Gemeente5 M nemen is niet aan ons9 Toekomst Nieuwkoops recreatiegebied onzeker "/n die weken hier, gebeurde er niets in hun wijken Provincie eist vervanging trekpont Valkenburg VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 PAGINA 23 Gegroeide band tussen Noordierse kinderen tijdens vakantie in Sassenheim SASSENHEIM - De 37 Noord ierse kinderen die de afgelo pen drie weken te gast waren in Sassenheim zijn gisteren via Schiphol teruggekeerd naar hun vaderland. Rond tien uur vond gisterochtend bij het gebouwtje De Zeven sprong het afscheid plaats, waarbij menig traantje werd weggepink. Ervaring Frits Beutick, de man die ruim een jaar geleden het initiatief nam om protestantse en ka tholieke kinderen uit Noord- Ierland naar Sassenheim te halen kijkt vermoeid maar voldaan terug op drie bewo gen weken. Hij zegt: "Soms zag ik 's nachts amper mijn bed, maar daar kan ik me niet druk over maken. Het was een geweldige ervaring om in die drie weken de kinderen naar elkaar toe te zien groeien. Ze werden steeds vrolijker en gingen elke dag eigenlijk be ter met elkaar om". Frits Beutick kwam op het idee Noordierse kinderen naar Sassenheim te halen, nadat hij enige jaren geleden bij een soortgelijk project in Nieuw Vennep optrad als leider. En al verliep de voorbereiding in Sassenheim soms wat stroef, het uiteindelijke resultaat was volgens Frits "geweldig". Moeilijkheden hebben zich volgens hem nauwelijks voor gedaan. Niet bij de gastge zinnen waar de kinderen wa ren ondergebracht en ook niet tijdens de vele activiteiten die Kampvuur Heel even slechts raakten de or ganisatoren in paniek, vertelt Frits. Dat was tijdens een enorm kampvuur op de voorlaatste avond. Frits: "De protestantse kinderen en de katholieke kinderen begon nen door elkaar strijdliederen te zingen. Even dachten we dat het uit de hand zou lopen. We vroegen ons af waarvoor we alles gedaan hadden. Maar het bleek allemaal wei nig om het lijf te hebben. Ge lukkig maar". De 37 Noord-Ieren waren af komstig uit de zogenaamde "ergste wijken" van Belfast, waar de bevolking bijna da gelijks met elkaar slaags raakt. "Het opvallende was echter", zo heeft Frits begre pen, „was dat er niets is ge beurt in die wijken gedurende de weken dat de kinderen in Nederland waren". Tijdens het opstellen van het programma hebben de orga nisatoren wel degelijk reke ning gehouden met het feit dat ze met katholieken en protes tanten te maken hadden die elkaar geregeld in de haren vliegen. Zo werden de eerste week alleen dat soort spel letjes gespeeld die het contact tussen de twee groepen moest bevorderen. "Er werden geen excursies met de bus gepland om te voorkomen dat de pro testanten vóór in de bus zou den gaan zitten en de katho lieken achterin zouden krui pen", verklaart Frits. Voorts werd de gastgezinnen die als pleegouders in de drie wéken optraden aangeraden zoveel mogelijk doen om de ver standhouding tussen de kin deren te bevorderen. In elk gastgezin bevond zich zowel een katholiek als een protes tants kind. Voetbal Voor die gastgezinnen niets dan lof van Frits Beutick. "Op zondagen bleven ze de hele dag bij zo'n gezin. Deze men sen namen hen overal naar toe. Van het strand tot naar de voetbalwedstrijden. Toch hebben wij de pleegouders steeds op het hart gedrukt dat het ging om het kweken van een band tussen katholieke en protestantse Noordierse kin deren en niet tussen Neder landers en Noord-Ieren. Alle ouders hebben zich gedragen zoals wij dat wilden". Niet tijdelijk De band tussen protestanten en katholieken kon je het best zien groeien tijdens de sport wedstrijden, aldus Frits. ,Met elkaar vormden ze altijd één team en dat ging uitstekend". Frits gelooft ook dat de band die onstond tussen de kinde ren niet slechts tijdelijk is. Hij zegt: "Uit soortgelijke projec ten is gebleken dat de kinde ren elkaar ook later weer gaan opzoeken. Maar je moet ook steeds een vervolg op dit soort uitstapjes hebben. Steeds met anderen, zodat elk kind straks wordt herinnerd aan het feit dat het ook goed kan gaan". Om de kinderen te herinneren aan hun vakantie in Neder land kregen zij de opdracht dagelijks een plakboek bij te houden. Binnenkort worden dezelfde 37 Noordierse kinderen uitgeno digd voor een 'follow-up- weekend" in Noord-Ierland. Tijdens dat weekeinde wor den de plakboeken aan de kinderen uitgereikt. Met dat uitreiken wordt gewacht om de kinderen min of meer te dwingen dat weekeind ergens Vertrek met de bus vanuit Sassenheim naar Schiphol: menig traantje werd weggepinkt aan de Noordierse kust te be zoeken. Was Frits Beutick er drie weken geleden stellig van overtuigd dat het van zijn kant een één malige inspanning zou zijn, nu krabbelt hij alweer lang zaam terug. Frits: "Je ziet de resultaten met je eigen ogen. Bovendien zijn Noordierse kinderen ontzettend spon taan. Alleen moet de organi satie in handen komen van nog meer mensen. Voor mij geldt nu de vraag: wie gooit de eerste steen weer in het wa ter?" ADRIAAN BRANDENBURG Een enkele caravan is, flink verpakt in groen, van de vaarsloot te zien op de camping van Groenendijk. DEN HAAG/NIEUWKOOP - De toekomst van een be kend recreatiegebied bij de Nieuwkoopse Plassen staat op het spel. Een ge bied dat vooral onder de Zuidhollandse sportvis sers geliefd is: het cara vanterrein van C. G. Groe nendijk aan de Voorweg in Noorden. De provincie Zuid-Holland is niet zo blij met dit terrein. Behalve zomerhuisjes staan er vijftien vaste caravans, terwijl Groenen dijk verder leeft van de verhuur van roeibootjes. Het gebied wordt al meer dan twintig jaar voor recreatie (vooral door sport vissers) gebruikt. Sinds zestien jaar staan de caravans er. Groe nendijk sr., van huis uit een broodvisser, is zich meer en meer op de recreatie gaan toeleggen, toen de visserij niet meer genoeg opbracht om van te leven. In middels heeft zijn zoon het be drijf overgenomen. huisjes valt (juridisch) niets te doen. Maar Groenendijk zegt van die zomerhuisjes en de verhuur van roeibootjes alleen niet te kunnen leven. Hij ging daarom in beroep bij de Raad van State. Bomen Gisteren pas werd de zaak door de Raad van State in Den Haag be handeld. In aanwezigheid van niet alleen Groendijk, maar ook een aantal belangstellende hen gelaars. De raadsman van Groe nendijk, mr. Samkalden, wees erop dat het terrein van Groe nendijk er "voordelig" bij ligt en dat zelfs de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten geen bezwaar heeft tegen de ca ravans. "Het is aan de beheerder van het terrein te danken dat het in het natuurgebied van de Nieuwkoopse Plassen past. Hij heeft er bomen geplant, anders was het een kaal stuk weiland geweest", zei Samkalden. Overbodig Maar sinds 1977 wordt het recrea tieterrein in zijn voortbestaan bedreigd. Toen deelden Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland mee, dat Groenendijk nog voor één keer toestemming kreeg om de vijftien caravans te laten staan, maar na 1 oktober 1979 moest het afgelopen zijn. Tegen de zomer Namens het provinciaal bestuur merkte ambtenaar mr. Den Duik op dat het beroep van Groenen dijk bij de Raad van State eigen lijk overbodig is. "Hij heeft toe stemming gekregen om de cara vans twee jaar te laten staan. Ge deputeerde Staten hebben wel gezegd dat ze voornemens zijn om daarna geen toestemming meer te geven, maar dat wil nog niet zeggen dat dat ook niet ge beurt. Een nieuwe aanvraag van Groenendijk moet op normale wijze worden behandeld". Uit de woorden van Den Duik viel op te maken dat zo'n aanvraag niet kansloos zou zijn omdat het provinciaal beleid op dit terrein iets soepeler is geworden. Over eind blijft staan dat de provincie de Nieuwkoopse Plassen te druk gebruikt vindt door recreanten. Het streven is erop gericht om op één na alle campings in Nieuw koop op te heffen. Mr. Samkalden wilde op de behan deling van een volgende aan vraag van Groenendijk door het provinciaal bestuur niet wach ten. Hij wil dat de bestaande ver gunning voor vijf jaar - zoals vroeger ook gebruikelijk was - wordt afgegeven en niet voor twee jaar. Hoewel de Raad van State nog een uitspraak moet doen (op 18 oktober) lijkt het be roep van Groenendijk een goede kans te maken. De staatsraden Kapteijn, Brouwer en Polak sta ken af en toe hun verbazing over het provinciaal beleid niet onder stoelen of banken. In feite werd er door het provinciebestuur maar één argument gegeven om de vergunning van Groenendijk tot twee jaar te beperken: het na tuurschoon van de Nieuwkoopse Plassen wordt in het algemeen door recreanten bedreigd. een nieuwe pont is gemoeid, werd drie jaar geleden geraamd op 50.000 gulden. Om de gemeen te Valkenburg tegemoet te ko men, zegde de provincie een sub sidie van 20.000 gulden toe. Rijnsburg, dat eveneens belan gen heeft bij het pontje (het is de kortste verbinding naar het Rijnsburgse zwembad het Wa- terbos), zou 10.000 gulden moe ten bijdragen. De gemeente Val kenburg zou dan de resterende 20.000 gulden voor haar rekening moeten nemen. In januari van dit jaar speelde Val kenburg de bal terug naar de pro vincie. De Valkenburgse ge- rrfeenteraad toonde zich bereid om 20.000 gulden voor de aan schaf van een nieuwe pont op ta fel te leggen, mits de provincie de pont in eigendom zou aanvaar den. Bij de provincie is dat "te rugspelen" niet in goede aarde gevallen. 'Valkenburg draait de zaak om", zegt een woordvoerder van de afdeling voorlichting van de provincie. De gemeente moet maatregelen nemen, niet de provincie". Burgemeester N. van 't Wout van Valkenburg is niettemin een an dere mening toegedaan. "Wij draaien niks om", zegt hij. "Waar schijnlijk denkt de provincie dat Valkenburg eigenaar van het pontje is en dat we daarom maat regelen moeten nemen. Maar dat is niet zo, het pontje is eigendom van de veerbaas, meneer Siebert. Het enige dat de gemeente met het pontje van doen heeft, is dat het wachthuisje aan Siebert wordt verhuurd. Verder regelt Siebert alles zelf. Dus ik zie niet in, waarom wij, als gemeente, nu opeens een nieuwe pont moeten aanschaffen". Ontmoetingspunt Veerman Siebert vaart al vijftien jaar dag in dag uit met zijn pontje tussen de Valkenburgse en de Rijnsburgse Rijnoever op en neer. Van 's morgens vroeg tot 's avonds zeven uur. Ook op zondag is hij present. Alleen op nieuw jaarsdag vaart hij niet. Een dienstregeling heeft de veerman niet. Hij vaart als er mensen staan te wachten. En zijn wachthuisje is een ontmoetingspunt in Val kenburg. Er zijn vrijwel altijd mensen te vinden. De veerman rekent al niet meer op een nieuwe boot. Hij wacht wel af Oppassen "Valkenburg moet oppassen dat het de door de provincie toege zegde subsidie voor het bootje niet kwijtraakt", zegt de woord voerder van de provincie. "Wij hebben het geld nu al zo lang ge reserveerd, we kunnen het niet ten eeuwigen dage blijven vast houden". Burgemeester Van 't Wout voert aan dat Valkenburg er geen enkel belang bij heeft om een nieuwe pont in eigendom te hebben. Hij denkt daarbij vooral aan de toekomst. "Stel dat de huidige veerman Siebert er mee moet ophouden. Zouden we dan nog wel een opvolger voor hem kunnen vinden? Bovendien zijn we bang dat we aan één man niet genoeg hebben. Er moeten er minstens drie komen om de pont regelmatig te laten varen. Als je dan rekent, dat één man de ge meente zo'n 50.000 gulden gaat kosten, dan kom je uit op een be drag van 150.000 gulden. Dat kan een kleine gemeente als Valken burg niet opbrengen", aldus de burgemeester. Van 't Wout en de Valkenburgse raad hebben liever dat de provin cie eigenaar wordt van de nieuwe pont. Maar volgens de afdeling voorlichting van de provincie heeft de provincie geen enkele pont in Zuid-Holland in eigen dom. Wel subsidieert de provin cie enkele ponten. (Overigens zijn er inmiddels wel stemmen opgegaan om een provinciaal bo- tenbedrijf op te richten, maar of dat inderdaad gaat gebeuren is nog in onderzoek). Het argument van de gemeente dat de provincie maar zorg moet dra gen voor de vernieuwing van de pont omdat het bootje is opge nomen in het provinciaal fietspa denplan gaat volgens de provin cie niet op. Het plan is gebaseerd op een bestaande situatie. Ver valt de pont, dan vervalt ook de route in het plan. "De zaak speelt nu al zo lang, er moet nu maar eens iets gebeu ren", vindt de provincievoorlich- ter. "De pont moet spoedig wor den vervangen, omdat er binnen afzienbare tijd een wet komt op de binnenscheepvaart. Daarin worden eisen gesteld waaraan alle boten, die de binnenwateren bevaren, moeten voldoen. Ook ponten vallen daaronder. Als de scheepvaartinspectie straks op basis van die wet een controle gaat uitvoeren, wordt het bootje uit de vaart genomen. Het komt beslist niet door de keuring". Kosten Burgemeester Van 't Wout tenslot te: "Valkenburg wil, ook in de toekomst, niet worden belast met het in de vaart houden van het pontje We blijven volhouden dat het niet een specifieke Valken burgse aangelegenheid is. We willen wel een bijdrage leveren in de kosten, maar pas wanneer de provincie minstens 80 procent daarvan voor haar rekening neemt". VALKENBURG - De trekpont over de Oude Rijn tussen Valkenburg en Rijnsburg moet zo snel mogelijk worden vervangen door een nieuwe, gemotoriseerde en vooral veiliger pont. De gemeente Valkenburg moet daartoe op korte termijn maatregelen nemen. Dat laat het college van Gedeputeerde Staten (het dagelijks bestuur van de pro vincie Zuid-Holland) aan het Valkenburgse gemeentebe stuur binnenkort schriftelijk wefen. De kwestie "vervangende veer pont" wordt zo langzamerhand een slepende zaak. Ruim drie jaar geleden werd er voor het eerst over gepraat. Een technische controle op last van de provincie maakte duidelijk dat het pontje in het geheel niet aan de eisen voldoet. Het is te klein en kan daardoor het steeds groeiende aanbod niet verwerken. Boven dien is het pontje, dat door een zogenaamde "trekhamer" via een kabel wordt voortbewogen, vol gens het provinciebestuur met name voor kinderen te gevaarlijk. In eerste instantie stelde het Val kenburgse gemeentebestuur voor het pontje te vervangen door een tunneltje onder de Rijn door. De kosten van de aanleg van zo'n tunneltje (enkele miljoenen) wa ren echter te hoog. Vervanging "Veer is nu erg onveilig" door een betere pont bleek naar de mening van GS de beste op lossing. Subsidie Het bedrag dat met de aanschaf van "Alleen het wachtershuisje is van de gemeente

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23