Griekenland maakt vriendelijk gebaar jegens de Sowjet-Unie Komt Spanje nu wel of niet bij de NAVO? m wë- MK Meubels steeds sneller aan vervanging toe Amerika en de NAVO lijken uit degrade te geraken LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1979 tijdens braderie VOORHOUT met o.a. SNELTEKENWEDSTRIJD Aanvang: 14.00 uur 'n aktieve krant! PROVESTE MODE Haarlemmerstraat, Leiden. ATHENE - Voor het eerst in de geschiedenis gaat begin oktober een Griekse premier op bezoek in Moskou. Deze reis van Karamanlis werpt deze maand zijn schaduwen reeds vooruit. Griekenland maakt vriendelijke gebaren jegens de Sowjet-Unie en neemt een verdere afstande lijkheid in ten opzichte van de NAVO. Met die organisa tie verbrak Athene in 1974 het militaire verband uit protest tegen de passiviteit die het bondgenootschap in acht nam tijdens de Turkse tussenkomst op Cyprus. De recente beslissing van de Griek se regering om de noodlijdende scheepswerf op het Egeische ei land Syros ter beschikking te stellen niet alleen van Russische koopvaardijschepen maar ook van de hulpschepen van de Sowjet-marine, moet behalve als een vriendelijkheidsgebaar je gens de aanstaande gastheer ook gezien worden als een waar schuwing aan de NAVO hoe ver Griekenlands onafhankelijkheid daarvan kan gaan. De aanwezigheid, binnenkort, van Sowjet-matrozen op een Grieks eiland midden in de Egeische Zee, is stellig niet zonder symbo lische betekenis. Tot nu toe be schouwde Ankara de Sowjet- Unie in zekere als bondgenoot in deze affaire (de omstreden Egei sche Zee), aangezien beide lan den grote bezwaren hadden te gen een eventuele uitbreiding van Griekenlands territoriale wa teren tot 12 mijl, waar bijvoor beeld de Griekse oppositieleider Papandreou steeds op aandringt. De Sowjet-Unie achtte daarmee haar vaarroutes in het oostelijk deel van de Middellandse Zee, maar ook haar ankerplaatsen in gevaar. Bij de internationale top ontmoeting in Helsinki in 1975 ging Brezjnev een ontmoeting met de Griekse premier Kara manlis uit de weg. Vriendschap Eén van de dingen die men nu van Griekse zijde van het aanstaande bezoek - waarbij naast een eco nomisch akkoord ook een „poli tiek document van vriendschap en samenwerking" zal worden ondertekend - verwacht, is dat van Russische zijde deze bezwa ren zullen worden ingetrokken, na Griekse garanties ten aanzien van de vaarroutes. Sommigen denken zelfs aan de mogelijkheid van een Russische garantie van handhaving van de bestaande si tuatie in de Egeische Zee wat be treft het zelf regeren over alle Griekse eilanden vlak langs de Turkse kust. Bij de nadering van het bezoek aan Moskou - dat door soortgelijke aan Praag en Boedapest, maar ook aan Peking zal worden ge volgd - wordt hier erg weinig publiciteit gegeven aan een mis sie van drie Amerikaanse NAVO- experts die in Athene moeten verduidelijken hoe ver de NA- VO-voorstellen gaan betreffende de bijzondere voorwaarden waaronder Griekenland weer in het militaire NAVO-verband zal kunnen terugkeren. Ook deze kwestie is gekoppeld aan de sta tus van de Egeische Zee. Turkse druk Vorig jaar waren de toenmalige op perbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa, gene raal Haig, en de Griekse opper bevelhebber, generaal Davos, overeengekomen dat Grieken land na zo'n terugkeer de con trole over de Egeische Zee, die na 1974 aan Turkije toeviel, weer zou terugkrijgen. Onder Turkse druk is Haig hiervan, kort voor zijn af treden, deze zomer teruggeko men en volgens nieuwe voor stellen zou noch een Turk, noch een Griek, maar een Amerikaan hiermee worden belast. Van Griekse zijde is dit resoluut af gewezen en Karamanlis gaf ook te kennen dat Griekenlands te rugkeer in het militaire verband "helemaal geen haast" had. De verhouding met de NAVO ver kilde verder toen Griekenland aankondigde niet mee te zullen doen aan de grote NAVO-ma- noeuvres deze maand in het oos ten van de Middellandse Zee en andere manoeuvres op Griekse bodem afgelastte. Woensdag kwam de premier in de stad Komotini tijdens zijn tour nee door Noordoost-Griekenland met de toespeling dat de EG op den duur tot een defensief (ver- dedigings-technisch) sterkere gemeenschap zou kunnen uit groeien dan de NAVO. En ook in regeringsgezinde bladen wordt steeds herinnerd aan de moge lijkheid dat Griekenland de Amerikaanse basis op Griekse bodem zou kunnen sluiten, zoals Turkije dat deed na de instelling van het Amerikaanse wapenem bargo in 1975. Griekse premier Karamanlis De toestand wordt voor de Ameri kaanse diplomatie steeds neteli ger omdat gelijktijdig met Anka ra wordt onderhandeld over een nieuw defensie-akkoord, dat voorziet in het blijven van de nog overgebleven Amerikaanse in stallaties op Turkse bodem. Na de opheffing van het embargo vo rig jaar van de Turkse regering- Ecevit konden die voorlopig open te blijven tot 9 oktober. De onderhandelingen gaan over fi nanciële en andere Amerikaanse tegenprestaties. Die voorzien o.a. in Amerikaanse wapenleveran- ties ter waarde van ongeveer 2,5 miljard dollar, Amerikaanse steun voor de Turkse wapenin dustrie en (gelijkwaardig tegen wicht voor de Grieks-Russische overeenkomst inzake Syros) ge bruik door de Zesde Vloot van de scheepswerf Golcuk. Daarvan worden de gunstige voorwaarden later deze maand door Ameri kaanse marine-experts onder zocht. Vermoedelijk zullen deze onder handelingen op 9 oktober nog niet zijn voltooid. Ecevit zou ook huiverig zijn, vijf dagen voor de kritieke senaatsverkiezingen van 14 oktober, een spectaculair ak koord met de Ameri kanen te slui ten waardoor hij linkse aanhang zou kunnen verliezen. De bases in Turkije zullen dus vermoede lijk nog een tijd lang een voorlo pig statuut behouden. De onder handelingen zouden echter wel flinke voortgang maken en de in druk rijst dat Ankara zich op het ogenblik veel bereidwilliger op stelt ten aanzien van de Ameri kaanse diplomatie dan Athene. Beurs venvacht 30.000 bezoekers UTRECHT (ANP) - Op de internationale meubelbeurs die maan dag in Utrecht van start is gegaan, worden dit weekeinde ruim 30.000 kijklustige consumenten verwacht. De eerste dagen was de beurs uitsluitend toegankelijk voor meubileringsbedrijven en woninginrichters, maar morgen en overmorgen is ook het grote publiek welkom. Voor een onenterend bezoek dan, want de con sumenten kunnen op de beurs geen meubelen kopen. De beurs biedt volgens de organisatoren een vrijwel compleet overzicht van het huidige aanbod. Ruim 500 fabrikanten uit vijf tien landen tonen er hun collecties en zij „bezetten" samen alle Jaarbeurshallen ofwel 53.000 vierkante meter expositieruimte. Import Ons land importeert veel meubelen. De Nederlandse industrie ver zorgde vorig jaar iets meer dan de helft van de binnenlandse markt voor houten meubelen Drs P.W.C. Pessers, voorzitter van de Centrale Bond van Meubelfabrikanten, zette deze weck op een persconferentie in Utrecht uiteen, hoe met het „kwaliteitsplan voor de meubelindustrie" wordt gepoogd, de concurrentieposi tie van de Nederlandse meubelfabrikanten te verstevigen. De overheid draagt aan dit plan anderhalf miljoen bij en de indus trie zelf ruim 350.000 gulden. Dit geld is onder meef bestemd voor het subsidiëren van specialistische hulp bij kwaliteitsverbete ring in de bedrijven. Verder zullen er speciale cursussen worden gegeven en kwaliteitseisen met bijbehorende materiaalspecifica- ties worden vastgelegd voor de verschillende soorten meubelen. Aan dat laatste werkt ook het houtinstituut TNO mee. dat onder meer eenvoudige apparatuur gaat ontwikkelen waarmee in de bedrijven zelf de nodige proeven kunnen worden gedaan. Be drijven die aan de eisen voldoen mogen een speciaal certificaat voeren. Rond zestig meubelfabrikanten doen mee met het „kwa liteitsplan". Eiken Op de beurs blijkt, dat eiken meubelen nog steeds erg in trek zijn. Dat is al sinds het begin van de jaren zeventig het geval. Dit genre ligt de Nederlandse fabrikanten goed, er zijn in ons land betrek kelijk veel kleine bedrijfjes waar nog vooral ambachtelijk wordt gewerkt. De woninginrichters verwachten in de jaren tachtig een 'nieuwe huiselijkheid' als reactie op energieschaarste. de steeds grotere uniformiteit en massaliteit buitenshuis en de werktijdverkor ting. C.T. van Breemen, bestuurslid van de Stichting Perscentrum Wo ninginrichting. zei tijdens de persconferentie dat de toenemende vrije tijd nu al duidelijk van invloed is op het consumptiepatroon in de woninginrichtingsbranche. De adspirant-kopers onenteren zich veel beter en veel langer. Voordat ze tot de aankoop beslui ten bezoeken Ze gemiddeld vier a vijf zaken. Onderzoek heeft uitgewezen, dat het 'oriëntatieproces' maanden in beslag neemt: een vijfde deel van de kopers is zelfs meer dan een jaar bezig met kijken en vergelijken. Vervanging Tweederde van de gekochte meubelen dient ter verv anging van 'oude' kasten, stoelen en bedden. Maar die vervanging gebeurt steeds eerder. In het begin van de jaren zestig deed men gemid deld nog tussen de twaalf en vijftien jaar met z'n meubels, nu is dat nog maar zes tot acht jaar. Van Breemen noemde het ook belangrijk, dat dankzij de opkomst van de centrale verwarming steeds meer kamers van de woning bij het 'huiselijk leven' worden betrokken. Andere voor deze sector belangrijke punten zijn, dat de gemiddelde grootte van de huiskamer dc laatste twintig jaar is toegenomen van 25 tot 35 a 40 vierkante meter en dat het aantal huishoudingen zich nog steeds uitbreidt. Dat laatste is vooral een gevolg van het toenemend aantal éénpersoonshuishoudingen. Zij vormen voor de woning inrichters een nieuwe doelgroep. Al met al is er volgens Van Breemen weinig reden om de toekomst voorde meubel- en woninginrichtersmarkt somber in te zien. Hij verwacht dat de bestedingen jaarlijks met vijf a zes procent zul len toenemen en dat er in 1985 een totale omzet van tegen de tien miljard gulden mogelijk zal zijn. (Van c correspondent) MADRID - Spanje voert een onduidelijke politiek ten opzichte van de NAVO. Als enig land met drie bui tenlandse militaire bases woonde Spanje als waar nemer de conferentie van niet-gebonden landen op Cuba bij. Er zijn aanwijzingen dat het binnen de regeringspartij Unie van het Democratisch Cen trum UCD, die vooralsnog Spanjes buitenlandse politiek bepaalt, rommelt tussen voor- en tegen standers van aansluiting bij het Westerse defensie apparaat. Spanje streeft ernaar om zich in zijn buitenlandse politiek niet te onderwerpen aan een van de twee heersende machtsblokken in de wereld. Deze visie maakte koning Juan Carlos vorig jaar ken baar bij zijn staatsbezoek aan China. Premier Adolfo Sua- rez herhaalde dit standpunt vorige maand in Brazilië. Een heel ander geluid liet Mar- celino Oreja, de Spaanse mi nister van buitenlandse za ken, vorige week horen in de senaat, waar hij de buiten landse politiek van Madrid toelichtte. „Het kabinet-Sua- rez is een voorstander van de aansluiting van Spanje bij de NAVO. Het is nooit Spanjes bedoeling geweest een neu trale of pro-Derde-Wereld landen politiek te voeren", aldus de bewindsman. Tus sen neus en lippen door kon men nog de naweeën bespeu ren van Marcelino Oreja's felle reactie op uitlatingen van Fidel Castro, die in zijn openingsrede op de conferen tie van niet-gebonden landen in Cuba Spanje op het hart drukte om toch vooral niet lid te worden van de NAVO. Bij de besprekingen in Brussel over het lidmaatschap van Spanje bij de Europese Ge meenschap kondigde Marce lino Oreja op 10 september in het Koninklijke Instituut voor Internationale Betrek kingen aan dat Spanje eigen lijk al lang deel uitmaakte van het westerse defensiesys teem, door middel van het Spaans-Amerikaanse vriend- schaps- en samenwerkings akkoord. Dit verdrag werd in 1953 onder Franco onderte kend en op grond hiervan be schikken de Amerikanen over drie militaire bases in Spanje. In Brussel herhaalde minister Oreja nog eens het officiële regeringsstandpunt, dat Spanje lid moet worden van de NAVO, omdat dit op het gebied van defensie een logische aansluiting is op „Hinterland" Europa. Marcelino Oreja leek echter een dag later een stapje terug te doen. Op de persconferentie in de Belgische hoofdstad vertelde hij dat de toetreding tot de Europese Gemeen schap, die gepland is voor 1983, niet noodzakelijkerwijs gepaard hoeft te gaan met het lidmaatschap van de NAVO. „Maar", aldus Oreja „het is best mogelijk dat het verkrij gen van beide lidmaatschap pen gelijktijdig plaats vindt". Zijn collega, Leopolcjo Calvo- Sotelo, minister voor Europe se zaken, deed nog een duit in het weifelende Spaanse NA- VO-zakje met de opmerking: „Bij de besprekingen over de toelating van Spanje tot de Europese Gemeenschap is het lidmaatschap van de NA VO nooit aan de orde ge weest". Deze diplomatieke uitlatingen van de Spaanse bewindslie- op uit is om het NAVO-lid- maatschap met zijn militaire verplichtingen en kosten zo lang mogelijk uit te stellen? Regering-Suarez: uitstel? den op de persconferentie werpen vragen op, want in 1981 loopt het Spaans-Ame rikaanse vriendschaps- en samenwerkingsakkoord af, dat in 1976 voor een periode van vijfjaar werd verlengd. Betekent dit dat de regering- Suarez, die officieel tot 1 maart 1983 in het zadel zit, er- Geeft het kabinet er de voor keur aan om in 1981 het Spaans-Amerikaanse ver drag, dat op het ogenblik een huur opbrengt van 150 mil joen dollar per jaar, te her nieuwen? Of kan het zijn dat de UCD-regering, onder druk van de Verenigde Staten, op korte termijn in het parle ment een discussie over de NAVO op gang brengt, even tueel gevolgd door een refe rendum. met de bedoeling een beslissing te forceren vóór 1981, het jaar waarin de Spaans-Amerikaanse over eenkomst afloopt? Vandaar dat een definitieve beslissing over het NAVO-lidmaatschap waarschijnlijk in dat jaar zal worden genomen. De regering-Suarez beseft dat de toetreding van Spanje tot de NAVO een uiterst moeilijk punt is voor de Spanjaarden. Voorstanders van dit lid maatschap zijn alleen de cen trumpartij UCD en de con servatieve democratische coalitie CD onder leiding van oud-Franco-minister, Manuel Fraga Iribarne. Beide politie ke groeperingen hebben maar net de meerderheid in het Spaanse parlement. De UCD legt bij de toetreding tot de NAVO het westerse militaire apparaat eén beper king op: onder geen beding mag Spapje een opslagplaats worden van NAVO-kernwa- pens. UCD-leden hebben met genoegen het witboek over de Europese defensie gelezen, dat begin deze maand door de Westduitse sociaal-demo craat Hans Apel aan de inter nationale pers werd gepre senteerd. Hierin staat dat Spanje via het Spaans-Ame rikaanse vriendschaps- en samenwerkingsakkoord wel degelijk een aandeel heeft in de verdediging van West-Eu ropa en dat het een westers steunpunt is aan de Middel landse Zee. Daarnaast ver meldt het witboek, dat West- Duitsland niet bereid is om de enige Europese NAVO-lid- staat te zijn waarin een op slagplaats van nucleaire wa pens het directe doelwit vormt van de vijand. Alle andere politieke partijen in Spanje zijn tegen toetreding tot de NAVO. Socialisten en communisten staan op het standpunt dat Spanje een neutrale defensiepolitiek moet voeren. Hoewel de so cialistische arbeiderspartij PSOE en de Eurocommunis- tische partij PCE principiële tegenstanders zijn van bui tenlandse militaire bases in Spanje, hebben zij voorlopig geen bezwaar tegen de aan wezigheid van de drie Ameri kaanse bases in het land. Deze partijen beseffen dat het verdwijnen van de Ameri kaanse aanwezigheid uit Spanje het militiare even wicht aan de Middellandse Zee verstoort. Linkse regio nale nationalistische partijen vinden de NAVO een militair- imperialistisch bolwerk, dat er alleen maar op uit is om de belangen van de Verenigde Staten in Europa te bescher- Net zoals de politici zijn ook de Spaanse militairen verdeeld over de aansluiting bij de NAVO. Sommigen zien in het lidmaatschap van de militaire alliantie een mogelijkheid om het leger met het modernste materiaal uit te rusten, maar ze kijken wel op tegen de kos ten; anderen zijn van mening dat Spanje bij een conflict tussen Oost en West geen en kele rol van betekenis kan Alle realistische politici en mili tairen zijn het erover eens dat Sparvje op militair terrein onmogelijk een neutrale posi tie kan innemen. Spanje is een westers land, maar het blijft door zijn geografische ligging een symbiose tussen Europa en Afrika. Een volle dig NAVO-lidmaatschap houdt in dat het gehele Spaanse territorium onder deze militaire organisatie valt. Gezien de conflictsitua tie in Noordwest-Afnka zul len Algerije, Marokko en het economische zwakke Maure- tanie nooit toestaan dat NA- VO-bases worden aangelegd op de Canarischc Eilanden of in de Spaanse enclaves aan de Marokkaanse Middellandse- Zeekust, de havensteden Ceuta en Melilla. Door de economische crisis en de grote werkloosheid in Spanje lijk het onwaarschgn- lijk dat het kabinet-Suarez op korte termijn het NAVO-lid maatschap aan de orde zal stellen. Politieke waarnemers menen dat de economische conjunctuur veel te ongun stig Is om met eon vooi tri over defensie voor de dag te komen dat de Spaanse bur gers financiële offers kost. Daarnaast is Spanje bezig de schade aan de buitenlandse politiek, indertijd door de dic tatuur veroorzaakt, te her stellen In het licht hiervan laveerde de Spaanse af gevaardigde Robles Piquer op de conferentie van de niet- gebonden landen handig tus sen Marokko en Algerije door. Het resultaat van de Spaanse aanwezigheid in Havana kwam begin deze week uit de bus: in principe gaat Algerije belangrijke hoeveelheden aardgas en olie aan Spanje leveren.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11