Verplaatsen bedrijven aan Zijl erg moeilijk Klacht tegen prof. dr. Bastiaans Geen uitzicht op nieuwe vestigingsplaats Volgende week zaterdag Vrouwen- LAK brengt 3 toneel- produkties Voorbereiding Zuid Afrika-project "Al anderhalf jaar lekkage VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 LEIDEN Nederlands comité voor rechten van de mens Prof. dr. J. Bastiaans LE1DEN/UTREHCT - Het Neder lands comité voor de rechten van de mens heeft bij de medische tuchtcolleges in Den Haag en Amsterdam klachten ingediend tegen prof. dr. J. Bastiaans, direc teur van de Jelgersmakliniek In Oegstgeest en tegen de Utrechtse neurochirurgen prof. dr. W. Storm van Leeuwen, W.P. Haaijman en J.R. de Ridder. Aanleiding is de behandeling van een patiënte die in 1968 in de Jel gersmakliniek werd opgenomen en die daar door prof. Bastiaans met lsd zou zijn behandeld. Toen deze behandeling geen resultaat opleverde - de vrouw leed aan een dwangneurose - is ze door prof. Bastiaans doorgestuurd naar het team in Utrecht, dat met behulp van elektroden bepaalde hersencellen vernietigde. De dwangneurose bestaat nog steeds. Volgens het comité is dat te wijten aan de lsd-behandeling, die erg gevaarlijk zou zijn. Het heeft ook bezwaren tegen de psy- cho-fysiochirurgische behande ling die de patiënte in Utrecht heeft ondergaan en het verwijt de betrokken artsen een onjuiste voorlichting aan de patiënte en haar echtgenote, althans een „niet geheel juiste voorstelling van zaken". Prof. Bastiaans, die nog niet op de hoogte was van de klacht, zei gis teren desgevraagd dat hij zich dit speciale geval niet kan herinne ren. De klacht lijkt hem in ieder geval zwaar overdreven. Hij heeft als enige toesgemming van de hoofdinspectie voor de volksge zondheid om mensen met lsd te behandelen en hij doet dat alleen bij patiënten die niet meer op een andere manier te helpen zijn. „Daarbij ga ik uiteraard altijd ui terst voorzichtig te werk". Prof. Bastiaans heeft al twintig jaar er varing op dit gebied en hij heeft tot dusver ongeveer 250 patiën ten met lsd behandeld. Daarbij gaat het er juist om. een chirurgische ingreep te voorko men. Het gebeurt volgens prof. Bastiaans slechts bij heel grote uitzondering dat hij patiënten met ernstige dwangneurosen doorstuurt naar Utrecht voor een behandeling met elektroden. „Storm van Leeuwen en Haaij man zijn topmensen op dit ge bied", aldus prof. Bastiaans. Op Stadhuisplein Van links naar rechts Han- I neke Kallenberg, Margo Berg JKldVföt en Margriet van Lith. LEIDEN - Er is nog steeds geen uitzicht op dat voor de bedrijven die in de Kooi zijn gevestigd langs de Zijl een andere vesti gingsplaats wordt ge vonden. Zoals bekend heeft de gemeente in het ontwerp-bestemmingsplan voor De Kooi aangekondigd dat deze bedrijven aan het water moeten verdwijnen om plaats te maken voor woningbouw en re creatieve voorzieningen. De ei genaren van die bedrijven heb ben daartegen ernstig bezwaar gemaakt en willen niet uit De Kooi weg. Hun bezwaren kwa men gisteren bij de provincie aan de orde nadat ze eerder door de gemeente ongegrond waren ver klaard. Voor de ijzer en metaalhandel Gij- zenij en voor het LPG-station aan de Atjehstraat is het het moei lijkst om een vervangend be drijfsterrein te vinden. De heer Van der Heijden, raadsman van de firma Gijzenij, noemde de lig ging van het bedrijf aan diep LEIDEN - Het LAK aan het Le vendaal in Leiden is van plan om in het komende seizoen drie to- neelprodukties te presenteren. Aan alle produkties kan door mensen zonder toneelervaring worden meegedaan. De drie produkties begeven zich op het terrein van het politiek thea ter, het kindertoneel en het to taaltheater. Bij het politiek thea ter is het de bedoeling dat een stuk wordt geproduceerd ter on dersteuning van de activiteiten van Amnesty International. Op het gebied van kindertoneel staat het vanuit improvisaties maken van een toneelstuk op het pro gramma, dat in het komend vooijaar voot kinderen zal wor den opgevoerd. Het "totaaltheater" tenslotte stelt zich ten doel om zoveel mogelijk vormen van theater te verwer ken. Op theatergebied heeft het LAK nog meer plannen. Er zullen weekeinden worden georgani seerd op het gebied van drama turgie, toneel en regie (in één weekeinde), een weekeinde voor clowns en een ook op zaterdag en zondag te organiseren "work shop" grimeren en kledingim- provisatie. Het inschrijven voor de bovenge noemde activiteiten is mogelijk op het LAK (Levendaal 150, der de etage) op maandag 10 en dins dag 11 september tussen 18.00 en 21.00 uur. Op die dagen is het ook mogelijk om in te schrijven voor het uitgebreide cursusprogram ma, dat het LAK vanaf eind sep tember weer organiseert. Zo zijn er cursussen op het gebied van tekenen, schilderen, kera miek, textiele werkvormen, mu ziek, dans, toneel en fotografie. De cursussen tekenen en schilde ren vallen uiteen in cursussen modeltekenen, schilderen met olieverf, aquarel en grafiek. Voor de muziekliefhebbers zijn er cursussen stemvorming voor be ginners en gevorderden en solfè ge (stemoefeningen). De toneel liefhebbers komen buiten de al genoemde produkties nog eens aan hun trekken met een cursus basistoneel. Bewegen vormt de hoofdschotel van cursussen jazzballet, bewe gingsexpressie en T'ai chi chuan (een Chinese bewegingsleer). Bovendien is er een werkgroep dansexpressie voor gevorderden. vaarwater en aan de openbare weg een noodzaak. Hij stelde vast dat het zoeken van de gemeente naar een ander geschikt terrein vergeefs is gebleken. Van der Heijden wees er met na druk op dat nu het voortbestaan van het bedrijf op het spel staat en wees op de ongewenste gevol- .gen hiervan voor de gemeente. Volgens de raadsman van Gijze nij kan de gemeente nergens an ders in de omgeving zijn oud ijzer kwijt. Van der Heijden stelde dan ook in het vooruitzicht dat veel oude koelkasten, bromfietsen en dergelijke in de sloot terecht zul len komen. Volgens de gemeente is het bedrijf niet Leiden-gebon- den. De eigenaar van het LPG-station aan de Atjehstraat vreest dat bij verplaatsing één of meer onder delen van zijn bedrijf moeten verdwijnen. Het autogasinbouw- station met benzine- en autogas- yerkooppunt is gezien de richt lijnen van de inspecteur van de volksgezondheid zeer moeilijk verplaatsbaar. De eigenaar van het bedrijf wil bovendien geen verplaatsing naar buiten Leiden uit vrees voor een verzwakking van zijn concurrentiepositie. Mr. Geelkerken weer er namens de eigenaar van het LPG-station op dat in Leiden nog 5 LPG-stations en 2 inbouwstations zijn geves tigd. Mevrouw Schramm, die namens de gemeente het woord voerde, zei dat zowel de verplaatsing van de firma Gijzenij als de verplaatsing van het LPG-station de gemeente voor grote problemen stelt. Zij wees er op dat het LPG-station, door de nieuwe richtlijnen, ook zonder het bestemmingsplan uit een dicht bevolkte wijk als De Kooi zou moeten verdwijnen. Over de verplaatsing van bouwma- terialenhandel Fontein is volgens mevrouw Schramm nagenoeg overeenstemming bereikt. De bezwaarde wees er echter op dan nog niets zwart op wit staat en handhaafde daarom onverkort zijn bezwaren tegen een mogelij ke verplaatsing. De firma Fontein is wel in onderhandeling met de gemeente over een verhuizing naar het bedrijfsterrein De Waard. Ook voor dit bedrijf is de ligging aan groot vaarwater noodzaak. Bij de provincie kwamen ook nog andere bezwaren tegen het be stemmingsplan De Kooi aan de orde. De heer Verver gaf een toe lichting op zijn bezwaar tegen de mogelijkheid tot vergroting van de winkelvestigingen in de Sie- boldstraat die volgens hem een aantasting betekenen van het woonmilieu. De heer Schouten uitte zijn ongenoegen over het feit dat het bestemmingsplan niet langer toestaat dat hij als schoor steenbouwer, metstelaar en slo per zijn werk uitoefent in een pand aan de Decimastraat. Ten slotte kwamen de bezwaren van bewoners aan de orde om de tui nen van Kempeneers samen met het terrein van melkuitgiftesta- tion aan de Kooilaan om te bou wen tot speelgelegenheid met groenvoorzieningen en enkele parkeerplaatsen. De schroothandel van Gijzenij aan de Zijloever moeilijk een andere plaats gevonden kan worden. LEIDEN - Belangstellende kun stenaars kunnen op 14 september rond de tafel gaan zitten om te praten over realisering van het Zuid-Afrika project. Zoals be kend heeft de Leidse raad voor dit jaar een bedrag van tiendui zend gulden uitgetrokken voor de post "internationale solidari teit". Besloten is om het geld te besteden aan een project over de problematiek van Zuid-Afrika. De organisatoren hebben zo'n dertig Leidse groeperingen, die zij representatief achten voor de Leidse bevolking, gevraagd hun medewerking aan het project te verlenen. Dit zijn o.m. kerkelijke organisaties, politieke partijen, vakbonden, scholen, Het ligt in de bedoeling de eerste twee weken van december een tentoonstelling te organiseren in het Waaggebouw. De vergade ring over het project vindt in het BOA-pand, Oude Vest 79 plaats. Aanvang acht uur. Voor het tweede achtereenvol gende jaar organiseert het Progressief Vrouwenoverleg Leiden PVOeen Vrouwen- markt. Deze markt, die als thema Vrouwen en Gezond- heids(zorg) heeft meegekre gen, zal volgende week zater dag (15 september) op het Leidse Stadhuisplein worden gehouden. Drie van de initiatiefneemster, Margo Berg, Hanneke Kal lenberg en Margriet van Lith vertellen achtereenvolgens over het ontstaan van het PVO, haar doelstellingen en over de Vrouwenmarkt. De geschiedenis van het PVO is nog tamelijk kort. In 1977 is zij opgericht door een aantal activisten van reeds bestaan de vrouwengroepen. Volgens Margo,Henriette en Margriet was er een duidelijke behoefte aan een overkoepelend over legorgaan voor de "vrouwen beweging" in Leiden. Zij zeggen: "Er bestonden voor '77 al tal van vrouwengroe pen in Leiden maar die had den nauwelijks contact met elkaar. Dat werd als een dui delijk gemis ervaren. Van daar dat dit overlegorgaan van de grond is gekomen met de bedoeling om elkaar erva ringen uit te wisselen en el kaar te steunen bij het voeren van acties". Het drietal vervolgt: "Op dit moment zijn er zo'n tien groe peringen bij het PVO aange sloten. Dat zijn de Lesbische Vrouwen Leiden (LVD, de Nederlandse Vrouwenbewe- Mevrouw De Nobel leeft met een emmer in de woonkamer ging (NVB), de NW-vrou wenbond, PSP-vrouiven, de Rooie Vrouwen, Vrouwen werk Merenwijk, VlDO-groe- pen (Vrouwen in de Over gang), het Vrouwenhuis, VOS-groepen (Vrouwen oriënteren zich op de samen leving) en Wij Vrouwen Eisen Het PVO heeft m die paar jaar dat zij nu bestaat ook een duidelijk karakter gekregen. Namelijk het plaatsen van de vrou wenst rijd in het kader van de strijd voor een andere maatschappij waarbij een duidelijke link wordt gelegd naar het socialisme" Vanuit het PVO is ook het ini tiatief ontstaan voor de Vrouwenmarkt die dit jaar voor de tweede keer unrdt georganiseerd. Margo, Han neke en Margriet: "Vorig jaar was de markt ondanks het af schuwelijk slechte weer een enorm succes. De opkomst viel bijzonder mee. Dit jaar heb ben we onze verwachtingen nog hoger gesteld onder ande re de ambiance, het Stadhuis plein een stuk is verbeterd ten opzichte van vorig jaar. Toen hadden we enorm te kampen met geparkeerd staande au to's. Dat zal nu gelukkig niet het geval zijn". De activiteiten die op de markt zullen worden ontpUxiid en waarvan de voorbereidingen ongeveer een halfjaar tn be slag hebben genomen zijn tal rijk. In totaal staan er CM I I kraampjes op de markt waar in informatie if over tal van aspecten die be trekking hebben op de vrouw en de gezondheidszorg. Die aspecten zijn vrouw en psy chiatrie, kraamverzorgnuj wijkverpleging. vrijwilli gerswerk. d'Gfl.'C'órde ko men. abortus, sterihsering voorbehoedsmiddelen, borst en baarmoederkankeronder zoek en preventieve gezond heidszorg. LEIDEN - De 81-jarige me vrouw De Nobel uit de Leidse Oosterkerkstraat zit al anderhalf jaar opge scheept met een flinke lekkage in haar woonka mer. "Ze laten me gewoon zo zitten", zegt zij hoofd schuddend. "Ik begrijp er niets van waarom ze het niet repareren. Ik heb het al zo dikwijls gevraagd". De bejaarde mevrouw De Nobel h woont in een nieuwbouwwoning van de Leidse Woning Stichting (LWS). "Het heeft vanaf het begin dat ik hier kwam wonen gelekt", vertelt ze. "Ik heb al heel wat ke- ren opgebeld naar de Leidse Wo ning Stichting, maar ze doen er niets aan. Van de winter hebben ze gezegd: het is te slecht weer. En toen ik laatst een keer opbelde zeiden ze tegen me: u bent wel lastig. Ik ben ook al twee keer naar de Leidse Woning Stichting toegegaan. Helemaal gaan lopen naar het Morskwartier. Ik ben ondanks mijn 81 jaar nog goed ter been hoor", zegt ze trots. "Maar al wat ik doe helpt allemaal niets. Ze laten me gewoon zitten. Ik heb geen kinderen dus ik sta overal alleen voor. Dat valt toch niet Ik ben echt niet lastig hoor", zegt mevrquw De Nobel. Ze wijst naar een grote gebladderde vochtplek in het plafond van haar nieuwe woning. "Het is toch een rot ge zicht, zo'n vieze plek in je huis. En er staat altijd een emmer onder, in het midden van de kamer. Ik heb geen slaapkamer dus ik slaap in de woonkamer. Als het 's nachts regent dan hoor ik de hele nacht de druppels in de emmer vallen". Het is niet de eerste keer dat bewo ners van de nieuwbouwwonin gen aan de Oosterkerkstraat, Waardgracht, Langestraat en Oranjegracht klagen over de kwaliteit van hun huizen. Een buurtvereniging in maart van dit jaar leverde een waslijst van klachten op over lekkages, tocht en slechte centrale verwarming. De buurtbewoners hekelden in felle bewoordingen het beleid van de Leidse Woning Stichting die ook na herhaald verzoek niet op de klachten zou zijn ingegaan. In april liet de LWS weten dat alle klachten zouden worden opge nomen en dat dan een begin zou worden gemaakt met het verhel pen van de gebreken. "Er is wel eens een juffrouw wezen kijken", zegt mevrouw De Nobel. "Maar waarvoor die precies kwam dat weet ik niet, want ook daarna is er niets gebeurd. Een paar maanden geleden had ik vergeten om op tijd de huur te betalen. Toen kreeg ik wel meteen een briefje thuis omdat ik de huur een paar dagen te laat had overgemaakt. Ik begrijp niet hoe ze dat durven terwijl ze mij anderhalf jaar met een lekkage laten zitten. Iedereen die hier komt zegt steeds: is het nou nog niet gemaakt!" De heer Streefland, directeur van de Leidse Woning Stichting laat desgevraagd weten: "Enige tijd geleden is er een zeer prettig con tact geweest met een bewoners delegatie en alle klachten die des tijds werden ingediend die zijn inmiddels verholpen. De klach ten van mevrouw De Nobel zijn mij niet bekend, maar ik zal de chef van de technische dienst ze ker opdracht geven om ernaar te kijken", aldus de heer Streefland. JAN RIJSDAM Verder zal ook het werken in de gezondheidszorg aan de ord ekomen. Zo is op de markt een werkgroep uit het oosten van het land aanweziggenaamd "Miep m de zirkenjfabnek". Het Leids Vrouwenorkesthet vrouwenkoor "De Sirenes" en Katnen Bijdewld zullen voor de muzikale omlijsting zor gen. Na afloop van de markt is er 's avonds in het Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn een feest avond waar een Arnhemse vrouwencabaretgroep zal op treden evenals de Leidse vrou wen rockformatie Gaya. Dit feest boezemt de imfiafu neemsters de nodige vrees omdat men verwacht dat i capaciteit van het Vrouwe huis beslist onvoldoende z zijn. Zij zeggen: "Hier blij weer eens hoe hard het nod if dat er een Riff huis tn Leiden komt. Die vt selijk beperkte ruimte die nu is belemmert ons in on activiteiten. Ook het vro wenwerk op zichzelf wordt door belemmerd".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3