Taxatie van alle panden in Leiden Jengdweek in Leiden Giezeman nu in De Waard Wegwijs in Leiden Roomburgh later renoveren Marokkanen houden open huis ZAKEN- NIEUWS VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) organi seert op zaterdag 22 septem ber een natuurwandeling door de Hortus Botanicus. De wandeling duurt ongeveer anderhalf uur en staat onder leiding van ervaren natuur- gidsen. Deelnemers moeten zich voor 15 september opge ven bij mej. Kruger, Hortus Botanicus, Nonnensteeg 3, Leiden tel. 071-148333, toestel 6684. De wandeling begint om tien uur 's ochtends en de deelname is gratis. Emancipatie De jongerenvereniging "Augus- tinus", gehuisvest aan het Rapenburg 24, houdt zater dag een avondje over eman cipatie. Er zal een aantal kor te films worden vertoond. Hoofdfilm is de rolprent 'Ne gen maanden" van Marta Mezaros. Het Leids feminis tisch koor "De Sirenes" zal die avond ook van de partij zijn om een aantal liederen ten ge hore te brengen. Bovendien zal er een aantal standjes in "Augustinus" staan, waar informatie wordt gegeven over zaken die met emancipatie te maken heb ben. De zaal is vanaf half ne gen geopend en de filmvoor stelling begint om half tien. Wandeltocht De wandelsportvereniging "Zuid-West" organiseert op 8 en 9 september voor de vierde maal de Leidato wandeltocht. Er kan tussen 9 uur 's ochtends en 2 uur 's middags gestart worden bij de Groenoordhal- len aan de Willem de Zwij gerlaan. Het inschrijfgeld be draagt 2,50 per persoon en de afstanden die gelopen worden zijn 5,10 en 15 kilome ter. Deelnemers ontvangen nadat ze de tocht hebben volbracht een speciaal ontworpen medaille met lint. Tuintjes De tuingroep "Het Zonneveld" gelegen aan de Nachtegaal laan organiseert op zaterdag 8 september een "open dag", 's Morgens van 10 tot 12 uur en 's middags vaii 3 tot 5 uur is ie dereen van harte wêlkom op het tuincomplex. De volkstuinders van het com plex zullen belangstellenden alle informatie verstrekken over het hebben van een volks tuin en tonen bovendien de door hun gekweekte produk- ten. Om tien uur 's ochtends heeft de officiële opening plaats met het hijsen van de nieuwe tuingroepvlag Strand-duinwan- deling Het Instituut voor Natuurbe scherming Educatie in Leiden organiseert morgen een strand- en duinwandeling onder leiding van ervaren na tuurg idsenBeginpunt van de wandeling is het Vuurbaak plein in Katwijk aan Zee, dat bereikbaar is met NZH-bus 31 of 41. De deelnemers vertrek ken om tien uur 's ochtends. Werklozen (1) Evenals vorig jaar worden dit seizoen door verschillende Leidse instellingen cursussen gegeven voor werklozen. Deelneming aan deze cursus sen, die volgende week van start gaan, is gratis. Bij de volksuniversiteit legt men het accent op de talen. Zo zijn er cursussen Frans, Engels en Spaans, telkens zowel voor beginners als gevorderdenDe talencurussen zijn 's middags van twee tot vier uur. Werklozen (2) In het Leids Vrijetijdscentrum (Breestraat 66) kunnen men sen zonder werk op dinsdag spinnen en weveneen EHBO- cursus volgen of een cursus huis-, tuin- en keukenelektra. 's Woensdags staan er foto grafie, tekenen en schilderen op het programma. Donder dags tenslotte zijn er cursus sen etsen en video. De cursus sen zijn steeds van twee uur tot half vijf. Voor een programmaboekje of voor inschrijving kan men te recht bij het Werklozen Advies Centrum, Breestraat 19 (in gang Schoolsteegtel. 071-130983. Het centrum houdt spreekuur op maan dag-, dinsdag- en woensdag ochtend van tien tot twaalf en op vrijdagmiddag van twee tot vier uur. De Ratel De Leidse werkgemeenschap "De Ratel" houdt zondagoch tend weer een bijeenkomst in het Leidse Volkshuis. Er zullen die ochtend films worden ver toond van leden. Aanvang 10.30 uur. LEIDEN - De renovatie van huize Roomburgh zal enkele jaren worden uitgesteld tot de tijdelij ke huisvesting aan de Schubert- laan beschikbaar is. Dat heeft het bestuur van het bejaardencen trum aan de Zaanstraat besloten naar aanleiding van een hoorzit ting en een enquête onder de be- Dat er gerenoveerd moet worden staat vast Het centrum voldoet niet meer aan de richtlijnen van de overheid. Punt was alleen dat er nu, maar ook pas over vier jaar emotionele hoorzitting en later via een enquête weten liever te wachten tot het noodgebouw aan de Schubertlaan vrij is. Dit ge bouw zal eerst door bewoners uit de bejaardencentra Haagwijk en Groenhoven worden benut. Ook deze centra moeten worden ge renoveerd. Het bestuur heeft een beslissing genomen die in strijd is met zijn eigen voorkeur. Liever had het direct in 1980 met de renovatie gerenoveerd zou kunnen wor den. Renovatie op korte termijn had voor de bewoners een tijde lijk verblijf (van een jaar) in het Noordwijkse Huis ter Duin bete kend. De bewoners lieten via een van start gegaan. Die oplossing had ook de bouwkosten omlaag gedrukt, omdat een aantal voor zieningen (lift- en brandbeveili gingsinstallaties) toch al getrof fen moeten worden. Bovendien wordt de renovatie te zijner tijd door de jaarlijkse stijging van de kosten zo'n twee miljoen gulden duurder dan was berekend. De bewoners zagen echter op tegen huisvesting buiten Leiden. Bo vendien moest een aantal alleen staanden in Noord wijk een ka mer delen. Voor onroerend goedbelasting LEIDEN - Ongeveer 42.000 panden in Leiden - zowel wo ningen als bedrijven - zullen de komende anderhalf jaar opnieuw worden getaxeerd voor de onroerend goed-be- lasting. De gemeente heeft daarvoor een team van zes makelaars uit Leiden en omgeving geformeerd die vol gende week op pad gaan. De onroerende goederen zullen ge taxeerd worden op hun economi sche waarde op 1 januari 1980. Dat vormt de grondslag voor de belastingheffing die in de jaren 1981 tot en met 1985 zal plaats hebben. De onroerend goèd-be- lasting wordt in Leiden sinds 1976 geheven en vervangt de grondbelasting, de straat- en rioolbelasting en de personele belasting. Dit jaar brengt de onroerend goed belasting een bedrag van 15 tot 16 miljoen gulden in de gemeente kas. De laatste jaren zijn de tarie ven jaarlijks met rond vijf pro cent verhoogd en ook het ko mende jaar zal dat naar aller waarschijnlijkheid weer het ge val zijn. De betaling van de belas ting geldt voor twee groepen, namelijk voor eigenaren en de gebruikers van de panden. Voor de heffing van de belasting is de gemeente gebonden aan maxima en minima die door het rijk zijn vastgesteld. Zo mag van de eigenaren geen hoger bedrag gevraagd worden dan 15% van het bedrag dat de gemeente als uitkering uit het gemeentefonds ontvangt. Voor de gebruikers is het maximum-percentage 12. Wel is de gemeente vrij om de ver houding tussen de heffing van ei genaren en gebruikers vast te stellen, voorzover men binnen de maxima blijft. Als gevolg van de "wippositie" die de CPN jaren lang in de raad heeft ingenomen is de last van de onroerend goed belasting zwaarder op de eigena- Manifestatie BOSK Leiden ren komen te rusten dan op de gebruikers. Zo vormt het huidige bedrag ongeveer 95% van het maximale bedrag voor eigenaren en is dat voor de gebruiker 35%. De taxateurs zullen bij de vaststel ling van de economische waarde in de meeste panden een kijkje komen nemen. Sommige com plexen die geen noemenswaardi ge verschillen vertonen zullen niet huis aan huis bezocht wor den. De makelaars die de taxaties uitvoeren hebben de beschik king over een speciaal legitima tiebewijs met pasfoto. LEIDEN - Het gereformeerde en hervormde jeugdwerk in Leiden heeft weer een jeugdweek geor ganiseerd voor 6- tot 14-jarigen. De wijken rond de Bevrijdings kerk (Zuid-West). Maranatha- kerk (Mors), Oude-Vestkerk, Pe- trakerk (Noord), Zuiderkerk (Zuid) en De Regenboog (Me- renwijk) doen daaraan mee. In wijk A (Bevrijdingskerk) wordt maandag om 7 uur een film ver- toónd, dinsdagavond is er een strandwandeling, woensdag avond een pannekoekenmaaltijd met na afloop een levend gan zenbord en donderdag wordt een bezoek aan Zuydtwijck gebracht. De week begint in wijk B (Marana- thakerk-Oude Vest) maandag avond met een bloemengroet aan zieken. Dinsdag om 7 uur film in het centrum Maranathakerk, donderdag spelavond. Wijk C (Petrakerk): maandag zeep- kistenbouw, dinsdag bloem schikken, woensdag film in De Regenboog, donderdag strand- speurtocht, vrijdag kaarsen ma ken in Petrakerk. Wijk D (Zuiderkerk): maandag kooravond, dinsdag roeien, woensdag strandwandeling, donderdag film, vrijdag disco avond en spelevaren. Merenwijk: dinsdag kooravond, woensdag film, donderdag feest avond en zaterdag kampvuur. Zaterdag 15 september is gereser veerd voor een groot sport- en spelprogramma op het terrein van de streekschool bij het Lammenschansplein. Die dag begint om 9 uur en sluit om 5 uur. In de Hooglandse kerk wordt zondagmiddag 16 september een jeugddienst gehouden met me dewerking van een aantal koren. Ds. R.J. Koolstra gaat in deze dienst voor. In de kerk komt een aantal stands om belangstellen den over het jeugdwerk in te lich- LEIDEN - De Marokkanen die sedert ruim een week de Morspoort-kazeme bezet houden hebben gisteravond open huis gehouden. Ze lieten de tientallen bezoekers zien hoe ze hun tijdelijke huisvesting hebben ingericht. Ook was er een (overzichts)tentoonstelling van de gebeurtenissen van de afgelopen maanden. Overigens hebben de bezetters te verstaan gekregen dat de kazerne halverwege deze maand wordt ontruimd. Burgemeester Vis opent nieuw bedrijf LEIDEN - Burgemeester Vis heeft gistermiddag de officiële ope ning verricht van het nieuwe be drijf van Textielverzorging Gie zeman Leiden op het industrie terrein De Waard. Giezeman Lei den was voorheen, sinds 1959, gevestigd aan de Haarlemmer weg, en behoort samen met twee wasserijen in Den Haag tot het Varobo-c Door de drie wasserijen in het con cern wordt voor bijna dertig zie kenhuizen en instellingen het linnengoed en de kleding van het personeel verzorgd en gewassen, yanwege de gunstige ontwikke ling van de markt op dit gebied, de toenemende aandacht voor hygiëne in de gezondheidszorg, besloot Giezeman Leiden over te stappen op een nieuw, groter pand. Met de gemeente Leiden werd snel tot overeenstemming gekomen over een vestiging in De Waard. Op 18 augustus vorig jaar werd de eerste paal geslagen, en half ja nuari dit jaar kon de produktie in het nieuwe gebouw al worden begonnen. Bij Giezeman Leiden werken achttien mensen, die per week ongeveer 30.000 kilo was goed verzorgen. Dat is bijna twee maal zoveel als met hetzelfde aantal mensen in het bedrijf aan de Haarlemmerweg verzorgd werd. Giezeman wast niet alleen, maar verhuurt ook linnengoed en be roepskleding. Ondermeer aan het Diaconessenhuis in Leiden. Burgemeester Vis toonde zich bij de opening gisteren verheugd over de vestiging van dit bedrijf in De Waard. Hij zei daar bijzon der graag aan meegewerkt te hebben omdat het nu eens niet de verhuizing van een bedrijf naar buiten Leiden betreft, maar een verhuizing waarbij het bedrijf binnen Leiden blijft, en waar in de toekomst misschien meer mensen werk kunnen vinden. De burgemeester kreeg van de di rectie van Giezeman een schrijf machine aangeboden die be stemd is voor het buurtwerk in de Zeeheldenbuurt. Dronken man trapt ruit van taxi in LEIDEN - Een onder invloed van- drank verkerende Lei- denaar (28) heeft om één uur vannacht op op de Doeza- straat de voorruit van een taxi ingetrapt. De man is door de politie aan gehouden en ter ontnuchte ring ingesloten. Vanochtend zou hij waarschijnlijk na verhoor weer worden vrijge laten. ten. Dit programma wordt in een oplage van 5000 over heel Leiden ver spreid. Wie het niet krijgt en er toch meer over wil weten kan bellen met M. van Rijnswou, Ha- sebroekstraat 5, tel. 769872, mej. E. van Heyningen, Van Bachem- hof 8, tel. 765206, H. Middelkoop, Drontermeerlaan 9, tel. 143852, A. van der Spek, De Sitterlaan 67, tel. 130585, of R. Koopmans, Dot terbloem 4, tel. 122220. Klaverjasavond LEIDEN - De buurtvereniging voor Burgemeesters-, Professo ren- en Rijndijkwijk organiseert vanavond een klaverjasavond in de aula van de Durieu-school. Aanvang 8 uur. LEIDEN - Een dronken autobe stuurder raakte vannacht om half twee op de Rijnsburgerweg ter hoogte van de Houtlaan de weg kwijt. De twintigjarige Leidenaar raakte met zijn auto op de linker weg helft en kwam via een muurtje en een geparkeerde auto tot stil- stand. Er ontstond geringe scha de. LEIDEN - Op 8 september viert de Bond van Motorisch Gehandi capten, afdeling Leiden, het eer ste lustrum in de Mytylschool aan de Blauwe Vogelweg 1 in Leiden. De BOSK telt landelijk in totaal 23 afdelingen, waarvan de Leidse in april 1974 werd opgericht. Tot haar taken rekent de organisa tie onder meer de voorlichting over belastingzaken, medische- en sociale aspecten. Ter gelegen heid van het bereiken van het lus trum wordt een info-markt ge houden, waar leden en belang stellenden zich kunnen oriënte ren op allerlei zaken, waarmee gehandicapten te maken krijgen. Aan de manifestatie die om twee uur 's middags begint en tot vijf uur duurt werken onder meer mee: de Gemeenschappelijke Medische Dienst, het Sociaal Pe dagogisch Centrum, de Stichting Provinciale Revalidatie, de Stichting Sport voor Gehandi capten, het activiteitencentrum "De Gading", de padvinderij voor gehandicapten, de oppas- centrales in de regio en de rol stoeldansgroep uit Katwijk. LEIDEN - Aan de Hogewoerd 4 is in een voormalige winkel in kunstnijverheidsartikelen, de speciaalzaak in kinderkleding "Kinderkleding Lobbe" ge opend. - Aan de Herenstraat 7 is in het vroegere winkelpand van Jamin de firma Eibers en Pison, vast goed, assurantiën, hypotheken en geldleningen gevestigd. - Aan het Levendaal 176-178 is in een eerdere vestiging van een an tiekhandel. een handel in ge bruikte auto's gevestigd. - Het elektrotechnisch bureau Fa. Langezaal en Inniger is ver plaatst van de Nieuwe Rijn 93 naar de Admiraal Banckertweg 30. Snelheids overtredingen LEIDEN - Bij een radarcontrole op de IJsselmeerlaan zijn gister middag tussen twee en vier uur 58 snelheidsovertredingen ge constateerd. Eén automobilist reed zelfs 109 ki lometer per uur in plaats van de toegestane 50 kilometer. Weer chaos op Kagerstraat LEIDEN - Evenals maandagavond was het gisteravond weer een chaos op de Kagerstraat, veroor zaakt door vele verkeerd gepar keerde auto's van avondscholie- De politie is nu, in tegenstelling tot maandag, wel verbaliserend op getreden. Er werden twintig bonnen uitgedeeld. - Aan de Bachstraat 470 is in de ruimte van een voormalige tex tielwinkel "Tong Penn", winkel in oosterse ingrediënten ge opend. - Van de Oude Singel 250 is het ver koopkantoor van de Technische Unie BV, groothandel in sanitaire artikelen, verplaatst naar Leider dorp. - Aan de Medusastraat 8 is de da meskapsalon "Tiny" opgeheven. - Aan de Oude Vest 111 is de tegel- handel "Mastrigt" geopend. - Sportschool Luiten is verplaatst van de Pieterskerkgracht 9 naar het Rapenburg 48. - Nijssen Koeling is verhuisd van de Hogewoerd 135 naar Zoeter- woude. - Aan de Steenstraat 43 is de make laardij Romeijn BV opgeheven. - Aan de Dennenrode 10 is de auto rijschool "Dennenrode" geves tigd. - Aan de Hooigracht 68 is de twee dehands autohandel van J. Bijl gevestigd. - Aan de Rosmolen 28 is de schoenwinkel "Dennis Shoes" geopend 17.00-18.00 uur, Noord: Vein Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. De maanden juli en au gustus geopend di. en do. van 18;30-20.30 uur. Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Rutgershuis Papengracht 26, Spreekuren ma. en vr. 14-15, 20-21 uur, wo. 9-10, do. 19-20 uur. Tel. 126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Noordeinde 2a, klachten spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), tel. 769253. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree straat 19. Spreekuur ma. en wo. 10-12 uur, vfij. 14-16 uur, tel. 130983. Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent, kunt u al tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. U vindt dag en nacht gehoor. Vertrouwelijke. Tel. 071-125202. in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer, Hofdijck 32, Oegstgeest, tele foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di., 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10. woe. SOS-dienst Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk. Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 142154/761557. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, mevr. A. van Dewall, Kloksteeg 6, tel. 140917.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4