Gedurfde aanpak van Ibsens „Poppenhuis" Triifel Jean Seberg (40) overleden Bsstorttie&tt MAANDAG 10 SEPTEMBER 1979 VARIA Drs. P. 60 jaar Bij het woord „trapportaal" denk ik de laatste tien jaar (of langer, want de tijd snelt) on herroepelijk aan Drs. P., die in deze prozaische omgeving een door hem bezongen moord liet plegen. Drs. P is onlangs 60 jaar geworden. Hijzelf ontvluchtte eventuele feeste lijkheden door zich met zijn vrouw naar het buitenland te begeven, maar defanclan om hem heen gaf zich uiteraard niet gewonnen, met het gevolg dat hij afgelopen zaterdag avond bij Frits Oppenoorth (wat Eckermann was voor Goethe, is Oppenoorth voor Drs. P.) met zijn vrouw zat te eten, toen hem verteld werd dat er nog enige vrienden prijs op stelden hem met het bereiken van deze „olifants leeftijd" (zoals Carel Alphe- naar het omschreef; inder daad wordt de levensduur van olifanten tussen de 50 en 70 jaar geschat) te felicite- Zij hadden zich daartoe verza meld in De Suikerhof in Am sterdam, en wel om 12 uur 's nachts, want nogal wat vrienden van drs. P. staan zelf op het toneel en moeten 's avonds werken voor de kost. Uitgever C. J. Aarts had in middels al, onder strikte ge heimhouding, aan een zes tiental vrienden van Drs. P gevraagd een speciaal ge dicht te vervaardigen voor ,J£en feestelijk Cahier voor Drs. P.", waarvan 1000 exemplaren vervaardigd zijn. De feestelijkheden be gonnen met het voordragen door de makers van de gefa briceerde verzen, waarbij de dichters afwisselend werden geïntroduceerd of beledigd door Resistentie-conferencier Carel Alphendar, zodat de stemming absoluut niets te wensen overliet. Vlak voor het podium zat Drs. P. breed glimlachend aan een in Ame rika van Cubaanse tabak ge draaid sigaartje te lurken, af en toe iets noterend, omdat hij V Door Nico Scheepmaker wel begreep dat hij straks in gepaste versvorm zou moeten danken. Het spreekt vanzelf dat enkele bijdragers hun best hadden gedaan een ingewik kelde versvorm te verwerken, want Drs. P. is een groot ken ner van ongebruikelijke ver svormen en heeft daar ook een handzaam boekje over ge schreven. Sonnetten, een ral- daldee, een villanelle, olleke bollekes, een rondeel, ballades en zelfs een raldaldanduseen speciaal voor de gelegenheid ontworpen nieuwe versvorm was er bij. Alvorens het pan- toum te citeren dat mij van het bundeltje het meest aan sprak, wil ik voor de volledig heid nog melden dat na de zelfwerkzaamheid van de vrienden dichters een aantal van hen nog een heuse voor stelling gaven, waarin zij lie deren van Drs. P. ten gehore brachten: Gerard Cox, en de leden van het cabaret van Ivo de Wijs deden dat. Pieter Neuwint, de pianist-zanger i het Cabaret Ivo de Wijs, x potpourri van Drs. P.-melodieën, en het moet toch allemachtig aardig om te horen zijn geweest, voor Drs P. dat zovelen van zijn vrien den maar een paar noten no dig hadden om zijn vaak bi zarre teksten te kunnen mee zingen Pantoum Maar goed, ik had u een pan toum beloofd, blijkbaar niet te verwarren met de door Van Dale vermelde „pantoen"een Maleisische vierregelige dichtvorm, bestaande uit twee helften van twee regels dieniet met elkaar in verband staan. Het pantoum zoals Theodor Holman dat schreef, is immers (zie C. Buddingh's .Lexicon der poëzie") een Maleisische versvorm, waar van de strofen bestaan uit vier regels (rijmschema aba b) en de tweede en vierde regel van elke strofe de eerste en derde regel van de volgende strofe worden. In de laatste strofe zijn de tweede en de vierde regel de eerste en derde regel van de eerste strofe in omgekeerde volgordezodat het gedicht eindigt met de zelfde regel als waarmee het begon. Hoe verzinnen ze het, in Maleisië, maar Theodor Holman maakte er toch iets heel aardigs van: Pantoum voor drs. P. Het is toch zo'n aardige man Graag maak ik voor hem een pantoum. Ik weet wel dat ik het niet kan. Maar misschien verschaft het mij 1 Graag maak ik pantoum, Al is het wel erg veel gezwoeg Maar misschien verschaft het mij roem, En houdt het mij ook uit de kroeg. Al is het wel erg veel gezwoeg, Ik houd vol, ja dat is mijn stre- En houdt het mij ook uit de kroeg, Ach wie weet verlengt dat mijn leven. Ik houd vol, ja dat is mijn stre len en. Toch denk ik voortdurend aan moord. Het zoeken naar al wat bekoort, Ik weet wel dat ik het niet kan. Toch denk ik voortdurend aan moord Het is toch zo'n aardige Première Toneelgroep De Appel SCHEVENINGEN - "Wat is het hier knus en beschut" laat Ibsen in zijn "Pop penhuis" door de echtge noot tegen zijn vrouw zeg gen. Maar in de voorstel ling die De Appel afgelo pen zaterdag in première liet gaan, was die knusse beschutting van het bur gerlijke milieu bewust vervangen door een to neelbeeld dat van het eer ste moment af de betrek kelijkheid van waarden en maten benadrukte. Voor een kille achterwand, die de hokjesgeest liet schuilgaan ach ter een intrigerende hoeveelheid deuren, was een open speelvlak opgebouwd, waarop zich vrijwel uitsluitend speelgoed en kin dermeubels bevonden. Door de conflicten van de volwassenen uit te laten vechten in deze op vallend kinderloze ruimte, be reikte regisseur Eric Schneider een gedurfde combinatie van dieptewerking en vervreemding, maar dwong hij zichzelf ook tot een benadering die psycholo gisch het onderste uit de kan moest halen. Schneider heeft dit gedaan met een overmaat aan precisie en gron digheid, daarbij voortdurend zoekend hoe zowel de tekst als de betekenis daarachter ten volle gerealiseerd kon worden. Zowel in zijn tekstbehandeling als in de motivatie en uitwerking van het stille spel is hij volledig in zijn opzet geslaagd. De overvloed van pauzes en de lengte daarvan ma ken echter dat hij met name in de eerste twee bedrijven zijn doel enigszins voorbijgeschoten is. De spanning raakt verbrokkeld en de concentratie van het publiek wordt wel erg op de proef gesteld. Pas in de slotscène ontstaat het to neelvuurwerk waar de toe schouwer voor de volle honderd procent bij betrokken wordt, Poppenhuis" met Sacha Bulthuis Scène gencate. maar daarvoor zijn er lange mo menten die alleen maar leiden tot een afstandelijke bewondering voor de geweldige inzet van de spelers. Spil en motor van de voorstelling is Sacha Bulthuis die tot aan de slotscène Nora in twee scherp gescheiden personen uit een laat vallen: een vrouw die heeft geleerd haar leven lang to neel te spelen om te zijn wat an deren in haar willen zien en de "echte" Nora die door een aantal desillusies de grond onder haar voeten zozeer ziet afbrokkelen dat verder toneelspelen haar on mogelijk wordt. De Thorvald van Robert Prager is jonger en speelser dan bij deze rol gebruikelijk is. Hierdoor vindt 'Uk Catherine ten Brug- PARIJS - De Franse politie heeft zaterdagavond de film ster Jean Seberg dood aange troffen in haar auto aan de rechteroever van de Seine. De 40-jarige actrice, Ameri kaanse van geboorte, was 30 augustus midden in de nacht met haar auto verdwenen, slechts gewikkeld in een de ken. De politie vermoedt dat zij al op de dag van haar verdwij ning is overleden. In de auto met het stoffelijk overschot werden een lege mineraal waterfles en doosjes voor een sterk kalmeermiddel ge vonden. Jean Seberg was al geruime tijd ten prooi aan aanvallen van neerslachtig heid. De actrice, die vier keer ge trouwd is geweest, was op het ogenblik van haar ver dwijning bezig aan een nieuwe filmrol. Onder haar ruim twintig Amerikaanse en Franse films is ook het zeer bekende A bout de souffle". Leidse bioscopen een boeiende omkering van waarden plaats waardoor deze rots van fatsoen zelf een kind wordt, onbewust afhankelijk van zijn vrouw. Een klein nadeel van deze opvatting is het feit dat het accent op de burgerlijke moraal niet meer zo sterk overkomt en de motivatie voor Nora's vlucht naar zelfstandigheid daardoor wordt afgezwakt. Ook dokter Rank is verjongd uit deze voorstelling tevoorschijn gekomen, maar het technisch uitstekende spel van Rein Edzard kon niet verbergen dat hierdoor toch wel een kloof was ontstaan tussen deze interpretatie en de wijze waarop Ibsen deze oudere cynicus op papier heeft ontwor pen. Wel weer helemaal geloofwaardig en meer in de traditie waren de ontwikkelingen op het tweede plan met het naar elkaar komen van de beide maatschappelijk mislukten: een sobere en zonder enige vorm van melodrama neer gezette Kristine van Catherine ten Bruggencate en de door Niek Pancras van begin af aan meer kwetsbaar dan bikkelhard en on sympathiek getekende geld schieter Krogstadt. Will van Kra lingen wist van de gedienste An- nemarie aanmerkelijk meer te maken dan alleen maar een on dergeschikte, en liet in haar stug ge optreden tegenover Nora een mengeling van jalozie en gene genheid doorklinken. Tot slot een praktisch puntje: dat het officiële programmaboekje weer eens een onhandig formaat heeft is iets waarmee we blijk baar moeten leren leven. Het af drukken van witte letters op een wel erg lichtblauwe ondergrond noodt echter niet tot lezen en ontneemt het ieder ander nut dan dat van een gedrukte rolverde ling. PAUL KORENHOF LUXOR: "The Warriors", da. 2.30. 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15,4.30.7.00 en 9.15 uur. 16 jr. da. 7.00 en CAMERA- "Califor ziekenhuizen Leiden uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones senhuiS en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuisj Kinderafdeling: dag. LIDO 1: 12 jr LIDO 2: "In de b; 7.00 en 9.15 uur, i LIDO 3: "Prova d-Orchestra", da. 9.15 uur, ma.. di„ do. en vr. ook 2.3 Kindermatinee: "Woody Woodpi 00 en 9.15 da. 2.30, Bezoekuren ziekenhuizen "C'Era 2.30 e REX: "Little girl t iee: "50 Jaar Mickey Mouse J.30 uur, zo. ook 4.45 uur. "Uit elkaar", da. 2.30, 7.00 e uur, 12 jr. Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiënt). Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag t/m vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten, wanneer voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderklimek: Dagelijks: 15.00-15.45 juur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-17500CJ. nen", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr.. Bioscopen Alphen EURO 1: "Uit elkaar", da. beh. za. en woe. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, zo.4.30, 7.00 en 9.30 uur, za. en woe. aUéén 7.00 en 9.30 uur, 12 jr. Kindermatinee: "Herbie gaat naar Monte Carlo", za, z. ichtvc teil in 16 ji EURO 2: "Ashanti", da. 1.45, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur, 12 jr. Nachtvoorstelling:. Dezelfde op dezelfde tijd als Euro 1. EURO 3: "The China Syndrome", da. 1.30, 12 ji "The Mechar 2.00, 4.30,7.15 e i. 12.1 Bioscoop Voorschoten GREENWAY. "Waterscl ma., di. en woe. 8.15 uur 4.00 en 7.00 uur, zo. 4.00 "Jailhouse rock", vr. en 6.15 uur, al. Kindermatinee: "Hamm c@udc1 lieutus 10 september 1979 Honderd jaar geleden stond in de krant: -Uit Tunis komen zeer ongun stige berichten: de hongersnood aldaar, vooral in het binnen land, is verschrikkelijk. Ten ge volge van den slechten oogst heerscht er eene onbeschrijfelij ke ellende. Bij troepen trekt de bevolking naar de kuststreken en dagelijks ontstaan bloedige conflicten tusschen de uitge hongerde vluchtelingen en de grondeigenaarswier graan zij willen wegnemen. Velen bege ven zich naar de goed voorziene Algerijnsche markten, maar het aantal Tunesiërs, dat de mid delen heeft om graan te koopen. is zeer klein. De meesten gaan dan ook bedelen bij de Algerijn sche stammen. De regeering in Tunis heeft bovendien met geld gebrek te kampen en is genood zaakt particuliere leeningen te sluiten om in de behoeften van de begrooting te voorzien. - De obelisk van Cleopatra, die op de nieuwe Theemskade te Londen werd opgericht, is schoongemaakt en afgeioerkt. Het werk is uitgevoerd door Henry Browning, die de naald, na het schoonmaken, heeft be smeerd met een compositie van zijne eigene vinding, waardoor de verweerende invloed van water en lucht wordt voorko- Vijftiff jaar geleden: - De Chineesche autoriteiten melden, dat sovjet-strijdkrach ten de Chineesche verdedi gingslinie in het Mansjoeli-dis- trict hebben aangevallen. Er werd krachtig weerstand gebo den gedurende het gevecht, dat den geheelen dag aanhield en waarbij aan weerszijden vrij ernstige verliezen werden gele den.Tenslotte werden de Russen teruggeslagen. Ook worden ge vechten gemeld aan de Zuid- Oostgrens van Mandsjoerije. - Uit het merengebied van Tammerfors in Finland wordt melding gemaakt van een ern stige scheepsramp. Een stoom boot met tweehonderd passa giers aan boord is nabij ge noemde plaats tijdens een storm omgeslagen. Men vreest, dat tenminste 150 opvarenden den dood in de golven hebben ge vonden. Die golven hadden een hoogte van tien Meter. MAAR IN) Q& i -rofzieisjè! HUM? WAAR? IK ZI& gR GggNJ GAT IN JU WÊJO &Ar NOEAf Ut HOC, E.ÊAJS ouerdrwew 'mrj KQMMOü' ouwe JQNeew' FRED BASSET WAAR IS -IE ÖUJ' f Ze hebben nen genen dat ik s uit de struiken 2e den ten zeter 'datik nog daar Hier ben ik. EEND ZIK 2 wilde eendjes p in de buikholte ik perzik. Wrijf de De avonturen van Jommeke MeeJommeke, vooruitZoveel ronden als ge kunt uithouden Hop-hop Qelukkig kwartier. Nu en dan be- druipen en keren. Het rozeHalveer 2 ontvelde wat boter, boven laag j>l£PPIEPPICP

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25