Moskou is hoogtepunt voor Pietro Mennea Estafetteploeg in finale met een nieuwe recordtijd Marijtin principe rond met Roda Tweekamp tegen Iser Koeperman wk-voorbereiding voor Wiersma Atleet traint met autobanden op sleeptouw VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1979 KERKRADE - De voormalige Sparta-voorstopper Ton Ma- rijt zal vermoedelijk vandaag nog een tweejarig contract tekenen bij Roda JC. Nadat de 31-jarige Noord wijker dinsdag in het oefenduel Ro da JC-EHC een geslaagde test aflegde, nodigde manager Hans Coerver hem gisteren uit voor een bespreking. Ofschoon Ton Marijt, die gis terochtend spoorslags in ge zelschap van Jan Jongbloed richting Kerkrade vertrok, ervan uit ging dat tijdens het gesprek met Coerver "spij kers met koppen" zouden worden geslagen, kwam het vooralsnog niet tot een over eenkomst. "We hebben de eisen van Marijt aangehoord", zei manager Hans Coerver gisteravond. "Verder wil ik niets over het gesprek zeggen. In ieder ge val ga ik wel opnieuw contact met Sparta opnemen". De Limburger ("Een eerder ge sprek deze week heeft mij geleerd dat er een basis is om met Sparta te praten over de vergoedingssom") doet dat vandaag, waarna hij ander maal in de slag zal gaan met Marijt. Die laatste toonde zich gister avond gematigd optimistisch over het resultaat van de on derhandelingen. "In principe ben ik rond met Roda", aldus Marijt, "alleen moeten er nog wat detailpuntjes worden weggewerkt". Geels Ruud, Geels moet het, na nauwelijks een hele wedstrijd voor Spar ta in actie te zijn geweest, opnieuw rustig aandoen. halve wedstrijd. Niettemin "Al is het maar voor een kwar- hoopt Geels op Feyenoord- tier", verzucht de teleurge- Sparta. morgen in de Kuip. stelde spits. Het begint er verdacht veel op te lijken dat Sparta spijt moet hebben over de aankoop van Ruud Geels. Nadat de kalen de prijsschutter afgelopen za terdag eindelijk zijn opwach ting maakte op Spangen, kèerde de zeurderige pijn in de achillespees weer terug. Specialist Strikwerda oordeel de dat Geels het voorlopig rustig aan dient te doen. Drie, hooguit vier aangepaste trai- r week alsmede een UTRECHT (ANP) - Harm Wiersma oefent van maandag 17 tot en met vrijdag 21 september in Rijssen tegen de uit de Sowjet-Unie gevluchte oud-wereldkampioen Iser Koeperman voor zijn tweekamp om de wereld titel tegen de Witrus Anatoli Gantwarg Deze tweekamp start op 1 oktober in Utrecht, omvat twintig partijen en duurt tot 28 oktober. Op de gisteren in Utrecht gehouden persconferentie verklaarde Harm Wiersma die laatste training te gen Koeperman hard nodig te hebben. "De dambond had geen geld voor mijn voorbereiding. Met Rob Clerc, die mijn voor naamste secondant is en met Frank Drost heb ik wel kunnen oefenen, maar niet voldoende. Ds wedstrijden tegen Koeperman moeten mijn voorbereiding ver volmaken". Harm Wiersma (26) en Anatoli Gantwarg (30) speelden in hun carrière twintig keer tegen el kaar. De meeste partijen eindig den in remise, Gantwarg won vier keer, Wiersma twee keer. "Toch meen ik een goede kans te heb ben", zei Wiersma over een mo gelijke herovering van zijn verle den jaar in het Italiaanse Arco na een extra tweekamp verloren we reldtitel. De tweekamp omvat twintig partij en, die ook bij een voortijdige be slissing alle worden gespeeld. De winnaar ontvangt 50.000 gulden, de verliezer 30.000. Bij een eind stand van 20-20 - Gantwarg blijft dan wereldkampioen, is de uitke ring: 45.000 voor de Witrus en 35.000 voor de Fries. Wiersma en Gantwarg spelen hun partijen in een volledig voor het publiek afgesloten zaaltje. Het publiek wordt via monitoren van het actuele spelverloop op de hoogte gehouden. Het "kluize naarsbestaan" van de dammers werd niet gecreëerd uit vrees voor de aanwezigheid van een pa rapsycholoog uit de Sowjet-Unie, zoals Zoekhar bij de tweekamp om de wereldtitel schaken tussen Karpov en Kortsjnoi op de Filip pijnen, door wie laatstgenoemde zich uit zijn evenwicht liet halen. "De spelers prefereren een kleine ruimte boven een grote en dus rumoerige zaal", was het enige Iser Koeperman: sparring partner Harm Wiersma. commentaar op de persbijeen komst. De WK-tweekamp wordt gearbi- treerd door de Belg Karei de Raedt met assistentie van de Ne derlander Theo Nobbe na heen en weer gekijf over een Sowjet- Nederlands voorstel. Voor eventuele discutabele ge beurtenissen is er een commissie van beroep onder leiding van de Belg Pica met verder oud-we reldkampioen Roozenburg en Pokolnikov uit de Sowjet-Unie. MEXICO STAD (ANP) - "Wanneer bent u met atletiek begonnen", luidde de afgezaagde vraag aan de nieuwe wereldrecordhouder op de 200 meter. Pietro Mennea, twee gouden ringen aan zijn rechterhand, een zwaar zilve ren horloge aan de linkerpols en glinstering in de ogen, vertelde als antwoord op die vraag zij n moderne sprookje. "Het was iri 1968. Ik keek op televi sie naar de Olympische Spelen in Mexico en zag het geweldige we reldrecord op de 200 meter van Tommy Smith. Het voorbeeld in Mennea's loop baan heeft zijn elf jaar oude fa belachtige wereldrecord op exact dezelfde plaats verloren aan de jongen, die destijds met ongeloof in de ogen voor het televisieappa raat zat en zijn eigen kunnen met genadeloze zelfkastijding opfok te. "Ik ken niemand, die zo hard en in tensief traint als Pietro". Zijn trainer Carlo Vittorio, een grij zende vijfiger, kan het weten. Al een jaar of acht is hij Mennea's vertrouwensman. Samen ont wikkelden ze bepaald curieuze trainingsmethoden. Mennea neemt autobanden op sleeptouw als hij op de trainingsbaan zijn rondjes trekt. Zes keer in de week slijpt hij zijn snelheid bij en meestal de hele dag door. De vraag of Mennea prof is of niet kan iedereen voor zichzelf beantwoorden. Zeker wie kennis heeft genomen van de 25 miljoen lires, die de autofabriek Fiat jaar lijks op zijn bankrekening stort. Dat bedrag betekent een vast maandsalaris van zesduizend gulden. Daar komen uiteraard nog de start en prijzengelden van de invitatiewedstrijden in de hele wereld bij. Pietro Mennea heeft niet veel tijd over om zijn "werkgever" te die nen in de autobranche. Ook niet om zich aan zijn studie te wijden. Hij heeft een examen fysica ach ter de rug, tegenwoordig studeert hij politieke wetenschappen in Bari, in de buurt van zijn trai ningsdomicilie Formia. Daar verdwijnt hij de komende winter. Mennea reist binnenkort naar de Verenigde Staten af om de Olympische Spelen te Moskou voor te bereiden. Moskou is het gehoopte hoogtepunt en lang ge plande eindpunt van zijn sport- loopbaan. Mennea is een atleet, die zweert bij een grondige voor bereiding. Daarom was hij op 19 augustus al in Mexico Stad om op 12 september een wereldrecord te vestigen, enkele dagen na twee Europese records. Wie is de gelukkigste Italiaan? een volgende vraag voor Mennea. "Dat is mijn vader", antwoordde hij zonder lang na te denken. De kleine kleermaker uit Barletta in het zuiden van Italië heeft drie zonen, die sport gingen bedrij ven. Pietro is zijn trots, want de middelste van de drie is de enige, die boven de middelmaat uit steeg. Zijn trainer vertelde nog dat Men nea verschrikkelijke platvoeten heeft. "Daarom loopt hij ook zo komisch", aldus Carlo Vittori. Komisch maar snel. Bij een leng te van 1.78 is Mennea weliswaar de ideale bochtenloper, maar mist hij de staplengte van Smith. Die was 2.60 meter. Mennea stapt 2.30 meter. Daarom heeft hij een enorm hoog loopritme nodig plus een buitengewoon stayersver- mogen. Mennea heeft dat alle maal ontwikkeld. Zijn coach be- m SS schrijft zijn pupil als volgt: "hij v 1^*Al laat zich eerst 150 meter opjagen j 1 J0Ö&- en als de anderen kapot zijn, be gint Pietro pas echt hard te lo- Met het handje omhoog gaat de Italiaan Pietro Mennea voor de zoveelste keer als eerste o pen". verbeterde Mennea het record op de 200 meter. r de streep.In Mexico MEXICO STAD (ANP) - De Ne derlandse ploeg op de 4x400 meter heren plaatste zich tijdens de Universiade als derde voor de finale in een nieuwe Nederlands record tijd. Het kwartet bestaande uit Hugo Pont, Marcel Kla- renbeek, Harrie Schulting en Koen Gijsbers finishte in de eerste halve finale-wedstrijd als tweede achter de Ameri kaanse ploeg in 3.04.37. Het viertal bleef daarmee bin nen de limiet van 3 minuten en 5 seconden, die het N.O.C. heeft gesteld voor uitzen ding naar de Olympische Spelen van Moskou 1980. Het oude nationale record stond sinds de wedstrijden in Sittard van 16 juni van het vorig jaar op naam van Raymond Heereveen, Harrie Schulting, Hugo Pont en Koen Gijsbers met een tijd van 3.05.68. Het voetbaltoernooi leverde een overwinning op voor het gastland Mexico. In de finale zegevierde Mexico met 5-3 (rust 3-1) over Uruguay. Voor Mexico scoorden Vargas (15e én 81ste minuut), Aguirre (28ste min. en 63 ste min) en de Los Cobos (40 ste min). De doelpunten van Uruguay werden gemaakt door Rami rez (20ste min.), Zinkewich (46ste min) en Ponce de Leon (70ste min). De derde plaats ging naar Roemenië. Het waterpolotoernooi werd verrassend gewonnen door de Verenigde Staten. In de laatste wedstrijd versloegen de Amerikanen de Russen met 8-6. Dankzij een beter doelgemiddelde konden zij zich daarop toernooi-win- Ook in het basketbaltoernooi kwam het team van de Ver enigde Staten dus als eerste uit de bus. In de finale zege vierde de VS met 88-70 over Joegoslavië. Michael Tal blijft leider RIGA (AFP) - Na het uitspelen van de partijen voor de zesde ronde van het interzonetoernooi van Riga heeft oud-wereldkampioen Michael Tal een voorsprong van een vol punt op zijn naaste ach tervolgers de Deen Bent Larsen en de Hongaar Adras Adorjan. Larsen gaf zijn afgebroken partij tegen de Braziliaan Francisco Trois zonder verder spelen remi se. Adorjan versloeg de Rus Vi- taly Tsechkovski. Deze won op zijn beurt van zijn landgenoot Lev Poloegajevsky. Stand: 1. Tal (Sow) 5V», $/3. Larsen (Den) en Adorjan (Hon) beiden 4'/i pnt, 4 5. Georghiu (Roe) en Ribh (Hon) beiden 4 pnt, 6'7 Poloegajevsky (Sow) en Mi les (Gbr) beiden 3pnt. 8. Ljoebojcvic (J.S1) 3 pnt. 9. Romanisjin (Sow) 2V« pnt en 1 afg. partij, 10 t/m 12: Van Riemsdgk (Bra), Tarjan (Vst) en Koezmin (Sow) allen 2V* pnt

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19