Stakingen verdelen Yervoersbonden FNV Wooer komt nauwelijks aan de r-t i' VVD-nota: bij steunverlening voorrang voor kleine bedrijven Deel van bestuur havens stapt op h V" Vuil werk beter betalen VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 ECONOMIE PAGINA 25 Oprichter Transavia komt met nieuwe maatschappij DEN HAAG (GPD) - John Block, oprichter van Transa via en daarna van nog twee vliegbedrijven, heeft besloten opnieuw een luchtvaartmaat schappij te stichten. Block wil zich vanaf de volgende zomer toeleggen op het Noordatlantische charter- verkeer. De Rijksluchtvaart dienst heeft bevestigd dat Block eind augustus een aan vraag heeft ingediend. Door sterke verlaging van de ta rieven in het verkeer met de VS en Canada hebben zowel Martinair als (goeddeels) de KLM hun chartervluchten op de Noordatlantische route prijsgegeven. Transavia heeft wel een vergunning voor charters naar de VS, maar maakt er evenmin gebruik van. Daardoor zijn Neder landse touroperators vrijwel geheel aangewezen op voor namelijk Amerikaanse char termaatschappijen voor het vervoer van hun sterk groeiende' aantal Amerika- vakantiegangers. Block is van oordeel dat deze toestand volop ruimte biedt om vanuit Nederland een charterbedrijf met bestem mingen in Canada en de VS op te zetten. Hij wil daarvoor gebruik maken van zijn favo riete en, mede wegens zijn comfortabel vliegen, 's we reld meest verkochte straal- verkeersvliegtuig, de driemo- torige Boeing 727-200. Onder welke naam Blocks nieuwe luchtvaartmaat schappij zal opereren, was bij de RLD nog niet bekend. De aanvraag is ingediend onder de naam van Blocks huidige bedrijf in luchtvaartmake laardij, Consulair BV. De RLD zal zich nog beraden over inwilliging van Blocks aanvraag. LEERRAPPORTEN 'an hedenmorgen 7 uur Asterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen onbewolkt 23 half bew. 23 licht bew. 23 half bew.. 22 Zd Limburg geheel bew. 25 Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Casa Blanca half bew. 17 zwaar bew. 27 20 2 zwaar bew. - 19 0 onbewolkt 23 11 0 regen 22 geheel bew 26 15 0 onbewolkt 25 9 0 mist 25 11 0 onbewolkt 24 10 0 mist 21 7 0 licht bew. 21 12 0 onbewolkt 27 16 0 zwaar bew. 25 15 0 zwaar bew. 26 13 0 licht- bew. 28 14 2 geheel bew. 27 21 0 licht bew. 29 18 0 onbewolkt 21 11 0 half bew. 24 19 0 motregen 16 14 06 zwaar bew. 27 13 0 licht bew 27 15 0 onbewolkt 25 15 0 ombewolkt 20 7 0 (Van onze correspondent) ROTTERDAM (GPD) - Binnen de Vervoersbonden FNV is een ernstig conflict ontstaan over de datum waarop het principe-akkoord tussen havenwerkgevers en vakbon den moet ingaan. Negen leden van de Bedrijfsgroep Ha vens van de Vervoersbonden FNV zijn gisteravond afge treden uit protest tegen het besluit van de Federatie- raad (het parlement) van de Vervoersbond FNV om de nieuwe haven-cao goed te keuren. Drs. Wiersma in proefschrift: Daarin wordt als ingangsdatum 1 juli genoemd. De havenmensen in de raad wilden nog verder on derhandelen met de werkgevers om de cao met terugwerkende kracht per 1 januari te laten in gaan. Deze vakbondsvertegen woordigers hebben de indruk dat, wanneer de loonsverhoging van 28,50 per week per 1 januari ingaat, de staking snel over zal zijn. Leon Ouwerkerk, lid van het dage lijks bestuur van de bedrijfs groep, zei te vrezen dat als het hoofdbestuur zich niet sterk maakt voor 1 januari als cao-da tum er volgend jaar helemaal geen bedrijfsgroep havens meer zal bestaan in Rotterdam. Vol gens hem worden de lidmaat schappen nu al bij bosjes opge zegd, iets wat een woordvoerder van de Vervoersbonden FNV overigens ontkende. Eén van de andere afgetreden le den, G. Naarden, zei dat de hele groep zich zal distantiëren van de haven. "Ze zoeken het zelf verder maar uit". "Doordat men ons ad vies niet heeft opgevolgd dreigt het in de havens nu wel goed uit de hand te lopen. We hebben ge lijk gekregen. Dat zie je aan de toestand in de havens, nadat het federatiebestuur ons advies om de cao per 1 januari te laten in gaan haf afgewimpeld alsof het om iets onbenulligs ging". Uitbreiding De Rotterdamse stakingsleiders zijn er gisteren in geslaagd om werknemers in de Amsterdamse havens ook tot staken te bewe gen. In de Rotterdamse haven is de sfeer onder de stakende ha venslepers grimmiger geworden. FNV-Vervoersbondvoorzitter J. Schroër waarschuwde gister middag tijdens de federatieraad voor dreigende werkloosheid als Meer uitvoer van aardgas DEN HAAG (ANP) - In de eerste zeven maanden van dit jaar is volgens de cijfers van de Neder landse Gasunie de uitvoer van aardgas met elf procent gestegen in vergelijking met dezelfde pe riode van het vorig jaar. In totaal werd ongeveer 29,5 miljard ku bieke meter aardgas geëxpor teerd. De aardgasafzet in het eigen land steeg in vergelijking met het vo rig jaar met twee procent tot 27,2 miljard kubieke meter. De totale afzet van aardgas bedroeg in de eerste zeven maanden van dit jaar 56,7 miljard kubieke meter, wat zeven procent meer was dan de afzet in dezelfde periode van 1978. LEIDEN - Veiling: aardappelen 56, an dijvie 20-35. snijbonen 19(f-255, kroten gek. 110, spitskool 42, postelein 49-79, prei 32-67, spinazie 47-76, spruiten A 59-77, Spruiten B 71-80, spruiten C 67, D: 57-65, uien 25-51, witlof 620-680, meloe nen 215-280, bloemkool 1 x6 49-72, bloemkool 8 st. 49, bloemkool 10 st 35-36, sla zwaar 80-103, licht 59-75, bleekselde rij 35-51, bospeen 46-92, peterselie 22-42, radijs 30-54, selderie 21, paprika kg. 80, st. 115. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling. 6/9/'79 Andijvie per kg 0,38-0,44; Snijbonen I/II kg 2-<),92; Sperziebonen I Drs. Durk Wiersma r,i T- tiMi V L* gevoig van de havenstakingen. "Bij voortzetting van de huidige chaos in de havens staat het als een paal boven water dat de werkgelegenheid in de havens in het geding komt". Schroër zei verder dat niet alleen de mogelij ke olievlekwerking van de acties naar andere bedrijfstakken maar ook het zojuist afgesloten princi pe-akkoord voor de havens ris kant kan zijn voor de werkgele genheid. "Het akkoord kan door de werkgevers worden gebruikt als aanleiding voor reorganisaties die arbeidsplaatsen kunnen kos ten". Volgens voorzitter Schroër lijkt het erop dat de stakingsleiders met hun eisen (onder meer vijftig gulden per week erbij) erop uit zijn om onze economie en daar mee onze maatschappij totaal overhoop te gooien, "om daarna opnieuw op de puinhopen te be ginnen". Binnenschippers Honderden binnenschippers drei gen overigens de dupe te worden van de havenstaking. Op de Rot terdamse schippersbeurs wordt vrijwel geen vracht meer aange boden, zo liet de Onafhankelijke Schippersbond (ONS) weten. De schippers zeggen zich erover te verbazen dat de politie vrijwel niets doet tegen de stakingen, terwijl dat bij de blokkade van de havens door de schippers wel het geval was. De Tweede-Kamerleden Verbrugh (GPV) en Nijhof (DS'70) hebben minister Wiegel gevraagd om op treden van de overheid ter be scherming van werkwilligen. Zij wijzen erop dat mensen die wil len werken met lichamelijk ge weld worden bedreigd. In de Rotterdamse haven liggen de graanactiviteiten nu ook vrijwel geheel stil. Het gevolg hiervan is dat de internationale markt on der druk is komen te staan. De prijzen voor sojabonen en tarwe zijn op de Amerikaanse markt als gevolg van de staking in de Rot terdamse havens behoorlijk ge zakt. Slechts een klein deel van het per soneel van de Graan Elevator Maatschappij is gisteren weer aan het werk gegaan. De directie had meegedeeld dat een grote meerderheid van het personeel had besloten weer aan het werk te gaan. Directeur Van der Vorm moest echter 's middags toege ven dat bij deze mededeling de wens de vader van de gedachte is geweest. Solidair De ABVA afdeling Leiden heeft zich gisteravond solidair ver klaard met de havenstakers. In een motie, die werd ontraden door het afdelingsbestuur, ver klaarde de afdeling zich achter de eisen van de stakers te stellen en wordt het verzoek gedaan aan de FNV om de stakingskassen te openen. J t 7-jV'r J h V 'y'f w' t wi'rll i hun li ''V NIEUW DELHI - Een boer uit Noord-India kijkt wanhopig naar zijn volledig uitgedroogde rijstvelden. De zomer-moesson zorgde ervoor dat sommige rijstvelden door de regen zijn overspoeld en weer andere zijn uitgedroogd. DEN HAAG (GPD) - Woordvoer ders van de drie grote partijen vinden dat onaangenaam werk beter betaald moet worden. Ger- ritse (CDA), De Korte (WD) en Van der Doef (PvdA) zeiden dit gistermiddag voor de AVRO-mi- crofoon. Gerritse en Van der Doef dat de Tweede Kamer en de rege ring richtlijnen voor het arbeids voorwaardenbeleid moeten blij ven opstellen. Daarbij moet het mogelijk worden dat vuil en an der onaangenaam werk beter wordt betaald. Volgens alle drie sprekers was onderbetaling van dit soort werk één van de belang rijkste oorzaken van de arbeids onrust in de havens en de vlees- warenindustrie. Geen van de woordvoerders wilde echter de loonmatiging loslaten. Van der Doef (PvdA) was er ook tegen dat sterke bedrijven meer loon zouden moeten gaan betalen dan zwakke. De overwinst van de sterke bedrijven moest volgens hem worden besteed aan vermo- gensaanwasdeling en aan verbe tering van het arbeidsklimaat. GRONINGEN (GPD) - De medische arbeidsongeschiktheid bij een groot deel van hen die een uitkering krijgen krachtens de Wet op de arbeids ongeschiktheidsverzekeringen (wao), is beperkt en kan niet worden gezien als een totale of definitieve invaliditeit; De onzekerheid over de kans op een gehele of gedeeltelijke werkhervatting is voor de wao'ers desondanks groot; De toegang tot de arbeidsmarkt is voor de wao'ers klein. Dat zijn drie conclusies van drs. Durk Wiersma uitZuidhorn, die volgende week donderdag aan de Groninger Rijksuniversiteit promoveert tot doctor in de sociale wetenschappen op het proefschrift Psychosociale stress en langdurige arbeidsongeschiktheid". Drs. Wiersma onderzocht de rol van psychosociale stress bij ruim 200 mannelijke werknemers tussen 20 en 55 jaar uit verschillende bedrijfstakken in Groningen en de kop van Drente in de jaren 1975 tot 1977. Deze werknemers werden ondervraagd in de vierde „ziektewetmaand" en anderhalf jaar r ziekmelding. Drs. Wiersma ontdekte dat, wanneer iemand niet binnen het eerste halve ziektewetjaar is hersteld, de kans op werkhervatting daarna bijzonder klein is geworden. In totaal kwam ruim 30 procent van de onderzochte werknemers in de wao terecht. ,,Dit is een verontrustend aantal, vooral indien men bedenkt dat mensen boven de 55 jaar buiten het onderzoek zijn gehouden. De verhouding was zonder deze beperking vrijwel zeker nog ongunstiger uitgevallen", schrijft hij in zijn proefschrift. Van de wao'ers werd 8 procent gedeeltelijk arbeidsongeschikt verklaard en 21 procent beschouwd als blijvend arbeidsongeschikt voor elk werk. Zeventien procent werd in de nabije toekomst weer geschikt geacht voor het eigen werk („Men kan zeggen dat het ziektewetjaar voor deze mensen te kort heeft geduurd"), 32 procent werd in de toekomst moge lijk voor eigen of ander werk geschikt geacht en 23 procent werd aange meld voor arbeidsbemiddeling of omscholing. „Uit de laatste drie percentages blijkt dat de verklaring van arbeidsonge schiktheid op medische gronden bij ongeveer twee derde van de groep wao'ers niet totaal en-of definitief was, al kan het daarop wel uitlopen", aldus drs. Wiersma. „In de grote meerderheid van deze gevallen zagen zowel de betrokken werknemers als de verzekeringsartsen overigens slechts geringe mogelijkheden voor ander of aangepast werk. De meeste werknemers die onzeker over hun kansen op arbeid waren, bleken ook weinig pogingen ondernomen te hebben, zoals het inwinnen van infor matie, het nalopen van advertenties, of het verrichten van sollicita ties". „In het algemeen ondervond men trouwens weinig actieve steun van de kant van de betrokken instanties, zoals het Gemeenschappelijk Admi nistratie Kantoor (GAK) en het arbeidsbureau. Opnieuw blijkt dus dat onzekerheid over eigen toekomstmogelijkheden, die overigens sterk werd gevoed door deze instanties, niet leidde tot een actieve houding bij de mensen. Dit laatste is tot op zekere hoogte wel begrijpelijk, als men kijkt naar het resultaat bij mensen die wel allerlei pogingen hadden ondernomen. Geen van hen vond werk", aldus drs. Wiersma. De toename van langdurig ziekteverzuim moet volgens drs. Wiersma ge zien worden in zowel het licht van de verandering van normen en waar den van ziekte en gezondheid als in de afnemende werkgelegenheid en de plaats van de gehandicapte werknemer in het arbeidsbestel. „Ten onrechte", aldus drs. Wiersma, „wordt de oplossing van vele maat schappelijke en persoonlijke problemen van de arts verwacht. De sterk toegenomen medicalisering van de maatschappij (steeds meer artsen erbij) heeft geleid tot talrijke „oneigenlijke" elementen in de rol- en taakopvatting van de medische professie. Een van de meest duidelijke voorbeelden hiervan is de verzekeringsgeneeskundige". „De bewaking en de sturing van het proces van arbeidsongeschiktheid is aan de verze keringsgeneeskundige opgedragen. Het is evenwel, zowel bij het kort durende als bij het langer durende ziekteverzuim, gebleken dat hij daar voor naar opleiding en positie ten opzichte van de verzekerde, de werk gever en de behandelende geneesheer onvoldoende is toegerust. De oprichting van een onafhankelijk en regionaal werkend arbeidsgenees- kundig instituut, zoals dit in andere landen functioneert, lijkt een aan trekkelijker alternatief dan het bijschaven van de huidige, verbrokkel de, niet effectieve en ondoelmatige structuur". Wiersma bepleit het scheppen van nieuwe aangepaste werkgelegenheid, dan wel aanpassing van bestaande arbeidsplaatsen. „In het algemeen dient het zowel voor het bedrijf als voor de betrokken werknemer on aantrekkelijker te worden gemaakt, dat de werknemer via het medisch kanaal als definitief afgekeurd wordt afgevoerd", aldus drs. Wiers- kg 1,40, Sperziebonen 11 kg 0,90-1,20; Gele kool kg 0,17-0,25; Spitskool kg 0,29-0,36; Bospeen II bos 0,72-0,80; Aan voer bospeen 5.160. Waspeen AI kist 3,50-5.-, All 3,20-5,70, BI 3,90-7,50 BII 1,40-2,90, Cl 3,40-3,80, CII 2,10-3,50; Aanvoer waspeen 129.940. Breekpeen kist 3,20-7,80; Selderij bos 0.23-0,26; Sla natuur I st 0,63, II 0,38-0,43, Spinazie I kg 0,46-0,50, II 0,31; Uien kist 0,52-0,61; Krulpetersèlie bos 0,34-0,37. Specifica tie bloemkool sortering 6 p. bak I 0,86-0,97 6 II 0,36-0,41 8 I 0,70-0,72, 10 I 0,45, 12 I 0,54. Aanvoer 7.162. DEN HAAG (GPD) - Het steunbe leid van de overheid moet op al le niveaus voorrang geven aan de stimulering van kleinschali ge activiteiten van kleine en middelgrote bedrijven. De steunverlening per bedrijf moet worden teruggedrongen ten gun ste van een aanpak per sector. Maar welk steunbeleid de over heid ook voert, het zal de werking van het marktmechanisme op es sentiële onderdelen niet mogen aantasten. De overheid moet de ondernemingszin prikkelen in plaats van ondermijnen. Dit staat in een nota die de volgen de week door de WD-fractie zal worden besproken, waarna het stuk ter discussie de partij ingaat. De opsteller van de nota, dr. Ru- dolf de Korte, sociaal-econo misch deskundige van de WD- fractie in de Tweede Kamer „In deze nota is zeer duidelijk uit eengezet waar wij met het steun beleid - voor de liberalen altijd een moeilijk punt - naar toe wil len". Uitgangspunt van de nota is de markteconomie, waarin de ondernemingen zelf beslissen over de vernieuwing van haar produktpaketten en produktie- processen, alsmede over de daar toe benodigde investeringen. „De overheid dient daarbij een goede werking van dat marktme chanisme te garanderen, knel punten weg te nemen en een voor innovatie (vernieuwing) gunstig klimaat te bevorderen. Jammer genoeg is de rendements-, solva- biliteits- en liquiditeitspositie van het bedrijfsleven door de ontwikkelingen van de laatste ja ren ernstig aangestast. Daardoor valt thans in de praktijk veelal niet aan steunverlening te ont komen. Dat neemt evenwel niet weg dat steunverlening per defi nitie concurrentievervalsend werkt. Het hoofddoel blijft dan ook terugkeer naar gezonde ver houdingen". aldus De Korte. Het steunbeleid moet zijn en ge richt op het herstel van onze in ternationale concurrentiekracht én op rendementsherstel. Dat kan geschieden door. matiging van de arbeidskos ten; stabilisering van de collectieve lastendruk; een actief arbeidsmarktbeleid, dat vooral de mobiliteit van de werknemers bevordert. VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 334,00 335.00 72,90 73.20 107,50 108.00 186,50 187,30 170,00 170.00 137.70 136,50 58,50 59,00 244.50 243,00e 128.50 129,50 248,00 249.00 102,50 103.50 370,00 370,00 115,90 116.00 294,50 291,0 2010,00 2020,00f 31.00 31,00 313.00 312,80 3975,00 3980,00 57.20 57,50 liedrl I» 132.10 132.0 GOUD EN ZILVER Goud: 21570/21970 Zilver 700,00 700.00 AMSTERDAM (ANP) - De nade ring van het weekend gaf de Am sterdamse effectenbeurs van daag weinig impulsen. De omzet ten waren minimaal. De obliga- tiemarkt was evenals gisteren la ger. De verschillen varieerden van een tot drie dubbeltjes. Wall Street was prijshoudend en de dollar handhaafde zich rond de f 1,99, vanuit deze hoek dus geen indicaties. Unilever verbeterde vijftig cent op f 129.50, door wat vraag in een dunne markt Akzo moest dertig cent terug op f 29.70. KLM noteerde rond het midda guur f 104,40, een winst van veer tig cent De scheepvaart was lager. Van Ommeren zakte f2 tot f213, en Nedlloyd f 1,10 tot f83,50. De financiële sector was licht ver deeld. ABN was i i vaster "i> f335. Amro daalde iets, terwijl Nat. Nederlanden iets steeg.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25