nra Nicaragua vraagt niet-gebondenen geldelijke steun Chomeini moet naar Teheran Dajan zal Hoessein en PLO uitspelen Egypte heeft compromis voor Oost-Jeruzalem PAKISTAN BEKLEMTOONT NOODZAAK KERNENERGIE Rhodesische aanval op Mozambique Nieuwe wervelstorm in Dominicaanse Republiek Mogelijk uittocht van Oostduitse schrijvers RUSSISCH OVERLEG BEGIN NEEMT AFSCHEID VAN SADAT IRA WAARSCHUWT DE BRITTEN VOOR NIEUWE AANSLAGEN Oeganda erkent Polisario VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 Aan vooravond 'Londen' (Van correspondent) JOHANNESBURG - Troepen van Zimbabwe-Rhodesië zijn sinds woensdag over een breed front tot de aanval overgegaan in Mo zambique. Volgens de laatste in formaties drongen zij minstens 320 kilometer door op grondge bied van het onafhankelijke Mo zambique. Gesteund door straaljagers en gevechtshelikop ters werden op verschillende punten parachutisten neergela ten. Volgens een militaire woordvoer der in Salisbury werden tot nog toe vijf belangrijke bruggen ver nield. Zevenentwintig soldaten van het Frelimo-leger zouden zijn gesneuveld, terwijl een helikop ter van de Rhodesiërs werd neer geschoten. Het Rhodesische hoofdkwartier beweert dat de laatste weken vooral in de pro vincie Gaza een sterke concentra tie van Frelimo-troepen werd waargenomen, die van plan wa ren om Rhodesië binnen te val len. De provincie Gaza ligt onmiddel lijk aan de Rhodesische grens. De strijd woedt het hevigst in het stadje Aleida da Barragem. In de buurt daarvan zijn ook verschil lende kampen van de Zimbabwe African National Union van Ro bert Mugabe, een van de leiders van het Patriottisch Front. De aanval, die nog voortduurt, werd gisteren voor het eerst ge meld door Radio Maputo in Mo zambique. Volgens de in Johan nesburg ontvangen radioberich ten werden ook Rhodesische aanvallen uitgevoerd op doelen op slechts 160 kilometer afstand van de hoofdstad van Mozambi que. Volgens Radio Maputo duurden de gevechten gister avond nog voort. Militaire bronnen in Salisbury meldden de laatste tijd verschil lende malen dat Frelimo-solda- ten in Rhodesië waren gevangen genomen. Zij behoorden tot mili taire eenheden van Mozambique, die al geruime tijd deelnemen aan de strijd van de Zanu- en Zapu- guerrilla's. Journalisten in Salis bury hadden aan de regering van bisschop Abel Muzorewa ge vraagd om met de gevangen ge- nomen Frelimo-soldaten te mo- HAVANA - Daniël Ortega, lid gen spreken. Dit werd tot nog toe de Revolutionaire Raad echter geweigerd. De tot nog toe hevigste aanval van Rhodesische troepen op Mozam bique valt samen met het vertrek van bisschop Abel Muzorewa naar Londen, waar hij aan de vre- desgesprekken over Rhodesië gaat deelnemen, die maandag beginnen. In een rede, die hij gis teravond aan het volk van Zim babwe-Rhodesië hield, zei de bis schop dat zijn delegatie zich be schouwt als de wettig gekozen regering van dit land en dat hij nooit een nieuwe grondwet zal aanvaarden die de weg open maakt voor tirannie en chaos. Na vier dagen vergaderen werd het president Castro van Cuba op sommige ogenblikken wat te machtig. De slaap overmande hem bijna. (Van c speciale verslaggever) Ni caragua, heeft gisteren een dra matische oproep om geldelijke bijstandgedaan aan de zesde topconferentie van niet-gebon- den landen in de Cubaanse hoofdstand Havana. Hij zei dat zijn land sinds 1855 driemaal het slachtoffer is geweest van Ame rikaanse inmenging, en daarbij tweehonderdduizend mensenle vens heeft verloren. De bombar dementen die de pro-Amerikaan se dictator Somoza het afgelopen jaar heeft laten uitvoeren op bur gerdoelen in de gebieden van het SandinistisCh bevrijdingsfront FLSN zouden alleen al 580 mil- SANTO DOMINGO (DPA) - De wervelstorm "Frederic" is giste ren over de Dominicaanse Re publiek getrokken en heeft daar, volgens de eerste berichten, aan OOST-BERLIJN (Reuter) - Welingelichte kringen in Oost-Berlijn hebben gisteren verklaard, dat een van Oost- duitslands vooraanstaande schrijvers besloten heeft naar het Westen te vertrekken en dat spoedig een exodus zal plaatsvinden van kritische schrijvers die boeten vrezen of gevangenisstraffen voor het publiceren van hun wer ken. Klaus Poche, een van de negen auteurs die wegens "anti communistische agitatie" in juni geroyeerd werden als le den van de officiële schrij versvereniging, heeft een uit reisvisum voor drie jaar ge kregen en wenst die tijd in West-Duitsland door te bren gen, zo is meegedeeld. De communistische autoritei ten hadden een aantal kriti sche schrijvers een soortge lijk visum aangeboden. Bovendien zou een groot deel van de 1530 miljoen dollar die Somo za in de loop der jaren namens zijn land heeft geleend, zijn ver dwenen naar zijn eigen bankre keningen in Noord-Amerika en West-Europa. Bij de macht sovername vonden de revolutio nairen niet meer dan 3,5 miljoen in de staatskas. Zij worden echter wel aansprake lijk gesteld voor deze schulden van de overheid. Maar liefst 596 miljoen dollar aan korte termijn- hoge rente leningen moeten nog dit jaar worden afgelost, terwijl het bruto nationaal produkt dit jaar door de burgeroorlog met 25 procent is gedaald tot het niveau van zeventien jaar geleden; 1962. Hij riep de aanwezige landen dan ook op het voorbeeld van Mexico te volgen bij het geven van een lange, termijnloze rente solidari- teitslening die het land door de allermoeilijkste beginperiode heen moet helpen. Tegelijk kon digde hij aan dat men zich even onbuigzaam zou tonen bij de ver dediging van de revolutie (bij voorbeeld tegenover pogingen om financiële druk uit te oefe nen), als men zich edelmoedig had betoond tegenover de over wonnen leden van de Nationale Garde. TEHERAN (UPI/DPA) - De eerste woordvoerder van de Iraanse re gering, Sadeq Tabatabai, heeft gisteren verklaard, dat premier Mehdi Bazargan de Iraanse leider ajatollah Chomeini nogmaals heeft verzocht zijn residentie van Qom naar Teheran te verleggen, opdat Chomeini voor een soepele behandeling en bespoediging van het afhandelen van staatsza ken zorg zou kunnen dragen. "De huidige omstandigheden ver eisen, dat Chomeini naar Teheran gaat. Zijn aanwezigheid zou bij dragen tot het oplossen van 's lands vraagstukken en maatre gelen bespoedigen op politiek, sociaal en economisch terrein. Zij zou bovendien een stabiliserende zeker 23 mensen het leven ge kost. De meeste slachtoffers vie len door overstromingen als ge volg van zware regenval, die met de nieuwe wervelstorm gepaard gaat. Veel huizen in het land zijn onder water komen te staan. De burgerwacht en het Rode Kruis moesten opnieuw in actie komen. In de Dominicaanse Republiek zijn enkele dagen terug als gevolg van de orkaan David enkele duizen- den mensen gedood en gewond. a a/i" fd1f a a tv" c_ Volgens officiële cijfers is er voor xl-Lf-L i O zeker 125.000 mensen gebrek aan voedsel en medicamenten. Het ministerie van buitenlandse za ken in Santo Domingo heeft een beroep gedaan op de wereld meer hulp te verlenen. De Verenigde Staten waren van plan grote hoeveelheden hulp goederen naar het gebied over te vliegen, maar moeten vanwege i regenval het transport waarschijnlijk uitstellen. Ameri- OVER CUBA kaanse piloten vertelden dat zy, boven het gebied vliegend, "overal lijken hadden zien drij ven". Het officiële dodental ligt iets boven de 1.000. Functionaris sen in Santo Domingo vermoe den dat het aantal doden op zal lopen tot twee a drieduizend. David heeft ondanks het feit dat hij geleidelijk aan kraoht verliest, aan de Amerikaanse oostkust voor vele miljoenen schade aan gericht. Met windstoten van circa 75 km per uur en gepaard gaand met zware regenval trok de storm over de staat Virginia, na eerder Noord en Zuid-Carolina en Georgia te zijn gepasseerd. Terwijl in Georgia en Noord-Caro- lina de schade betrekkelijk ge ring was, werden in Zuid-Caroli na voor miljoenen dollars vernie lingen aangericht aan de oogst en aan wegen en huizen. In de schade in Florida waar David na zijn verwoestende tocht over. het Caribische gebied was heen getrokken, wordt de schade op 60 miljoen dollar (ongeveer 120 min) geraamd. Voor het gebied tussen Savannah in Georgia en de rivier de Merri- mac in Massachusetts gelden stormwaarschuwingen. De weerkundige dienst vreest over stromingen. WASHINGTON (UPI) - Amerika is besprekingen met de Russen be gonnen over de twee- tot driedui zend Russische militairen op Cu ba, zo heeft een woordvoerder van het departement van bui tenlandse zaken in Washington meegedeeld. Amerika wil op zijn minst een verklaring over het doel van die troepenmacht. De voorzitter van de Senaatscom missie voor buitenlandse betrek kingen, Frank Church, heeft ge zegd dat er geen schijn van kans is dat de Senaat het Salt-2-ver- drag met de Sowjet-Unie goed keurt zolang de troepen op Cuba zijn. factor zijn", aldus Tabatabai in een gesprek met het dagblad "Kayhan". Volgens de regeringswoordvoerder heeft Bazargan in Qom met Chomeini gesproken en hem ge zegd, dat Chomeini's aanwezig heid in Teheran de regering bete re contacten met het 79-jarige staatshoofd van Iran zou be. t- gen. Chomeini keerde op 1 februari naar Iran terug, twee weken na het vertrek van de sjah. Nadat Cho meini Bazargan als zijn premier had geïnstalleerd, vertrok hij op 1 maart naar Qom, waar hij sinds dien is gebleven. Na zijn samenkomst met Bazargan heeft Chomeini verklaard, dat de Iraanse regering goed werk had verricht. Vorige week vrijdag had Bazargan reeds op terugkeer van Chomeini naar Teheran aangedrongen. Hij zei, dat hij gaarne zijn functie aan een ander zou overdragen. Chomeini heeft gisteren een "reor ganisatie" gelast van het ministe rie van justitie en een vereenvou diging van de reglementen der revolutionaire islamitische tri bunalen. Radio Teheran meldt verder, dat de Iraanse minister van justitie, en de procureur-generaal van de is lamitische revolutie gistermid dag in Qom door Chomeini zijn ontvangen. Tijdens het onderhoud drong de ajatollah aan p versnelling van de activiteit der revolutionaire tribunalen. Het Chomeini-gezinde blad Etelaat meldt, dat de Iraanse minister van onderwijs, Gholam Hossein Chokouhi, is afgetreden. De minister zelf geefl voor zijn af treden gezondheidsredenen op, maar volgens Etelaat zou hij het bovenal hebben betreurd geen revolutionaire programma's in zijn departement te hebben kun nen uitvoeren. Etelaat voegt eraan toe, dat met een reorganisatie van het kabinet- Bazargan (de vierde) in de loop van de volgende week rekening moet worden gehouden. (Van c correspondent) JERUZALEM - De uitspraak van Egyptes president Sadat dat koning Hoessein voor het einde van het jaar aan de con ferentietafel kan worden verwacht en de aankondiging dat Israëls minister van bui tenlandse zaken Mosje Dajan ontmoetingen met PLO- mensen in de bezette gebie den zal hebben, vallen samen, en dat lijkt niet toevallig. Da jan en Sadat zijn het over één ding eens: zonder deelname van Jordanië en de Palestij- nen aan de onderhandelingen heeft de autonomie geen kans van slagen. Sinds Sadat's vredesinitiatief heeft Dajan luid verkondigd dat er voor Jordanië een rol is weggelegd. Zijn ontmoetin gen met lieden die zich met de PLO vereenzelvigen lijkt met die uitspraken in strijd, maar is bij nader inzien een logi sche consequentie van die opvatting. Koning Hoessein is een voor zichtig man. Tegen Golda Meir en Rabin heeft hij ooit in een van hun vele geheime ontmoetingen gezegd: „Als ik 100 procent van jullie krijg, dan ben ik jullie man. Voor 95 procent moeten jullie bij de PLO zijn. Ik kan die conces sies niet doen". Om diezelfde reden heeft Hoes sein zich tegen Camp David en de autonomie verklaard, wetend dat hij volgens die akkoorden minder dan 100 procent zou krijgen. Om zich te kunnen verdedigen tegen pressie van zijn Arabische broeders en Amerika, zij het in tegenovergestelde rich ting, heeft koning Hoessein één lijn getrokken met het afwijzingsfront, en met name met de PLO. Maar de samen werking met PLO, als die al te intiem wordt, heeft voor de monarch eveneens risi- Het gevaar is dat uiteindelijk Hoessein zijn claim op de Westoever van de Jordaan, nu bezet door Israël, definitief aan de PLO zal moeten af staan. Dat risico is de afgelo pen weken aanzienlijk toege nomen, nu een dialoog tussen Amerika en de PLO nog slechts een kwestie lijkt te zijn van tijd, misschien van een volgende president. Als ook voor Amerika de PLO een gesprekspartner wordt als het gaat om de toekomst van de Westelijke Jordaanoe- ver, dan is Hoessein's rol al daar voorgoed uitgespeeld, zoals president Sadat terecht heeft geanalyseerd. En de al gemene opvatting is dat Hoessein zijn claim slechts tijdelijk aan de PLO heeft willen afstaan, om tactische redenen. Tegen deze achtergrond moe ten Dajans gesprekken op de Westoever en in de Gaza- strook bekeken worden: de- plo en Hoessein tegen elkaar uitspelen. Dajan is in zijn middelen beperkt, omdat Is raël nu eenmaal hardnekkig verklaart nooit met de PLO te zullen onderhandelen. Da- jan's gesprekken met lieden die met de PLO worden geï dentificeerd zijn niet in de eerste plaats een signaal voor de PLO, maar voor Jordanië. TEL AVIV (DPA) -President Sadat van Egypte heeft giste ren zijn bezoek aan Israël beëindigd en is terruggekeerd naar Cairo. Hij zei dat de ontvangst die hem in Israël ten deel was gevalleneen ver trouwensvotum voor het vre- desstreven was geweest. De president zei dat een "gewel dige stap van nooit eerder ge ziene afmeting" was gezet, maar dat het slechts een eerste stap kon zijn. "De zegeningen van de vrede zouden elke uithoek van het Midden-Oosten moeten berei ken", zei hij. Premier Begin, die per helikop ter met Sadat uit Haifa naar Tel Aviv was gegaan, sprak over de "grote vriendschap tussen de vertegenwoordigers van beide landen". Hij zei dat Egypte en Israël aan de oprichting van een "ge bouw van de vrede" bezig wa ren, waaraan de gehele we reld zich spiegelen kon. Hij sprak het vertrouwen uit dat de nog bestaande moeilijkhe den uit de weg geruimd zou den worden. TEL AVIV (UPI) - Egypte heeft een compromis uitgewerkt voor de toe komst van Oost-Jeruzalem, maar president Sadat besloot het voorstel nog niet aan de orde te stellen tijdens zijn jongste besprekingen met de Israëlische premier Menachem Begin. Dit heeft een commentator van de Israëlische televisie gisteravond bekendgemaakt. Volgens de commentator voorziet het Egyptische plan erin dat Oost-Jeru zalem deel woidt van een autonome westelijke Jordaanoever, waarbij Israël twee soevereine enclaves in de stad houdt - een rond de Olijfberg en een rond de Klaagmuur. Daarnaast zouden er parallel opererende Arabische en joodse gemeenteraden moeten komen, die verantwoor ding verschuldigd zijn aan een overkoepelende gemeenteraad. Het Egyptische plan doet denken aan het voorstel van de Brit Lord Cara- don, auteur van VN-resolutie 242 en de Britse permanente vertegen woordiger bij de Verenigde Naties in de jaren 1964-1970. Volgens de Israëlische commentator besloot Sadat het plan nog even achter te houden tijdens zijn jongste ontmoeting met Begin in Haifa, omdat hij bang was verstrikt te zullen raken in controversiële zaken. LAHORE (Reuter) - Het hoofd van de Pakistaanse commissie voor kernenergie, Munir Ahmed Khan, heeft gezegd dat nucleaire technologie voor zijn land on misbaar is om de energieproble men in de komende twintig jaar het hoofd te kunnen bieden. Hij voegde eraan toe dat Pakistan niet zal buigen voor de buiten landse druk die op het land wordt uitgeoefend om zijn nucleaire programma niet uit te voeren. Khan oefende kritiek uit op de V.S. die weigeren een kerninstaliatie in Karatsji nog langer van brand stof en reserveonderdelen te voorzien. Voorts wees hij erop dat Pakistan een opwerkingsfa briek nodig heeft om aan de stij gende energiebehoefte te vol doen, maar dat Frankrijk aarzelt deze te leveren. Het land heeft zelf voldoende uranium. De Pakistaanse regering houdt vol dat zij met haar activiteit op het gebied van de kernenergie uit sluitend vreedzame doeleinden nastreeft, hoewel westerse inlich tingendiensten er zijn dat het land c bom werkt. HAVANA (Reuter) - Oeganda heeft aangekondigd dat het de Saharaanse bevrijdingsbeweging. Polisario, erkent als de regering van de westelijke Sahara. De aankondiging werd gedaan door de Oegandese pre sident Godfrey Binaisa in een toespraak tot de top conferentie van de niet-gebonden landen in Havana. Binaisa deed in zijn toespraak tevens een oproep tot het omverwerpen van het regime van Bokassa in het Centraalafrikaanse Keizerrijk. "Wat de kwestie van de westelijke Sahara betreft", zei Binaisa, "betreuren wij ten sterkste de actie van Ma rokko, dat een Afrikaans land is, in het annexeren van grondgebied van de westelijke Sahara. Wij be treuren dat in dezelfde mate als de Europese impe rialistische mogendheden Afrika tijdens de laatste eeuw onder hen verdeeldenBinaisa noemde het een schande dat Marokko zich als een imperialisti sche macht zou gedragen en riep koning Hassan op zijn militaire avontuur in de westelijke Sahara te beëindigen. BELFAST (AFP) - De voorlopige IRA heeft gisteren de Britten ge waarschuwd dat de kwestie Ier land "nog veel Britse en Ierse slachtoffers" zal eisen als Groot- Brittannie zich blijft mengen in de zaken van de Ierse natie". Doelend op de begrafenis van Lord Mountbatten en de andere slachtoffers van de twee aansla gen van 27 augustus zegt de IRA in een aan de pers in Belfast ge zonden communiqué: "Nu u uw doden hebt begraven en de be grijpelijk emotionele reactie die op het gebeuren van vorige week volgde (de aanslag op Lord Mountbatten) voorbij is, hopen wij oprecht dat u de enorme problemen zult begrijpen die door de aanwezigheid van uw re gering in ons land zijn gescha pen". moeten realise! hun regering 'met zekerheid ke gebeurtenis den voorspelt'. dat de rol van Noord-Ierland martelij- neuw lij- De primaat van de Anglicaanse kerk, aartsbisschop Donald Cog- gen van Canterbury, heeft giste ren gevraagd om het uitbannen van de haat'in Noord-Ierland De primaat hield zijn pleidooi in een predikatie tijdens de begra- fenisdienst voor Lady Brabour- ne, de 82 jaar geworden schoon moeder van Lord Mountbattens dochter en diens 14 jarige klein zoon Nicholas, die ook bij de aan- llag op Mountbatten om het le ven kwamen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9