weer twee gezichten Eén goede helft genoeg voor zege Hoogmoed kwam niet voor val QUICK BOYS LAAT MATIGE INDRUK ACHTER BIJ BONDSCOACH (I-I) Noordwijk schroeft Kozakken Boys uit elkaar Katwijk weer naar zege Oegstgeest behaalt verdienstelijke 1-1 tegen s-Gravenzande MAANDAG 10 SEPTEMBER 1979 PAGINA 17 SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDERDORP - De Racing Club Leiderdorp heeft in de thuiswedstrijd tegen Spakenburg weer eens zijn twee gezichten laten zien, die de tot nu toe ge speelde partijen duidelijk te herkennen waren. Immers, het seizoen werd tot nu toe veelal gekenmerkt door sterk af wisselende prestaties met als hoogtepunt de winst in het toer nooi voor zaterdag-eersteklassers en als dieptepunt de 4-0 neder laag in de eerste competitiewed strijd. Afgelopen zaterdag wisten de Lei derdorpers de ploeg van trainer Nico Miltenburg gedurende de eerste helft, volledig terug te dringen op eigen helft, maar in de tweede helft waren de rollen om gedraaid en kwam de hoofd macht van John Huguenin slechts toe aan enkele uitvallen. De overwinning (2-1) van de thuisclub mag dan ook benauwd worden genoemd, maar toch wel verdiend. Het spel van beide ploegen werd vanaf de aftrap goede service aan het publiek: zodra één van beide teams in balbezit was gekomen, schuwde men de aanval niet, zo dat zeer zeker de eerste twintig minuten aantrekkelijk aanvals- spel te zien was. Enkele verdedi gende, tactische maatregelen sprongen er toch wel uit. Zo week David Brandt geen meter van de gevaarlijke spits Piet Struik en bemoeide Dick van der Bijl zich nadrukkelijk met Ferry Ter Mors Aan de andere kant bleef Bert Koops angstvallig in de buurt van Jan van Duyn en schaduwde aanvoerder Jan van Diermen Benny Heemskerk Het resultaat van de vier persoon lijke duels bepaalde het gezicht wOBÊBÊÊ RCL-speler Fred. Pleyter (met snor) wordt door de achtergrond komt Bennie Heemskerk aangesneld. RCL won met 2-1 van de eerste helft. Waar Struik en Ter Mors, geen schaduw meer van de begaafde spelbepaler uit het nog nabije verleden, totaal onzichtbaar bleven, ontsnapten Van Duyn en vooral Heemskerk herhaaldelijk aan hun bewakers RCL drukte de bezoekende ploeg steeds verder terug en na dertien minuten was het raak. Linker vleugelverdediger Stef Hartog verdedigde verkeerd uit, Pierre van Gemerden lanceerde blik semsnel de op volle snelheid lig gende Heemskerk, die Jan van Spakenburgse verdediger onrechtmatig van de bal gezet.Op Diermen liet staan en beheerst 1-0 liet aantekenen. De roodwitten bleven in hoog tem po de veste van doel verdediger Van der Groep bestoken en di verse malen moest de Spaken burg-defensie aan de noodrem trekken om verder onheil te ver- komen. De uitvallen van de gas ten oogden redelijk gevaarlijk, maar bleven beperkt tot afstand schoten van o.a. Arjen van der Groep en Piet Struik, waar de weer betrouwbare Bram Brandt geen moeite mee had. In de 35ste minuut incasseerde RCL een welverdiende beloning: David Brandt bracht de bal bij Jan van Duyn, die haarscherp Ben Heemskerk in de diepte lan ceerde, die op zijn beurt met de buitenkant van zijn rechtervoet het net achter Van der Groep vond (2-0). Dezelfde Heemskerk besliste de strijd twee minuten voor de rust bijna definitief. Uit een van de vele vrije trappen rond het strafschopgebied bracht Van Duyn met veel effect de bal op het hoofd van de instormende Heemskerk, waarna het bruine monster op de paal belandde. Succesvol In de tweede helft bracht trainer Miltenburg enkele zeer succes volle wijzigingen aan: de falende Ter Mors werd vervangen door Aart Koelewijn, Struik ging naar de voor hem zo vertrouwde rech terspitspositie en Heynen nam plaats in het centrum, waar die volijverig ging storen, maar zich herhaaldelijk te buiten ging aan onbesuisde overtredingen en het mag bepaald onrechtvaardig worden genoemd, dat zijn team genoot Rik de Harder bij zijn eer ste overtreding jverd genoteerd door de niet overtuigend leiden de scheidsrechter Van der Horn, na een serie overtredingen van Heynen. Met name Piet Struik voelde zich weer helemaal thuis op de rech tervleugel en dreef zijn directe opponenten Rinus van Esen later zijn vervanger Nico Ooievaar herhaaldelijk tot wanhoop. Na 7 minuten in de tweede helft was Spakenburg terug in de wed strijd, toen de onbegrijpelijk vrij staande Stef Hartog de bal in de doelmond lepelde, waar Piet Struik klaarstond om 2-1 op het bord te brengen. De Spakenbur gers bleven hierna een groot overwicht houden, maar verder dan de individuele acties van Piet Struik kwam men niet. Aan de andere kant verschenen Rinus van Es en Ben Heemskerk vrij voor Van der Groep, maar meer gevolgen dan de 2-1 nederlaag had dit voor de moegestreden Spakenburgse ploeg niet. RIJNSBURG - Rijnsburgse Boys liep uiteindelijk niet in de val,die de ploeg zaterdagmiddag in de tweede helft van de confrontatie met ONS voor zichzelf opzette. De hoogmoedige houding, die de vol gelingen van Herman Wijnands zich in de slotronde van die twee kamp meenden te moeten aanma tigen, veroorzaakte een onnodig lange periode van ongewisheid over het finale resultaat. Pas vijf minuten voor het einde van het gevecht bracht Anne Ouwersloot ONS de eindstoot (2-0) toe. die de Friezen uit oogpunt van het krachtsverschil feitelijk voor de pauze al hadden moeten Rijnsburgse Boys ging op eigen grondgebied te lang voorbij aan het einddoel van de wedstrijd: de overwinning. De geelzwarte équipe bracht voor de doelwisse- ling medepromovendus ONS weliswaar met onthutsend ge mak aan het wankelen, maar liet eenvoudig na het goede voorbe- reidingswerk in klinkende munt om te zetten. "En omdat het voor rust allemaal zo vlot liep, gingen my n spelers de zaken na de pauze overschatten", mopperde RBB- trainer Herman Wijnands later. "Ik heb ze er in de pauze nog zo voor gewaarschuwd. Blijf gecon centreerd, blijf attent, heb ik ze toegeroepen" Roepende Herman Wijnands ervoer echter naderhand, dat hij tijdens de on derbreking niet meer dan een roepende in de woestijn was ge weest. Tot zijn ontzetting be merkte de oefenmeester dat bij zijn pupillen te zeer het fnuiken de idee "We zullen ONS in de tweede helft wel even platwal- sen" had postgevat. De Rijnsbur gers kwamen evenwel bedrogen uit. Want weliswaar gaven de be woners van de Noordwijkerweg ook in de tweede helft de toon aan, maar dat overwicht belette LEIDEN - Katwijk boekte zaterdag de tweede zege in successie in de derde klasse. De Katwijkers klopten SVPTT met 1-0. SIZO boekte een fraaie 4-2 overwin ning tegen het Zaanse PSZ Katwijk-SVPTT 1-0 In de eerste helft was er sprake van een ge- lijkopgaande wedstrijd. Arnold Boers kreeg in de openingsfase een goede mogelijkheid om de score voor Katwijk te openen. Na een kwartier spelen maakte de Katwijkse équipe van trainer Van der Zeeuw een kleine inzinking door. Hierdoor kreeg SVPTT in een kort tijdsbestek een paar doelrijpe kansen. Goalie Rein Kazius verdedigde echter met veel flair zijn doel. Na de pauze pakte Katwijk de zaken energie ker aan en het was Adri Koele wijn die uit een corner van Gert Pronk Katwijk op de beslissende voorsprong zette. SIZO-PSZ 4-2 De jeugdige Ed Doeleman was de grote man bij de Hillegomse ploeg. Nadat de pauze was ingegaan met een 0-1 achterstand voor SIZO leidde Doeleman zijn team naar de zege Eerst bediende hij Louis Lem- mens op maat: 1-1, terwijl hij zelf de tweede SlZO-treffer vcor zijn rekening nam. Nog vond Doele man het niet genoeg want achter eenvolgens Jan Keyzers en Eltjo Vyn kregen de bal van Doeleman op een presenteerblaadje aange boden: 4-1. LEIDEN - In de zaterdag-vier- deklasse bleef SC Lisse onge slagen. Het Leidschendamse SEV incasseerde een minie me 1-0 nederlaag. Oegstgeest blijft het goed doen. Tegen 's- Gravenzande behaalde de ploeg van Hans Verkuylen een verdienstelijk gelijkspel: 1-1. Randstad Sport revan cheerde zich voor de neder laag van vorige week. MW'27 was het slachtoffer 3-0. Sleu tels verloor kansloos van Rohda '76. SC Lisse-SEV 1-0 De thuis ploeg gaf in de eerste helft de toon aan en slaagde er na tien minuten in om via een treffer van Gerard van Beek een voorspong te nemen. On danks het overwicht zag SC Lisse geen kans meer om te scoren. Gerard van Beek mis te in de tweede helft een kwartier voor het einde nog een strafschop Oegstgeest-'s-Gravenzande 1-1 In de eerste helft kon Oegstgeest nog redelijk uit de voeten komen. Een fraaie treffer van Peter Hogewoning was daarvan het bewijs. Pal daarop maakten de bezoekers gelijk. Na de rust waren beide partijen aan elkaar gewaagd. s-Gravenzande toonde zich de beter voetballende ploeg; Oegsteest eiste met enkele gevaarlijke counters de beste scoringskansen voor zich op. Sleutels-Rohda '76 1-3 Sleutels kende weliswaar een goede start maar slaagde er niet in het overwicht met doelpun ten te bekronen. Rohda daar entegen scoorde wel. Via een treffer van De Jong nam de ploeg de leiding. Een misver stand in de Sleutels-defensie was de oorzaak dat Rohda tot 0-2 kon uitlopen. Na de rust startte de thuisploeg een ge weldig offensief. Door een fout van doelman Lepelaar kwam Rohda op 0-3. Jan van der Berg redde vlak voor tijd de eer voor Sleutels. Randstad Sport-MVV'27 3-0 Vooral via de impulsen van Aad Keyzer heeft de Voor- schotense club zich gerevan cheerd voor de nederlaag van vorige week. In de eerste helft zette de thuisclub MVV met een. onder druk. Via twee tref fers van Keyzer werd een 2-0 voorsprong genomen. Na de rust vergrootte Paul Politiek de Voorschotense voor sprong tot 3-0. MW probeer de toen nog via een alles of niets offensief een treffer te forceren maar dat mislukte door het uitstekende kee perswerk van doelman Key- niet dat de Snekers bij tijd en wijle nadrukkelijk naar de 1-1 (Nico Zwaan had RBB in de 24ste minuut op voorsprong gebracht) konden solliciteren. De uit de goal onzekere RBB-goalie Cees Star moest bijvoorbeeld twee maal handelend optreden op de momenten dat Ruurd Heerschop en invaller Boersma vlak voor hem opdoken, terwijl hy daarna 'Vrouwe Fortuna' innig mocht omhelzen, toen Fokko de Boer de lat trof. Al die gebeurtenissen waren het gevolg van de hautaine instelling, die RBB na het pauzesignaal aan de dag legde. ONS. dat in de eer ste periode volledig monddood was verklaard, kreeg juist door het gebrek aan concentratie aan Rijnsburgse zijde de gelegenheid tot inspraak in het wedstrijdbe- leid. Iets, dat zelfs ONS-coach Gerrit Bil na de ontwikkelingen in de eerste 45 minuten ("we wer den toen volledig weggespeeld") niet meer had voorzien. De noordelingen hadden immers in die fase geen moment een af doend antwoord gevonden op het gedurfde spelconcept van de mannen uit de bollenstreek. Li bero Wil Groenendijk hield zich per definitie voor zijn achterste lijn Anne Ouwersloot, Lijs van Egmond en Leo van Delft op, zo dat hij als extra steunpunt van het middenrif fungeerde. Waar door rechtermiddenvelder Ruud v.d. Voort alle mogelijkheden werd geboden 'diep te gaan'. De Lissenaar greep die door hem zo gewenste ruimte aan om in sa menwerking met Piet Haasnoot, Henk v.d. Zwan en de steeds op komende Anne Ouwersloot voor paniek in de Friese gelederen te zorgen. ONS leek te bezwijken onder de Rijnsburgse pressie. Voor het heiligdom van de eminente doelman Piet Beuzenberg miste RBB evenwel vaak de juiste voortzetting. Toegegeven, de goed meevoetballende centrum- aanvaller Henk v.d. Zwan had na vijf minuten dan wel de pechdui- vel op zijn weg ontmoet toen hij de onderkant van de lat trof, maar in andere gevallen (Van der Voort, Van der Zwan, Toet) moesten de Rijnsburgers de schuld voornamelijk by zichzelf zoeken dat de logische 1- 0 nog zo lang uitbleef. Pas na 24 minuten ontdekte Nico Zwaan de openingstreffer, die de basis had moeten vormen van een ruime overwinning. De ar rogantie, die RBB in de tweede rondgang tentoonspreidde, stond een monsterscore echter in de weg. Nadat eerst invaller Cor Vreugdenhil (voor de zwakke Gé Perfors) tegen de paal had ge kopt, moest Anne Ouwersloot er tenslotte, na een flitsende één twee met Piet Haasnoot, aan te pas komen om te verhinderen dat in Rijnsburg 'hoogmoed niet voor de val kwam*.. GERARD VAN PUTTEN KATWIJK - De Quick Boys spelers hebben zaterdagmiddag een uit stekende mogelijkheid laten liggen om zich in de amateurse lectie van Nederland te spelen. Onder toeziend oog van één van de bondscoaches, Bert van Lin- gen, ("Ik kwam in eerste instan tie voor DOSK-middenvelder Ab Spielhagen") kon met name Nico Kuyt ("Hij komt nogal eens voor in onze rapporten") be paald niet imponeren. De Katwijker die normaliter op het middenveld staat, startte tegen DOSK als linkervleugelverdedi ger. Een experiment dat bepaald niet geslaagd kan worden ge noemd, want Kuyt faalde in de eerste helft op de voor hem onbe kende plaats en hoewel hij na rust beter tot zijn recht kwam op zijn vertrouwde stekkie, het midden veld, zal de naam Kuyt waar schijnlijk niet meer voorkomen op het briefje van Van Lingen. De oefenmeester zag in sportpark Nieuw-Zuid overigens een bij zonder matig acterend Quick Boys met een beter combinerend DOSKampen een 1-1 deling overeenkomen. De dit jaar bij de Kampense ploeg in dienst getre den trainer Jacob Botter sprak dan ook terecht over een teleur stellend resultaat, want vooral in de eerste episode van het saaie duel kreeg zijn équipe legio kan sen om met meer dan één doel punt verschil de rust in te gaan. "Het was onbegrijpelijk dat mijn jongens zich na de 1-0 in de ver dediging terugtrokken. Ze had den juist toen moeten doorgaan, want Quick Boys was rijp voor een tweede tegentreffer bekri tiseerde Botter de speelwijze van zijn pupillen. De Katwijkers mochten inderdaad hun handen dichtknijpen dat ze na vijfenveertig minuten voet ballen slechts met eén 0-1 achter stand de kleedkamer hoefden op te zoeken. Werkelijk niets klopte ervan de opbouw bij Quick Boys. In de beginfase konden alleen Teun van der Plas en Kees van Rooyen op de rechtervleugel zich nog een beetje onttrekken van de matige voorstelling. Nico Kuyt leverde vrijwel alle ballen direct in bij de tegenstanders, terwijl Hans en Jaap van Duyn driftig probeerden daaraan mee te doen. Het openingsdoelpunt werd dan ook volkomen terecht door het zo succesvol gestarte DOSK (5-1 ze ge op debutant IJmuiden) ge scoord. De talentvolle midden velder Ab Spielhagen werd na zo n goed half uur spelen weer eens diep aangespeeld en be diende vervolgens ploeggenoot Dik Kroon precies op maat 0-1. Het was een doelpunt dat logi scherwijs voortvloeide uit de tac tiek die DOSK-coach Botter van te voren had uitgestippeld. "Want", bekende hij na afloop "ik startte met twee spitsen, omdat die gewoonlijk door veel te be wegen de noodzakelijke ruimte creeren voor mijn diepgaande middenvelders Spielhagen en De Lange. Alleen verliep de wissel werking tussen die twee niet per fect en daar maakte die nummer zes (Kees van Rooyen) in het be gin goed gebruik van". Na de spelhervatting kon de forma tie van trainer Lagendijk pas echt aan terugkomen denken. Met Ni co Kuyt weer op het middenveld moest de Kampense doelwachter Wim Duiveman na zo'n tien mi nuten voor de eerste maal han delend optreden. Het schot van Fred Eijsberg pareerde hij uit stekend, maar nadat eerst nog Mart van der Plas een één tegen één situatie niet in een doelpunt had weten om te zetten, stond in 13de minuut Nico Kuyt aan de basis van de gelijkmaker. Uit een vrije trap plantte hij de bal op het hoofd van aanvoerder Arie Haas noot die doorkopte naar Mart van der Plas, die vallend zijn tweede seizoenstreffer en de gelijkmaker kon begroeten. Hoewel DOSK daarna de greep op het midden veld terugkreeg, stond doelman Theo Guyt een tweede Kampen se treffer in de weg en daarmee liet hij als enige Katwijker een goede indruk achter bij Bert van Lingen. "Want", meldde deze na afloop "zijn naam kom ik in Zeist misschien nog weieens tegen in de amateurselectie van Jong Oranje" HERMAN POOS Quick Boys-spits Mart v.d. Plas.de maker c Cor van der Weerd uitverdedigt. i de enige Katwijkse treffer .kijkt aandachtig toe hoe zijn bewaker WERKENDAM - In de loop der ja ren zijn Noordwijk en Kozakken Boys al vele, vele malen op elkaar gebotst. En wat de uitslag ook was, altijd had het lichtvoetige Noordwijk het zwaar, vooral in de uitwedstrijden als de Kozak ken onstuimig op hun inzet en fy sieke macht gingen leunen. Altijd. Behalve afgelopen zaterdag Voor het eerst beleefden de roodwit ten in het roerige dorp aan de Merwede een vrijwel zorgeloze dag. Met opvallend gemak schroefden de mannen van Eel- man de Werkendamse linies uit elkaar en de Kozakse lichaams kracht bleek dit keer een bot en ontoereikend wapen. De cijfers 0-3 waarmee de krachtmeting eindigde, waren dan ook zeker niet geflatteerd. De soepele wijze waarop Noordwijk het Werkendamse verweer tot gort vermaalde, was ook daarom ver rassend, omdat het nog steeds een tikje borrelt in de roodwitte gele deren. Veertien dagen geleden scherpte het Noordwijkse "op standje" Ruud Bröring(32) in een interview in deze krant de ver houding tussen jong en oud in de ploeg even ferm aan. Daar was niet iedereen gelukkig mee. Kees Karstens: 'Die Bröring met zijn gepraat over inzet..Jk ben er in zekere zin het slachtoffer van, want het kostte mij mijn plaats in het eerste". Trainer Eelman:"Ik vond het on nodig gepolariseer van Bröring. Van hem, met zijn ervaring en opleiding, had ik een wat door- dachtere benadering verwacht. Met sommige dingen moet je voorzichtig zijn in een gemeen schap als Noordwijk. Verder zeg ik er niets over. We moeten weer verder". Het moet gezegd dat Bröring, on danks de last van zijn jaren zeer nuttig speelde, bij vlagen zelfs uitstekend. Nu bood de rom- melpotterig optredende Kozak ken-defensie, een linie die met touwtjes, plakband en paperclips aan elkaar leek te zitten, hem ook tal van mogelijkheden. Brörings verdienste was dat hij er ook in derdaad profijt van trok. Zo bijv. in de elfde minuut. De aan zet van de aanval kwam van Van der Veen, Bröring speelde zich op links vrij, lanceerde een parel van een voorzet even voorbij de tweede paal waar Suttorp de bal netjes terugkopte op Bogers die met een rustig tikje scoorde. Een treffer van bijna klassieke make lij. Eelman: "Op de training heb ben we er al vaak op gestudeerd, nu kwam het er dan in de prak tijk eens uit". Een minuut later gaf Boot van rechts goed aan, Bröring stuurde de bal secuur langs doelman Ot- tevanger en het zou 0-2 zijn ge weest als de paal niet als spelbre ker had gefungeerd. Maar de hemel blééf niet onbewolkt voor Noordwijk. Hoe moeizaam de Werkendammers elkaar ook vonden, zij vlochten toch een of fensief je in elkaar dat Albert Spaa nderman en zijn ma ten voor problemen zette. De Noordwijkse defensie speelde wel vrij redelijk, maar was allerminst waterdicht. Eelman: "Er zijn nu jongens bij als Sluys en Van Beveren. Een heid is iets dat moet groeien, dat kost tijd" Er kwamen voortreffelijke kansen, voor Schouten en voor Van Vuu- ren, de enige constant-gevaarlij ke Kozakse aanvaller. Al leende Werkendammers deden er niets mee. In de 27ste minuut kwamen zij heel dicht bij de ge lijkmaker. Van Vuuren schoot op rechts tegen Van der Veen aan en de Leidse scheidsrechter Dick Sie- ra zag daar een strafschop in. Tussen Van Vuuren en Van der Veen zat te veel ruimte om het als aangeschoten hands te kunnen aanmerken"). Van Vuuren schoot de penalty echter te kalm in en Dortmund redde schitterend. Een minuut later had Noordwijk zijn antwoord klaar. Uit een vrije schop joeg Jan Willem Bogers, de grote man in de roodwitte aan val, de balsnel naar het hoofd van Sjoerd Boot die de bal vol trof: 0-2. De Kozakse defensie had toen kennelijk een "baaiminuut" op genomen, want die stak nu wer kelijk geen been of hoofd uit. Bij rust leek de strijd gelopen. Al leen als Kozakken Boys er in zou slagen zijn energie tot ontbran ding te brengen, had Noordwijk nog enig gevaar te duchten. Heel eventjes leek het daar op toen Schouten in de achtste minuut uit een voorzet van Van Vuuren de paal trof. Maar het vuur doofde snel. Eelman: "Het weer was be slist in ons voordeel. In een broeierige atmosfeer boor je niet zo gemakkelijk al je krachten Negen minuten na rust begroef Bo gers alle Kozakse illusies. Souve- rein maakte hij de bal vrij en met een fenomenale kogel op heu phoogte klopte hij doelman Otte- vanger kansloos: 0-3. Daarna dreigde het nog even on prettig te worden, omdat de Ko zakken uit irritatie over hun ei gen onmacht toch weer fors hun kracht gingen gebruiken. Arbiter Siera hield de zaken echter stevig in de hand. Bas Klop en Leeggan- gers slingerde hij wegens unfaire charges op de bon. Van der Veen en Boot deden in die fase overi gens met hun tegenstander ook dingen die ze niet ran hun moe der hebben geleerd. Manuputty en Bogers werden nog vervangen door Korsten en Van Dijk. Noordwijk dus met vliegend vaan del en slaande trom naar huis. Zou die kei die Bröring in dte stille vijver wierp dan toch uan nut zijn geweesC RUUD PAAUW

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17