Oppositie: protest tegen acties Israël Turkije schendt de mensenrechten niet Regering wil wijziging van de Dienstplichtwet Actie voor Vietnamezen: al bijna 30 miljoen Tegen twee broers drie jaar geëist voor verkrachting Zwendelzaak in Groningen: velen slapen nu slecht VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De regering komt met een wijziging van de Dienstplichtwet, die het mogelijk moet maken dienstplichtige mili tairen ook tegen hun zin uit te zenden voor taken buiten Euro pa. Maar minister Scholten (de fensie) zal hiermee wachten tot de Hoge Raad uitspraak heeft ge daan in de tegen de staat aange spannen zaak over de onvrijwilli ge uitzending van soldaten naar Libanon. Met deze toezegging kwam minis ter Scholten gisteren in de Twee de Kamer tegemoet aan de wens van vrijwel alle partijen. Alge meen was men weinig gelukkig met de twijfel die laatstelijk over de rechtsgrond voor de onvrij willige uitzending is ontstaan. Aanleiding daarvoor was de uit spraak in hoger beroep van het Haagse gerechtshof dat de on vrijwillige uitzending onrecht matig zou zijn. Volgens het Hof is sprake van bij zondere omstandigheden en mag de minister daarom de gedwon gen uitzending niet baseren op de DEN HAAG (GPD) - De opbrengst van de Actie Bootvluchtelingen, die op zondagavond 26 augustus door premier Van Agt werd in geleid, blijkt aanzienlijk hoger uit te vallen dan aanvankelijk werd gedacht. Gisteren was al 28 mil joen gulden binnen, de Werk groep Bootvluchtelingen rekent er nu op dat de totale opbrengst zeker 30 miljoen gulden zal be dragen, in plaats van de 20 mil joen waar men eerst op reken de. Van deze 30 miljoen is 12 miljoen binnengekomen via de z.g. „brengactie". Ongeveer 200.000 mensen zorgden voor deze op brengst. Per postgiro kwam de rest binnen, in 250.000 overma kingen. Juist de giro-opbrengst is aanzienlijk hoger dan werd ver wacht. Met dertig miljoen gulden is de Ac tie Bootvluchtelingen de succes rijkste vluchtelingenactie die ooit in Nederland is gehouden. De tot nu toe hoogste opbrengst was die van de actie voor Bangla- desj, die 22 miljoen opbracht. De Nederlandse opbrengst is veruit de hoogste van alle Europese landen waar dergelijke acties zijn gehouden. Tot nu toe is in alle Europese landen samen onge veer 90 miljoen gulden binnen gekomen. Intussen heeft de Werkgroep Bootvluchtelingen gisteren een aantal projecten goedgekeurd, die met het binnengekomen geld zullen worden gefinancierd. Vier miljoen gulden gaat naar Indone sië, waarvan 2 miljoen voor een reddingsoperatie ten bate van ongeveer 35.000 bootvluchtelin gen die zijn terechtgekomen op een reeks kleine eilandjes tussen Maleisië en Borneo. Na half ok tober, als de moesson invalt, zijn deze eilandjes onbereikbaar voor evacuatie of hulpgoederen. Bij de reddingsactie zijn tientallen grotere en kleinere schepen be trokken, waaronder acht Indone sische landingsvaartuigen en ook een Duits en een Frans schip, ge zonden door de hulporganisaties Ook een helikopter neemt aan Tijdens het debat over de uitzen- gewone toepassing van de dienstplichtwet, waarin gespro ken wordt van uitzending in „gewone tijden". Volgens het Hof mag uitzending alleen op grond van een ander artikel, dat uitgaat van buitengewone omstandig heden. Maar dan is een speciaal Koninklijk Besluit vereist, en dat ontbrak tot enkele weken gele den. Minister Scholten heeft daarna - op grond van dat andere artikel - alsnog een Koninklijk Besluit la ten uitvaardigen, zodat er toch een rechtsgrond voor de onvrij willige uitzending kwam. De Tweede Kamer liet gisteren in meerderheid weten dat minister Scholten daarmee juist heeft ge handeld. Zou hij dat niet hebben gedaan, dan was een vacuum ontstaan waardoor het functione ren van Unifil in Libanon gevaar had kunnen lopen, zo erkende de Kamer. Alleen de PSP'er Van der Spek was het daar niet mee eens. Hij vroeg in een motie om intrek king van het Koninklijk Be sluit. De D'66'er Brinkhorst herinnerde Scholten eraan dat juist de oppo sitie begin dit jaar aan de minister om een dergelijk Koninklijk Be sluit had gevraagd, omdat men twijfels had over de rechtsgrond. Scholten wees dat toen af. Nu is hij daar echter op teruggekomen. De minister was het echter niet eens met Brinkhorst dat hij des tijds „luchthartig" over de argu menten was heengegaan. gegaan van de uitspraak van het Haagse hof - zal overigens nog wel even op zich laten wachten. Op grond van het Koninklijk Be sluit zullen de komende maan den dus nog diverse soldaten te gen hun zin naar Libanon uitge zonden worden. Scholten hield overigens ook gisteren staande dat hij juist gehandeld heeft. De verplichte uitzending is nodig omdat een aantal zeer specialisti sche, technische functies, niet met vrijwilligers zijn te beman nen. Het idee van de CDA'er Frinking, om militairen die wel willen maar een andere functie hebben om te scholen, is volgens Scholten, mede gezien de korte opleidingstijd, niet uitvoerbaar. Ook wees hij de suggestie van de socialist Van den Bergh van de hand om de dagtoelage voor de VN-soldaten te verhogen om zo de zaak aantrekkelijker te ma ken. Volgens de minister mag de vergoeding - bedoeld voor le vensonderhoud en extra kosten - niet als een wervingspremie worden gebruikt. DEN HAAG (ANP) - De Tweede-Kamerfracties van PvdA, D'66 en PSP hebben gisteren van de regering geëist stap pen bij de Israëlische regering te ondernemen om duide lijk te maken dat de Israëlische vergeldingsacties wille keurig zijn en niet in verhouding staan tot Palestijns ge weld en terreur. de actie deel. Verder wordt geld beschikbaar ge steld voor een noodhospitaal op het eiland Galang (500.000 gul den) en voor nooduitrusting voor vluchtelingen die op dat eiland aankomen (1,5 miljoen gulden). ding van dienstplichtigen Libanon en het functioneren van de VN-vredesmacht (Unifil) in Libanon veroordeelden de woordvoerders Van den Bergh (PvdA), Brinkhorst (D'66) en Van der Spek (PSP) de manier waar- GRONINGEN (ANP) - Officier van justitie mr. Van Gend heeft gisteren bij de recht bank in Groningen tegen twee jeugdige Veendammers een gevangenisstraf van drie jaar geëist. De broers pleeg den niet alleen diverse inbra ken, maar stonden tevens te recht wegens een verkrach ting en twee pogingen daar toe. Op 30 mei sleurden ze een vrouw, die die avond op weg was naar haar huis in een bui tenwijk van Groningen, van haar fiets. De vrouw, die zich heftig verzette, werd achterin de auto van de twee gezet. Onderweg moest ze zich uit kleden en werd ze met haar eigen t-shirt geblinddoekt. "Houd je bek want je gaat er aan", had de jongste van de twee, de 19-jarige R. M. haar toegevoegd, toen de vrouw wou gillen. Op een parkeer plaats werd ze door R. M. en zijn twee jaar oudere broer H. M. diverse keren verkracht. Nadat de twee mannen nog een tijdje met haar hadden rondgereden, werd de vrouw op een achterafweggetje uit de wagen gezet. Haar lderen werden haar achterna ge gooid. Een toevallig passe rende politieauto trof het slachtoffer daar aan. Op 25 juni besloten beide broers opnieuw een dergelijk 'ver zetje' op touw te zetten. Twee keer die avond poogden zij in de binnenstad van Groningen een argeloze vrouw hun auto in te sleuren. Twee keer mis lukte het, omdat in het ene geval buurtbewoners af kwamen op het hulpgeroep van de betreffende vrouw en er in het andere geval een auto aankwam, waardoor de twee op de vlucht sloegen. Inmid dels had de politie een duide lijk signalement van de twee en konden zij korte tijd later worden aangehouden. De officier van justitie, die geen goed woord overhad voor het gedrag van het tweetal, dat hij "verachting voor vrouwen en hen zien als object" verweet, vond dat deze zaak bij het publiek veel opschudding had veroorzaakt. "En wij zul len het publiek nu laten zien dat deze dingen niet onge straft kunnen gebeuren", al dus de officier. Mr. G. J. Niezink, de raadsman van R. M. vroeg zich af of het strafrecht wel de gepaste vorm is om op verkrachtin gen te reageren. Omdat een langdurige gevangenisstraf geen oplossing biedt, aldus mr. Niezink, vroeg hij de rechtbank een gevangenis straf met een voorwaardelijk deel en een geldboete op te leggen. Mr. S. H. Wachter, de raadsman van H. M., weet het optreden van het tweetal aan het insta biele ouderlijke milieu waarin zij hadden geleefd. De raadsman wees er op dat de maatschappij meer gebaat is bij een behandeling dan met een langdurige gevangenis straf. Mr. Wachter vroeg de rechtbank de uitspraak tegen zijn cliënt een jaar te willen uitstellen, in welk jaar zijn cliënt in een behandelingste huis zou moeten doorbrengen en waaruit naderhand zou kunnen blijken dat dit bij hem effectief was geweest. Waarop de officier van justitie repliceerde dat het doel van de straf niet is dat er niet zulke delicten meer gepleegd wor den, maar dat het doel van de straf 'straf is. De twee verdachten zelf ver klaarden beiden nadrukke- lijk niet behandeld te willen worden. "Ik ben een normaal mens, ik hoef niet naar een psychiater", zei H. M. De rechtbank besloot na kort beraad dat in beide zaken op 20 september uitspraak zal worden gedaan. op Israël preventieve bombar dementen uitvoert. Volgens Van den Bergh ligt in Jeruzalem een bijzondere verantwoordelijkheid voor toenemend geweld. "Het is niet aanvaardbaar dat het geweld door preventieve bombardemen ten van een zodanige omvang is dat vele honderden mensen, voor het overgrote deel ook burgers, omkomen en tienduizenden ook onschuldige mensen elders on derdak moeten vinden. Met inachtneming van het recht van zelfverdediging leidt dit alles slechts tot verharding en ver scherping, die de taak van Unifil met de dag moeilijker maakt", zo zei hij. Van den Bergh vroeg de regering verder, juist omdat hij weet hoe gevoelig men begrijpelijkerwijs in Israël is voor Palestijns ge weld, daarnaast te verzekeren dat zij alles in het werk zal stellen om ook de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie (PLO) en de links-Liba- nezen tot matiging en zelfbeheer sing te brengen. Brinkhorst van D'66 kon in de wij ziging van de Israëlische politiek in de richting van preventieve ac tie onmogelijk een antvyoord zien op Palestijnse terreur, die overi gens niet valt goed te praten. De regering zal scherp bij de rege ring van Israël moeten proteste ren. Met zo'n protest zou zij ook steun geven aan Mosje Dajan, die er anders over denkt dan premier Begin, "maar die overspoeld wordt door de haviken". Explosief WD-woordvoerder Blaauw merk te op: "Wij moeten ons serieus gaan afvragen of wij als er een jaar opzit, nog wel verder willen met Unifil. Voor we het weten komt secretaris-generaal Wald- heim van de Verenigde Naties vragen of we zo vriendelijk willen zijn weer voor een tijd troepen ter beschikking te stellen. De toe stand wordt hoe langer hoe ex plosiever. Wat doet Waldheim er aan om het bestaande conflict op te lossen", vroeg Blaauw zich af. De WD staat zeer kritisch tegen over een nieuwe termgn. D'66- woordvoerder Brinkhorsfwil in elk geval een kamerdebat vóór er een beslissing valt over een nieuwe termijn. Alle fracties hadden waardering voor de wijze waarop Unifil haar taak opvat. De PvdA hecht grote betekenis aan de VN-vredes macht: als die er niet zou zijn, ontstond een nog explosiever si tuatie, aldus woordvoerder Van den Bergh. Hij voelde niets voor de gedachtengang van de Liba nese ambassadeur bij de Ver enigde Naties, Ghassan Tueni, die meer gebruik van geweld door Unifil voorstaat. Dat is niet de opdracht van Unifil. CDA-woordvoerder Frinking had geen behoefte aan een evaluatie op dit ogenblik. Praten of Ne derland moet blijven meedoen in Unifil kan altijd nog als de situa tie op oorlog gaat lijken, meende hij. De Kamer moet er dan bij worden betrokken. Maar nu, na zes maanden deelneming in Uni fil "is ongeduld een slechte leer meester". Frinking wilde even wel niet gezegd hebben, dat Ne derland voor vele jaren een bij drage aan Unifil moet leveren. Een onderonsje tussen fractiewoordvoerders in de Tweede Kamer tijdens het debat over Unifil. V.l.n.r. Blaauw (WD), Brinkhorst (D'66), Frinking (CDA), Van den Bergh (PvdA) en op de rug gezien Verburgh (GPV). Volgens minister Van der Klaauw Van der Klaauw Geld vermist bij politie in Roermond ROERMOND (GPD) - Bij het korps gemeentepolitie van Roermond wordt geld vermist uit de op brengst van transacties waarbij door wetsovertreders de boetes rechtstreeks aan de politie zijn afgedragen. Op verzoek van het openbaar mi nisterie in Roermond is de rijks recherche uit Den Bosch een paar dagen geleden al begonnen aan een onderzoek. Dat onderzoek zal moeten uitwijzen of het geld op zettelijk is verduisterd of op an dere wijze is verdwenen. Korps chef G. van Vlijmen zegt „Op het ogenblik is er alleen nog maar sprake van vermissing van een geldbedrag, of van een aantal bonnen die als kwitantie voor de boetes aan de overtreders wor den gegeven. Daarmee staat nog niet vast dat politiefunctionaris sen verduistering hebben ge pleegd". Hij acht het mogelijk dat bonnen zijn gestolen uit de boekjes var- het surveillancepersoneei of dat er meermalen voor één overtre ding abusievelijk meerdere bon netjes zijn afgegeven. Vast staat dat het onderzoek door de rijksrecherche zich richt op meerdere leden van het korps. DEN HAAG (GPD) - Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) meent dat het niet bewezen is dat in Turkije de mensenrechten ernstig worden geschonden. Hij ziet geen aanleiding om, na be studering van het recénte rapport van de kerken, actie te onderne men bij de Raad van Europa. Hij meent dat het rapport geen nieu we elementen aandraagt die her overweging van de beslissing, dat de 41 Turken ons land moeten verlaten, rechtvaardigen. De bewindsman deelde dat de Tweede Kamer gisteren mee in antwoord op een aantal vragen van de PvdA'ers Van den Bergh en mevrouw Haas-Berger. Vol gens de minister verschilt het nieuwste rapport over de positie van christenen in Turkije, wat de weergave van de feiten betreft, niet van het rapport dat een lid van de Nederlandse ambassade in Turkije opstelde. De be windsman vindt dat hij zich aan de basisconclusies van dat rap port kan houden. Er zijn, zei hij in de Kamer, geen aanwijzingen voor politieke vervolging. Volgens de minister heeft de rap porterende ambtenaar vrij met allerlei mensen in Turkije kun nen praten. Als hij geremd zou zijn geweest, zou hij dat zeker ge rapporteerd hebben. Er is, bena drukte de bewindsman, geen grond te vinden om te spreken Geen Chileens fruit UTRECHT (ANP) - De FNV heeft besloten haar leden op te roepen om geen fruit uit Chili meer te kopen. Die oproep gaat tevens gepaard met allerlei acties. Vol gens een woordvoerder zal de FNV met werkgroepen op mark ten verschijnen om er voorlich ting te geven over de situatie in Chili. Ook is de FNV van plan, personeel van winkels waar fruit uit Chili wordt verkocht, te bena deren. Op 11 september, wanneer de val van de regering-Allende wordt herdacht, zal dc FNV ook aanwezig zijn op allerlei bijeen komsten in het land. De FNV wil met haar acties de Chileens regering economische schade toebrengen. Naar haar oordeel worden de vakbonds rechten in Chili geschonden. over verwijtbare nalatigheid en geen kwestie van ernstige schen ding van de mensenrechten. Je moet, hield hij de Kamer voor, stelselmatige vervolging kunnen waarmaken wil je om actie van de Raad van Europa kunnen vragen. Hij vond wel dat, als berichten in de pers juist zijn over gevangen gezette christenen die wel be waakt, maar niet door de over heid gevoed worden, dat be schouwt moet worden als schen ding van de mensenrechten. Hij zegde een onderzoek toe. Van der Klaauw herhaalde nog eens dat de positie van de chris tenen in Z.o.-Turkije uiterst moeilijk is, maar dat elders in dat land wel vestigingsmogelijkhe den te vinden zijn. De drang om naar het buitenland te gaan, wordt volgens hem bij de chris ten-Turken vooral ingegeven door economische motieven. Protocol bij begrafenis schreef geen uniform voor LONDEN (ANP, Reuter) - Het pro tocol voor de begrafenis van lord Mountbatten bevatte geen dwin gende kledingvoorschriften voor de genodigden. Dit heeft een woordvoerder van de Britse ko ninklijke familie gisteren desge vraagd meegedeeld. "Het was geheel aan prins Bernhard om te besluiten wat hij bij de begrafenis zou dragen", aldus de woord voerder. Premier Van Agt liet woensdag via de Rijksvoorlichtingsdienst we ten dat prins Bernhard bij de be grafenis van lord Mountbatten een marine-uniform zou dragen. Het protocol zou dat hebben voorgeschreven. Het dragen van het uniform moest, aldus de ver klaring van Van Agt, worden ge zien als een eerbetoon aan lord Mountbatten, met wie de prins in de tweede wereldoorlog een nauwe relatie had. GRONINGEN (GPD) - Zenuwach tige bankdirecteuren, stroman nen die woest de hoorn op de haak gooien en makelaars die vertwijfeld vechten voor hun goede naam. De Oostgroninger zwendelaffaire, die vorige week aan het rollen kwam, bezorgt heel wat mensen een slechte nacht rust. Vooral nu duidelijk wordt, dat de zwendel steeds omvang rijker wordt. De ontdekking van een verdachte grondaankoop in Gieten, waar de justitie zich het eerst op had geworpen, blijkt slechts het topje van de ijsberg te zijn. Het imperium, dat hoofdverdachte P. M. uit Veendam met verval singen en knoeierijen zou hebben opgebouwd, is krakend ineenge stort. In de val worden veel meer mensen meegetrokken dan de twee die samen met M. (de 49-ja- rige F. F. uit Hoogezand en de 32- jarige L. G. uit Stadskanaal) in het Huis van Bewaring zitten. Gisteren zijn weer zes arrestaties verricht. M. laat met zijn praktij ken een spoor van brokstukken achter. De grootste klappen zijn gevallen bij de banken, die door de overtuigende transacties van de Veendammer zakenman de kassa lieten rinkelen. De Slavenburgs Bank trad als eer ste gedupeerde voor het voet licht. De 3,5 miljoen die deze bank in zaken van M. stopte, werden door directeur L. G. moeiteloos op tafel gelegd. Hij werd overdonderd door de vlotte babbel van M. Het wekte zelfs niet zijn achterdocht dat M. het geld liet overmaken op de privé- rekening van zijn zwager J. S. in Veendam. Deze werd van de ene op de andere dag 3,5 miljoen gul den rijker, maar moest het geld al snel weer afstaan aan M. J. S. fungeerde als een van de vele stromannen die M. nodig had om zijn schuldeisers van zijn vroege re faillissementen van het lijf te houden. De ontdekking van dit soort praktijken kostte L. G. zijn baan als bankdirecteur. Dat hij duidelijk onder „hypnose" was gekomen van M., bleek wel uit het feit dat hij bij hem in dienst trad als financieel adviseur. Op dat moment waren ook de rode lichten gaan branden bij de christelijke spaarbank Eigen Haard in Groningen, waar M. op voordracht van (nota bene) de voorzitter van de raad van com missarissen, de advocaat mr. P. C. Berghuis uit Haren, als dè rela- tie-van-het-jaar was binnenge haald. De bank keerde voor drie miljoen aan hypotheken en kre dieten uit. De opwinding was groot toen ge ruchten begonnen door te sijpe len, dat justitie belangstelling voor de praktijken van de Veen- dammer zakenman begon te to nen. Kredieten die in opdracht van M. waren overgeheveld naar rekeningen van andere banken, probeerde de spaarbank vertwij feld terug te roepen. Het was ver geefse moeite. Ook bij die banken was men erachter gekomen dat M.'s imperium op los zand was gebouwd. De rekeningen werden geblokkeerd. Onder het motto ..binnen is binnen" bleef het geld in eigen huis. De heer Berghuis weigert overigens commentaar te geven. Dat de actieradius van de Veen- dammer zakenman („gewiekst tot en met") veel groter was dan Oost-Groningen. kwam deze week aan het licht De Banco de Jerez in Amsterdam heeft een vordering van zeven miljoen gul den. De Amro-Bank, die aan een vorige affaire rond M. toch zeer slechte herinneringen had overgehou den, komt ook al niet zonder kleerscheuren uit de zwendelaf faire vandaan. De afdeling Public Relations is zeer behulpzaam, maar komt uiteindelijk toch niet met getallen voor de dag. De „schande" wordt liever niet aan de grote klok gehangen. Dit geldt ook voor de Algemene Bank Ne derland. Er wordt grif toegege ven dat de ABN als correspon dent („dus met weinig risico") is opgetreden tussen M. en de Ban co de Jerez. De vraag voor welk groot bedrag de bank in de affaire is getrokken, levert een wtjds antwoord op: „U mag niet den ken aan enige miljoenen". Scheutiger dan de bankdirecteu ren, die angstig afwachten hoe de affaire afloopt, zijn sommige ou de relaties van M. Uit wat ze ver tellen, wordt duidelijk dat de Veendammer dezelfde trucen doos hanteerde waarmee hij en kele jaren geleden al veel succes had. Hy bracht toen Veendam en omgeving in rep en roer met zyn kant-en-klaarwoningen, waar voor hij mensen aanbetalingen liet doen, terwijl hty de woning) n nooit leverde.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7