Jeugd-trio leidt UYS naar winst op Xerxes Sjardijn velt Lenig en Snel Hillegom en Yan Nispen delen Roodenburg met neus op feiten Blauw Zwart op dreef LFC geeft onnodig zege uit handen (3-3) SC Lisse: geen geluk LDWS KANSLOOS TEGEN YERBURCH ROTTERDAM - Hans van Leeuwen behoort tot de catego rie voetballers die nogal eens geringschattend wordt be keken. Hij is klein, oogt licht en vooral héél jong, waar door hij soms erg denigrerend wordt benaderd door zijn tegenstanders. Die voegen hem dan uitspraken toe als "heb je je lolly bij je?" en "wij speelden al, toen jij nog aan de smarties zat". Op die manier werd Van Leeuwen vorig seizoen met name in Rot terdam tegemoet getreden door geroutineerde tegenstanders, die hem daarmee al half in de zak dachten te hebben. Soms was dat inderdaad het geval en bleek de jonge UVS-er geïntimideerd, an dere keren raakte hij daardoor juist geprikkeld. Zelden echter was de vleugelspeler zó gemoti veerd als gisteren. Uitgerekend in Rotterdam beleefde Hans van Leeuwen op zijn niveau een top dag. De voetballer die in de sei zoensopening tegen VUC "ner gens" was geweest, leidde UVS in het tweede competitietreffen naar de zeer verrassende 1-3 mar ge bij Xerxes. Winst die tenslotte DEN HAAG - Roodenburg is in de uitwedstrijd tegen HW via een 4-2 nederlaag met de neus op de feiten gedrukt. De confrontatie maakte duidelijk dat in het elf tal van trainer Mouter geen en kele voetballer met overzicht loopt. Mischien dat de terugkeer van Hans Tisseur op het middenveld (nu Maarten van Kooperen zijn rentree maakte als laatste man) de Kooiclub nieuwe impulsen kan geven. Het gemis van een man als Tisseur was gisteren overduidelijk. De Leidenaars brengen weliswaar veel werklust op, maar er is verder weinig in zicht in de ploeg te bespeuren. Al na twee minuten kreeg Rooden burg een geduchte tegenvaller te verwerken. HW-middenvelder Menso van Meurs schoot van de rand van het strafschopgebied op het Roodenburg-doel. De bal leek een prooi voor keeper Sjaak Nievaart te gaan worden maar het ronde object kaatste via het li chaam van Chris van der Linden, in de andere hoek dan waar Nie vaart zich had opgesteld, in het doel: 1-0. Het sterke spel van HW en vooral van Van Meurs deed trainer Mou ter besluiten Ton Nieuwenburg, in plaats van Peter van Houten, op Van Meurs te zetten. Niette min bleek Van Meurs vijftien mi nuten later in staat Marc van Loenen op maat op het hoofd te bedienen, die alleen hoefde te knikken: 2-0. Deze treffer had een verlammende werking op Roodenburg, dat zonder het be kende overzicht vocht voor wat het kon en de stand wist te halve ren. Op een pass van Richard Klein ging Ed Strijk goed door maar hij werd door Pieter Marij- nen binnen de lijnen tegen de vlakte gewerkt. Scheidsrechter Van der Kolk kende terecht een penalty toe die door Aad de Groot werd benut. Roodenburg kwam in de tweede helft uitstekend uit de startblok ken en wist zich in die beginfase enkele mogelijkheden te creëe- ren (John de Wetering). Na een kwartier zakte Roodenburg ech ter weer terug naar het niveau van voor de pauze. Toen Aad de Groot in het strafschopgebied hands maakte en Paul Entrop uit de penalty scoorde was Rooden burg een geslagen ploeg. Met Aad de Groot hierna in de spits gepos teerd, vielen er achterin gaten, waarvan Dick Peschar gretig ge bruik maakte: 4-1. Ronald Gul- demeester gaf de stand voor zijn ploeg, vlak voor tijd, een iets gun stiger aanzien: 4-2. FRED SEGAAR werd vastgehouden door de oude kern. Door doelman Sloos, die een strafschop stopte, en door de tien man die overbleven nadat Bert Kort, "ik had even mijn hoofd er niet bij", uit het veld was gestuurd. Bewondering Het was de enige schaduw die bleef hangen over het hoofdklasse duel, waarin de Leidse jeugd zo opvallend had gepresteerd. Op het moment dat in de bestuurs kamer met Faas Wilkes de oude voetbalglorie werd geëerd (hij werd erelid van Xerxes) sprak Gerard Desar vol lof over zijn "pupillen" Van Leeuwen, Faber en Koenen. Zij hadden een klas se-prestaties afgeleverd, die be wondering had afgedwongen. "In de eerste wedstrijd hebben we zonder hen gespeeld", zei de oefenmeester doelend op Faber en Van Leeuwen, "maar nu wa ren ze eenvoudig fantastisch" Het was een constatering die niet eens overdreven kon worden ge noemd. Van Leeuwen en Faber riepen bij tijd en wijle herinne ringen op aan het duo Verver- Van Putten, dat in bevliegingen een tegenstander stuk kon spelen en Dick Koenen manifesteerde zich op het middenveld als de man die spelbepaler Theo van Seggelen (nog altijd op de Uni- versiade in Mexico) adequaat kan vervangen. Koenen bereidde op intelligente wijze de twee eerste treffers voor, Van Leeuwen en Faber (2x) toonden zich op de be slissende momenten uiterst koelbloedig, en dolden daarbij nog vaak met hun directe oppo nenten óók de totale rolverwisseling die na dien plaatsvond. Nadat Hans van Leeuwen, slim weggestuurd door Koenen al vrijwel vanaf de aftrap de 0-1 diagonaal had gevonden, ging de Leidse ploeg voetballen op de manier waarop VUC zich twee weken eerder in de Kikker polder had gepresenteerd met dat voor UVS zo fatale gevolg. Xerxes, zelf aan de competitie be gonnen meteen 4-0 "uit"-zege bij AFC, zag zich geconfronteerd met een hangende tegenstander die alleen als er ruimte was, pijl snel wegdook in de tegenstoot en die alle fouten attent afstrafte. Gewoonlijk is dat óók van Xerxes het geliefkoosde spelletje, maar dat kon nu niet worden uitge voerd omdat die eerste tegengoal al zo snel was gevallen. De Rot terdammers moesten het spel dus gaan maken en dat konden ze niet. Integendeel. Bij het langdu rige zoeken naar de openingen werd te vaak balverlies geleden. Nog twee keer met fataal gevolg. Eerst stuurde Koenen via een snelle één-twee Van Leeuwen de vrije ruimte in en na diens voor zet scoorde Faber (36ste minuut, bij de derde of vierde gerichte Leidse aanval), later leidde een vrije trap van Hans Neuteboom een spelletje prijsschieten in van de twee jeugdige aanvallers, van wie Faber tenslotte onfatsoenlijk hard de 0-3 binnenschoot (54ste minuut). Noodgreep Xerxes-UVS leek daarmee al "ge lopen", maar de Leidse ploeg zou onverwacht toch nog voor problemen worden gesteld. Met Hennie Huigen en oud Zwart Wit -speler Lobman als vervangers voor De Vries en De Winter, aan alle kanten voorbij gelopen door Van Leeuwen, ging Xerxes over op het systeem van de lange ha len. Elke bal werd door het lucht ruim naar het centrum geëxpe dieerd, waar Lobman "door" of terug moest koppen. Een noodgreep voor de combina- tieploeg (Désar: "Xerxes komt toch bij de eerste drie, let maar op"), maar de andere speelwijze hield voor UVS wel gevaren in. Dat bleek al toen Piet Mieremet zijn been te hoog opzwaaide te gen Cor Huigen, wat arbiter van Haasteren te zwaar bestrafte met een penalty (Peter Nipius scoor de 1-3 in de 64 ste min.) en het werd tien minuten later onder streept toen Henskens de bal wegsloeg. Die elf-metertrap van Frans Meijer werd door Sloos echter knap gekeerd, waarmee de doelman een belangrijke redding verrichtte. Temeer omdat even tevoren Bert Kort u it het veld was gezonden nadat hij laatste man Hoogervorst tegen de grond had gelopen. "Bij het opstaan sleepte ik hem mee", aldus Kort, wiens verwijdering overigens geheel niet in de sfeer van de wedstrijd paste. Met tien man bepaalde UVS zich daarna tot consolideren, waarbij alleen Faber en Van Leeuwen aanvallend nog incidenteel van zich deden spreken. Désar gunde ze dan ook alle lof ("Klasse van die jonge knapies"), maar bleef reëel. "Want ze moeten nog wel hun mentaliteit verbeteren. Ook als het misgaat, moeten ze blijven voetballen" PAUL DE TOMBE Discipline En niet alleen dat was opmerkelijk in de confrontatie Xerxes-UVS, er waren nog wel een paar opval lende zaken te bespeuren. De herstelde discipline in de laatste linies bijvoorbeeld, waar met middenvelder Hans Kruit en vooral met laatste man Hannaart ook een brok broodnodige rust was teruggekeerd, maar ook de bliksemstart die UVS kende en WASSENAAR - Blauw Zwart heeft zich via een 2-0 zege op Texas DHB weer hersteld van de ne derlaag van vorige week tegen Roodenburg. De ploeg van trai ner Timmer toonde zich de ge hele wedstrijd de betere ploeg en zegevierde dan ook volkomen verdiend. De Hagenaars zijn in deze confron tatie slechts éénmaal gevaarlijk geweest. Benn-e Roode bracht de donkere Pablo Plak in stelling, die echter de Wassenaarse doel man Peet Pieterse op zijn weg vond. Daarna was het alleen Blauw Zwart wat de klok sloeg In de 20ste minuut kwam de LFC nieuweling Frans van Veen legt aan voor een schot op het Oranje plein-doel. Het duel eindigde in een 3-3 gelijkspel. thuisploeg via een treffer van Wim Tolido aan de leiding. Frank Karremans stuurde de rossige Wassenaarder in de ruimte en maakte doeltreffend van deze mogelijkheid gebruik. Tien mi nuten werd Pieter Donath in het Haagse strafschopgebied onder uit gehaald en de toegekende pe nalty werd door Wim Tolido feil loos benut. Na de rust bleef de thuisclub heer sen. De Wassenaarse frontlinie wist weliswaar vele kansen te creëren maar de koelbloedigheid (Ruud Timmer miste voor open doel) om de fraai opgezette aan vallen te verzilveren ontbrak LEIDEN - LFC heeft tegen Oran jeplein onnodig de overwinning uit handen gegeven. Op het mo ment dat LFC-spits Collee een kwartier na rust de stand op 3-2 in het voordeel van zijn club had gebracht en Mulder van Oranje plein wegens aanmerkingen op de leiding uit het veld werd ge stuurd, leek de wedstrijd defini tief beslist. Het pakte echter heel anders uit. LFC verloor daarna de greep op het duel en de strijd ein digde met een 3-3 gelijkspel. Na een goed begin werd de zondag tweedeklasser door de uitblin kende Nieuwenburg op een 0-1 achterstand gezet. Het betekende voor- Oranjeplein het sein om door te gaan, terwijl LFC terug zakte. Halverwege de tweede helft kwam dan ook de verdiende 0-2 tot stand. Doelman Henk van de Wetering aarzelde bij het on derscheppen van een hoekschop en Spronsen maakte daar attent gebruik van: 0-2. Na rust waren de rollen omge draaid. Op links brak Gubler door, die de bal op tijd afgaf aan de vrijstaande Bles Zuma. De linksbuiten schoot hard en laag in (1-2). Vanaf dat moment ging alles bij de formatie van trainer Zoetemelk ook soepeler en de gelijkmaker liet niet lang op zich wachten. Een corner werd door de Oranjeplein-defensie slecht weggewerkt, waardoor Piet Gubler voor 2-2 kon zorgen. In de vijftiende minuut van de tweede rondgang was het an dermaal Piet Gubler die aan de basis van het LFC-doelpunt stond. De zeer actieve midden velder passeerde drie man, speelde de bal door de benen van de vrije verdediger van Oranje plein naar Collee die beheerst scoorde, 3-2. Enige spelers van Oranjeplein konden dit maar moeilijk verwerken en Mulder maakte dit te nadrukkelijk ken baar, waardoor hij vroegtijdig de kleedkamer moest opzoeken. Met één man meer slaagden de Leidenaars er niet in om de voor sprong uit te bouwen. Integen deel, uit een toegekende corner kopte Nieuwenburg de gelijk maker achter de zwak ingrijpen de doelman De Wetering. FRANS LAMBERS WIELRENNEN - Bert Ooster bosch heeft zaterdag de interna tionale wielerronde van Midden- Zeeland voor professionals op zijn naam gebracht. Enkele kilo meters voor de finish van het 205 kilometer lange parcours, ging Oosterbosch alleen weg, onbe reikbaar voor de favorieten Raas en Priem. WIELRENNEN - De 42-jarige ama teurrenner Toon Rutten, is zater dagnacht overleden aan de ver wondingen, die hij opliep bij een val tijdens een wedstrijd in Hel- lendoorn. ATLETIEK - Bij de internationale wedstrijden in Gateshead is Bea Wiarde eerste geworden op het onderdeel discuswerpen. Met haar 52 meter was zij de enige die de 50-meter lijn passeerde. TURNEN - De Nederlandse da- mesturnploeg heeft in Boedapest de interlandwedstrijd tegen Hongarije met 364.70 tegen 373.65 verloren. LEIDEN - Frans Sjardijn van Lug- dunum had er gisteren in het duel tegen het Haagse Lenig en Snel weer eens ouderwets zin in. Met drie doelpunten stond de wispel turige spits aan de basis van de uiteindelijke 4-2 zege die de Kik- kerpolderbewoners behaalden. Een knappe zege van de Leidse ploeg, die dit seizoen een van de voornaamste titelkandidaten lijkt te zijn in de tweede klasse Desondanks kleefden er gisteren nog wel enkele schoonheids foutjes aan het Leidse spel. Zo was het onbegrijpelijk dat Lug- dunum een snel verkregen voor sprong weer even vlug uit han den gaf. De voorsprong was als volgt tot stand gekomen: na een kwartier spelen stuurde Koos Bekooy precies op tijd Sjardijn de diepte in: 1-0, terwijl vijf minuten later de blonde spits gretig profiteerde van een verkeerde terugspeelbal van de Hagenaar Ton 's Graven- dijk (2-0). Deze 's Gravendijk schudde Lugdunum wel meteen weer goed wakker. Ongehinderd door de Leidse verdediging hal veerde hij met een knappe boog- bal nog in dezelfde minuut als de tweede Leidse treffer de Haagse achterstand. Blijkbaar was deze waarschuwing nog niet afdoende want Lugdu num zakte, zeker in vergelijking met de eerste twintig minuten, schrikbarend terug. Wel ging de bal af en toe knap rond maar echt veel beweging en diepte was er in het spel van de Leidenaars niet meer te ontdekken. LenS, vorig jaar nog acterend in de eerste klasse, putte hier moed uit en kwam zowaar enkele minuten voor rust op gelijke hoogte. Nol Janssen strafte treuzelen van laatste man John Zee onbarm hartig af (2-2). Lugdunum bleek in de tweede rondgang wel degelijk van zijn fouten te hebben geleerd. Nu werd er wel de volle 45 minuten geconcentreerd gespeeld, zodat LenS in feite weinig meer te ver tellen had. Sjardijn (prachtige kopbal) en Bekooy brachten Lugdunum in veilige haven. Ro bert Noordeloos van LenS ten slotte mocht na de tweede boe king, die hem ten deel viel, de kleedkamer opzoeken. Frans Sjardijn kopt op sublieme wijze de derde treffer van Lugdunum in de Haagse touwen. Op de onderste foto is Lens doelman Van der Lans kansloos gepasseerd. Lugdunum dink binnendijk won duidelijk met 4-2. LEIDEN - De zondag-derdeklas sers Hillegom en Van Nispen deelden gisteren de punten. Het bleef zoals het begon in de streek- derby: 0-0. VVSB leverde een goede prestatie door BEC uit Delft een 1-0 nederlaag te bezor gen. SJC was minder gelukkig. Voor de tweede rnaal leden de Noordwijkers een nederlaag. Ditmaal 'toonde RKDEO zich sterker 0-1Teylingen kon ook nog niet tot winst komen. Wel sleepte de Sassenheimse formatie het eerste punt in de wacht. Tegen Ouick uit Den Haag werd met 0-0 gelijkgespeeld. Hiilegom-Van Nispen: 0-0 De uit eindelijke puntendeling was een terechte afspiegeling van het ver toonde spel. Voor rust had Van Nispen een overwicht, terwijl in de tweede helft Hillegom het heft meer in handen nam. Er was sprake van een echte streekder- by. Vrij pittig maar desondanks geen gemeen spel van beide kan ten. Echt uitgespeelde kansen kregen Hillegom en Van Nispen maar zelden. Toch waren er na de pauze een paar hachelijke mo menten voor beide doelen. Zo knalde halverwege de tweede helft Hans Keijzers de bal steen hard op de lat van het Hillegomse doel. Ook Hillegom liet zich ech ter niet onbetuigd. Het was vlak voor tijd And ré Schrama, dig een mooi schot gekeerd zag door de doelman van Van Nispen: Tino de Groot. RKDEO-SJC: 1-0 SJC was voor tenminste een punt naar Noot dorp afgereisd. Daarom kozen de Noordwijkers voor een wat af wachtende tactiek. Dit plan werd echter al snel in duigen gegooid, want binnen zes minuten stond SJC al op achterstand. Ondanks deze tegenvaller bleef SJC met snelle tegenstoten gevaarlijker dan RKDEO. Hans Kaspers had tweemaal een mogelijkheid om zijn ploeg op gelijke hoogte te brengen maar beide keren richtte Kaspers net niet scherp genoeg. Ook in de tweede helft probeerde SJC van alles maar het technisch betere RKDEO gaf de voor sprong niet meer uit handen. Overigens speelde in tegenstel ling tot andere berichten ex- Sparta speler Anton Marijt niet mee in de Noordwijkse gelede- VVSB-BEC: 1-0 Misschien had een gelijkspel de verhouding beter weergegeven. De Delftse equipe, vorige week nog met 1-4 afge droogd door Hillegom, speelde namelijk een redelijke partij voetbal maar miste duidelijk stootkracht in de voorhoede. Na tien minuten spelen mikte Theo van den Burg van VVSB net naast het doel. In de twintigste minuut was het wel raak: Peter SPORT van der Klugt liet een voorzet los waarna Ab van den Burg 1-0 liet aantekenen. Na deze opsteker bleef VVSB iets gevaarlijker dan BEC dat zich in feite geen enkele serieuze scoringskans wist te creeëren. Na de thee een gelijk- opgaande wedstrijd met voor VVSB nog één grote kans om de zaak helemaal te beslissen. Maar Ad van der Togt schoof de bal net naast het BEC-doel Teylingen-Quick: 0-0 Teylingen, wakker geschud door het 3-0 verlies tegen Fortuna, speelde met grote inzet tegen het Haagse Quick. Maar helaas voor de Sas- senheimers speelde Quick-doel- verdediger Gerrie van Weeldem een geweldige wedstrijd. Keer op keer stuitte Teylingen op de Haagse sluitpost. Zo ranselde Van Weeldem schoten van onder andere Ko van der Krogt en Peter van Rijn op prachtige wijze uit zijn heiligdom. Vooral na rust leek het erop dat Quick zou zwichten onder de constante druk die Teylingen op het Haagse doel uitoefende. Twee minuten voor tijd leek dan toch eindelijk de verdiende Teylingen-treffer te vallen. Ko van der Krogt werd in het strafschopgebied onderuit gehaald en verdiende zodoende een strafschop. Hennie Zoet be lastte zich met deze taak maar vond ook bij zijn elf-metertrap Van Weeldum op zijn weg. MAANDAG 10 SEPTEMBER 1979 SPORT LISSE - De slag om het midden veld is Sportclub Lisse gister middag tegen DHL opgebroken. De pupillen van trainer Hans van der Vlist speelden aantrekkelijk en offensief voetbal in de eerste helft, maar verbruikten daarbij zoveel kracht dat DHL na rust gemakkelijk de 1-0 achterstand kon ombuigen in een 2-3 over winning. De zondag-tweedeklasser kon na afloop weliswaar aanvoeren dat het geluk niet meezat (schoten tegen paal en onderkant lat), maar aan de andere kant was het verontrustend hoe gemakkelijk DHL verscheidene keren de Lis- sese defensie doorkliefde. Het is dan ook voornamelijk aan DHL- flankspeler Chris de Bruin te danken dat de uitslag niet hoger uitviel. Nadat Laurens van der Voort een afgeslagen vrije trap van rechter-vleugelverdediger Hennie van Eeuwijk met een prachtig schot tot 1-0 had be kroond, vestigde De Bruin in ne gatief opzicht de aandacht op zich. In de 26ste minuut ging hij alleen op doelman Hans Korte- kaas af, maar hij treuzelde daarbij zo lang dat voorstopper en aan voerder Jos Faas (in de eerste helft als opkomende man ge vaarlijk) hem simpel de bal kon ontfutselen. Even later hoefde De Bruin z'n been slechts uit te ste ken om de gelijkmaker voor zijn rekening te nemen. Hij faalde an dermaal, zoals hij ook in de twee de rondgang twee keer een ideale mogelijkheid verprutste. Niet temin was het toch De Bruin die voor 1-1 zorgde. Vlak na rust tast te doelman Kortekaas mis bij een hoge vrije trap van de Delftse smaakmaker Zwaard en toen was het voor De Bruin een eenvoudig kunstje om het leder in het doel te deponeren: 1-1. Ongeveer tien minuten later scoor de aanvoerder Kees Adegeest uit een dieptepass van Jos Brouwer 1-2. Direct daarna maakte Ron Mesman (viel na rust terug) zich nogal kwaad omdat ploeggenoot Wim Beek een hoekschop niet in tweëen wilde nemen. Na enig aandringen van Faas wandelde de middenvelder tenslotte toch maar het Delftse strafschopge bied binnen om vervolgens met een keiharde kopstoot de corner van Beek af te ronden: 2-2. Junior Pim Hoekstra en Dorus van der Voort kwamen vervolgens Lau rens van der Voort en Ron Mes man vervangen, waarna Kees Adegeest met een afstandsschot de eindstand op 2-3 bepaalde. HERMAN POOS WATERINGEN.- LDWS heeft de goede lijn, die vorige week in de wedstrijd tegen HW (1-0) waar neembaar was, niet kunnen door trekken. In de krachtmeting te gen het fel spelende Verburch werd de formatie van trainer Jan Bekkering met een terechte 3-1 nederlaag geconfronteerd. Jan Bekkering na afloop: "Het was een volkomen verdiende zege van Verburch. Die ploeg heeft vrijwel de gehele wedstrijd ge domineerd terwijl LDWS daar slechts wat uitvallen tegenover kon zetten" De thuisclub ontketende vanaf het beginsignaal een stormachtig of fensief. De Leidse defensie, zon der Cock Slingerland, moest alle zeilen bijzetten om treffers te voorkomen. De Vlietbewoners haalden de rust zonder kleer scheuren. De tweede helft begon slecht voor LDWS. Vrije verdediger Wally Gallert speelde de bal te zacht te rug naar zijn doelman Visser, waardoor Hans van Staveren het leder kon oppikken en vervol gens in het verlaten doel wist te deponeren. Twee minuten later stond Verburch op 2-0. De gehele LDWS-defensie bleef wegens een buitenspelgeval staan in af wachting van een fluitje van de scheidsrechter. De leidsman liet echter doorspelen. Aad van Sta veren mocht daardoor geheel vrij oprukken en scoren. Verburch trok zich daarna terug in de verdediging waardoor LDWS aanvallend wat terug kon doen. In plaats van een Leidse treffer kwam de thuisploeg op 3-0. Aad van Staveren was de maker van het doelpunt. Toch gaf LDWS het niet op. De Bekkering-brigade bleef de aan val zoeken en kreeg daarvoor ook de verdiende beloning. De opge rukte Wally Gallert maakte z'n verdedigingsfout van pal na de pauze goed door 3-1 te laten aan tekenen. Daarna kreeg de Leidse ploeg nog mogelijkheden op 3-2. Jan Flippo en Bart van der Wey- den waren echter niet in staat de kansrijke mogelijkheden in doelpunten om te zetten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 16