot is in de afgelopen 16 jaar gehal veerd. Het aantal zeeschepen, dat onder Nederlandse vlag vaart, is met 64 procent terugge lopen, terwijl het brutoregister- tonnage van de vloot in dezelfde periode gedaald is met ongeveer 42 procent. De nederlandse handelsvloot telt thans 541 zeeschepen met een tonnage van 2,9 miljoen brt, zo meldt het Instituut voor Mari tieme Economie in Bremen. IBB-Kondor De omzet van IBB-Kondor Groep (bouw) zal overeenkom stig de verwachtingen dit jaar en ondanks de vrij langdurige vorstperiode vrijwel gelijk zijn aan die van het voorgaande jaar. De eerste helft van 1979 kon worden afgesloten met een iets hogere winst dan in de eerste helft van vorig jaar. Dit resul taat en de voorziene gang van zaken in het tweede halfjaar rechtvaardigen de verwachting dat de winst over 1979 de uitke ring van een oonveranderd di vidend van 8 procent zeker zal toelaten, aldus het Intercity Plus Per 1 oktober zal het bruin café, het uit 1926 daterende restaura tierijtuig met-de-rose-lampjes, niet langer onderdeel uitmaken van de beide Intercity-Plus- treinen Heerlen-Den Haag en Maastricht-Amsterdam. De verdwijning van het restaura tierijtuig houdt verband met de technische staat waarin het verkeert en de geringe belang stelling van de reizigers voor wat het te bieden heeft. VEILING LEIDEN 15/9/1979: Appels 26-27, Aardappelen 21. Andijvie 25-32, Snijbonen 1 55-2.65, Kroten gek. 1.10, Groen kool 26-27, Spitskool 36-42. Postelein 48-66, Prei 62-77, Spinazie 58-68, Spruiten A 1 07-1.19, Spruiten B 1.17-1.25, Spruiten C 1.10-1.12, Spruiten D 66-70, Uien 37-44. Witlof 5 40-5.80, Meloenen 1.80-2.25, Bloemkool 1 x 6 67-99. Bloemkool 8 st 54-57, Bloemkool 10 st 41-47, Sla 50-75. Bleekselderij 45-53, Bospeen 82-91, Peterselie 27-33, Radijs 35-39, Selderie 28-35, Paprika kg. 75, st. 36-42. ïsSo r:=ra> sa. sa. üs0 JÜ° iir

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 29