„Nieuw tarief camping loopt spuigaten uit" Huizen komen in rotomgeving een Alphenaar schrijft boek over de Islam „Bewoners" camping-Noord te Katwijk met stomheid geslagen Flinke strop voor tuinbouw-stichting Nieuwe torenspits Hillegom zaterdag feestelijk in gebruik VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 27 KATWIJK - Onder de vaste „bewoners" van de camping- Noord in Katwijk aan Zee is grote beroering ontstaan over het nieuwe tarief, dat zij volgend jaar voor een seizoen plaats moeten betalen. Betaalden de meesten dit jaar 1150 gulden, volgend jaar wordt de prijs naar 1495 gulden op geschroefd, als de gemeenteraad dit goedkeurt tenmin ste. krijgen, waarin staat dat hun komst niet meer gewenst is. Of het Leidse echtpaar volgend jaar weer terug kan komen is overi gens nog de vraag. „Bijna 1500 gulden, dat is een rib uitje lijf. We moeten daarnaast nog eens 250 gulden voor de winterstalling be bouwd. Voor aow'ers en wao'ers is dit de enige vorm van recrea tie", aldus de dame uit de radio- stad. ,,Bar" die we gisteren naar hun mening over deze tariefver hoging vroegen, leken eerst een brok in de keel weg te moeten werken, alvorens ze een reactie konden geven. Het nieuwe tarief heeft hen met stomheid geslagen. „Schandalig. Belachelijk. Het loop de spuigaten uit", en meer van dergelijke kernachtige uitspra ken kwamen over hun lippen. Sommigen wilden beslist niet dat hun naam in de krant komt. Zij zijn bang voor repressailles en vrezen hun standplaats kwijt te raken als zij iets zeggen, dat de gemeente (eigenares van de cam ping) niet welgevallig is. De men sen die er al jaren staan, voelen zich machteloos. Een man die best zijn mening met naam en toenaam wil geven, is de heer C. van Eijk uit Alphen aan den Rijn. Hij staat al tien jaar op de camping-Noord en zit in het bestuur van de stichting "Cam ping-Noord Katwijk". Weerstand Van Eijk: „De laatste jaren zijn de prijzen de pan uit gevlogen. Dat heeft weerstand opgeroepen bij de mensen. Verschillende men sen hebben diverse instanties benaderd, maar dat heeft niets uitgehaald". Over het nieuwe tarief, dat de cam pingbewoners boven het hoofd hangt merkt hij op: „Die verho ging kom je nergens tegen". Van Eijk heeft kritiek op het voor overleg dat er met de gemeente is geweest. „De stichting was al halfkreupel voordat de gesprek ken begonnen, omdat alles al vast stond". Van Eijk wil niet zonder meer aan nemen dat de gemeente volgend jaar 75 mille op het huishoud boekje van de te vernieuwen camping moet toeleggen. „Het is gemakkelijk om jezelf in het rood te schrijven. Ik heb het gevoel dat de gemeente steeds via een om weg geld in haar zak probeert te steken. In de jaren dat ik hier zit hebben we al vier soorten tarie ven gehad; een vierkantemeter- tarief, een personentarief met au to, een dagtarief en een seizoenta rief. Ik praat niet voor mezelf, zelf betaal ik maar 40 gulden meer dan vorig jaar, maar ik ken een oude dame die bijna met tranen in haar ogen bij me kwam om te vertellen dat ze nu weg moet. In plaats van 800 gulden moest ze dit jaar op het oude gedeelte talen" De heer A. Bijl staat op het nieuwe gedeelte van de camping. „Ik vind het bar. Het loopt de spuiga ten uit. Voor iemand die alleen aow heeft, zo'n 980 gulden, en die verder niets extra's krijgt, bete kent het nieuwe tarief, dat hij Van Oosten: „Een meerderheid volgend jaar niet meer kan terug- de gemeenteraad komen". Bijl voegt er wel aan toe dat de accommodatie „af' is. Brief Wethouder J. J. van Oosten, die namens de gemeente Katwijk de supervisie heeft over het reilen en zeilen op de camping, laat een brief van het ministerie zien van 16 juli 1979. Daarin staat dat Kat wijk een ontheffing heeft gekre gen voor de „Prijzenbeschikking verblijfsrecreatie-terreinen". In feite betekent dit dat de gemeen te Katwijk niet buiten haar boekje gaat het haar tarieven. het Een Hilversumse mevrouw zegt al Zijn buurman op de camping- diverse malen met het ministerie van economische zaken te heb ben gebeld om te vragen of de gemeente wel zoveel staangeld meer mag vragen. Veel wijzer is zij niet geworden. Triest is het voor velen, dat zij zo'n grote bin ding met de Katwijkse camping hebben: „Ik kom hier al zeven tien jaar", zegt de Hilversumse. Zij willen er niet meer weg. „Waar moeten we naar toe? Je hebt in 17 jaar een kennissenkring opge- Noord, A. J. Klunder uit Leiden: „Ik ga economische zaken schrij ven over die tariefverhoging". Hij wijst op twee berichten in het Leidsch Dagblad van dinsdag jl. In het ene staat dat Katwijk de prijzen verhoogt en in het andere verkondigt staatssecretaris Ha- zekamp (economische zaken) dat Het nieuwe tarief gemeenten moeten toezien op de huurbescherming. Klunder schudt met het hoofd als hij deze verhalen met elkaar vergelijkt. maken van een nieuwe camping, maar dan moest die camping zichzelf wel bedruipen". Een nieuwe camping betekent nieuwe tarieven. Die mogen vol gens Van Oosten niet met de ou de camping worden vergeleken. "Ik zou de mensen er ook graag voor 1000 gulden laten staan, maar dan durf ik niet meer in de raad te komen", aldus de socia- uit de bus ge komen na een vergelijking tussen de kpsten en de te verwachten ba- Van Oosten acht Raadslid Wotte over woningbouw aan Olympiaweg in Hillegom: HILLEGOM - "U zet de mensen neer in een rotomgeving. Het plan voldoet niet aan de eisen". Met deze woorden reageerde het D'66 raadslid ir. J. Wotte op de plannen van woningbouwvereniging Pago en bouwbedrijf Fraanje, waaraan het gemeentebestuur medewerking wil verlenen. Het bouwbedrijf en de woningbouwstich- ting willen op een smalle strook grond langs de Olym piaweg zo'n 100 woningwetwoningen neerzetten en 39 flats in de vrije sector. Het is voor het raadslid onaan vaardbaar dat op die plaats wo ningen voor voornamelijk be jaarden worden neergezet. "De hoeveelheid lawaai is daar on- PLACKBAND camping 1150 gulden betalen. T]\f ]\/TTTA Q Dat kan ze niet opbrengen". Ifl.l.lSS'.ÏO „Schandalig" Een echtpaar uit Leiden, dat bro- chitis heeft en daarom elk jaar de camping opzoekt om de brood nodige frisse lucht in te ademen, vindt dat er eigenlijk reductie ge geven moet worden aan aow'ers en wao'ers. „Het is belachelijk dat de mensen 35 procent meer moeten betalen", zegt een van de twee. Hun naam mag beslist niet in de krant. Ze vrezen anders een briefje van de kampwachter te ALPHEN AAN DEN RIJN - De groep PLACKBAND treedt morgen op in Midas. Een groep met een merkwaardige naam en een opvallend geluid. Plackband zoekt het in jazz-rock met sym- phonische invloeden. Plackband komt uit Den Haag en is begin 1977 opgericht. De groep bestaat uit gitarist Ronald Brautigam, bassist Albert de Keyzer, drum mer Tom van der Meulen en zan ger Kees Bik. Het optreden be gint negen uur. RIJNSBURG - De Stichting verbetering tuinbouwstructuur Rijnsburg en omstreken heeft een strop van een paar ton. Als schuldige wijst zij de provincie aan die tè laks de plannen van de stichting (aanleg van wegen in het nieuwe tuinbouwgebied Kloosterschuur) heeft behandeld. De stichting kan hierdoor pas een hall jaar later beginnen met het uitgeven van de grond dan aanvankelijk de bedoeling was. Men dacht hiermee in november te kunnen starten, maar het wordt nu pas volgend voorjaar. Het (rente)verlies zal de stichting, volgens secretaris Langerak, niet kunnen verhalen op de provincie. Wél zal de grondprijs 'enkele dubbel tjes' per vierkante meter duurder worden om het tekort te kunnen dek ken. De toekomstige nieuwe kwekers (er worden er tussen de twintig en dertig verwacht) zullen, zo meent Langerak, deze tegenvaller niet al te zeer in hun portemonnee merken. De stichting verwacht dat de eerste kweker eind volgend jaar in Klooster- schuur aan de slag zal kunnen gaan. Op dit moment is de situatie zo, dat er bij de stichting meer aanvragen om grond liggen dan dat er ruimte is. Thans is men begonnen met het grondwerk. Er moet 700.000 kubieke meter grond en zand worden verzet vóór het gebied kan worden inge richt. Onlangs kreeg de stichting formeel toestemming van Gedepu teerde Staten (dagelijks bestuur van de provincie) om Kloosterschuur in ontwikkeling te nemen. Binnenkort gaat het bestuur van de stichting proberen het (tuinbouw) grondbezit uit te breiden. Rond de 35 hectare die men nu in Klooster schuur bezit, ligt nog zo'n twintig hectare. Die zijn echter in handen van particuliere eigenaren. aanvaardbaar. Vanaf de vroege morgen tot laat in de avond rij den zware vrachtwagens met ce- mentblokken af en aan. Juist waar de woonwijk moet verschij nen, remmen de zware wagens af en trekken ze weer op. Dat geeft een onaanvaardbare hoeveelheid lawaai. We hebben gemeten dat het lawaai van de zware wagens soms wel 80 decibel bedraagt. Om dat aantal decibellen terug te brengen tot een aanvaardbare hoeveelheid van 50 decibel moe ten extra voorzieningen worden getroffen. Daardoor komt de huursubsidie-grens in gevaar. Ik weet vrijwel zeker dat u van de hogere overheden geen goedkeu ring zult krijgen voor de bouw van deze woningen aan de Olym piaweg", aldus het raadslid Wot te, die gisteravond tijdens een lange gemeenteraads-vergade- ring als enige tegen de bouw plannen van Pago durfde te stemmen. Het is voor het eerst sinds lange tijd dat de woningbouwvereniging in samenwerking met het gemeen tebestuur met een plan voor so ciale woningbouw komt. De wo ningnood in het Hillegomse is groot. Er staan zo'n 900 personen op de lijst van woningzoekenden en velen wonen in woningen die nauwelijks meer leefbaar zijn. Juist omdat de woningnood in Hillegom zo groot is, durfde een aantal raadsleden niet tegen de sociale woningbouwplannen te stemmen. Dat gold met name voor de PvdA en de PPR, die gis teravond vóór de bouw van de woningen stemden maar er ei genlijk niet in geloven Dat viel gisteravond in de wandelgangen te beluisteren. Het CDA verwijt ir. Wotte van D'66 dat hij de geluidsoverlast belang rijker vindt dat de bouw van wo ningen met een lage huurprijs. Wotte daarover: "We hebben dringend behoefte aan sociale woningbouw. Maar je moet die plannen niet doordrijven zonder het milieu in ogenschouw te ne men. Het is een treurige situatie aan de Olympiaweg, die nog zal verergeren als de nieuwe brug volgend jaar wordt geopend. Het geluidsvolume is onaanvaard baar". De overige partijen waren, met uit zondering van de PvdA en de PPR, zeer verheugd over de nieuwbouwplannen. "Het is een verheugende zaak dat na vijfjaar een plan gereed is voor de bouw van 106 woningwetwoningen. De plaats is uitstekend geschikt. Het bouwterrein ligt vlakbij het cen trum van het dorp en dus dicht bij de voorzieningen", zo bekeek CDA-er Van der Kamp de plan nen van woningbouwvereniging Pago. Hij gaf toe dat ter plaatse wel een beetje lawaaierig is, maar "bejaarden houden wel van een uitzicht op een beetje bedrijvig heid", aldus Van der Kamp. Hij vindt dat maatregelen moeten worden genomen om die lawaai overlast iets terug te brengen, maar zonder dat de huursubsi- diegrens in gevaar komt. Wotte is ervan overtuigd dat er grote, dure middelen aan te pas moeten ko men wil het lawaai tot een aan vaardbaar niveau worden terug gebracht. De plannen van woningbouwver eniging Pago verkeren nog in een pril stadium. Via een zogenaam de artikel-19 procedure (een snelle manier om wijzigingen in plannen aan te brengen) wil het gemeentebestuur de bestem ming van de grond aan de Olym piaweg veranderen. De grond heeft nu de bestemming "bijzon dere bebouwing", dat wil zeggen voor bijvoorbeeld scholen, ker ken of een bibliotheek. Die be stemming is in plannen vastge legd en om woningbouw te kun nen plegen moet de gemeente Hillegom toestemming hebben van de provincie om daar inder daad woningbouw te kunnen plegen. De provinciale bestuurders vinden dat in het verleden teveel van die zogenaamde snelle procedure gebruik is gemaakt en hebben de gemeenten verzocht in de toe komst zoveel mogelijk ervan af te zien. Wotte verwacht, rekening houdend met de bezwaren van het kerkbestuur van de parochie Sint Jozef en omwonenden, dat de provinciale overheid alleen al op basis daarvan geen goedkeu ring zal geven. Zo'n vijf jaar geleden bestonden plannen om op het stuk grond langs de Olympiaweg een servi ceflat te bouwen. "Dat om te voorkomen dat oudere mensen met geld naar flats in andere ge meenten trokken", aldus wet houder Smits, die gisteravond burgemeester Hermans verving. Daarvoor werden contacten ge legd met de firma Fraanje, die veel ervaring heeft met de bouw van dergelijke panden. Uiteinde lijk is er een plan voor de bouw van 106 woningwetwoningen en 39 vrije sectorflats uitgerold. In totaal 13 van die 106 woningen zullen worden bestemd voor ge zinnen. De overige woningen worden verdeeld onder jongeren en bejaarden. Door de bouw van de duurdere flats kan de kavel- prijs van de woningwetwoningen goedkoop worden gehouden. Het is nog niet bekend wat de huur prijs van de woningwetwoningen zal zijn. De geheel vernieuwde torenspits wordt geplaatst. HILLEGOM - Voor 'heel' Hil legom is het zaterdag feest. Dan wordt de nieuwe toren spits op de Nederlands her vormde kerk in gebruik ge nomen. Een torenspits die anderhalf jaar geleden, tij dens een opknapbeurt, in brand vloog en volledig werd verwoest. De restauratie (grondige opknapbeurt)zou aanvankelijk 400.000 gulden vergen. Na de brand waren die opknapkosten opgelopen tot bijna het dubbele bedrag. Heel Hillegom wordt bij de feestelijkheden betrokken, omdat de dorpsbewoners het nodige hebben bijgedragen in de kosten. Zoals onder meer het bezoeken van een rom melmarkt, die zestigduizend gulden opbracht. Kerkvoogd Elzerman verwacht dat er zeker duizend school kinderen (van elke school zijn de eerste drie klassen uitge nodigd) naar het dorpsplein zullen komen om het in ge bruik nemen van de toren bij te wonen. Zij zullen om streeks elf uur massaal bal lonnen oplaten. Verbonden In de anderhalfjaar dat de spits werd opgeknapt, heeft het kerkbestuur legio reacties gehad. "Want", weet Elzer man, "de echte dorpsbewo ners vonden het net zo erg als wij dat die toren was afge brand. De kerk is tenslotte het oudste gebouw in Hillegom. En daarmee voelen de gebo ren en getogen Hillegommers zich verbonden." Hoe die brand destijds is ont staan is nooit definitief uitge sproken. Er is wel een onder zoek naar ingesteld, maar de juiste oorzaak is nooit aan het licht gekomen. Of kortslui ting of er is van een slijpsteen een vonk gesprongen die het vuur heeft veroorzaakt. "Ach", zegt kerkvoogd El zerman, "ik ga me daar nu niet meer in verdiepen. De verzekering en de politie hebben het onderzoek afge sloten. Dus hoef ik me er geen zorgen meer over te maken." Elzerman is wél enthousiast dat het karwei zo bijzonder vlug is uitgevoerd. In februari van het vorig jaar werd de toren spits verwoest, direct na de bouwvakvakantie kon men met het vernieuwen aan de slag gaan. "We hebben in die korte periode ontzettend veel moeten uitzoeken. Niet alleen met de verzekering maar ook met met ministerie van cul tuur, recreatie en maatschap pelijk werk. En dat was in een paar maanden geregeld. Ik denk dat we ongeveer een jaar bezig zijn geweest met het vernieuwen van de toren." Interieur Kerkvoogd Elzerman verwacht dat er zelfs nog wat geld zal overblijven. Van dit bedrag zal dan het interieur van de kerk worden opgeknapt. "Dit waren we overigens al lang van plan. Maar ja, na die brand moesten we ons geld ergens anders in steken. Door allerlei acties is het toch alle maal goed gekomen. Geluk kig kunnen we zeggen dat de brand ons niets heeft opgele verd en niets heeft gekost", aldus Elzerman. Slechts een paar genodigden zullen zaterdag de nieuwe to ren kunnen bezichtigen. Het kerkbestuur vindt het niet verantwoord om de Hille gommers die, naar wordt verwacht, massaal zullen op draven, via de smalle trappen naar boven te laten gaan. De kerkvoogd: "Volgend voor jaar als de bloemen bloeien zullen we de kerk vier of vijf zaterdagen achter elkaar openstellen. Mensen die dan een kijkje willen komen ne men, zijn van harte welkom." ALPHEN AAN DEN RIJN - "Zelfs moslims weten niet waarom ze bidden. Ze weten precies hoe ze moeten bidden, maar niet waar om. Nu, als moslims het zelf al niet weten, hoe moeten dan niet- moslims het weten". Met die woorden probeert Alphe naar S. Chandoe (50) duidelijk te maken dat het boek "De grond slagen van de Ieslam", dat hij sa men met zijn dochter Razia (26) schreef, niet alleen de niet-mos- lims meer inzicht in het hoe en waarom van de Islam kan ver schaffen, maar ook de moslims zelf nog veel informatie te bieden heeft. Gisteren werd het 120 pagina's tel lende boekje officieel ten doop gehouden. De in Suriname gebo ren en opgegroeide Chandoe, die vanaf 1958 in Nederland woont, bood het eerste exemplaar aan aan loco-burgemeester J.J. Goedhart. Bij ontstentenis van een burgemeester nu "de leider van Alphen", zoals de heer Chan doe verduidelijkte. De leider ver vult bij de moslims een belang rijke rol. "Als je iets nieuws schept moet de leider daar als eerste in gekend worden". Van daar dus dat het loco-burgemees ter Goedhart was, die gisteren als allereerste een exemplaar van het boek in ontvangst mocht nemen Pas daarna kregen anderen - vooral van Turkse en Marok kaanse zijde was er veel belang stelling voor - de gelegenheid een exemplaar van het boek te be machtigen. Aan wethouder Goedhart vertelde de schrijver dat hij en zijn doch ter Razia (zij is momenteel op vakantie in Suriname) het boekje vooral hadden willen schrijven om bepaalde misvattingen over de Islam uit de wereld te helpen. "De Islam heeft bijvoorbeeld niets te maken met al die moord partijen en de strijd tussen de verschillende sekten in Klein- Azië". Drie jaar geleden zijn vader en dochter Chandoe aan hun boek begonnen en eigenlijk had het boekje op 22 augustus kant en klaar moeten zijn. Niet alleen is vader Chandoe die dag vijftig jaar geworden, het is in de Islam ook een belangryke dag (27ste dag van de Ramadan). Driedubbel feest werd het niet, want het boekje was niet op tijd klaar. Wél is intussen bekend geworden dat "De grondslagen van de Ieslam" in het Frans, Duits en Engels ver taald zal worden. Niet zo ver wonderlijk wanneer je bedenkt dat Frankrijk. Duitsland en En geland respectievelijk zesenhalf, vijfenhalf en tweeënhalf miijoen moslims tellen, in Nederland wonen volgens Chandoe ruim 800.000 moslims. Dat is veel meer dan altijd wordt aangenomen, maar dat komt volgens Chandoe omdat men vergeet om de blanke Nederlanders te vermelden. "De eerste moskee in Almelo bijvoor beeld heeft 5000 leden. 3500 Turkse en Marokkaanse en 1500 Nederlandse". Het boek van vader en dochter Chandoe heeft ook de belang stelling van wetenschappers ge trokken. Doktor R.M. Nepveu verbonden aan de universiteit van Utrecht heeft Chandoe ver teld dat hij "een wetenschappe lijk stuk werk heeft geleverd". "Daar schrok ik zelf van. Ik ben maar een gewone stommeling". Maar het gaf vader en dochter Chandoe wel de moed om hem te vragen een voorwoord te schrij ven, wat Nepveu ook heeft ge daan. "De grondslagen van de Ieslam" is in een eerste oplaag van 2000 ver schenen. Eén schoonheidsfout signaleerde vader Chandoe gis termorgen zelf al: zijn dochter, waarvan een foto op de omslag staat, is ongesluierd Het boek is onder meer te krijgen bij de familie Chandoe zelf (Aard ster 26, Alphen aan den Rijn) en bg het Buurtcentrum Ridderveld (Aldaplein 30).

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27